Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"Turneu Final AmaTur 2016", Târgoviște - 19.11.2016

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dragilor coordonatori AMATUR aveti la dispozitie zic eu 6 luni sa vizionati un oras si doua sali acceptabile pentru organizarea unui turneu final,voi decideti .
    Din cite am observat supararile participantilor sint aceleasi,a doua sala a fost problema de fiecare data.
    In afara de premieri un turneu final este exact ca si un A+(poate cele organizate in Ardeal mi se par mai faine)cu toate ca particip mai mult in zona Munteniei

    Comentariu


    • ...dacă tot sunt aici și citesc despre TF, nu pot să ignor ce a scris onorabilul Zsolt Lakatos. și chiar dacă sunt off-topic oarecum, nu pot să nu îmi exprim o reacție.

      Acest domn nu mă impresionează doar prin ceea ce joacă. Dar e un carecter extraordinar. Și spun asta deși l-am întâlnit doar de vreo 2 ori. Mai mult am avut contact cu persoana lui pe forum. în ce limbă română impecabilă scrie, ați observat oare? Eu, care sunt un obsedat al scrierii și vorbirii corecte din mai multe motive: ambii părinți profesori de limba română, am avut de asemenea 2 profesoare de limba română pe care nu le voi uita cât trăiesc. Când citesc ce scrie al nostru ''Laky'' pe forum, parcă mă nasc din nou de fiecare dată și n-aș mai vrea să închid forumul, caut mereu alte postări ale lui, nu pentru că m-ar interesa subiectele, ci pur și simplu pentru plăcerea de a citi!!!

      (vă rog să mă scuzați că am scris aici despre asta, dar acum mi-a sărit ideea asta în cap și n-am vrut s-o uit)

      Cunosc o grămadă de români autentici care scriu oribil în limba lor, unii pentru că nu știu, alții pentru că efectiv le e lene și găsesc tot felul de justificări puerile... Dacă nu mă înșel, domnul Lakatos e secui. Paradoxal, când citesc scrierea domniei sale mă simt mîndru că-s român!!! Aproape că l-aș lua în brațe, dacă n-aș fi la calculator, ci în fața lui. Nu știu în câte feluri și în ce cuvinte se poate exprima RESPECTUL față de un om, dar eu dacă aș avea 10 pălării, mi le-aș pune pe toate pe cap, doar ca să le pot scoate în fața domnului Zsolt Lakatos !!! Acest om ne dă de fapt o lecție de fiecare dată când mai scrie ceva. Și sunt convins că nici nu depune efort prea mare. Cred că o face cu aceeași ușurință cu care își leagă șireturile sau își face nodul la cravată!

      Și tocmai de aceea mă încăpăț?nez să rămân off-topic și să-i mai mulțumesc odată, în felul meu. Adică să mai copiez odată aici niște versuri care se potrivesc cu situația:


      *********************************************
      Noi ne-nțelegem toți în limba ''ping-pong'',
      Iar asta n-o-nvățăm la nici o școală.
      înlocuim o mie de cuvinte
      Cu-n topspin și-o fandare laterală!

      Chiar dacă mai vorbesc și altă limbă,
      Cu noi alături joacă și glumesc,
      împart cu noi victorii și înfrângeri,
      Amicii din Ținutul Secuiesc
      ************************************************

      Zsolt Lakatos......un amaturist care are mereu cuvintele la el, nu doar.... iarba!

