Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

simti efectul de pe minge in paleta?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • simti efectul de pe minge in paleta?

    Sunt curios daca voi simtiti ce efect este pe minge la momentul contactului. Eu simt foarte clar daca e taiata, daca e efect lateral etc... "trage" de paleta la contact. Alti jucatori nu simt efectul desi lovesc adecvat. Mi se pare extraordinar ca cineva sa NU simta cum se agatza mingea de paleta...
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

  • #2
    daca lovesti mai pasiv si ai fete tari simti mai mult cum se agata mingea de paleta, mai ales la o preluare, la o minge impinsa

    in schimb la un topspin puternic simti destul de putin efectul mingei, zic eu
    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

    Comentariu


    • #3
      Mi se pare mai important sa stii deja ce si cat efect are mingea si sa dai o lovitura in consecinta, decat sa simti in paleta ce spin are. Daca dai suficient spin de-al tau, conteaza mai putin ce spin avea cand a venit.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        toata lumea simte spinul adversarului, ce face cu el e alta problema...
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          (at)dado_daniel - nu toata lumea simte... si eu ca toata lumea simte
          (at)grasomega - e important sa stii deja ce spin are, dar din pacate eu nu-l citesc mereu, ma mai pacalesc... si atunci e important sa simt macar in paleta si sa stiu daca mingea n-a nimerit masa din cauza ca am facut miscarea prost sau a avut alt spin decat ce am crezut eu.
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #6
            Nu te poti baza doar pe observarea traiectoriei ... e foarte important sa observi unde este contactul dintre minge si paleta adversarului, mai spre varf sau mai spre prasele ... mingea lovita mai spre varful paletei va avea in cazul unei miscari identice mai mult efect decat mingea lovita mai spre prasele.
            Pana la un anumit nivel poti observa exact unde si cum are loc contactul si atunci anticipezi cat mai exact efectul serviciului, dar pe masura creste nivelul e mai greu de vazut punctul exact de contact. Oricum, de la un anumit nivel in sus greselile la preluare nu se fac din cauza ca ai intuit pe dos efectul ci deoarece incerci sa faci o preluare cat mai dificila pentru adversar, fie incerci sa imprimi mult efect mingii, fie incerci sa faci o preluare foarte scurta, fie incerci un plasament deosebit ... experienta de joc te ajuta foarte mult la capitolul preluare.
            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

            Comentariu


            • #7
              eu nu simt spinul adversarului...dar fetele ma ajuta mult...cand jucam cu fr.729 faster pe fh imi sarea mingea complet aiurea...neavand acum prea multa treaba cu spinul adversarului am timp sa ma gandesc la viteza,inaltimea si plasamentul mingii...insa pot spune ca simt viteza mingii...suna ciudat dat atunci cand paleta mea loveste mingea si simt ca mingea ajunge in fileu, imping automat paleta mai tare...de parca as conduce putin mingea...
              tibhar def plus jumulita
              gambler reflectoid 1,0
              dawei 388 D-1 ox

              Comentariu


              • #8
                Spinul +viteza ,daca nu-l la-i citit din timp ,este putin probabil sa mai ai timp ca la momentul atingeri cu paleta sa mai ai timp sa schimbi unghiul de a deschide sau inchide 99% sunt mingi pierdute .

                Comentariu


                • #9
                  De fapt e imposibil, avand in vedere ca timpul de reactie e de 150-300 ms. Dar nu cred ca asta propunea Ashes.
                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X