Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Return service

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Return service

    Voi cum intoarceti serviciul? Sa presupunem ca adversarul serveste incert ca lungime, (nu stiu daca a doua oara mingea cade pe masa sau afara) diagonal spre reverul meu cu back + side (spre stanga mea) spin. Cum ar trebui sa reactionez eu pentru control maxim? In prezent incerc sa dau push cu side spin spre stanga.
    Orice alte ponturi sunt bine venite, atat pentru a citi bine ce spin este pe minge cat si pentru intoarcerea servei.
    Cu servele simple - doar top spin, side sau backspin nu am probleme.
    Probabil ca in timp controlul creste cu experienta...
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

  • #2
    Re: Return service

    Fa preluare cu reverul..deci un fel de topspin deasupra mesei in reveru lui>Il va incurca probabil si vei avea si timp sa pregatesti tu atacul
    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

    Comentariu


    • #3
      Re: Return service

      In principal, cel mai rau este sa te lasi "impresionat" de efectul oponentului si sa pui paleta drept, nemiscata. Atunci efectul "inward" este devastator. Daca-ti impui propriul efect (outward) cu autoritate, poti gresi odata dar sti apoi ce ai de facut.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Re: Return service

        sau poti folosi efectul adversarului, si sa-l accentuezi!(daca l-ai citit corect!). De obicei trebuie sa stii sa dai tu insuti un efect ca sa-l recunosti la altul, sa stii dinamica lui.
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Re: Return service

          multumesc de raspunsuri.
          (at) mandrubogdan - imi pare tare greu sa pun mingea pe masa cu top spin unei serve cu back+side
          (at) Dado.daniel - daca o intorc scurt imi pare o idee proasta sa accentuez efectul pentru ca deschid niste zone de masa care nu i-ar fi accesibile altfel, in schimb daca o intorc lung pare o idee destul de buna. Mai am de lucrat.
          cum citesti spin-ul daca nu intelegi serva? mai ales daca e vreo serva neclara? de exemplu eu am invatat niste serve similare cu cele pe care le da ma long, iar adversarii mei au probleme din cauza ca nu isi dau seama cand are top + side si cand are back + side, in multe cazuri sare de pe masa sau in fileu.
          sa urmaresc mai atent mingea si sunetul?
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #6
            Re: Return service

            Postat în original de Ashes
            multumesc de raspunsuri.
            (at) mandrubogdan - imi pare tare greu sa pun mingea pe masa cu top spin unei serve cu back+side
            (at) Dado.daniel - daca o intorc scurt imi pare o idee proasta sa accentuez efectul pentru ca deschid niste zone de masa care nu i-ar fi accesibile altfel, in schimb daca o intorc lung pare o idee destul de buna. Mai am de lucrat.
            cum citesti spin-ul daca nu intelegi serva? mai ales daca e vreo serva neclara? de exemplu eu am invatat niste serve similare cu cele pe care le da ma long, iar adversarii mei au probleme din cauza ca nu isi dau seama cand are top + side si cand are back + side, in multe cazuri sare de pe masa sau in fileu.
            sa urmaresc mai atent mingea si sunetul?
            Sa citesti serviciul inseamna sa iti dai seama exact ce fel de efect atribuie adversarul mingii la serva.Pe acel serviciu dai odata spre exemplu taiat si vezi cum ajunge la el in teren.
            "back+side" vrei sa spui ca da backspin si sidespin sau ce vrei sa spui?ca sa inteleg si o sa pot sa-ti spun si eu mai clar
            De exemplu eu nu tai decat servele care sunt taiate pana in maduva (intepate) la restul fac preluare de pe masa fh/bh la orice efect(side,top chiar si taiate mai moi)
            Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
            Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

            Comentariu


            • #7
              Re: Return service

              ma descurc sa citesc serviciul acum, chiar daca face diverse chestii cu mana, dar tot mi-e greu sa-l intorc, in special sa-l intorc intr-un mod dificil de atacat
              momentan las mingea sa se duca lung si fac preluarea cand spin-ul s-a dus aproape, nu ma descurc sa fac preluare de deasupra mesei.
              <<"back+side" vrei sa spui ca da backspin si sidespin sau ce vrei sa spui?>> dap, amandoua combinate
              am remarcat si faptul ca are foarte mare importanta de unde lovesti mingea, pentru ca se comporta diferit daca o lovesti exact pe directia de rotatie sau perpendicular pe directia de rotatie.
              cum e o serva intzepata?
              TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

