Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

E tarziu sa ma apuc de tenis de masa la 14 ani?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • E tarziu sa ma apuc de tenis de masa la 14 ani?

    Dumneavoastra ce credeti ar fi tarziu sa ma apuc de tenisul de masa(nu sa o aiu de la capat,stiu conditiile de baza,am si rezultate,locul 4 pe judet...ect)...Dar eu ma refer la tenisul de performanta,tenisul profesionist...ar fi tarziu sa ma apuc de el?
    Blade:Galaxy T-11
    FH:Yasaka Rakza 7 max
    BH:Yasaka Rakza 7 soft max

  • #2
    Niciodata nu este prea tarziu!!! Daca ai talent poti progresa foarte repede. Du-te la un club si vezi ce spune antrenorul; el are ochiul format si iti va zice daca merge sa te apuci de acum incolo de performanta!!! De obicei la 4-5 ani incep copii acest sport!!! Succes!!!
    Blade - Timo Boll ZLF - OFF
    FH - Xiom Sigma II Pro
    BH- Xiom Sigma II Pro

    Comentariu


    • #3
      multumesc mult.....prind foarte rpd asta ii concluzia...
      Blade:Galaxy T-11
      FH:Yasaka Rakza 7 max
      BH:Yasaka Rakza 7 soft max

      Comentariu


      • #4
        Ai timp, cunosc persoane care s-au apucat de tenis la 30 ani si se descurca destul de bine, deci nu cred ca e deloc tarziu. Mult succes !

        Comentariu


        • #5
          Multa seriozitate si munca din partea ta + un antrenor cu rabdare care sa elimine deprinderile formate gresit, succes.

          Comentariu


          • #6
            Am fost si eu in aceeasi situatie acum ceva ani, insa in momentul in care am ajuns "pe mainile" unei antrenoare, am primit un raspuns care m-a demoralizat foarte tare la momentul respectiv: "daca veneai acum 10 ani erai departe". Am intrebat dar ce are daca am venit acum? Si evident ca m-am lovit de bariera varstei, era prea tarziu sa mai fac performanta .
            De obicei cand un antrenor isi da seama ca esti prea mare sa faci performanta isi mai pierde interesul si prefera sa se ocupe de un copil de 6-7 ani. Bine...aveam si alte conditii gen jucam cu o paleta din carrefour, dar totusi aveam marea majoritate a miscarilor de baza.
            Sfatul meu este sa nu te gandesti la performanta, joaca pentru tine si vezi unde ajungi, cu cat pui mai putina presiune pe tine cu atat progresezi mai mult.
            Succes!
            Blade: Viscaria
            FH: Tenergy05
            BH: Tenergy05

            Comentariu


            • #7
              E tarziu pentru inalta performanta. Dar nu e tarziu pentru performante orasenesti/judetene, sau pentru a deveni un antrenor bun
              Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

              Comentariu


              • #8
                Dar daca joc bine dece ziceti voi ca este tarziu??își progresez foarte repede...dece ii tarziu??
                Blade:Galaxy T-11
                FH:Yasaka Rakza 7 max
                BH:Yasaka Rakza 7 soft max

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de cristy007 Vezi post
                  Dar daca joc bine dece ziceti voi ca este tarziu??își progresez foarte repede...dece ii tarziu??
                  pentru ca la primul concurs pe care il vei juca la juniorii sub 18 ani,sa zicem ca dai peste unul de aceeasi varsta-14 ani,dar diferenta dintre voi va fi ca el are in spate 7-8 ani de tenis intens,iar tu de abia te-ai apucat,ca sa nu mai vorbim de nivelul la cei peste 18 ani
                  Daca te tii de treaba poti deveni un foarte bun jucator in Amatur!!ai tot timpul pentru asta
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    In general lumea progreseaza foarte mult in primele luni de joc, hai sa zicem un an-doi. Tu ca amator ai impresia ca acuma progresezi foarte repede si joci din ce in ce mai bine, dar o sa vezi si o sa simti peste o vreme cum progresul nu o sa mai fie la fel de vizibil. O sa ai chiar si decaderi. O sa ajungi sa te plafonezi la un anumit nivel in jurul caruia o sa tot oscilezi, sau pe care o sa-l cresti usor usor.
                    Asa cum s-a spus si mai sus, poti sa ajungi un jucator amator bun, daca esti cu adevarat pasionat. O sa fii surprins sa afli ca nu trebuie sa joci neaparat in divizie ca sa aiba cine sa te bata rau de tot. Incearca sa joci in Amatur 2-3 concursuri si o sa-ti schimbi destul de mult viziunea.
                    Blade: Viscaria
                    FH: Tenergy05
                    BH: Tenergy05

