Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"AmaTur 2014", Sf. Gheorghe - 06.12.2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • dragi colegi turneul final sa incheeat indata de 6 dec a c degaba o tot batem de geam ca oricum a fost si a trecut ! lasatio mai moale CU CRITICILE IMPORTANT ESTE CA NIMENI NU NE-A OBLIGAT SA PARTICIPAM! CI NOI CU BUNA STIINTA AM DORIT SA PARTICIPAM CU RISCUL DE A AVEA ACCIDENTE PE DRUM ,CINE ERA DE VINA IN ACEST CAZ? TOT ORGANIZATORUL!? SAU CU RISCUL SA NU IESIM DIN GRUPE SA NU GASIM CAZARE IEFTINA SI CHELTUIELILE SA FIE MAI MARI DECAT AM PREVAZUT NOI! DAM VINA TOT PE ORGANIZARE !? AM OBSErVAT CATEVA DIALOGURI CARE NU AU CE CAUTA AICI CI LA SECTIUNEA FIGHT! VA ROG POTOLITIVA TOATE ACESTEA NU ADUC DECAT FRUSTRARI SI CINE STIE CE ALTE DISCUTII CARE VOR FACE MAI MULT RAU DECAT BINE
    MIE MIA PLACUT TURNEUL CU BUNE SI CU RELE SI CAND AM VAZUT CA SE JOACA 4 GRUPE PE 3 MESE PUTEAM SA DECID SA NU PARTICIP ,LA FEL CA TOTI ,DECI TOTI PUTEATI SA LUATI DECIZIA ACEASTA SI DIN MOMENT SE ATI DORIT PARTICIPAAREA CU BUNA STIINTA CE VA ASTEAPTA ,VA ROG PASTRATI LINISTEA SAU MUCLES MAI!!
    totusi pt un turneu final trebuie gandita mai bine calitatea in detrimentul cantitatii!

    parerea mea este ca la acest turneu au intrat si jucatori care nu aveau ce cauta acolo ! pt a participa la turneul final trebuie sa muncesti un an sa ai rezultate si media ar trebui sa fie minim 14 si max 6 jucatori in grupa pe o singura masa ! poate la anul se va tine cont de acest aspect !! toate bune fratilor ! si nu voi raspunde atacurilor decat la sectiunea fight ! doamne ajuta !
    Ultima editare de Dan Universal; 11.dec.2014, 20:37.
    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

    Comentariu


    • Si ar trebui sa mergem pe premisa " Da-i'nainte ca merge asa"?

      Comentariu


      • cred ca aceste strofe se potrivesc si aici
        sunt compuse de mine si cred ca reflecta adevarata fata a amtorilor !

        doamne amaturul meu
        ce mi te-a dat dumnezeu
        haide,haide in viata mea
        sa pot respira si eu
        un aer de semizeu
        cu paleta in mana dreapta !
        sa mai dau topspin o data
        si cu bila pe fileu
        sa mai fac un punct si eu
        iara prietenii din sala
        sa ma bata in palme iara
        si eu sa le multumesc
        cu o iarba rea de tot
        cand o vad se intorc si fug
        poate la open ajung
        unde cred ca e mai bine
        dar dupa 3 reprize
        ei se gandesc iar la mine
        ca aici desi mai rau
        au si ei victoria lor \
        cea a amatorilor !!!!
        DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

        Comentariu



        • Acum turneul final a fost c-am in halul asta

          Comentariu


          • Postat în original de dragos florin claudiu Vezi post
            Scuze nu tie am vrut sa-ti dau ,,Nu-mi place"
            Cele bune

            - - - Actualizat - - -

            Ptr.Valentin Soare.
            Sanatate
            ok man,eu am facut referire doar la film,nu la duelul din .........
            YOU WANT SOME CANDY???DYIN' AIN'T MUCH OF A LIVIN' BOY!!!

            Comentariu


            • Avand in vedere ca toata lumea isi exprima bucuria si recunostinta pentru faptul ca a fost organizat un concurs cu peste 300 de participanti as vrea sa fiu si eu in asentimentul lor.
              De asemenea doresc sa fac cateva propuneri:
              - Pentru a evita nemultumirile, sa se limiteze numarul acceptat al organizatorilor, respectiv al jucatorilor astfel: Turneu B - un organizator, un jucator; Turneu A si A+- doi organizatori, doi jucatori; Turneu Final – trei organizatori, doi jucatori. Astfel se elimina si disconfortul creat de intalnirile, dealtfel neplacute de fiecare data, dintre jucatori(ca si intalnire sociala nu sportiva).
              - Sa se micsoreze tarifele de participare, odata cu cresterea serviciilor oferite. Se va lua in calcul pachetul de masa(demipensiune, all inclusive), asigurarea de internet WI FI performant, acces gratuit la piscine, sauna sau jacuzzi.
              - Sa se asigure fiecarui jucator minimum 10 meciuri, cu conditie imperativa de incheiere a concursului pana la ora 17.

