Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A+ Gura Humorului 29.04.2017

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi


  • o idee pentru viitoarele concursuri

    Comentariu


    • Mi se pare interesant de semnalat ( dupa ce am analizat punctajele acordate la acest turneu ) un aspect pe care il consider inexplicabil .....un amaturist cu medie 10 , .. ( deci abia iesit de la incepatori ) care se inscrie la Open (?) , castiga un singur meci , nu trece de grupa inferioara si obtine 25 pct .....pe de alta parte un " avansat " care ajunge in eliminatorii si pierde primul meci obtine 24 pct .

      Undeva e o problema !

      Poate ar trebui mai atent analizat accesul celor "fara medie" la punctajele mari corespunzatoare categoriilor superioare .

      P.S. Un singur meci castigat poate fi , totusi , o intamplare .

      O seara faina tuturor !

      Comentariu


      • Postat în original de mariusbt Vezi post
        Mi se pare interesant de semnalat ( dupa ce am analizat punctajele acordate la acest turneu ) un aspect pe care il consider inexplicabil .....un amaturist cu medie 10 , .. ( deci abia iesit de la incepatori ) care se inscrie la Open (?) , castiga un singur meci , nu trece de grupa inferioara si obtine 25 pct .....pe de alta parte un " avansat " care ajunge in eliminatorii si pierde primul meci obtine 24 pct .

        Undeva e o problema !

        Poate ar trebui mai atent analizat accesul celor "fara medie" la punctajele mari corespunzatoare categoriilor superioare .

        P.S. Un singur meci castigat poate fi , totusi , o intamplare .

        O seara faina tuturor !
        Marius, acum ai trecut la o categorie superioara. Existau si timpuri in care voiai sa ramai acolo. Ai putintica rabdare.
        Dan Chirap
        www.sportdakiro.com
        email: contact@sportdakiro.com

        Comentariu


        • Retrageri

          Gura Humorului - 2017.04.29
          ID Nume si prenume Data Penalizare
          676 Ursan Viorel - Rădăuți 2017.04.28 - R2 Delete
          675 Constantinovici Ciprian - Liteni 2017.04.27 - R2 Delete
          674 Vass Sandor - Beclean 2017.04.27 - R1 Delete
          673 Nistor Dorel - Bistrița 2017.04.27 - R1 Delete
          672 Buneanu Emilian Raducu - Trusesti 2017.04.27 - R1 Delete
          671 Maftei Catalin Doru - Comănești 2017.04.27 - R1 Delete
          670 Bucurel Ion - Comănești 2017.04.27 - R1 Delete
          669 Matei Dumitru - Simeria 2017.04.27 - R1 Delete
          668 Iordachi Adrian - Adjud 2017.04.27 - R1 Delete
          667 Balaban Catalin - București 2017.04.27 - R1 Delete
          666 Peta Octavian - Cluj Napoca 2017.04.26 - R1 Delete
          665 Mocean Dan - Cluj Napoca 2017.04.26 - R1 Delete
          664 Jaouir Khaled - București 2017.04.26 - R1 Delete
          663 Mazapa Gelu - Iași 2017.04.26 - R1 Delete
          662 Grigore Eugen - Fălticeni 2017.05.05 - R1 Delete
          661 Puscasu Calin - Botoșani 2017.04.26 - R1 Delete
          660 Bratescu Adrian - Targoviște 2017.04.26 - R1 Delete
          659 Ipate Giovani - Iași 2017.04.26 - R1 Delete
          658 Morosan Mihai - Granicesti 2017.04.25 - R1 Delete
          657 Bartos Adrian - Iași 2017.04.25 - R1 Delete
          656 Fanaoage Dan - Alba Iulia 2017.04.25 - R1 Delete
          655 Cristescu Cristian - București 2017.04.25 - R1 Delete
          654 Rusu Radu - Fălticeni 2017.04.25 - R1 Delete
          653 Bothazan Florin - Dej 2017.04.24 - R1 Delete
          652 Muntean Mircea - Baia Mare 2017.04.24 - R1 Delete
          651 Enea Andrea - Vatra Dornei 2017.04.23 - R1 Delete
          650 Butnaru Madalina - Vatra Dornei 2017.04.23 - R1 Delete
          649 Sandulean Ruxandra - Vatra Dornei 2017.04.23 - R1 Delete
          648 Marcu Vasile - Vatra Dornei 2017.04.23 - R1 Delete
          647 Axinte Bogdan - Iași 2017.04.22 - R1 Delete
          646 Milea Alexandru - București 2017.04.11 - R1 Delete
          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

          Comentariu


          • ?n loc de final....

            O să încep prin a cere scuze, în nume propriu dar și în numele Comitetului Director AmaTur, tuturor participanților la Turneul de la Gura Humorului care au simțit că lucrurile nu au funcționat la nivelul de calitate al unui Turneu A+.
            Deși au fost cel puțin 5 Coordonatori care și-au exprimat în mod direct ?ndoielile că programul turneului este supra-aglomerat, fiind vorba de un coleg Coordonator cu vechime și experiență de organizator, n-am fost suficienți de fermi (și din cauza lipsei unor prevederi mai detaliate în Regulament) și n-am putut modifica anunțul inițial al turneului în ceea ce privește numărul de locuri puse la dispoziție la cele 4 categorii.
            ?n prezent, Comitetul Director și Comisia de Disciplină analizează modul de desfășurare a Turneului A+ de la Gura Humorului, urmând să propunem o revizie a Regulamentului AmaTur 2017 referitoare la organizarea Turneelor A+.
            ?n ceea ce privește lucrurile sesizate de participanții nemulțumiți de calitatea organizării aș vrea să nuanțez un pic opiniile exprimate.
            Deficiența majoră a fost supra-aglomerarea turneului. O sală Năstase cu 2 rînduri de scaune nu putea face față în perioada de v?rf la 250 de jucători aflați simultan în sală și, în plus, la probabil încă 50-100 de persoane venite ca ?nsoțitori.
            Vremea nefericită a pus capac condițiilor referitoare la condens și a determinat ?nt?rzierea concursului și renunțarea la grupele superioare.
            Nu e prima dată când se întâmplă acest lucru. Uitați-vă retrospectiv la Turneele A+ și Turneele Finale care au suscitat interminabile discuții după desfășurarea lor și o să vedeți aceiași cauză.
            Mulți doritori care vor să fie prezenți la cele 5 mari turnee de peste an și greutatea organizatorilor de a spune STOP atunci când sunt depășite capacitățile logistice.
            Modificările la Regulament vor trebuie să tragă acestă linie și să spună ceea ce toată lumea știe și spune în diferite postări. La turneele A+ trebuie să participe acei jucători care au fost tot anul la turnee (au grilă completă în clasament) în detrimentul celor care au doar câteva turnee, indiferent de valoarea acestora.
            Cât privește nemulțumirile gastronomice, aveți vă rog frumos în vedere că Organizatorii AmaTur trebuie să asigure participanților la turneu mingi de joc și 2 litri de apă plată.
            Ce fac unii dintre noi atunci când organizeză turnee și pregătesc un ceaun, o gustare, o cafea, etc. este o chestiune absolut benevolă și care ține de posibilitatea și generozitatea de bună gazdă a fiecăruia și nu cred că e fair-play să ne plângem de mărimea sau calitatea porției. E suficient să-i spunem gazdei "Mulțumesc pentru masă" și dacă totuși nu ne-a plăcut rugăm soția data viitoare să ne pună un sandwich în plus.
            Nu e demn de spiritul unui gentleman al tenisului să pună în discuție mărimea c?rnatului din farfurie.
            încă o dată scuze tuturor participanților la Turneul A+ din Bucovina, și consider că aici vorbesc și în numele Organizatorilor locali, care au vrut totuși să vă ofere o sâmbătă frumoasă în Țara Fagilor, dar au avut parte de ghinion (ploaie) și poate n-au momentan resursele sufletești să le pună pe h?rtie.
            Sunt sigur că vor mai fi pe viitor turnee frumoase la Gura Humorului!
            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

            Comentariu


            • Postat în original de laky
              Cât privește nemulțumirile gastronomice, aveți vă rog frumos în vedere că Organizatorii AmaTur trebuie să asigure participanților la turneu mingi de joc și 2 litri de apă plată.
              Ce fac unii dintre noi atunci când organizeză turnee și pregătesc un ceaun, o gustare, o cafea, etc. este o chestiune absolut benevolă și care ține de posibilitatea și generozitatea de bună gazdă a fiecăruia și nu cred că e fair-play să ne plângem de mărimea sau calitatea porției. E suficient să-i spunem gazdei "Mulțumesc pentru masă" și dacă totuși nu ne-a plăcut rugăm soția data viitoare să ne pună un sandwich în plus.
              Nu e demn de spiritul unui gentleman al tenisului să pună în discuție mărimea c?rnatului din farfurie.
              încă o dată scuze tuturor participanților la Turneul A+ din Bucovina, și consider că aici vorbesc și în numele Organizatorilor locali, care au vrut totuși să vă ofere o sâmbătă frumoasă în Țara Fagilor, dar au avut parte de ghinion (ploaie) și poate n-au momentan resursele sufletești să le pună pe h?rtie.
              Sunt sigur că vor mai fi pe viitor turnee frumoase la Gura Humorului! ”

