Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • O să încerc și eu să fac o primă propunere, deși cred că mai bine aș numi-o invitație la dezbatere.

    Printre temele discutate până acum în acest topic, dar și la câteva din turneele desfășurate în ultima perioadă, a fost și renunțarea sau nu la grupele superioare.
    Cum era de așteptat părerile sunt oarecum împărțite.
    De ce s-au desfășurat în ultimul an unele turnee fără grupe superioare?
    - pentru că Regulamentul o permite; (personal cred că ar fi bine și pe viitor ca acest lucru să rămână la latitudinea organizatorului, care știe cel mai bine pe ce se poate baza când se ?nhamă la organizarea unui turneu: număr de mese, timp de chirie la sală, condiții de joc, etc.)
    - pentru că sunt situații când sistemul de joc (care poate aglomera uneori sala) o cere;
    - pentru că sunt unele categorii (ex. Elite) care o cer;
    - pentru că toți încercăm să terminăm turneele cât mai devreme.

    Totuși, o bună parte din participanții la circuit doresc sistemul de joc cu grupe superioare.
    Sistem cu care suntem mai familiarizați.
    Sistem care se pare că se potrivește mai bine circuitului AmaTur.

    Cu toate acestea, cred că ceva ar trebui făcut pentru ca turneele noastre să se termine un pic mai repede.

    Și varianta care s-ar putea dovedi fezabilă ar putea fi renunțarea la obligativitatea asigurării a minim 5 meciuri majorității participanților (cu excepția cazurilor de imposibilitate).
    Au fost câteva turnee la care, în funcție de numărul jucătorilor înscriși, s-au format mai multe grupe inferioare de 5 jucători și una sau două grupe inferioare de 6 jucători (respect?ndu-se astfel Regulamentul). Aceste turnee au câștigat pe ansamblu circa o oră și jumătate din faza în care sala e cel mai aglomerată.
    Astfel, când la sală venea seria de după-masă (de regulă E/O) cei de dimineață aveau și grupele superioare (cazul cu 3 jucători) terminate, iar momentul zilei dintre 14.00 și 15.00 când sala este, de regulă, cea mai aglomerată (prezenți toți cei de dimineață și toți cei de după-masă) beneficia de o prezență de circa 66% evit?nd condensul, aglomerația și imposibilitatea de a găsi o masă liberă.

    Credeți că modificarea articolului din regulament:
    Postat în original de Regulament AmaTur 2018
    Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 5 meciuri în cadrul turneelor A și A+. (cu excepția cazurilor de imposibilitate, dar nu mai puțin de 4 meciuri);
    cu varianta:

    Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 4 meciuri în cadrul turneelor A și A+.
    ar putea fi o variantă mai bună decât eliminarea grupelor superioare?
    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

    Comentariu


    • Eu sunt pentru pastrarea regulii actuale in care organizatorul are libertatea sa decida daca se joaca grupe superioare, iar participantii au libertatea sa aleaga la ce turneu le convine sa participe. Cred ca in felul acesta, intr-un an de zile, raspunsul la intrebarea: cum e mai bine ?, va veni de la sine.

      Comentariu


      • Si eu cred ca trebuie pastrata libertatea organizatorului privind sistemul de desfasurare.
        Revin cu rugamintea adresata lui Florin in primul rand de-a implementa sistemul dublu KO in fisierul\programul Excel (chiar a promis ca va face acest lucru cand va avea timp ...si eu nu am uitat si tot sper ca se va intampla )
        Daca vei juca doua meciuri eliminatorii cu siguranta vei renunta mult mai usor la grupele superioare unde dupa parerea mea se fac cele mai multe aranjamente.

        Comentariu


        • Postat în original de marcelgiosan Vezi post
          ............................

          Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 4 meciuri în cadrul turneelor A și A+.
          ar putea fi o variantă mai bună decât eliminarea grupelor superioare?
          Eu sunt pro dar, s-ar putea ca salile sa se aglomereze si mai mult. Este ca si sistemul cu inferioare de 4 din care se califica toti doar ca-l faci de 5 si sare unul din schema. In cazul asta, mai "pierzi" sa zicem maxim 1,5 ore/total si-i dai drumul cu inferioare de 5 urmand superioarele si toate celelalte. Practic in acest moment nimeni nu va mai avea nimic de comentat pentru ca, asa-i sistemul.

          Tot in acest caz, daca nu se respecta regula de o grupa/masa, propun ca toate grupele sa inceapa de dimineata. S-a confirmat de nenumarate ori ca inceperea de dupa amiaza a unor categorii nu este cea mai buna varianta, se termina foarte tarziu si toatea acestea provoaca alta responsabilitati, riscuri, stres si prea mare oboseala. E doar o propunere. Ar merge varianta cu categorii dupa ora 12.00 in momentul in care incepi cu 1 grupa/2 mese la categoriile ce incep dimineata. Chiar si asa, tot poate aparea disconfort pentru ca la un moment dat sala este super aglomerata.


          Respect.
          Blade: lemn off...ce lemn !
          Bh: cu tepi
          Fh: fara tepi

          Comentariu


          • Postat în original de sorin_client Vezi post
            Eu sunt pro dar, s-ar putea ca salile sa se aglomereze si mai mult. Este ca si sistemul cu inferioare de 4 din care se califica toti doar ca-l faci de 5 si sare unul din schema. In cazul asta, mai "pierzi" sa zicem maxim 1,5 ore/total si-i dai drumul cu inferioare de 5 urmand superioarele si toate celelalte. Practic in acest moment nimeni nu va mai avea nimic de comentat pentru ca, asa-i sistemul.