              PS – Vreau de asemenea sa infierez comportamentul catorva personaje dubioase care se invart prin Amatur si o sa fac referire doar la cativa pe care i-am cunoscut:
              - Kantor Imre Zoltan – Cap al Amaturului. Cand i-am spus ca dorim sa organizam un turneu la Targu Mureș, fara sa clipeasca a spus : “hai sa-l facem”. De fiecare dat in mod ciudat ne-a raspuns la telefon, ne-a dat sfaturi, ne-a ajuta la mese, inclusive la carat si multe altele. Dar ne-am dat seama de ce. Banul dragii mei! Ne-a cerut de fiecare data 15.000 de euro. Ia-am dat 20.000, pentru ca am fost multumiti.(si aveam, s-au strans din taxa).
              - Florin Apian – Cap al Amaturului. Cred ca este mana in mana cu susnumitul Kantor, pentru ca erau impreuna cand au spus “hai sa-l facem”. Mai mult decat atat, de fiecare data ne-a ajutat cu calculatorul si multe altele. Sa vedeti cum ii merge mana. Introduce date, listeaza, posteaza pe forum. Toate astea le face in viteza si astfel iti ia ochii sa nu observi ca el de fapt face jocurile: aranjeaza meciuri, grupe, eliminatorii astfel incat sa castige cine vrea el. Taxa ceruta 25.000 euro. I-am dat doar 20.000. Nu puteam sa-l avantajam fata de Kantor.
              - Vladoiu Gelu – Cap al Amaturului, dar nu tine de regiunea noastra. Are legaturi, clar, cu cei de mai sus. Mi s-a parut dubios ca la ultimul turneu se baga sa ne dea sfaturi, sa ne ajute la festivitatea de premiere, s.a. Si asta fara sa-l rugam. Dar am inteles de ce. Taxa 10.000 de euro. Am platit fara sa cracnim. Ati vazut ca are motor, nu?
              - Tokos Pal – Cap al Amaturului. Nu l-am vazut la lucru, decat la masa. Personaj volubil. Se vede ca stie. Nu avem informatii despre tarif, dar avem informatii cum ca ar organiza competitii si se pricepe.
              - Iuliu Zedler – Face intotdeauna poze mai faine ca ale celorlalti, comenteaza pe forum, ii impaca pe cei certati. Sa nu mai spun de muzica. Lucreaza gratuit. Dubios.

              Pe langa cei de mai sus, pe care dupa cum am spus, ii cunoastem, avem informatii, de pe site si depre altii (vezi Olah Oliver si ai lui). Si pe langa acestia exista multi altii.
              Domnilor, va rog sa ii urmariti pe acesti satrapi si sa le penalizati fiecare iesire in decor.
              Sa fiti iubiti.
              Acest post este un pamphlet si trebuie tratat ca atare. Traim in Romania si asta ne omoara cu timpul.
              Nu uitati! In orice situatie este vorba de masa, fileu, palete, mingi si doi oameni.
              TT Concept va multumeste tuturor pentru ca existati. Va dorim Sarbatori Luminoase, Fiti buni si intelegatori. Iubiti si veti fi iubiti. Ajutati si veti fi ajutati.
              Alt PS – Ce frumos a fost Turneul Final.
              Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
              https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
              Va rog sa aveti o viata frumoasa.

              Comentariu


              • Am inteles. Totul ... de la cratima se trage, bat-o vina !
                Fiti iubiti, dragilor ! Apropos, nu uitati sa ... iertati ... si sa iubiti !
                Sarbatori fericite !

                Comentariu


                • Postat în original de leo33 Vezi post
                  Va rog sa scrieti acum ce va placut!?, ce a fost frumos la acest Turneu ?... Aveti cuvinte de lauda?..
                  am fost la turneu la Sfantu Gheorghe...

                  nu am jucat tenis de masă acolo. îmi pare rău pentru asta, dar pot să spun că m-am simțit extraordinar...

                  am avut un avantaj față de participanți: am avut timp berechet la dispoziție și am pendulat permanent între cele 2 săli, dar nici un moment nu am fost tentat să rămân într-una din ele mai mult decât în cealaltă...

