Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

RUBRICA ORGANIZATORILOR DE TURNEE A,A+,B

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ca raspuns la cele afirmate de d-nul Cozma, voi arata un mesaj primit acum putin timp:
    "Mi-am luat multe bob?rnace, recunosc ca am cedat cand au sarit unii la scandal pt faptul ca te-am invitat la sedinta. Mi-am dorit sa ne vedem in acea zi, ...am adoptat toate pozitiile, pana la urma le-am transmis la sedinta ca au gresit pt ca nu comunica altfel cu tine si singurul lucru care nu stiu daca te deranjeaza a fost ca trebuie sa nu-l subestimati pe Costi pt ca am vb cu el si la fel ca si mine va face turneu acoperit de taxe cu o situatie juridica legala, si aveti in vedere sa rezolvati problema legala a banilor incasati fara chitanta.
    Nu pot sa-ti spun reactia imediata a celor prezenti, dar pot sa-ti spun ca am batut in retragere, iar pt asta am refuzat doua lucruri:
    1. Sa fac turneu la Brașov;
    2. Am refuzat propunerea sa fac parte din "conducere".
    Crezi ca nu stiu de ce intrebi cine este titularul contului? Mie mi se rupe! Gresesti enorm cand faci afirmatii, de-aia nici nu intru in discutii la vedere.
    Bafta!"

    Comentariu


    • Postat în original de costinmotoroi Vezi post
      Ca raspuns la cele afirmate de d-nul Cozma, voi arata un mesaj primit acum putin timp:
      "Mi-am luat multe bob?rnace, recunosc ca am cedat cand au sarit unii la scandal pt faptul ca te-am invitat la sedinta. Mi-am dorit sa ne vedem in acea zi, ...am adoptat toate pozitiile, pana la urma le-am transmis la sedinta ca au gresit pt ca nu comunica altfel cu tine si singurul lucru care nu stiu daca te deranjeaza a fost ca trebuie sa nu-l subestimati pe Costi pt ca am vb cu el si la fel ca si mine va face turneu acoperit de taxe cu o situatie juridica legala, si aveti in vedere sa rezolvati problema legala a banilor incasati fara chitanta.
      Nu pot sa-ti spun reactia imediata a celor prezenti, dar pot sa-ti spun ca am batut in retragere, iar pt asta am refuzat doua lucruri:
      1. Sa fac turneu la Brașov;
      2. Am refuzat propunerea sa fac parte din "conducere".
      Crezi ca nu stiu de ce intrebi cine este titularul contului? Mie mi se rupe! Gresesti enorm cand faci afirmatii, de-aia nici nu intru in discutii la vedere.
      Bafta!"
      Omul despre care ai scris ca ti-a trimis acest mesaj[banuiesc cine este]este un lord ,deci iarasi ai dat cu batul in balta.
      Tu lovesti cu vorbe in cine nu trebuie,mai bine expuneti punctele tale de vedere lumeste si poate o sa rezolvi ceva din ce ti-ai propus.
      Cu aroganta si cu razbunare nu o sa rezolvi nici o data.
      TU
      - - - Actualizat - - -
      Postat în original de Vali Suta Vezi post
      eu sunt la fel de corect cu oricine,tu confunzi postul,dar asta-i numai optiunea ta,insa sa-l acuzi pe Sorin.....du-te d.le si lasa-ne !....inca o data ma felicit pentru faptul ca nu am venit la Brașov,si nu ti-am acceptat favorurile...ce sa faci..mai suntem pe acilea prin Amatur si din cei care au caracter,.....
      daca ai ceva sa-mi reporsezi spune aici,ca nu ma feresc de nimeni !
      Vali eu cred ca gresesti cu acuzati fata de Gelu,el a postat conturile si persoana unde intra banii la intrebarile lui Costi,
      nu cred ca are treaba cu Sorin,un om care nu prea ai ce sa ii reprosezi.

      Comentariu


      • Stiu ca Sorin a cumparat din banii proprii, primele mese ale asociatiei Amatur, urmind sa-si recupereze banii in timp, din banii strinsi din cotizatii, precum si din sumele ramase ca profit de la unele turnee si depuse in contul lui. De aceea am si fost de acord sa platesc anual cotizatia. Acum, il rog pe Sorin sa ne spuna daca si-a recuperat banii care i-a dat pentru mesele Amaturului. Daca inca nu i-a recuperat, sunt de acord sa mai platim cotizatie, pina cind Sorin isi recupereaza toti banii cheltuiti din buzunarul propriu. Daca banii au fost recuperati, in continuare, propun sa nu se mai incaseze nici o cotizatie, din urmatoarele motive:
        1. Nu exista transparenta necesara pentru a avea controlul asupra cheltuielilor efectuate din acesti bani.
        2. Din cite stiu eu, banii sunt cheltuiti discretionar de catre Dan Bodeanu.
        3. Sunt cazuri cind se fac cheltuieli nejustificate. De exemplu: este strigator la cer , faptul ca se acorda premiul constind in o masa de tenis, echipei din Deva, compusa din jucatori care nu au platit cotizatia pe anul 2012 si, cred ca nici pe anul 2011. Trei dintre jucatori au fortat nota in ultimul moment, participind la 2 turnee ,,A", doar pentru a avea acces la turneul pe echipe. Dupa ce au cistigat turneul, nu au mai participat la nici un turneu A, B sau A+ si nici nu mai au de gind sa participe pina la urmatorul turneu pe echipe, cind, probabil, vor mai bifa 2 turnee. Ei au vrut sa cistige masa, pentru a o inchiria ulterior, sa faca rost de bani.
        Si culmea, masa a fost platita din banii nostri, cei care am platit cotizatia la zi. Si-atunci ma intreb, pentru ce sa platesc eu cotizatie ?!
        4. Obligativitatea platii cotizatiei este ilegala. Nu se elibereaza nici o chitanta. Nu se plateste nici un impozit la stat pentru acesti bani.
        Deci, stimate,, conducator" al Amaturului, iti sugerez sa incetezi cu perceperea cotizatiei, de indata ce Sorin isi recupereaza banii. In caz ca nu vrei, te voi obliga eu sa faci acest lucru. Daca nu crezi, incearca.

