PDA

Arată versiune īntreagă : TURNEU "A" LA REGHIN

Kantor Imre-Zoltan
04.03.2008, 13:07
TURNEU A LA REGHIN
PE 15 MARTIE LA REGHIN SE VA DESFASURA UN TURNEU A, SUNT INVITATI TOTI CARE DORESC SA PARTICIPE.

PREZENTARE TURNEU

LOCALITATEA: REGHIN, jud. MURES
DATA: 15 martie
ORA: 9

SALA: GIMNAZIUL BOGDAN FLOREA
NR MESE: 8- BUTTERFLY SI JOOLA
SPATIU DE JOC : FOARTE BUN

ORA DE INCEPERE: 9.00( EVENTUAL 9.30)
TIMP ALOCAT: NELIMITAT
TAXA DE PARTICIPARE: 20 RON
NR. MAXIM DE JUCATORI ADMISI : 80
MATERIAL DE PREMIERE : DIPLOME SI CUPE
SISTEMUL PROBABIL DE JOC: grupe inferioare, grupe superioare, dupa care eliminatorii
CAPII DE SERIE SE STABILESC DUPA CLASAMENTUL LA ZI.
SE OFERA :SANDWICH, SUC, APA MINERALA, MERE, CAFEA, ETC.
PENTRU CEI CARE DORESC REZERVARE SA ANUNTE DIN TIMP.

INSCRIEREA PARTICIPANTILOR: PE FORUM SAU TELEFONIC
LA NR. 0741-908006-TEL OCSI KANTOR
ORGANIZATOR: LEORDA RARES SI OCSI KANTOR

VOR PARTICIPA HORSE CONCURS ( IN AFARA DE CONCURS CCA. 7 COPII DE LA CSS-TARGU-MURES) EI NU VOR PUNCTA CHIAR DACA AU SUB 10 ANI(PENTRU A ELIMINA DISCUTIILE INUTILE)

radu0
04.03.2008, 13:13
este si pentru juniori?

Kantor Imre-Zoltan
04.03.2008, 13:18
turneul este pentru toti participantii. Nu se va face separat pentru copii.

ursuleanvasile
04.03.2008, 14:47
este foarte bine !
eu cu fiul meu cred ca mergem cu o zi inainte si venim cu o zi dupa , deci cu 2 nopti la hotel .

din Straja-Suceava:

Ursulean Vasile (senior) si
Ursulean Florin (junior).

!!! SUCCES !!!

radu0
04.03.2008, 15:53
Ii pe 2 zile?concursul?

FlorinBN
04.03.2008, 15:59
De la Bistrita venim cel putin 8 ... si atentie!, luam si paletele cu noi (proaspat lipite).

selectia naturala
04.03.2008, 21:16
daca vrei tu concursul poate sa tina cat vrei, noi il terminam pe15,cand il incepem numai ca difera orele

toth laszlo
05.03.2008, 09:40
din cluj nu vine nimeni,asta e.

toth laszlo
05.03.2008, 09:43
mai lasam si pe altii sa mai cistige,noi din cluj nu mergem sa cistigam ,noi mergem la distractie,lasam bistrita sa ia titlu ca oricum este in criza de puncte :lol: :lol: :lol: :lol:

FlorinBN
05.03.2008, 09:47
Nu cred ca e cazul sa lasi pe altii sa cistige, am impresia ca ti-e frica de iarba lui Rares mai degraba. Oricum, daca va razginditi Bistrita va asteapta sa va arate un tenis de calitate.

toth laszlo
05.03.2008, 10:30
nu m-am razgindit,ce spun e sfint,nu ma cunosti inca,nu sint omu care sa zbate pt titlu tot timpul,eu mai lasa si pe altii,dar voi........................ :twisted: :twisted:

FlorinBN
05.03.2008, 10:44
Pai eu ce ziceam, nu e cazul sa-i lasi pe altii pentru ca ei oricum vin tare si-ti vor lua titlul pina la urma, fara sa te zbati prea mult ... :twisted: :D :evil:
Acuma faci ca si cocosul cind fuge dupa gaina: 'daca o prind o execut, daca nu, fac sport'. Adica daca nu mai poti cistiga zici ca joci doar de placere.
Mai glumim, ne mai distram, dar la turnee mergem sa cistigam ... cu cit sint mai multi buni pe acolo, cu atit gloria e mai mare, asa ca nu putem decit sa ne intristam ca nu veniti.

toth laszlo
05.03.2008, 11:05
asta e, decizia mea nu schimb imi pare rau,las pe voi dar cind ne intilnim atunci mai povestim la masa de joc.

toth laszlo
05.03.2008, 11:09
si nu fac ca cocosul ca voi,mai ales cind ajungeti la eliminatorie de 16.voi cind sinteti prezenti va bagati nasul in organizare peste tot,iar pe cind lipsiti este totul ok.pe mine nu ma intereseaza cum se organizeaza.

FlorinBN
05.03.2008, 11:13
Mno, ce sa zic ! Sa ne vedem la masa, in primul tur de eliminatoriu daca se poate, sa nu mai fie discutii.

toth laszlo
05.03.2008, 11:17
sint de acord, :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: abia te astept in primii 16 in primul tur

filo
05.03.2008, 11:34
Mai voi si pe forum jucati ping pong!!!!!!!!!!!!! Cand da unul cu ping-ul cand replica celalalt cu pong-ul!!!!

FlorinBN
05.03.2008, 11:38
Asta-i chestia aia psihologica de la inceput de turneu :D

lica george
05.03.2008, 12:15
faine discutii! :) bogdane, nu te duci tu sa rezolvi si disputa asta, precum la galati? :wink:

FlorinBN
05.03.2008, 12:23
Nu vreau sa ma bag in alte polemici, ca Bogdan si Rares sint si ei baieti de treaba, dar la Lugoj au fost amindoi prezenti ... no comment ...

bogdanel
05.03.2008, 12:57
:D eu nu discut decat din al doilea tur eliminatoriu...........

.......... multumesc pentru aprecieri....................

bogdanel
05.03.2008, 13:03
Nu vreau sa ma bag in alte polemici, ca Bogdan si Rares sint si ei baieti de treaba, dar la Lugoj au fost amindoi ... no comment ...

.... lumina nu a fost buna, podeaua nu aluneca, mingiile un pic de dezumflate, cola la conserva avea prea mult acid, eram obosit dupa somnu' din tren, dar...... i'll be back :lol:

aaa...... sa-mi scrieti.......

leordarares
05.03.2008, 14:22
Nu vreau sa ma bag in alte polemici, ca Bogdan si Rares sint si ei baieti de treaba, dar la Lugoj au fost amindoi ... no comment ...
Multumim pentru aprecieri.Asa-s eu baiat bun,la Galati i-am creat culoar domnului Trifu Bogdan :D iar la Lugoj ti-am facilitat tie drumul spre finala.

leordarares
05.03.2008, 14:25
Vor mai veni de la Brasov:

Bacanu Paul
Mitrofan Petre
Marandici Adrian
Mostovoi Andrei
Pitac Ovidiu

ursuleanvasile
05.03.2008, 17:11
o apreciere , cred eu , din partea tuturor pt. organizatorii care anunta turneu pe forum cat mai din timp cum e si acest turneu anuntat din timp , cum a fost si la Galati..........si lumea are timp sa se gandeasca ...sa sccrie.......!!! FELICITARI !!!

MyMaster
05.03.2008, 18:36
nici centrul lamont nu va fi prezent la turneul de la reghin. :twisted: :twisted:

radu0
08.03.2008, 18:57
ce premi sunt?

