Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Control=defensiv?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Control=defensiv?

    Am controverse cu colegii "de joaca"... eu spun ca a juca "cu control", inseamna a simti mingea si a pune pe masa unde vrei, ei zic ca inseamna joc defensiv, pas inapoi...? cum e de fapt? sau care este realitatea(daca este alta)...

    Cele bune!
    Xiom -Mitzutani - Xiom

  • #2
    Toti aveti dreptate. Tu cand spui ca a avea control inseamna sa pui mingia exact unde vrei, ei cand spun ca "defensivii" sunt cei care au cea mai mare nevoie de control. Si jocul ofensiv are nevoie de "control" dar acesta este mai usor de obtinut atunci cand timpul de contact mingie-paleta este mai scurt (cred ca intelegi ce vreau sa spun) . "Controlul" vine si de la echipament, dar mai ales din abilitatile de joc ale "combatantului". Cele din urma nu-s pe bani. Cand ai abilitati, te intereseaza mai putin controlul echipamentului si mai mult viteza si spin-ul. Scuze pentru prea multele ghilimele
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Acu hai sa marim si mai mult dilema. Oare cum masoara firmele producatoare controlul echipamentelor ? Ca dupa cum ati observat nu poti pune semnul de opus intre control si viteza. Hai ca poate pt lemne sa spunem ca marimea controlului este data SI de marimea "sweet spot" -ului, si astfel poti spune ca pt doua lemne care au aceeasi viteza, cel cu "sweet spotul" mai mare are control mai mare, dar la gume dupa ce naiba poti sa faci o diferentiere a contolului ?
      Blade : Nitakku Septear (OFF)
      FH>Joola Express Two
      BH>Butterfly Speedy PO

      Comentariu


      • #4
        ---
        VET
        Blade : TIBHAR - HINOKI H-1-9
        FH : TIBHAR - NIMBUS MAX
        BH : TIBHAR - NIMBUS MAX

        Comentariu


        • #5
          "controverse"

          desi sunt mai nou pe-aici, consider ca toti forumistii avem aceleasi scopuri: sa ne impartasim prieteneste din cunostinte, din experiente(tehnici de joc, folosire echipamente diverse, concursuri/antrenamente) si sa devenim fiecare mai bun, mai priceput... pentru mine tenisul de masa e mai mult decat un hobby, desi am jucat (si joc) fotbal in nestire la viata mea... dau bine (zic eu) si la tenis, insa desi nu mi-am insusit corect lovitura de topspin, incurc si chiar bat destui topspinisti, fara sa fac tocmai antijoc, ci prin viclenie, tactica ... blochez bine, (capacesc), contrez si atac, iar acest joc da roade la nivelul la care joc eu (more then hobby)... asa ca ... aveti grija!!
          o sa invat si topsinul ca sa nu mai am "reclamatii"...
          Spor la treaba tuturor!!
          Xiom -Mitzutani - Xiom

          Comentariu


          • #6
            Parerea mea! care poate nu e si cea corecta.

            Consider ca in avea control asupra mingii in tenisul de masa modern consta in a anihila efectele cu care o primesti si a o trimite inapoi cu efecte care sa nu permita initierea atacului decisiv, pt ca o minge nu e pierduta in momentul cand nu o mai pui pe masa ci in momentul cand i-o trimiti adversarului fara efect.

            Problema cu ofensivii si defensivii nu are nici o treaba cu controlul , si un ofensiv si un defensiv au acelasi control asupra mingei, difera doar modul cum returneaza mingea, ofensivul se foloseste de top-spin, defensivul se foloseste de chop, restul e la fel, si unul si celalalt asteapta momentul optim cand mingea e mai inalta si fara efect ca sa o poata plesni pe masa.
            Blade : Nitakku Septear (OFF)
            FH>Joola Express Two
            BH>Butterfly Speedy PO