                  Csaba Zedler, ?concitadinul? meu, a jucat pentru prima dată în ?cariera lui de amaturist? un turneu serios la open; a reușit să treacă de grupele inferioare; și cred că a fost mulțumit cu realizarea asta, pentru că i-am citit pe față și pe postură starea de bine și bucuria; bucuria lui a fost și bucuria mea; bravo, Csaby, sunt mîndru de tine și cred că toți agnițenii ar putea spune asta, mai ales copiii pe care-i ajuți să calce pe urmele tale! uneori e greu chiar să găsești Agnita pe hartă. uite că acum avem un ?openist? printre noi...

                  m-am întâlnit din nou cu Antal Denes și Ferenc Denes. și ca de fiecare dată mi s-a luminat fața și inima instantaneu! aș avea nevoie de niște prieteni ca ei în fiecare zi a vieții mele, nu doar când merg la activități sportive...

                  deși am fost și la Brașov la turneul final, de data asta am apucat să stau mai mult cu Ovidiu Pitac. de-aș fi și eu ca el când voi ajunge la vârsta lui, nu mi-aș dori mai mult...

                  am văzut din nou și niște copii extraordinari. Vlad Farcas... Andrei Tomică... Cristian Bogdan. privind la meciurile lor era să uit de câteva ori că timpul de fapt nu stă în loc. doar eu mi-aș fi dorit să stea timpul, iar acele meciuri să nu se mai termine. și mă rugam efectiv în g?nd ca ei să nu obosească niciodată!

                  Florin Apian cred că avea tâmplele și fața efectiv ?electrizate?, ?magnetizate?... cred că dacă n-ar fi avut laptopul în față, ar fi trebuit să întreb lumea cine e. așa însă l-am recunoscut imediat. cufundat în tabele și forumuri, dar totuși zâmbitor și sunt sigur că avea și chef de joc!





                  faptul că n-am jucat nu schimbă cu nimic datele ?ecuației?. la fel aș fi g?ndit și dacă eram participant la turneu.

                  Cele 2 săli au fost mereu pline ?ochi?. și nu am văzut ?p?lcuri? de amaturiști plecând supărați de acolo din vreme în vreme, așa cum se întâmplă la fotbal când suporterilor nu le place meciul. Cei mai mulți erau ?absorbiți? de jocurile lor și dornici să joace cât mai mult. Eu mă gîndesc acum cu g?ndirea mea aia ?șontoroagă? că omul, când nu-i place o activitate sau locul unde ea se desfășoară, nu stă acolo 12 ore sau mai multe. Chiar și mie, care n-am jucat, mi-ar fi plăcut să pot sta mai mult.

                  Am ajuns chiar de la început, când se făceau înscrierile. și am văzut, bineînțeles, oamenii st?nd cuminți și răbdători la coadă?ca să ce? Să plătească taxa de înscriere! N-am văzut și n-am auzit pe nici unul să-l întrebe ?mustrător? pe organizator ?Ce-mi dai de banii ăștia????. Nici nu s-a r?zg?ndit vreunul să se ?ntoarcă și să plece cu banii în m?nă, spunându-și în g?nd la ieșirea din sală ?Pot face ceva mai bun cu banii ăștia în loc să-i dau aici!?

                  Nu mă pricep la tehnică. Nu știu cât de multă lumină trebuie să fie într-o sală la o competiție de tenis de masă. și habar n-am cum se măsoară asta. Dar încerc să presupun că la Sfantu Gheorghe ar fi fost într-adevăr probleme cu lumina. Trebuie să fiu sincer și să spun că eu n-am observat. însă pentru jucători asta trebuia să se simtă în acele locuri unde un bec mergea mai slab sau deloc. și ar fi trebuit să văd sectoare în sală ?goale?, ocolite de jucători. Dimpotrivă, absolut la toate mesele montate a fost tot timpul înghesuială și dacă am văzut bine nu s-a oprit nimeni din joc din cauza luminii slabe.

                  Din ce am văzut eu acolo, toți participanții au avut asigurat un meniu. Dar mai știu și că majoritatea pleacă de acasă cu mîncare pregătită (sandviciuri, cafea, etc.)
                  Așa că oamenii când le este foame m?năncă și nu așteaptă neapărat acel moment în care organizatorii le oferă ceva. Bineînțeles, a intrat cumva în obișnuință, a devenit un ?automatism? faptul că amaturistul la turneu primește o ?porție de energie?. Dar cred că nimeni nu s-a g?ndit vreodată la asta ca la ceva obligatoriu.