FlorinBN
08.03.2008, 19:40
ce premi sunt?
Da' de ce intrebi, esti profesionist cumva?

radu0
08.03.2008, 19:48
pai...am vreo 6 ani de tenis de masa numai k nu`s legitimat.. :lol: imi spui?

selectia naturala
08.03.2008, 23:33
un ex. eu joc de peste 30 si nu intreb de premii,de frica sa nu m-i le dea pe toate

radu0
09.03.2008, 09:51
pai da, poate o sa pierd dar sa stiu macar pentru ce merg acolo..

ursuleanvasile
09.03.2008, 13:45
aha...deci nu esti sigur ca o sa pierzi......finala :D :D :D
oricum vino si sigur o sa-ti placa !

FlorinBN
09.03.2008, 16:42
Pai mergi ca sa ai de unde veni ... daca nu cu premii, macar cu impresii si cu experienta de concurs, eventual si cu ceva meciuri filmate, ca sa analizezi mai tirziu de ce n-ai intrat in primii 16.

radu0
09.03.2008, 17:50
nu am intrat in primi 16 in concurs? pai...is sigur pe mine..si pe ce juniori sunt poate o sa vin sa vedeti de ce sunt in stare si asa o sa fie cel mai bine :lol:

FlorinBN
09.03.2008, 18:01
Pai vezi?, hai intii macar la un turneu si apoi intreaba de premii.

radu0
09.03.2008, 18:30
Pai vezi?, hai intii macar la un turneu si apoi intreaba de premii. am mai fost al turnee dar intreb ce premi is ca sa nu ies in pierdere drum+mancare etc...deaia...si vedem care este castigatorul..;) :wink:

tycutz
09.03.2008, 20:08
Daca asa gandesti nu are rost sa mai iesi din casa!!

radu0
09.03.2008, 20:20
poate o sa vin desi nu stiu cu ce, Florin abia astept sa schimb niste mingi cu tine.;)

selectia naturala
09.03.2008, 22:04
deja uimesti asistenta...eu joc de 6 ani si 12 luni cu stanga din cei 30 si restul am curaj sa joc cu tine (asta-i pentru descurajare) 8) :twisted: 8)

Visco
09.03.2008, 22:09
Ganditi-va, un junior plin de incredere, nu-i rau...

radu0
09.03.2008, 22:09
selectie naturala vad ca esti foarte mistocar :)) sau ai ceva cu mine?

selectia naturala
09.03.2008, 22:14
cine isi mai da seama la bautura ce spune :shock: :shock: :shock: mergi pe s.nat.

tycutz
09.03.2008, 22:54
Radu mergi la un turneu amatour(poate chiar la Reghin) si vezi care e nivelul tau de joc comparativ cu al celorlalti jucatori. Si acum zici ca faci antrenamente zilnic dar evident conteaza cum si cu cine le faci....
Bafta in continuare

FlorinBN
10.03.2008, 08:10
deja uimesti asistenta...eu joc de 6 ani si 12 luni cu stanga din cei 30 si restul am curaj sa joc cu tine (asta-i pentru descurajare) 8) :twisted: 8)
No, musai sa ma uit pe ceva inregistrari ca nu-mi amintesc daca joci cu stinga. Asta ar putea fi o explicatie ca l-ai batut o data pe liderul acestui sport.

Kantor Imre-Zoltan
10.03.2008, 13:59
Pai vezi?, hai intii macar la un turneu si apoi intreaba de premii. am mai fost al turnee dar intreb ce premi is ca sa nu ies in pierdere drum+mancare etc...deaia...si vedem care este castigatorul..;) :wink:
Tinere!!!!!!!!!!Retine bine Germania a pierdut doua razboaie mondiale si de aceea nu plange cat a pierdut. Am inteles ca vii din Alba Iulia , trenul te costa maxim 20 Ron , in rest mancare , bautura va fi, deci nu vei cheltui multi bani. Cred ca ar trebui sa te gandesti la ce castigi prin prezenta Ta la Reghin , nu la ce pierzi. Priveste fata insorita a vietii nu fata intunecata. In concluzie vino ca ai numai de castigat si nu pierzi nimica. Sunt sigur ca vei castiga cel putin un prieten cu ocazia acestui concurs. Semneaza: Organizatorii.

marius
10.03.2008, 14:06
No, musai sa ma uit pe ceva inregistrari ca nu-mi amintesc daca joci cu stinga. Asta ar putea fi o explicatie ca l-ai batut o data pe liderul acestui sport.
Scorul general intre Dan si Shuni daca nu ma inseala memoria este 3-2 pt. DAN. Si nu au jucat cu stg. niciunul. :o

Silviu Niculae
11.03.2008, 17:44
Silviu Niculae din Bucuresti

leordarares
11.03.2008, 21:11
Am pus o harta pentru cei care nu stiu exact unde e sala.

mateidumitru
12.03.2008, 23:01
va rog spuneti-mi ce posibilitati de cazare aveti pentru simbata noaptea, ce confort si la ce pret :?:
in alta ordine de idei, frumoase replicile organizatorilor si a lui tycutz, vizavi de juniorul din alba :lol: :lol: 8) :shock: :roll:

leordarares
12.03.2008, 23:19
va rog spuneti-mi ce posibilitati de cazare aveti pentru simbata noaptea, ce confort si la ce pret :?:
in alta ordine de idei, frumoase replicile organizatorilor si a lui tycutz, vizavi de juniorul din alba :lol: :lol: 8) :shock: :roll:
Hotelul Parc unde se cazeaza de obicei toti cei care vin de departe este ocupat in totalitate.
Variante de cazare sunt multe insa difera preturile
Veti primi in cel mai scurt timp de la dl Kantor cele mai bune variante de cazare.Numai bine

Kantor Imre-Zoltan
13.03.2008, 11:37
Pentru Matei Dumitru si toti cei care doresc cazare in Reghin Va anunt ca rezervarile le-am facut la Casa de oaspeti a Bisericii Reformate din Reghin. Pret de persoana este de 45 Ron/noapte cu mic dejun inclus. O singura conditie este: regulamentul intern nu permite fumatul in cladire. In rest cladirea este o bijuterie arhitecturala, cu tot confortul si sala de tenis se afla la 5 minute de aceasta cladire. Cu masina 1 minut. In alte locuri nu m-am interesat deoarece aici cazarea este cea mai ieftina. Rog toti doritorii de cazare sa anunte din timp, pentru a face rezervarea. Ocsi Kantor

mateidumitru
13.03.2008, 14:00
Pentru Matei Dumitru si toti cei care doresc cazare in Reghin Va anunt ca rezervarile le-am facut la Casa de oaspeti a Bisericii Reformate din Reghin. Pret de persoana este de 45 Ron/noapte cu mic dejun inclus. O singura conditie este: regulamentul intern nu permite fumatul in cladire. In rest cladirea este o bijuterie arhitecturala, cu tot confortul si sala de tenis se afla la 5 minute de aceasta cladire. Cu masina 1 minut. In alte locuri nu m-am interesat deoarece aici cazarea este cea mai ieftina. Rog toti doritorii de cazare sa anunte din timp, pentru a face rezervarea. Ocsi Kantor
in principiu, eu sunt de acord cu aceasta oferta, mai ramine sa-i consult si pe ceilalti 3 colegi si am sa va dau un raspuns concret dupa ora 20,00 daca nu este prea tirziu.
multumesc mult :!:

tycutz
15.03.2008, 05:42
De la Campia Turzii vor veni Soos Dezso si Zamblau Ionut

leordarares
15.03.2008, 23:58
In jurul orelor 21:30 s-a incheiat concursul de la Reghin.
A fost un concurs lung si obositor in care cei 65 de participanti au demonstrat un nivel de joc peste medie datorat in principal prezentei a 14 din primii 20 de jucatori din clasament.

