Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Multumesc pentru recomandari. La Viva se pot proba fetele pe care mi le-ati recomandat ? Aveti si palete second hand ? As vrea sa vin la sala sa incerc mai multe

    Comentariu


    • Postat în original de petre1981 Vezi post
      Multumesc pentru recomandari. La Viva se pot proba fetele pe care mi le-ati recomandat ? Aveti si palete second hand ? As vrea sa vin la sala sa incerc mai multe

      întrucât am o problema la genunchi, nu stiu ce fete sunt acum disponibile pentru testare la Viva, însă sunt sigur ca George Durdun va ajuta cu plăcere oricând.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • Postat în original de Spirit OfMotion Vezi post
        multumesc pentru indrumare!
        si ar mai fi o intrebare: am construit doua return board-uri si as dori sa stiu daca pot monta in loc de fete un alt material si daca da ce anume? sau de unde sa cumpar fete la un pret mai ok.
        stima
        catalin

        In principiu, nu merge altceva - doar fete. Cele mai ieftine fete chinezesti fac treaba foarte bine.
        De exemplu: http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=1693
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • info

          Se poate un nr de tel, pt a sti ce gasesc acolo ?

          - - - Actualizat - - -

          Postat în original de grasomega Vezi post
          întrucât am o problema la genunchi, nu stiu ce fete sunt acum disponibile pentru testare la Viva, însă sunt sigur ca George Durdun va ajuta cu plăcere oricând.

          Comentariu


          • E-mail: contact(at)vivasportshop.ro
            Mobil : 0722.678.078(Vodafone)
            Tel/Fax: 021.332.30.12 (Romtelecom)

            http://www.vivasportshop.ro/article--contact--1782.html
            Lemn: Joola Eagle Medium
            Fețe: FH - Joola Express Two; BH - Joola Express Two

            Comentariu


            • intrucat nu am gasit prea multe detalii despre virtuoso + , as dori citeva informatii despre el respectiv un setup pentru:
              - BH: mai mult stat la capace si mai rar atac, mai mult serva
              - FH: atac mai de peste tot si contra
              momentan:
              - lemn xiom vega pro
              - BH: nittaku fastarc G1, 2.0
              - FH: globe national version si muuult booster (simt ca nu prea am forta in acesta varianta)
              mentionez ca-mi plac mai mult lemnele putin elastice si un joc pe mai mult spin decit drept
              va multumesc si sarbatori fericite la tot GLOBUL
              Ultima editare de TAZ; 24.dec.2014, 16:44.

              Comentariu


              • Postat în original de TAZ Vezi post
                intrucat nu am gasit prea multe detalii despre virtuoso + , as dori citeva informatii despre el respectiv un setup pentru:

                - BH: mai mult stat la capace si mai rar atac, mai mult serva

                - FH: atac mai de peste tot si contra

                momentan:

                - lemn xiom vega pro

                - BH: nittaku fastarc G1, 2.0

                - FH: globe national version si muuult booster (simt ca nu prea am forta in acesta varianta)

                mentionez ca-mi plac mai mult lemnele putin elastice si un joc pe mai mult spin decit drept

                va multumesc si sarbatori fericite la tot GLOBUL

                Salut!
                Virtuoso+ este, daca îmi aduc bine aminte, un lemn elastic, bun pentru topspin, dar nu foarte bun pentru capac. Si parca avea si o vibratie cam mare... Viteza Off- spre Off.
                Nu stiu cum este lemnul Vega Pro, dar pare a fi destul de stabil, bun pentru capace. Apoi, Fastarc G1 este destul de tare, cu spin bun, viteza buna si control acceptabil, însă cred ca e mai buna la FH. Globe National este lenta, ca are burete vechi, pentru speedglue. Poti sa dai cu booster pana nu mai intra - degeaba.
                Desi sunt convins ca Virtuoso+ te-ar ajuta la topspin, eu as zice sa muti Fastarc G1 la FH si sa cauti o fata mai moale, tot de 2.0, la BH, de exemplu, Bluefire JP 02 sau 03, păstrând lemnul Vega Pro.
                Daca Vega Pro e prea rigid, pot sa mentionez Xiom Offensive S, Aria sau Butterfly Korbel.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • Postat în original de grasomega Vezi post
                  Salut!

