Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Uitati-va la Centralizator Buget 2016. Pe 2017 inca nu am publicat pentru ca mai erau de lamurit niste sume. Dar oricum s-au facut in mare aceleasi cheltuieli si in 2017 cu exceptia WTTD.
    Postat în original de mateidumitru Vezi post
    Multumesc pentru raspuns,Sorine, dar eu n-am gasit decat bugetul pe 2017 iar acolo am vazut doar veniturile, fara cheltuieli. Ar fi edificatoare o balanta de venituri si cheltuieli. Daca poti sa ma indrumi mai pecis unde sa gasesc asa ceva, ti-as fi recunoscator.
    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
    www.clubarena08.ro

    Comentariu


    • Propunere
      1 - Organizatori turneelor sa fie obligat sa depuna contributia in 10 zile maxim de la data turneului in contul amatur.
      2 - Organizatorilor cu restante sa se interzica organizarea.
      3 - Cei care au restante si sunt si in diferite functii de conducere zonale /tara ori locale
      Sa fie retrasi cel putin pe o anumita perioda ratificata de Comitetul Directoral.

      Comentariu


      • Postat în original de Antal Denes Vezi post
        Propunere
        1 - Organizatori turneelor sa fie obligat sa depuna contributia in 10 zile maxim de la data turneului in contul amatur.
        2 - Organizatorilor cu restante sa se interzica organizarea.
        3 - Cei care au restante si sunt si in diferite functii de conducere zonale /tara ori locale
        Sa fie retrasi cel putin pe o anumita perioda ratificata de Comitetul Directoral.
        Deny baci,ai palinca din aia nazala

        Comentariu


        • Vezi-ti de berea ta.

          Comentariu


          • Cateva mici propuneri (:

            1. Existenta sau nu a grupelor superioare sa fie stabilita de organizator (jucatorii hotarasc daca participa sau nu);

            2. Pentru a evita aglomeratia si timpii de asteptare exagerati, numarul maxim de participanti la fiecare categorie in parte sa fie stabilit in functie de numarul de mese de joc (in superioare, ar trebui ca la o masa sa joace maximum 2 grupe);

            3. Numarul de mese de joc sa fie stabilit in functie de suprafata de joc a salii;

            4. Pentru a se evita revenirea rapida a jucatorilor la o categorie inferioara (sunt colegi, unii chiar simpatici, care nu se mai satura de cupe sau titluri de campioni judeteni), sustin ideea de a se lua in considerare la calculul clasamentului si MP-ului toate turneele din ultimile 12 luni, pentru a le fi mai greu sa faca blaturi;

            5. In acest sens, propun ca titlul de campion judetean la categoria amatori sa fie atribuit o singura data in viata (daca a 2-a oara esti tot acolo inseamna ca n-ai evoluat sau asta urmaresti, sa iei titluri). La Open/Elite e altceva, acolo e adevarata lupta si adevarata valoare!
            Ca exemplu, eu (nu vreau sa dau alte nume, acestia se stiu foarte bine): in septembrie aveam un MP de 21.72. Daca as fi vrut sa fiu campion la amatori in 2018, as fi trantit cateva turnee pentru ca in noiembrie sa fiu cu MP sub 20. Nu m-a interesat acest lucru si, ca urmare, in octombrie am obtinut MP 24.06.

            6. In clasamentul fiecarui turneu jucat sa figureze si numarul de puncte castigate de fiecare participant, in acest fel fiecare isi poate actualiza usor MP-ul si pozitia in clasament.

            7. Votarea Comitetului Director Amatur (inclusiv Presedintele) si a Coordonatorilor Nationali de catre toti participantii Amatur, printr-un vot la vedere, la fiecare 2 ani.