Clasamentul arata astfel:

I.Nistor Dorel,Bistrita

II.Erdos Ferenc,Miercurea Ciuc

III.Soos Dezso,Campia Turzii
Rusu Stefan,Cluj

5-8
Ivan Alexandru,Bistrita
Preuss Valentin,Germania
Leorda Rares,Reghin
Dumitru Ioan,Bistrita

9-16
Popa Radu,Deva
Ciobanu Gabriel,Vatra Dornei
Nagy Endre,Reghin
Florescu Eleodor,Deva
Ursulean Vasile,Straja
Pal Zoltan,Miercurea Ciuc
Apian Florin,Bistrita
Toth Laszlo,Cluj

17-24
Hagatis Andrei,Vatra Dornei
Horhat Sergiu,Reghin
Bratu Andrei,Brasov
Bacotiu Ciprian,Cluj
Toncean Mircea,Reghin
Zidar Victor,Reghin
Racz Zoltan,Tg Mures
Stancu Tiberiu,Deva

25-32
Garaz Mircea,Bistrita
Bondoc Alexandru,Brasov
Kantor Imre,Reghin
Silviu Niculae,Bucuresi
Sargu Mihail,Bistrita
Moldovan Ioan,Cluj
Zamblau Ionut,Cluj
Capota Gugu,Bistrita

33-40
Rus Andrei,Brasov
Balaiu Gabriel,Bistrita
Ursulean Florin,Sraja
Jozsa Zoltan,Odorhei
Matei Dumitru,Deva
Sorohan Anca,Cluj
Iurco Nicolae,Reghin
Scurtu Nicolae,Bistrita

41-48
Biro Istvan,Reghin
Georgiu Dragos,Vatra Dornei
Miron Mihai,Cluj
Capra Artur,Vatra Dornei
Szakacs Attila,Tg Mures
Cazacu Florin,Vatra Dornei
Curut Gabriel,Deva
Baricz Istvan,Miercurea Ciuc

49-57
Rusu Ovidiu,Cluj
Onut Aurel,Bucuresti
Campean Ioan,Reghin
Szabo Mihai,Cluj
Pop Eugen,Bistrita
Pop Gheorghe,Bistrita
Dinu Gheorghe,Bucuresti
Iusan Mircea,Cluj
Szakacs Raul,Deva

58-65
Daniel Zsambor,Css Tg Mures
Daniel Istvan,Css Tg Mures
Botos Radu,Css Tg Mures
Bende Norbert,Css Tg Mures
Ungvari Kinga,Css Tg Mures
Ursuly Tmea ,Css Tg Mures
Sipos Feri,Css Tg Mures
Ispas Emil,Unirea Alba Iulia

Jucatorii de la 58-65,legitimati fiind,au jucat in grupele inferioare si superioare,rezultatele lor nefiind luate in calcul la intocmirea clasamentelor.

Dragomir Paul
16.03.2008, 10:38
Felicitari !!!...

toth laszlo
16.03.2008, 12:45
cu parere de rau trebuie sa spun pt. organizarea de la reghin ca nu sint multumit in felul cum s-a desfasurat turneu.S-a petrecut 2 probleme grave dupa mine:1-la masa 2 s-a ivit o cearta dintre un bistritean si un jucator de etnie maghiara mult n-a lipsit si se lua si la bataie,si 2 la shema de eliminatorie de 16 nu s-a respectat ordinea favoritilor 1-4 dupa regulament creeind un culoar jucatoriilor din bistrita sa cistige turneu.( in semifinala se intilnea nistor - apian). La nistorasul meu nu-i place in clasament unde se afla e prea slab si nu recunoaste.Dupa aceste incidente sint foarte hotarit sa ma las de acest sport si sa pun paleta in dulap.N-am crezut ca si in tenis se pot face aranjamente pt unii jucatori.Eu am propus si sustin in continuare ca sistemul de eliminatoriu de 16 sa nu mai fie cu favorirti,sa traga fiecare un nr de la 1 la 16 sau de la 1 la 8.Mai intreb si altceva daca orasul Reghin organizeaza un turneu atunci de ce sa baga bistritenii la desfasurarea turneului,atunci sa se scrie concurs in Reghin organizat de Bistrita.Acelasi incident s-a petrecut si anul trecut la Cimpia - Turzii cind s-a ajuns la eliminatorie de 16 pe cind toti bistriteni era in josul schemei si clujenii erau in susul schemei.(bistrita a facut gargara in schimb clujul a tacut).Sint al doilea jucator dupa filo care se gindeste la retragere foarte serios si las pe bistriteni sa joace intre ei pina se ajunge ca in primii 100 sa fie numai cei din bistrita.
In incheiere doresc jucatoriilor de religie catolica si reformata un PASTE FERICIT si KELLEMES HUSVETI UNEPEKET.Adio tenis, adio prieteni ramineti cu bine.

marius
16.03.2008, 14:01
Surprize ! Surprize!
Foarte multe si de toate culorile. :lol:

marius
16.03.2008, 14:01
In atentia organizatorilor:
In sezonul 2007-2008 PAL ZOLTAN - Intersport Miercurea Ciuc a disputat 3 partide in Div. B Seia II ( cei drept toate pierdute ). Ocupa in prezent pozitia 44 inclasament din 52 de jucatori activi in Div. B

Niciodata nu m-am opus participarii, mai putin clasificarii. :shock: :roll:

Daca este coincidenta de nume "mia culpa" :oops:

lica george
16.03.2008, 17:56
cu parere de rau trebuie sa spun pt. organizarea de la reghin ca nu sint multumit in felul cum s-a desfasurat turneu.S-a petrecut 2 probleme grave dupa mine:1-la masa 2 s-a ivit o cearta dintre un bistritean si un jucator de etnie maghiara mult n-a lipsit si se lua si la bataie,si 2 la shema de eliminatorie de 16 nu s-a respectat ordinea favoritilor 1-4 dupa regulament creeind un culoar jucatoriilor din bistrita sa cistige turneu.( in semifinala se intilnea nistor - apian). La nistorasul meu nu-i place in clasament unde se afla e prea slab si nu recunoaste.Dupa aceste incidente sint foarte hotarit sa ma las de acest sport si sa pun paleta in dulap.N-am crezut ca si in tenis se pot face aranjamente pt unii jucatori.Eu am propus si sustin in continuare ca sistemul de eliminatoriu de 16 sa nu mai fie cu favorirti,sa traga fiecare un nr de la 1 la 16 sau de la 1 la 8.Mai intreb si altceva daca orasul Reghin organizeaza un turneu atunci de ce sa baga bistritenii la desfasurarea turneului,atunci sa se scrie concurs in Reghin organizat de Bistrita.Acelasi incident s-a petrecut si anul trecut la Cimpia - Turzii cind s-a ajuns la eliminatorie de 16 pe cind toti bistriteni era in josul schemei si clujenii erau in susul schemei.(bistrita a facut gargara in schimb clujul a tacut).Sint al doilea jucator dupa filo care se gindeste la retragere foarte serios si las pe bistriteni sa joace intre ei pina se ajunge ca in primii 100 sa fie numai cei din bistrita.
In incheiere doresc jucatoriilor de religie catolica si reformata un PASTE FERICIT si KELLEMES HUSVETI UNEPEKET.Adio tenis, adio prieteni ramineti cu bine.

Pacat! vad ca se intampla in anumite turnee, tocmai intre ardeleni, (Ardealul, etalonul fair-play-ului...) lucruri mai neplacute, chiar urate, decat eterna controversa <"fost legitimat" versus "amator pur"> pt. care am fost blamat si pus la zid!...

