Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Antrenamnete in China

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Antrenamnete in China

    http://www.cntttc.org/
    Poate doreste cineva sa se perfectioneze in tenisul de masa chiar in China
    Se fac antrenamnete serioase se pare,cu antrenori profesionisti,este foarte tentanta oferta pentru cine are timp,dar pretul cam piperat,1500 dolari pentru 15 zile
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    la banii astia ma indoiesc ca ar merge cineva!desigur nimeni nu pune la indoiala scoala chineza de tenis de masă care are o traditie.............deci pentru o luna 3000 de dolari!
    tb alc t05/t05 fx

    Comentariu


    • #3
      ma tenteaza .... insa nu am banii nici macar pentru avion
      Boys, be ambitious !

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de ma long Vezi post
        la banii astia ma indoiesc ca ar merge cineva!desigur nimeni nu pune la indoiala scoala chineza de tenis de masă care are o traditie.............deci pentru o luna 3000 de dolari!
        Sunt convins ca doua saptamani de antrenament acolo ar echivala cu cel putin jumatate de an de antrenament la noi in tara in ceea ce priveste perfectionarea loviturilor
        Lemn:Butterfly Liu Shiwen
        FH: Tenergy 05
        BH: Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          Eu cred ca e cam exagerata comparatia. Cu 1500 pe 2 saptamani poti sa gaseste si aici un antrenor foarte bun care sa "iti perfectioneze loviturile". Nu merita sa te deplasezi pana in China. Antrenamentele de acest gen se adreseaza de obicei cluburilor si jucatorilor de performanta care doresc un alt tip de antrenament decat cel care il fac in mod curent. Ca mai e cate un ciudat, care e amator si e plin de bani(taxe +avion+cheltuieli adiacente) si vrea sa se mandreasca in cercul de prieteni ca a fost la antrenamente pana in China in timpul unui concediu........asta e doar exceptia care intareste regula. Asa ca, mai bine cautati antrenori titrati de la noi si mai "rotunjitile" lor veniturile, ca au ce sa va invete si merita cu prisosinta. Succes!
          YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

          Comentariu


          • #6
            Eu sunt curios cam ce ar trece fiecare in aplicatia de inscriere la "your TT level"

            Totusi exista o metoda destul de simpla pt a reduce costurile sau chiar de a le recupera : faci un pariu cu cineva care te bate in mod regulat, dar nu e la ani lumina distanta, te duci 1-2 luni in China, iar cand te intorci joci cu el (pacat ca nu mai e Miki in bani )
            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

            Comentariu


            • #7
              Da dar din cate vad,sunt planificate 3 sedinte de pregatire pe zi,si jocuri individuale,iar la noi de obicei,se lucreaza 2 ore/zi la o sedinta individuala,deci se lucreaza mai intensiv decat se lucreaza la noi
              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
              FH: Tenergy 05
              BH: Dignics 05

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de rflash Vezi post
                (pacat ca nu mai e Miki in bani )
                (at)rflash: M-am rupt de ras!!
                Pai nu e mai ieftin sa-ti iei concediu (oricum iti iei, nu?) si sa faci 6 ore de antrenament pe zi acasa? Si daca chiar vrei sa tragi, sunt sigur ca vor fi si antrenori sa te ajute sa progresezi. Oricum, vorba lui Cristi, despre ce nivel vorbim? De la genunchiul broastei sa cresti la soldul broastei sau unde?
                Ma rog, daca e vreunul interesat serios de oferta aia, fac pariu ca daca faceti antrenament cu unul ca nea Vasile Fodoran si insistati sa traga tare cate 6 ore pe zi, as zice sa dati banii inainte, ca nu prindeti a doua saptamana.
                De fapt, daca ma gandesc bine, sunt putini si prin Superliga care ar putea sa beneficieze realmente de un asemenea antrenament, adica sa le creasca nivelul de joc astfel incat sa scoata nasul pe afara. Altfel, la ce bun sa dai banii?
                Parerea mea.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Ce stiu aia acolo, pentru un anumit nivel, stim si noi in tara.
                  Avem destui antrenori foarte capabili.
                  Doar ca au o tara mai frumoasa si mai numeroasa