            Tot in acest caz, daca nu se respecta regula de o grupa/masa, propun ca toate grupele sa inceapa de dimineata. S-a confirmat de nenumarate ori ca inceperea de dupa amiaza a unor categorii nu este cea mai buna varianta, se termina foarte tarziu si toatea acestea provoaca alta responsabilitati, riscuri, stres si prea mare oboseala. E doar o propunere. Ar merge varianta cu categorii dupa ora 12.00 in momentul in care incepi cu 1 grupa/2 mese la categoriile ce incep dimineata. Chiar si asa, tot poate aparea disconfort pentru ca la un moment dat sala este super aglomerata.


            Respect.
            Pai si atunci nu ebine ca Elite sa mearga fara grupe? Cat timp s-ar castiga?
            Un jucator joaca in medie 8-11 meciuri,iar pentru asta sta in sala 10 ore.
            Liviu Petrescu

            Comentariu


            • Acum, cand Marcel a pus o intrebare foarte directa si concreta,surprinzator,toata lumea tace, in afara de 4 voci. Pai fratilor, daca nici acum nu va implicati, sa va exprimati parerile, atunci de ce va mai mirati ca trebuie neaparat sa va conduca cineva. Spuneti acum, nu cand deja e luata o hotarare.

              Comentariu


              • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                Acum, cand Marcel a pus o intrebare foarte directa si concreta,surprinzator,toata lumea tace, in afara de 4 voci. Pai fratilor, daca nici acum nu va implicati, sa va exprimati parerile, atunci de ce va mai mirati ca trebuie neaparat sa va conduca cineva. Spuneti acum, nu cand deja e luata o hotarare.
                Nea Titi lumea nu tace, rumega la rece.

                Comentariu


                • Eu joc de 2 ani in amatur si am participat la concursurile de incepatori ,avansati si open.Turneele au ajuns sa se joace pana la ore inaintate nu pentru ca sunt grupe inferioare de 6 si grupe superioare de 4 ci pentru ca sunt prea multi jucatori inscrisi raportat la numarul de mese disponibile.Taxele de inscriere au crescut si vor mentine aceasta tendinta ,numarul de locuri oferite in turnee a crescut si se va mentine aceasta tendinta.Eu cred ca trebuie lasat la latitudinea organizatorului structura turneului (cu sau fara grupe superioare )insa organizatorii amatur trebuie sa limiteze prin regulament numarul de participanti raportat la numarul de mese disponibile.Turneele A+ar trebui sa aiba reguli foarte stricte de organizare in privinta spatiului oferit ,numarului minim de mese,mantinele,participanti).Nu poti sa faci un Mc Donald's decat daca respecti regulile lor .Ii inteleg si pe organizatori care au niste cheltuieli care sunt mari si trebuie sa le acopere.
                  Referitor la jucatorii de Divizia A eu cred ca trebuie lasati sa joace in Amatur la categoria elite dar pentru a fi atractiv turneul pt ei trebuie crescuta media elite la 35 MP.
                  Cred ca ar trebui limitata posibilitatea unui jucator de a participa la o categorie superioara (open la elite;avansati la open ) cu mentiunea ca un jucator poate participa la o categorie superioara doar daca are 2 puncte minus fata de limita inferioara a grupei superioare.Diferenta de joc este prea mare si din aceasta cauza se mareste artificial numarul participantilor la categoria elite care incepe la ora 13-14 si se termina tarziu.Jucatorii de top defileaza si pierd timpul in inferioare.

                  Comentariu


                  • Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                    O să încerc și eu să fac o primă propunere, deși cred că mai bine aș numi-o invitație la dezbatere.


                    Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 4 meciuri în cadrul turneelor A și A+.
                    ar putea fi o variantă mai bună decât eliminarea grupelor superioare?
                    Grupele de 5 au un "defect": in fiecare tur, unul dintre participnti nu joaca, asteptand o perioada cam mare intre doua jocuri. In turul 2, daca se califica 3 si sunt grupe de 3, sunt cam putine jocuri, iar daca se califica 4 si sunt grupe sup. de 4, dispare ideea de competitie, fiind prea facila calificarea.
                    Parerea mea este ca ar fi potrivite grupele de 6, cu 3 calificati si cu grupe superioare de cate 3. Ar insemna o scurtare a timpului cu ~2 ore ( pt. doua gr. sup. pe masa)

                    Comentariu


                    • Sa respectam conduita corecta pe forum......bleah, cum suna asta.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Andro TP Ligna CI Off
                      Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                      Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                      Comentariu


                      • Postat în original de Dan Cinca Vezi post
                        Cred ca ar trebui limitata posibilitatea unui jucator de a participa la o categorie superioara (open la elite;avansati la open ) cu mentiunea ca un jucator poate participa la o categorie superioara doar daca are 2 puncte minus fata de limita inferioara a grupei superioare.Diferenta de joc este prea mare si din aceasta cauza se mareste artificial numarul participantilor la categoria elite care incepe la ora 13-14 si se termina tarziu.Jucatorii de top defileaza si pierd timpul in inferioare.

