Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tehnica cu long-pips (iarba)

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tehnica cu long-pips (iarba)

    Blog de tenis de masă

  • #2
    Multumim Cristi .

    Comentariu


    • #3
      Foarte tare. Ce-mi place insa cel mai mult e ca tipii chiar se distreaza la maxim in timp ce joaca. Din punctul meu de vedere asta conteaza poate chiar mai mult decat antrenamentul in sine.
      --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
      --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

      Comentariu


      • #4
        Atat chop-blocurile(cele de la0:11 si 0:40 sunte criminale!) cat si blocurile de langa masa sunt de vis! In plus priviti momentul 9:37 cand intoarce paleta si ataca pushul adversarului cu iarba pe FH!!! Jos palaria! As fi curios sa stiu cu ce setup joaca!
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de laky
          Atat chop-blocurile(cele de la0:11 si 0:40 sunte criminale!) cat si blocurile de langa masa sunt de vis! In plus priviti momentul 9:37 cand intoarce paleta si ataca pushul adversarului cu iarba pe FH!!! Jos palaria! As fi curios sa stiu cu ce setup joaca!
          Blade: MPS (Matsushita Pro Special)
          Forehand: H3N Prov.38
          Backhand: Doublefish 1615 OX
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            La cutie:
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              hai totusi sa nu ridicam in slavi ierbarul...primea niste mingi cam lesinate si previzibile acolo unde ne place...eu m-asteptam sa mai si traga cateva...iar la momentul 9.37 stia ce minge va primi...lovitura e faina dar un adversar bun nu-ti da sansa asta niciodata...duminica am jucat cu un ierbar ( ca mine )...si mi-a fost usor...dar in nic un caz nu i-am dat topspinuri cum dadea tipul in negru...am inteles ca e antrenament desi nu inteleg de ce antreneaza loviturile astea...cei buni nu te joaca asa iar pe cei slabi ii bati numai cat le-arati paleta...sper sa nu par prea plin de sine...ca asa cum bucurestiul e un mic paris asa si eu is un mic joo
              tibhar def plus jumulita
              gambler reflectoid 1,0
              dawei 388 D-1 ox

              Comentariu


              • #8
                Eu zic ca baiatul isi cunoaste bine materialul si da bine mingea inapoi. Stie si chop de la distanta si da constant, la fel si langa masa.
                Joo, stii ce zic eu? Pune si tu un film in care un partener iti da mingea la mana sa vedem cum te misti.
                P.S. Pari prea plin de sine.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Frumoasa si interesanta partea a tenisului formeaza si ierbarii ... nu-i inteleg pe cei care nu-i doresc
                  We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                  Aristotle



                  Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                  Comentariu


                  • #10
                    da,ce face ierbarul acolo e f.bine...numai ca, daca esti ierbar bun, nici n-ai cum sa faci altfel...mai ales cand stii unde vine mingea...asta este baza pt un ierbar...e ca si cum ai lauda un arhitect ca stie sa faca schita unei case...noi care nu stim asa ceva facem "ooo"...altele sunt loviturile si altul e stilul ce ne jeneaza pe noi si nu le-am vazut in filmulet...as putea spune mai mult dar sper ca sapt asta sa pot filma 2 meciuri impotriva colegilor mei...un ierbar si un topspinist...is curios sa ma vad din exterior si nici nu vreau sa fiu doar o "gura bogata"...mai ales cand e vb de tine,probabil primul om care m-a ajutat chiar daca puneam intrebari tembele...
                    ---------- Post added 08-Sep-2011 at 02:19 ----------
                    bravo cosnic...meciurile cu ierbarii is un deliciu...si am mai zis...is ca un turnesol pt.atacanti...daca-i bati esti bun,daca nu,nu...
                    tibhar def plus jumulita
                    gambler reflectoid 1,0
                    dawei 388 D-1 ox

                    Comentariu


                    • #11
                      Wang Zhen( daca nu ma insel el e tipul in negru din primul filmulet) e un jucator foarte bun, a jucat finala la Us open si a pierdut cu 4-3 dupa un meci foarte strans si e si e la nivel de echipa nationala in SUA deci in niciun caz nu poti zice ca nu stie ce face.