            Comentariu


            • #7
              POLI spune ca am facut o grava eroare cand am spus ca defensivii sunt cei care au abilitati reduse de joc si deci nevoie mai mare de control. Eu zic ca el a facut o eroare de intelegere a ceea ce am scris eu. In nici un caz nu cred ca cei care joaca defensiv, au acest stil deoarece au abilitati de joc mai slabe decat cei ofensivi. Nu stiu de unde reiese asa clar ca asta am vrut sa spun. Sa reformulez ca sa fiu mai explicit:
              Control inseamna sa-ti iasa jocul, adica sa pui mingia exact in locul unde vrei, cu intensitatea efectului pe care o doresti, cu viteza mai mica sau mai mare asa cum iti propui si nu in ultimul rand cu o traiectorie care sa faca cat mai dificil atacul oponentului. Acestea sunt un deziderat pentru cei mai putin antrenati , indiferent de stilul de joc, care au nevoie de un echipament mai usor "controlabil". Cei cu abilitati de joc crescute, adica mai bine antrenati, pot controla si echipament cu viteza si efect foarte mare. Nu este nici o suparare daca cineva are alta parere
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Este cu totul altceva draga Visco.
                Ce spui acum este adevarat ( dupa parerea mea ).
                Cei mai putin antrenati cauta mai mult control.
                Poate nu am inteles eu bine acel mesaj. Afirmatia ta parea universal valabila si nu era ok.
                Daca am inteles gresit imi cer scuze.
                George prietene, joci cum poti si cum iti place. Nu exista reprosuri.
                Din categoria " putin antrenati " fac si eu parte. Nu am spus din pozitia taticului sfatuitor.
                Oricum, daca vei adauga in arsenal si un tp bun, vei vedea altfel lucrurile si nu vei avea nimic de pierdut.
                Daca am uitat ceva voi revenii. Pana atunci ....
                Toate bune !
                VET
                Blade : TIBHAR - HINOKI H-1-9
                FH : TIBHAR - NIMBUS MAX
                BH : TIBHAR - NIMBUS MAX

                Comentariu


                • #9
                  Acum ca ne-am inteles, vrea sa spun ca oricum, afirmatia mea ca "defensivii" au nevoie de echipament cu control mai bun nu mi-o retrag. Si asta, nu pentru ca ei (prin definitie) ar avea abilitati de joc mai slabe, ci pentru ca este mai dificil sa returnezi pe masa atacurile oponentului decat sa ataci in sine. Aici se poate sa supar "ofensivii". De fapt poate nu este cea mai fericita exprimare. Ca sa ajungi sa definitivezi un atac trebuie mai intai sa poti sa pui oponentul in dificultate, pt ca acesta sa returneze slab mingia si pt asta trebuie sa ai "abilitati".
                  Revin la o alta afirmatie care nu cred ca supara pe nimeni: Pentru timpi de contact mingie-paleta mai scurti ( cum sunt cei din atacurile decisive) nu este nevoie de echipament cu control deosebit. Daca grasesc rog sa fiu corectat.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    George, daca esti interesat si vrei sa-ti verifici capacitatea de joc, vezi ca la Constanța se organizeaza, duminica 25 februarie, o mica competitie de amatori la sala din spatele Universittatii Saguna, de pe bdul.Unirii.
                    Daca te intereseaza, taxa de participare este de 5 RON si sunt si niste premii, modice binenteles, pentru primele 3 locuri.

                    Comentariu


                    • #11
                      multumesc...

                      salut, Gabi! (fun)

                      abia acum am vazut mes. tau, nu stiu daca o sa ajung duminica la "empire" (trebuie sa fiu prezent la alta competitie...fotbal in sala), dar o sa-l sun pe "nea Sandu" sa vad pe la ce ore se joaca... o sa apari si tu acolo? in sfarsit, lasa-mi un nr tel pe mail si daca nu duminica, in curand o sa aranjam o intalnire sa ne "masuram fortele", ok?
                      Stiu ca tu ai mai participat la "competitii" gen:Cupa Presei... Eu am mai jucat cu cei care au castigat aceasta cupa (Robert, Liviu, Gabi Neacsu) si "i-am rezolvat"!... dar baietii spuneau ca joaca mai rarut, pe cand tu, vad ca te preocupi de fenomen!
                      Pe curand!
                      George
                      Xiom -Mitzutani - Xiom