PS totusi pt liderul autoritar al clasamentului nu ar trebui sa fie o problema cine ii este adversar in sferturi... credeam ca poate castiga indiferent de adversar... accidente se mai intampla, dar deja e al doilea turneu cand liderul nu intra in semifinale. Cat despre retragere, Shuni iti propun sa nu iei hotarari "la cald"...
PASTE FERICIT CATOLICILOR!!

DAN LEORDA
16.03.2008, 20:56
PENTRU CA ORGANIZATORII KANTOR SI RARES NU AU POSIBILITATEA ASTAZI SA-SI EXPRIME POZITIA FATA DE REPLICA LUI SHUNI(TOTH LASZLO PE NUMELE SAU REAL SAU NICOVALA CUGIR CUM ESTE CUNOSCUT PE FORUM) AM SA O FAC EU.IN CEEA CE CONSIDER CA ESTE MAI IMPORTANT,CONFLICTUL LA CARE SE REFERA SHUNI NOI NU AM REUSIT SA-L IDENTIFICAM(IN GRUPA SUPERIOARA 2 DIN BISTRITA AU FOST PREZENTI APIAN FLORIN SI IVAN ALEXANDRU SI DE ETNIE MAGHIARA DOAR BENDE NORBERT DIN TG. MURES CARE ESTE IN VARSTA DE 10-12 ANI IAR IN GRUPA INFERIOARA 2 SINGURUL BISTRITEAN PREZENT A FOST ACELASI APIAN FLORIN PE CARE NU IL STIU CONFLICTUAL.NE VOM INTERESA LUNI SI VA VOM OFERI DATE SUPLIMENTARE.IN CE PRIVESTE AMPLASAREA PE TABLOUL ELIMINATORIU NR1 SI NR2 DIN CLASAMENT(TOTH SI APIAN) AU PRIMIT POZITIILE 1 SI 16 PE TABLOU IAR POZITIILE 8 SI 9 AU FOST ATRIBUITE PRIN TRAGERE LA SORTI CAPILOR DE SERIE NR3 SI4(RESPECTIV SOOS DEZSO SI NISTOR DOREL),POSIBILA INTALNIRE CONTESTATA DE TOTH (CU NISTOR)NEFIIND POSIBILA INAINTE DE SEMIFINALA.

ciprian
16.03.2008, 22:30
In grupa mea (inf. 2, masa 2) a mai fost un jucator din Bistrita, Balaiu Gabriel - chiar am discutat mult impreuna, ca ierbari ce suntem :twisted:.

Eu n-am vazut nici un conflict cit am stat acolo :shock: :shock:

Ultimul meci, la care nu am asistat, Balaiu-Pal, nu mai avea absolut nici un impact asupra locurilor 1-4 de calificare.
Acolo sa se fi intimplat ceva ???

Oricum, au fost multi nervi si multa tensiune la acest turneu ... pacat.

tycutz
16.03.2008, 23:18
Una e sa nu iti convina sistemul si alta e sa te porti ca un copil. La disputa respectiva organizatorul a decis ca pozitia favoritilor 3 si 4 sa fie trasa la sorti.Daca nu convine la cineva sistemul de joc sa nu mai participe. Din puctul meu de vedere amotourul este un capitol inchis pana nu se produce o separare a circuitului.Este inadmisibil sa se tremine primele grupe la ora 18:30 si sa trebuiasca sa incepi sa joci la ora 19 dupa ce ziua o inceput la ora 5:30.Tot respectul pentru cei care pot practica maraton-tenisu da nu e pt mine!!

ursuleanvasile
16.03.2008, 23:35
SALUTARE TUTUROR !
acum am ajuns acasa , si vreau sa va spun ca m-am simtit bine , asta pt. ca nu am un loc prea sus in clasament :D :D :D .
cat despre domnu Shuni , eu cred ca revine repede la masa de tenis , nu-l cunosc foarte bine dar sper sa-i treaca supararea pt. ca asa un sport frumos merita sa nu-l lasam asa usor.

leordarares
16.03.2008, 23:51
Shuni,sincer imi pare rau ca picatura care a umplut paharul in conflictul tau cu bistritenii s-a produs la Reghin.
Dupa mesajul tau reiese ca turneul de la Reghin a fost slab organizat,desi majoritatea nu au fost de aceeiasi parere.
In ceea ce priveste posibilul scandal intre etnii,chiar nu am nici o cunostiinta,desi m-am plimbat toata ziua intre mese.Am sa ma interesez si vom detalia subiectul
In ceea ce priveste problema ta cu eliminatoriul de 16,tin sa te contrazic.A fost langa mine tot timpul cate un reprezentant din fiecare oras astfel incat sa nu iasa discutii.Pozitia 8 si 9 s-a tras la sorti astfel incat sa nu existe discutii.
Ce ma mira pe mine e ca la Galati erai langa mine cand am procedat la fel in cazul lui Trifu si Nitu,si chiar ai fost de acord.Pe de alta parte iti sustin si ideea ta cu privire la impartirea locurilor 1 pe tabloul de 16 aleator,astfel incat si cei clasati mai slab sa aiba sanse mai multe.
Shuni,sper ca relatia ta de prietenie cu reghinenii sa nu fie afectata de conflictul public pe care il ai cu cei din Bistrita.

Numai bine

leordarares
16.03.2008, 23:59
Una e sa nu iti convina sistemul si alta e sa te porti ca un copil. La disputa respectiva organizatorul a decis ca pozitia favoritilor 3 si 4 sa fie trasa la sorti.Daca nu convine la cineva sistemul de joc sa nu mai participe. Din puctul meu de vedere amotourul este un capitol inchis pana nu se produce o separare a circuitului.Este inadmisibil sa se tremine primele grupe la ora 18:30 si sa trebuiasca sa incepi sa joci la ora 19 dupa ce ziua o inceput la ora 5:30.Tot respectul pentru cei care pot practica maraton-tenisu da nu e pt mine!!
Ionut,astea sunt conditiile pentru toti.
Sunt oameni mai in varsta ca noi care nu se plang de calendarul incarcat si de durata concursului.Nu putem sa incepem concursul direct din grupele superioare.
Pana si la Bistrita unde s-a jucat pe 16 mese tot a durat pana seara concursul.

ursuleanvasile
17.03.2008, 00:07
dupa parerea mea , organizarea a fost foarte buna !
multumesc ! organizatorilor !

leordarares
17.03.2008, 00:37
In atentia organizatorilor:
In sezonul 2007-2008 PAL ZOLTAN - Intersport Miercurea Ciuc a disputat 3 partide in Div. B Seia II ( cei drept toate pierdute ). Ocupa in prezent pozitia 44 inclasament din 52 de jucatori activi in Div. B
Niciodata nu m-am opus participarii, mai putin clasificarii. :shock: :roll:
Daca este coincidenta de nume "mia culpa" :oops:
La concursul de anul trecut de la Bistrita respectiv Miercurea Ciuc de ce nu s-a sesizat nimeni?
Sincer,nu am absolut nimic impotriva cu participarea in continuare a fostilor jucatori de la Intersport Miercurea Ciuc.
Exista totusi un regulament care trebuie respectat,iar cine e in masura sa ia niste decizii in aceasta privinta,sa o faca.

filo
17.03.2008, 00:55
Anul trecut cei de la Intersport aveau drept de participare (un amator care se legitimeaza are drept de participare pana la sfarsitul anului respectiv).
Ei nu au dreptul sa participe in schimb anul acesta pentru ca au participat in divizia B, dar dupa cate stiu au renuntat la echipa, asa ca dezbaterea ramane deschisa daca si cand ar avea drept de participare din nou in AMATouR. Eu propun ca ei sa nu aibe drept de participare decat pe langa turneu pana prin septembrie (nu putem sa interzicem unor jucatori care incearca sa evolueze spre alte sisteme competitionale acest lucru, dar in momentul in care revin in AMATouR trebuie sa avem o perioada de gratie). Eventual putem sa dam o `dispensa` pe o anumita perioada de timp jucatorilor care vor sa evolueze in div B si daca nu le convine trebuie sa `stea` o perioada apoi poate participa din nou in AMATouR. Nu este aceeasi situatie cu Soos Dezso (de ex) care a participat la calificarile pentru divizie dar nu au intrat deci acesti jucatori au drept de participare in AMATouR fiind considerati ca legitimati fara activitate de performanta.

ciprian
17.03.2008, 01:28
Personal sunt de parere ca organizatorii au facut tot posibilul ca turneul sa fie o reusita. Nu pot decat sa le multumesc pentru efort si ospitalitate.