                  Bineînțeles ca trebuie sa păstrezi lemnul Xiom! Când găsești un material cu care te înțelegi bine, nu-l schimbi pentru nimic in lume
                  Pune Rakza Soft la FH si Samba+ la BH si gata.
                  Salutare, un an nou mai bun si insanatosire grabnica!

                  Am mers, contrar sfatului dumneavoastra (colegul meu nu mi-a mai vandut lemnul Xiom Acro...) pe un Primorac Classic FL, 92g, pe care am pus fetele mentionate (Rakza 7 Soft pe BH! si Joola Samba+ pe FH). Am incercat sa le joc si inversat dar ma simt mult mai comod asa. De R7 soft sunt foarte multumit - control, feeling, pentru backspin e geniala; Samba+ e foarte ok la serviciu, agata foarte bine si astfel genereaza mult spin, ma chinui putin pentru a inchide puncte dar asta tine si de tehnica mea de lovire deficitara pe FH, pe care sper sa o corectez.
                  Mai departe, cazand un pic in capcana EJ si prins de febra, inclusiv dupa anuntul dvs recent pentru YMLEO JTTAA!, am comandat de afara un YMLEO JTTAA FL (aprox. 90.8g), in ideea de a-l folosi in viitor, dupa ce voi termina la un moment dat cu Primorac. Stiu, acest moment e foarte indepartat, nu am de gand sa las Primorac-ul pentru un an de acum incolo, inca mai are sa-mi impartaseasca multe secrete
                  Intrebarea mea e daca ati ajuns la un setup definitiv pe lemnul dvs - pe blog aveati la un moment dat o dilema privind alegerea intre Rakza 7 soft/7/9. As merge pe varianta R7 pe FH si R7 soft pe BH, ambele de 2 mm. Avand in vedere ca YMLEO e un lemn mai rigid, as prefera buretele mai moale al R7 soft pe BH, incercand totusi sa trec un nivel superior pe FH fata de setup-ul meu actual.
                  R9 nu am testat, in schimb, stiu sigur ca nu vreau Rakza X, o fata pe care am testat-o si cu care nu ma simt comfortabil deloc.
                  Multumesc, scuze pentru mesajul foarte lung dar uneori cred ca e bine ca noi, cei care va cerem sfaturi, sa va mai si spunem ce am facut pana la urma, pe ce cale am apucat-o.

                  Sanatate,
                  Florin
                  Viscaria
                  Omega V Tour
                  Vega Europe

                  Comentariu


                  • Buna ziua,
                    Dupa ore intregi de citit postarile anterioare, mi-am facut curaj sa cer si eu o parere. Joc de aprox. 10 ani, la nivel de amator-pasionat, nu am participat la competitii
                    1. Joc practicat - ofensiv
                    2.Cu ce joc mai mult - mixt, atacuri mai puternice pe FH, dar multe greseli pe topspin. In schimb pe BH topspinul imi intra mai bine
                    3. Setup-ul actual cu care joc:
                    Lemn - un Joola Offense vechi, singurul pe care l-am folosit in toti cei aprox. 10 ani, nu stiu mai multe detalii despre el, ciudat ca am cautat zilele astea in magazinele de profil, nu l-am gasit, probabil ca e total depasit
                    Fete FH si BH - XIOM VEGA PRO Max

                    Am jucat in primii ani cu Tibhar Rapid, apoi cu Sriver FX, lipite / relipite periodic cu adeziv cu toluen.

                    Problemele pe care as vrea sa le rezolv cu ajutor mai mult de la paleta sunt: vreau mai mult control la topspin pe FH, fara sa scada prea mult viteza si as vrea o paleta putintel mai usoara.

