Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfaturi particulare

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sfaturi particulare

    Joc de ceva vreme tenis de masă si aveam impresia ca joc act de cat bine si ma tot uitam dupa palete mai rapide si combinatii profesionale.
    De curand m-am filmat cand jucam si privind filmul mi-am dat seama ca de fapt joc foarte prost si ca probabil nu are rost sa schimb nimic la paleta, ca nu paleta e de vina(e o paleta destul de ok, usoara si OFF- cu fete Yasaka Mark V).

    Daca postez filmul pe undeva pe net ar putea cineva mai cu experienta sa imi dea niste sfaturi: gen daca tin paleta bine in mana, despre pozitie la masa, ce ar trebui sa incerc sa fac mai des in joc, etc? Poate asa corectez niste greseli majore ce le tot fac...

  • #2
    Sigur te va putea ajuta cineva. Poti sa pui un link cu filmuletul aici
    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

    Comentariu


    • #3

      Eu sunt cel in tricou alb. Si da, stiu, vad si eu filmul si vad ca joc foarte prost si stiu ca nu are rost sa ma mai uit dupa palete mai bune. Mai mult ma intereseaza niste sfaturi concrete despre joc.
      Multumesc

      Comentariu


      • #4
        O paleta OFF- cu fete MarkV e f buna pt. a-ti imbunatati loviturile. Are control bun, spin si viteza chiar decente.
        Sfatul meu este sa tii genunchii putin flexati si sa te misti mai mult pt a te pozitiona corect pt lovituri, sa nu mai fii asa static. De asemenea, lovitura de forehand nu trebuie executata doar din mana. Trebuie executata si cu ajutorul picioarelor si din sold, tot corpul trebuie sa directioneze mingea. Zicea un antrenor ca ii punea pe copii se exerseze treaba asta in felul urmator: trebuiau sa dea forehandul doar din sold si picioare, cu mana intr-o pozitie fixa.
        Si poti sa fii mai agresiv. Cand mingea vine lung, nu o mai lovi imediat dupa ce atinge masa, las-o sa se inalte putin si ataca.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Sfaturi practice (in rezumat si de inceput):
          1. echipament de sport
          2. priza paletei: nu trebuie schimbata (asa de radical); a se vedea plasarea degetului aratator pe mijlocul fetei in timpul executarii loviturii de atac forehand
          3. pozitia la masa si pozitia specifica fiecarei lovituri
          4. folosirea si a forehand-ului, nu numai a backhand-ului pe toata masa
          Succes!
          Blade: Timo Boll Spirit
          Fh:Tibhar Genius 2.0
          Bh:Tibhar Genius 2.0
          materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

          Comentariu


          • #6
            Asta cu priza eu nu cred ca e ceva absolut. Timo Boll schimba priza intre BH si FH si Wang Liqin tine degetul mai spre centrul paletei cand da forehand-ul (nu pe mijlocul fetei insa)
            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

            Comentariu


            • #7
              Multumesc, o sa incerc sa aplic (desi faza cu genunchii flexati e cam obositoare).
              Partea cu echipament de sport nu e posibila mereu (mai ales in pauze la serviciu).
              As vrea sa joc mai mult pe forehand dar toti adversarii ma joaca pe rever.

              Comentariu


              • #8
                Scuze ca sint putin dur, dar e spre binele tau daca intr-adevar vrei sa inveti sa joci - ai de cistigat timp, bani si nervi daca ma asculti si nu te enerveaza sfaturile de mai jos.
                Eu zic asa: nu incerca sa te corectezi ca nu-ti va iesi. Ia-ti minim 20 de ore cu un antrenor. Alfel nu ai absolut nici o sansa.
                De ce? Din pacate nu faci nimic bine. Absolut nimic. Nici pozitia la masa, nici paleta nu o tii bine. Si chestia e ca nu ai cum sa te corectezi pentru ca nu stii cum. Nu stii care e pozitia corecta la masa, nu stii cit de mult sa indoi genunchii, nu stii cum sa tii paleta nu stii cum sa executi lovitura.
                Crede-ma, esti foarte departe de o lovitura corecta in acest sport. E ca si cum ai incerca sa inveti sa cinti la vioara fara profesor. Nici o sansa.
                Timo Boll ALC
                FH: DHS 3 NEO 2.2
                BH: DHS 3 NEO 2.2

