Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

anticiparea loviturilor adversarului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • anticiparea loviturilor adversarului

    am remarcat faptul ca jucatorii mai avansati stiu unde sa se duca inainte sa ajunga mingea acolo, cum va dati seama unde vine mingea?
    ce stiu deocamdata: uneori pozitia corpului tradeaza intentia, sunt atent la tendintele adversarilor si remarc preferintele acestora si capacitatea de controla sau nu lovitura in functie de spin
    totusi asta nu este nici pe departe suficient. orice sfat care poate duce la cresterea vitezei de reactie si la imbunatatirea anticiparii loviturilor este bine venit.
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

  • #2
    Re: anticiparea loviturilor adversarului

    prigat... a, si.....
    antrenament

    Comentariu


    • #3
      Re: anticiparea loviturilor adversarului

      Postat în original de bogdanel
      prigat... a, si.....
      antrenament
      corect
      BLADE: NITTAKU SEPTEAR
      FF: XIOM VEGA EUROPE MAX
      BH: XIOM VEGA EUROPE MAX

      jucam tenis ... si asta ne ocupa tot timpul

      Comentariu


      • #4
        Re: anticiparea loviturilor adversarului

        Eu de obicei il intreb pe adversar in ce loc al mesei imi returneaza sa zicem topspinul si daca gasesc intelegere din partea lui,la sfarsit bem o bere impreuna.In caz contrar,ma indepartez de masa ca sa am timp sa vad unde -mi returneaza mingea si pana ajunge aceasta la mine ,am timp sa beau aceeasi bere cu pofta unui om insetat.
        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

        Comentariu


        • #5
          Re: anticiparea loviturilor adversarului

          Postat în original de PRIZA TOK
          Eu de obicei il intreb pe adversar in ce loc al mesei imi returneaza sa zicem topspinul si daca gasesc intelegere din partea lui,la sfarsit bem o bere impreuna.In caz contrar,ma indepartez de masa ca sa am timp sa vad unde -mi returneaza mingea si pana ajunge aceasta la mine ,am timp sa beau aceeasi bere cu pofta unui om insetat.
          Atentie! CONSUMUL EXCESIV DE ALCOOL, DAUNEAZA GRAV SANATATII!!! Sau o fi bere fara alcool...
          Superb raspuns. Si cu siguranta de ajutor...
          Prietenii "stie" de ce... (atentie la ghilimele...)

          Comentariu


          • #6
            Re: anticiparea loviturilor adversarului

            Sunt jucatori care joaca "sah" la masa, la care poti sa anticipezi cu greu lovitura urmatoare.
            Altii, mai ales cei cu multe ore de antrenament, dau mingea (automat) in asa fel incat un retur ulterior sa nu-i puna in dificultate. Aici e meritul antrenorilor care le creeaza automatismele respective. Odata stabilite regulile si stiute de ambele "tabere", ramane de jucat "bridge". Intre jucatorii avansati diferenta se face prin cresterea vitezei de executie si a preciziei loviturilor, mai putin prin ruperile de ritm sau prin variatiile intensitatii loviturilor.
            Intreaba-l pe nea Gigi Spin. El aplica ultimele doua tehnici.
            TsE

            Comentariu


            • #7
              Re: anticiparea loviturilor adversarului

              Postat în original de TsE
              Sunt jucatori care joaca "sah" la masa, la care poti sa anticipezi cu greu lovitura urmatoare.
              Altii, mai ales cei cu multe ore de antrenament, dau mingea (automat) in asa fel incat un retur ulterior sa nu-i puna in dificultate. Aici e meritul antrenorilor care le creeaza automatismele respective. Odata stabilite regulile si stiute de ambele "tabere", ramane de jucat "bridge". Intre jucatorii avansati diferenta se face prin cresterea vitezei de executie si a preciziei loviturilor, mai putin prin ruperile de ritm sau prin variatiile intensitatii loviturilor.
              Intreaba-l pe nea Gigi Spin. El aplica ultimele doua tehnici.
              Gigi spin... .....tehnici....