                    Va multumesc!
                    Toate cele bune

                    Comentariu


                    • Postat în original de Mircea T. Vezi post
                      Buna ziua,
                      Dupa ore intregi de citit postarile anterioare, mi-am facut curaj sa cer si eu o parere. Joc de aprox. 10 ani, la nivel de amator-pasionat, nu am participat la competitii
                      1. Joc practicat - ofensiv
                      2.Cu ce joc mai mult - mixt, atacuri mai puternice pe FH, dar multe greseli pe topspin. In schimb pe BH topspinul imi intra mai bine
                      3. Setup-ul actual cu care joc:
                      Lemn - un Joola Offense vechi, singurul pe care l-am folosit in toti cei aprox. 10 ani, nu stiu mai multe detalii despre el, ciudat ca am cautat zilele astea in magazinele de profil, nu l-am gasit, probabil ca e total depasit
                      Fete FH si BH - XIOM VEGA PRO Max

                      Am jucat in primii ani cu Tibhar Rapid, apoi cu Sriver FX, lipite / relipite periodic cu adeziv cu toluen.

                      Problemele pe care as vrea sa le rezolv cu ajutor mai mult de la paleta sunt: vreau mai mult control la topspin pe FH, fara sa scada prea mult viteza si as vrea o paleta putintel mai usoara.

                      Va multumesc!
                      Toate cele bune

                      Buna seara!
                      Va recomand sa pastrati lemnul si sa cautati fete cu o duritate mai mica, care pot fi mai rapide sau mai usoare.
                      Daca va plac fetele Xiom, va recomand Xiom Vega Japan sau Omega IV Pro (nu stiu cum este seria V). Poate Sigma 1 sau 2 Euro.
                      In orice caz, Vega Pro sunt dintr-o serie mai veche si sunt grele.
                      Daca ati jucat cu Sriver FX, Tenergy 05 FX sau poate 64 FX sunt niste alternative bune, însă mai scumpe.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • Multumesc! Am sa iau o fata Xiom Vega Japan pentru FH, vad cum merge, apoi o schimb si pe cea de pe BH.
                        Numai bine!

                        Comentariu


                        • Sunt nou pe forum si as dori o parere despre echipamentul din semnatura.Sunt amator,am reinceput sa joc dupa multi ani .am un joc ofensiv,mixt ,excelez pe bh ,atacuri puternice pe fh.Este prima paleta profi si nu stiu daca am facut o alegere buna .Nu stiu daca lemnul este OFFsau OFF-.

                          Comentariu


                          • Postat în original de cleanercrist Vezi post
                            Sunt nou pe forum si as dori o parere despre echipamentul din semnatura.Sunt amator,am reinceput sa joc dupa multi ani .am un joc ofensiv,mixt ,excelez pe bh ,atacuri puternice pe fh.Este prima paleta profi si nu stiu daca am facut o alegere buna .Nu stiu daca lemnul este OFFsau OFF-.
                            Salut!
                            Paleta este foarte buna, poate ca este putin mai rapida decat poti sa controlezi eficient acum, insa eu zic sa o pastrezi si sa incerci sa joci cel putin doua luni cu ea. Iti vei da seama daca gresesti foarte mult cu FH sau cu BH si vei sti mai bine ce-ti lipseste.
                            Revino sa ne spui daca ti s-a potrivit sau nu si ce ti-a lipsit.

                            Succes!
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • Multumesc pentru raspuns ,o sa revin sigur !

                              Comentariu


                              • Salut. Am un lemn Primorac Off- care, conform descrierilor din fabrica are dimensiuni de 159/150 si vreau sa pun o fata pe care urmeaza sa o cumpar Tenergy 80, taiata pt. un Timo Boll Zlf, care, conform descrierilor din fabrica are dimensiuni de 157/150. Ce parere aveti, va ramane diferenta mare, vizibila, intre lemn si fata dupa ce o voi lipi ?
                                Pana acum nu am mai lipit si dezlipit fete, de-asta va intreb..Multumesc!
                                Nittaku Acoustic
                                FH - Xiom Omega V Tour
                                BH - Xiom Omega V Tour