                Comentariu


                • #9
                  Eu cred ca poti sa inveti miscarile care sunt miscarile corecte si daca te uiti la filmulete pe net. Meciuri intre profesionisti sau tutorialuri. Normal ca un antrenor ti-ar arata el si ar fi mai simplu decat sa te prinzi tu din diferite video-uri. Insa daca nu vrei sa-ti iei antrenor, poti sa iti imbunatatesti tehnica si singur.
                  Daca vrei sa joci pe forehand, deplaseaza-te si da cu forehand-ul. Uite-te la meciuri cu Michael Maze pe net sa vezi cum se lasa el intr-o parte sa dea cu dreapta. Si poti sa stai si mai in stanga ca sa-ti vina mai multe mingi pe forehand.
                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                  Comentariu


                  • #10
                    Decat sa jucati caricatura aia de tenis de masă mai bine ati schimba niste mingi pe diagonalele mesei ca ati avea mai mult de invatat. Incercand sa dai multe mingi in acelasi loc o sa vezi ca se imbunatateste pozitia ta la masa(care este conditie fundamentala pentru o lovitura buna) si miscarea de forehand respectiv backhand se va corecta in timp(evident si cu sfaturi de la cineva avizat). Daca continui sa joci ca pana acum vei invata o gramada de lovituri gresite de care f.greu te vei de dezlipi. In concluzie subscriu la parerea lui Filoteanu Adrian. Alegand un instructor vei evolua cel mai corect si evident mult mai repede decat singur. Va trebui sa exersezi fiecare tip de lovitura separat(fh, bh, push, tps etc) pana vei "memora" miscarea corecta. Odata "memorata" miscarea corecta iti vei da seama si singur cand ai dat o lovitura buna. Descarca pentru inceput filmele
                    http://hotfile.com/dl/37000254/66a2c...ining.ttt.html si
                    http://hotfile.com/dl/36999905/c956b0b/Serving.ttt.html ,
                    Redenumeste fisierele cu extensia .wmv dupa ce s-au descarcat si daca ai nelamuriri mai putem vorbi. RADU
                    Ultima editare de TRADU; 10.iun.2011, 16:33.
                    YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                    Comentariu


                    • #11
                      eu zic ca in primul rand backhand'ul ala.. sunt niste preluari si lovituri extrem de inalte.. inclina paleta mai mult spre masa astfel plasand mingea mai aproape de fileu.. si o diferenta uriasa o face partenerul tau de joc.. gaseste pe cineva care stie cat de cat. (un antrenor ar fi ideal..)

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de filoteanuadrian Vezi post
                        Scuze ca sint putin dur, dar e spre binele tau daca intr-adevar vrei sa inveti sa joci - ai de cistigat timp, bani si nervi daca ma asculti si nu te enerveaza sfaturile de mai jos.
                        Eu zic asa: nu incerca sa te corectezi ca nu-ti va iesi. Ia-ti minim 20 de ore cu un antrenor. Alfel nu ai absolut nici o sansa.
                        De ce? Din pacate nu faci nimic bine. Absolut nimic. Nici pozitia la masa, nici paleta nu o tii bine. Si chestia e ca nu ai cum sa te corectezi pentru ca nu stii cum. Nu stii care e pozitia corecta la masa, nu stii cit de mult sa indoi genunchii, nu stii cum sa tii paleta nu stii cum sa executi lovitura.
                        Crede-ma, esti foarte departe de o lovitura corecta in acest sport. E ca si cum ai incerca sa inveti sa cinti la vioara fara profesor. Nici o sansa.
                        +1

                        Comentariu


                        • #13
                          Multumesc. Voi incerca sa gasesc un antrenor pentru cateva lectii.

                          Comentariu


                          • #14

                            Pentru Topspinul de FH.
                            Si eu jucam dupa ureche. Desi imi intrau multe lovituri, vedeam ca la unele pierd timp sau pozitia nu-mi permitea o continuare eficienta. Si am inceput sa ma uit pe youtube la tutoriale, sa vad pozitia exacta. In esenta, asta cred ca e secretul tenisului de masa, sa inveti loviturile cat mai corect. Incearca sa faci corect, si imediat vei simti diferenta Cauta si un tutorial cu pozitionarea la masa, aia e absolut necesar sa inveti
                            Multa bafta !
                            We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                            Aristotle



                            Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                            Comentariu


                            • #15
                              Se poate da topspin de forehand contra unui backspin si daca a doua cadere a mingii e tot pe masa?