                  ?n general, lucrurile pe care le-am scris în prima parte a comentariului și altele asemănătoare le-au plăcut sigur și celorlalți. iar cei despre care am scris acolo nu cred că au fost deranjați iremediabil de o zonă cu lumină mai slabă, de taxa de înscriere prea mare sau de faptul că a trebuit să ducă un bax de apă dintr-o sală în alta, 50 de metri. Lucrurile astea le-a acceptat toată lumea și a făcut abstracție de ele, pentru că turneul a oferit multe altele ?pozitive? și care au meritat să fie luate în considerare.

                  Nu cred că trebuie să criticăm ceva. Facem eforturi mult prea mari (nu doar financiare) pentru a participa la turneul final sau la alte turnee, ca să punem în umbră lucrurile frumoase de acolo doar pentru că vrem să le aducem în atenție pe cele care ne-au deranjat.

                  Oare ce om plin de bani și pasionat până peste urechi de sport s-ar încumeta la o investiție uriașă să facă 2 săli la fel de frumoase și de funcționale în același oraș? Pentru că asta ar trebui acum în AmaTur?

                  Oare ce om sufletist și cu muuuuult timp liber s-ar încumeta să organizeze toate turneele finale pe cheltuiala proprie și să le facă participanților absolut toate ?poftele? ? Pentru că la nivelul acesta a cam ajuns acum AmaTur. Jucăm de plăcere, suntem amatori, dar avem pretenții de jucători de superliga. Să nu cumva să fie vreun bec ars, că e ?jale mare?. Să nu cumva să ?uite? cineva să-mi dea medalia, că e un ?sacrilegiu? pentru mine? :P . Să nu cumva să-mi greșească ?media ponderată?, că mă trimite la open, iar eu sunt ?antrenat? doar pentru amatori? :P

                  Turneul acesta trebuie lăudat, nu criticat! Iar dacă ați făcut și de data asta o poză de grup, ar fi trebuit ca toți cei care ați pozat acolo să vă aplaudați singuri. Pentru că asta meritați cu prisosință: aplauze!!!

                  Comentariu


                  • Fratilor, opriti-va ! Toata lumea repeta acelasi lucru dar cu alte cuvinte, fie ca sunt ele de lauda sau nu ! Din toate turneele se invata cate ceva si cred ca la anul va fi mult mai bine. Mult mai putini participanti cum ar fi si normal sa fie la un turneu final pentru ca pana la urma participarea la un turneu final trebuie sa fie un privilegiu, sa participe doar cei mai bine clasati jucatori(ex: 64 la open si 128 la amatori)
                    Mie personal mi s-a parut un turneu organizat bine dat fiind numarul FOARTE mare de participanti ! Eu ii felicit pe organizatori ! Chiar m-am simtit bine !
                    Blade : Butterfly Timo Boll W7
                    FH: Cornileau Target GT
                    BH:
                    Cornileau Target GT
                    Tel : 0752 155 898



                    Comentariu


                    • ca sa lamurim un aspect care nu este de neglijat
                      in cursul anului 2014 am avut o etapa de superliga la sala care
                      spuneti ca nu are lumina destula ,nu sa plans nimeni din superliga ca
                      nu vad mingea (bineinteles ca ei nu joaca la nivelul nostru
                      ei mai scapa mingea si joaca mai incet)

                      Comentariu


                      • Pana si voi ca organizatori ati considerat ca e lumina proasta, doar ati incercat sa suplimentati lumina...

                        Comentariu


                        • Imi aduc aminte prin 2006 -2007 cand am inceput sa particip in Amatur....ce senzatie placuta si ce atmosfera de prietenie erau la fiecare turneu ...eram toti acolo sa jucam tenis,sa ne bucuram, sa socializam, sa pierdem sau sa castigam. Am fost pe la multe turnee de inaugurare a unor sali ( vezi Viva Sport pe care l-am si castigat jucand in finala cu prietenul si colegul meu Bogdan Trifu). Imi aduc aminte ca a fost un turneu f misto si o atmosfera super relaxanta. Nu s-a plans nimeni ca pe jos era ciment ,ca lumina era nu stiu cum sau ca nu era spatiu suficient,,,etc...pt ca toti eram AMATORI si jucam de placere.

                          Imi aduc aminte ca am fost la un turneu la zalau pe echipe tot in cadrul Amaturului si am jucat tenis de sambata de la 9 dimineata si finala ar fi trebuit s-o jucam cu cei din Deva la 3 jumate dimineata ( duminica). Au renuntat sa mai joace pt ca erau prea obositi ...toata lumea era obosita ...