Din nefericire, cum spuneam mai devreme, nervii s-au intins in unele momente critice si cam multe palete au zburat prin aer ... :cry:

Chiar daca in trecut si eu am avut unele schimburi de replici cu 1-2 jucatori din Bistrita, de data asta pot sa spun ca am colaborat perfect cu d-l Garaz, atunci cand am fost solicitati de Rares la a da o mina de ajutor la formarea grupelor inferioare.

Nimic nu e ireconciliabil, si chiar propun pentru rezolvarea fairplay a rivalitatii Cluj-Bistrita o mega-partida directa (4 meciuri din 7) pe teren neutru (nu la turneu AmaTour) intre cei mai tari, sa se linisteasca odata spiritele si sa se impace apoi la o bere. DUELUL ... :lol:

FlorinBN
17.03.2008, 08:36
Mie mi s-a parut ca a fost bine organizat turneul, chiar daca s-a intins mai mult decit eram obisnuit, dar asta este, face parte din distractie.
Scandalul care a aparut a fost intre Scurtu Nicu (Bistrita) si un domn din Tg.Mures pe ceva probleme de scor, dar a fost cind mai mult de jumatate din grupele superioare erau deja incheiate, si oricum nu cred ca a deranjat pe cineva atit de mult cit m-au deranjat pe mine paletele aruncate in zid de la 10m distanta si urarile de bine care le-au insotit.
Nu stiu ce nu-i convine liderului la sistemul asta de tragere a sorti, s-a mai folosit si pina acum si nu l-au inventat bistritenii.
Cit priveste rivalitatea Cluj-Bistrita habar n-am cind, cum, unde si de ce a aparut ... probabil atunci cind orgoliul a luat locul dorintei de distractie.
E binevenita ideea cu mega-partida pe teren neutru unde sper sa nu fie nevoie de bodyguarzi (bodyguards).

toth laszlo
17.03.2008, 08:43
conflictul era dintre scurtu nicolae si un om mai invarsta din grupele superioara.cu idea de retragere sint hotarit.nicaieri in lume nu se trage la sorti primii 4 favoriti,oricum si la nivel mai mare duelul dintre cluj-bistrita exista.imi pare rau daca am jignit pe cineva dar asta e parerea mea.sistemul de eliminatorie de 16 nu trebuie sa fie cu favoriti,vreau in primul tur sa pic cu nistorasul meu suparaciosul care nu recunoaste infringerile pe care le primeste sau sa pic cu apian.inca odata cer iertare daca am jignit pe cineva dar cu idea de retragerea din circuit nu ma poate opri nimeni,sintem cu totii cu nervii la pamint,orgolile sint extrem de mari

FlorinBN
17.03.2008, 08:56
E foarte usor sa pici cu Nistor sau Apian in primul tur, e suficient ca unul dintre noi 3 sa iasa pe locul 2 din grupele superioare si sa ai un deget norocos la tragerea la sorti. De altfel, lucrul asta ti-e bine cunoscut de la turneul final Bucuresti'2006 cind ai facut asta intentionat, dar nu prea ti-a folosit in cele din urma.
Later edit:
Pacat ca nu poti spune ca te retragi in plina glorie :evil: :D

toth laszlo
17.03.2008, 09:03
ai dreptate florin,nu mai vorbim meciuri aranjate intre voi.altceva intreb pe toti iubitori ai acestui sport mai ales pe dorelus dupa terminarea meciului indiferent daca cistigi sau pierzi ce trebuia sa faca ambii jucatori?la bistrita nu exista asa ceva.

ciprian
17.03.2008, 09:04
Florine, vad ca si tu ai ceva amintiri ...

Hai sa facem un efort sa uitam toate politele de platit, ca nu face bine nimanui. Chiar si daca ai dreptate, uneori e mai bine sa faci pasul inainte spre impacare, dovedind ca orgoliul nu exista !

crs2
17.03.2008, 09:04
Eu consider ca aceasta rivalitate e binevenita indiferent de unde a aparut. Exista rivalitate si intre centrele de formare a jucatorilor profesionisti, era normal sa existe si la amatori. Atat timp cat nu degenereaza in lipsa de fair play e bine sa existe putina ambitie si orgoliu. Un turneu fara Shuni, Ionut sau oricare dintre noi ar fi mult mai sarac. Exista rezolvare pt toate problemele dar asta presupune implicarea directa a jucatorilor nemultumiti si nu abandonarea turneului.

toth laszlo
17.03.2008, 09:09
haideti fratilor si raspundeti la intrebare.nu aveti curaj

toth laszlo
17.03.2008, 09:36
raspunsul este urmatoarea:
-la terminarea meciului intre doi jucatori la sfirsit dau mina unu altuia,la nistoras problema asta nu exista si la mine doare,plus ca am filmat acest gest care s-a petrecut la miercurea ciuc.

FlorinBN
17.03.2008, 09:50
Nu de curaj ai nevoie, si dai mina cu adversarul daca acesta merita, zi mersi ca Dorel nu are un comportament ca al tau atunci cind pierde (nu mai discutam motivele pentru care a pierdut ca intram in alt bors).

toth laszlo
17.03.2008, 10:13
hai ca imi place,zi mai departe :lol: :lol: ,ma voi cei din bistrita nu cunoasteti fair playul,vad daca spun adevarul va suparati hai ca astept replica oricum declar razboi cu voi :evil: :evil: :evil:

toth laszlo
17.03.2008, 10:16
daca dorel ar servi regulamentar ar fi mai jos in clasament,am vazut si acum la reghin cum a servit cind a jucat cu rares,serva lui este incorect toate lumea spune asta.

toth laszlo
17.03.2008, 10:22
inca o intrebare de ce turneele fara bistriteni sint mai bine organizate decit sint ei prezenti?hai florin hai ca astept ce stai pe ginduri,mai am multe de spus despre bistriteni. :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil:

Orza Catalin
17.03.2008, 10:24
misto

FlorinBN
17.03.2008, 10:33
Bla bla bla, si unii servesc din mina, altii arunca mingea invirtit, unii striga shoooww in timpul mingii, altii fac tot felul de gesturi, unii spun stop cind nu e, altii nu spun cind este, dar oricum, nimeni din Bistrita nu e suparat, chiar daca nu adevarul este cel pe care-l promovezi.
Cit despre razboi, ti-am dat solutia, lasa-te batut in grupele superioare (ceea ce nu cred ca e asa de greu) si ai 2 sanse din 8 sa pici cu mine sau cu Dorel in primul tur. Evident ca e riscant ca poti cadea cu Rares, Ivan, Rusu Stefan sau Opincaru, dar macar va iesi cu distractie.

ciprian
17.03.2008, 11:45
:cry:

Disputa asta trebuie rezolvata in afara AmaTour ... va duelati acolo cit vreti, cu arbitru federal etc. .... sa stim odata cine-i Maestrul.