                    Comentariu


                    • #11
                      Cu cine te antrenezi?
                      Te-a vazut vreun antrenor [ evaluat ] ?
                      Cate ore te antrenezi/zi si cate zile/saptamana?
                      Adevarat varsta ta este un handicap mare,dar cu multa munca sub indrumare atenta,poate fi depasita.
                      Nu trebuie sa-ti pierzi speranta,dar este foarte greu.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de iahim Vezi post
                        In general lumea progreseaza foarte mult in primele luni de joc, hai sa zicem un an-doi. Tu ca amator ai impresia ca acuma progresezi foarte repede si joci din ce in ce mai bine, dar o sa vezi si o sa simti peste o vreme cum progresul nu o sa mai fie la fel de vizibil. O sa ai chiar si decaderi. O sa ajungi sa te plafonezi la un anumit nivel in jurul caruia o sa tot oscilezi, sau pe care o sa-l cresti usor usor.
                        Asa cum s-a spus si mai sus, poti sa ajungi un jucator amator bun, daca esti cu adevarat pasionat. O sa fii surprins sa afli ca nu trebuie sa joci neaparat in divizie ca sa aiba cine sa te bata rau de tot. Incearca sa joci in Amatur 2-3 concursuri si o sa-ti schimbi destul de mult viziunea.
                        Ok o sa incerc sa joc intr-un turneu amatur sa vad..dar eu vreau performanta nu amatur...vreau sa am un viitor cu tenisul de masa nu sa imi pierd toata viata si timpul cu tenisul de masa...vreau sa am ceva din el

                        ---------- Post added 23.02.2012 at 20:40 ----------

                        Postat în original de Antal Denes Vezi post
                        Cu cine te antrenezi?
                        Te-a vazut vreun antrenor [ evaluat ] ?
                        Cate ore te antrenezi/zi si cate zile/saptamana?
                        Adevarat varsta ta este un handicap mare,dar cu multa munca sub indrumare atenta,poate fi depasita.
                        Nu trebuie sa-ti pierzi speranta,dar este foarte greu.

                        Ma antrenez cu profesorul de educatie
                        Nu,nu m-a vazut niciodata
                        Joc Luni(1-2 ore),Joi(1-2ore),Vineri(peste 2 ore)si Duminica(3-4-5ore..cate pot eu juca)...
                        Eu acum o sa merg sa caut un antrenor si o sa il intreb daca as putea face istorie si performanta in tenisul de masa...iar daca el imi va spune ca DA de anul viitor am plecat la Oradea la tenis,iar daca imi spune ca nu,o sa ma impac cu ideea si o sa joc doar pentru mine,dar in schimb o sa imi dau copii la tenis de masă..mai ales daca voi avea baiat
                        Blade:Galaxy T-11
                        FH:Yasaka Rakza 7 max
                        BH:Yasaka Rakza 7 soft max

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de cristy007 Vezi post
                          Ok o sa incerc sa joc intr-un turneu amatur sa vad..dar eu vreau performanta nu amatur...vreau sa am un viitor cu tenisul de masa nu sa imi pierd toata viata si timpul cu tenisul de masa...vreau sa am ceva din el

                          ---------- Post added 23.02.2012 at 20:40 ----------




                          Ma antrenez cu profesorul de educatie
                          Nu,nu m-a vazut niciodata
                          Joc Luni(1-2 ore),Joi(1-2ore),Vineri(peste 2 ore)si Duminica(3-4-5ore..cate pot eu juca)...
                          Eu acum o sa merg sa caut un antrenor si o sa il intreb daca as putea face istorie si performanta in tenisul de masa...iar daca el imi va spune ca DA de anul viitor am plecat la Oradea la tenis,iar daca imi spune ca nu,o sa ma impac cu ideea si o sa joc doar pentru mine,dar in schimb o sa imi dau copii la tenis de masă..mai ales daca voi avea baiat

                          Cristy eu am incredere in tine ...stiu ca poti ...
                          Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                          Comentariu


                          • #14
                            ...ok mersi mult de increderea data...eu o sa ma conving singur cand o sa merg la un antrenor cu ochiul format..merci oricum
                            Blade:Galaxy T-11
                            FH:Yasaka Rakza 7 max
                            BH:Yasaka Rakza 7 soft max

                            Comentariu


                            • #15
                              Gata,am vazut si parerile voastre si parerile antrenorului,mi-a zis ca v-a fi nevoie de multa munca pentru a fi printre cei mai buni tenismeni...
                              Blade:Galaxy T-11
                              FH:Yasaka Rakza 7 max
                              BH:Yasaka Rakza 7 soft max

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X