Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cariera de antrenor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cariera de antrenor

    Salutare tuturor!
    Am 20 de ani,sunt din Petrosani si sunt foarte pasionat de acest sport.Datorita unor probleme de sanatate (in urma unui incident,splina mea a fost deplasata) nu am putut face niciodata sport de performanta,iar de tenis m-am lasat dupa doar 6 luni pt ca incepusem sa am dureri insuportabile.Acum dupa ce aceasta problema a fost remediat sunt prea "batran" pentru a mai face acest sport la nivel inalt.
    Avand in vedere pasiunea mea pt acest sport as dori sa ma apuc de antrenorat.
    M-am tot gandit...cum sa fac sa ma intersectez si eu cu acesta disciplina?cred ca asta ar fi una din putinele variante viabile.
    Voi ce parere aveti?stiu ca pt a fi un antrenor bun ai nevoie de experienta (experienta se castiga o data cu varsta).
    Nici macar nu stiu cum poti ajunge un antrenor cu acte in regula,ce cursuri trebe sa urmezi,etc...își dupa ce termni acele cursuri unde poti profesa?aici in valea jiului sunt foarte multi copiii talentati si dornici sa faca sport si este doar un singur club la Petrila.
    Din pacate acest sport se afla in moarte clinica atat la noi cat si in restul Romaniei.

    Ma puteti ajuta cu niste sfaturi va rog?
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Prietene ,pentru a deveni antrenor trebuie sa absolvi cursurile Scolii Nationale de Antrenori din București si poti afla informatii accesand site-ul cnfpa (centrul national de formare si perfectionare al antrenorilor).Undeva gresesti-tenisul de masa nu este in moarte clinica -a se vedea rezultatele copiilor nostri la ultimele EUROPENE!Locul trei pe natiuni!Cursurile incep in octombrie ,dureaza doi ani ,trebuie sa te inscrii in baza unui dosar care cuprinde:-diploma de bacalaureat ,recomandare de la FRTM ,fotografii tip buletin ,copii dupa certificatul de nastere si dupa buletin ,legalizate ,cerere -tip,chitante de achitare taxe.Daca vrei mai multe detalii ,ma poti suna la nr.meu -0743192192 sau 0735815210-sa nu uit-va trebui sa dai un examen ,practic si teoretic !SUCCES!Gigi C.

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de GigiC Vezi post
      Prietene ,pentru a deveni antrenor trebuie sa absolvi cursurile Scolii Nationale de Antrenori din București si poti afla informatii accesand site-ul cnfpa (centrul national de formare si perfectionare al antrenorilor).Undeva gresesti-tenisul de masa nu este in moarte clinica -a se vedea rezultatele copiilor nostri la ultimele EUROPENE!Locul trei pe natiuni!Cursurile incep in octombrie ,dureaza doi ani ,trebuie sa te inscrii in baza unui dosar care cuprinde:-diploma de bacalaureat ,recomandare de la FRTM ,fotografii tip buletin ,copii dupa certificatul de nastere si dupa buletin ,legalizate ,cerere -tip,chitante de achitare taxe.Daca vrei mai multe detalii ,ma poti suna la nr.meu -0743192192 sau 0735815210-sa nu uit-va trebui sa dai un examen ,practic si teoretic !SUCCES!Gigi C.
      dl gigi sa stiti ca baiatul are dreptate,acest sport este ff slab dezvoltat in tara....eu vb si sunt din brasov,oras fara nici o sala dedicata acestui sport....poate in zona dumneavoastra este bine dezvoltat cat si in capitala si in alte cateva zone din tara si atat.....copii talentati sunt in toata tara,dar ce facem cu acei copii din zone cu zero sali de antrenament cum este si brasovul.....se apuca de alte sporturi cum ar fi:navigarea pe internet,sau mersul in pub-uri cu iz de fum si alcool,sau dc nu fumatul de etnobotanice pe la nus ce ,,party-uri"sau altele asemanatoare....)
      fh-xiom vega-pro 2mm
      blade--galaxy-v16
      bh-xiom omega tour--max

      Comentariu


      • #4
        Asa credeam si eu...
        Sunt cateva centre sportive pe la Slatina sau Bistrița unde avem cativa jucatori de nivel european foarte buni dar in rest...pauza.
        Pentru a face performanta e nevoie de sali de antrenament,cati mai multi jucatori legitimati,etc.
        Citeam acum cateva zile un articol despre romanul care a luat la olimpiada medalia de aur in proba de tir si la conferinta de presa jurnalistii l-au intrebat pe antrenor cati jucatori legitimati sunt la noi in tara,iar raspunsul a fost unul incredibil..."am 17 jucatori legitimati in toata tara la proba la care Alin a luat medalia de aur",in timp ce India parca are nu stiu cate mii de cluburi dedicate acestui sport.
        Noi ne straduim sa facem ceva frumos in niste conditii foarte grele.
        Nu mai departe de nationala Romaniei de polo pe care ii felicit pentru uimitoarea calificare la Olimpiada sau pe sportivul roman care e locul 8 in lume la campionatul mondial de sarituri in apa si el defapt se antreneaza pe saltea.

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X