                        Ati adus in discutie o chestiune in opinia mea corecta. Dezvolt subiectul si propun ca la turneele A si A inscrierea sa se faca separat pe cele 4 categorii si abia in cazul in care o categorie nu acopera minimul de 18 jucatori sa fie comasata cu alta categorie. Poate unii considera ca e ca o provocare sa joci la o categorie superioara, ei bine nu-s de acord. Ce rost are sa amesteci avansatii cu incepatorii? Sunt cel putin cate 2 meciuri in care pur si simplu se pierde timpul, in conditiile in care se cauta solutii pentru utilizarea eficienta a timpului. Jucatori cu MP 4-6 abia fac fata celor cu MP de 9-10 (dar cel putin acolo au o sansa, sunt in meci, schimburile sunt mai lungi), ce sens are ca ei sa joace cu jucatori cu MP de 15-20? Meciurile intre pozitiile 1 si 2 vs 5 si 6 sunt inutile si nu au sens. Avansatii de pe 1-2 nu simt nici un fel de provocare ci pierd 2 ore ca sa joace 2 meciuri care nu-i intrebuinteaza in nici un fel iar incepatorii respectivi nu fac decat sa adune mingile de prin sala.
                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                        FH: Butterfly Dignics 05
                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                        Comentariu


                        • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                          Acum, cand Marcel a pus o intrebare foarte directa si concreta,surprinzator,toata lumea tace, in afara de 4 voci. Pai fratilor, daca nici acum nu va implicati, sa va exprimati parerile, atunci de ce va mai mirati ca trebuie neaparat sa va conduca cineva. Spuneti acum, nu cand deja e luata o hotarare.
                          Păi Marcel a și dat singur răspunsul...

                          Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                          ...

                          Totuși, o bună parte din participanții la circuit doresc sistemul de joc cu grupe superioare.
                          Sistem cu care suntem mai familiarizați.
                          Sistem care se pare că se potrivește mai bine circuitului AmaTur.

                          ...
                          Eu unul cred că sistemul cu grupe inferioare de 5 jucători(calificați mai departe 3) urmate de grupe superioare de 3 jucători ar fi o soluție ok alaturi de sistemul actual ,, fără superioare ,, ! (de testat în următoarea perioadă)

                          Comentariu


                          • Postat în original de Dan2 Vezi post
                            Grupele de 5 au un "defect": in fiecare tur, unul dintre participnti nu joaca, asteptand o perioada cam mare intre doua jocuri. In turul 2, daca se califica 3 si sunt grupe de 3, sunt cam putine jocuri, iar daca se califica 4 si sunt grupe sup. de 4, dispare ideea de competitie, fiind prea facila calificarea.
                            Parerea mea este ca ar fi potrivite grupele de 6, cu 3 calificati si cu grupe superioare de cate 3. Ar insemna o scurtare a timpului cu ~2 ore ( pt. doua gr. sup. pe masa)
                            Domnule Bodeanu, defectul pe care l-ați sesizat este valabil și în cazul grupelor de 6 jucatori. Luați în calcul timpul de așteptare al jucătorului așezat pe poziția a 2-a în grupa inferioară...

                            Comentariu


                            • Am reusit in ultimele 3 zile sa rumeg mai bine posturile din ultimele 2 luni pe care le-am citit de pe telefon si in mare parte la volan,sa fac o analiza cu propunerile din ani anteriori,si discutand cu cativa din organizatori mai experimentati imi permit sa fac cateva remarci.
                              1.Corectia MP nu este o chestiune de propuneri si de vot ci mai degraba una tehnica de care trebuie sa se ocupe o echipa formata din Florin Apian si inca 2-3 buni organizatori si cunoscatori ai xls-lui si buni statisticieni.

                              PROPUNERE

                              1a.FORMAREA UNEI ECHIPE TEHNICE COORDONATA DE FLORIN SA SE OCUPE DE TOT CE INSEAMNA PARTE TEHNICA A ACESTUI CIRCUIT.(bineinteles cu impartirea sarcinilor fiecaruia)

                              2 .Discutile cu divizionari A intra in al 4 an consecutiv,doborand recordul detinut de discutiile cu Divizionari B care s-au definitivat dupa 3 ani.Aici vad o chestiune foarte delicata de definitie corecta a sportivilor legitimati ,fosti legitimati,si amatori .
                              In momentul in care reusim sa definim foarte clar cele 3 categorii ,se poate merge mai departe in gasirea de solutii pentru cum bine spunea Pali ,de-a impaca si Capra si Varza si Lupul,dar tare ma tem ca v-a aparea in ecuatie si Vanatorul.

                              PROPUNERE

                              2a.LEGITIMAT=ORICE SPORTIV CARE APARE IN CLASAMENTELE NATIONALE,SI INTERNATIONALE
                              FOST LEGITIMAT =ORICE SPORTIV CARE NU MAI ESTE ACTIV DE CEL PUTIN 5 ANI IN NICI UN CAMPIONAT NATIONAL SAU STRAIN
                              AMATOR=ORICE SPORTIV CARE NU A FOST LEGITIMAT NICIODATA.