                      Comentariu


                      • #12
                        Intr-adevar atacantul e Wang Zhen (scrie in descrierea filmului pe Youtube).
                        Tipul este foarte bun, da constant la material - se vede clar ca estimeaza corect spinul care vine de la aparator.
                        Totusi, ei fac antrenament si nu trag tare, exerseaza lejer, fara efort extraordinar, mai degraba aparatorul exerseaza. Cu materialul este destul de greu sa pui mingea pe masa atat de exact fara exercitiu. Observati cum directioneaza corect de fiecare data, mingea este joasa, iar adversarul variaza atat spinul, cat si puterea topspinului.
                        Aparatorul nu este impresionant, dar cu siguranta nu am vazut in Amatur un aparator atat de complex, care sa poata face atat aparare clasica, cat si block langa masa cu aceeasi paleta (aprobata!) cu atata siguranta. De fapt, stilul lui de aparator modern complet este abordat putini jucatori in Amatur (Alexandru Enciu de la Slobozia imi vine in minte, dar el joaca cu anti).
                        Cei interesati pot vedea in film pozitia paletei in momentul loviturii, pozitia corpului, a bratului, inclinatia paletei.
                        (at)Joo: in tenisul de masa, repetitia e cuvantul de ordine. De aceea, cei mai buni jucatori fac antrenament, timp in care dau aceeasi lovitura de zeci de milioane de ori, pana devine reflex pozitia corpului, orientarea in spatiu, inclinatia paletei. Un aparator face acelasi lucru, dupa cum se vede si in film.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          incerc sa pun un filmulet de la un antrenament cu amicul meu...el joaca cu xiom magellan,donic acuda s2 si palio ck ox pe rever...eu cu paleta din semnatura...deci amandoi ierbari...adica ne cam incurcam si enervam unul pe altul...ne descurcam mai bine cu atacantii...deunazi amicul meu i-a dat 3-0 fara discutii unui atacant bun pe care l-am vazut in meciurile eliminatorii la open in Botoșani...l-a enervat la culme...sper sa nu ma fac de ras...dar ganditi-va ca jucam asa haotic din iarna cand am aflat ca exista si alte palete in afara celor din carrefour...
                          ---------- Post added 16-Sep-2011 at 02:05 ----------
                          am incercat sa pun un filmulet dar nu mi-a iesit...nu stiu cum sa fac...site-ul asta e greoi d.p.d.v.logistic...pt a posta un film tre sa rascolesti...poate imi spuneti cum...
                          tibhar def plus jumulita
                          gambler reflectoid 1,0
                          dawei 388 D-1 ox

                          Comentariu


                          • #14
                            Un filmulet filmat ca lumea in care se vede cum da Kreanga contra unui ierbar
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu


                            • #15
                              Am sters tot ce era off topic in acest subiect.
                              lemn: Waldner Dotec Carbon
                              fețe: Dignics 05/Dignics 05

                              Comentariu


                              • #16
                                Pacat, caci uneori micile derogari de la subiect dau sarea si piperul forumului!
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am vrut sa impart topicul in doua dar din greseala am sters. Imi pare rau.
                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Joo Se Hyuk:
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Exista si jucatori defensivi (de top) care sa nu joace cu iarba ?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Iarba iti permite sa variezi spinul mai usor si sa te folosesti de spinul dat de adversar, chiar sporindu-l.
                                          Nu stiu vreun jucator care sa fie luat in considerare in clasamentul ITTF care joaca soft-soft si defensiv, dar eu nu-i stiu pe toti. Oricum, cred ca ar fi victima sigura in ziua de azi.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de vipiu Vezi post
                                            Exista si jucatori defensivi (de top) care sa nu joace cu iarba ?
                                            Exista in circuitul feminin mai multe jucatoare care joaca cu fata lisa pe ambele parti, din cate stiu. Nu as putea sa dau niciun nume acum insa.
                                            La barbati e Hou Yingchao care joaca cu zimti scurti pe rever. Ding Song juca si el cu zimti scurti pe rever; a imbatranit acum.
                                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Un meci genial:
                                              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de RBlade Vezi post
                                                Un meci genial:
                                                Multumim RBlade! Intradevar un meci genial! Oare jucatorii de la ITTF nu ar trebui sa ceara in cor interzicerea "ierbii"?

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                                  Multumim RBlade! Intradevar un meci genial! Oare jucatorii de la ITTF nu ar trebui sa ceara in cor interzicerea "ierbii"?
                                                  Da, si eu cred... la ce antijoc fac ierbarii.
                                                  Haha, sper sa nu inceapa iar o discutie care sa ajunga ulterior stearsa de un moderator.
                                                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X