Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi particulare

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi particulare

    Buna ziua !
    Imi puteti da cateva sfaturi in legatura cu jocul ?
    Eu sunt in tricoul galben.

  • #2
    Chiar imi placi se vede ca ai studiat filmulete-ti-ai facut si cateva serve bunicele bravo.
    Ca plusuri-Ai priza corecta,e bine ca ai picioarele departate,te misti la masa,si ataci mingea atunci cand depaseste ca inaltime fileul.
    Ca minusuri-nu mai fii asa repezit,ai unele miscari desprinse din filme cu karate-e o parere personala-mingea trebuie sa o astepti sa se inalte si sa ajunga in punctul ei maxim,si abia apoi sa o lovesti-nu strica putina rabdare in plus,si tine bratul si incheietura mai relaxate, lovitura va fi mai naturala si mai precisa
    Acum am vazut ultima ta lovitura-excelenta-asa trebuie sa lovesti la topspinul de rever,doar ca miscarea se face cu bratul mai din spate,din zona soldului-

    Du mana mai mult in spate la topspin,si nu plesni mingea,incearca doar sa o barbieresti.
    \
    Un alt sfat-cauta un adversar mai bun decat tine-doar asa vei vedea singur unde gresesti
    P.s-sa te vad ce faci la Olimpiada sportului scolar la scoala-ai fost vreodata?
    P,s2-ce paleta ai zis ca ai?
    - - - Actualizat - - -

    Backhand topspin
    Ultima editare de george25; 10.iul.2012, 22:05.
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Am o palete cu fete tibhar GENIUS si Xiom Omega II. Lemnul nu stiu ce marca e.
      Poti sa repeti prima intrebare de la P.s. ?
      Chestia cu repezitul...... nu ma pot controla. E ceva din fire.
      Cum adica sa barbieresc mingea ?
      Cu topspinul cum ma descurc ?
      Am o singura problema majora...... cum sa scot loviturile smash ?

      Comentariu


      • #4

        Comentariu


        • #5
          Smash-ul nu prea se "scoate", daca e bine dat. Lob, dar...
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de petrescuandrey Vezi post
            Am o palete cu fete tibhar GENIUS si Xiom Omega II. Lemnul nu stiu ce marca e.
            Poti sa repeti prima intrebare de la P.s. ?
            Chestia cu repezitul...... nu ma pot controla. E ceva din fire.
            Cum adica sa barbieresc mingea ?
            Cu topspinul cum ma descurc ?
            Am o singura problema majora...... cum sa scot loviturile smash ?
            daca vrei un sfat amical ....ai neaparata nevoie de un antrenor care sa te ghideze..sa te invete loviturile corecte etc.....Momentan din ce-am vazut din filmuletz am observat ca punct forte unul singur ...si anume energia, dorinta ta de-a juca. E un inceput f bun insa esti la varsta in care iti trebuie neaparat un antrenor care sa te invete. La varsta ta e f greu sa fii autodidact si sa invetzi loviturile dupa ce te uiti la niste filmulete pe youtube....asa ca fa tot posibilul si cauta un antrenor dispus sa te ajute...

            Bafta !
            Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

            Comentariu


            • #7
              Ceea ce te-a sfatuit "rechinul" Alex C.este cea mai buna varianta.La varsta ta este recomandabil sa inveti foarte bine (ca la scoala)de la "A" la "Z"riza,miscarea la masa,loviturile corecte,etc,iar mai apoi te poti perfectiona jucand cu jucatori mai buni si participand la turnee,timp in care mai "furi" de la altii cate o lovitura sau ceva legat de strategia jocului si mici "smecherii"de care,inevitabil,te vei lovi in confruntarile viitoare cu adversari mai "rafinati".Spor la munca si mult succes!
              I love table tennis !