                              2b.LEGITIMATII SA AIBA ACCES DOAR LA CATEGORIA SUPERIOARA ,FOSTI LEGITIMATI SI AMATORI ACOLO UNDE II INCADREAZA MEDIA.
                              TITLU DE CAMPION AMATUR NU POATE REVENI NUMAI CELOR DIN CATEGORIA AMATUR.PENTRU CEILALTI POATE EXISTA UN TROFEU CAMPION JUDETEAN.


                              3.Sistemul de joc si taxa de concurs sunt subiecte strict organizatorice si nicidecum subiecte de discutii forumistice.Traim intr-o societate capitalista in care cererea si oferta sunt elemente de baza in existenta sa,si nu putem noi impune daca organizatorul trebuie sa scoata profit sau sa piarda,si nici nu putem sa il obligam sa faca eforturi dupa cum dorim noi.Aici nu mai intru in detalii ca deschidem Cutia Pandorei si ne ciocnim de Spiritul Amatur si destramam Familia Amatur,dar pe scurt sa inteleaga lumea ca acest Spirit si aceasta Familia a existat cand erau o gasca de 100-1000 de impatimiti ai tenisului si fugeau de-acasa sa mai faca un sprit cu baietii, dar acum este o comunitate de oameni cu valori si obiceiuri pe care suntem obligati sa le respectam dupa regulile civilizate in care traim,si de aceea avem nevoie de diversitate in ceea ce facem.Eu am fost promotorul aproape la toate sistemele probate in acest amatur in litera regulamentului sau la limita lui.si de fiecare data critici ma avertizau ca o sa vad eu ce patesc la urmatorul turneu ca nu mai vin participanti,dar pana acuma am fost activ la peste 100 de turnee ca organizator (nu butonist sau tehnic cum ii zice acuma) si se pare ca media participantilor la turneele mele este in continuare peste 120-150 de participanti egal unde e el.

                              PROPUNERE

                              3a. Liberalizarea sistemului de joc si a taxei de concurs fara nici o restrictie dar cu un prealabil acord al comisiei tehnice .

                              4.Un alt subiect la fel de contrat in ultimele luni este infintarea unei Asociatii sau legalizarea Amaturului ,deasemeni un subiect aproape mai vechi ca amaturul.Eu unul personal nu am inteles nimica din ce vrea unul si altul si de ce unul este pentru si altul impotriva.Eu stiu de infintarea a doua asociatii sportive Amatur ,daca nu ma insel una la Cluj si cealalta la Constanța sau Mangalia cu toate formele legale si dupa cum am discutat cu unul din initiatorii uneia costurile de intretinere sunt derizori,mult mai mici decat sumele neincasate de la organizatori uituci sau rau platnici.Ideeile ca participantii vor fi coplesiti de taxe si dari este complet falsa ,ca necesita un personal ca la o federatie unde si contabila merge pe bani federatie in Africa de sud etc sunt la fel de eronate.Ca cineva vrea sa ia puterea este la fel de eronata,se poate trece in statut ca persoanele cu responsabilitate pot fi schimbate de catre membri ori de cate ori este nevoie.Eu unul platesc toate chieltuielile de infintare si functionare pe 5 ani de zile,si bineinteles ca la sfarsitul anului voi premia si toti premiantii ,dar cu conditia sa incasez eu toate incasarile din amatur,fara sa se schimbe nici o taxa.Daca ies in pierdere e problema mea daca ies in castig ,profitu il reinvestesc in amatur.sa vad acuma carcotasi

                              PROPUNERE

                              4a.Infintarea unei Asociatii sportive ,in prima faza doar pentru gestionarea de taxe si fonduri ce se manipuleaza dupa parerea mea destul de periculos de la anumite persoane in conturi catre alte persoane.(Eu am trecut de 2 ori prin birourile directiei de spalare de bani si frauda ,odata in romania si odata in germania pentru niste imprumuturi catre niste prieteni.)

                              5.Si ultimul subiect pe care il tratez in seara asta (mi-am facut niste notite mai ample ) cine pe cine reprezinta si incompabilitatea reprezentantilor nostri deoarece nu au fost alesi de membri acestei comunitati,de altfel un mar al discordiei de mai multi ani incoace,chiar daca mai in fiecare an propunerile de vot democrat au fost pe prima pagina ele au fost categoric zdrobite de votul coordonatorilor.

                              PROPUNERE

                              5a.Dupa Turneul Campionilor alegerea prin vot nominal a unei echipe de 5 coordonatori(4 organizatori si un participant) ,3 in comisia de disciplina (2 organizatori si 1 participant) si 2 alaturi de Florin Apian in echipa tehnica(singurul de care functionarea Amaturului este indispensabila la momentul de fata) cu trasarea de sarcini exacte si pana la inceputul anului 2019 sa elaboreze un nou regulament care sa fie perfectabil pe tot parcursul anului,si cei alesi sa fie schimbati ori de cate ori este necesar si se impune prin vot majoritar.

                              Succes in decizi si nu mai rumegati chiar totul ,lasati impulsul sa va reprezinte.

                              Comentariu


                              • Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                                O să încerc și eu să fac o primă propunere, deși cred că mai bine aș numi-o invitație la dezbatere.