Cel care pierde nu mai are voie sa comenteze nimic un an de zile contra celuilalt aici pe forum !

Mai stiti filmele alea chinezesti cu scolile de kung-fu care se luptau si nimic nu putea sa-i impace ? :(

Kantor Imre-Zoltan
17.03.2008, 11:59
"Auditur et altera pars" spune un dicton vechi latin si ma simt obligat sa clarific anumite aspecte in calitate de coorganizator al acestui turneu.
Acuzatiile lui Sunyi le consider total netemeinice si nefondate. A uitat un aspect foarte important ce s-a intamplat la Reghin , intamplare fara precedent in istoria Amatourului. Este vorba de acel concetatean al D-lui Sunyi( numele nu-l dau) care a facut un gest incalificabil si unic pana in prezent. D-l Sunyi nu face public acest eveniment si pentru derutarea adversarului vine cu asa zisa """""""""" problema interetnica""""""""""????????????????? intre Scurtu si Racz Zoli din Targu Mures. Toti care joaca cu Zoli se vor certa cu el. Asta este una dintre strategiile lui secrete. Zoli a avut un " incident" si cu Mircea Toncean , un asa zis tus, dar care era la distanta de masa. Eu personal de cate ori joc cu el ma mai ciondanesc cu el . Atata tot si nimic altceva. Cunoscandu-i pe Bistriteni, in calitate de etnic maghiar Va pot spune ca am o relatie de prietenie deosebita cu ei. Ne felicitam de cate ori avem ocazia si nici odata nu au fost asemenea probleme. D-l Sunyi a aruncat mortul( de beat) in curtea noastra, fapt catalogat ca fiind unul jenant si penibil. Problema grava si cea adevarata este ca AMATOURUL a crescut in calitatea jocului si ajung sa castige turneele cei care sunt pregatiti atat fizic cat si psihic. Unii au spus ca nu mai participa la turneele Amatour pentru ca este ping-pong -maraton. Domnilor, organizati turnee cu numar limitat de jucatori si care indeplinesc anumite conditii: joaca numai cu soft, sunt pana in 30 de ani, sunt blonzi, inaltime 175, sunt dreptaci si se prezinta cu actul de identitate din care rezulta ca nu sunt din Bistrita. Anul trecut Dorel nu a avut rezultate, dar nu s-a plans atata. Vad ca sunt unii frustrati, care dau vina pe tot felu de baliverne. Sunteti ca femeile cu moravuri usoare care mereu se plang ca nu au bani si duc dorul de sex. Dacda am inceput cu un dicton latin termin tot cu unul latin" Per aspera ad astram"- adica pe drumuri anevoioase se ajunge la stele. Puneti mana si munciti si nu aruncati cu rahat in munca oamenilor. Cei care au organizat un asemenea concurs stiu ce implica. Daca Sunyi il batea pe Ivan Alexandru nu mai erau asemenea discutii. Cu toata " manaria" s-a vazut ca Apian cu Dorel nu s-au intalnit, eventuala lor intalnire era in finala. QED. ca Sunyi nu are dreptate in cele afirmate de el. Rusinoasa atitudine. Va promitem solemn ca cei din Reghin nu VA vor deranja la turneele organizate in Cluj. Pe aceasta cale Rog si Bistritenii sa evite turneele din Cluj. Cu deosebita stima Ocsi Kantor.

lica george
17.03.2008, 12:34
Stima d-lui Kantor pentru felul cum scrie romaneste, latina si pentru obiectivitate, desi in discutie apar persoane de etnia dansului.
Pacat ca aceste discutii sunt generate tocmai de cei care sarbatoresc zilele acestea Pastele.
Invit la mai multa toleranta de ambele parti iar ca solutie de participare la concursuri mai "umane" (ca timp si omogenitate), mai ales ca se vede ca a crescut sensibil nr. participantilor Amatour(vezi ultimele turnee-Bucuresti, Galati, Reghin), propun reanalizarea ideii formarii a macar doua grupe valorice, pe baza nr-lui de puncte din clasament, si participarea pe aceste criterii la turnee, care vor deveni mai interesante si mai concentrate si pentru o grupa(de elita) si pentru cealalta(aspirantii), cu promovari si retrogradari(meciuri care ar creste interesul, pe langa meciurile pentru locurile fruntase)!
noi constantenii (10 din 13) nu mai dorim sa batem tara sa fim doar "carne de tun", ci dorim sa participam si noi cu sanse cand intram la masa, cu cei de categoria noastra... (cu cei de la locul 50-60 inspre finalul clasamentului Amatour).
Sper ca dl. Filo si dl. Leorda sa se gandeasca serios la treaba aceasta, pentru ca absolut in toate disciplinele (fie amator sau non-amator) exista diferite categorii de participare, iar IN PREZENT, se pare ca acest fenomen Amatour a luat o amploare suficienta pentru a se lua o asemenea masura! Va multumesc! Cu respect, George Lica

ciprian
17.03.2008, 12:36
OOPS ! :cry:

Se va dezlantui Jihadul ... casa Atreides contra Harkonnen

Shai Hulud !

ciprian
17.03.2008, 12:38
Scuze, George ... nu la mesajul tau faceam referire ... scriam in timp ce tu ai postat !

Visco
17.03.2008, 13:38
Am si eu o mica propunere: sa se interzica folosirea cuvantului ETNIE si a sinonimelor sale in cadrul acestui forum. Si pentru asta cer acordul, chiar a celor implicati la varful acestei dispute. :idea:

lica george
17.03.2008, 14:10
Scuze, George ... nu la mesajul tau faceam referire ... scriam in timp ce tu ai postat !

Da, Ciprian, am realizat!... oricum tu esti o persoana rationala si de foarte mult bun-simt, asa ca nu-mi faceam probleme!... sper sa se ajunga rapid la un armistitiu, caci aceasta disputa nu face cinste nimanui! Dimpotriva!

Visco, total de acord cu mentiunea ta, sa fim mai atenti cum vorbim, adaugand ca si denumirea de "mitic" atribuita lui cosapewe (si in general bucurestenilor) de catre tycutz nu-si avea rostul!

Cele bune!

Visco
17.03.2008, 14:36
Eu nu mai suport sa vad din partea unor oameni de calitate incontestabila, referiri la departajari legate de limba, asezare geografica sau alte criterii de acest gen, etape de mult depasite!

toth laszlo
17.03.2008, 16:18
domnul kantor ivan nu m-a batut ,am dat meciul la 2-0 am oprit si am plecat din sala pt ca la momendat ati oprit meciul ca nu s-a tras la sorti mesele.nu trebuie sa ocoliti clujul domnul kantor m-am retras eu personal atit las tinerul,inca ceva eu n-am facut scandal ca m-a batut rares sau ivan sau x-y-z.Nu era frumos din partea d-voastra sa ma opriti din timpul meciul.Imi pare rau ca ginditi asa despre mine,m-ar fi rusina ca la virtsa dumitale sa spui niste lucruri care nu sint adevarate.Daca te gindesti la cele 2 persoane la care nu vrei sa spui pe nume pe mine nici nu ma intereseaza.chiar doresc sa nu se mai organizeze nici un turneu in cluj,nici cel din 10 mai si nici cel din 20 septembrie.Pina ce nistor era pe primul loc in 2006 nu era nici o problema ca sint eu acum ungur sau cum vrei sa spui mie domnul kantor nu va place,ca sint pe primul loc.Chiar doresc sa spuneti numele celor doi intr-un mesaj privat sau daca aveti curaj sa scrieti pe forum.Eu am crezut ca sintem o familie dar acum nici nu am cuvinte.