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de sfinxu
                        Parerea mea! care poate nu e si cea corecta.
                        Consider ca in avea control asupra mingii in tenisul de masa modern consta in a anihila efectele cu care o primesti si a o trimite inapoi cu efecte care sa nu permita initierea atacului decisiv, pt ca o minge nu e pierduta in momentul cand nu o mai pui pe masa ci in momentul cand i-o trimiti adversarului fara efect.
                        De multe ori o minge fara efect iti aduce puncte , mai ales daca e intercalata intre mingi cu spin. Asta e valabil si la servicii cu conditia sa incerci sa maschezi miscarea ca adversarul sa nu isi dea seama ca ai dat spin sau nu .

                        Controlul e ceva greu de explicat. Ar fi acel ajutor pe care ti-l acorda echipamentul in cazul in care nu ai efectuat 100% lovitura cum ar trebui. Exista si echipamente ofensive cu control mare deci controlul nu e chiar indirect proportional cu viteza.
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #13
                          Subscriu la parerea lui Vali si as detalia un aspect: Mai ales in fazele de joc foarte rapide se intampla sa nu lovim mingia cu centrul paletei. Un lemn bun, stabil, cu zona de contact utila (sweet spot) foarte larga , respinge mingia aproape la fel de bine ca atunci cand lovim cu centrul paletei. La lemnele slabe, intr-o astfel de situatie, lovitura poate fi deseori ratata.
                          As indrazni sa spun ca aceasta este principala caracteristica ce deosebeste lemnele bune de cele slabe! In meciurile stranse, deosebirea se face si la un punct, deci o singura lovitura ratata poate face diferenta de la cer la pamant.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            exemple

                            Salut, Visco!

                            Azi am avut un concurs de amatori la constanta, cu 24 jucatori inscrisi, la un club cu patru mese "activ", spatiu destul, dar fara inaltime suficienta, lumina ok, cam friguletz(-4 grade si-afara)... Au fost meciuri incinse, sistem eliminatoriu, pana am ramas 3 si am jucat fiecare cu fiecare, doua din trei pana la 21, a fost si presa acolo(un ziar local), mi-a placut!...DEH, E PLACUT CAND "rezolvi tot" SI IEI LOCUL 1... E foarte adevarat ca in anumite momente si un punct era f. important! Asa ca, la ce lemne te referi... daca poti sa dai cateva exemple de 3-4 denumiri(marci, tipuri)... Eu acum dau cu un aeros... asta face parte din categ. "sweet spot" ?

                            Cele bune!
                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                            Comentariu


                            • #15
                              Sweet Spot-ul este zona din mijlocul paletei unde mingia sare la capacitatea maxima. Daca vreti o reprezentare schematica vedeti aici http://www.andro.de/de/hoelzer/ unde este marcat cu rosu sweet spot-ul unei palete "normale" iar dunga alba cel al unei palete de calitate. Luati orice paleta si "topaiti" mingia pe ea veti observa ca sare mai mult si cu mai multa acuratete din centru si mai slab si cu mai putin control de pe margini. Nu vreau sa discut aici despre cat de mult sare, pt ca asta tine de fiecare lemn si fața in parte (scopul pt care au fost facute, DEF, ALL sao OFF). Vreau doar sa spun, ca o obsevatie personala ca lemnele compozite (cu adaosuri de folii de fibre de carbon, fibra de sticla, de kevlar, titanium, arylate, etc), par a avea sweet spot-ul mai mare decat cele construite exclusiv din straturi de lemn. Cu toate acestea sunt jucatori renumiti care joca numai cu palete construite doar din lemn. Se pare ca determinante sunt tehnologiile de lipire ale straturilor care sunt secrete si bine pazite!
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                ok

                                mersi, visco!