                              Comentariu


                              • #16
                                Banuiesc ca intrebi daca a doua cadere a mingii ar fi tot pe masa. Se poate, dar mai greu la inceput, nici macar cei mai avansati nu tin neaparat sa incerce.
                                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Daca e aproape de fileu mingea poti sa dai flick
                                  Deocamdata mai bine dai si tu backspin inapoi (push).
                                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Pentru a mai "indulci" interpelarea mea anterioara, iata un punc de plecare pentru tine:
                                    1. Priza paletei ramane neschimbata pe parcursul jocului avand in vedere nivelul tau de acum.
                                    2. Pozitia la masa este in stanga mesei cu paleta si antebratul mainii drepte in prelungirea liniei de mijloc a mesei
                                    3. Distanta de masa este de aprox.egala cu lungimea antebratului cu paleta(adica daca balansezi mina din cot cu paleta in prelungirea mainii , bratul fiind lipit de corp, in sus si in jos sa nu lovesti cu paleta masa)
                                    3. Mingile care vin in stanga liniei de mijloc a mesei le lovesti cu reverul iar cele din dreapta cu forhandul( nu te abati de la aceata regula deocamdata). Pentru ce vine in dreptul mainii poti sa iei cea mai comoda decizie(adica FH sau BH)4. Dupa fiecare lovitura te intorci in stanga mesei pentru ca doar de acolo poti acoperi in totalitate si cu cele mai bune rezultate intreaga masa. Daca nu ajungi la o lovitura pe FH faci un pas in dreapta, lovesti si apoi un pas in stanga pentru a te intoarce in pozitia de asteptare a noii mingi. Un element esential in TT este sa ai sub control in permanenta intreaga ta suprafata de joc.
                                    5. Mingile care trec 5-10 cm deasupra fileului sunt considerate mingi inalte si se ataca decisiv. Asa ca mai reduceti pe cat posibil amplitudinea mingii.
                                    6. Inainte de fiecare meci faceti pentru inceput 10 min de schimburi de mingi pe diagonalele mesei( 5 minute Bh-BH si apoi 5 min FH-FH) sau 10 minute de schimburi in lungul de linie( 5 min BH-FH si 5 min FH-BH) pentru a va invata cu o preluare cat mai controlabila a mingii pe FH sau BH.
                                    Succes! Si astept noua inregistrare cu progresele facute!
                                    YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de TRADU Vezi post
                                      Pentru a mai "indulci" interpelarea mea anterioara, iata un punc de plecare pentru tine:
                                      1. Priza paletei ramane neschimbata pe parcursul jocului avand in vedere nivelul tau de acum.
                                      2. Pozitia la masa este in stanga mesei cu paleta si antebratul mainii drepte in prelungirea liniei de mijloc a mesei
                                      3. Distanta de masa este de aprox.egala cu lungimea antebratului cu paleta(adica daca balansezi mina din cot cu paleta in prelungirea mainii , bratul fiind lipit de corp, in sus si in jos sa nu lovesti cu paleta masa)
                                      3. Mingile care vin in stanga liniei de mijloc a mesei le lovesti cu reverul iar cele din dreapta cu forhandul( nu te abati de la aceata regula deocamdata). Pentru ce vine in dreptul mainii poti sa iei cea mai comoda decizie(adica FH sau BH)4. Dupa fiecare lovitura te intorci in stanga mesei pentru ca doar de acolo poti acoperi in totalitate si cu cele mai bune rezultate intreaga masa. Daca nu ajungi la o lovitura pe FH faci un pas in dreapta, lovesti si apoi un pas in stanga pentru a te intoarce in pozitia de asteptare a noii mingi. Un element esential in TT este sa ai sub control in permanenta intreaga ta suprafata de joc.
                                      5. Mingile care trec 5-10 cm deasupra fileului sunt considerate mingi inalte si se ataca decisiv. Asa ca mai reduceti pe cat posibil amplitudinea mingii.
                                      6. Inainte de fiecare meci faceti pentru inceput 10 min de schimburi de mingi pe diagonalele mesei( 5 minute Bh-BH si apoi 5 min FH-FH) sau 10 minute de schimburi in lungul de linie( 5 min BH-FH si 5 min FH-BH) pentru a va invata cu o preluare cat mai controlabila a mingii pe FH sau BH.
                                      Succes! Si astept noua inregistrare cu progresele facute!
                                      Merci.
                                      1 e curios cu priza ca eu nu vreau sa o schimb...cred ca o fac instinctiv
                                      6 nu iese deloc, mai mult alergam dupa mingi pe jos
                                      5 cred ca mai interesant pentru noi ar fi sa reusim intai sa le atacam decisiv...ca asta ne-ar forta si sa reducem amplitudinea.
                                      Am tendinta sa astept mingea foarte aproape de unde cade si sa o lovesc in urcare, ca si cum doar o resping inapoi. Se pare ca nu e bine ca in felul asta nu o lovesc eu de fapt, ca nu am timp decat sa o resping. In schimb am vazut ca sunt mult mai consistent asa, adica fac mai putine greseli. Prin filmulete am vazut ca jucatorii buni o asteapta dupa ce iese de pe suprafata mesei si dau cat pot in ea, desi uneori e in coborare.
                                      Intrebarea ar fi: e de preferat sa dai pe coborare, pe urcare, la punctul de maxim, sau nu conteaza cat timp lovitura iese bine ?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa ii imprimi mult topspin dai cand e in coborare. Practic se aduna viteza mingii care coboara la viteza paletei care urca, deci viteza de rotatie pe care poti sa i-o imprimi mingii se mareste.
                                        Daca vrei sa ataci cu o lovitura rapida, e mai bine sa dai in ea cand e in punctul maxim. Cu cat e mai sus cu atat e mai usor sa o dai peste fileu.
                                        In urcare dai cand blochezi, cand pui stop... Sau daca joci cu fata tip senvis (zimti scurti), cum s-a inaltat mingea putin peste fileu, o pleznesti (chiar daca e in urcare).
                                        Ultima editare de RBlade; 14.iun.2011, 00:38.
                                        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          6. Luati o cutie de 100 mingi la schimburile pe diagonala. Unul din voi tine cutia pe masa pe coltul din stanga pt FH-FH respectiv coltul dreapta pt BH-BH si va luati de acolo mingi si adunati mingile de pe jos doar cand terminati cutia. Ex puteti schimba o cutie pe FH si una pe BH. Daca pierdeti multe mingi inseamna ca ca aveti mari carente la controlul mingii si ca atare nu va veti putea imbunatati stilul de joc in viitorul apropiat( daca mingi simple nu le puteti pune pe masa atunci ce pretentii aveti la altele spin, topsin, push etc!!!) Succes!
                                          YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            salut , mai dai cate un search pe forum si vei gasi informatii utile , citeste tutorialele din linkul de mai jos , o sa ti fie de folos.
                                            http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ului-de-mas%E3
                                            Lemn : Yasaka Sweeden Classic
                                            Fh : Butterfly bryce
                                            Bh : Butterfly bryce

