Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tehnica cu short pips

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tehnica cu short pips

    Am inceput de curand sa joc cu o fata Donic Baxster F1 cu short pips, trecand de la inverted. Totusi, imi este destul de greu sa ma acomodez. Din ce am gasit pe celelalte forumuri de tenis de masă, necesita mult antrenament si rabdare pentru a reusi sa o controlez, asa ca intrebarea mea este : se merita sa continui cu ea? Astept parerile si sfaturile dumneavoastra!
    Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
    Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
    Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

  • #2
    Pe FH sau BH?
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      Pe backhand
      Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
      Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
      Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

      Comentariu


      • #4
        Imi pare rau, dar eu joc cu sanvis pe FH, asa ca multe sfaturi nu-ti pot da. Ca regula generala, mingea trebuie atacata drept, pe cat se poate in urcare. Capacul activ si contratacul in urcare, la topspin, sunt principalele lovituri cu care puncteaza sanvisul.In plus fiind mai putin sensibil la spin, serviciul poate fi returnat mai usor
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Multumesc de sfaturi! Totusi inca am mari probleme de control la loviturile simple, care nu imi puneau mari dificultati cu soft. Mai sacrific cateva meciuri sa vad cum merge
          Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
          Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
          Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

          Comentariu


          • #6
            N-am jucat cu baxster, dar am jucat cu medium pips si joola express ultra,acum 802-40 pe BH.
            Ideea e sa te bazezi pe viteza(atat in executie cat si in pozitionare, mingea sa fie luata cat mai repede posibil)in locul spin-ului si sa stai aproape de masa.
            Lovitura de baza sa fie atacul drept; se poate ataca si prima minge destul de bine, in functie de fata.
            Sendvisul e bun daca joci mult pe contre sau dai capace si acolo isi arata si valoarea, daca incerci sa joci cu el la fel cu inverted o sa fie destul de greu si n-o sa scoti tot ce e mai bun din fata.
            Sper sa fi fost de ajutor

            Comentariu


            • #7
              Multumesc! Se poate ca lipsa de control sa se datoreze grosimii buretelui, care este de 1,8 mm?
              Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
              Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
              Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

              Comentariu


              • #8
                1.8 e o grosime medie pentru un sanvis. Lipsa de control provine ,presupun ,de la miscarile inca insuficient invatate.
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  din cate stiu eu, 1.8 e considerata o grosime aproape ideala pentru jocul ofensiv:
                  mai gros buretele si se pierde efectul de short pips, fata apropiindu-se de una lisa
                  mai subtire si nu are fata destula forta si viteza, poate doar daca e pusa pe un lemn mai rapid

                  Comentariu


                  • #10
                    Incetul cu incetul incep sa lovesc din ce in ce mai bine. Ai un feeling deosebit atunci cand dai, diferit de tot ce am dat pana acum. Am mai gasit aici ceva informatii : http://tabletennis.about.com/od/basi...short_pips.htm . Va multumesc din nou pentru raspunsuri!
                    Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                    Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                    Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                    Comentariu


                    • #11
                      Mai poti cauta pe youtube jucatori cu short pips, tang peng cred ca e cel mai bun exemplu si cel mai bine plasat in ierarhii, are spectol pe rever

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Sabin Costea Vezi post
                        Mai poti cauta pe youtube jucatori cu short pips, tang peng cred ca e cel mai bun exemplu si cel mai bine plasat in ierarhii, are spectol pe rever
                        Pentru cei mai putin informati ,TSP Spectol...
                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                        Comentariu


                        • #13
                          Am citit ca ar fi cea mai buna fata cu SP . Deocamdata ma formez pe baxster
                          Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                          Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                          Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                          Comentariu


                          • #14
                            Poate pentru cine nu a incercat Pistolul de la dr.Neubauer!
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de laky Vezi post
                              Poate pentru cine nu a incercat Pistolul de la dr.Neubauer!
                              Eu am incercat Pistolul, cred ca este cel mai rapid sp, are si mult spin dar este dificil de controlat, cel putin asa mi s-a parut mie, si mai este si foarte usoara chestie care m-a deranjat putin, probabil cu o iarba pe opus care sa-ti pregateasca mingea pentru pleznit merge. Acum joc cu Tyranno care este un Spectol cu burete mai tare deci este ceva mai rapida si are traiectorie mai joasa ceea ce ma ajuta mai mult la lovitura decisiva, in schimb Spectol este mai incomod pentru adversar. Cu burete de 2 sau max merge sa pui capace sau sa stai pe contre cu un adversar ofensiv, adica sa te folosesti de forta lui, dar mai greu la preluare de servici, in schimb daca joaca pasiv cu scurte si mingi usoare iti va fi mai greu pentru ca mingea sare oarecum imprevizibil din zimti, la asta un burete de 1,5 si mai tare este bun. Eu zic ca un burete de 1,7 este ideal, poti sa mixezi jocul foarte bine si la fileu si la distanta si foarte important la preluarea serviciului.
                              Iti trebuie rabdare sa inveti sa joci cu sp, chiar mai multa decat cu o fata inverted.
                              Mai adaug ca pentru tot ce am zis..parerea mea..

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu as zice ca Pistolul de 1.6 mm este sanvisul cu cel mai mult control, fara a excela insa la capitolul spin, unde 729 Friendship 802-40 bate tot! Intradevar si pe mine m-a deranjat greutatea sa foarte redusa, dar e o problema de obisnuinta. Ce mai e foarte important la jocul cu sanvisul e adoptarea unui joc agresiv, pentru a avea initiativa. Daca joci pasiv, vei fi penalizat rapid de oricine care stie sa atace cat de cat, caci spinul sanvisului este destul de mic ca sa poti sa ataci chiar mingile taiate ale adversarului, dar nu suficient de mare sa-i pui probleme intr-un joc de tacaneala.
                                Ultima editare de laky; 16.dec.2011, 13:50.
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de laky Vezi post
                                  Eu as zice ca Pistolul de 1.6 mm este sanvisul cu cel mai mult control, fara a excela insa la capitolul spin, unde 729 Friendship 802-40 bate tot! Intradevar si pe mine m-a deranjat greutatea sa foarte redusa, dar e o problema de obisnuinta. Ce mai e foarte important la jocul cu sanvisul e adoptarea unui joc agresiv, pentru a avea initiativa. Daca joci pasiv, vei fi penalizat rapid de oricine care stie sa atace cat de cat, caci spinul sanvisului este destul de mic ca sa poti sa ataci chiar mingile taiate ale adversarului, dar nu suficient de mare sa-i pui probleme intr-un joc de tacaneala.
                                  Referitor la Pistol nu va contrazic, dar in privinta spinului lucrurile nu sunt chiar asa, in functie de marimea, forma si elasticitatea zimtilor precum si de densitatea sau grosimea buretelui se poate genera mai mult sau mai putin spin. De fapt aici zic eu ca sta farmecul sanvisului, ca mingea poate intra in burete sau in zimti si genera spin sau din contra sa trimiti mingi cu spin fals, poti sa dai topspin dar si sa pui capac care ingroapa mingea. Pe de alta parte este posibil sa joci mai bine dupa ce fata s-a uzat putin sau poti sa alegi sanvisuri cu zimti lipiciosi ca exista si din astea.
                                  Cel mai important zic ca este sa insisti pe ce iti alegi si binenteles sa ai partener care sa te suporte.

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X