ursuleanvasile
17.03.2008, 20:29
oameni buni !
nu e vorba nici de etnie , nici de clujeni , nici de bistriteni .....toti suntem oameni ! si avem acelasi DUMNEZEU !
este vorba de domnii NISTOR si SHUNI !
lectia noastra sa invatam asa :
-sa nu avem bun simt ca a lui NISTOR ,
-sa nu avem orgoliu ca a lui SHUNI.
zic asta pt. ca la prima cunostinta cu Nistor , cand eram in coada clasamentului , si oricum nu-l bateam , in timpul meciului am avut o mica disputa de scor , si la sfirsitul meciului am ramas cu mana intinsa spre el si nu a vrut sa dea mana cu mine , ... l-am urmarit cand a jucat cu altcineva , si am urmarit atent scorul , s-a ivit aceiasi dsputa de scor la care dl. Nistor a fost vinovat . (ex. cu dl. Tic din Oradea).
si dn. Shuni poate sa recunoasca , ca poate veni oricand cineva mai bun ca el sau nu e mai bun dar in ziua respectiva a fost mai bun.
nu vreau sa supar pe nimeni dar asta e realitatea .
sa auzim de bine !

tycutz
17.03.2008, 21:25
Domnule george catalogarea de mitic am facut-o in urma raspunsului primit pe masura de la derbedeul ala(da derbedeu ca alta categorisire nu merita).Eu zic ca am fost politicos folosind cuvantul respectiv.Nu am absolut nimic cu cetatenii capitalei noastre dragi care participa la turnee oameni absolut remarcabili: domnul Visco ,valigti, bogdan trifu si restul.
Legat de problema aparuta in paginile anterioare eu zic ca doar orgoliul prea mare a facut sa se ajunga in situatia asta. Depinde de fiecare.Eu si alti jucatori clujeni suntem in relatii f bune cu jucatorii bistriteni.Nu stiu daca din cauza ca nu ne agitam prea tare cand ii avem adversari sau din alt motiv :shock: . Mare filosofie ca m-o batut nistor sau apian la 8 seara. Sa vina sa jucam odihnit si atunci o sa ma agit, pana atunci nu merita cand stiu ca dupa 6 sau 7 ore de turneu is ca o carpa de sters pe jos cu ea. Si shuni si dorel un pic de modestie nu strica).
Si evident sustin impartirea circuitui.

ursuleanvasile
17.03.2008, 21:31
daca dorel ar servi regulamentar ar fi mai jos in clasament,am vazut si acum la reghin cum a servit cind a jucat cu rares,serva lui este incorect toate lumea spune asta.
asa este ! i-am zis si eu de serva neregulamentara , de la un anume nivel sunt pretentii !

leordarares
17.03.2008, 22:17
Ce-i drept,Dorel are cateva serve extraoridinare dar cand e in impas ascunde mingea facand punctul din serviciu.Am simtit-o pe pielea mea la Reghin.
Nu am nimic cu Dorel, dar daca ar fi putin mai modest si mai fair-play l-as aprecia poate mai mult.

selectia naturala
17.03.2008, 22:38
REALITATEA IN CLASAMENT E ALTA (AS TINE CONT SI DE ALTII), cat despre oboseala din concurs sunt perfect deacord, grupe intr-o zi si superioare a doua zi,una este un jucaor care asteapta greseala si alta un jucator care face punctul :idea: :idea: :idea:

filo
17.03.2008, 23:36
Mai, mai............daca mai faceti scandal inchid topicul fratilor.................. nu se poate asa ceva.

ciprian
17.03.2008, 23:38
Fir-ar sa fie el de clasament !!!! :evil: :evil: :evil:

NIMENI NU STIE CARE E REALITATEA : totul e relativ, de la calculul punctajelor, la hazardul tragerii la sorti/culoarului favorabil, incluzind numarul si tipul turneelor la care diferitii "GREI" participa.

Toti suntem grozavi, macho, mari jucatori internationali :?

Cei care doresc sa se ia in coarne cu orice pret pentru primele locuri in AmaTour n-au decit atunci sa faca un fel de top 12(16), sa joace fiecare cu fiecare vreo 2-3 zile cu arbitri de la FRTM ... si atunci si noi ceilalti, mai amariti, vom avea putina pace la restul turneelor.

Am mai spus-o si propun din nou : vreau MACAR 1 turneu pe an de placere, de meciuri amicale, fara grupe, ierarhii, diplome, premii si alte cele care gidila orgoliul ... sa avem timp sa discutam, sa schimbam fetze, palete, sa invatam ceva mai multe despre sportul asta ... lectii si demonstratii de topspin, chop, iarba X, antitopspinul Y etc. Fiecare sa ajute un prieten cu ce stie !

Care trebuie sa fie motorul participarii la turnee ? Doar mirajul ca mai urcam 1-2 locuri in clasament ??? Sau "lasa ca-i arat eu lui X de data asta" ???

Ce facem cu AmaTour-ul asta, oameni buni ?

ciprian
17.03.2008, 23:39
Iar am fost mai lent cu 2 minute :lol: :lol:

Visco
18.03.2008, 06:48
Asa-s aparatorii, mai lenti :D .

cata_60
18.03.2008, 07:25
Pasiuni si orgolii sant in toate competitiile. In lumea bridge ului de performanta(pe care l practic),unde participantii sant ,in principiu,persoane cu iq peste medie,apar tot timpul discutii,chiar certuri de mahala.
Daca acolo,telul e sa fii cat mai in fatza poate reusesti sa prinzi un loc ca axa intr o competite europeana sponsorizata,aici certurile oscileaza undeva intre penibil si derizoriu,tinand cont ca multzi pustani de 15 ani de la cluburile sportive de profil bat de asculta cu urechea orice participant din Amatour.

MyMaster
18.03.2008, 09:35
Suntem toti oameni, toti gresim si omu pana moare v-a gresi si din greseli v-a invata. Cel mai bine ar fi ca fiecare trebuie sa stie ca la un moment dat trebuie sa si lase de la el. Oricine la nervi spune niste cuvinte care nu ar trebui spuse si cred ca pe urma va regreta cele spuse.
Oricum eu cred ca acest conflict se va aplana si Suni nu se va lasa de tenis si tot se vor organiza turnee la cluj si eu mai cred ca reghinu si pe acesta cale rog reghinu sa nu ocoleasca cluj asa cum ii rog si pe restu sa nu il ocoleasca. Sa nu uitam ca la bistrita in luna ianuarie dupa concurs am fost toti participantii la un restaurant si toata lumea spunea uite.... insfarsit iesim si noi la o poveste si uite ce bine a fost. Nu are rost sa se strice niste relatii de prietenie din cauza unor mici nervi intinsi la maxim.
Tin sa urez tuturor Paste Fericit. Macar acuma sa fim mai buni!!!!!