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              daca as avea eu masa ai

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                salut

                                                Ma numesc Catalin sunt pasionat foarte tare de tenis de masă...si as vrea sa va rog si pe voi sa imi dati niste tutoriale unde pot gasi ...niste reguri de tenis...Am si eu niste filmulete pe cum joc cu un baiat tenis de masă dar aia a fost prin primele 3 saptamani cand mam apucat...va rog daca puteti sa ma contactati la adresa de yahoo mesenger cata2011bike
                                                Multumesc mult

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Bios Vezi post
                                                  Ma numesc Catalin sunt pasionat foarte tare de tenis de masă...si as vrea sa va rog si pe voi sa imi dati niste tutoriale unde pot gasi ...niste reguri de tenis...Am si eu niste filmulete pe cum joc cu un baiat tenis de masă dar aia a fost prin primele 3 saptamani cand mam apucat...va rog daca puteti sa ma contactati la adresa de yahoo mesenger cata2011bike
                                                  Multumesc mult
                                                  Ar fi mult mai bine sa faci un topic separat si sa postezi un filmulet cat mai recent cu tine jucand,si sa pui intrebarile de rigoare,deoarece vei primi mai multe raspunsuri de la jucatori experimentati,care poate nu au id de messenger,dar iti pot da sfaturi care te vor ajuta mult.
                                                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                                  FH: Tenergy 05
                                                  BH: Dignics 05

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X