Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

    POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?
    CUM AR FI CEL MAI BINE ?
    MA INTREB DE MULTA VREME !!!
    Butterfly Viscaria fl
    Butterfly tenergy05

  • #2
    Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

    Cum iti este comod. Daca inclini paleta spre interior atunci este pentru un joc cu fh dominant, daca o inclini spre exterior, pt bh dominant. Daca tzi aproape de fețe este pentru mare flexibilitate din incheietura, daca o tzi mai aprope de capatul lemnului atunci este pentru mai mult control. Paleta se nu se strange in mana, trebuie sa o strangi doar cat sa nu-ti scape din mana, in felul asta simti mingea si pastrezi constant unghiul. Daca strangi se schimba unghiul.
    Experimenteaza, in special experimenteza combinatii de lovituri - fh, bh si vezi cat de mult trebuie sa iti ajustezi pozitia corpului pentru a pune mingea pe bine pe masa.
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

    Comentariu


    • #3
      Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

      viewtopic.php?f=7&t=171&view=previous
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

        Postat în original de VISCO
        http://www.tenisdemasa.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=171&view=previous
        NU PREA SPUN CEVA CONCRET !
        Butterfly Viscaria fl
        Butterfly tenergy05

        Comentariu


        • #5
          Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

          poate te ajuta threadul asta... http://www.mytabletennis.net/forum/foru ... N=1#435622
          sau sfaturile lui Prause - fostul antrenor al nationalei Germaniei
          http://www.butterfly-world.com/newslett ... news77.pdf pg 11
          http://www.butterfly-world.com/newslett ... news78.pdf pg 11
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #6
            Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

            Un subiect foarte interesant si de foarte multe ori ignorat pe nedrept. Cred ca sfaturile lui Prause se apropie foarte mult de ceea ce cred si eu dupa ce am consultat mai multi oameni de tenis si dupa ce am experimentat diverse tipuri de priza. Ceea ce este ciudat este faptul ca in urma cu ceva vreme cand eram clar fh orientat, in special la primirea servelor, abordam deliberat o priza bh dominant bazandu-ma pe faptul ca pe fh o sa revin in timp util in priza corecta...nu stiu daca ceea ce faceam era chiar bine dar m-a ajutat pe moment pentru a dezvolta mai bine loviturile de bh. Si acum o intrebare: schimbati priza in timpul jocului ? Pentru ca eu am incercat din rasputeri sa abordez o priza neutra insa cel putin pentru anumite preluari fine de pe masa imi este imposibil sa mentin o singura priza...
            Blade: Viscaria, FL
            fh: T05, 2,1 mm, black
            bh: T05, 2,1 mm, red

            Comentariu


            • #7
              Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

              Eu sunt fh dominant, daca as putea as juca numai cu fh... deci priza mea este putin dominanta fh si nu imi permite anumite executii pe rever. De cand am pus tenergy pe rever dau mult mai multe mingi peste fileu din cauza throw angle-ului. Sunt multi factori care se cumuleaza... tehnica, timing, materiale, viteza de reactie, viteza de executie... iar felul in care tin paleta este doar unul dintre ei. La mingile lente schimb priza si dau altfel cu reverul. In ultima vreme incerc sa-mi ajustez tehnica de rever pe priza curenta pentru ca am remarcat faptul ca pot obtine aceleasi rezultate facand alte miscari. De exemplu in loc sa deschid mana, o imping in fata si ridic putin varful paletei. As fi curios totusi sa aud si parerea unora mai avizati ca mine.
              TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

              Comentariu


              • #8
                Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                Postat în original de Ashes
                poate te ajuta threadul asta... http://www.mytabletennis.net/forum/foru ... N=1#435622
                sau sfaturile lui Prause - fostul antrenor al nationalei Germaniei
                http://www.butterfly-world.com/newslett ... news77.pdf pg 11
                http://www.butterfly-world.com/newslett ... news78.pdf pg 11
                Nu e bine sa skimbi priza. Ajustarile de inclinatie a paletei trebuie facute din inkeietura, nu din modificarea prizei paletei.
                Ce zice Prause acolo e aiurea. Urmariti jucatorii chinezi care joaca foarte rapid , nu skimba deloc priza ( Liqin, Ji Ke, Ma Long etc.).
                Poate asa se explica de ce Timo Boll desi are miscari scurte si o mare dinamicitate cand joaca cu jucatorii kinezi sfarseste prin a bloca sau a returna de departe de masa. Face o gramada de skimbari de prize cu care pierde fractiuni de secunda pretioase.
                Jocul modern se bazeaza pe o priza BH orientata - cel care a adus aceasta "inovatie" fiind considerat Kong Linghui.
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                  Eu cred ca daca nu schimbi priza nu faci fata unui adversar care are un joc bazat pe schimbari de spin si ritm. Chinezii joaca cu mici exceptii toti acelasi joc de aceea intre ei nici nu prea sunt artisti cu adevarat, predomina forta.De aceea Waldner e un semizeu al tenisului in China!
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                    Nu stiu ce legatura are Waldner dar daca tot l-ai adus in discutie , el nu skimba priza. Daca stii antrenamentul de la Donic acolo explica faptul ca trebuie sa ai o priza universala care sa te ajute in toate situatiile.
                    Waldner este jucator de mega-atac , la el a treia minge se vrea decisiva , nu facea si nici nu face gratuit spectacol.