            8. Suspendarea maxima a unui participant de catre un organizator sa nu fie mai mare de 3 luni, conform regulamentului : “Organizatorul are dreptul să avertizeze, iar la recidivă să elimine din concurs jucătorii care nu respectă regulamentul. Orice eliminare din concurs va fi luată în discuție de către Comitetul Director care poate să avertizeze sau să suspende jucătorul pe o perioadă de 3 luni.”
            Ca urmare, propun eliminarea din regulament (6.5 Disciplina) a unei fraze de care se leaga unii organizatori pentru a nu da voie unor amaturisti sa participe: “Organizatorul are dreptul să refuze participarea la turneu a jucătorilor care au creat conflicte vechi sau au absențe nemotivate”.

            Eu cred ca 3 luni de suspendare sunt suficiente!
            Dupa opinia mea, putem lasa orgoliile la o parte, de ambele parti!
            Ar fi in spiritul fair-play-ului, al Amaturului!

            S-auzim doar de bine!

            Comentariu


            • Postat în original de GeorgeDospinescu Vezi post
              Cateva mici propuneri (:

              1. Existenta sau nu a grupelor superioare sa fie stabilita de organizator (jucatorii hotarasc daca participa sau nu);

              2. Pentru a evita aglomeratia si timpii de asteptare exagerati, numarul maxim de participanti la fiecare categorie in parte sa fie stabilit in functie de numarul de mese de joc (in superioare, ar trebui ca la o masa sa joace maximum 2 grupe);

              3. Numarul de mese de joc sa fie stabilit in functie de suprafata de joc a salii;

              4. Pentru a se evita revenirea rapida a jucatorilor la o categorie inferioara (sunt colegi, unii chiar simpatici, care nu se mai satura de cupe sau titluri de campioni judeteni), sustin ideea de a se lua in considerare la calculul clasamentului si MP-ului toate turneele din ultimile 12 luni, pentru a le fi mai greu sa faca blaturi;

              5. In acest sens, propun ca titlul de campion judetean la categoria amatori sa fie atribuit o singura data in viata (daca a 2-a oara esti tot acolo inseamna ca n-ai evoluat sau asta urmaresti, sa iei titluri). La Open/Elite e altceva, acolo e adevarata lupta si adevarata valoare!
              Ca exemplu, eu (nu vreau sa dau alte nume, acestia se stiu foarte bine): in septembrie aveam un MP de 21.72. Daca as fi vrut sa fiu campion la amatori in 2018, as fi trantit cateva turnee pentru ca in noiembrie sa fiu cu MP sub 20. Nu m-a interesat acest lucru si, ca urmare, in octombrie am obtinut MP 24.06.

              6. In clasamentul fiecarui turneu jucat sa figureze si numarul de puncte castigate de fiecare participant, in acest fel fiecare isi poate actualiza usor MP-ul si pozitia in clasament.

              7. Votarea Comitetului Director Amatur (inclusiv Presedintele) si a Coordonatorilor Nationali de catre toti participantii Amatur, printr-un vot la vedere, la fiecare 2 ani.

              8. Suspendarea maxima a unui participant de catre un organizator sa nu fie mai mare de 3 luni, conform regulamentului : “Organizatorul are dreptul să avertizeze, iar la recidivă să elimine din concurs jucătorii care nu respectă regulamentul. Orice eliminare din concurs va fi luată în discuție de către Comitetul Director care poate să avertizeze sau să suspende jucătorul pe o perioadă de 3 luni.”
              Ca urmare, propun eliminarea din regulament (6.5 Disciplina) a unei fraze de care se leaga unii organizatori pentru a nu da voie unor amaturisti sa participe: “Organizatorul are dreptul să refuze participarea la turneu a jucătorilor care au creat conflicte vechi sau au absențe nemotivate”.

              Eu cred ca 3 luni de suspendare sunt suficiente!
              Dupa opinia mea, putem lasa orgoliile la o parte, de ambele parti!
              Ar fi in spiritul fair-play-ului, al Amaturului!

              S-auzim doar de bine!
              Unul din posturile bine structurate pentru acest subiect.Cateva mici propuneri sustinute de cateva mici exemple.Bravo.
              Cum zice unul din predecesori ,"Scurt si la subiect",nu pot zice dar zic "aproape scurt dar la subiect"

              Comentariu


              • "7. Votarea Comitetului Director Amatur (inclusiv Presedintele) si a Coordonatorilor Nationali de catre toti participantii Amatur, printr-un vot la vedere, la fiecare 2 ani."