        Comentariu


        • Acest mesaj pe care l-am primit nu il pot analiza eu! Eu nu stiu daca este adevarat sau fals! Cei care stiu sunt cei prezenti la MAREA ADUNARE NATIONALA, la care, desi am fost invitat, am fost exclus. Chiar si ca simplu spectator.
          In schimb stiu un lucru: cei care se autoproclama conducatori ai acestui circuit au datoria morala sa reprezinte si sa apere fiecare participant, chiar daca el nu este prezent. Totodata ei au datoria sa protejeze bunul renume al circuitului. Deci, daca cineva, indiferent daca este un simplu participant sau un conducator, aduce prejudicii morale sau financiare, trebuie exclus din aceast circuit.

          Comentariu


          • D-le Fratea, in ultima sambata din 2012, s-a disputat la Cluj cupa Pretext (editia a 2-a), fara taxa - organizata de dl Radu Serban si sponsorizata de dl Victor Tarasescu, carora tin sa le multumesc din nou pe aceasta cale. Stefan Rusu

            Comentariu


            • Postat în original de costinmotoroi Vezi post
              Ca raspuns la cele afirmate de d-nul Cozma, voi arata un mesaj primit acum putin timp:

              "Mi-am luat multe bob?rnace, recunosc ca am cedat cand au sarit unii la scandal pt faptul ca te-am invitat la sedinta. Mi-am dorit sa ne vedem in acea zi, ...am adoptat toate pozitiile, pana la urma le-am transmis la sedinta ca au gresit pt ca nu comunica altfel cu tine si singurul lucru care nu stiu daca te deranjeaza a fost ca trebuie sa nu-l subestimati pe Costi pt ca am vb cu el si la fel ca si mine va face turneu acoperit de taxe cu o situatie juridica legala, si aveti in vedere sa rezolvati problema legala a banilor incasati fara chitanta.
              Nu pot sa-ti spun reactia imediata a celor prezenti, dar pot sa-ti spun ca am batut in retragere, iar pt asta am refuzat doua lucruri:
              1. Sa fac turneu la Brașov;
              2. Am refuzat propunerea sa fac parte din "conducere".
              Crezi ca nu stiu de ce intrebi cine este titularul contului? Mie mi se rupe! Gresesti enorm cand faci afirmatii, de-aia nici nu intru in discutii la vedere.
              Bafta!"
              Da, am refuzat, care e problema!? Am refuzat pt ca sunt turnatori printre noi. Daca am avertizat la sedinta ca trebuie sa intre in legalitate cu incasarea taxei nu este un secret. Ai expus la vedere amenintarile in ce priveste evaziunea. Eu nu fac turneu la Brașov din doua motive:
              -din cauza ta ca te deranjeaza incasarile, si
              -de teama ca nu multumesc pe toata lumea.
              Hobby: Motoare si ski !
              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

              Comentariu


              • Costi, ar fi mai bine sa deschizi discutia in topicul tau, Amatur-ul incotro... Tu de fapt ce vrei? Nu ai cu cine sa te certi?
                Cuvintele tale pt imbunatatirea SRI-ului. Ce secret a fost la sedinta daca am ridicat aceasta problema. Tie nu-ti convine niciodata.
                Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                .....
                La inceput este nevoie de bani pentru organizare, bani care se strang din taxe de participare.
                De aici, lucrurile se complica!
                Daca acest numar de participanti este relativ mic, local, nu este nici o problema, nu se incalca nici o lege. Nu trezeste nici lacomia, nici invidia. Pe masura ce numarul de participanti creste, atat local cat si national, apar mai multe probleme.
                Una dintre ele ar fi daca este legal sa poti organiza, la nivel national, o asemenea competitie! Unde sunt bani din taxe de participare sau taxe anuale trebuie sa existe chitante, facturi, state de plata, deci o contabilitate! Acest lucru se poate face doar daca exista o personalitate juridica, care sa organizeze totul si care sa raspunda in fata legii.
                .....
                Hobby: Motoare si ski !
                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                Comentariu


                • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                  1. Nu exista transparenta necesara pentru a avea controlul asupra cheltuielilor efectuate din acesti bani.
                  2. Din cite stiu eu, banii sunt cheltuiti discretionar de catre Dan Bodeanu.
                  3. Sunt cazuri cind se fac cheltuieli nejustificate.
                  4.Obligativitatea taxei
                  .
                  La nivelul conducerii au avut loc niste schimbari tocmai in scopul eliminarii unor aspecte ca cele semnalate de dvs.Am explicat intr o postare pagina anterioara,reiau acum raspunzandu va punctual:
                  1.Nu se va cheltui nici o suma din propria initiativa a lui X,Y sau Z.Urmeaza sa se faca un calcul estimativ al banilor ce se vor incasa din turnee si se va propune o destinatie a lor. Va exista o persoana desemnata care sa se ocupe cu ACHIZITIILE(mese ,cupe si medalii pt Turneul Final) care vor fi facute conform sistemului de cerere de oferta,ca la orice institutie unde se cheltuieste banul public
                  2.Asa ceva nu va fi posibil.Conducerea Amatur nu mai este asigurata de un singur om.
                  3.De acord cu dvs100%.Turneul de echipe Amatur din anul 2013 a fost un exempul prost de cum poate cineva sa organizeze o competitie.In acest sens se vor lua cateva masuri,le voi mentiona pe scurt:
                  A.Concursurile A+ regionale sa aiba ca organizatori pe cel local si pe cel regional,care va ajuta la buna desfasurare a concursului,va urmari legalitatea participarii concurentilor s.a.m.d
                  B.Turneul final sa aiba ca organizatori pe cel local si cel putin doi din cei trei coordonatori ai circuitului.Din aceleasi motive.
                  C.Organizarea turneului de echipe Amatur sa cada in sarcina unei persoane desemnate de comun acord (si care sa doreasca acest lucru,evident) Sper ca in acest mod nu se va mai repeta ce a fost anul trecut.
                  4 Nu veti mai plati nici o cotizatie catre Amatur.Veti plati aceleasi taxe la concursuri(sau mai putin,in functie de organizator),in acest scop ele au fost plafonate.
                  Dupa parerea mea,hotararea cea mai importanta luata la Brașov este urmatoarea:
                  Amaturul nu mai este condus de un singur om
                  of all the things i lost i miss my mind the most

                  Comentariu


                  • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                    Stiu ca Sorin a cumparat din banii proprii, primele mese ale asociatiei Amatur, urmind sa-si recupereze banii in timp, din banii strinsi din cotizatii, precum si din sumele ramase ca profit de la unele turnee si depuse in contul lui. De aceea am si fost de acord sa platesc anual cotizatia. Acum, il rog pe Sorin sa ne spuna daca si-a recuperat banii care i-a dat pentru mesele Amaturului. Daca inca nu i-a recuperat, sunt de acord sa mai platim cotizatie, pina cind Sorin isi recupereaza toti banii cheltuiti din buzunarul propriu. Daca banii au fost recuperati, in continuare, propun sa nu se mai incaseze nici o cotizatie, din urmatoarele motive:
                    1. Nu exista transparenta necesara pentru a avea controlul asupra cheltuielilor efectuate din acesti bani.
                    2. Din cite stiu eu, banii sunt cheltuiti discretionar de catre Dan Bodeanu.
                    3. Sunt cazuri cind se fac cheltuieli nejustificate. De exemplu: este strigator la cer , faptul ca se acorda premiul constind in o masa de tenis, echipei din Deva, compusa din jucatori care nu au platit cotizatia pe anul 2012 si, cred ca nici pe anul 2011. Trei dintre jucatori au fortat nota in ultimul moment, participind la 2 turnee ,,A", doar pentru a avea acces la turneul pe echipe. Dupa ce au cistigat turneul, nu au mai participat la nici un turneu A, B sau A+ si nici nu mai au de gind sa participe pina la urmatorul turneu pe echipe, cind, probabil, vor mai bifa 2 turnee. Ei au vrut sa cistige masa, pentru a o inchiria ulterior, sa faca rost de bani.
                    Si culmea, masa a fost platita din banii nostri, cei care am platit cotizatia la zi. Si-atunci ma intreb, pentru ce sa platesc eu cotizatie ?!
                    4. Obligativitatea platii cotizatiei este ilegala. Nu se elibereaza nici o chitanta. Nu se plateste nici un impozit la stat pentru acesti bani.
                    Deci, stimate,, conducator" al Amaturului, iti sugerez sa incetezi cu perceperea cotizatiei, de indata ce Sorin isi recupereaza banii. In caz ca nu vrei, te voi obliga eu sa faci acest lucru. Daca nu crezi, incearca.
                    Titi,

                    In cele afirmate sunt cateva erori care trebuie remediate:

                    1. Eu nu am dat bani sa se cumpere mese pentru Amatur. A fost vorba de acoperirea unei sume la achizitia primelor mese, pana cand se strangeau banii din cotizatii, deoarece achizitia de mese s-a facut vara iar cotizatia se strangea tot anul. Mi-am recuperat acei bani, asa ca aceasta discutie iese din calcul.

                    2. Mesele pe care eu le-am dus la diferite turnee sunt mesele mele personale (NU ALE AMATUR) si de cele mai multe ori le-am dus la turnee fara a percepe nicio taxa (Valenii de Munte, Chiajna, Adjud, Deva, Valcea, Curtea de Argeș, Sibiu, Moreni, etc.). Au fost si alte situatii cand am perceput o taxa de inchiriere de 50 lei/masa (de altfel putine).