                                Printre temele discutate până acum în acest topic, dar și la câteva din turneele desfășurate în ultima perioadă, a fost și renunțarea sau nu la grupele superioare.
                                Cum era de așteptat părerile sunt oarecum împărțite.
                                De ce s-au desfășurat în ultimul an unele turnee fără grupe superioare?
                                - pentru că Regulamentul o permite; (personal cred că ar fi bine și pe viitor ca acest lucru să rămână la latitudinea organizatorului, care știe cel mai bine pe ce se poate baza când se ?nhamă la organizarea unui turneu: număr de mese, timp de chirie la sală, condiții de joc, etc.)
                                - pentru că sunt situații când sistemul de joc (care poate aglomera uneori sala) o cere;
                                - pentru că sunt unele categorii (ex. Elite) care o cer;
                                - pentru că toți încercăm să terminăm turneele cât mai devreme.

                                Totuși, o bună parte din participanții la circuit doresc sistemul de joc cu grupe superioare.
                                Sistem cu care suntem mai familiarizați.
                                Sistem care se pare că se potrivește mai bine circuitului AmaTur.

                                Cu toate acestea, cred că ceva ar trebui făcut pentru ca turneele noastre să se termine un pic mai repede.

                                Și varianta care s-ar putea dovedi fezabilă ar putea fi renunțarea la obligativitatea asigurării a minim 5 meciuri majorității participanților (cu excepția cazurilor de imposibilitate).
                                Au fost câteva turnee la care, în funcție de numărul jucătorilor înscriși, s-au format mai multe grupe inferioare de 5 jucători și una sau două grupe inferioare de 6 jucători (respect?ndu-se astfel Regulamentul). Aceste turnee au câștigat pe ansamblu circa o oră și jumătate din faza în care sala e cel mai aglomerată.
                                Astfel, când la sală venea seria de după-masă (de regulă E/O) cei de dimineață aveau și grupele superioare (cazul cu 3 jucători) terminate, iar momentul zilei dintre 14.00 și 15.00 când sala este, de regulă, cea mai aglomerată (prezenți toți cei de dimineață și toți cei de după-masă) beneficia de o prezență de circa 66% evit?nd condensul, aglomerația și imposibilitatea de a găsi o masă liberă.

                                Credeți că modificarea articolului din regulament:

                                Citat Postat în original de Regulament AmaTur 2018
                                Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 5 meciuri în cadrul turneelor A și A+. (cu excepția cazurilor de imposibilitate, dar nu mai puțin de 4 meciuri);

                                cu varianta:

                                Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 4 meciuri în cadrul turneelor A și A+.
                                ar putea fi o variantă mai bună decât eliminarea grupelor superioare?
                                Mie mi se pare ca intrebarea este incompleta si nu prea o inteleg. Adica sa fie grupe de 5 care sa asigure 4 meciuri? Si sa se califice cati mai departe? 3 sau 4? Grupele de cate 6 care pot apare sunt in numar de 4, adica poti avea mai multe grupe de 6 decat de 5, cum este si acum. Deci unde este schimbarea?
                                Caz concret: ai 34 jucatori inscrisi, rezulta 2 grupe de 5 si 4 grupe de 6. Poate sa se permita si grupe de 4, adica din 34 de jucatori faci 6 grupe de cate 5 si una de 4. In cazul asta cei din grupa de 3 au doar 3 meciuri asigurate, daca se califica 3 din ei.
                                Deci va rog sa intrati putin in detalii ca sa inteleg si eu.
                                Ultima editare de Cornel 67; 19.sep.2018, 03:09.

                                Comentariu


                                • Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                                  O să încerc și eu să fac o primă propunere, deși cred că mai bine aș numi-o invitație la dezbatere.

                                  Printre temele discutate până acum în acest topic, dar și la câteva din turneele desfășurate în ultima perioadă, a fost și renunțarea sau nu la grupele superioare.
                                  Cum era de așteptat părerile sunt oarecum împărțite.
                                  De ce s-au desfășurat în ultimul an unele turnee fără grupe superioare?
                                  - pentru că Regulamentul o permite; (personal cred că ar fi bine și pe viitor ca acest lucru să rămână la latitudinea organizatorului, care știe cel mai bine pe ce se poate baza când se ?nhamă la organizarea unui turneu: număr de mese, timp de chirie la sală, condiții de joc, etc.)
                                  - pentru că sunt situații când sistemul de joc (care poate aglomera uneori sala) o cere;
                                  - pentru că sunt unele categorii (ex. Elite) care o cer;
                                  - pentru că toți încercăm să terminăm turneele cât mai devreme.

                                  Totuși, o bună parte din participanții la circuit doresc sistemul de joc cu grupe superioare.
                                  Sistem cu care suntem mai familiarizați.
                                  Sistem care se pare că se potrivește mai bine circuitului AmaTur.

                                  Cu toate acestea, cred că ceva ar trebui făcut pentru ca turneele noastre să se termine un pic mai repede.

                                  Și varianta care s-ar putea dovedi fezabilă ar putea fi renunțarea la obligativitatea asigurării a minim 5 meciuri majorității participanților (cu excepția cazurilor de imposibilitate).
                                  Au fost câteva turnee la care, în funcție de numărul jucătorilor înscriși, s-au format mai multe grupe inferioare de 5 jucători și una sau două grupe inferioare de 6 jucători (respect?ndu-se astfel Regulamentul). Aceste turnee au câștigat pe ansamblu circa o oră și jumătate din faza în care sala e cel mai aglomerată.
                                  Astfel, când la sală venea seria de după-masă (de regulă E/O) cei de dimineață aveau și grupele superioare (cazul cu 3 jucători) terminate, iar momentul zilei dintre 14.00 și 15.00 când sala este, de regulă, cea mai aglomerată (prezenți toți cei de dimineață și toți cei de după-masă) beneficia de o prezență de circa 66% evit?nd condensul, aglomerația și imposibilitatea de a găsi o masă liberă.