                Bune postarile dvs,sunt de acord cu toate , dar aceasta cred ca este cea mai importanta si mi se pare cea mai semnificativa.

                Comentariu


                • Cum anul acesta un emblematic jucator a asigurat la deferite concursuri asisTenta mediCala, mergand pe faptul profesionist ca arta medicinii consta in a amuza pacientul in timp ce natura vindeca boala, propun ca la Turneul Final acesta persoana distincta sa fie si el grav premiat. Consider ca acest Comitet ExeCuTiv se poate ocupa de aducerea unei ASS (Asistenta Sociala Speciala) pentru reinitializarea in nOul an competitional al acestui asistent, savarsind o reviGorare proFunda in Alba Iulia.
                  Sunt convins ca aceasta propunere va fi imbratisata de multi cu muuult patOs! Stima!
                  Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                  Comentariu


                  • Buna ziua,

                    Acestea sunt propunerile mele pentru imbunatatirea circitului AmaTur:

                    1.Marirea contributiei catre AmaTur.
                    2.Persoanele cu dizabilitati sa nu plateasca taxa de participare la niciun turneu.AmaTur sa nu astepte donatia de la organizatori pentru persoanele cu dizabilitati.
                    3.La categoria Elite sa fie acceptati toti jucatorii legitimati.Acestia sa poata juca numai la categoria Elite indiferent de sex,varsta,handicap,samd.MP pentru categoria Elite sa fie mai mai mare de 37.Categoriile Open si Elite sa nu poata fi amestecate decat la turnee B.
                    4.Grupele superioare sa ramana in continuare la alegerea fiecarui organizator.
                    5.Distanta intre doua localitati in care se organizeaza turnee A in aceeasi zi sa ramana de 300KM.Cred ca in general s-a gasit intelegere intre organizatori.
                    6.Vara sa nu permita organizarea turneelor in sali care nu sunt prevazute cu ventilatie sau AC.
                    7.Reintroducerea fetelor neomologate(acestea au fost la un moment data aprobate ITTF).Pana la urma este un circuit adresat cu precadere jucatorilor amatori.

                    Multumesc!

                    Comentariu


                    • Foarte bine concluzionat de colegul Mircea Neagu as mai adauga 2 puncte :
                      8 - Toti fosti jucatori legitimati la FRTM sa fie trecuti la Elit indiferent de MP.
                      Sa nu mai poate jongla cu MP-ul sa ramana la categorie inferioara.
                      9. - In cazul in care sunt participanti si se v-a mentine jucatorilor legitimati participarea aceste sa fie trecute ca MASTERS
                      In acest fel ca aceste turnee Master sa poata participa si acei amaturisti care vor sasi verifice nivelul la care se afla,eventual de la un anumit MP.
                      E O PROPUNERE ( Luati-o ca atare )

                      Comentariu


                      • Postat în original de Mircea Neagu Vezi post
                        Buna ziua,

                        Acestea sunt propunerile mele pentru imbunatatirea circitului AmaTur:

                        1.Marirea contributiei catre AmaTur.
                        2.Persoanele cu dizabilitati sa nu plateasca taxa de participare la niciun turneu.AmaTur sa nu astepte donatia de la organizatori pentru persoanele cu dizabilitati.
                        3.La categoria Elite sa fie acceptati toti jucatorii legitimati.Acestia sa poata juca numai la categoria Elite indiferent de sex,varsta,handicap,samd.MP pentru categoria Elite sa fie mai mai mare de 37.Categoriile Open si Elite sa nu poata fi amestecate decat la turnee B.
                        4.Grupele superioare sa ramana in continuare la alegerea fiecarui organizator.
                        5.Distanta intre doua localitati in care se organizeaza turnee A in aceeasi zi sa ramana de 300KM.Cred ca in general s-a gasit intelegere intre organizatori.
                        6.Vara sa nu permita organizarea turneelor in sali care nu sunt prevazute cu ventilatie sau AC.
                        7.Reintroducerea fetelor neomologate(acestea au fost la un moment data aprobate ITTF).Pana la urma este un circuit adresat cu precadere jucatorilor amatori.