                    3. Asa cum spunea si Catalin, cotizatia nu se va mai incasa de la jucatori, ci de la organizatorii de turnee, ca taxa de inscriere a turneului in circuit. S-au fixat niste plafoane de taxa si acestea sunt taxele maxime care pot fi percepute pentru ca turneul sa fie omologat. Din aceste taxe se va plati si afiliere turneului in circuit. Organizatorii trebuie sa-si asume plata acestor taxe si sa-si faca niste calcule foarte precise.

                    4. Cheltuielile facute anii trecuti au fost axate pe dezvoltarea Amatur prin sprijinirea unor centre zonale cu cateva mese, platite din cotizatie. Achizitia de mese a vizat principiul celui mai mic pret si al unui furnizor puternic care sa asigure finantarea achizitiei unui lot de 20-25 de mese. Odata cu achizitionarea meselor Amatur
                    au fost si participanti din circuit care si-au achizitionat mese la acelasi pret, beneficiind astfel de negocierea facuta de Amatur. Furnizorul nu a fost ales la intamplare si acest lucru se reflecta in faptul ca in primul an furnizorul a fost dl. Crisan de la Bistrița, iar in anul urmator a fost Vivasport. S-a mers pe principiul pretului celui mai mic. E drept ca nu s-a luat in calcul si posibilitatea ca mesele sa fie second-hand, dar nu cred ca se poate angaja nimeni sa livreze 20-25 de mese second-hand in acest moment.

                    5. Transparenta cheltuielilor a existat tot timpul. Am publicat in rubrica "Cotizatia Amatur" de fiecare data cum s-au cheltuit banii. O sa public azi sau maine si bugetul final pe 2012.

                    6. Legat de ultimele intrebari puse de dl. Motoroi fata de contul unde se incaseaza banii, pot spune ca cedez locul de incasator de cotizatie oricui vrea, deoarece aceasta pozitie aduce numai bataie de cap, urmarire de conturi si plati de comisioane. Asa ca daca dl. Motoroi sau oricine altcineva doreste sa faca acest lucru in locul meu ii cedez locul cu mare placere.

                    7. O alta problema legata de cele afirmate de dl. Motoroi este cea a legalitatii taxelor. Raspunsul la aceasta intrebare este din punctul meu de vedere unul simplu: avem bani prea putini ca sa-i mai impartim si cu statul. Ganditi-va la un singur lucru: infiintam o asociatie atunci acest lucru inseamna cel putin urmatoarele cheltuieli:

                    - de infiintare
                    - de contabilitate
                    - taxe si comisioane bancare
                    - taxe catre bugetul de stat (pentru oamenii care vor lucra cu contracte de colaborare)

                    Asa ca daca acum reusim sa cumparam 4-5 mese pe an, in situatia aceea nu vom mai lua decat 2-3. Credeti ca e convenabil?

                    Cu speranta ca s-au mai luminat unele lucruri va transmit tuturor "Sa aveti un an 2013 asa cum vi-l doriti!"
                    www.clubarena08.ro

                    Comentariu


                    • Motivul pentru care postez acest anunt nu este pentru a raspunde semnatarului mesajului de acuzare, ci pentru a lamuri unele persoane care, necunoscand unele amanunte ar putea crede ca aceste vorbe s-ar baza pe fapte reale nestiind ca semnatarul acestui mesaj se pricepe la dezinformare.
                      1 Asa cum vedeti din mesajul de mai sus, un singur telefon dat d-lui Sorin Botarca, sau doar simpla citire a prezentarii de buget din topicul rezervat cotizatei era indeajuns pentru o persoana bine intentionata sa observe ca toti banii incasati au fost justificati. Nici nu ar fi complicat, deoarece sunt doar cateva pozitii de cheltuieli.
                      2 Zvon fara o minima verificare. Cheltuielile facute au fost discutate in totalitate in echipa.
                      3 Din nou dezinformare. Initial, cele doua mese oferite castigatorilor au fost oferite dintr-un fond calculat separat, alcatuit din taxele de participare ale echipelor la turneele zonale si doua turnee nationale. Acest fond nu a fost insa in totalitate colectat, Moldova necontribuind cu fonduri pentru acest premiu. si ingreunand desfasurarea fazei finale.
                      4. Participantii la turnee nu mai platesc cotizatie, proprietarii fondurilor donate in contul prezentat fiind ORGANIZATORII de turnee AMATUR, care doresc sa participe la circuit. Banii care vor fi strans vor fi cheltuiti in totalitate in interesul celor care contribuie.
                      Participantii la turnee nu au de platit decat taxa de participare la turnee.
                      5 Amenintarile pe care le-am primit descalifica persoana care procedeaza astfel. Personal, voi incerca sa lucrez in interesul Amaturului atat timp cat voi avea sustinerea membrilor Amatur si a tuturor celor care au votat actuala echipa de conducere.
                      Multumesc tuturor coordonatorilor care in 2012 au fost aproape de actiunile Amatur si care ne-au acordat din nou incredere in unanimitate, si mai ales lui Sorin Botarca si lui Florin Apian, alaturi de care si anii trecuti am avut o activitate de care suntem mandri.
                      Ultima editare de Dan2; 11.ian.2013, 11:43.