              Comentariu


              • #8
                Re: anticiparea loviturilor adversarului

                Exista un ritm cand joci cu nea' Gigi Spin?
                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Re: anticiparea loviturilor adversarului

                  Concentrati-va putin. Lucruri care voua vi se par de bun simt sau banalitati pot fi adevarate epifanii pentru un incepator. Deci... imaginati-va la masa, ce se intampla in timpul unui schimb de mingi? Urmariti mingea? Urmariti mana sau paleta adversarului? Ascultati sunetul pentru a gasi ritmul? Orice...
                  "prigat... a, si.....
                  antrenament"
                  eu cred ca si Ma Long si Hao Shuai se antreneaza cate 8 ore pe zi... dar din anumite motive, Ma Long are tendinta sa il bata pe Hao Shuai... nu cred ca este doar antrenamentul... probabil restu' e prigat...
                  TSE merci pt raspunsul coerent
                  TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: anticiparea loviturilor adversarului

                    Salutari; fain topic ...
                    ... de ocicei un adversar de la nivelul tau in sus o sa'ti dea mingi numai acolo unde te vede mai slabut si ca urmare, n'ai avea ce sa anticipezi; numai acolo le vei primi cel mai des si tot mai puternice. Cred ca este foarte important cum te misti la masa, pentru ca e clar, nu poti anticipa tot timpu' unde'ti va trimite mingea. Deci, conditie fizica ... prin antrenament, bineinteles.
                    "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: anticiparea loviturilor adversarului

                      Eu cred ca tenisul de masa este in primul rand un joc de echilibru. Este adevarat ca postura corpului poate spune multe despre locul unde va trimite oponentul mingia, dar la un nivel avansat se lucreaza tocmai la a sta intr-o pozitie care nu tradeaza intentia si la fente din unghiul paletei. Revenind la echilibru. Daca trimiti mingia oriunde pe masa, iar oponentul este corect asezat si sta bine pe picioare, nu-l poti surprinde decat prin viteza f mare. Daca insa il "arunci" intr-o directie si apoi lovesti rapid catre spatiul nou creat, sansele de a realiza punctul cresc.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: anticiparea loviturilor adversarului

                        Ok, hai sa dam niste exemple de probabilitati, ce trebuie facut si ce NU trebuie facut: am remarcat faptul ca de multe ori in timpul jocului nu vad ce face adversarul pana nu ajunge mingea la el; am mai remarcat ca pot juca fara sa ma uit la minge - doar ma uit la paleta adversarului in momentul loviturii si este suficient - dar nu pot face asta cand jocul este rapid; am mai remarcat faptul ca de obicei dupa prima minge pe care o dai lunga trebuie sa te dai in spate, altfel este foarte greu sa joci si trebuie sa fii foarte rapid; si am mai remarcat si ca nu are rost sa te faci ca dai tare si sa dai incet atunci cand adversarul este aproape de masa. Deocamdata atat pot anticipa eu. Astept si observatiile voastre.
                        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: anticiparea loviturilor adversarului

                          La viteza mare, nici Ma Long nu mai poate anticipa mare lucru. E vorba de a inchide cat mai bine unghiurile, de a sta cat mai bine pe picioare si de a reveni cat mai rapid la pozitia de baza.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: anticiparea loviturilor adversarului