      Comentariu


      • Postat în original de laky Vezi post
        Multumesc ECHIPEI ORGANIZATORICE pentru parcursul aproape fara derapaje in organizarea concursului. Doar greșala de la început, când grupele inferioare au fost făcute după clasament și nu după MP, a fost în disonanță cu aspectul general. Oricum eroarea s-a remediat rapid și în rest nu au mai fost probleme. Lumina , mesele, temperatura, atmosfera generală, nivelul jocurilor, toate s-au ridicat la cel mai inalt nivel. Grupele inferioare au fost de foc, nu au existat favoriți cerți, răsturnările de situație au fost frecvente, grupele superioare de trei au fost extrem de echilibrate, necesit?ndu-se chiar și rejucările partidelor! Tensiunea și concentrarea au fost maxime!
        Totuși în acest amalgam zbuciumat de încordare, iluzii, deziluzii, descătușări zgomotoase, găluște de nervi ?ngițite în liniște sau regurgitate prin fel de fel de onomatopee, invocații și imprecații, și-a făcut loc și o situație ABSOLUT EXTRAORDINARĂ, iar faptul că mi s-a întâmplat mie, m-a marcat profund. în meciul al doile meci din superioare, în primul set Țaru Alex din Tărgoviște șterge podeaua cu mine! Al doile set e mult mai echilibrat, scorul devine 10-9 pentru Alex. Servesc eu, retur ?nalt al lui Alex, atac puternic, Alex scoate cu dificultate, eu atac iar dar ...afară! 11-9 pentru Alex. Dar Alex vine la mine și îmi spune că la mingea anterioară, atunci cănd a returnat dificil, MINGEA I-A ATINS PĂRUL, și dacă vreau să repetăm mingea! I-am zis că nu am văzut nimic, punctul e al lui, dar dacă totuși mingea l-a atins, conform regulamentului e punct pierdut de el! Atunci a zis răspicat, este 10-10! Si în final a pierdut setul!
        ?n setul al doilea am greșit numărătoarea declarând că este 5-4 pentru el. Alex a oprit jocul și mi-a demonstrat că de fapt este 5-4 pentru mine. Setul a continuat și Alex l-a pierdut și pe acesta. Apoi în final a fost 3-1 pentru mine, într-un meci în care Alex a dovedit că este un OM și un SPORTIV EXTRAORDINAR. Profund impresionat de atmosfera jocului, la sfărșit am simțit nevoia sinceră să-l âmbrățișez.
        Acest turneu va rămâne emblematic pentru mine, nu atât prin locul 5 din final, cât mai ales prin fair play-ul lui Alex!
        Nu ma pot abtine sa va informez ca spiritul fair-play al lui Alex Taru a fost prezent si in Turneul A de la Giurgiu de luna asta. Conduceam cu 10-9, a servit Alex, eu am returnat afara si nu intelegeam de ce Alex vrea sa schimbam terenurile la 10-10. Mi-a spus ca in timpul servei mingea i-a atins parul si era normal ca eu sa castig punctul si setul.
        M-a lasat fara cuvinte!
        Ai tot RESPECTUL meu, Alex Taru!

        Comentariu


        • Va multumesc tuturor ! Acum ca am terminat cu aceasta competitie , pot spune ca nu regret nimic din ce am facut , doar ca de atat sunt in stare . Cei 7 ani care s-au scurs mi-au adus mari bucurii, multi prieteni, multe locuri vazute si revazute. Asa cum am spus-o de cateva ori ... ,,eu nu strivesc...''. Peste ani , mi-ar placea sa va amintiti cu placere Targoviștea si sa o asociati cu Adrian Lazaroiu . . A , era sa uit... ramaneti valori certe ... toti!

          Comentariu


          • cu toate ca nu te cunosc de mult timp precum ceilalti participanti din amatur,iti multumesc pentru prietenia aratata adrian lazaroiu. multa sanatate si toate gandurile bune !

            Comentariu


            • Postat în original de Adrian Lazaroiu Vezi post
              Va multumesc tuturor ! Acum ca am terminat cu aceasta competitie , pot spune ca nu regret nimic din ce am facut , doar ca de atat sunt in stare . Cei 7 ani care s-au scurs mi-au adus mari bucurii, multi prieteni, multe locuri vazute si revazute. Asa cum am spus-o de cateva ori ... ,,eu nu strivesc...''. Peste ani , mi-ar placea sa va amintiti cu placere Targoviștea si sa o asociati cu Adrian Lazaroiu . . A , era sa uit... ramaneti valori certe ... toti!

              n-am fost la turneu, nici nu știu dacă-l cunosc pe Herr Lăzăroiu, dar la asemenea atitudine ar trebui răspuns pe măsură. eu acum aplaud cu tastele, deși nu se vede.

              dar aș vrea să vă provoc la un super exercițiu de bun simț și omenie specific românești și amaturistice dacă vreți. ar trebui ca în decurs de câteva zile cât mai mulți oameni să citească postul 839. Iar dacă au fost 150 de participanți la TF, atunci domnul organizator ar trebui să primească undeva la vreo 150 de clickuri pe ''?mi place mesajul'' sau ''mulțumesc pentru mesaj''. Chiar și de la cei cărora soarele le-a stricat puțin retina de data asta. Dacă au fost 300, atunci 300 să fie clickurile

              Pentru postul ăsta merită!!! Eu i-am dat de la 1500 de kilometri. Cu plăcere și altădată


              (nici eu nu strivesc, dar nici nu laud gratis pe nimeni)

