Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum se loveste mingea cu iarba?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum se loveste mingea cu iarba?

    Cum trebuie lovita mingea cu iarba lunga pe forrehand pentru o eficienta cat mai mare?La topspinul adversarului se blocheaza dar in rest cum se abordeaza mingile venite de la adversar?Multumesc anticipat pentru sfaturi!
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

  • #2
    Tai adanc ,mingea sa treaca cat mai razant de fileu,

    Comentariu


    • #3
      cand am pus iarba pe fh...parca era placaj...eu zic ca iti strici mana asa...e interesant dar nu te vad cu iarba lunga pe fh...e altfel de tenis...
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de bubu ruz Vezi post
        cand am pus iarba pe fh...parca era placaj...eu zic ca iti strici mana asa...e interesant dar nu te vad cu iarba lunga pe fh...e altfel de tenis...
        Daca ai mana poti sa si ataci cu ea .

        Comentariu


        • #5
          pe bh am dat topspinuri dar pe fh nici unul...
          tibhar def plus jumulita
          gambler reflectoid 1,0
          dawei 388 D-1 ox

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de bubu ruz Vezi post
            pe bh am dat topspinuri dar pe fh nici unul...
            Paleta mai deschisa si mult de lucru la masa .

            Comentariu


            • #7
              S-ar putea sa fie mai greu cu iarba dupa tenergy 05 dar as vrea macar sa incerc.Pe backhand care ar fi lovitura ideala cu iarba?
              Lemne: DHS Hurricane Long W997
              FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
              BH: DHS GoldArc 8

              Comentariu


              • #8
                pt.mine lovitura ideala e chopul, apoi blocajul...dau si topspin doar atunci cand mingile primite nu au efect...si dau asa cum as da si cu o fata normala...am citit undeva pe aici ca ierbarii ar fi incurcati de mingi plate,fara efect...mie-mi plac, atunci pot da topspin, care este f.rapid si adversarul nu se asteapta...daca dai pe masa e punct sigur...pe fh,e cum zice dl.antal...trebuie paleta deschisa...servele cel putin dunt un dezastru...mie mi-e cam greu...joc de vreo 2 ani si e greu sa ma obisnuiesc sa tin paleta altfel...cu iarba poti invinge jucatori mai buni ca tine fara experiente cu ierbari,mai ales atacantii...eu am batut jucatori pe care ii credeam f.tari...dar am inceput sa mananc bataie cam des de la partenerul meu obisnuit...si pt asta o sa-mi iau o a doua paleta...am mai spus-o...de multe ori mi se pare ca e mai greu sa joci cu iarba decat impotriva ei...asta e parerea mea
                tibhar def plus jumulita
                gambler reflectoid 1,0
                dawei 388 D-1 ox

                Comentariu


                • #9
                  Tai adanc mingea sa treaca cat mai lipita de fileu
                  Hidroizolatii - Instalatii - Incalzire in pardoseala - Constructii - Amenajari interioare/exterioare
                  http://www.instalatii-amenajari.com.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de krisztalori Vezi post
                    Cum trebuie lovita mingea cu iarba lunga pe forrehand pentru o eficienta cat mai mare?La topspinul adversarului se blocheaza dar in rest cum se abordeaza mingile venite de la adversar?Multumesc anticipat pentru sfaturi!
                    Fetele cu zimti spre exterior (pips out) sunt de 3 tipuri :
                    -long pips sau pimples (iarba) - intoarce cel mai mult din efectul imprimat de adversar
                    -midle pips (intre iarba si sandwich) - intorce ceva din efectul imprimat de adversar si e destul de buna pentru tras drept
                    -short pips (sandwich ) - nu intoarce mai nimic din efectul imprimat de adversar, imprima efect propriiu ,foarte buna pentru plesnit si se poate da si topspin

                    Fetzele log pips (iarba) sunt de 2 tipuri :
                    -frictionless (nu au deloc aderenta) , foarte bune pentru jocul de langa masa (block , push si push-chop) , dupa parerea mea eficiente doar in varianta fara burete ( OX ) .
                    -with friction (au ceva aderenta) , in varianta OX bune pentru block si destul de bune pentru taiatele de la distanta de masa si plesnit. Cu cat punem mai mult burete cu atat jocul de la distanta de masa si plesnitele devin mai eficiente iar blocurile din ce in ce mai greu de executat.

