Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Timing

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Timing

    Rog jucatorii mai experimentati sa-mi explice si mie avantajele si dezavantajele timpilor de lovire - cand mingea urca, cand mingea este la punctul maxim, cand mingea coboara, cand mingea este la nivelul mesei etc
    Din cate stiu este indicat sa lovesti cu top spin mingile lungi la punctul maxim iar contrele cand mingea este in urcare dar nu stiu de ce si nici ce se intampla daca dau top spin cand mingea urca/coboara... etc
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

  • #2
    Re: Timing

    Postat în original de Ashes
    Rog jucatorii mai experimentati sa-mi explice si mie avantajele si dezavantajele timpilor de lovire - cand mingea urca, cand mingea este la punctul maxim, cand mingea coboara, cand mingea este la nivelul mesei etc
    Din cate stiu este indicat sa lovesti cu top spin mingile lungi la punctul maxim iar contrele cand mingea este in urcare dar nu stiu de ce si nici ce se intampla daca dau top spin cand mingea urca/coboara... etc
    Cand mingea este in urcare sau in punctul maxim este in timpul 1, iar in coborare este in timpul 2.
    Daca lovesti mingea in timpul 1 creezi un tempo rapid, adversarul are putin timp sa reactioneze. Cand o lovesti in timpul 2, trebuie sa ridici mingea peste fileu, deci ai o problema in plus. Mingea lovita tarziu va da timp adversarului sa se aseze la masa pentru a o lovi.
    Despre lovitura in sine, poti lovi mingea cu topspin in timpul 1, chiar daca e pe masa, poti lovi mingea drept si in timpul 2 - nu sunt restrictii, depinde de ceea ce vrei sa obtii. Lovitura cu topspin cand mingea urca este o lovitura mai grea, intrucat trebuie sa dai topspin de pe masa si trebuie sa fii asezat in pozitia corecta si sa intuiesti traiectoria, pentru ca timpul este foarte scurt. Lovitura cu topspin cand mingea coboara este cea mai utilizata si presupune ca mingea trece de marginea mesei, iar lovitura ta ii imprima un spin care sa o ridice inapoi pe masa.
    Daca in cadrul unui punct schimbi timpul 2 de lovire in timpul 1, facand un pas in fata si lovesti mingea mai repede, vei schimba tempo-ul si adversarul ar putea gresi mai usor. Schimbarea din timpul 1 in timpul 2 este naturala si nu iti va aduce vreun beneficiu direct, ci doar daca schimbi ritmul din nou.
    Cand lovesti mingea drept (contra sau atac) trebuie sa o lovesti in timpul 1, altfel are toate sansele sa ajunga in fileu sau o vei lovi de jos in sus fara spin, ceea ce o face mai usoara pentru adversar.
    Si inca ceva: trebuie sa lovesti mingea in fata ta, nu cand a ajuns in lateral. Pui paleta mai repede, schimbi tempo-ul daca e nevoie, dar nu lasi mingea sa treaca in lateralul tau. Daca trece, returul tau va fi slab si adversarul va puncta. De langa masa, mingea va fi lovita pe timpul 2 doar daca e extrem de scurta si chiar si atunci tot vei putea sa o lovesti pe timpul 1.
    Disclaimer: asta e parerea mea si nu sunt antrenor si nici nu joc la un nivel prea ridicat.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu

    Who has read this thread:
    Procesare...
    X