                      Comentariu


                      • Postat în original de Sorin Botirca Vezi post
                        3. Asa cum spunea si Catalin, cotizatia nu se va mai incasa de la jucatori, ci de la organizatorii de turnee, ca taxa de inscriere a turneului in circuit. S-au fixat niste plafoane de taxa si acestea sunt taxele maxime care pot fi percepute pentru ca turneul sa fie omologat. Din aceste taxe se va plati si afiliere turneului in circuit. Organizatorii trebuie sa-si asume plata acestor taxe si sa-si faca niste calcule foarte precise.
                        Cred ca cineva din conducerea Amatur trebuie sa-i atentioneze pe acei organizatori de turnee, in special B, care au depasit plafonul maxim de taxare ca rezultatele nu vor fi omologate. Poate organizatorii n-au citit bine regulamentul, sau poate l-au citit si nu vor ca turneul sa fie omologat. Insa trebuie scris clar, in anuntul turneului, ca rezultatele nu vor fi omologate pentru ca taxa perceputa depaseste plafonul maxim. Se pare ca unii organizatori au inteles ca la maximul taxei de participare se mai adauga si cotizatia individuala.
                        Daca acum cazul este acceptat, ulterior si altii vor cere un tratament similar. Asa ca ar fi bine ca sa se clarifice situatia de la inceput.
                        Rudius

                        Comentariu


                        • Postat în original de denesferi Vezi post
                          Am si eu o intrebare:
                          Daca organizatorul nu trimite acele taxe, de ce sa fie pedepsiti participantii? Daca turneul nu este omologat, ne-am deplasat pentru un turneu de casa ???
                          Nu am primit raspuns la intrebarea de mai sus.
                          Nu-mi pot permite sa particip la atatea turnee la cat mi-as dori, deci sa particip la un turneu, care v-a fi declarat turneu de casa, nu prea imi convine. Pentru mine o deplasare inseamna de la 100 lei in sus.
                          Va multumesc anticipat.
                          Feri

                          Comentariu


                          • Turneele care vor fi anuntate in topicul AMATUR vor avea de la bun inceput un accept al coordonatorului zonal. In cazul in care organizatorul nu doreste ca turneul sa se desfasoare in conditiile Amatur, va fi anuntat -sau transferat- in topicul COMPETITII.
                            In situatia in care turneul anuntat nu va fi finalizat ca turneu Amatur ( nu transmite anuntul clasamentului sau donatia), turneul nu va fi punctat in clasament, iar comitetul director va lua o decizie privind organizarea turneelor viitoare de catre organizatorul respectiv.

                            Comentariu


                            • Postat în original de Dan2 Vezi post
                              Turneele care vor fi anuntate in topicul AMATUR vor avea de la bun inceput un accept al coordonatorului zonal. In cazul in care organizatorul nu doreste ca turneul sa se desfasoare in conditiile Amatur, va fi anuntat -sau transferat- in topicul COMPETITII.
                              In situatia in care turneul anuntat nu va fi finalizat ca turneu Amatur ( nu transmite anuntul clasamentului sau donatia), turneul nu va fi punctat in clasament, iar comitetul director va lua o decizie privind organizarea turneelor viitoare de catre organizatorul respectiv.
                              Cu birul pe care l ati pus pe adevaratii organizatori (medie 12%din incasari) nu cred ca comitetul director este BAUBAU de care se vor teme .
                              Nu asa se pune as problema DL. BODEANU fiinca la urma urmei ati majorat exagerat o cotizatie mascata intr o taxa de concurs care nu are ca efect imbunatatirea conditiilor de joc.
                              Pozitia dvs . in AMATUR v ar obliga sa gasiti un sponsor puternic principal caruia sa i se alature numele de circuitul AMATUR si pe ORGANIZATORII LOCALI sa i lasati in pace mai ales ca in regulament nu este mentionat asa ceva.
                              In plus sunt ale incalcari din regulament la care nu ati luat pozitie.

                              Comentariu


                              • Postat în original de Dan2 Vezi post
                                Participantii la turnee nu au de platit decat taxa de participare la turnee.
                                Participantii la turnee platesc DOAR taxa de participare.
                                - - - Actualizat - - -
                                Postat în original de cata_60 Vezi post
                                Intrucat incepem un nou an plin de concursuri vreau sa aduc in atentia dvs urmatorul extras din regulament:
                                "
                                Taxele maxime de participare:
                                turneu B – 20 lei
                                turneu A – 25 lei
                                turnu A+ - 35 lei
                                turneu Final 40 lei

                                Sumele ce vor fi transferate catre contul Amatur:
                                Turneu B – 2 lei x nr total de participanti
                                Turneu A – 3 lei x nr total de parrticipanti
                                Turneu A+ - 5 lei x nr total de participanti.
                                Turneele pentru copii si turneele pentru incepatori nu sunt taxate.
                                Turneul va fi omologat dupa confirmarea intrarii banilor in cont. "

                                Trebuie sa asigurati participantilor doar o sticla de apa.Restul sunt optionale
                                Dar taxele minime de participare pentru turneele B, A si A+ care ar fi?
                                - - - Actualizat - - -
                                Nu ma refer aici la turneele care au sponsorizari, taxa 0, etc.