              Topicul turneului a devenit SUBIECT ?NCHIS!!!
              A inchide un subiect atât de fierbinte pentru simplul motiv ca nu mai ai chef sa auzi critici la ceea ce ai facut sau la ceea ce nu ai facut bine e un gest ABSOLUT CONDAMNABIL nemaiîntâlnit pe forum si denotă o atitudine de crasă sfidare a tuturor regulilor de comportament ! Prin acest gest organizatorii au demonstrat ca ceea ce s-a intamplat la Gura Humorului nu a fost jocul unor întâmplări nefericite ci a fost rodul nepasării și disprețului total față de amaturiști!!! Acest gest a pus capac la toate, fiind la fel de bădăran cu cel de a tr?nti cuiva telefonul atunci când nu-ti mai place ce auzi!
              Am inceput acest topic cu un citat din ultimul post al domnului Marcel Giosan, pentru care am avut și voi avea în continuare respectul pe care îl merită pentru ceea ce a făcut, face si va mai face in tenisul de masa amator. Dar se pare că a derapat de pe traseul echidistanței ce ar fi trebuit să-i caracterizeze atitudinea. Și-a turnat ceva cenușă în cap, dar se pare că nu destulă!
              Domnule Giosan, un turneu de tenis este un pachet de servicii ALL INCLUSIV, care este compus in principal din taxa pentru folosirea salii, prețul apei, a mancării anunțate și a cotei părți către AMATUR și pentru care fiecare plătește! Deci aceste servicii pentru care participanții au plătit o taxă(deloc mică) sunt obligatoriu a fi furnizate la nivelul celor declarate . Deci „ceaunul” sau gustarea dinainte anunțată nu este deloc „o chestiune absolut benevolă și care ține de posibilitatea și generozitatea de bună gazdă a fiecăruia”, ci este o obligație asumată prin anunțul turneului, care trebuie asigurată cel puțin la nivelul celor 12 lei la cât a fost evaluat meniul.
              Constatarea despre mărimea cărnatului îmi aparține în totalitate, și vreau să știți că deși nu țin să mă incadrez in categoria gentlemenilor tenisului de masa, mă consider doar un om cu bunul simț în limitele normalului și căruia ?i plac ca regulile jocului să fie respectate. De altfel, pentru a orice eventualitate sanvișurile în plus atât de recomandate de dvs au fost pregătite de acasă, fiind elementele care m-au ajutat să rezist în condițiile „idilice” create.(drăcușorul din mine mi-a adus aminte că soluția propusă de dumneavoastră de a lupta împotriva foamei, seamănă izbitor cu cea a unui fost prim-ministru care prin anii 90 ne dădea soluția salvatoare împotriva frigului din casă prin implementarea acelei haine în plus!)
              ?n concecință nu m-am dus la doamna Chirap să-i mai cer o porție, așa cum cu o fină ironie mi s-a sugerat, dar nici să-i spun sărut m?na pentru masă!
              ?n continuare, orice asemănare a bancului de mai jos cu realitatea este pur întâmplătoare...
              Nea Ion, flăm?nd nevoie mare, intră la un restaurant cu staif (pentru gentlemeni!), și comandă fasole cu c?rnați. Chelnerul ?i aduce o portie domnească, așa ca pentru burți subțiri, și observă că nea Ion, tăt intorcea c?rnatul pe toate fețele, uit?nduse de zor când la un capăt al c?rnatului când la celălalt.
              - Este vreo problemă?
              - No, șefule, bag samă că-i mare bai mare cu capetele c?rnatului!
              - Și care ar fi problema?
              -No dragă domnule, baiul e că de ce ?s capetele așa de aproape unul de altul?
              Din partea mea, (fără însă a închide topicul) consider discuțiile încheiate.


              Pentru ca pot si pentru ca acest domn are dreptate din punctul meu de vedere, redeschid acest subiect!

              P.S. Subiectul a fost inchis de catre organizator(Chirap), nu de catre domnul Marcel Giosan!

              P.S. 2
              Postat în original de marcelgiosan Vezi post
              încă o dată scuze tuturor participanților la Turneul A+ din Bucovina, și consider că aici vorbesc și în numele Organizatorilor locali, care au vrut totuși să vă ofere o sâmbătă frumoasă în Țara Fagilor, dar au avut parte de ghinion (ploaie) și poate n-au momentan resursele sufletești să le pună pe h?rtie.
              sansa oferita aici Marcele catre organizatorii locali a fost sfidata prin acest act de inchidere a subiectului.

              Comentariu


              • Stimati colegi amaturisti, cateva ganduri :
                - trebuie sa depasim impreuna idilicul Amaturului de altadata...aceasta miscare a devenit o afacere. Buna, rea, o afacere ramane. Cel putin, asa e vazuta de cativa organizatori ( daca pun taxa atat inmultit cu atatia jucatori, voi castiga aceasta suma - cheltuieli minime ( chirie ioc, mesele proprietate personala, apa de proasta calitate, etc ) inseamna profit mare...si invers !
                - propun afisarea la fiecare turneu desfasurat, a unui sondaj de opinie a celor care au participat ( nu din auzite sau povestite ) cu doua variante de raspuns : DA sau NU ! Pentru o transparenta totala si ca sa nu ne mai ascundem dupa porecle, nume false, etc, calificativele trebuiesc asumate, sa se stie cine a dat NU si cine a dat DA ( fara prietenii pe sub masa, fara complicitati inutile, fara suparari ( cu bilele la vedere e expresia uzitata in politica ) ! Turneele care vor strange mai multi de NU se vor elimina usor usor de pe harta Amatur...la fel cum , in aceeasi nota se pot retrage acreditarile pentru desfasurare de turnee A+, turnee zonale sau TF, acelor turnee cu calificative slabe...dupa cum bine se spune in lumea afacerilor, daca nu masori rezultatele, nu poti gestiona un business. Simplu !
                - nu-l cunosc pe dl Chirap personal asa ca nu ma lansez in speculatii sau idei false insa presimt ca va alege o varianta din doua : ori se va ambitiona si turneul urmator va fi un regal tenisistic, ori nu-l va deranja foarte tare critica celorlalti si va pune lacatul pe sala o vreme...nu stiu. Ramane sa aflam.
                TRUST NO ONE !

                Comentariu


                • Postat în original de danmihai Vezi post
                  Stimati colegi amaturisti, cateva ganduri :
                  - trebuie sa depasim impreuna idilicul Amaturului de altadata...aceasta miscare a devenit o afacere. Buna, rea, o afacere ramane. Cel putin, asa e vazuta de cativa organizatori ( daca pun taxa atat inmultit cu atatia jucatori, voi castiga aceasta suma - cheltuieli minime ( chirie ioc, mesele proprietate personala, apa de proasta calitate, etc ) inseamna profit mare...si invers !
                  - propun afisarea la fiecare turneu desfasurat, a unui sondaj de opinie a celor care au participat ( nu din auzite sau povestite ) cu doua variante de raspuns : DA sau NU ! Pentru o transparenta totala si ca sa nu ne mai ascundem dupa porecle, nume false, etc, calificativele trebuiesc asumate, sa se stie cine a dat NU si cine a dat DA ( fara prietenii pe sub masa, fara complicitati inutile, fara suparari ( cu bilele la vedere e expresia uzitata in politica ) ! Turneele care vor strange mai multi de NU se vor elimina usor usor de pe harta Amatur...la fel cum , in aceeasi nota se pot retrage acreditarile pentru desfasurare de turnee A+, turnee zonale sau TF, acelor turnee cu calificative slabe...dupa cum bine se spune in lumea afacerilor, daca nu masori rezultatele, nu poti gestiona un business. Simplu !
                  - nu-l cunosc pe dl Chirap personal asa ca nu ma lansez in speculatii sau idei false insa presimt ca va alege o varianta din doua : ori se va ambitiona si turneul urmator va fi un regal tenisistic, ori nu-l va deranja foarte tare critica celorlalti si va pune lacatul pe sala o vreme...nu stiu. Ramane sa aflam.
                  Scurt si la obiect! restul e pt. Cancan....

                  Trimis de pe al meu SM-G388F folosind Tapatalk
                  LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

                  Comentariu


                  • Postat în original de danmihai Vezi post
                    Stimati colegi amaturisti, cateva ganduri :
                    .....
                    - propun afisarea la fiecare turneu desfasurat, a unui sondaj de opinie a celor care au participat ( nu din auzite sau povestite ) cu doua variante de raspuns : DA sau NU ! Pentru o transparenta totala si ca sa nu ne mai ascundem dupa porecle, nume false, etc, calificativele trebuiesc asumate, sa se stie cine a dat NU si cine a dat DA ( fara prietenii pe sub masa, fara complicitati inutile, fara suparari ( cu bilele la vedere e expresia uzitata in politica ) ! Turneele care vor strange mai multi de NU se vor elimina usor usor de pe harta Amatur...la fel cum , in aceeasi nota se pot retrage acreditarile pentru desfasurare de turnee A+, turnee zonale sau TF, acelor turnee cu calificative slabe...dupa cum bine se spune in lumea afacerilor, daca nu masori rezultatele, nu poti gestiona un business. Simplu !
                    ......
                    Turnee cu calificative (note de la 1 la 5 pe categorii - lumina, mese, mingi, etc) le-am propus acum vreo 2 ani dar cineva zicea ca... prea multe sondaje nu e de bine. Sa nu uitam ca aceste calificative pot fi date si la "oha".

                    Vis-a-vis de transparenta, si acest lucru l-am propus, in profilul fiecarui utilizator sa fie afisat numele si prenumele real, sau macar cel inscris la concursuri. Sunt multe persoane care-si creeaza conturi doar pentru a-si da like sau a sustine o idee propusa tot de ei. De fapt se vede de la o posta ca e aceeasi persoana cu atat mai mult cu cat si postarile de pe facebook ale acestor persoane sunt aproape identice. Asa ca, "ascunderea" identitatii pe forum nu-si are rostul.

                    In ce priveste turneele organizate la Gura Humorului, cu siguranta vor fi foarte apreciate si presimt si eu ca si altii ca nici carnati nu vor mai fi !

                    Pentru cei mai noi veniti in Amatur sa stiti ca si datorita lui Dan Chirap aceasta miscare a luat amploare si a ajuns unde a ajuns, Dan este un bun pionier al miscarii Amatur. Cei mai vechi de pe-aici poate-si mai amintesc ca pe la inceputuri jucam pe niste mese hobby de proasta calitate. Acum folosim mese de top. Si asta pentru ca au fost buni administratori, gen Dan Chirap, Seby Rojnita, Catalin Cozma si altii ca ei.
                    Insa, nu stiu care-i scopul unora dintre utilizatori dar se pare ca nu sunt decat niste "Gica contra"/troll. Am cautat activitatea unora dintre ei si nu m-a mirat faptul sa vad ca 80% din posturile d-lor sunt de tip fight. Se pare ca se "hranesc" cu acest tip de activitate.