                          Si ar mai fi multe exemple ....la Brașov intr-o sala unde am jucat cu treningul pe mine si tot mi-era frig...dar nu asta conteaza pentru ca acum sincer mi se par amintiri frumoase pe care ma bucur ca le-am trait asa. Sa nu va inchipuiti ca nu discutam si noi despre conditiile de joc de la turnee. Sunt lucruri normale care trebuiesc discutate si eventual imbunatatite daca se poate...pentru ca toata lumea doreste o evolutie.

                          Insa ce observ eu de ceva vreme buna e ca discutiile astea tind sa se desfasoare pe un ton de "mahala" cu jigniri si cu unele comentarii rautacioase offtopic...si cu toate ca nu mai sunt implicat in mod direct in Amatur vad ca spiritul ala de prietenie si relaxare care erau inainte...au cam disparut... Unele persoane sunt asa de frustrate in interior atunci cand pierd sau pentru ca nu le-a iesit jocul asa cum ar fi vrut incat distrug frumusetea acestui sport doar prin comentarii negative, jigniri ..etc.

                          P.S La un meci de tenis conditiile sunt aceleasi si pentru adversarul meu ...tine de mine sa am capacitatea sa trec peste minusuri si sa ma adaptez mai bine ca el... ( asa gandeam eu cand jucam intr-o sala unde conditiile nu erau tocmai cele mai bune).

                          offtopic ca tot e la moda : Sarbatori fericite la toata lumea si mai multa caldura in suflete !
                          Ultima editare de Alex.C; 12.dec.2014, 09:59.
                          Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                          Comentariu


                          • Domnule Adi Mucu -vorbiti in numele concurentilor de parca le ati fi vreun lider sindical.
                            Asta nu inteleg eu si poate nici altii;pentru ce vorbiti in numele lor si va dati cu parerea?
                            Amaturul nu e mosia dvs. si jucatorii un fel de sclavi pe plantatie pe care ii dirijati dvs. cum vreti!!!!

                            Comentariu


                            • Definitie AmaTur

                              La fel cum riscă Andrei Pleșu în a sugera o definiție a culturii:

                              Postat în original de Andrei Plesu
                              Asta mă face să risc și eu o definiție a culturii: degustare calmă a valorilor, simț de orientare intelectuală, cordialitate. Cultura nu e un spațiu de bătaie. E un spațiu al întâlnirii, al prieteniei. Spațiul în care, cred, ne aflăm amândoi de o viață.
                              ...risc si eu în a mă folosi de această idee pentru a ilustra ceea ce pentru cei mai mulți dintre amaturiști vrea să ?nsemne AmaTur: degustare calmă a valorilor, simț de orientare intelectuală, cordialitate. AmaTur nu e un spațiu de bătaie. E un spațiu al întâlnirii, al prieteniei. Spațiul în care, cred, ne aflăm cu toți de o viață.

                              Putem fi critici fără a cădea în "mahalagisme", putem fi critici fără a ne jigni preopinenții, trebuie să fim cordiali atunci când suntem în acord, dar mai ales atunci când suntem în dezacord, pentru că mai devreme sau mai târziu ne vom întâlni din nou față în față la masa de tenis și ar fi păcat să nu găsim puterea de a ne da m?na.
                              Fie ca timpul să fie ?ngăduitor cu speranțele noastre și să ne vedem cu bine la următorul Turneu Final, care n-are cum să nu fie mai aproape de idealul dorit.
                              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                              Comentariu


                              • Bun,si daca totul a fost naspa in organizare,etc, ingrasa sau slabeste pe cineva ?..
                                Da tuica cum a fost ?..ca mi-e dor de mor..de un turneu unde sa dau noroc cu 300 de persoane.(inca nu am participat pana acum la un asemenea turneu)
                                Faptul ca reusesti sa aduni 300 de persoane(Jucatori) pentru un eveniment de acest gen este mai mult decat laudabil-au participat pentru ca stiau ca persoanele organizatorice sunt serioase si au sa faca totul ca ceea ce au scris in organizare sa fie respectat,ca de fiecare data.. iar, si iar.. de fiecare data barfe,contre,mici frustari,sunt rahaturi care nu au cum sa umbreasca un asemenea MegaTurneu unde din pacate nu am reusit sa ajung.
                                Felicitari pentru toti organizatorii acestui turneu ! (si ma refer la participarea comuna,nici un organizator nu poate tine un turneu fara jucatori,nici viceversa) !