                                Comentariu


                                • Postat în original de maniche Vezi post
                                  Participantii la turnee platesc DOAR taxa de participare.
                                  Participi la 4 turnee A+ ,7 turnee A si cel putin 9 turnee locale B si in loc sa dai cotizatie amatur 10 lei contribui cu 50 lei ( apa sau gustarica poate nu o mai primesti),
                                  Consider exagerat de mare aceasta cotizatie mascata in taxa.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Dan2 Vezi post
                                    Turneele care vor fi anuntate in topicul AMATUR vor avea de la bun inceput un accept al coordonatorului zonal. In cazul in care organizatorul nu doreste ca turneul sa se desfasoare in conditiile Amatur, va fi anuntat -sau transferat- in topicul COMPETITII.
                                    In situatia in care turneul anuntat nu va fi finalizat ca turneu Amatur ( nu transmite anuntul clasamentului sau donatia), turneul nu va fi punctat in clasament, iar comitetul director va lua o decizie privind organizarea turneelor viitoare de catre organizatorul respectiv.
                                    Multumesc pentru raspuns, dar sa stiti ca nu ma incalzeste cu nimic, daca xy va mai organiza sau nu turnee, in schimb eu am aruncat niste bani pe deplasare.
                                    S-a mai intamplat cand organizatorii au iesit in minus, daca se mai intampla vor fi unii care poate nu vor sa plateasca taxa respectiva.
                                    Acest organizator sa fie exclus din amatur, dar turneul trebuie sa fie omologat.
                                    Parerea mea.
                                    Ultima editare de denesferi; 11.ian.2013, 17:14.

                                    Comentariu


                                    • Domnule Bodeanu, va rog nu mutati discutia in alt anotimp. In tabelul cu clasamentul Amatur, exista o rubrica separata care evidentiaza plata cotizatiei anuale. Nu imi vorbiti mie despre ce va fi, cind discutia este despre ce a fost si cine este raspunzator.
                                      Spuneti-ne, va rog frumos, sa stim si noi cei care platim cotizatia, cine a votat echipa de conducere ? Oare nu trebuia ca echipa de conducere sa fie aleasa si votata de catre toti membrii Amaturului ?! Sau, voi aveti Amaturul vostru si noi pe-al nostru sau , mai direct, noi platim cotizatia si voi o cheltuiti ?! Prin ,, voi " nu inteleg toata echipa de conducere , ci doar pe Dan Bodeanu. Intr-adevar, Florin Apian si Sorin Botirca si-au facut datoria fata de Amatur, cu virf si indesat, si pot fi mindri pentru aceasta. Din pacate insa, ei au facut ce le-a sugerat Dan Bodeanu, care poate fi mindru doar pentru faptul ca a reusit sa ne prosteasca pe toti.
                                      As vrea sa stiu si eu, daca nu cer prea mult,pentru ce se percep acei bani ( cotizatia mascata ) ?
                                      Rog conducerea Amatur sa ne prezinte un plan de cheltuieli anuale,amanuntit, care sa cuprinda : denumirea cheltuielii, pretul ei,perioada pentru care trebuie facuta, destinatia exacta a produsului achizitionat, de unde va fi achizitionat, sursa banilor necesari, etc. Acest plan de cheltuieli trebuie discutat pe forum cu toti membrii Amatur si daca este votat de majoritatea membrilor Amatur, care activeaza pe forum, deabia atunci se poate pune in aplicare. Cine nu voteaza, inseamna ca nu-l intereseaza si ulterior nu poate sa aiba obiectii.
                                      Daca toate acestea se vor discuta si aproba doar de catre conducere, inseamna ca avem de-a face cu o dictatura si atunci, asa ne trebuie.
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Postat în original de Dan2 Vezi post
                                      Turneele care vor fi anuntate in topicul AMATUR vor avea de la bun inceput un accept al coordonatorului zonal. In cazul in care organizatorul nu doreste ca turneul sa se desfasoare in conditiile Amatur, va fi anuntat -sau transferat- in topicul COMPETITII.
                                      In situatia in care turneul anuntat nu va fi finalizat ca turneu Amatur ( nu transmite anuntul clasamentului sau donatia), turneul nu va fi punctat in clasament, iar comitetul director va lua o decizie privind organizarea turneelor viitoare de catre organizatorul respectiv.
                                      Dar de cind donatiile sunt obligatorii si cine va da dreptul sa santajati organizatorii. ? Deja intreceti masura cu tupeul asta.

                                      Comentariu


                                      • ar fi interesant daca stimatii conducatorii vor prezenta un plan de achizitii si daca acesta va fi supus unui vot al celor multi.pentru ca pana acum sau facut doar in folosul prietenilor .nu cred ca daca cumperi doua sau mai multe mese care vor fi folosite doar de cativa practicanti ajuta pe cineva .in fiecare zona cu putin efort si daca au existat oameni cu adevarat pasionati s-au gasit resurse.la baia mare sau achizitionat cinci mese de competitie pe banii pasionatilor ,s-a organizat cate un turneu in fiecare an.cine vrea cu adevarat se descurca si fara banii celor multi .