                  Postat în original de george25 Vezi post
                  Sunt convins ca doua saptamani de antrenament acolo ar echivala cu cel putin jumatate de an de antrenament la noi in tara in ceea ce priveste perfectionarea loviturilor
                  Perfecta dreptate ii dau lui Cristi

                  Postat în original de grasomega Vezi post
                  Pai nu e mai ieftin sa-ti iei concediu (oricum iti iei, nu?) si sa faci 6 ore de antrenament pe zi acasa? Si daca chiar vrei sa tragi, sunt sigur ca vor fi si antrenori sa te ajute sa progresezi. Oricum, vorba lui Cristi, despre ce nivel vorbim? De la genunchiul broastei sa cresti la soldul broastei sau unde?
                  Ma rog, daca e vreunul interesat serios de oferta aia, fac pariu ca daca faceti antrenament cu unul ca nea Vasile Fodoran si insistati sa traga tare cate 6 ore pe zi, as zice sa dati banii inainte, ca nu prindeti a doua saptamana.

                  Parerea mea.

                  Nu cred ca acestea natie suprema in tenisul de masa ar avea si antrenori care sa practice magie, in 2 sapt sa te scoata jucator.
                  Ce cred eu, ca in acele 2 sapt, o vacanta frumoasa ce-i drept, dar ce tine de tenisul de masa, cel mai si cel mai mult, conteaza omul; sunt oameni care se pot antrena 2 sapt in China si sa fie la fel sau doar un pic mai buni, dar nu cu mult si cu doar cu cateva notiuni vizuale, iar in acelasi timp mai sunt si oameni care se pot antrena aici in Romania 2 sapt si pot fi mai buni ca cei care s-ar antrena acelasi interval acolo.
                  Tine foarte mult si ce mana ai.

                  Conteaza ce-i drept foarte mult cine te antreneza, dar cel mai si cel mai mult conteazi tu, cel care te antrenezi.

                  Ca sa raman la subiect, eu unul daca as avea bani m-as duce, dar nu pentru acele antremanete si pentru mancare, traditie etc si la final si tenis

                  www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                  www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                  Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                  Comentariu


                  • #10
                    Si eu sunt de acord cu Domnul Cristi Cionoiu si cu Pingpong pro,si aici in tara sunt antrenori excelent pregatiti care te pot invata chiar mai bine decat cei chinezi,dar eu ma refeream la faptul ca in doua saptamani in China ar veni in jur de 72 ore de antrenament in doua saptamani,iar la noi nu se face de obicei mai mult de o sedinta de 2 ore pe zi
                    Dar daca cineva ar face 6 ore pe zi cu un antrenor bun la noi in tara cu siguranta ar fi mult mai castigat,aici sunt de acord cu cei care au scris inaintea mea,din toate punctele de vedere
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
                      Conteaza ce-i drept foarte mult cine te antreneza, dar cel mai si cel mai mult conteazi tu, cel care te antrenezi.
                      Exact asta voiam sa zic si eu. Daca merge un amator acolo, pleaca bou si vine vaca.
                      Daca merge "o tanara speranta", este cu totul altceva, indiferent de nivelul la care joaca acum. Daca vrea sa fie profesionist, o asemenea deplasare este importanta.
                      George, sedintele de antrenament pe care le vezi tu in sali ca Viva Sport sau TopTenis nu au mare legatura cu tenisul de performanta. De altfel, cred ca poti sa-i ceri antrenorului sa faca 6 ore de antrenament cu tine (la alt pret, desigur), dar nu cred ca un amator poate rezista atat (mai ales daca sunt 6 ore consecutive), cu exceptia lui Vali Boaca, desigur
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #12
                        Mmm, pe Vali poti sa nu-l mai numesti amator. Sau asa, la misto.
                        TsE