                        Multumesc!
                        Sunt de acord cu primele 6 puncte insa reintroducerea fetelor neomologate ar duce la imputinarea numarului de jucatori,fiecare sa joace cu ce vrea dar sa fie aprobabate ITTF,daca tot ne zbatem atat sa avem conditii cat mai apropiate de cele ale profesionistilor aceasta modificarea nu ar face decat sa traga mult in jos tot progresul facut pana acum,adica nu putem suporta un pic de apa pe paleta (vezi punctul 6) care poate fi stersa la o adica dar aceptam reintroducerea unor fete din care mingea sare in directii de nimeni stiute?Daca numarul de jucatori a crescut semnificativ dupa excluderea acestor fete de ce sa le reintroducem?De castigat ar fi doar cei care vor sa fenteze jocul(putini la numar din cate stiu eu) dar in rest ar aduce doar frustrari si nervi celorlalti participanti,in final neajutand pe nimeni reintroducerea acestor materiale,nici pentru cel care le foloseste castigand in mare doar din cauza acestor materiale(ba chiar si cand ar juca bine tot motivul ca foloseste material interzis ar fi invocat de toti) si cu atat mai putin oponentul sau care va avea pe mai toata durata partidei nervi datorita modului ciudat in care se intorc mingile si cu atat mai putin copii care vin si participa la turneele Amatur,ce pot invata ei dintr-o astfel de partida?Si eu folosesc material(short pips) dar sunt total impotriva materialelor neomologate ITTF.

                        Comentariu


                        • Corect, dar ce facem atunci cu materialele tratate?
                          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                          Comentariu


                          • ?ți zic eu ce facem Noro, nu avem ce face pentru ca ?ți dă cu sigla ITTF în ochi și cu lista cu materiale aprobate. Asa ca propun sa se joace cu orice material dar sa fie într - o stare de uzura ok sau acceptabila. EX: La Chiajna la începători a venit un domn mai în vârstă care juca cu vechile palete HANOI, nu a bătut pe nimeni nu l-a contestat nimeni dar dacă juca cu Super Block și câștiga ce făcea...... Sau dacă câștiga cu acel HANOI??

                            Comentariu


                            • Hai sa nu dam cu piciorul progresului,dar nici sa-i incurajem pe cei care folosesc trucuri de tratarea fetelor cu fel de fel uleiuri ,prajiri etc.aceste aspecte trebuie scoase la iveala si interzise pe cat este posibil.

                              Comentariu


                              • Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
                                ?ți zic eu ce facem Noro, nu avem ce face pentru ca ?ți dă cu sigla ITTF în ochi și cu lista cu materiale aprobate. Asa ca propun sa se joace cu orice material dar sa fie într - o stare de uzura ok sau acceptabila. EX: La Chiajna la începători a venit un domn mai în vârstă care juca cu vechile palete HANOI, nu a bătut pe nimeni nu l-a contestat nimeni dar dacă juca cu Super Block și câștiga ce făcea...... Sau dacă câștiga cu acel HANOI??
                                Vericule,pai doctorul ala strimb care este interzis si nu se mai fabrica cum dreak sa mai fie in stare buna
                                Ps la turneul final daca tot vreti arbitrii sper sa se respecte regulamentul fetelor ,daca nu sinteti capabili o sa va dau eu exemple de jucatori care sint de toata .... dar la momentul oportun,