                                        Comentariu


                                        • Stimati colegi;
                                          am participat si eu la sedinta din 7 decembrie .Am fost invitat de Gelu Vladoiu,primind acceptul comitetului director,dar fara drept de vot,avand calitatea de membru amatur,organizator de turnee "B" la Agnita si initiator al unor propuneri privind organizarea si imbunatatirea turneelor Amatur.Va reamintesc ca,de-a lungul anului,am fost unul dintre acei amaturisti care au semnalat intotdeauna orice neajuns,act de indisciplina sau incalcare a regulamentului in turneele amatur si ca,de multe ori,am intrat in "conflict" cu multi dintre organizatori si coordonatorul circuitului tocmai din aceasta cauza.Mi-am facut multi prieteni asa cum cred ca mi-am creat si multe antipatii......si asta pentru ca suntem doar oameni,si nu suntem perfecti!
                                          Asadar,va rog sa intelegeti ca:
                                          -participantii la "Marea adunare de la Brașov" sunt reprezentantii tuturor amaturistilor din zona respectiva;
                                          -acestia sunt purtatorii dorintelor si propunerilor voastre si au fost acceptati de catre majoritatea amaturistilor;
                                          -propunerile vostre(decente!) ,sintetizate de Sorin Botirca,au fost indelung dezbatute,analizate,imbunatatite(daca se impunea) si apoi aprobate(dar nu toate in majoritate de voturi);
                                          -aceasta intalnire nu a fost de complezenta,au fost si aici "batalii" la cutite si nu s-a terminat nici decum cu.."pupaturi";
                                          -cu toate defectele sale (mai mult sau mai putin imaginare) si antipatiile colectionate din pricina activitatii sale,cu toate ca a gresit fata de unii dintre noi(interesat sau nu),Domnul Dan Bodeanu ramane coordonatorul circuitului nu doar pentru ca a fost votat in majoritate de catre cei cu drept de vot ci pentru ca este intr-adevar un OM competent,dedicat activitatii si intereselor Amaturului,disponibil,decent si pertinent in relatiile cu amaturistii;
                                          -Domnii Florin Apian si Sorin Botarca intregesc "echipa"comitetului director si au cucerit pe merit stima si respectul nostru.
                                          -stabilirea "taxei de afiliere" dupa fiecare turneu(donatia cum ii spun unii) a fost aprobata tocmai pentru a elimina in acest an situatiile(anomaliile) de anul trecut;
                                          -un mare procent din sumele rezultate in urma colectarii acestor taxe vor fi destinate achizitionarii de mese noi si second-hand pentru uzul general si,mai ales,pentru promovarea,sustinerea si sponsorizarea turneelor de copii la nivelul Amaturului.
                                          Este singurul aspect de luat serios in seama de catre toti amaturistii,participanti sau organizatori...pentru ca timpul ne va judeca pe toti dupa fapte ,nu dupa simpatii sau antipatii!!
                                          Va salut cu respect pe toti.
                                          I love table tennis !

                                          Comentariu


                                          • D-lor 'conducatori' ai Circuitului Amatur (care v-ati dat cu parerea si ati votat noul Regulament)! Cand ati hotarat ca se pot organiza (intr-o localitate) max 2 turnee B pe luna, ati luat in considerare faptul ca exista si centre cu activitate deosebita? Nu cred! La Cluj, avem in prezent 5 organizatori (R Serban, M Anitei, M Miron, V Farcas, St Rusu) in afara org. principal Toth Laszlo. Dupa parerea dvs avizata, la cat timp ne-ar veni 'legal' randul sa facem fiecare cate un turneu? Habar n-aveti!!
                                            Nu mai incercati sa ne tineti din scurt, fiindca Amatur-ul nu e doar al vostru. Nu l-ati inventat, nu l-ati construit si nu l-ati mostenit voi, ci ati ajuns (vremelnic) la fraiele lui. Bucurati-va! Dar nu intindeti coarda prea tare! Nemultumirile si nemultumiti sau inmultit ca urmare a comportamentului unora dintre dvs. Nu suntem cu totii 'tufe' ca sa organizam turnee numai cand si cum vrea Dan2. Sper ca m-am exprimat pe intelesul tuturor. Stefan Rusu
                                            - - - Actualizat - - -
                                            Multumiri d-lui Csaba Zedler pt lamuririle si explicatiile date la problemele ridicate-n aceasta sedinta de la Brașov!
                                            Am cateva obiectii (precizari, observatii) de adus in atentia dvs, a tuturor participantilor din Circuit:
                                            1. Cei prezenti la Brașov or fi reprezentantii anumitor zone, insa (in ce ma priveste) nu si ai dorintelor celor multi, pe care nu i-au consultat (deloc) si de a caror respect nu se bucura in mod deosebit.
                                            2. Dan2 poate fi disponibil si dedicat Amaturului, pertinent si decent, insa de corectitudinea si competenta lui ma indoiesc.
                                            Jos palaria pt Florin Apian si Sorin Botirca.
                                            3. Taxa de afiliere cred ca va reduce nr de turnee si nu va rezolva deloc problema celor care nu si-au platit cotizatia anuala. Sa le fie refuzata participarea in Circuit pana la achitarea restantelor- nu sa plateasca organizatorii in locul lor!
                                            Cu respect: Stefan Rusu