                                  Credeți că modificarea articolului din regulament:


                                  cu varianta:

                                  Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 4 meciuri în cadrul turneelor A și A+.
                                  ar putea fi o variantă mai bună decât eliminarea grupelor superioare?


                                  Propunere :O alta varianta de organizare a competitiilor Amatur

                                  Exista varianta consacrata dupa care se desfasoara toate competitiile internationale si care se poate aplica acelor concursuri unde sunt multi participanti .
                                  La aceste concursuri nu exista categorii dupa valoare dar grupele se formeaza in ordinea valorii , echilibrat.
                                  Avantajul este ca sunt 2 competitii: de simplu si de dublu cu mai putine meciuri .

                                  Sunt grupe de 4, primii 2 joaca pe tabelul principal , cei de jos joaca la consolare.
                                  Pentru a asigura numarul minim de meciuri Amatur si anume 4 se poate juca in eliminatorii fie la consolare fie pe tabloul prncipal pana la clasificarea finala( sistemul rusesc) , astfel un jucator trebuie sa piarda de 2 ori pentru clasificare finala si are numarul minim de jocuri si anume 4 sau poate sa joace 8 sau mai multe meciuri in functie de numarul total al participantilor.
                                  Acelasi lucru la dublu si atunci numarul de jocuri se mareste.

                                  Avantaje :
                                  -orice jucator are ocazia de a se confrunta cu jucatori buni in prima faza a grupelor dar si cu jucatorii de valoarea lui si in grupe si in faza eliminatorie
                                  -pentru jucatorii buni faza eliminatorie este mai consistenta, mai atractiva si dureaza mai putin ceea ce isi doresc
                                  -permite clasificare finala clara si generarea unui sistem de punctaj foarte exact .Pentru jucatori evolutia la astfel de concursuri e usor de masurat in functie de locul final obtinut si este stimulativa
                                  -aveti si jocurile de dublu( optional)pe care multi le soilicita
                                  -se reduce timpul total dar se micsoreaza timpii de asteptare
                                  -pentru organizatori este mai productiv , se acopera costurile de infrastructura mai usor
                                  -sistemul stimuleaza progresul: te obilga sa te antrenezi acasa ca sa performezi la competitie pentru ca in faza grupelor ai ocazia sa joci cu jucatori buni carora vrei sa le faci fata data viitoare si te confrunti in eliminatorii cu jucatori de valoare apropriata
                                  -este un sistem simplu de gestionat, fara timpi morti
                                  -este universal acceptat(toate tarile din lume joaca dupa acest sistem)
                                  -pentru cei care vor sa participe la competitii internationale este cel mai bun mod de pregatire

                                  Dezavantaje: de completat si evaluat

                                  Va rog evaluati.

                                  Succes tuturor!
                                  O zi frumoasa!
                                  Dan Tigau
                                  Ultima editare de Dan Tigau; 19.sep.2018, 05:27.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Dan Tigau Vezi post



                                    Propunere :O alta varianta de organizare a competitiilor Amatur

                                    Exista varianta consacrata dupa care se desfasoara toate competitiile internationale si care se poate aplica acelor concursuri unde sunt multi participanti .
                                    La aceste concursuri nu exista categorii dupa valoare dar grupele se formeaza in ordinea valorii , echilibrat.
                                    Avantajul este ca sunt 2 competitii: de simplu si de dublu cu mai putine meciuri .

                                    Sunt grupe de 4, primii 2 joaca pe tabelul principal , cei de jos joaca la consolare.
                                    Pentru a asigura numarul minim de meciuri Amatur si anume 4 se poate juca in eliminatorii fie la consolare fie pe tabloul prncipal pana la clasificarea finala( sistemul rusesc) , astfel un jucator trebuie sa piarda de 2 ori pentru clasificare finala si are numarul minim de jocuri si anume 4 sau poate sa joace 8 sau mai multe meciuri in functie de numarul total al participantilor.
                                    Acelasi lucru la dublu si atunci numarul de jocuri se mareste.

                                    Avantaje :
                                    -orice jucator are ocazia de a se confrunta cu jucatori buni in prima faza a grupelor dar si cu jucatorii de valoarea lui si in grupe si in faza eliminatorie
                                    -pentru jucatorii buni faza eliminatorie este mai consistenta, mai atractiva si dureaza mai putin ceea ce isi doresc
                                    -permite clasificare finala clara si generarea unui sistem de punctaj foarte exact .Pentru jucatori evolutia la astfel de concursuri e usor de masurat in functie de locul final obtinut si este stimulativa
                                    -aveti si jocurile de dublu( optional)pe care multi le soilicita
                                    -se reduce timpul total dar se micsoreaza timpii de asteptare
                                    -pentru organizatori este mai productiv , se acopera costurile de infrastructura mai usor
                                    -sistemul stimuleaza progresul: te obilga sa te antrenezi acasa ca sa performezi la competitie pentru ca in faza grupelor ai ocazia sa joci cu jucatori buni carora vrei sa le faci fata data viitoare si te confrunti in eliminatorii cu jucatori de valoare apropriata
                                    -este un sistem simplu de gestionat, fara timpi morti
                                    -este universal acceptat(toate tarile din lume joaca dupa acest sistem)
                                    -pentru cei care vor sa participe la competitii internationale este cel mai bun mod de pregatire

                                    Dezavantaje: de completat si evaluat

                                    Va rog evaluati.