              Comentariu


              • #8
                Olimpiada sportului scolar-trebuie sa vorbesti cu profesorul de sport de la scoala ta-in fiecare an se organizeaza un concurs pentru elevii de gimnaziu si de liceu la nivelul intregii tari.
                Se va face o selectie pe scoala ,iar cel mai bun baiat si cea mai buna fata la tenis de masă din clasele 5-8 si 9-12 vor merge la un concurs pe judet,unde castigatorul/castigatoarea vor merge la concursul pe tara-iti va explica mai bine profesorul de sport oricum
                Sa barbieresti mingea inseamna sa lovesti cum iti arata doamna antrenoare din filmuletul pe care ti l-am aratat-sa duci mana in jos si apoi sa termini miscarea la nivelul fruntii-tu nu ai un topspin dezvoltat acum,doar plesnesti mingea,e mai mult o contra ce dai.
                Ca sa scoti lovitura smash,iti trebuie mai mult spatiu in spate,nu poti scoate smashul in acea incapere-trebuie sa te departezi la mai mult de 2 metri de masa si sa ridici mingea
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Mentinerea nivelului jos

                  Cum sa fac sa nu mai ridic mingile adversarului ?

                  Comentariu


                  • #10
                    Nici marii jucatori nu reusesc asta mereu
                    Trebuie sa folosesti incheietura pentru a ridica mingile ce se afla in cadere-dar este foarte riscant,deoarece s-ar putea sa lovesti de foarte multe ori paleta de marginea mesei la mingile ce cad langa aceasta-iar la stilul tau de joc sigur se va intampla asta.
                    O alta solutie este sa tai pur si simplu mingea,si sa astepti o minge favorabila pe care o poti ataca cu contra sau topspin,dar asta presupune muulta rabdare,pe care tu nu o ai
                    Daca mingea este pe masa dar este prea joasa pentru a o putea ataca trebuie sa folosesti atacul din jocul de mijloc,sa invalui mingea,iar acest procedeu se face numai cu un antrenor,nu am vazut niciun jucator de varsta ta sa fi invatat aceasta lovitura singur-trebuie exersata foarte mult-in cazul tau,mai bine pur si simplu tai mingea
                    Vezi cat de importanta este rabdarea in sportul asta?fara ea nu poti ajunge mare jucator,iti spun sigur asta
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Mersi mult. O sa tin cont de chestia asta.
                      Taietura sa fie data pana sub masa sau pana la nivelul mesei ?

                      Comentariu


                      • #12
                        Daca vezi ca dai mingea prea sus, cel mai probabil ajungi prea tarziu la minge si aceasta este deja in cadere. Tu o lovesti de jos in sus si atunci traiectoria este clara. Daca lovesti mingea ceva mai repede, atunci e o sansa mai buna ca aceasta sa aiba o traiectorie joasa.
                        Bineinteles, asta inseamna exercitiu mult, eventual cu un partener avansat sau un antrenor.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Respingerea servelor

                          Cum sa fac sa resping o serva cu mult efect ?
                          De obicei mingea sare in orice parte dar nu pe masa.

                          Comentariu


                          • #14
                            Degeaba iti explicam noi ce trebuie sa faci,asa cum ne pricepem si noi,cum ti~a zis si Alex Ciobanu TREBUIE neaparat sa te duci la un antrenor care sa iti explice tainele acestui sport .P.S. dute repede la un antrenor ca deja esti mare pt tenis de masă BAFTA

                            Comentariu


                            • #15
                              1.Schimba masa de tenis deoarece acele mese sunt de exterior si mingea sare încet(am avut masa ca aceea si antrenorul mi-a spus sa o schimb)
                              2.La top spin ridica mingea nu o "plezni"
                              3.Cand servesti lasa mingea sa cada putin mai jos si misca rapid incheietura deoarece dai serva prea ridicata
                              4.La serva cu efect ridica putin mingea iar efectul se va ?ntoarce la el
                              5 Nu te mai grabi atunci cand vezi mingea ridicata sus,ataci mingea aceea doar daca ești in poziție buna sa o povesti corect
                              Lemn: Donic PersoonPowerPlay Senso V2
                              Fh: Yasaka Rakza 7
                              Bh: Donic Acuda S1

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X