                                Comentariu


                                • Postat în original de marian oancea Vezi post
                                  Salut. Am un lemn Primorac Off- care, conform descrierilor din fabrica are dimensiuni de 159/150 si vreau sa pun o fata pe care urmeaza sa o cumpar Tenergy 80, taiata pt. un Timo Boll Zlf, care, conform descrierilor din fabrica are dimensiuni de 157/150. Ce parere aveti, va ramane diferenta mare, vizibila, intre lemn si fata dupa ce o voi lipi ?
                                  Pana acum nu am mai lipit si dezlipit fete, de-asta va intreb..Multumesc!
                                  Daca fata este mai scurta, incearca sa o lipesti astfel incat sa se potriveasca sus, iar diferenta sa fie vizibila langa maner, oricum nu vei lovi mingea cu acea parte niciodata.
                                  2 mm diferenta in lungime sunt insesizabili.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • Multumesc mult pentru raspuns.
                                    Nittaku Acoustic
                                    FH - Xiom Omega V Tour
                                    BH - Xiom Omega V Tour

                                    Comentariu


                                    • Salut am un lemn levi all+ cu mark v 1.9 sau 2.0 rosu si un mark v max negru sunt incepator dar stiu lucrurile de baza..joc de 8..9 luni..atac cu fh topspin dar si bh..cand ma apar imi place sa ma duc mai in spate si sa returnez contra sau lob...depinde de situatie..ce crezi despre setup-ul meu? Ce imi recomanzi?

                                      Comentariu


                                      • Va rog sa-mi explicati in ce constau diferentele de grosime la o fata de paleta,am observat ca sunt de la 1.5 la max.Ce grosime are max ?

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Edy Alexman Vezi post
                                          Salut am un lemn levi all+ cu mark v 1.9 sau 2.0 rosu si un mark v max negru sunt incepator dar stiu lucrurile de baza..joc de 8..9 luni..atac cu fh topspin dar si bh..cand ma apar imi place sa ma duc mai in spate si sa returnez contra sau lob...depinde de situatie..ce crezi despre setup-ul meu? Ce imi recomanzi?
                                          Daca ai un lemn All+ - probabil ca ar trebui sa incerci sa stai mai aproape de masa - la distanta poti sa joci doar defensiv cu el (chiar daca dai tare, mingea nu este suficient de rapida si este greu sa faci tu punctul).
                                          Fetele Mark V sunt dintr-o generatie veche si fac spin mai putin si au o viteza mai mica decat cele moderne, cu efect de speeglue incorporat. Poate ca niste fete mai rapide si cu mai mult spin sa te ajute sa punctezi mai usor, pastrand lemnul actual.
                                          Per total, as zice ca ai o paleta allround, dar care te ajuta sa joci un joc mai degraba defensiv (indiferent de loviturile pe care le dai). Jocul tau pare sa se bazeze mai degraba pe plasamentul mingii si greseala adversarului decat pe viteza si efectul imprimate de tine. Daca vrei sa fii mai eficient, probabil ca ar trebui sa incerci sa joci mai aproape de masa, dar vei avea nevoie de o fata care sa faca mai mult efect - langa masa spinul este foarte important.

                                          P.S. Daca esti multumit de paleta - nu schimba nimic

                                          - - - Actualizat - - -

                                          Postat în original de cleanercrist Vezi post
                                          Va rog sa-mi explicati in ce constau diferentele de grosime la o fata de paleta,am observat ca sunt de la 1.5 la max.Ce grosime are max ?
                                          Salut!

                                          Grosimea max variaza de la o marca la alta, de la un model de fata la altul si de la un moment dat la altul.
                                          De exemplu, in istoria recenta, la fetele Stiga Boost TP si TC, valoarea MAX a scazut in cadrul aceluiasi model de la 2,3 mm la 2,2 mm. Multe firme fabrica acum fete cu valoarea max de 2,1 mm.
                                          Totul se reduce la a avea un sandwich de fata+burete cu o grosime mai mica de 4 mm, cu tot cu lipici, conform regulamentului. Diferite fete au zimtii de diferite lungimi si astfel se poate ca cei 4 mm sa fie atinsi de o lungime mai mare a zimtilor + o grosime mai mica a buretelui.