                            Cred ca sunt doua situatii total diferite. In primul rand cand serveste adversarul f multe lucruri depind de calitatea returului pe care il faci...daca faci un retur prost in fata unui adversar bun sau f bun nu cred ca mai poti spera sa ai viteza de reactie decat daca nu cumva esti ruda cu Ryu Sen Ming . Ideea ca trebuie sa preiei serviciul in asa fel incat adversarul, chiar daca ataca imediat dupa retur sa nu o poata face cu suficienta forta sau plasament astfel ca tu sa te poti pozitiona corect pentru urmatoarea minge. E adevarat si faptul ca lucrul asta e relativ...la un adversar de un anumit nivel poate fi un retur bun, bunicel iar pt altul de nivel ridicat sa fie un retur slab care sa ii permita sa te "dezmembreze". Apoi punctul se reduce la ce stiu si pot sa faca cei doi jucatori si de modul cum stiu sa isi puna in valoare loviturile forte. Daca servesti tu cred ca depinde in mare masura de planul tactic pe care l-ai conceput functie de adversar si de returul pe care il da el...oricum cred ca este esentiala variatia de intensitate, efect, plasament, mai ales in fata unui adversar de nivel ridicat care are automatisme bine formate. Daca intri in ritmului lui de "robotel" e putin probabil ca punctul sa se termine in favoarea ta. In mare cred ca asta ar cam fi...Restul e experienta si prigat ...vroiam sa spun antrenament. Bafta.
                            Blade: Viscaria, FL
                            fh: T05, 2,1 mm, black
                            bh: T05, 2,1 mm, red

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: anticiparea loviturilor adversarului

                              foarte interesant subiectul, dar cred ca e destul de greu de anticipat loviturile unui adversar nou care joaca rapid. Eu joc cu patru persoane mai mult si mi se intampla sa anticipez unele lovituri dar cred ca e din cauza ca le cunosc stilul de joc. Cand joc cu alt partener devine mai greu sa anticipez ceva... Asa ca eu sunt de parere ca anticipatul loviturii tine de obisnuinta de a juca cu aceeasi parteneri.
                              nitaku septear
                              Joola Energy

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: anticiparea loviturilor adversarului

                                (at)Ashes
                                Sunt in exact in aceasi situatie: joc de ceva timp (2-3 ani) cu 2-3 aceiasi jucatori de acelasi nivel si am acelasi feeling: le anticipez f.usor miscarile (din pacate si ei mie = invatam impreuna)...dar am si privilegiul de a juca si cu un fost vicecampion la juniori (f.rar) = total altceva = alta experienta...nu se compara...parca nu e de pe aceasi planeta cu noi amatorii...in sensul ca miscarea din incheietura e atat de "fina" ca este dificil de ghicit efectul imprimat mingii...e dezarmant...si ramane un PRIVILEGIU!
                                Alte detalii: pozitia corpului partenerului fost profesionist nu tradeaza absolut nimic (desi are undeva peste 100kg). Singura concluzie: mai mult exercitiu cu mai diversi parteneri. Este un topic identic cu experienta mea personala .... ma ofer ca partener de exercitiu pt cei care cred ca putem invinge un (fost) pro... altfel nu ar avea rost, nu
                                Lemn: Xi Enting Arylate Carbon
                                FH: Donic BlueFire M1 2.0
                                BH: Donic BlueFire M2 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: anticiparea loviturilor adversarului

                                  corect
                                  Blade:Timo Boll ZLF
                                  Rubbers: FH:Tenergy 25
                                  BH:Tenergy 25