                    Ca observatie , doar din taiate se poate imprima efect de topspin (miscarea nefiind aceeasi ca atunci cand dam topspin cu softuri) cu iarba , mingile fara efect se pot trage doar drept . Fetzele long pips imprima foarte putin efect propriu oricat de aderente ar fi, asta datorita zimtilor lungi
                    Blade:O chinezarie
                    FH:TG2 (No 19)
                    BH:Super Anti

                    Comentariu


                    • #11
                      Foarte corecte explicatile dl. Stefan ,aceste lucruri se pot realiza doar dupa multe ore de munca la masa . Recomandat ar fi cel putin 2 sedite pe sptamana cu jucatori care sa-ti puna peste 7-10 mingi consecutive pe masa cu diferite efecte .

                      Comentariu


                      • #12
                        Stefan a explicat f bine.
                        Deci ideea e: Bloc de langa masa, taiata cand esti departe de masa si ataci ce vine cu backspin.
                        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Joo Vezi post
                          pt.mine lovitura ideala e chopul, apoi blocajul...dau si topspin doar atunci cand mingile primite nu au efect...si dau asa cum as da si cu o fata normala...am citit undeva pe aici ca ierbarii ar fi incurcati de mingi plate,fara efect...mie-mi plac, atunci pot da topspin, care este f.rapid si adversarul nu se asteapta...daca dai pe masa e punct sigur...pe fh,e cum zice dl.antal...trebuie paleta deschisa...servele cel putin dunt un dezastru...mie mi-e cam greu...joc de vreo 2 ani si e greu sa ma obisnuiesc sa tin paleta altfel...cu iarba poti invinge jucatori mai buni ca tine fara experiente cu ierbari,mai ales atacantii...eu am batut jucatori pe care ii credeam f.tari...dar am inceput sa mananc bataie cam des de la partenerul meu obisnuit...si pt asta o sa-mi iau o a doua paleta...am mai spus-o...de multe ori mi se pare ca e mai greu sa joci cu iarba decat impotriva ei...asta e parerea mea
                          Cand partenerul i-ti invata miscarile e ff simplu, rotesti paleta (din cand in cand) si ii faci varza reflexele.
                          In nici un caz nu se asteapta la un retop puternic pe BH si nici la o taiata din top pe FH.
                          Schema pe care o folosec cel mai des este o serva cu top cu soft-ul, rotesc paleta si dau top cu BH.
                          p.s.Mai e o miscare ff greu de executat, un retop in pozitia de rever dat cu fata de FH gen lovitura de BH de la priza toc.
                          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de a.Bogdan Vezi post
                            p.s.Mai e o miscare ff greu de executat, un retop in pozitia de rever dat cu fata de FH gen lovitura de BH de la priza toc.
                            Sau gen lovitura de rever de la priza Seemiller?
                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de RBlade Vezi post
                              Sau gen lovitura de rever de la priza Seemiller?
                              Pe acolo.
                              O perioada m-am chinuit cu priza toc, s-a format reflexul pt rever si s-a dovedit a fi utila lovitura.
                              GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                              Comentariu


                              • #16
                                Mie greu sa cred ca se poate da topspin cu iarba! Nu sunt cunoscator dar o iau logic: pentru a imprima efect imi trebuie frecare iar iarba e un material care se vrea a avea cat mai putina frecare( de unde si termenul frictioless) deci de unde Doamne iarta-ma topspin cu iarba???? Poate lovitura sa arate ca lovitura de topspin...asta da!
                                Fh: Rakza X
                                Blade: Bty Innerforce ULC
                                Bh: Rakza X Soft