              Comentariu


              • #8
                Re: Return service

                Miscarea mainii este extrem de rapida, efectul pe masura.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Re: Return service

                  Postat în original de Ashes
                  multumesc de raspunsuri.
                  de exemplu eu am invatat niste serve similare cu cele pe care le da ma long, iar adversarii mei au probleme din cauza ca nu isi dau seama cand are top + side si cand are back + side, in multe cazuri sare de pe masa sau in fileu.
                  sa urmaresc mai atent mingea si sunetul?
                  asta a fost tare

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Return service

                    ce-a fost asa tare?
                    (at) visco - merci, n-am vazut live pe cineva care sa taie in felul asta
                    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Return service

                      Daca ai pe cineva care iti pune probleme mai serioase cu servele, roaga-l sa iti serveasca aceeasi serva de cateva ori si experimenteaza tu mai multe feluri de retur, pentru ca fiecare are stilul lui la retur. Aici poate sa-ti descrie fiecare stilul lui propriu, dar sunt sigur ca ai sa-ti gasesti prin practica ce ti-e tie mai usor.
                      Apropo, asta e serva care ma incurca si pe mine cel mai mult: sidespin-backspin, lunga in reverul meu.
                      Lemn: Xiom Solo
                      FH: Joola Rhyzm-P
                      BH: Joola Maxxx-P

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Return service

                        Postat în original de Ashes
                        ce-a fost asa tare?
                        pai a fost tare, servesti ca Ma Long dar nu stii sa faci preluare.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Return service

                          Postat în original de Eugen
                          Postat în original de Ashes
                          ce-a fost asa tare?
                          pai a fost tare, servesti ca Ma Long dar nu stii sa faci preluare.
                          Exact, asta-i un alt aspect valabil. Intotdeauna am fost sfatuit de veterani ca, ptr. a sti cum sa fac un retur trebuie intai sa stiu cum sa dau serva respectiva.
                          Poate te mai poti inspira si de aici:
                          http://tabletennis.about.com/od/howtore ... nserve.htm
                          Lemn: Xiom Solo
                          FH: Joola Rhyzm-P
                          BH: Joola Maxxx-P

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Return service

                            "pai a fost tare, servesti ca Ma Long dar nu stii sa faci preluare."
                            Ma refer la stil, nici pe departe acelasi skill. De exemplu timo boll are o miscare mai deschisa, in vreme ce ma long se apleaca peste minge. Si eu ma aplec peste minge... dar nici pe departe nu ma apropii de calitatea serviciilor lui ma long. Sry daca am explicat gresit.
                            (at)bogdy - din pacate nu am pe cineva care sa-mi poata servi asa, eu am cativa prieteni cu care joc mai des, si niciunul din ei nu da serve tricky. din cand in cand joc si cu jucatori buni care au un serviciu foarte bun si imi este foarte greu sa fac fata.
                            TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Return service

                              Nu va faceti griji, toata lumea are problemele astea. Trebuie f mare atentie pe momentul contactului mingie/paleta la oponent si vazut unghiul de atac (inclinarea) acesteia din urma. La urma urmei, toti incercam sa fim niste "scamatori" cand servim.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Return service

                                si inca ceva, care e valabil cand serveste adversarul dar si in timpul meciului, nici nu trebuie sa stii cum arata adversarul, tot timpul trebuie sa ai privirea la mana acestuia pentru a incerca sa citesti spinul(sau lipsa lui ). Doar jucatorii peste medie pun probleme in a-ti ascunde cu miscari inselatoare spinul imprimat mingiei.Si acestia pot fi insa "cititi" in timp.Spun asta pentru ca de cele mai multe ori cand primesti o serva cea mai des intalnita greseala este sa te uiti la minge si nu la mana adversarului! Le spun la toti colegii de antrenament care nu reusesc sa-mi ia servele sa se uite la mana mea.
                                Uneori insa poti mima spre exemplu un backspin(taiata) cu o larga miscare de taiat, iar in ultimul moment lovesti plat mingea pastrand pentru deruta unghiul(mai mult o impingi, nu o tai] doar un ochi atent va observa miscarea. Dar nu e suficient, trebuie sa faci smecheria asta dupa(sau inainte) de alt serviciu care intradevar e taiat, iar miscarile sa fie aproape identice. Daca e execcutata corect, "mimarea" asta a backspinului( se poate mima si sidespin si combinate etc.) va face adversarul sa nu inteleaga de ce a citit primul serviciu corect si al doilea "mimat" l-a ratat complet. Eeee ar fi multe de apus dar e tarziu!
                                Blade-Darker speed 90
                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                Bh- Testing