Dragomir Paul
18.03.2008, 09:59
Fir-ar sa fie el de clasament !!!! :evil: :evil: :evil:
NIMENI NU STIE CARE E REALITATEA : totul e relativ, de la calculul punctajelor, la hazardul tragerii la sorti/culoarului favorabil, incluzind numarul si tipul turneelor la care diferitii "GREI" participa.
Toti suntem grozavi, macho, mari jucatori internationali :?
Cei care doresc sa se ia in coarne cu orice pret pentru primele locuri in AmaTour n-au decit atunci sa faca un fel de top 12(16), sa joace fiecare cu fiecare vreo 2-3 zile cu arbitri de la FRTM ... si atunci si noi ceilalti, mai amariti, vom avea putina pace la restul turneelor.
Am mai spus-o si propun din nou : vreau MACAR 1 turneu pe an de placere, de meciuri amicale, fara grupe, ierarhii, diplome, premii si alte cele care gidila orgoliul ... sa avem timp sa discutam, sa schimbam fetze, palete, sa invatam ceva mai multe despre sportul asta ... lectii si demonstratii de topspin, chop, iarba X, antitopspinul Y etc. Fiecare sa ajute un prieten cu ce stie !
Care trebuie sa fie motorul participarii la turnee ? Doar mirajul ca mai urcam 1-2 locuri in clasament ??? Sau "lasa ca-i arat eu lui X de data asta" ???
Ce facem cu AmaTour-ul asta, oameni buni ?

Dragii mosului dragi !!!...

Daca avem in vedere faptul ca datorita voua am pus atita suflet ( si nu numai...) in deschiderea salii de la Galati si doresc sa ma implic din ce in ce mai mult in promovarea acestui sport, nu se poate spune ca nu simt un gust amar in clipa in care imi cad ochii peste rinduri scrise intr-un limbaj ce nu caracterizeaza un om al carui bun simt este lasat la intrarea pe acest forum ( nu fac aluzie la nimeni personal ).
Drept este ca se stirnesc pasiuni si orgoliile sunt de multe ori peste marginile ambitiilor adolescentine dar...se mai impune din cind in cind si cite un amarnic " Dar ", haide sa lasam discutiile sterile despre cum a servit cutare sau cum cineva nu a vrut ( amical sau nu ) sa intinda o mina unui coleg etc...etc...etc... Aceste aspecte se pot lepada din start in clipa in care se organizeaza o competitie sub atenta indrumare a unor arbitri. In ceea ce priveste epuizanta participare pe parcursul unei zile intregi...Hmmmm..Total de acord. Se poate incerca sa organizam pe mai multe zile sau macar sa se stabileasca o erarhie a valorilor si fiecare sa joace cu un partener de valoare apropiata. Dar aici recunosc faptul ca nu ma pot pronunta si am sa las pe cei mai indreptatiti sa se ocupe de anumite clasamente.

Daca se va dori organizarea unui turneu in care nu oboseala sa puna stapinire pe anumiti participanti ci dorinta de a iesi ceva frumos si de calitate atunci sa stiti din start ca la Galati in batrina Moldova am sa va pun la dispozitie toate conditiile necesare : Cazare, masa, sala, masaj, activitati complementare de petrecere a timpului liber ( in pauzele dintre meciuri ) si asta indiferent de perioada pe care se va intinde concursul.

Nu-i frumos acest sport ?!!!.... :D :D :D
Nu de placere ne intilnim ca sa-l practicam ?!!!...
Nu se desfasoara mai linistit si cu mai mare placere o competitie ( sau pur si simplu o intilnire amicala ) cu zimbetul pe buze ?!!!...

O zi minunata sa aveti si fie ca sufletul sa va fie incarcat de zimbete si ...speranta !!!...

TAZ
18.03.2008, 10:12
lasa, lasa, lasa..., lasa d-le galant ca unii, cum se zice ..., chiar nu merita, dar unii chiar au interese si se pare ca vor sa o demonstreze cu niste AMATORI
in rest totul este Ok

ciprian
18.03.2008, 11:04
Imi pare rau daca mesajul meu a fost receptionat gresit.

M-am suparat aseara pentru ca am vazut din mesajul pus de selectia_naturala ca nici Piatra-Neamt nu s-ar da in laturi de la un challenge ... ca exista oponenti puternici si acolo ... foarte bine ... asta ar mai lipsi, sa mai adaugam trotil si din alte directii ...

Aveti putintica rabdare sa limpezim apele pe directia Cluj-Bistrita, apoi avem timp si de Piatra-Neamt. :twisted:

Eu am obosit. Gata. End of job.

selectia naturala
18.03.2008, 20:45
E BINE CA ASA SE AMBITIONEAZA SI CENTRE MARI CU CEVA JUCATORI BUNI...cat despre ceva cearta D E T E S T

wolf
25.03.2008, 21:40
Anul trecut cei de la Intersport aveau drept de participare (un amator care se legitimeaza are drept de participare pana la sfarsitul anului respectiv).
Ei nu au dreptul sa participe in schimb anul acesta pentru ca au participat in divizia B, dar dupa cate stiu au renuntat la echipa, asa ca dezbaterea ramane deschisa daca si cand ar avea drept de participare din nou in AMATouR. Eu propun ca ei sa nu aibe drept de participare decat pe langa turneu pana prin septembrie (nu putem sa interzicem unor jucatori care incearca sa evolueze spre alte sisteme competitionale acest lucru, dar in momentul in care revin in AMATouR trebuie sa avem o perioada de gratie). Eventual putem sa dam o `dispensa` pe o anumita perioada de timp jucatorilor care vor sa evolueze in div B si daca nu le convine trebuie sa `stea` o perioada apoi poate participa din nou in AMATouR. Nu este aceeasi situatie cu Soos Dezso (de ex) care a participat la calificarile pentru divizie dar nu au intrat deci acesti jucatori au drept de participare in AMATouR fiind considerati ca legitimati fara activitate de performanta.

Spuneti fratilor daca e voie sa mai jucam ca nu fac turneul din ciuc si gata.Sincer sa spun nu am nici chef dupa ce am citit aici in diferite topic-uri:politica , trebuie facut Partidul Pingponghistilor Amatori Pur Sange, si sa ne certam in continuare ca in parlament si sa nu facem sport.
Si eu am jucat 3 meciuri in intersport cand s-au retras colegii , ca m-a rugat patronul , altfel ca organizator de etapa ar fi fost fara ehipa, fara legitimatie fara acte ca si Zoltan Pal! Daca asta ne scoate din amatour i-mi pare rau. Ziceti !?

:? :? :? :? :? :?

filo
25.03.2008, 21:48
Te lasam sa joci ca doar esti organizator, dar trebuia sa ne anunti sa-ti dam o dispensa..........

marius
25.03.2008, 21:56
Spuneti fratilor daca e voie sa mai jucam ca nu fac turneul din ciuc si gata.Sincer sa spun nu am nici chef dupa ce am citit aici in diferite topic-uri:politica , trebuie facut Partidul Pingponghistilor Amatori Pur Sange, si sa ne certam in continuare ca in parlament si sa nu facem sport.
Si eu am jucat 3 meciuri in intersport cand s-au retras colegii , ca m-a rugat patronul , altfel ca organizator de etapa ar fi fost fara ehipa, fara legitimatie fara acte ca si Zoltan Pal! Daca asta ne scoate din amatour i-mi pare rau. Ziceti !?
:? :? :? :? :? :?
Joaca linistit. Eu credeam ca te-ai apucat serios de div. B si ma asteptam ca la anul sa te vad direct in superliga :P
Numai de bine de la Piatra Neamt.

FlorinBN
26.03.2008, 08:20
Sper sa nu mai apara ceva probleme si pe tema asta, ca la Miercurea Ciuc au fost cele mai frumoase turnee.

selectia naturala
27.03.2008, 15:06
joaca numai sa nu joci prea tare sa ne sperii :shock: :lol: :D :D

filo
27.03.2008, 16:09
Daca ne lasa sa-l batem de fiecare data cand jucam cu el.............atunci chiar ca e un gentelmen........

selectia naturala
27.03.2008, 18:10
total deacord