                    Vreau doar un mesaj sa va mai transmit, cu privire la organizare de turnee.

                    Sa stiti ca absolut toti organizatorii fac eforturi extrem de mari pentru organizarea acestor competitii, isi sacrifica zile intregi pentru aceste evenimente (uneori chiar si certuri cu familia), un turneu organizat nu inseamna doar o sambata "pierduta" si cel putin 4-5 zile de umblatura ca la nebuni. Daca tragi linie nu ramai decat cu cuvintele de bine (sau nu) de dupa concurs si cu satisfactia ca ai reusit sa duci la bun sfarsit inca o adunare sportiva, chiar daca nu poti multumi pe toata lumea.
                    Totul devine trecut, faceti-va amintiri placute.

                    Respect.
                    Blade: lemn off...ce lemn !
                    Bh: cu tepi
                    Fh: fara tepi

                    Comentariu


                    • Oameni buni,

                      Nu sunt nici eu sustinatorul nimanui, sunt un biet incepator, insa am fost unul dintre ultimii care a mancat. Intrebasem pe cativa unde sunt ceaunele, unii mi-au spus ca nu cred ca mai sunt dar mi-au aratat directia unde sa ma indrept. Am mers prin ploaie si am gasit ceaunele cu destula mancare. Erau vreo 3-4 tineri care asteptau acolo, sub niste umbrele de terasa. Era spre seara. Am mancat cat am vrut, mi-am pus eu cu mana mea carnati si friptura de care am fost extrem de impresionat (vezi comentariul de mai devreme). Cine comenteaza ca nu a gasit mancare, probabil a mers extrem de tarziu acolo sau nu a stiut unde s-a servit mancarea! Nu poate nici organizatorul sa stea cu ceaunele in ploaie pina se hotaraste fiecare sa manance, pina la o ora tarzie in noapte.

                      Da, au fost multi inscrisi, au fost probleme etc, insa nu poti sa dai vina ca nu a fost mancare! Asta e o rautate! Dimineata a fost cas, ceapa, "chisca", slanina etc. S-a mancat la greu. La pranz pina seara a fost mancare. Bautura pentru amatorii de asa ceva a fost destula ca am vazut cativa amaturisti care nu se puteau tine pe picioare. Eu cand citesc comentarii ca nu a fost mancare, nu stiu ce sa mai cred!

                      Comentariu


                      • Postat în original de sorin_client Vezi post
                        Turnee cu calificative (note de la 1 la 5 pe categorii - lumina, mese, mingi, etc) le-am propus acum vreo 2 ani dar cineva zicea ca... prea multe sondaje nu e de bine. Sa nu uitam ca aceste calificative pot fi date si la "oha".

                        Vis-a-vis de transparenta, si acest lucru l-am propus, in profilul fiecarui utilizator sa fie afisat numele si prenumele real, sau macar cel inscris la concursuri. Sunt multe persoane care-si creeaza conturi doar pentru a-si da like sau a sustine o idee propusa tot de ei. De fapt se vede de la o posta ca e aceeasi persoana cu atat mai mult cu cat si postarile de pe facebook ale acestor persoane sunt aproape identice. Asa ca, "ascunderea" identitatii pe forum nu-si are rostul.

                        In ce priveste turneele organizate la Gura Humorului, cu siguranta vor fi foarte apreciate si presimt si eu ca si altii ca nici carnati nu vor mai fi !

                        Pentru cei mai noi veniti in Amatur sa stiti ca si datorita lui Dan Chirap aceasta miscare a luat amploare si a ajuns unde a ajuns, Dan este un bun pionier al miscarii Amatur. Cei mai vechi de pe-aici poate-si mai amintesc ca pe la inceputuri jucam pe niste mese hobby de proasta calitate. Acum folosim mese de top. Si asta pentru ca au fost buni administratori, gen Dan Chirap, Seby Rojnita, Catalin Cozma si altii ca ei.
                        Insa, nu stiu care-i scopul unora dintre utilizatori dar se pare ca nu sunt decat niste "Gica contra"/troll. Am cautat activitatea unora dintre ei si nu m-a mirat faptul sa vad ca 80% din posturile d-lor sunt de tip fight. Se pare ca se "hranesc" cu acest tip de activitate.

                        Vreau doar un mesaj sa va mai transmit, cu privire la organizare de turnee.

                        Sa stiti ca absolut toti organizatorii fac eforturi extrem de mari pentru organizarea acestor competitii, isi sacrifica zile intregi pentru aceste evenimente (uneori chiar si certuri cu familia), un turneu organizat nu inseamna doar o sambata "pierduta" si cel putin 4-5 zile de umblatura ca la nebuni. Daca tragi linie nu ramai decat cu cuvintele de bine (sau nu) de dupa concurs si cu satisfactia ca ai reusit sa duci la bun sfarsit inca o adunare sportiva, chiar daca nu poti multumi pe toata lumea.
                        Totul devine trecut, faceti-va amintiri placute.

                        Respect.
                        Mda respecta-ma ca sa te respect,cam asta ar fi problema intre organizatori si participanti si atunci nu ar mai fi discutii inutile si reprosuri asa ca ce se scrie in anuntul unui turneu sa se respecte chiar daca ar fi sa jucam pe mese de beton

                        Comentariu


                        • Am fost foarte ocupat in ultima perioada si nu am reusit sa dau un raspuns tuturor acuzelor ce mi s-au facut public pe acest forum.
                          Chiar daca o sa fie un post lung si greu de citit am sa tratez fiecare post in care minciuna si relatarile aleatorii sunt puse pe tapet.Despre reusita sau nereusita turneului las la aprecierea fiecarui participant ,eu doar incerc sa combat cateva neadevaruri.




                          Postat în original de FinalDestiny Vezi post

                          - mi se pare inacceptabil ca, dupa ce dai drumul la turneu la avansati(16 grupe pe 24 mese) sa stam pana la minim 3 ca sa se termine grupele inferioare. Tinand cont ca primele grupe au fost de 5 si pot confirma personal ca mesele alea s-au eliberat repejor, unele stateau libere sau jucau altii de la alte categorii, in timp ce in capatul celalalt al salii unii mai aveau 3 meciuri de jucat dupa ce eu terminasem de o ora si vedeam cel putin 2-3 mese libere personal. Nu e greu sa mearga cineva si sa vada cine a terminat, unde sunt ramase in urma meciurile(ca sa fie redistribuiti la alte mese) si sa mergem mai departe.
                          -Dupa cum se vede si din filmari si din afisarea grupelor Macovei Cristi la 12.30 juca superioarele,restul cu mesele libere se pot studia filmarile de pe you tube unde de multe ori se vede ca mai apar jucatori dupa o pauza de 10-15 minute si se mai joaca cate un meci.





                          Postat în original de roman bogdan Vezi post
                          Lasand la o parte victoria frumoasa pe care am obtinut-o, eu URSU si COCORUL avram victor, nu am avut parte de mancare, cred ca ceaunele au plecat cam repede de langa noi, si am inteles ca au fost 3 toate sau golit?
                          Nu vreau sa te pun intr-o lumina proasta ,dar trebuie sa le spui forumistilor ca erai ocupat cu operatiunea “Lista lui Bogdan” si duceai munci de lamurire cu elitist si openisti sa se gaseasca o solutie pentru ei,eu personal am aflat a 2 zi de lista cand am recuperat-o de pe masa din hol ce ti-am imprumutat-o pt a-ti expune echipamentele,si am vazut-o semnata doar de Roman Bogdan,Bularda.Petrescu,Tigau,Bauer,Farkas,si Tudorache.(Pentru curiosi am facut si poza)
                          De aceea a ramas Bogdan nemancat ,nu din alte motive.


                          Postat în original de petrescu liviu Vezi post
                          Nu voiam sa mai pun paie pe foc,insa pentru progres m-am hotarat sa scriu.
                          Este al doilea turneu A+ la care am refuzat sa particip din cauza lipsei conditiilor de desfasurare. La ora 17.30 (meciurile trebuiau sa inceapa la ora 14.00)se discuta in holul salii,daca sa ne mutam intr-o alta sala la Fălticeni sau sa nu mai jucam deloc. Cineva a avut ideea de a face o lista cu nemultumirile noastre si de a o semna de toti cei de la categoria Elite. In final aceasta petitie a fost intocmita de Bogdan Roman si semnata doar de cațiva,ceilalti dorind sa joace in orice conditii. Hilar a fost faptul ca si cei care au fost foarte vehementi la inceput,la ideea lui EMI TT,de a da o bere daca joaca la open si la elite,s-au razgandit,ba chiar spuneau ca sala se afla in cele mai bune conditii si se poate juca fara nici un pericol.
                          Turneul inceput la 17.45 era clar ca se juca pana la ora 3 dimineata,numai ca s-a luat decizia de a nu mai juca grupe superioare,trecandu-se direct la eliminatorii. Acest lucru mi s-a parut bizar si in afara regulamentului unui turneu A+
                          -Prima inexactitate,” 17.30 se discuta pe hol”.Se vede clar in postarea cu filmarile la 16 30 sau dat drumul la grupe,chiar cei mai constinciosi jucau deja oficial la 16.40 (Se vede Rodica Sicoe la masa 7)
                          -Al doilea lucru inexact (initial am vrut sa spun ca e o minciuna) “la idea lui EMI TT (adica firma mea are ideei) de a da o bere daca joaca la open si la elite”
                          Total neadevarat atata timp cat eu nici macar nu am participat la acele discutii si nici macar nu am avut cunostinta de ele.Dar cercetand si discutand cu mai multa lume ,se pare ca aceasta idee s-a vehiculat de la momentul in care Dan si cu mine am anuntat aceea pauza de condens si cineva din tribune a replicat ca daca tot facem o pauza nu dau organizatorii si o bere doua ,vorbe pe care eu personal nu le-am auzit ,doar cand am inceput sa cercetez aceasta idee cu berea data de EMI TT am aflat-o de la mai multii participanti care au auzit-o.Un raspuns clar l-am primit de la Domnul Tigau pe Mp cum ca pe hol unul din Organizatori,coordonatori au facut acest anunt in numele meu,cum ca EMI TT v-a da 1-2 beri celor care raman.Nu am aflat numele organizatorului sau coordonatorului.
                          Din acest fapt a rezultat o creere a imagine mele foarte neplacuta pentru care solicit tuturor celor ce s-au folosit
                          de aceasta, sa isi retraga cuvintele aceelea.
                          P.S.Singura propunere de a da o bere a venit din partea lui Adi Lazaroiu la adresa mea cu care am si baut o bere (singura la acest turneu) ,dar spre nemultumirea unora ,tot platita de Adi in semn de amicitie si nimic altceva.
                          Postat în original de Dan Tigau Vezi post

