Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

pasi in dezvoltarea unui jucator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • pasi in dezvoltarea unui jucator

    Cum se educa un jucator de la inceput? Am auzit ca mai intai se dezvolta una din parti, preferabil forehand si la inceput de tot invata sa dea contre, apoi top spin din capac, top spin din taiata, retopspin. Dupa asta ce se intampla? Invata sa dea cu reverul si apoi deplasari si la sfarsit de tot legarea loviturilor in combinatii?
    As avea nevoie de niste sfaturi - am ajuns sa pot da consistent pe masa cu forehand-ul - contre, top spin din capac si din taiata, capac, smash, flick. La retopspin mai am de lucru, de cele mai multe ori dau smash din topspin-ul adversarului.
    Ce urmeaza?
    As vrea ceva concret pt ca am foarte mult timp si simt ca-l irosesc. Joc aproape zilnic minim 3 ore.
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

  • #2
    Re: pasi in dezvoltarea unui jucator

    Pai ar mai fi pozitia si miscarea la masa, asta trebuie sa-ti arate cineva in functie de lovitura si plasament, nu prea merge cu explicatu' pe net, pe urma ar mai fi antrenamentul tematic unde sunt o groaza de posibilitati.Ex.: lovituri combinate-partenerul returneaza mingea numai intr-o jumatate a mesei tale(fh sau bh tau) iar tu returnezi si in fh. lui si in bh. lui mai intai incet sa prindeti miscarea si pe urma din ce in ce mai repede ca la contre. Apoi schimbati directiile, loviturile(drepte, taiate, lift, scurte, lungi) nu exista limita decat in imaginatie pentru a inventa o noua schema de antrenament. O sa reusesti astfel de antrenament dupa ce ai reusit sa stapanesti loviturile de baza, si daca ai un partener de nivelul tau(bun!) care sa poata executa la randul lui aceste lovituri. Crede-ma daca o sa reusesti sa te antrenezi tematic asa cum trebuie, nu o sa rezisti mai mult de 1-1,5 ore la un antrenament!
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu

    Who has read this thread:
    Procesare...
    X