                    In alta ordine de idei , tocmai cu un jucator ce te joaca variat e periculos sa skimbi prizele. Nu o sa stii ce sa mai faci la un moment dat.
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                      De aceea e tenisul de masa asa frumos, ca sunt atatea stiluri si pareri! Sunt curios ce zic despre subiect si fostii legitimati care sunt pe forum, cam ce au fost invatati la vremea lor de "ucenicie"?
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                        Postat în original de Dado.daniel
                        De aceea e tenisul de masa asa frumos, ca sunt atatea stiluri si pareri! Sunt curios ce zic despre subiect si fostii legitimati care sunt pe forum, cam ce au fost invatati la vremea lor de "ucenicie"?
                        2 antrenori experimentati din Timișoara mi-au spus sa nu skimb priza. Acelasi lucru l-a invatat si Kreanga la Bistrița ( o spune in filmul lui de antrenament).
                        Asa ca nu fac pe atot-stiutorul doar zic si eu ce am aflat de la altii si ce am studiat pe cont propriu.
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                          by Greg Letts - an Australian state coach, an International Umpire
                          Changing your Grip during a Rally
                          The idea of changing your grip during a rally is a big no-no according to some players and coaches, and perfectly acceptable to others (probably depending on whether they change their own grip or not!).
                          On the world stage, Timo Boll appears to be one of the biggest grip changers, with notably different grips between his forehand and backhand. The debate still rages on various Internet forums about whether this is an advantage or disadvantage... Previous to Boll, Jan-Ove Waldner was noted for his grip changes to achieve certain shots, but it was fairly common to admit that he was a table tennis genius, and that changing the grip was perhaps not a great idea for the rest of us!
                          The main pluses of changing your grip during a rally is that it can allow you to better hit specific shots, such as Waldner's sidespin blocks, or Boll's heavy topspin loops. The main argument against is that you can get caught with the bat in the wrong position, making your stroke awkward at times. Both points of view are valid, but the importance of each will vary from player to player. Creative players who can think fast will often benefit from using grip changes to enhance their strokes, while those of us who don't have the same speed of though might want to limit the amount of grip changing we do.
                          Deci asa cum spune si antrenorul de mai sus, dezbaterea e continua si in randul profesionistilor, se pare ca cei care pot face schimbarea de grip o incurajeaza cei ce nu pot sa o faca intr-un mod optim o descurajeaza! Cat despre Waldner, se pare ca intuisem bine ca schimba priza din filmuletele de pe youtube! In continuarea articolului antrenorul spune ca personal utiliza schimbarea prizei des intre cea predominanta de fh. si cea de bh., dar ulterior a ales o priza neutra pt. ca era surprins cam 2-3 puncte pe meci cu schimbarea de priza( intr-adevar prea mult!). Concluzia care o extrag eu este ca e bine sa schimbi priza doar in anumite momente cheie pt. a-ti permite executarea anumitor lovituri mai pretentioase, altfel pierzi timp pretios asa cum zicea si Vali! Chiar antrenorul de mai sus spunea ca s-a chinuit cam 3 luni sa renunte la schimbarea prizelor si sa se obisnuiasca cu una neutra, deci ma asteapta aproximativ 3 luni de incercat sa am o priza neutra!
                          Blade-Darker speed 90
                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                          Bh- Testing

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                            Daniel,
                            Incearca o priza favorizand reverul (adica sa iti fie confortabil la loviturile de pe rever) si incearca apoi sa fortezi inkeietura pentru a lovi cu forehandul. Dureaza , dar ai rabdare.
                            Waldner ca si alti jucatori face ajustari de priza uneori dar pentru a executa lovituri pretentioase (ca sa surprinda pe Ma lin , Boll etc) sau in momentul in care nu mai are ce sa faca efectiv. Ideea de baza e sa nu skimbi priza, iar exceptia confirma regula! :P
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                              Cred ca Vali are dreptate...priza neutra neschimbata este superioara prizei care se modifica. E clar ca prin priza fixa capeti o constanta de mic "robotel" iar asta e un element indispensabil in tenisul de masa modern (f rapid) chiar daca te chinui putin la anumite lovituri... dar dispare distractia. E uimitor ce poti face cateodata pe o schimbare de priza si cand ai prins gustul e greu sa te lasi de drog
                              Blade: Viscaria, FL
                              fh: T05, 2,1 mm, black
                              bh: T05, 2,1 mm, red

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                                Eu cred ca schimbarea prizei este usor de facut la preluarea de serviciu. In general preluarea cu reverul favorizeaza atacurile de pe masa, deci o priza bh dominanta este de preferat, apoi pentru a 4-a minge se poate trece la priza fixa.
                                Daca paleta este tinuta aproape de fețe atunci schimbarea prizei este mult mai usoara si mai rapida decat daca este tinuta de capatul manerului.
                                De asemenea, daca iti poti pune corpul in pozitii favorabile nu este necesara schimbarea prizei, jucatorii chinezi au deplasari extraordinare, din cauza asta multi dintre ei au prize fh dominante.
                                TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: POZITIA MAINI CORECTA PE MANER ?

                                  Postat în original de Ashes
                                  Eu cred ca schimbarea prizei este usor de facut la preluarea de serviciu. In general preluarea cu reverul favorizeaza atacurile de pe masa, deci o priza bh dominanta este de preferat, apoi pentru a 4-a minge se poate trece la priza fixa.
                                  Depinde cine iti serveste si cat de rapid vine mingea la tine sau cu ce efect.
                                  Apoi pare paradoxal dar mai repede te misti cu tot corpul decat sa jonglezi cu paleta in toiul skimburilor.
                                  Blade DHS PG 2
                                  FH: DHS Hurricane 3
                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X