                          Ce este insa absolut ingrijorator si m-a motivat sa scriu si eu aceste randuri este atitudinea organizatorilor .
                          Unii au demonstrat fie pastrand tacerea asupra evenimentelor ( Dl Chirap Daniel -Dakiro ) fie trecand sub tacere incidentele si laudand cu un festivism exagerat succesul organizarii , neuitand sa critice concurenta( Pitești) in organizare ( Dl Corneanu Sorin) , fie facand oferte de nerefuzat tuturor celor de la Open si Elite care vor accepta sa joace in conditii impropii si anume 2 beri ( Dl Beltechi Dumitru –EMI TT ) ca sunt nepotriviti pentru a li se incredinta organizarea unei competitii sportive pentru ca scopul lor este evident unul comercial si nu stiu sa se comporte conform spiritului unei competitii sportive .
                          Altii au demonstrat ca sunt alaturi de tenis de masă si au acceptat ca sunt conditii inacceptabile, le-a parut rau si au cerut scuze si au propus celor de la Elite sa ne mutam ( era ora 17 00 -trebuia sa inceapa la 14 00 concursul ) in sala de la Fălticeni pusa la dispozitie de Dl Mosneagu Marius si de Dl Cozma Catalin .
                          Bravo lor !
                          Incidentul se refera la faptul ca toti cei de la Elite si majoritatea de la Open au inteles ca sunt conditii impropii si exista risc de accidentare si ca in primul rand nu se va juca tenis de masă in conditii de competitie conform asteptarilor pe care le avem de la un concurs A+ .
                          De aceea s-a facut o lista scrisa de Roman Bogdan ( si campion Gura Humorului-Bravo lui !) in care multi au semnat ca nu sunt de acord sa joace in conditiile existente .

                          !
                          ,” fie facand oferte de nerefuzat tuturor celor de la Open si Elite care vor accepta sa joace in conditii impropii si anume 2 beri ( Dl Beltechi Dumitru –EMI TT ) ca sunt nepotriviti pentru a li se incredinta organizarea unei competitii sportive pentru ca scopul lor este evident unul comercial si nu stiu sa se comporte conform spiritului unei competitii sportive .”

                          -din nou aceleasi acuze fara nici o baza ,pe deasupra isi asuma si competenta de a cataloga titulatura de organizator amatur.

                          Postat în original de raducu Vezi post
                          Inteleg de la unii prieteni - care au participat sau care au vrut sa participe dar au renuntat - ca un organizator a incercat sa ofere sau chiar a oferit o sticla-doua de bere pentru cei care vor juca. ASTA E CEA MAI MARE MIZERIE PE CARE O POATE FACE UN ORGANIZATOR SI ARATA CE GANDESTE ACESTA DESPRE PARTICIPANTI SI CAM CUM II APRECIAZA EL. DACA sunt persoane care au acceptat sau care pentru asta au decis sa continue, inseamna ca asta este valoarea lor ca oameni si asa trebuie apreciati. Si la fel trebuie apreciat si caracterizat organizatorul respectiv...
                          ...
                          Aici se refera la persoana mea ,si face niste acuzati incriminatorii la adresa mea pe care nu le inteleg.Astept niste explicatii Radu .

                          Postat în original de Claudiu P
                          Un alt exemplu negativ, un om de nimic, un incompetent (aspecte rezultate din comportamentul catalogat de majoritatea ) este :::::::, care a inteles acest turneu ca un fel de bazar, bisnita. Acest individ- putin analfabet, facand numeroare greseli in vorbire, striga ca o persoana suferinda de diferite afectiuni sa paraseasca concurentii sala, fara a-l intreresa conditiile de afara.!
                          Pe langa toata postarea rautacioasa la adresa turneului ,mi –se pare inadmisibil rasplatirea cu “like” din partea altor organizatori ,chiar coordonatori ai circuitului a unor astfel de ineptii,a unor astfel de persoane care fac astfel de afirmatii.Chiar daca sunt niste acuze grave ma limitez la gandul ca frustrarea unora e mare si nu avem ce face.

                          Postat în original de victor.arad Vezi post
                          Daca se doreste cu adevarat o schimbare majora, trebuie luate masuri drastice si persoana/ele vinovate sa fie trase la raspundere si/sau penalizate altfel este vorbarie goala sau Cancan! Trebuie neaparat facute schimbarile necesare, altfel se va duce si circuitul nostru in deriva.
                          .
                          Aici ai perfecta dreptate Victor,trebuie luate masuri drastice,eu am facut deja, cand tu trebuia sa joci cu Rodica Sicoe care m-a rugat frumos sa te caut si nu am reusit cu ea sa te gasim vreme de 32 de minute pentru a juca un meci din eliminatori.
                          Tin sa te anunt ca eu am luat deja masuri si la urmatoarele mele turnee nu vei fi primit.

                          Acelasi EMI.
                          Ultima editare de Zosim1; 08.mai.2017, 21:08.

                          Comentariu


                          • Discutiile referitoare la acest turneu, si este valabil la oricare alt turneu, nu trebuie sa aiba loc in jurul subiectelor precum mancare, apa, taxa, mese, mingi, profit si altele asemenea. Fiecare organizator isi face calculele lui astfel incat sa merite sa organizeze acel turneu si deciziile lui trebuiesc respectate de toata lumea, nu ti-a placut organizarea, au fost timpi morti mari sau taxa ti s-a parut prea mare pentru conditiile oferite nu te mai duci data viitoare, oferta de turnee este destul de variata, deocamdata. Respect domnului Chirap, d-lui EMI, Sorin si celorlalti implicati in organizare, si eu stiu prea bine ca nu este deloc usor sa organizezi un turneu, sunt sigur ca vor organiza multe turnee de acum inainte, unele vor iesi bine altele mai putin bine. Problema la acest turneu a fost supraaglomerarea cu buna stiinta si faptul ca era clar ca turneul nu se va putea desfasura in conditiile anuntate initial. Organizatorul s-a incapatanat sa pastreze numarul celor inscrisi desi a fost avertizat de coordonatori cu mare experienta, el insusi fiind un coordonator cu multa experienta.
                            Ultima editare de Cornel 67; 09.mai.2017, 08:07.