                                Comentariu


                                • Postat în original de NoRo Vezi post
                                  Corect, dar ce facem atunci cu materialele tratate?
                                  Singurul lucru pe care il putem face e sa ii cerem organizatorului o parare dar stiu ca e foarte greu de demonstrat, ar putea intervenii in acest caz si jucatorii care folosesc materiale si stiu cum se comporta acele materiale.Repet stiu ca este greu de demonstrat dar daca ii aceptam si pe cei cu materiale neomologate o sa fie mult mai rau,numarul jucatorilor care joaca incorect va creste vertiginos,adica o sa avem si jucatori cu:materiale tratate,materiale interzise ITTF si materiale interzise ITTF tratate.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de dantim Vezi post
                                    Vericule,pai doctorul ala strimb care este interzis si nu se mai fabrica cum dreak sa mai fie in stare buna
                                    Ps la turneul final daca tot vreti arbitrii sper sa se respecte regulamentul fetelor ,daca nu sinteti capabili o sa va dau eu exemple de jucatori care sint de toata .... dar la momentul oportun,
                                    încă se găsesc pe piața materiale de la doctor și sunt noi pătrate, asa ca pot fi într o stare bună.

                                    Comentariu


                                    • In cazul in care ne uitam la turneele internationale un fapt este elocvent mai mult de 90% din paletele retrase sunt cele soft,nu cele cu iarba,anti ori sadwich.
                                      Softurile sunt bosterizate(trucate)

                                      Comentariu


                                      • Dr Neubauer inca are la vanzare superblock nou asa ca se gasesc. [emoji16]

                                        Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
                                        Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de NoRo Vezi post
                                          Corect, dar ce facem atunci cu materialele tratate?
                                          In Regulamentul international de tenis de masă ,si implicit in toate organizatile care l-au adoptat este urmatorul paragraf care reglementeaza foarte bine acest aspect.

                                          "4.7 Materialul de acoperire ar trebui să fie utilizat așa cum a fost aprobat de ITTF, i. fără alte tratamente fizice, chimice sau de altă natură care alterează proprietățile de joc, frecare, aspect, culoare, textura, suprafața etc."

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Radu23 Vezi post
                                            Sunt de acord cu primele 6 puncte insa reintroducerea fetelor neomologate ar duce la imputinarea numarului de jucatori,fiecare sa joace cu ce vrea dar sa fie aprobabate ITTF,daca tot ne zbatem atat sa avem conditii cat mai apropiate de cele ale profesionistilor aceasta modificarea nu ar face decat sa traga mult in jos tot progresul facut pana acum,adica nu putem suporta un pic de apa pe paleta (vezi punctul 6) care poate fi stersa la o adica dar aceptam reintroducerea unor fete din care mingea sare in directii de nimeni stiute?Daca numarul de jucatori a crescut semnificativ dupa excluderea acestor fete de ce sa le reintroducem?De castigat ar fi doar cei care vor sa fenteze jocul(putini la numar din cate stiu eu) dar in rest ar aduce doar frustrari si nervi celorlalti participanti,in final neajutand pe nimeni reintroducerea acestor materiale,nici pentru cel care le foloseste castigand in mare doar din cauza acestor materiale(ba chiar si cand ar juca bine tot motivul ca foloseste material interzis ar fi invocat de toti) si cu atat mai putin oponentul sau care va avea pe mai toata durata partidei nervi datorita modului ciudat in care se intorc mingile si cu atat mai putin copii care vin si participa la turneele Amatur,ce pot invata ei dintr-o astfel de partida?Si eu folosesc material(short pips) dar sunt total impotriva materialelor neomologate.




                                            Da cine zice ca a crescut nr de jucatori de cand nu mai sunt permise anumite fete?