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Return service

                                  Am schimbat paleta ieri si trebuie sa spun ca mi se pare mult mai usor sa intorc serviciul cu noile fețe(tenergy) decat cu cele chinezesti. Cred ca e un antrenament foarte bun, daca o sa reusesc sa intorc perfect cu cele chinezesti... nimic n-ar trebui sa ma surprinda in cazul unora mai putin tacky.
                                  TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Return service

                                    Am gasit un articol foarte bun pe tema asta...
                                    http://www.ettu.org/mag/public/pdf/How_ ... return.pdf
                                    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Return service

                                      Ajuta si teoria asta gen pe campii dar mai mult ajuta practica!!!Stima !!!!
                                      Blade:Balsa Carbo X5
                                      Fh:Bryce
                                      BH:Bryce
                                      NU RISTI NU PIERZI!! DAR NICI NU CASTIGI!!!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Return service

                                        Postat în original de petrolofisi
                                        Ajuta si teoria asta gen pe campii dar mai mult ajuta practica!!!Stima !!!!
                                        Are DREPTATE!
                                        BladeONIC Black Devil.
                                        FH: Coppa JO Platin soft 2mm.
                                        BH: Super Sonic S40 2,3 mm.

                                        MATERIAL Cumparat de la PETROLOFISI!!!

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Return service

                                          Poti sa "practici" tenisul de masa fara indrumator ani de zile si sa joci la nivel de mesele din parc.
                                          Cunoasterea teoriei n-a provocat nimanui dureri insuportabile.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Return service

                                            Postat în original de grasomega
                                            Poti sa "practici" tenisul de masa fara indrumator ani de zile si sa joci la nivel de mesele din parc.
                                            Cunoasterea teoriei n-a provocat nimanui dureri insuportabile.
                                            Adevarat dar unii cred ca daca stiu teorie stiu sa si joace!!!!!!!!!
                                            Scuze daca am deranjat!!!!
                                            Stima!!!!
                                            Blade:Balsa Carbo X5
                                            Fh:Bryce
                                            BH:Bryce
                                            NU RISTI NU PIERZI!! DAR NICI NU CASTIGI!!!

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Return service

                                              Ce'mi place subiectul asta! Oameni mari ai tenisului de masa m'au invatat "teoretic" ca un serviciu bun, de orice tip ar fi el, se executa, pentru a fi foarte bine pus in practica ... cam intre 2500 si 3000 de ore (pe serviciu). Ce'i drept, daca nu ai ochiu' format la mana adversarului nu poti sti ce'a facut decat dupa ce urmaresti directia mingiei. Se'ntampla des sa primim servicii dificile, pe care poate nu le'am vazut deloc in set, chiar cand punctul acela pentru noi ar fi vital. E foarte important, parerea mea ... antrenamentul. Foarte indicat este iarasi, sa joci cu cat mai multi jucatori. Doar asa poti afla la ce nivel te afli si doar asa poti afla elemente noi in practica tenisului de masa. Cum procedez eu de exemplu: ... la un serviciu al carui efect nu i l'am identificat sau nu stiu dac'a fost impinsa sau nu mingia, INTOTDEAUNA incerc s'o tai scurta la fileu pe backhandu' adversarului, in asa fel in cat chiar daca s'ar ridica putin i'ar fi dificil totusi sa contreze de pe acea parte. Ca idee, un principiu de'al meu, mai vechi: daca totusi reusesc sa vad ce'a facut adversarul cu mingia aia o astept atat cat este necesar pentru a putea face si eu ce vreau cu ea.
                                              Mult respect ...
                                              "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Return service

                                                Daca exersezi un serviciu 2500 de ore, cred ca poti ajunge sa dai tus din serva de fiecare data, iar dupa 3000 de ore mai dai si cite un net-tus, asa pentru enervarea adversarului.
                                                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Return service

                                                  A, si apropos de fetele paletei. Consider ca paleta (lemnul + fetele) de care te'ai "indragostit" prima data, tot ea te va scoate si din belele. Secretul ca intr'adevar sa te poate ajuta este, sa nu te gandesti si la altele. O paleta de care te'ai indragostit este exact ca si omul, nu'l poti descoperi niciodata intr'o zi, doua sau mai multe ... pot trece ani grei pana sa'ti dai seama ca si ea te place. "Timpul" la care fac eu referire depinde in special de tine, jucatorule.
                                                  Multumesc ...
                                                  "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X