                            Comentariu


                            • Domnilor Organizatori ai Amatur
                              Pentru orice exista reguli generale si specifice.
                              In cazul nostru sunt reguli generale care tin de conduita in sport in general si de tenis de masă in particular conform regulamentelor internationale si regulamentului Amatur.
                              Mai sunt regulile de comunitate, de buna cuviinta, regulile de siguranta , etc.
                              Toate regulile insa , la noi, acum in 2017 inca se aplica dupa cum bate vantul si opineaza majoritatea.
                              Adica merge si asa, sa fim multumiti cu ce primim , lasa ca iau eu masuri, eu sunt tare ca vorbesc in numele majoritatii si a zis majoritatea ca e bine ca nu-i rau, am avut ghinion : a plouat ( e super hilar, zau!!!!).
                              Daca totusi vreti altceva in afara de fun si cancan regulile trebuie respectate.
                              Deoarece organizatorii nu au raspuns pana acum si probabil nu o vor face va rog sa analizati problemele ridicate mai jos si pe cat posibil sa luati o decizie privind urmatoarele :
                              -anuntul pentru A+ nu a fost respectat pentru Open si Elite : conditii de joc ,ore de incepere , grupe superioare . A fost un A+ ?Daca da eu am fost prezent, am platit dar nu am jucat existand risc de accidentare. De ce s-au modificat grupele inferioare -nu era necesar , se observa usor prin comparatie- fara sa fiu intrebat si unde sunt punctele pe care trebuia sa le primesc daca ramaneau grupele initiale si ieseam pe ultimul loc impreuna cu cei care nu au vrut sa se puna in pericol?Am facut propunerea dar nu mi s-a raspuns. Cum e corect cu punctarea pentru ca organizarea altfel decat anuntul a viciat clasamentul?Eu am propus 2 A+ in aceeasi zi in tara pentru a nu vicia rezultatul clasamentului. Pentru unii inca este o competitie sportiva si trebuie sa isi atinga scopul ,pentru altii este doar un prilej de socializare dar in acest fel ( cu doua competitii in 2 locatii diferite ) pot fi satisfacute ambele optiuni.
                              -conditiile de joc puneau in pericol jucatorii si nu au corespuns cu anuntul. Eu am venit citind anuntul si avand anumite asteptari. Cea mai importanta era sa nu existe risc de accidentare pentru ca incerc sa ma recuperez de 4 si 5 luni pentru 2 accidentari la Top Tenis Arena in cadrul Amatur ( una din cauza frigului , cealalta din cauza condensului) si cu tot timpul si banii cheltuiti inca nu am reusit.
                              Semnatura pe propia raspundere ca esti sanatos si iti asumi consecintele nu ii absolva de raspundere pe organizatori in nici un fel pentru neconcordante care pot pune in pericol sanatatea participantilor.
                              Au murit doi oameni a caror amintire este vie inca pentru toti si am putea sa ne intrebam daca nu cumva multele drumuri lungi si obositoare continuate cu turnee solicitante in conditii impropii de zapuseala si umiditate,urmate de plecari la drum la fel de obositoare, au avut sau nu in timp o contributie la un astfel de tragic deznodamant.
                              Trebuie ca fiecare dintre noi sa se intrebe acest lucru pentru ca ni se poate intampla si noua oricand.
                              La fel trebuie sa va puneti si voi organizatorii aceeasi intrebare pentru ca aveti aceasta raspundere si pot exista si consecinte directe pentru voi in afara de evenimentul nefericit in sine ( daca cineva face o ruptura , luxatie sau se accidenteaza serios -accident cerebral sau infarct , actioneaza in instanta si castiga).
                              Deci eu cred ca lucrurile sunt mult mai serioase decat sunt prezentate iar exigenta este adaptata cu frana trasa unor situatii anormale dar cu care ne-am obisnuit.
                              Eu va atrag atentia ca toti traim o singura viata si ca trebuie sa fim cu mult mai atenti cum o traim.
                              Inclusiv sa nu polemizam si sa argumentam aiurea .
                              Mai bine sa incercam sa rezolvam astfel de situatii in viitor si sa fim cu mult mai exigenti privind conditiile de joc si organizarea .
                              Pentru mine este mai putin important daca este sau nu o afacere -chiar cred ca ar trebui sa fie dar cu respectarea regulilor.
                              Cred ca organizatorii au vrut sa ofere ospitalitate tuturor dar au dimensionat gresit pentru ca li s-a permis .
                              Acest lucru trebuie corectat prin omologarea salilor , a organizarii si a normelor de acceptare pentru turneu sub egida Amatur.
                              Important este sa fie conditii normale de joc si convietuire si sa se respecte norma de jucatori/ masa/spatiu de joc/ timp de joc total.
                              Pentru jucatorii care joaca in fazele finale efortul este supradimensionat si asta costa : ei platesc cu timp mai putin din viata lor.
                              Exact ca niste gladiatori sacrificati pentru placerea multimii.
                              Este corect sau nu ?Ce credeti ?
                              Daca pleaca noaptea cu masina dupa un concurs epuizant si a doua zi aflati ca unul din ei nu mai exista ?
                              Ii regretam si rasuflam usurati ca au semnat ca isi asuma raspunderea si nimeni altcineva nu raspunde?
                              Dar daca ti se poate intampla si tie acelasi lucru?
                              Atata timp cat unii sunt nemultumiti din motive obiective concursul de la Gura Humorului sigur nu a fost un succes rasunator si nu merita repetat doar pentru ca cineva a pus mai mult suflet in organizarea turneului decat la cel precedent si ca sa se apere neaga realitatea si are si sustinatori.
                              Nu pentru toti merge si asa.
                              Nu exista ghinion daca exista ratiune si exigenta.
                              Eu cred ca este un semnal de alarma si trebuie luate masuri serioase privind organizarea competitiilor din cadrul Amatur.
                              Va rog sa va ganditi la acest lucru si am convingerea ca exista solutii pentru ca toti iubitorii acestui sport sa fie multumiti ca pot juca in cadrul Amatur multi ani de acum incolo, cu placere si in conditii de siguranta pentru o sanatate mai buna si o viata mai lunga , fara alte dispute in afara de cele sportive la masa de joc.
                              Important este sa cadem cu totii de acord .
                              Eu sunt convins ca putem!

                              Comentariu


                              • In primul rand trebuie sa multumesc lui Marcel Giosan pentru analiza pertinenta a turneului. A fost impartial ceea ce il face un lider. Mai mult de atat nu pot sa spun. De cand sunt in Amatur am incercat sa aduc imbunatatiri asupra desfasurarii lor si am incercat diferite metode. Imi dau seama ca nu a fost reusit dupa numarul mare de comentarii dupa terminarea lui. De obicei dupa un turneu bun dupa doua zile nu se mai uita nimeni. Multi coordonatori m- au sfatuit diferite scheme de joc si reducerea numarului de jucatori dar la acea data am considerat ca trebuie sa multumesc pe toata lumea si ca pot reusi sa fac acest lucru. Le multumesc si lor. Sistemul pe care l- am folosit s-a bazat exclusiv pe calcule matematice si greseala mea a fost ca nu am luat in calcul si factorul uman. Le cer scuze celor care au venit de la distanta si au intarziat acasa, respectiv avansatilor care au venit de dimineata si au ramas pana la terminarea turneului - la sfarsitul zilei. Mi- am aprins singur foc pe par. Sigur de acum incolo Turneele A+ se vor desfasura in alte conditii si in alte sali si doresc succes tuturor celor care le vor organiza. Voi pune la dispozitia conducerii Amaturului toate filmarile care au fost facute pe parcursul turneului si se va putea analiza punct cu punct conditiile de joc, de ce s-a intarziat, cine este responsabil, daca au fost luate decizii corecte . Topicul l- am inchis pentru ca situatia incepea sa degenereze cu acuzatii false si care nu aveau legatura cu situatia reala . Totdeauna am considerat camentariile ca pe niste pasi adusi in plus organizarii mai bune a turneelor, dar nu acuzatiilor false. Acum ca este redeschis de cineva care poate... si care vrea sa aduca imbunatatiri ... si da dreptate unui mincinos ( care nici macar nu este gentelman ) in loc sa analizeze - lucru pe care trebuie sa- l faca un coordonator , am sa dau un raspuns pe masura: Laky esti un mincinos ! Asta ti- o spun nu numai eu ci si Ignat- porcul care s- a sacrificat in spiritul Amaturului in ziua de Marti si s- a transformat in slanina, costita, caizer, chisca cu hrisca si carnati pentru deliciul lui.
                                Aici este doar de capra vecinului .

                                Postat în original de laky Vezi post
                                Drumul spre iad e pavat cu bune intentii!
                                Am tot respectul pentru organizatori, dar nu te intinde mai mult decat iti e plapuma, caci risti sa-ti inghete picioarele! Si ne-au cam inghetat! In ceea ce priveste derularea concursului, organizatorii au fost total depasiti de situatie!
                                Un turneu A+ ar trebui sa fie un regal, si in nici un caz o incercare de a dobora un record de prezenta.Cu riscul de a supara pe multi, dar atatia incepatori nu-si au locul la un A+. Fara exagerare, din cauza lor s-a pierdut o groaza de timp! Multi dintre ei nu au o cultura elementara a concursului in sensul ca umbla brambura prin sala in loc sa stea la masa lor sa-si astepte randul. pierzandu-se mult timp cu prezentarea la masa. Printre altele,multi nu stiau nici macar sa completeze foaia de concurs. Cu tot respectul, dar initierea incepatorilor in Amatur trebuie facuta prin turnee B, apoi A. Turneele A+ ar trebui sa fie cireasa de pe tort si sa fie apanajul celor care in Amatur au strabatut sute si mii de kilometrii, si au strans puncte. In detrimentul celor de la open si de la elite, care au ajuns sa inceapa jocurile cu o intaziere de 4-5 ore, s-a apelat la o solutie cel putin ciudata, de a permite incepatorilor si avansatilor sa joace si superioarele in timp ce cei de la open si elite taiau frunze la caini! Este de inteles frustrarea lor! In plus, pe la orele 15 in sala era un condens imens, fapt absolut imputabil organizatorilor, in conditiile in care nu au luat decizia pornirii la timp a ventilatoarele si geamurile nu au fost deschise decat pe la ora 17! Oare de ce? S-a dovedit ulterior ca indiferent de conditiile meteo, ventilatoarele pornite si geamurile deschise au putut rezolva cu brio problema condensului, pana la sfarsitul concursului sala ramanand permanent uscata.
                                Aceste sali de sport nu sunt facute pentru a primi 25 de mese! Numarul exagerat de mese a determinat un spatiu de joc destul de mic,in care cuvantul de ordine a fost STOP, fragmentandu-se jocul nepermis de mult! Mesele de langa balustrada metalica au fost iluminate insuficient!, iar la mesele din cele patru colturi puteai sa-ti bagi degetele in ochi, de intuneric ce era! Suprapopularea salii la Gura Humorului a demonstrat inca odata ca este absolut obligatorie stabilirea unui normativ Amatur cu privire la numarul maxim de jucatori aceptati la un turneu, in functie de numarul de sali disponibile, si capacitatea acestora de a primi un numar optim de mese in condtiile de asigurea aunui nivel decent de joc.
                                O alta problema nerezolvata de organizatori a fost eliminarea timpilor morti prin limitarea timpului de incalzire si redirectionarea jocurilor nedisputate spre mesele la care deja s-au terminat grupele. Au existat perioade in care erau 6-7 mese libere , iar la anumite grupe jucatorii inca isi asteptau randul. In conditiile in care ai un termen limita de incepere a jocurilor, respectiv ora 14 pentru open, si un numar exagerat de jucatori la incepatori si avansati, tu ca organizator trebuie neaparat sa faci pe zbirul la masa de joc! Altfel situatia o ia razna rau de tot!
                                Gulasul si fasolea au fost gustoase, portiile fiind insa cam prea "subtiri", cei care au optat pentru fasolea cu carnati avand surpriza de a fi serviti cu o "miniatura" de carnati de 2 centimetrii. Iar faptul ca painea, cel putin in perioada in care noi am fost la masa a lipsit cu desavarsire, confirma faptul ca satisfactia "clientului" nu a jucat totusi un rol primordial.
                                Cu aceste randuri nu am vrut sa supar pe nimeni, sunt pur si simplu observatii la rece prin care am vrut doar sa atrag atentia asupra unor deficiente organizatorice. Tot respectul pentru domnul Chirap, dar se pare ca in conditiile mai sus amintite nu a prea nimerit...centrul țintei!
                                Un avocat simplu ar putea darama acest acuzatii doar prin faptul ca am INCHIS ventilatia pe seara pentru ca deja era frig nu am deschis- o precumi afirmi iar geamurile au fost deschise toata ziua, iar timpii morti nu puteau sa fie la grupele inferioare deoarece fiecare avea joc la fiecare 15 min.