                                    Succes tuturor!
                                    O zi frumoasa!
                                    Dan Tigau
                                    Nu vreau sa se supere nimeni dar noi ne-am obișnuit cu sistemul nostru de competiție care mi se pare foarte bun, felicitări celor care l-au g?ndit și perfecționat de-a lungul anilor. Cred ca ar trebui sa se inspire alții de la noi.

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                      Nu vreau sa se supere nimeni dar noi ne-am obișnuit cu sistemul nostru de competiție care mi se pare foarte bun, felicitări celor care l-au g?ndit și perfecționat de-a lungul anilor. Cred ca ar trebui sa se inspire alții de la noi.
                                      Cornel
                                      Fără să fiu răutăcios, iti respect opinia,hai sa o vedem si pe a altora.
                                      Dar daca se aduna un număr mare de susținători a actualului sistem si se considera o acțiune benfica eu zic sa se propuna forurilor internationale si restului de 219 țări sau cate mai raman sistemul actual Amatur pentru ca e cel mai bun .
                                      Sa ii ajutam si pe ei sa treaca la un sistem corect si verificat.
                                      E interesant sa schimbam lumea.

                                      Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                                      Comentariu


                                      • Grupe de 5 , nu ar micsora nr de participanti? Grupe de 6 si se califica 3 a mai fost la inceputul anului 2013 si nu a mers prea mult. Varianta cu grupe de 6 se califica 4 , grupe superioare la alegerea organizatorului, este cel mai bine

                                        Comentariu


                                        • """Nu vreau sa se supere nimeni dar noi ne-am obișnuit cu sistemul nostru de competiție care mi se pare foarte bun, felicitări celor care l-au g?ndit și perfecționat de-a lungul anilor. Cred ca ar trebui sa se inspire alții de la noi."""

                                          Da.Si chiar de s ar revizui,la presiunile unora care vor sa faca profit mare sau sa joace turnee internationale - cu amatori (!!!!), sa se lase la latitudinea fiecarui organizator de a si alege sistemul de joc.Ca sa ne inscriem si noi numai la acele turnee unde ni se pare in regula sistemul de joc.

                                          PS.In acest fel pe mine nu ma afecteaza deloc,Joc la Giurgiu sau la București , acolo organizatorii vad ca stiu ce au de facut.
                                          Sau, cine stie ,poate ma reapuc de organizat turnee B si cu siguranta ca vor fi grupe inferioare de 6 si superioare de 3 sau 4.
                                          Nicioadata nu trebuie sa uitati ca suntem la competitii de amatori iar majoritatea trudesc toata saptamana ca sa castige o paine facand diverse joburi.
                                          Cei care castiga bani din campionate jucand la cluburi in divizii au alternative.Noi nu!!!
                                          Ultima editare de arjen_robben; 19.sep.2018, 07:22.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Brulea Petre Vezi post
                                            Grupe de 5 nu ar micsora nr de participanti? Grupe de 6 si se califica 3 a mai fost la inceputul anului 2013 si nu a mers prea mult. Varianta cu grupe de 6 se califica 4 , grupe superioare la alegerea organizatorului, este cel mai bine
                                            Intr-adevar, grupele de 5 ar micsora numarul de participanti.
                                            Dar nu gîndesc Turneul de la început cu grupe de 5 jucatori, decât dacă îmi permit (am multe mese, sală mare, etc.)
                                            Gîndesc turneul cu grupe de (5) 6 jucatori si aleg sistemul cu grupe de 5 doar daca am un numar de jucatori inscrisi multiplu de 5.

                                            Dar asa cum Regulamentul da acum posibilitatea organizatorului sa aleaga daca face sau nu grupe superioare, poate ca ar trebui ca Regulamentul sa dea posibilitatea Organizatorului sa aleaga si varianta cu grupe de 5.

                                            Au fost cateva situatii anul acesta in care numarul participantilor la o categorie a fost multiplu de 5.
                                            - La Regionalul de la Brăila am avut 25 de jucatori inscrisi la Open. Ca sa nu fac 3 grupe de 6 si una de 7, am rugat un jucator de la Open sa se transfere la Elite si am inceput concursul cu 4 grupe de 6 jucatori.
                                            Strict in acest caz m-ar fi ajutat daca regulamentul imi permitea sa fac 5 grupe de 5.
                                            - La Regionalul de la Mediaș a fost aceiasi situatie, numai ca la Elite. Organizatorii n-au avut posibilitatea sa roage un concurent sa se transfere la o categorie superioara si au facut 5 grupe de 5 jucatori, incadrandu-se in regulament
                                            Postat în original de Regulament AmaTur 2018
                                            Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 5 meciuri în cadrul turneelor A și A+. (cu excepția cazurilor de imposibilitate, dar nu mai puțin de 4 meciuri);
                                            la situatia de imposibilitate.