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eu zic ca poate fi al naibii de periculos sa incepi sa anticipezi loviturile adversarului, pentru ca o sa te asteti la asta si un jucator bun o sa vada si o sa te penalizeze (nu neaparat fortand un punct pe greseala ta, ci returnand pentru a te forta pe tine sa ridici mingea mai mult decat e nevoie).
                                    In plus anticiparea, la un anumit nivel devine de fapt un reflex conditionat prin exersare si practic oricat te-ai chinui tu sa ghicesti constient nu prea o sa-ti iasa.
                                    (cele 2 lucruri spuse mai sus sunt de luat in considerare pe termen lung).
                                    Acum cat despre intrebarea ta, cam ce faceam eu punctual.
                                    Am invatat cateva serve ce te forta (pana la un anumit nivel) sa-mi raspunzi intr-un mod pe care eu-l stiam cat de cat deja, si aveam un automatism de atac pe el, cateva exemple de genul acesta pe gasesti aici
                                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthread.php?4268-Lectii-servicii
                                    Apoi cel mai important lucru e sa te uiti mereu la pozitia si traiectoria mainii a adversarului (inclusiv varful paletei) atunci cand acesta serveste, niciodata nu urmari mingea ci modul lui de a lovi, pentru ati putea da seama daca da efect lateral, taie cu chop, ataca drept sau cu efect etc. pentru ati putea pregati "respunsul" pozitionandu-te la masa intr-un mod in care sa poti raspunde.
                                    Indeparteaza-te putin de masa mereu pentru a putea raspunde mingilor si in plus sa poti ataca / taia (ce vrei tu) de sub masa, si eventual sa-ti ascunzi anumite efecte pe care le dai.
                                    Uita-te dupa miscari standard - taiat / atac pe care le poti identifica si pregateste-te pentru ele.
                                    Acum ca si avertisment sunt multi jucatori care-si mascheaza loviturile, si apeleaza la anumite siretricluri de genul "se fac" ca o sa-ti dea mingea in partea dreapta si in ultima secunda deschid paleta astfel incat mingea sa se duca pe stanga... si ai putea si tu sa-ti creezi astfel de mecanisme.
                                    Majoritatea jucatorilor au astfel de mecanisme, as merge mai mult pe identificarea lor foarte devreme in joc, si sa plusezi pe asta, unele exemple pot fi - topspin cu efect mult, topspin tare, si apoi minge dreapta fara efect; o minge scurta - una lunga, schimbarea coltului la a 3a minge si muuulte altele, din cauza antrenamentelor se simt mai increzatori sa loveasca intr-un anume punct sau anume fel; si e un lucru repetitiv
                                    Cam atat imi vine-n cap momentan
                                    Si nu uita, sa pui prigatul la rece
                                    D09C - Mizutani ZLC - D09C

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Mdaaa....imi zicea Durdun la Călărași ca el nici nu se mai uita la mana adversarului cand acesta serveste, deja simte efectul mingei din modul cum sare aceasta de pe masa....
                                      Cred ca acesta este nivelul maxim al citirii jocului de serva, eu inca ma uit la mana adversarului, si tot nu o nimeresc mereu!
                                      Blade-Darker speed 90
                                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                      Bh- Testing

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Ha, n-ai vazut filmuletzul cu Timo Boll? care citea numerele de pe mingile servite de robot cu efect? Si eu ma pot prinde ce efect e pe minge dupa cum sare dar nu apuc si uneori nici nu stiu sa dau in ea... Durdun are miscari foarte rapide si destul de precise...
                                        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          depinde cine iti da spinul, daca ai un jucator foarte bun in fata, nu mai citesti spinul fara sa te uiti la mana lui! Sau poate esti una din fericitele exceptii care au un simt extraordinar al mingei, asa cum este Waldner!
                                          Blade-Darker speed 90
                                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                          Bh- Testing

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Dupa parerea mea...totul pleaca de la servici- preluare....adica in momentul cand e randul tau sa servesti..tu trebuie sa-i dai un efect mingiutzei astfel incat sa stii sigur ( sau intr)o proportie de 90%) ca adversarul iti returneaza acolo unde vrei tu...De ex daca servesti lung extra lateral in reverul adversarului mai mult ca sigur un jucator bun iti va returna mingea cu topspin in mijloc sau in bh-ul tau. E o probabilitate mica sa-ti returneze in forehand. Doar daca nu face parte dintr)o categorie de jucatori PREA avansati.

                                            Eu cred deasemenea ca tre' sa te mai uiti si la pozitia adversarului..la incheietura lui...pt a putea anticipa ..
                                            Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X