                                Comentariu


                                • Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                                  AmaTur: degustare calmă a valorilor, simț de orientare intelectuală, cordialitate. AmaTur nu e un spațiu de bătaie. E un spațiu al întâlnirii, al prieteniei. Spațiul în care, cred, ne aflăm cu toți de o viață.
                                  Da-mi voie sa-tin urez toate cele bune.Aici ma gasesc si eu.
                                  Blade . PHOTINO
                                  Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                  Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                  Comentariu


                                  • De Festivalul Tuicii a fost foarte buna!,Sper la anul sa ne onorezi cu prezenta!
                                    Postat în original de Vali 100% Vezi post
                                    Bun,si daca totul a fost naspa in organizare,etc, ingrasa sau slabeste pe cineva ?..
                                    Da tuica cum a fost ?..ca mi-e dor de mor..de un turneu unde sa dau noroc cu 300 de persoane.(inca nu am participat pana acum la un asemenea turneu)
                                    Faptul ca reusesti sa aduni 300 de persoane(Jucatori) pentru un eveniment de acest gen este mai mult decat laudabil-au participat pentru ca stiau ca persoanele organizatorice sunt serioase si au sa faca totul ca ceea ce au scris in organizare sa fie respectat,ca de fiecare data.. iar, si iar.. de fiecare data barfe,contre,mici frustari,sunt rahaturi care nu au cum sa umbreasca un asemenea MegaTurneu unde din pacate nu am reusit sa ajung.
                                    Felicitari pentru toti organizatorii acestui turneu ! (si ma refer la participarea comuna,nici un organizator nu poate tine un turneu fara jucatori,nici viceversa) !
                                    YOU WANT SOME CANDY???DYIN' AIN'T MUCH OF A LIVIN' BOY!!!

                                    Comentariu


                                    • Cu toate bunele si relele spuse despre acest turneu cred totusi un lucru: NU V-A FOST INDIFERENT! Asta conteaza pana la urma!
                                      Sarbatori fericite la toti, si va rog ca incepand cu noul an sa jucam doar tenis , lasati rautatile!
                                      Si sa-l citez pe marele Florin Piersic:" Nu are rost sa ne certam pt ca viata este asa scurta ca n-avem timp sa ne-mpacam!
                                      LA MULTI ANI!

                                      Comentariu




                                      • - - - Actualizat - - -

                                        No coment

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Alex.C Vezi post
                                          Imi aduc aminte prin 2006 -2007 cand am inceput sa particip in Amatur....ce senzatie placuta si ce atmosfera de prietenie erau la fiecare turneu ...eram toti acolo sa jucam tenis,sa ne bucuram, sa socializam, sa pierdem sau sa castigam. Am fost pe la multe turnee de inaugurare a unor sali ( vezi Viva Sport pe care l-am si castigat jucand in finala cu prietenul si colegul meu Bogdan Trifu). Imi aduc aminte ca a fost un turneu f misto si o atmosfera super relaxanta. Nu s-a plans nimeni ca pe jos era ciment ,ca lumina era nu stiu cum sau ca nu era spatiu suficient,,,etc...pt ca toti eram AMATORI si jucam de placere.

                                          Imi aduc aminte ca am fost la un turneu la zalau pe echipe tot in cadrul Amaturului si am jucat tenis de sambata de la 9 dimineata si finala ar fi trebuit s-o jucam cu cei din Deva la 3 jumate dimineata ( duminica). Au renuntat sa mai joace pt ca erau prea obositi ...toata lumea era obosita ...

                                          Si ar mai fi multe exemple ....la Brașov intr-o sala unde am jucat cu treningul pe mine si tot mi-era frig...dar nu asta conteaza pentru ca acum sincer mi se par amintiri frumoase pe care ma bucur ca le-am trait asa. Sa nu va inchipuiti ca nu discutam si noi despre conditiile de joc de la turnee. Sunt lucruri normale care trebuiesc discutate si eventual imbunatatite daca se poate...pentru ca toata lumea doreste o evolutie.

                                          Insa ce observ eu de ceva vreme buna e ca discutiile astea tind sa se desfasoare pe un ton de "mahala" cu jigniri si cu unele comentarii rautacioase offtopic...si cu toate ca nu mai sunt implicat in mod direct in Amatur vad ca spiritul ala de prietenie si relaxare care erau inainte...au cam disparut... Unele persoane sunt asa de frustrate in interior atunci cand pierd sau pentru ca nu le-a iesit jocul asa cum ar fi vrut incat distrug frumusetea acestui sport doar prin comentarii negative, jigniri ..etc.