                                Postat în original de Mihai Vranceanu Vezi post
                                Postat în original de laky
                                ?Cât privește nemulțumirile gastronomice, aveți vă rog frumos în vedere că Organizatorii AmaTur trebuie să asigure participanților la turneu mingi de joc și 2 litri de apă plată.
                                Ce fac unii dintre noi atunci când organizeză turnee și pregătesc un ceaun, o gustare, o cafea, etc. este o chestiune absolut benevolă și care ține de posibilitatea și generozitatea de bună gazdă a fiecăruia și nu cred că e fair-play să ne plângem de mărimea sau calitatea porției. E suficient să-i spunem gazdei "Mulțumesc pentru masă" și dacă totuși nu ne-a plăcut rugăm soția data viitoare să ne pună un sandwich în plus.
                                Nu e demn de spiritul unui gentleman al tenisului să pună în discuție mărimea c?rnatului din farfurie.
                                încă o dată scuze tuturor participanților la Turneul A+ din Bucovina, și consider că aici vorbesc și în numele Organizatorilor locali, care au vrut totuși să vă ofere o sâmbătă frumoasă în Țara Fagilor, dar au avut parte de ghinion (ploaie) și poate n-au momentan resursele sufletești să le pună pe h?rtie.
                                Sunt sigur că vor mai fi pe viitor turnee frumoase la Gura Humorului! ?

                                Topicul turneului a devenit SUBIECT ?NCHIS!!!
                                A inchide un subiect atât de fierbinte pentru simplul motiv ca nu mai ai chef sa auzi critici la ceea ce ai facut sau la ceea ce nu ai facut bine e un gest ABSOLUT CONDAMNABIL nemaiîntâlnit pe forum si denotă o atitudine de crasă sfidare a tuturor regulilor de comportament ! Prin acest gest organizatorii au demonstrat ca ceea ce s-a intamplat la Gura Humorului nu a fost jocul unor întâmplări nefericite ci a fost rodul nepasării și disprețului total față de amaturiști!!! Acest gest a pus capac la toate, fiind la fel de bădăran cu cel de a tr?nti cuiva telefonul atunci când nu-ti mai place ce auzi!
                                Am inceput acest topic cu un citat din ultimul post al domnului Marcel Giosan, pentru care am avut și voi avea în continuare respectul pe care îl merită pentru ceea ce a făcut, face si va mai face in tenisul de masa amator. Dar se pare că a derapat de pe traseul echidistanței ce ar fi trebuit să-i caracterizeze atitudinea. Și-a turnat ceva cenușă în cap, dar se pare că nu destulă!
                                Domnule Giosan, un turneu de tenis este un pachet de servicii ALL INCLUSIV, care este compus in principal din taxa pentru folosirea salii, prețul apei, a mancării anunțate și a cotei părți către AMATUR și pentru care fiecare plătește! Deci aceste servicii pentru care participanții au plătit o taxă(deloc mică) sunt obligatoriu a fi furnizate la nivelul celor declarate . Deci ?ceaunul? sau gustarea dinainte anunțată nu este deloc ?o chestiune absolut benevolă și care ține de posibilitatea și generozitatea de bună gazdă a fiecăruia?, ci este o obligație asumată prin anunțul turneului, care trebuie asigurată cel puțin la nivelul celor 12 lei la cât a fost evaluat meniul.
                                Constatarea despre mărimea cărnatului îmi aparține în totalitate, și vreau să știți că deși nu țin să mă incadrez in categoria gentlemenilor tenisului de masa, mă consider doar un om cu bunul simț în limitele normalului și căruia ?i plac ca regulile jocului să fie respectate. De altfel, pentru a orice eventualitate sanvișurile în plus atât de recomandate de dvs au fost pregătite de acasă, fiind elementele care m-au ajutat să rezist în condițiile ?idilice? create.(drăcușorul din mine mi-a adus aminte că soluția propusă de dumneavoastră de a lupta împotriva foamei, seamănă izbitor cu cea a unui fost prim-ministru care prin anii 90 ne dădea soluția salvatoare împotriva frigului din casă prin implementarea acelei haine în plus!)
                                ?n concecință nu m-am dus la doamna Chirap să-i mai cer o porție, așa cum cu o fină ironie mi s-a sugerat, dar nici să-i spun sărut m?na pentru masă!
                                ?n continuare, orice asemănare a bancului de mai jos cu realitatea este pur întâmplătoare...
                                Nea Ion, flăm?nd nevoie mare, intră la un restaurant cu staif (pentru gentlemeni!), și comandă fasole cu c?rnați. Chelnerul ?i aduce o portie domnească, așa ca pentru burți subțiri, și observă că nea Ion, tăt intorcea c?rnatul pe toate fețele, uit?nduse de zor când la un capăt al c?rnatului când la celălalt.
                                - Este vreo problemă?
                                - No, șefule, bag samă că-i mare bai mare cu capetele c?rnatului!
                                - Și care ar fi problema?
                                -No dragă domnule, baiul e că de ce ?s capetele așa de aproape unul de altul?
                                Din partea mea, (fără însă a închide topicul) consider discuțiile încheiate.


                                Pentru ca pot si pentru ca acest domn are dreptate din punctul meu de vedere, redeschid acest subiect!

                                P.S. Subiectul a fost inchis de catre organizator(Chirap), nu de catre domnul Marcel Giosan!

                                P.S. 2
                                Postat în original de marcelgiosan
                                încă o dată scuze tuturor participanților la Turneul A+ din Bucovina, și consider că aici vorbesc și în numele Organizatorilor locali, care au vrut totuși să vă ofere o sâmbătă frumoasă în Țara Fagilor, dar au avut parte de ghinion (ploaie) și poate n-au momentan resursele sufletești să le pună pe h?rtie.
                                sansa oferita aici Marcele catre organizatorii locali a fost sfidata prin acest act de inchidere a subiectului.
                                Toate acuzatiile trec in cascada , fiecare intelege in interesul lui si acctioneaza ca atare. Se platesc polite adunate de ani... De aceea voi raspune de acum incolo la Fight la postul acesta http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...rului-RELOADED
                                Voi continua sa organizez de acum incolo turnee zonale tinand cont si de parerile constructive dar si prin prisma faptului ca toti suntem supusi unui regulament si unei conduite : organizatori si participanti. Cei care au fost la Gura Humorului se vor intoarce daca vor vrea.
                                Si acum trebuie sa fiu optimist dupa ce nu am putut sa- mi revin la mai mult de o saptamana de la terminarea lui.
                                Hai ai nostri !!!
                                Dan Chirap
                                www.sportdakiro.com
                                email: contact@sportdakiro.com

                                Comentariu


                                • Postat în original de florin toma Vezi post
                                  Stimate D-le Sorin,

                                  Am fost plecat din tara si nu am putut sa raspund la postarea dvs,...
                                  De obicei, odata cu trecerea timpului, amintirile se estompeaza, pe cind la dv vad ca se inmultesc.
                                  Sunt tare curios cum socotiti dv cele 8h pe care le-ati asteptat, atita timp cit inferioarele s-au terminat intre orele 13h-14h, la 14h30 a inceput prima serie de grupe superioare, la ora 17h a doua serie de grupe superioare, iar eliminatoriile au inceput la ora 20h...
                                  Din moment ce spuneti ca ati asteptat destul de mult intre inferioare si superioare, banuiesc ca ati fost in seria a doua, ce a inceput la ora 17h...deci unde sunt cele 8h?

                                  Al doilea lucru deranjant este expresia dvs: "nici ospitalitate sincer nu prea am vazut".....adica vroiati sa va asteptam cu flori in gara, sau sa intindem covorul rosu?
                                  Atita timp cit asiguram conditii deosebite de joc pentru tenisul de masa (doar e Sala Polivalenta, nu o sala de sport gen Nastase sau Udrea) si va oferim pentru hidratare apa de calitate ( nu de 0.7 lei sticla, cum se plingea cineva ) , consider ca e mai important decit sa anunti ca oferi cafea ce se dilueaza cu trecerea timpului pina dispare, sau te lauzi ca ai nu stiu cite ceuane cu mincare, dar asa cum spunea Roman Bogdan, sunt jucatori ce ramin fara.....si atunci unde este ospitalitatea?

                                  Mai bine hai sa vedem birna din ochiul nostru, si nu paiul din ochiul celuilalt!!
                                  Foarte bine ca asigurati conditii bune de joc insa pe de alta parte din moment ce asigurati minimul impus adica doar apa plata nu mi se pare fair-play sa va legati de cei care ofera mult mai mult la taxe comparabile .( banuiesc ca pe de alta parte profitul difera semnificativ)
                                  In general la concursuri A sau A+ se sta cam toata ziua si apreciez mult organizatorii care vin in sprijinul concurentiilor si asigura mai mult decat minimul necesar adica apa plata deoarece multi vin de departe si unii fac eforturi deosebite inclusiv financiare pentru a ajunge la concurs si prin urmare orice mana de ajutor intinsa si de organizatori este binevenita.
                                  Foarte bine ati spus : "Mai bine hai sa vedem birna din ochiul nostru, si nu paiul din ochiul celuilalt!!"

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Pitzi Vezi post
                                    Foarte bine ca asigurati conditii bune de joc insa pe de alta parte din moment ce asigurati minimul impus adica doar apa plata nu mi se pare fair-play sa va legati de cei care ofera mult mai mult la taxe comparabile .( banuiesc ca pe de alta parte profitul difera semnificativ)
                                    In general la concursuri A sau A+ se sta cam toata ziua si apreciez mult organizatorii care vin in sprijinul concurentiilor si asigura mai mult decat minimul necesar adica apa plata deoarece multi vin de departe si unii fac eforturi deosebite inclusiv financiare pentru a ajunge la concurs si prin urmare orice mana de ajutor intinsa si de organizatori este binevenita.
                                    Foarte bine ati spus : "Mai bine hai sa vedem birna din ochiul nostru, si nu paiul din ochiul celuilalt!!"
                                    Am impresia ca nu ati inteles nimic din ce am postat atit eu, cit si Dan Tigau....
                                    Important nu este ca inafara de minimul impus, apa plata, sa oferi si altceva in plus(ceaune, sandwich-uri, etc) dar conditiile de joc sa fie improprii jocului de tenis.
                                    Din punctul meu de vedere prefer sa fie conditiile pe care le poate oferi o Sala Polivalenta, ca jucatorii sa aiba lumina, spatiu, loc in tribuna unde sa se dezechipeze, sa nu fie condens,etc decit sa joci in sali intunecoase, sau cu soarele in ochi si sa se accidenteze....