                                            Comentariu


                                            • Sa se mareasca cotizatia organizatorilor la fondul Amatur asa cum a fost acum vreo doi ani parca, adica:
                                              Turneu B - 1 leu/participant platitor
                                              Turneu A - 2 lei/participant platitor
                                              Turneu A+ - 3 lei/participant platitor

                                              Cu banii suplimentari sa se cumpere mese de tenis, chiar si second hand si sa se repartizeze doritorilor, nu numai organizatorilor de turnee, care au spatiu adecvat la dispozitie cu conditia ca acestea sa fie folosite pentru antrenamentul unor copii sau adulti si care sa participe in competitiile Amatur, eventual un numar impus de turnee.
                                              Ultima editare de Cornel 67; 06.oct.2018, 18:59.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                                In cazul in care ne uitam la turneele internationale un fapt este elocvent mai mult de 90% din paletele retrase sunt cele soft,nu cele cu iarba,anti ori sadwich.
                                                Softurile sunt bosterizate(trucate)
                                                Nea Deni,la Campionatul European de la Cluj am avut oportunitatea sa am ecuson V.I.P. cu acess in toate sectiunile evenimentului si una din problemele care m-a interesat a fost omologarea paletelor si am stat de vorba cu cativa arbitri ce faceau treaba asta si spre surprinderea mea 2 din cauzele mai jos reglementate sunt cauzele de refuz ale majoritatea paletelor.

                                                "4.3 O parte a lamei folosita pentru a bate mingea trebuie sa fie acoperita fie cu cauciuc obisnuit (zimti exteriori, grosime totala inclusiv adeziv nu mai mare de 2 mm), fie cu cauciuc sandwich (zimti in sau out, grosime totala inclusiv adeziv nu mai mare de 4 mm)."

                                                "4.4 Materialul de acoperire trebuie să acopere complet foaia, dar nu trebuie să depășească marginile."


                                                Plecand de la tema booster regulile internationale precizeaza ca traterea chimica a fetelor este interzisa,si folosirea lipiciurilor pe baza de diluant si toluen care dauneaza sanatatii .Deci interzicerea anumitor substante pe baza de toluen nu a fost implementata din cauza trucarii caracteristicilor fetelor ci din motive de siguranta sanatatii a sportivilor si celor ce manipulau astfel de substante.Un booster este folosit pt.inmuierea buretelui si a gumei pentru a mari viteza si spinul ,dar totodata acest lucru se intampla cu umflarea buretelui si a fetei ceea ce duce la depasirea grosimi pachetului burete -fata.Acuma producatorii s-au adaptat cerintelor de piata si produc o gama foarte diversificata de fete cu spin si viteze care cuprind o gama foarte mare.

                                                Tot la Cluj unui jucator caruia i-au fost respinse ambele palete pe motiv de neregularitati in suprafata si depasirea grosimi de 4 mm ,i-am refacut lipirea dupa ce am curatat si lasat la aerisit fetele 24 de ore si a trecut fara probleme omologarea ,iar pe cealalta unde neregularitatile se datorau unor frecatei de pe burete din cauza lipiri si dezlipiri repetate i-am pus 2 fete select pro de 48 de grade,de la alt brand,pe care jucatorul le-a catalogat identice cu celelalte.

                                                Comentariu


                                                • Va salut! Ca idee in regulament /ca toti cei care participa la competitia in sine ( toti participantii) se deplaseaza sute de km! Sa primeasca un calendar A4 !Organizatorii sa dea comanda de un calendar cu data turneului / locatia/ emblemat frumos cu AmaTur/etc! Asa fiecare participant isi va aminti cu drag sau(...)de acel turneu! Costa sub un leu un calendar! Sugestie! Va multumim de la Sannicolau Mare / Timis! Sa auzim de bine!
                                                  Ultima editare de Mitar Marius Tiberiu; 08.oct.2018, 15:44.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Mitar Marius Tiberiu Vezi post
                                                    Va salut! Ca idee in regulament /ca toti cei care participa la competitia in sine ( toti participantii) se deplaseaza sute de km! Sa primeasca un calendar A4 !Organizatorii sa dea comanda de un calendar cu data turneului / locatia/ emblemat frumos cu AmaTur/etc! Asa fiecare participant isi va aminti cu drag sau(...)de acel turneu! Costa sub un leu un calendar! Sugestie! Va multumim de la Sannicolau Mare / Timis! Sa auzim de bine!
                                                    Tu vrei sa falimentezi Amaturul,pai un leu este taxa pentru el si tu vrei sa iti faca calendar din el

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X