              Comentariu


              • Inferioare-Barac Andeea-Bogza Razvan





                Comentariu


                • Sa încep cu începutul UN TURNEU FINAL FOARTE FRUMOS.Intradevar cererea de participare la acest turneu e foarte mare si de aceea condițiile poate câteodată lasă de dorit , la anul puteti limita locurile la 30 de participanti pentru fiecare categorie si atunci veti găsi sală si condiții de joc super ok, dar va fi lumea mai supărată ca nu vă mai prinde loc la TF ,asa ca oricum ar fi nemultumiti se vor găsi mereu
                  P.S. în urma sedintei de anul asta am înțeles ca usor,usor o sa ne transformam într-o mica F.R.T.M..Oricum nu se compară AMATuR-ul de astăzi cu cel dim 2010( anul intrări mele în circuit) , unde găseai toate stilurile de joc, acum se pare ca vor fi mai puține stiluri si materiale de joc.Sa ne revedem sănătoși si voioși.

                  Comentariu


                  • Un scriitor face analiza unui turneu ori personaj prin prisma altor povstitori. E ca si cum ascult povestea unui film intamplat in alt film si ma apuc de un best-seller. Eu zic sa ne priveasca mai intai la fileul intins cu sau fara soare in ochi, sa colinde tara gustand din peripetiile deplasarilor ori a camerelor de hotel, sa ne stranga mana la un pahar din licoarea orasului si apoi sa-i inghit recenziile folosind cuvintele ca pe o aripa a linistii sau ca pe o porunca silentioasa.
                    Vorba putina si mancare putina nu strica niciodata.
                    "E usor a face versuri, cand nimic nu ai a spune, insirand cuvinte goale, ce din coada au sa sune"- M.Eminescu
                    Scriitorul care nu coboara in profunzime,ramane intotdeauna la suprafata.
                    Fara sa jignesc, sunt sigur ca in familia profesorilor s-a predat ca Limba Romana este vocea constiintei poporului si n-o poti minti, nepedepsit.
                    Stima!
                    Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                    Comentariu


                    • Da, intr-adevar am avut dureri de spate. Mi.a parut f rau ca nu am putut sa mai joc in continuare. Va multumesc frumos pt. intelegere!
                      Gabita - Tenismena

                      Comentariu


                      • Postat în original de Adrian Lazaroiu Vezi post
                        Va multumesc tuturor ! Acum ca am terminat cu aceasta competitie , pot spune ca nu regret nimic din ce am facut , doar ca de atat sunt in stare . Cei 7 ani care s-au scurs mi-au adus mari bucurii, multi prieteni, multe locuri vazute si revazute. Asa cum am spus-o de cateva ori ... ,,eu nu strivesc...''. Peste ani , mi-ar placea sa va amintiti cu placere Targoviștea si sa o asociati cu Adrian Lazaroiu . . A , era sa uit... ramaneti valori certe ... toti!


                        Multumirile si respectul nostru, al celor care ne-am adunat la Targoviște, acum si ori de cate ori ne-ai invitat, am petrecut clipe de neuitat, am participat la momente uneori imperfecte, dar memorabile (asa suntem noi, oamenii, imperfecti...). Sunt convins ca ultimul turneu nu va fi si cel din urma si ca vom mai avea multe ocazii sa ne bucuram de conditii imperfecte si minunate in capitala Limbii Romane si a tenisului de masa amator, la Targoviște... Multumim, Adrian Lazaroiu!

                        "Ape vor seca in albie..."

                        Comentariu


                        • Postat în original de Adrian Lazaroiu Vezi post
                          Va multumesc tuturor ! Acum ca am terminat cu aceasta competitie , pot spune ca nu regret nimic din ce am facut , doar ca de atat sunt in stare . Cei 7 ani care s-au scurs mi-au adus mari bucurii, multi prieteni, multe locuri vazute si revazute. Asa cum am spus-o de cateva ori ... ,,eu nu strivesc...''. Peste ani , mi-ar placea sa va amintiti cu placere Targoviștea si sa o asociati cu Adrian Lazaroiu . . A , era sa uit... ramaneti valori certe ... toti!
                          Bravo Lazarica !!! esti Targoviștea noastra de ani de zile !