                                          P.S La un meci de tenis conditiile sunt aceleasi si pentru adversarul meu ...tine de mine sa am capacitatea sa trec peste minusuri si sa ma adaptez mai bine ca el... ( asa gandeam eu cand jucam intr-o sala unde conditiile nu erau tocmai cele mai bune).

                                          offtopic ca tot e la moda : Sarbatori fericite la toata lumea si mai multa caldura in suflete !

                                          mulțumesc foarte mult pentru comentariul acesta!

                                          eu cred că ar trebui ca mai mulți amaturiști cu ?vechime? să posteze și ei impresiile lor de la turnee care sunt demult uitate... sunt sigur că ar ?mprospăta puțin atmosfera și ar relaxa spiritele încinse. prea încinse. și cred că i-ar ??nmuia? chiar și pe cei mai nemulțumiți.

                                          - - - Actualizat - - -

                                          Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                          Domnule Adi Mucu -vorbiti in numele concurentilor de parca le ati fi vreun lider sindical.
                                          Asta nu inteleg eu si poate nici altii;pentru ce vorbiti in numele lor si va dati cu parerea?
                                          Amaturul nu e mosia dvs. si jucatorii un fel de sclavi pe plantatie pe care ii dirijati dvs. cum vreti!!!!
                                          ?mi pare rău, domnule, că vă simțiți ?dirijat?

                                          simțiți-vă liber vă rog. ignorați-mă.

                                          nu înțeleg de ce, chiar și atunci când nu scriu nimic, sau atunci când ce scriu nu are absolut nici o legătură cu ce scrieți dumneavoastră, simțiți nevoia să vă declarați ?deranjat?.

                                          vă plânge cineva de milă pe aici? ați pierdut ceva, sunteți mai sărac, mai ur?t, mai nefericit, din cauză că am scris eu 2, 3 sau 5 comentarii? nu cred.
                                          nu vorbesc în numele nimănui. am scris doar ce am văzut și ce consider că e adevărat. cine a văzut la fel ca mine aprobă, cine nu pune opinia mea deoparte și își ocupă mintea cu alte opinii, care-i sunt lui pe plac.

                                          turneul final nu l-am organizat eu, stimabile. eu am stat pe margine și am privit. dacă ați fost acolo la masa de tenis și vi s-a părut că cineva vă ?dirijează? sau v-ați simțit sclav în sala de sport de la Sf. Gheorghe, adresați-vă vă rog lui Gelu Vlădoiu și celorlalți co-organizatori. oricum săracii sunt plini de ?recunoștința? participanților, nu cred că i-ar deranja încă o ?mică critică? din partea dumneavoastră: cum că v-au ?dirijat? :P

                                          ?mi dau cu părerea pentru că pot. iar când îmi place ceva, cu atât mai mult trebuie să-mi dau cu părerea, ca să știe și alții că mi-a plăcut ceva, nu doar eu.
                                          iar aici și la alte teme de pe forum, 80% din comentariile mele s-au referit la ceea ce mi-a plăcut mie la AmaTur.
                                          dacă dumneavoastră (sau alții) simțiți o satisfacție să scrieți mai mult despre ce nu v-a plăcut sau nu vă place în continuare, simțiți-vă liber, cum am scris și mai sus.
                                          de unde ați scos-o pe asta cu ?sclavii? și cu ?moșia? ? v-am luat eu pixul din m?nă? v-am tăiat eu accesul la internet?

                                          iar dacă tot e vorba despre dirijat și sclavie aici, de ce n-aș putea să pun și eu aceeași întrebare: cine sunteți dumneavoastră să-mi dictați mie ce să scriu sau ce să nu scriu??? forumul acesta e ?moșia? dumneavoastră ?!?




                                          iar acum mă adresez cu mult respect tuturor celorlalți useri care citesc tema asta pe forum. în primul rând îmi cer scuze pentru acest ultim comentariu al meu. nu ar fi trebuit să fie aici.
                                          dealtfel, eu luasem deja decizia să nu mai comentez despre opiniile ?negative? ale unora și să nu mai intru cu ei în dispută. cum vedeți, la postul 908 am încercat să reamintesc cât mai multe aspecte pozitive de la turneul final. iar în partea a 2-a nu am mai făcut referire concret la nici un om sau la nici o opinie personală a cuiva. sunt aprecieri generale și chiar dacă pe unii ?i deranjează ele exprimă realitatea de fapt. nu mai este nevoie să vă spun să citiți cu atenție ultimul alineat din post. ce am scris acolo se referă la TOȚI participanții de la turneu.
                                          vă însă că unii au o plăcere deosebită în a presăra în continuare acuze, jigniri și expresii care n-au nici o legătură cu vreo stare de fapt reală, dar le place lor pur și simplu să folosească expresiile astea aproape ?sadic?. unul ?aruncă? la întâmplare cuvinte ca ?sclav?, ?moșie?, ?dirijezi?, doar pentru că-i place cum sună. cum am scris mai sus, intenția mea a fost să nu mai continui această dispută de la distanță cu unul sau doi oameni, ci să mă refer de acum încolo strict la impresiile mele despre turneu. asta am și făcut. dar când cineva continuă în maniera asta, nu pot să nu răspund.... pentru că nu sunt nici prost, nici fraier și nici nu accept neadevăruri ca cele scrise de domnul din Alexandria.