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Gabriel91 Vezi post
                                  Mie greu sa cred ca se poate da topspin cu iarba! Nu sunt cunoscator dar o iau logic: pentru a imprima efect imi trebuie frecare iar iarba e un material care se vrea a avea cat mai putina frecare( de unde si termenul frictioless) deci de unde Doamne iarta-ma topspin cu iarba???? Poate lovitura sa arate ca lovitura de topspin...asta da!
                                  e vorba de o lovitura pe rever data cu fata de FH, ca un topspin de rever dar cu paleta intoarsa (din rever normal deschid paleta cu 180s) si iese un top jos si destul de puternic
                                  p.s. FH meu este un 729 SP
                                  GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Ma refeream la postul lui Joo! Ms de explicatie oricum!
                                    Fh: Rakza X
                                    Blade: Bty Innerforce ULC
                                    Bh: Rakza X Soft

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Gabriel91 Vezi post
                                      Mie greu sa cred ca se poate da topspin cu iarba! Nu sunt cunoscator dar o iau logic: pentru a imprima efect imi trebuie frecare iar iarba e un material care se vrea a avea cat mai putina frecare( de unde si termenul frictioless) deci de unde Doamne iarta-ma topspin cu iarba???? Poate lovitura sa arate ca lovitura de topspin...asta da!
                                      Retop nu exista cu iarba, decat poate la mingii lesinate.
                                      Iarba pastreaza efectul dintr-o taiata si devine top sau invers (taita din top).

                                      Am constatat cu mare placere ca servele cu mult backspin le pot prelua cu iarba si iese un top destul de bun )
                                      GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        se poate da topspin cu iarba insa nu e prea periculos...si am inteles ca nici n-ar fi indicat, poate doar sa-ti surprinzi adversarul sau sa te dai interesant...mai simplu, mai sigur si poate mai periculos e un chop...pt topspin ai in primul rand nevoie de o iarba care agata...
                                        tibhar def plus jumulita
                                        gambler reflectoid 1,0
                                        dawei 388 D-1 ox

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Joo Vezi post
                                          se poate da topspin cu iarba insa nu e prea periculos...si am inteles ca nici n-ar fi indicat, poate doar sa-ti surprinzi adversarul sau sa te dai interesant...mai simplu, mai sigur si poate mai periculos e un chop...pt topspin ai in primul rand nevoie de o iarba care agata...
                                          Ai reusit un topspin cu iarba?
                                          Blade-Darker speed 90
                                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                          Bh- Testing

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            colegii mi-au zis ca da...cand am pus iarba pe fh...esec total...mingea aluneca...
                                            cu galaxy neptune merg astfel de lovituri ca e si lenta...face un arc frumos...cu dhs cloud&fog deloc, nu pot agata mingea
                                            prefer chopul dar cand am pozitie buna incerc si un topspin cu care cred eu ca surprind
                                            tibhar def plus jumulita
                                            gambler reflectoid 1,0
                                            dawei 388 D-1 ox

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Eu din cate vad galaxy (yinhe/milkyway) neptune are peri ceva mai grosi si mai scurti

                                              daca mai are si burete .....
                                              p.s. unde se gaseste pe la noi si cat $ ?
                                              GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                nu gasesti la noi...comanzi de la ttnpp.com
                                                tibhar def plus jumulita
                                                gambler reflectoid 1,0
                                                dawei 388 D-1 ox

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Joo Vezi post
                                                  colegii mi-au zis ca da...cand am pus iarba pe fh...esec total...mingea aluneca...
                                                  cu galaxy neptune merg astfel de lovituri ca e si lenta...face un arc frumos...cu dhs cloud&fog deloc, nu pot agata mingea
                                                  prefer chopul dar cand am pozitie buna incerc si un topspin cu care cred eu ca surprind
                                                  Cu iarba se pot da mingi liftate, mai ales daca adversarul taie mingea dar nici decum topspin adevarat. Acestea sunt mingi ridicate, in care contactul intre minge si fata se face sub un unghi deschis, ca la loviturile drepte.
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X