                          Comentariu


                          • Fiecare Turneu Final are istoria lui!
                            Nici unul nu a fost mai bun decat celalalt in acesti ultimi 6 ani pentru acelasi lucru comun:dorinta organizatorilor de a multumi pe cat mai multa lume.Toti "si-au luat-o in barba"(Gelu dixit) dupa turneu,fara exceptie,dar nici unul nu a vrut (el)sa "striveasca corola de minuni a lumii"(Lazaroiu dixit) ci doar sa arate colegilor amaturisti ca nimeni nu este perfect!Altfel,cum ne-am fi putut bucura de ce am avut si trait pana acuma!!!!!!!!Iar ,la Targoviște,ne-am bucurat:
                            -de iesirea la rampa a lui Darius,cu frumoasa pledoarie din semifinala cu Lucas.Felicitari,Darius!
                            -de revenirea la "normalitate" impusa de Lulu,care i-a "tinut in lesa" (pentru cat timp?) pe talentatii colegi de pe podium.Felicitari,Lulu!
                            -de confirmarea valorii (si a pronosticului meu!) din partea lui Bogdan,invingator la avansati.Felicitari,Bogdan!
                            -de multe partide de manual,la toate categoriile,de frumusetea multor meciuri,de echilibrul existent in majoritatea partidelor si de dramatismul unor calificari in extremis!!!!
                            Cei mai buni s-au impus,in cele din urma,dar nici invinsii nu au fost mai prejos,cu totii contribuind la frumusetea acestui spectacol de gala,spectacol intregit de sportivitatea si fair-play ul care au tronat pe toata durata evenimentului.De aici,gestul lui Alex a fost mai mult decat o confirmare ca Amaturul,prin astfel de OAMENI, este pe drumul bun al educatiei prin sport!
                            Personal,am petrecut un week-end magnific,foarte incarcat fizic si emotional,cu deziluzii,satisfactii si confirmari de toate felurile,complectat de revederea celor dragi la intoarcerea mea acasa(dupa trei zile de peripetii si emotii!).Vestea ca Adi spune "pas" colegilor organizatori ma intristeaza dar,in acelasi timp,ma bucura pentru ca,asa,va avea mai mult timp de petrecut alaturi de familie...........prieteni si Ping-Pong!...cele trei mari iubiri(valori) din (IN) viata!
                            I love table tennis !

                            Comentariu


                            • Comasarea intr-o singura zi a unei competiti de o asemenea anvergura mereu v-a gasi contestatari.
                              Poate ar trebui regandita aceasta sarbatoare a T. M.
                              Greu de gasit doua sali identice si de aici incep comparatile pro si contra.
                              In cazul in care turneul final ar fi programat pe durata a doua zile,poate ar fi o varianta ?
                              Cu stima.

                              Comentariu


                              • Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
                                P.S. în urma sedintei de anul asta am înțeles ca usor,usor o sa ne transformam într-o mica F.R.T.M..Oricum nu se compară AMATuR-ul de astăzi cu cel dim 2010( anul intrări mele în circuit) , unde găseai toate stilurile de joc, acum se pare ca vor fi mai puține stiluri si materiale de joc.Sa ne revedem sănătoși si voioși.
                                buna ziua .

                                Turneul Final , a fost asa cum se stie cu bune si rele , eu pot spune ca la acest Turneu au fost jucatori peste categoria OPEN , norocul nostru ca a mai fost un Turneu la Câmpulung , ca altfel cred ca ne trezeam cu jucatori de un TURNEU NATIONAL...ei si uite asa incetul cu incetul se termina si Circuitul Amatur , pacat de cei care la-u infintat...daca se trece la F.R.T.M...putem sa numim Turneur Amatur Open National. Va doresc Sarbatori Fericite si sa ne vedem cu bine....Voi revenii cu bucurie la Targoviște .

                                Comentariu


                                • Incepatori - Coclea Ionel - Pralea Marius









                                  Comentariu


                                  • Postat în original de rodica sicoe Vezi post
                                    buna ziua .

                                    Turneul Final , a fost asa cum se stie cu bune si rele , eu pot spune ca la acest Turneu au fost jucatori peste categoria OPEN , norocul nostru ca a mai fost un Turneu la Câmpulung , ca altfel cred ca ne trezeam cu jucatori de un TURNEU NATIONAL...ei si uite asa incetul cu incetul se termina si Circuitul Amatur , pacat de cei care la-u infintat...daca se trece la F.R.T.M...putem sa numim Turneur Amatur Open National. Va doresc Sarbatori Fericite si sa ne vedem cu bine....Voi revenii cu bucurie la Targoviște .
                                    Da pacat de cei care au inceput aceasta miscare,dar se fac comentarii de cei care nu au treaba cu amatorii,scuze Rodica dar tu ai fost si pe la loturile nationale si nu de amatorialt personaj care mi sa parut ca este un om cu caracter,dupa ce a fost primit in acest circuit de amatori(pinguini cum imi place mie sa zic )si premiat sa va rada
                                    in nas si sa se retraga.POATE ar trebui o categorie aparte PROFI OPEN cei care au jucat in F.R.T.M si aricii astia mici care fac parte tot de F.R.T.M,restul Open ,Avansati,Incepatori,adica adevaratii amatori

                                    - - - Actualizat - - -

                                    Comentariu


                                    • Ceva meciuri de la Open n-a filmat nimeni?
                                      ?Sometimes I win, sometimes I learn?