                                          încă odată, vă rog să mă scuzați.

                                          închei cu îndemnul: jucați tenis cât mai mult, chiar dacă nu câștigați nimic din asta!

                                          Comentariu


                                          • Stimabile Adimucu,
                                            nu v-ati gandit ca cei care va critica sunt de fapt ... fani ai dvs si, pentru ca le place ceea ce scrieti, va provoaca ? Asa simt ei sa se manifeste ...
                                            RESPECT !!!

                                            Comentariu


                                            • Urmariti video-clipul postat de Marcel Giosan,la turneul A+ Gura Humorului din 9.11.2013.Merita.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de iuliu zedler Vezi post
                                                Stimabile Adimucu,
                                                nu v-ati gandit ca cei care va critica sunt de fapt ... fani ai dvs si, pentru ca le place ceea ce scrieti, va provoaca ? Asa simt ei sa se manifeste ...
                                                RESPECT !!!
                                                probabil că ați scris o glumă aici, domnule Zedler.

                                                dacă nu-i glumă, pot să mai spun următorul lucru: accept orice critică, dar nu voi accepta nici „pumnu-n gură”, nici ”sula-n coaste”; niciodată.

                                                Comentariu


                                                • ...inseamna ca esti dac (hop si eu)

                                                  nu prea am citit ce s-a scris inainte (prea mult, prea plictisitor) dar mi-a placut finalul.
                                                  Blade: lemn off...ce lemn !
                                                  Bh: cu tepi
                                                  Fh: fara tepi

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de dan_tecuschi Vezi post
                                                    In primul rand felicit organizatorii care sunt convis ca au depus mari eforturi ca sa desfasoare o astfel de competitie. In privinta organizarii, orice comentarii negative sunt de prisos. Acestea sunt salile, mesele si mai ales conditiile termice.

                                                    Doresc sa propun cu aceasta ocazie celor care raspund de tot circuitul Amatur urmatoarele:

                                                    Sa imparta orice turneu in 3 sectiuni:
                                                    1. Amatori 1, cu media < 18 p, dar nelegitimati vreodata;
                                                    2. Amatori 2, cu media > 18 p, dar nelegitimati vreodata;
                                                    3. Masters, cu participare libera: fosti legitimati, actuali legitimati in B, A s.a.md. + din cei de la 1 si 2 care doresc in mod voit sa joace cu jucatori f. buni.
                                                    Aici vreau si eu sa-i vad pe divizionarii B cum lupta cu cei din A sau super liga si nu cu amatori care joaca o data sau de doua ori pe saptamana dupa ce vin de la serviciu. Sa-si imparta premiile intre ei.

                                                    Actuala organizare este depasita. Asa cum arata acum, nu este un turneu de amatori, ci lasa impresia unei afaceri in care lupta este inegala din start.
                                                    Stiu ca s-a scris mult pe tema asta, dar mai adaug si eu cateva randuri, in speranta ca voi fi inteles. Daca legitimatii au drept de joc in acest tuneu, de ce nu avem si noi amatorii dreptul de a juca in turneele de superliga, sa fie deci reciproca situatia?

                                                    Pana atunci Sarbatori fericite tuturor si La multi ani !!!
                                                    Pana la o eventuala implementare cat mai rapida a sistemului de disputare a meciurilor de tenis de masă tinandu-se cont de VALOAREA individuala a fiecarui jucator,asa cum este acum cel din Germania,propunerea domnului Dan T.-Brașov,mi se pare mai aproape de realitatea noastra.Trebuie numai bunavointa si o decizie ferma in a schimba sistemul actual de joc din Amatur.Stiu ca-i greu de pus in practica,dar VALOAREA jucatorilor trebuie triata intr-un fel sau altul.Succes in realizarea acestui deziderat realizabil.
                                                    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                                    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X