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                          Mmm, pe Vali poti sa nu-l mai numesti amator. Sau asa, la misto.
                          De ce? Crezi ca jocul la Divizia B e departe de amatorism? Mai are de mancat niste paine pana sa atinga ceva nivel, dar nu pot sa nu recunosc faptul ca progreseaza vizibil in ultima vreme.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de grasomega Vezi post
                            Exact asta voiam sa zic si eu. Daca merge un amator acolo, pleaca bou si vine vaca.
                            ma indoiesc ca se poate intampla asa ceva.
                            chinezii sunt foarte mandrii , ca si natie, si cand vine vorba de sportul lor national, nu te prea joci cu ei.
                            e ca si cum i-ai povesti unui roman de Echipa de Aur a Romaniei, din anii 1990 , sau de Dobrin cum rupea plasa portii cu suturilor sale.
                            chinezii sunt foarte ambitiosi, si s-ar folosi de "amator" pentru a-l aduce la un nivel superior, cu gandul de a-si creste cifra de afaceri, de a-si face publicitate ( ceva de genu " a venit Bula asta la noi, nici nu stia cum sa tina paleta in mana , si acuma pleaca mai bine antrenat, face cu mult mai putine greseli, si-a imbunatatit servele si chiar si-a insusit serve noi , invatate de la antrenori/partenerii de joc " ).
                            insa sunt perfect deacord cu tine : in 2 saptamani nu prea ai cum sa faci minuni , decat daca respectivul amator e un diamant sua rubin in forma " bruta " , pe care atrenorii chinezi reusesc sa-l aduca la forma dorita.
                            cred , totusi, ca minuni , se pot realiza cu un amator, cam in 2 luni , in regim de antrenament chinez ...
                            Boys, be ambitious !

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de TimeShift Vezi post
                              cred , totusi, ca minuni , se pot realiza cu un amator, cam in 2 luni , in regim de antrenament chinez ...
                              A... NU.
                              2 luni nu-s suficiente pentru a face mare lucru cu un amator.
                              Un antrenor american spunea ca e nevoie de 10000 de ore de antrenament pentru a deveni jucator profesionist. Un calcul sumar ne arata ca e nevoie de cel putin 5 ani cu 6 ore pe zi, 6 zile pe saptamana pentru asta.
                              In doua luni apuci abia sa prinzi gustul, daca deja faci tenis de masă in cadru organizat si stii ce inseamna inregimentarea. Altfel, e aiurea sa bati atata drum si sa te invete aia sa tii paleta in mana. Ce sa te invete mai intai in cele doua saptamani? Ce te pot invata ce nu poti invata in acelasi regim in tara? A... ca in tara nu ai parte de acelasi regim? Poate ca nici nu ai cautat chestia asta pe aici...
                              Daca esti deja format ca jucator, este altceva. Poti invata acolo mult de tot, singura problema este sa ai creierul format, adaptat deja la tenisul de masa.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #16
                                bine ma ....puteti sa faceti cheta sa ma trimiteti in China ... nu ma supar
                                Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Alex, pana strangem noi banii aia facand cheta, tu te lasi de jucat din cauza varstei
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Stii ce zicea un preot, picat la intamplare, la un meci de fotbal cu 100000 de spectatori?...Ai de mine, daca as putea pune aici cutia milei!!!
                                    ...Ziua finalei UEFA Europa League se apropie, puneti o cutie la intrare si problema-i ca si rezolvata! Asa caRomania, China il astepta pe Alex cu bratele deschise!!!
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de laky Vezi post
                                      Stii ce zicea un preot, picat la intamplare, la un meci de fotbal cu 100000 de spectatori?...Ai de mine, daca as putea pune aici cutia milei!!!
                                      ...Ziua finalei UEFA Europa League se apropie, puneti o cutie la intrare si problema-i ca si rezolvata! Asa caRomania, China il astepta pe Alex cu bratele deschise!!!

                                      Sustin aceasta idee...daca ar dona fiecare un banutz pt o cauza nobila ...
                                      Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X