                                      Comentariu


                                      • Sunt pe facebook AmaTur Romania semifinalele si finala .
                                        Blade : OSP Virtuoso AC (Rst)
                                        Fh : Xiom Omega VII Pro (2,0 mm) black
                                        Bh : Andro Rasanter R 42 (2,0 mm) green

                                        Comentariu


                                        • Buna seara ,

                                          Corect , am jucat in lot acum douazeci si ceva de ani ...am facut pauza o vreme lunga , si apoi am revenit in AMATUR , iar acum joc doar din amintiri si fara antrenamente...si trebuie sa se tina cont ca acum cei care participam de placere ....si sa mai schimbam niste mingi de plastic sau celuloid...si nu uitati ca se va termina si cu AMATURU... , daca tot asa se va continua , s-ar putea ca in timp sa ne spunem ADIO...PACAT ....

                                          Comentariu


                                          • Cu Amaturul nu se termina nici cu tine si nici cu mine,a cam disparut farmecul ala de amator pur singe dar tot fain este ,nu ca inainte dar fain

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de rodica sicoe Vezi post
                                              Buna seara ,

                                              Corect , am jucat in lot acum douazeci si ceva de ani ...am facut pauza o vreme lunga , si apoi am revenit in AMATUR , iar acum joc doar din amintiri si fara antrenamente...si trebuie sa se tina cont ca acum cei care participam de placere ....si sa mai schimbam niste mingi de plastic sau celuloid...si nu uitati ca se va termina si cu AMATURU... , daca tot asa se va continua , s-ar putea ca in timp sa ne spunem ADIO...PACAT ....
                                              Rodica, cine te-a supărat asa tare de se termina Amatur-ul?
                                              Noi incercam sa separam legitimații de restul amatorilor, dar sa recunoaștem ca tot mereu apare cineva care sa ne înfrângă.
                                              Din fericire pentru tine ar trebui sa fi multumită că tot timpul ajungi în fazele superioare, și dacă pleacă cei buni tu cu cine mai joci?
                                              Eu când joc cu tine știu scorul de acasă și tot nu se termina Amatur-ul.

                                              Te rog sa nu te superi pe mine dar la acest sport sunt multi alții înainte care vad ca pentru ei nu se termina Amatur-ul.
                                              Hobby: Motoare si ski !
                                              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                              Comentariu


                                              • Din pacate Amaturul a ajuns gereatria si pepiniera Federatiei de tenis de masă.

                                                Comentariu


                                                • Scuze ca ma bag si eu dar vreau sa zic si eu ceva...toata lumea zice ca a fost un turneu cu bune si cu rele...ca suntem amatori si ca trebuie sa intelegem....dar ca a fost mai frumos la"inceput"si daca a fost mai frumos la "inceput" de ce TREBUIE SA ARUNCAM LA GUNOI SPIRITUL FRUMOS?SPIRITUL AMATUR?.
                                                  De ce trebuie sa devenim o mai "mica"federatie nationala?
                                                  Cu scoaterea fetelor interzise se pierde din "Farmec"
                                                  Haideti sa ramanem AMATORI si sa ne simtim bine ca ne revedem cu prieteni dragi la masa de joc.

                                                  Comentariu


                                                  • Prea multe ecuatii
                                                    Bah
                                                    Daca jucati cu Ma Long mai ziceam
                                                    Dar asa
                                                    Suntem toti niste amatori
                                                    Ca i incepatori avansati sau open ,tot Amatori stem
                                                    Anul trecut turneul asta l am jucat la incepatori
                                                    Anul asta la Open
                                                    Aveam medie nu stiu
                                                    Va zic: sunt jucatori de la amatori sau incepatori care ii bat p astia de la Open la curu gol
                                                    In afara de primii zece de la Open,restul sunt mancati
                                                    Asa ca prea multa tevatura din nimic


                                                    Sent from my HTC One using Tapatalk

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X