Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Backhand loop vs Backhand topspin

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Backhand loop vs Backhand topspin

    Sunt putin nedumerit. Care este diferenta (de executie) intre cele doua lovituri?
    Multumesc anticipat pt raspunsuri

  • #2
    Re: Backhand loop vs Backhand topspin

    e acelasi lucru "loop" cu "topspin"...atata ca americanii/strainezii folosesc "loop" mai des

    Comentariu


    • #3
      Re: Backhand loop vs Backhand topspin

      Impresia asta am avut-o si eu, ca e acelasi lucur. Am vrut doar sa ma asigur.
      Multumesc

      Comentariu


      • #4
        Re: Backhand loop vs Backhand topspin

        topspin e un loop cu accentul pe viteza, un loop in viteza. CRED EU!
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Re: Backhand loop vs Backhand topspin

          Top spin se refera la cum se invarte mingea, un flick poate fi cu top spin sau plat, deci top spin se refera in general la loviturile de top spin fie ele de deasupra mesei fie de la semidistanta sau distanta, cred ca cel mai bine se face diferenta cand vorbim despre serviciu, serviciul poate fi cu top spin dar nu poate fi loop. Un loop este o lovitura "open" care se foloseste in general pentru a ataca mingile lungi, si foloseste miscarea larga a bratului. Deci loop este un caz particular de top spin. Parerea mea
          mai multe informatii aici:
          http://www.tabletennisdb.com/coachwiki/
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #6
            Re: Backhand loop vs Backhand topspin

            Postat în original de anomis
            Sunt putin nedumerit. Care este diferenta (de executie) intre cele doua lovituri?
            Multumesc anticipat pt raspunsuri
            Topspin si loop nu sunt acelasi lucru.
            Prin definitie (vezi fizica) un loop este o miscare care se inchide si poate fi circulara, eliptica sau de alta forma.
            De ex., un leagan care se da peste cap in plan vertical, executa un loop, un avion care se da peste cap executa un loop.
            In tenisul de masa topspinul este reprezentat de orice minge a carui punct superior (inchipuie-ti ca l-ai insemnat cu markerul in momentul loviturii) se roteste in directia miscarii si ca urmare traiectoria devine curba din cauza ca in partea inferioara scade presiunea aerului si forta rezultanta este indreptata catre masa.
            Un loop (prin analogie cu definitia loop-ului) este un topspin extrem, executat de obicei cu miscarea mainii+torsiunea corpului si are miscarea curbata la maxim din ce permite echipamentul + jucatorul.
            Iata un post de-al meu mai vechi pe aceasta tema:
            Topspin clasic este cel in care folosesti bratul si antebratul, fara torsiunea corpului.
            Topspin modern este cel care implica si corpul pt. accelerarea miscarii (este adus de scoala noua de antrenori, cei vechi sustinand ca topspinul se executa din brat si antebrat)
            Topspin extrem=loop, ar fi un topspin modern impins la extrem, unde mingea coboara pe partea finala extrem de rapid si este foarte "arcuit", avand viteza tangentiala de lovire la maximum posibil din ceea ce permite echipamentul + "echipamentul uman"
            Pentru confirmare:
            http://tabletennis.about.com/od/glossary/g/topspin.htm
            HM Levi OFF- ST : T05/Rakza9
            HM Levi OFF ST : T05/Donic slice
            Nu poti atinge perfectiunea, ci doar sa tinzi la ea

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X