                                          Fetele de
                                          - 1,5 mm sunt destinate unui joc mai degraba defensiv.
                                          - 1,7 - 1,8 mm joc allround langa masa
                                          - 2,0 - joc allround ofensiv (langa masa si semi-distanta)
                                          - 2,1-2,2 - joc ofensiv atat langa masa, cat si la distanta mare de masa

                                          Viteza maxima creste direct proportional cu grosimea buretelui, insa controlul este invers proportional.
                                          Cu o fata cu burete subtire vei putea juca foarte usor lovituri drepte, cele groase permit jocul cu spin mai bun (mai ales topspin).

                                          Discutia este infinita, probabil, intrucat in ecuatie intra si duritatea buretelui, nu doar grosimea, insa cele ce am scris mai sus sunt general valabile pentru o duritate data a buretelui.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • Sal, la un lemn cu control bun (korbel de ex,) pot pune fete tot de control sau daca lemn e de control treb fete de viteza sau spin sau invers, si inca o intrebare , la aceleasi fete cum recomanzi grosimea 1.9 si 2.1 aranjarea lor pe fh si bh, sau la fel ca grosime pe ambele. Ms mult ptr promptitudinea raspunsurilor

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de gaby388 Vezi post
                                              Sal, la un lemn cu control bun (korbel de ex,) pot pune fete tot de control sau daca lemn e de control treb fete de viteza sau spin sau invers, si inca o intrebare , la aceleasi fete cum recomanzi grosimea 1.9 si 2.1 aranjarea lor pe fh si bh, sau la fel ca grosime pe ambele. Ms mult ptr promptitudinea raspunsurilor
                                              Salut!
                                              Dupa cum scrie si in primul post din acest topic, mi-ar fi de mare ajutor sa stiu ce stil de joc ai. Orice recomandare as da, daca nu stiu ce joc practici, va fi ca nuca in perete.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • salut,am un lemn OF- MAZE PASSION,iar ca fete am TIBHAR AURUS 1,8 si G3 SRIVER 1,8,JOCUL MEU ESTE DE APROAPE SI SEMIDISTANTA,cu ceva topspin.Ce alte fete as putea folosi ptr,mai multa viteza? MULTUMESC ptr, raspuns !

                                                Comentariu


                                                • Lemn Yasaka Allround +
                                                  FH JOOLA MAXXX 400 1.8
                                                  BH JOOLA SAMBA PLUS 1.8
                                                  sau
                                                  Lemn Yasaka Allround +
                                                  FH YASAKA RAKZA PO 2.0
                                                  BH JOOLA SAMBA PLUS 1.8
                                                  o parere despre combinatie lemn-fata

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Ionel Tenis de Masa Vezi post
                                                    salut,am un lemn OF- MAZE PASSION,iar ca fete am TIBHAR AURUS 1,8 si G3 SRIVER 1,8,JOCUL MEU ESTE DE APROAPE SI SEMIDISTANTA,cu ceva topspin.Ce alte fete as putea folosi ptr,mai multa viteza? MULTUMESC ptr, raspuns !
                                                    Postat în original de tytus88 Vezi post
                                                    Lemn Yasaka Allround +
                                                    FH JOOLA MAXXX 400 1.8
                                                    BH JOOLA SAMBA PLUS 1.8
                                                    sau
                                                    Lemn Yasaka Allround +
                                                    FH YASAKA RAKZA PO 2.0
                                                    BH JOOLA SAMBA PLUS 1.8
                                                    o parere despre combinatie lemn-fata
                                                    Va salut pe amandoi si va propun sa cititi primul post si sa incercati sa dati ceva detalii despre jocul practicat respectand cele cerute acolo.
                                                    Ati oferit prea putine detalii si nu pot sa spun mare lucru despre combinatiile de lemn+fete. Contextul este foarte important.

                                                    Multumesc.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X