Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Forehand loop!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Forehand loop!

    Salutare. As vrea sa stiu exact cum trebuie sa lovesc o mingie inalta cu mult backspin dupa ce a fost taiata ? Daca incerc ca o lovesc cu topspinul se duce fix in fileu, daca incerc doar sa o ating si sa ia loop-ul abia se duce si oponentul ii da topspin imediat. Cum as putea sa dau o lovitura destul de rapida fara sa se duca in fileu, dar totodata sa nu fie slaba si inalta ? Multumesc

  • #2
    ...topspin...trebue sa exersezi mult si vei reusi...eu cand dau topspin din taiata miscarea in sine e aceeasi, doar ca traiectoria mainii e mai mare si "imping" mai mult inainte...
    Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

    Lume multa, oameni putini...

    Comentariu


    • #3
      Topspin. Uite aici explica si poti sa si vezi:

      Ataci mingea putin mai tarziu, o lasi sa-si piarda din efect, fata de topspin-ul normal.

      Comentariu


      • #4
        Sa dai topspin dar sa te gandesti ca fileul e dublu ca inaltime si sa dai atat efect cat sa treaca peste un asa fileu. E doar o kestie de imaginatie. De asemenea sa accentuezi contactul cu mingea , nu doar sa o "barbieresti" .
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          ...dar asta se contrazice cu ce spun cei de la pingskills.Ei spun ca o greseala comuna este sa vii in fata cu paleta,in loc de in sus;venind in fata,accentuezi contactul cu mingea,mergand in sus, doar o barbieresti...ma insel?..altfel spus : ca sa lovesti mingea mai din plin,trebuie sa vii in fata cu paleta...

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de midnight8080 Vezi post
            ...dar asta se contrazice cu ce spun cei de la pingskills.Ei spun ca o greseala comuna este sa vii in fata cu paleta,in loc de in sus;venind in fata,accentuezi contactul cu mingea,mergand in sus, doar o barbieresti...ma insel?..altfel spus : ca sa lovesti mingea mai din plin,trebuie sa vii in fata cu paleta...
            vorbeam despre faptul ca trebuie un pic lovita mingea , nu doar stearsa cu cauciucul
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              despre asta vorbeam si eu...ptr lovire mai din plin trebuie sa vii inainte cu paleta (greseala notata de cei de la pingskills)

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de midnight8080 Vezi post
                despre asta vorbeam si eu...ptr lovire mai din plin trebuie sa vii inainte cu paleta (greseala notata de cei de la pingskills)
                oricum trebuie dat spre inainte , daca dai doar in sus sau inapoi ( mai exista si alte directii posibile ?) nu trece fileul
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de vali Vezi post
                  oricum trebuie dat spre inainte , daca dai doar in sus sau inapoi ( mai exista si alte directii posibile ?) nu trece fileul
                  In jos? Stanga-dreapta?
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de grasomega Vezi post
                    In jos? Stanga-dreapta?
                    daca vezi aici cum loveste Jike

                    cred ca se intelege la ce ma refeream
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      ....cred ca este mai mult decat perfect acest filmulet ca raspuns la intrebare....bravo
                      Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                      Lume multa, oameni putini...

                      Comentariu


                      • #12
                        (at)hyper16 : Daca mingea e suficient de inalta, chiar daca are mult backspin poti incerca sa vii cu o lovitura plata si foarte rapida (un drive) tinand paleta in mana cu un unghi de aproximativ 80-90 de grade fata de suprafata mesei (aproape perpendicular pe masa) si ducand mana inainte exact in momentul loviturii, totodata folosindu-te in momentul loviturii de rotatia corpului. Mingea trebuie lovita cand se afla cam la 30 cm fata de suprafata mesei...daca e mai jos mai bine vii cu topspin in ea sau o lasi sa mai urce, daca e mai sus poti sa mai inchizi un pic unghiul paletei sau sa astepti sa mai coboare, pentru ca inseamna ca ai ratat momentul loviturii...
                        Eu cel putin asa fac si imi iese genul asta de lovitura...toata ideea e sa fii foarte rapid cand lovesti, lucru care o sa imprime mingii viteza dorita. Si inca ceva foarte important : tine mana MOALE in momentul loviturii...oricat de tentant ar fi sa strangi manerul paletei cand lovesti NU face asta...
                        --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                        --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                        Comentariu


                        • #13
                          (at)vali: era doar o gluma si eram si off-topic - scuze pentru asta.
                          On topic:
                          (at)hyper16: daca mingea e sus si e taiata, poti:
                          1. s-o lovesti drept in punctul cel mai inalt.
                          2. Daca a apucat sa cada, trebuie s-o ridici - deci, dai topspin. Topspinul la mingea inalta cu backspin trebuie sa fie cum a zis Vali, usor impins, cu paleta mai deschisa.
                          3. Mai bine nu incerci s-o iei in urcare, decat pentru a pune un stop: o lovesti cu backspin imediat dupa ce a inceput sa sara (nu o lasi sa sara mult). Daca o lovesti faorte repede dupa saritura, cat o fi ea de inalta, o poti da scurta si taiata, mai greu sa-ti dea topspin tare, mai ales daca nu trece de marginea mesei. Ma gandesc acum si ca nu joci cu Zhang Jike sau Joo Se Hyuk.
                          (at)midnight8080
                          Lovitura exemplificata de Pingskills se refera la mingea cu backspin joasa, nu la cea inalta. La cea joasa, perii mingea si duci mana in sus. La cea inalta, doar daca ai o fata chinezeasca poti da asa, altfel o bagi in fileu.
                          Parerea mea.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de grasomega Vezi post
                            (at)vali: era doar o gluma si eram si off-topic - scuze pentru asta.
                            M-am prins dar am facut si io o gluma , facand pe suparatu'
                            In alta ordine de idei am citit un articol scris de un antrenor kinez in care zicea ca in minge taiata trebuie sa te preocupe sa dai topspin cu accent mai mare pe lovirea mingii decat pe "frecarea" ei. Asa ca nu am zis de la mine ce am zis, dar am observat si eu ca jucand cu unii adversari, cu cat taiam eu mingea mai tare ( inalta fiind cand ajungea la ei) cu atat ma plezneau cu mai mare usurinta, tipii nefiind mari "topspingari" folosindu-se de efectul meu.
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu


                            • #15
                              Eu vad asa lucrurile :
                              Topspin vs topspin : Anularea topspinului de la adversar si imprimarea propriului tau topspin.
                              Topspin vs backspin : Anularea backspinului de la adversar si imprimarea propriului tau topspin
                              Drive vs backspin : Te folosesti de efectul de backspin al mingii pe care il impingi peste fileu inapoi la adversar, rezultand un topspin ciudat si incomod
                              --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                              --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                              Comentariu


                              • #16
                                Topspin vs backspin = joci cu efectul care e pe minge +- ceva de la tine in functie de diversi factori, nu-l anulezi.
                                TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                Comentariu


                                • #17
                                  Recunosc, e posibil la asta sa ai dreptate...cred ca m-am grabit un pic cu rationamentul la topspin vs backspin...
                                  --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                  --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X