                                asadar, aerosul meu cu fibra de sticla ar corespunde din cat. "sweet"...
                                Xiom -Mitzutani - Xiom

                                Comentariu


                                • #17
                                  Aeros-ul este un lemn foarte bun. Sweet nu este o categorie. Este doar o caracteristica prezenta mai mult sau mai putin.
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    multam, Visco!...

                                    omul cat traieste, invata!...
                                    Xiom -Mitzutani - Xiom

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Bafta
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        sunt unul din colegii de joaca ai lui george. scriu acum din tel aviv, din aeroport, si ajung maine acasa. ei nu stiu ca ma intorc hihihi . suntem un grup destul de compact care ne jucam frumos. desi suntem oameni mari.
                                        ce este interesant la acest sport este tocmai diversitatea. fiecare simte in felul sau jocul. fireste, exista reguli universal valabile, insa pana la urma fiecare sfarseste sa joace asa cum se simte mai bine... cu un antrenament potrivit, pot aparea si rezultate...
                                        vedem de multe ori la adversarii nostri lovituri deosebite, prize "ciudate", tipete specifice, etc etc... totul face parte din frumusetea acestui sport.
                                        sunt impotriva afirmatiilor de genul "in mingea asta nu se da tp" sau "asta se da NUMAI asa...". teoretic, totul este permis si fizic este explicabil, desi marian, prietenul nostru, adica al meu si al lui george, este unul din jucatorii "anti legi fizice".

                                        am descoperit aceasta comunitate relativ de curand, in mare masura datorita lui george si pasiunii lui pentru tenis, recunosc ca el m-a recuperat si chiar reactivat .

                                        daca este vreun concurs in bucuresti, cel mai departe, promit sa ii conving sa venim cu totii, fie numai si cu o masina plina .
                                        Kreanga Carbon
                                        Bryce Fx PowerSponge

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          gasca

                                          multumesc nicu pt cuvintele frumoase!...

                                          asta nu te scuteste insa de un antrenament bun si o "corectie" de bun-augur vineri, inainte de plecarea ta in voiaj...
                                          asta asa, ca sa te ambitionez si sa te intorci cu dorinte de autodepasire!
                                          gasca noastra e intr-adevar frumoasa, speciala si e bine ca suntem la nivelul la care avem fiecare ce invata de la celalalt!...
                                          poate in august/sept facem un turneu pe litoral si cu cei din tara!...
                                          am vb deja in linii mari cu filo!...
                                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: gasca

                                            Postat în original de george, c-ta
                                            multumesc nicu pt cuvintele frumoase!...
                                            asta nu te scuteste insa de un antrenament bun si o "corectie" de bun-augur vineri, inainte de plecarea ta in voiaj...
                                            asta asa, ca sa te ambitionez si sa te intorci cu dorinte de autodepasire!
                                            gasca noastra e intr-adevar frumoasa, speciala si e bine ca suntem la nivelul la care avem fiecare ce invata de la celalalt!...
                                            poate in august/sept facem un turneu pe litoral si cu cei din tara!...
                                            am vb deja in linii mari cu filo!...
                                            Pune-l mai repede sa fiu in concediu pe la mare , sa dai si berea aia
                                            Blade DHS PG 2
                                            FH: DHS Hurricane 3
                                            BH: Stiga Airoc Astro M

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              rabdare, vali!

                                              filo spune ca sfarsitul lui august, inceput de septembrie, ca atunci e liber in calendarul lui competitional!... las' ca atunci sunt preturi mai mici, lume mai putina si inca este vreme buna!! facem poate si o sesiune de antrenamente, daca ne lasa clubul mesele mai multe zile...
                                              Xiom -Mitzutani - Xiom

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                ok , vedem ...
                                                Blade DHS PG 2
                                                FH: DHS Hurricane 3
                                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X