                                    Deci nu m-am legat niciodata de cei ce pot oferi ceva in plus..foarte bine daca pot..dar venim la un turneu de tenis, nu la un festin.
                                    Iar pt cei ce vin de departe ..la toate turneele la care am participat (si slava Domnului, sunt destule) am gasit din partea organizatorilor pliante cu firme de catering, unde fiecare poate sa-si comande ce vrea....deci nu e nevoie ca organizatorul sa se ocupe de preparare, servire, etc, ca lumea sa fie multumita, in schimb sa nu fie atent la organizarea turneului(timpi morti, mese libere, etc)
                                    Acum fiecare procedeaza cum vrea...

                                    P.S. Si ca sa fie taxele comparabile....era ok daca in loc de 30 lei (cum a fost la Sala Polivalenta la Pitești) sa cer 40 de lei (cum a fost la Gura Humorului) si sa ofer si un meniu? Ca apoi sa spuna lumea ca piureul a fost sleit, ca friptura nu a fost facuta, ca furculitele nu au fost de calitate deoarece s-au rupt, ca nu s-au jucat grupe superioare, ca s-a stat citeva ore intre grupele superioare si inferioare, etc?
                                    Ultima editare de florin toma; 10.mai.2017, 20:13.

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de danmihai Vezi post
                                      Stimati colegi amaturisti, cateva ganduri :
                                      - trebuie sa depasim impreuna idilicul Amaturului de altadata...aceasta miscare a devenit o afacere. Buna, rea, o afacere ramane. Cel putin, asa e vazuta de cativa organizatori ( daca pun taxa atat inmultit cu atatia jucatori, voi castiga aceasta suma - cheltuieli minime ( chirie ioc, mesele proprietate personala, apa de proasta calitate, etc ) inseamna profit mare...si invers !
                                      - propun afisarea la fiecare turneu desfasurat, a unui sondaj de opinie a celor care au participat ( nu din auzite sau povestite ) cu doua variante de raspuns : DA sau NU ! Pentru o transparenta totala si ca sa nu ne mai ascundem dupa porecle, nume false, etc, calificativele trebuiesc asumate, sa se stie cine a dat NU si cine a dat DA ( fara prietenii pe sub masa, fara complicitati inutile, fara suparari ( cu bilele la vedere e expresia uzitata in politica ) ! Turneele care vor strange mai multi de NU se vor elimina usor usor de pe harta Amatur...la fel cum , in aceeasi nota se pot retrage acreditarile pentru desfasurare de turnee A+, turnee zonale sau TF, acelor turnee cu calificative slabe...dupa cum bine se spune in lumea afacerilor, daca nu masori rezultatele, nu poti gestiona un business. Simplu !
                                      - nu-l cunosc pe dl Chirap personal asa ca nu ma lansez in speculatii sau idei false insa presimt ca va alege o varianta din doua : ori se va ambitiona si turneul urmator va fi un regal tenisistic, ori nu-l va deranja foarte tare critica celorlalti si va pune lacatul pe sala o vreme...nu stiu. Ramane sa aflam.
                                      Completari : propun taxa unica functie de valoarea turneului ( gen 25 ron B-ul, 30 ron A, 40 A+, 50 TF - la latitudinea comitetului director ) - se elimina in felul asta diverse socoteli si a doua propunere este eliminarea ceaunelor, tigailor, protapurilor de orice fel - ideea cu firme de catering e excelenta ! Ca exista organizatori care DUPA terminarea vreunui turneu, doresc sa sarbatoreasca punand la masa pe cei care au jucat, castigat sau pierdut, foarte bine ! Dar sa nu amestecam tenisul cu altceva...nu ma pot abtine sa nu remarc din toate turneele la care am fost, fluiditatea si cursivitatea cu care dl Cozma Catalin intelege sa organizeze orice turneu in Fălticeni si credeti-ma, toti am mancat foarte bine si toti am baut cel putin la fel ! Il rog pe dom Marcel dupa ce se ajunge la o solutie finala vizavi de noile provocari de organizare, sa-i convoace la o discutie joviala pe organizatorii din toata tara si sa nu mai simtim ca jucam la București, Gherla, Botoșani...toate sa aiba un numitor comun ! Ar fi super !
                                      TRUST NO ONE !

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de florin toma Vezi post
                                        Stimate D-le Sorin,

                                        Am fost plecat din tara si nu am putut sa raspund la postarea dvs,...
                                        De obicei, odata cu trecerea timpului, amintirile se estompeaza, pe cind la dv vad ca se inmultesc.
                                        Sunt tare curios cum socotiti dv cele 8h pe care le-ati asteptat, atita timp cit inferioarele s-au terminat intre orele 13h-14h, la 14h30 a inceput prima serie de grupe superioare, la ora 17h a doua serie de grupe superioare, iar eliminatoriile au inceput la ora 20h...
                                        Din moment ce spuneti ca ati asteptat destul de mult intre inferioare si superioare, banuiesc ca ati fost in seria a doua, ce a inceput la ora 17h...deci unde sunt cele 8h?

                                        Al doilea lucru deranjant este expresia dvs: "nici ospitalitate sincer nu prea am vazut".....adica vroiati sa va asteptam cu flori in gara, sau sa intindem covorul rosu?
                                        Atita timp cit asiguram conditii deosebite de joc pentru tenisul de masa (doar e Sala Polivalenta, nu o sala de sport gen Nastase sau Udrea) si va oferim pentru hidratare apa de calitate ( nu de 0.7 lei sticla, cum se plingea cineva ) , consider ca e mai important decit sa anunti ca oferi cafea ce se dilueaza cu trecerea timpului pina dispare, sau te lauzi ca ai nu stiu cite ceuane cu mincare, dar asa cum spunea Roman Bogdan, sunt jucatori ce ramin fara.....si atunci unde este ospitalitatea?

                                        Mai bine hai sa vedem birna din ochiul nostru, si nu paiul din ochiul celuilalt!!
                                        Postat în original de florin toma Vezi post
                                        Am impresia ca nu ati inteles nimic din ce am postat atit eu, cit si Dan Tigau....
                                        Important nu este ca inafara de minimul impus, apa plata, sa oferi si altceva in plus(ceaune, sandwich-uri, etc) dar conditiile de joc sa fie improprii jocului de tenis.
                                        Din punctul meu de vedere prefer sa fie conditiile pe care le poate oferi o Sala Polivalenta, ca jucatorii sa aiba lumina, spatiu, loc in tribuna unde sa se dezechipeze, sa nu fie condens,etc decit sa joci in sali intunecoase, sau cu soarele in ochi si sa se accidenteze....

                                        Deci nu m-am legat niciodata de cei ce pot oferi ceva in plus..foarte bine daca pot..dar venim la un turneu de tenis, nu la un festin.
                                        Iar pt cei ce vin de departe ..la toate turneele la care am participat (si slava Domnului, sunt destule) am gasit din partea organizatorilor pliante cu firme de catering, unde fiecare poate sa-si comande ce vrea....deci nu e nevoie ca organizatorul sa se ocupe de preparare, servire, etc, ca lumea sa fie multumita, in schimb sa nu fie atent la organizarea turneului(timpi morti, mese libere, etc)
                                        Acum fiecare procedeaza cum vrea...

                                        P.S. Si ca sa fie taxele comparabile....era ok daca in loc de 30 lei (cum a fost la Sala Polivalenta la Pitești) sa cer 40 de lei (cum a fost la Gura Humorului) si sa ofer si un meniu? Ca apoi sa spuna lumea ca piureul a fost sleit, ca friptura nu a fost facuta, ca furculitele nu au fost de calitate deoarece s-au rupt, ca nu s-au jucat grupe superioare, ca s-a stat citeva ore intre grupele superioare si inferioare, etc?
                                        Vorbim despre turnee de tenis de masă prin urmare este evident ca prioritar sunt conditiile de joc (din aceasta cauza nici nu am mentionat in postul anterior acest fapt ) si orice ofera in plus organizatorul nu trebuie sa deranjeze buna desfasurare a turneului ci dimpotriva sa o ajute .Avand in vedere ca la multe turnee se sta toata ziua o componenta importanta cred ca este si socializarea nu doar sa vii ca un robot sa iti joci meciurile si gata liber sa pleci acasa .
                                        Cred ca scopul Amatur este sa atraga cat mai multi jucatori fiind vorba de amatori si implicit de sport de masa si ar trebui sa intelegem ca "tot pachetul oferit de organizatorii" va ajuta la atragerea de jucatorii noi si dau ca exemplu aici turneul B de la Corund care are un numar foarte mare de participanti in fiecare an . (http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ghlight=corund).
                                        Banuiesc ca secretul lui este taxa scazuta adica 20 lei si oferta organizatorilor incluzand masa de pranz adica un ceau . Sigur nu toti organizatorii beneficiaza de sponsori dar ar fi pacat ca turneele sa fie organizate doar cu scopul de-a obtine un profit cat mai mare . (vorbesc in general prin urmare va rog sa nu considerati ca este un atac la persoana)
                                        Ce-ar fi fost daca in taxa de 30 de lei ati fi oferit si un meniu ? Sunt sigur ca daca mergi la o firma de catering si spui ca vrei in jur de 100 de meniuri le poti obtine in maxim 6-7 lei adica mult mai ieftin decat si-ar comanda fiecare individual si mult mai organizat .
                                        Sincer nu cred ca ati fi iesit pe minus .Pe de alta parte este democratie si fiecare face ce vrea .