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de stefan_rusu23 Vezi post
                                              D-lor 'conducatori' ai Circuitului Amatur (care v-ati dat cu parerea si ati votat noul Regulament)! Cand ati hotarat ca se pot organiza (intr-o localitate) max 2 turnee B pe luna, ati luat in considerare faptul ca exista si centre cu activitate deosebita? Nu cred! La Cluj, avem in prezent 5 organizatori (R Serban, M Anitei, M Miron, V Farcas, St Rusu) in afara org. principal Toth Laszlo. Dupa parerea dvs avizata, la cat timp ne-ar veni 'legal' randul sa facem fiecare cate un turneu? Habar n-aveti!!
                                              Cu respect: Stefan Rusu
                                              Nu fac parte din "conducatorii" circuitului, dar ca unul ce m-am lovit de acest lucru, o sa incerc sa dau eu o explicatie la aceasta decizie. Anul trecut, la cele 2 sali din București (Top Tenis Arena si Viva Sport) se organizau turnee B sub egida AMATUR, in fiecare week-end posibil,de citeva ori in acelasi week-end in ambele locatii, astfel ca zonele limitrofe (Pitești, Ploiești, Baicoi, Călărași) efectiv nu mai aveau date libere pentru a promova miscarea pe plan local, prin organizarea unor turnee B.
                                              Si atunci s-a decis ca intr-un oras sa se organizeze turnee B sub egida AMATUR, in maxim 2 week-end-uri pe luna: Viva Sport intr-unul din primele 2 week-enduri, iar Top Tenis Arena intr-unul din ultimele 2 week-end-uri.
                                              Acest lucru nu impiedica insa organizarea de turnee in cele 2 locatii, daca se poate chiar in fiecare zi, dar nu sub egida Amatur.Si atunci sunt anuntate la sectiunea Competitii, si nici nu mai platesc taxa de concurs (donatie, pesches, sau cum vreti sa-i spunem) catre AMATUR.
                                              Dovada ca cei de la Viva si-au facut circuitul intitulat Liga Nationala, cu etape anuntate pe tot anul, cu punctaj propriu.
                                              Acelasi lucru se intimpla si la Cluj: daca se vor organiza turnee B in fiecare week-end, zonele limitrofe (Dej, Zalău) nu mai au cind sa-si promoveze turneele locale.
                                              Propunerea este ca cei 5 organizatori, impreuna cu reprezentantul de zona, sa stabileasca un calendar cind poate fiecare sa organizeze turnee B sub egida Amatur, pentru a da voie si zonelor limitrofe sa beneficieze de promovare, iar in rest, daca vor pot sa organizeze cite turnee vor, dar la rubrica competitii, si astfel nu mai platesc nici taxa de concurs.
                                              Important este sa existe intelegere si mai ales respect reciproc, si sa anunte concursurile conform regulamentului, cu o saptamina inainte.
                                              Altfel, tot noi organizatorii vom pierde, deoarece in loc sa avem 40-50 de participanti la un turneu B, in momentul in care sunt anuntate mai multe turnee in acelasi week-end, o parte din ei se vor duce la un turneu, iar restul la celalalt, si ambii organizatori nu vor fi multumiti.
                                              Ultima editare de florin toma; 13.ian.2013, 10:50.

                                              Comentariu


                                              • Daca comparam Bucureștiul cu Baicoi s-ar putea sa avem o perceptie gresita asupra turneelor de orice categorie din Amatur. Adica ce conteaza: numarul de jucatori la un singur turneu sau numarul de turnee? Pana la urma vad ca totul a devenit doar o afacere, nu mai conteaza sportul! Daca totul a pornit de la un singur om atunci, atunci acel om ar trebui sa se retraga daca are ONOARE, nu sa astepte pana cand INEVITABIL va iesi pe usa din dos!

                                                Comentariu


                                                • Nu am primit raspuns din partea conducerii Amatur, privind planul de cheltuieli pe anul 2013, rugaminte prezentata in postul 120.
                                                  Sau trebuie sa platesc ceva in plus pentru a mi se raspunde acestei cereri justificate ?

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                                    Daca comparam Bucureștiul cu Baicoi s-ar putea sa avem o perceptie gresita asupra turneelor de orice categorie din Amatur. Adica ce conteaza: numarul de jucatori la un singur turneu sau numarul de turnee? Pana la urma vad ca totul a devenit doar o afacere, nu mai conteaza sportul! Daca totul a pornit de la un singur om atunci, atunci acel om ar trebui sa se retraga daca are ONOARE, nu sa astepte pana cand INEVITABIL va iesi pe usa din dos!
                                                    De ce sunteti asa de sigur ca, daca, va fi alt coordonator principal, în fruntea Comitetului Director,lucrurile se vor schimba.
                                                    Indiferent cine ar fi la conducerea AMATuR,va trebui sa respecte Regulamentul aprobat.
                                                    Domnul Toma a expus foarte exact un fapt extrem de real,pe care nu vreti sa-l întelegeti si continuati un atac la persoana.
                                                    Indiferant de ce puncte de vedere doriti sa le impuneti,eu cred,ca dvs. aveti niste interese ascunse.
                                                    Cele bune.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X