                                        Comentariu


                                        • Pitzi, la turneele coordonate de mine obisnuiesc sa aplic militaria, sa fug dupa cei care lipsesc de la masa x sau y, sa zic cu voce tare de multe ori aceste nume ale jucatorilor-lipsa, etc.
                                          De asemenea, la mine superioarele se mai intampla sa inceapa inaintea terminarii inferioarelor (odata am incepur 4 superioare cand erau gata 7 inferioare din 28.) si tot asa si cu eliminatoriile, in ianuarie de ex. mai erau doua meciuri dintr-o grupa ramasa mai in urma cand am inceputbtragerea la sorti, si am demarat si eliminatoriile.
                                          Dar, sa stiti din expedienta mea, unde e ceaun, pierdem circa 60 de minute cu servirea. (si cam la 50% din turneelenunde am fost la butoane era sinceaun, sarmale, etc.)
                                          La Corund is multi factori (in Bvc cheltuielile sunt de circa 4 ori mai mari decat incasarile din taxe), dar si acolo sala e goala cand mergem la ceaun, in afara de 2-3 meciuri razlete din grupele de 7.
                                          Mie mi-a placut la doua Aplusuri, unde am primit dimineata un McHamburger sau un sandwich + un mar.

                                          O zi buna!
                                          FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                          Tel : 0742 257 995

                                          Comentariu


                                          • In continuare raman la parerea ca grupele inferioare folosite si pentru o ierarhizare corecta a participantilor urmate de un turneu dublu knock-out ar face turneul mult mai atractiv si ar scadea si timpul pierdut cu grupele superioare dand si sansa ca mai multi jucatori "sa simta" meciurile din eliminatorii .
                                            Sper ca Florin sa aiba timp la un moment dat sa implementeze si acest sistem.

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                              Am fost foarte ocupat in ultima perioada si nu am reusit sa dau un raspuns tuturor acuzelor ce mi s-au facut public pe acest forum.
                                              Chiar daca o sa fie un post lung si greu de citit am sa tratez fiecare post in care minciuna si relatarile aleatorii sunt puse pe tapet.Despre reusita sau nereusita turneului las la aprecierea fiecarui participant ,eu doar incerc sa combat cateva neadevaruri.






                                              -Dupa cum se vede si din filmari si din afisarea grupelor Macovei Cristi la 12.30 juca superioarele,restul cu mesele libere se pot studia filmarile de pe you tube unde de multe ori se vede ca mai apar jucatori dupa o pauza de 10-15 minute si se mai joaca cate un meci.







                                              Nu vreau sa te pun intr-o lumina proasta ,dar trebuie sa le spui forumistilor ca erai ocupat cu operatiunea “Lista lui Bogdan” si duceai munci de lamurire cu elitist si openisti sa se gaseasca o solutie pentru ei,eu personal am aflat a 2 zi de lista cand am recuperat-o de pe masa din hol ce ti-am imprumutat-o pt a-ti expune echipamentele,si am vazut-o semnata doar de Roman Bogdan,Bularda.Petrescu,Tigau,Bauer,Farkas,si Tudorache.(Pentru curiosi am facut si poza)
                                              De aceea a ramas Bogdan nemancat ,nu din alte motive.




                                              -Prima inexactitate,” 17.30 se discuta pe hol”.Se vede clar in postarea cu filmarile la 16 30 sau dat drumul la grupe,chiar cei mai constinciosi jucau deja oficial la 16.40 (Se vede Rodica Sicoe la masa 7)
                                              -Al doilea lucru inexact (initial am vrut sa spun ca e o minciuna) “la idea lui EMI TT (adica firma mea are ideei) de a da o bere daca joaca la open si la elite”
                                              Total neadevarat atata timp cat eu nici macar nu am participat la acele discutii si nici macar nu am avut cunostinta de ele.Dar cercetand si discutand cu mai multa lume ,se pare ca aceasta idee s-a vehiculat de la momentul in care Dan si cu mine am anuntat aceea pauza de condens si cineva din tribune a replicat ca daca tot facem o pauza nu dau organizatorii si o bere doua ,vorbe pe care eu personal nu le-am auzit ,doar cand am inceput sa cercetez aceasta idee cu berea data de EMI TT am aflat-o de la mai multii participanti care au auzit-o.Un raspuns clar l-am primit de la Domnul Tigau pe Mp cum ca pe hol unul din Organizatori,coordonatori au facut acest anunt in numele meu,cum ca EMI TT v-a da 1-2 beri celor care raman.Nu am aflat numele organizatorului sau coordonatorului.
                                              Din acest fapt a rezultat o creere a imagine mele foarte neplacuta pentru care solicit tuturor celor ce s-au folosit
                                              de aceasta, sa isi retraga cuvintele aceelea.
                                              P.S.Singura propunere de a da o bere a venit din partea lui Adi Lazaroiu la adresa mea cu care am si baut o bere (singura la acest turneu) ,dar spre nemultumirea unora ,tot platita de Adi in semn de amicitie si nimic altceva.

                                              ,” fie facand oferte de nerefuzat tuturor celor de la Open si Elite care vor accepta sa joace in conditii impropii si anume 2 beri ( Dl Beltechi Dumitru –EMI TT ) ca sunt nepotriviti pentru a li se incredinta organizarea unei competitii sportive pentru ca scopul lor este evident unul comercial si nu stiu sa se comporte conform spiritului unei competitii sportive .”

                                              -din nou aceleasi acuze fara nici o baza ,pe deasupra isi asuma si competenta de a cataloga titulatura de organizator amatur.


                                              Aici se refera la persoana mea ,si face niste acuzati incriminatorii la adresa mea pe care nu le inteleg.Astept niste explicatii Radu .



                                              Pe langa toata postarea rautacioasa la adresa turneului ,mi –se pare inadmisibil rasplatirea cu “like” din partea altor organizatori ,chiar coordonatori ai circuitului a unor astfel de ineptii,a unor astfel de persoane care fac astfel de afirmatii.Chiar daca sunt niste acuze grave ma limitez la gandul ca frustrarea unora e mare si nu avem ce face.



                                              Aici ai perfecta dreptate Victor,trebuie luate masuri drastice,eu am facut deja, cand tu trebuia sa joci cu Rodica Sicoe care m-a rugat frumos sa te caut si nu am reusit cu ea sa te gasim vreme de 32 de minute pentru a juca un meci din eliminatori.
                                              Tin sa te anunt ca eu am luat deja masuri si la urmatoarele mele turnee nu vei fi primit.

                                              Acelasi EMI.
                                              Vadca se vorbeste mult si in neconstiinta de cauza. Eu nu am nimic personal cu tine dar sa spui ca m-ati cautat vreme de 32 minute sa joc ii o mare minciuna. Eu personal am vorbit cu Rodica sa astepte 10 minute sa duc un coleg la cazare dar pana la urma am mers doar la o tigara afara si am revenit. Ca ce drept spuneti lucrurile astea? Cand eu doream sa joc in tablou si erau mese libere nu am fost lasat. Ca ce drept a tinut doamna Rodica foile cu tabloul la Elite?Facea parte si ea din trupa organizatorica? Nu credca aveti dreptul sa nu ma primiti la turnee pe motiv ca nu va place fata mea.

                                              PS : Asa se intampla si in politica ca si in Amatur.Aruncati cu noroi in oameni simpli si nu va asumati ESECUL si/sau demisia.Nu este o rusine sa gresesti.Cu totii gresim.Demnitatea se pare ca lipseste la multe persoane si toata lumea vorbeste ca in codru pe aici.Mult respect pentru persoanele care nu fac parte din acest "grup vesel".
                                              Ultima editare de victor.arad; 11.mai.2017, 14:28.

                                              Comentariu


                                              • Atatea certuri si discutii din cauza unui carnat si a unor ceaune...Cred ca si Ignat porcul nu ar fi bucuros daca ar putea citi asa ceva...
                                                Am gasit undeva un articol, am prelucrat si iata ca postez aici ce trebuie sa mananci inainte si in timpul unui turneu de tenis de masă:

                                                ?n ziua dinaintea unui turneu de tenis de masă este bine să mănînci alimente bogate în carbohidrați complecsi:
                                                cereale integrale, ovaz, grau, orz, porumb, orez, legume (fasole, mazare, linte, varza, conopida, morcovi), soia, nuci, seminte, fructe (prune, banana, capsuni, struguri, pere).. Acest lucru vă va umple muschii cu glicogen si va va da mai multă energie
                                                Grasimile si proteinele nu au ce cauta in meniul unui jucator de tenis de masă atat inainte de competitie cat si in timpul desfasurarii acesteia
                                                Grasimile si proteinele stau foarte mult in stomac si va va incetini.
                                                ?n dimineața zilei de turneu, mîncați mai devreme si bine să nu te simți slab de foame
                                                ?n timpul turneului, mancati din nou in mare parte carbohidrati complecsi.
                                                Nu manca niciodata o masa mare (sau medie) chiar înainte de meciuri.
                                                Acest lucru poti sa il faci numai daca exista pauze foarte lungi!!!
                                                Mananca mici gustări pe tot parcursul zilei. Fructele sunt cele mai bune pentru asta.
                                                ?n timpul turneului va trebui să beți foarte multe lichide (apa minerala plata este cea mai indicata) pentru a nu fi deshidratat.
                                                Băuturile foarte ușor ?ndulcite sau bauturile sportive cum ar fi Gatorade sunt de asemenea bune.
                                                Băuturile âmbogățite cu foarte mult zahar vă vor face să vă simțiți obosiți și trebuie să fie evitate.
                                                Zaharul consumat in exces conduce la aparitia unor valori anormale ale insulinei, aspect care isi lasa amprenta asupra sistemului circulator, in mod special asupra arterelor.
                                                Un nivel ridicat al insulinei presupune si o crestere anormala a celulelor musculare netede vasculare din jurul fiecarui vas de sange.
                                                Astfel se instaleaza hipertensiunea arteriala care poate conduce la aparitia AVC-ului (accident vascular cerebral) si a atacului de cord.
                                                Ultima editare de gpopescu; 11.mai.2017, 14:29.
                                                blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X