                                            Deci, varianta cu grupe de 5 pe care am propus-o spre dezbatere nu trebuie să devină obligativitate în noul Regulament, ci doar o posibilitate în plus de alegere pentru Organizatori.
                                            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                            Comentariu


                                            • Am citit ce s-a postat și, considerând că nu e nevoie de multe schimbări, ader la 2 propuneri:

                                              1. Menținerea celor 4 categorii și creșterea MP-ului la începători;
                                              - Numărul participanților efectivi la concursuri al celor din această categorie, va crește de la 30-50 (cât vin acum la un A), la 70-80 jucători;
                                              - în general, măsura va stimula evoluția și performanța.
                                              2. Reducerea numărului de km, care să facă posibile mai multe competiții și evitarea aglomerării;
                                              - Măsura poate fi exclusă, prin aplicarea unor prevederi regulamentare, care să limiteze numărul de participanți, funcție de nr. de mese de joc/zi de competiție;
                                              -Se poate opta pentru competiția în 2 zile, în 2, sau mai multe săli, sau în 2 localități apropiate.

                                              Tot respectul pentru cei ce acum muncesc pentru Amatur, mai mult decât majoritatea celor ce vin, joacă și pleacă, (dl. Giosan și ceilalți 20-30 oameni dedicați)!

                                              Marcel Enciu
                                              Ultima editare de - Marcel -; 19.sep.2018, 09:35.

                                              Comentariu


                                              • 1. Referitor la propunerea modificarii MP-urilor zic ca actuala medie/categorie este mai mult decat ok dar, as modifica doar openul la 35 in cazul in care la Elite este permis accesul tuturor legitimatilor. In aceste conditii as face o "derogare" pentru jucatorii de la Elite care raman peste aceasta medie de 35 dar nu mai mult de 40 si care doresc sa vina la open.

                                                2. Accesul la o categorie superioara sa ramana in continuare valid in conditiile actuale. Nu cred ca e bine sa complicam lucrurile cu 2,3 puncte, etc. Pana la urma sunt putini aceia ce doresc sa joace la o categorie superioara.

                                                3. Si as propune sa se revina la accesul fetelor neaprobate gen superblock, dar in stare foarte buna. (propun pentru un prieten )
                                                Blade: lemn off...ce lemn !
                                                Bh: cu tepi
                                                Fh: fara tepi

                                                Comentariu


                                                • "Si as propune sa se revina la accesul fetelor neaprobate gen superblock, dar in stare foarte buna. (propun pentru un prieten )"

                                                  Sunt de acord cu aceasta propunere
                                                  Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                                    Am reusit in ultimele 3 zile sa rumeg mai bine posturile din ultimele 2 luni pe care le-am citit de pe telefon si in mare parte la volan,sa fac o analiza cu propunerile din ani anteriori,si discutand cu cativa din organizatori mai experimentati imi permit sa fac cateva remarci.
                                                    1.Corectia MP nu este o chestiune de propuneri si de vot ci mai degraba una tehnica de care trebuie sa se ocupe o echipa formata din Florin Apian si inca 2-3 buni organizatori si cunoscatori ai xls-lui si buni statisticieni.

                                                    PROPUNERE

                                                    1a.FORMAREA UNEI ECHIPE TEHNICE COORDONATA DE FLORIN SA SE OCUPE DE TOT CE INSEAMNA PARTE TEHNICA A ACESTUI CIRCUIT.(bineinteles cu impartirea sarcinilor fiecaruia)

                                                    2 .Discutile cu divizionari A intra in al 4 an consecutiv,doborand recordul detinut de discutiile cu Divizionari B care s-au definitivat dupa 3 ani.Aici vad o chestiune foarte delicata de definitie corecta a sportivilor legitimati ,fosti legitimati,si amatori .
                                                    In momentul in care reusim sa definim foarte clar cele 3 categorii ,se poate merge mai departe in gasirea de solutii pentru cum bine spunea Pali ,de-a impaca si Capra si Varza si Lupul,dar tare ma tem ca v-a aparea in ecuatie si Vanatorul.

                                                    PROPUNERE

                                                    2a.LEGITIMAT=ORICE SPORTIV CARE APARE IN CLASAMENTELE NATIONALE,SI INTERNATIONALE
                                                    FOST LEGITIMAT =ORICE SPORTIV CARE NU MAI ESTE ACTIV DE CEL PUTIN 5 ANI IN NICI UN CAMPIONAT NATIONAL SAU STRAIN
                                                    AMATOR=ORICE SPORTIV CARE NU A FOST LEGITIMAT NICIODATA.


                                                    2b.LEGITIMATII SA AIBA ACCES DOAR LA CATEGORIA SUPERIOARA ,FOSTI LEGITIMATI SI AMATORI ACOLO UNDE II INCADREAZA MEDIA.
                                                    TITLU DE CAMPION AMATUR NU POATE REVENI NUMAI CELOR DIN CATEGORIA AMATUR.PENTRU CEILALTI POATE EXISTA UN TROFEU CAMPION JUDETEAN.


                                                    3.Sistemul de joc si taxa de concurs sunt subiecte strict organizatorice si nicidecum subiecte de discutii forumistice.Traim intr-o societate capitalista in care cererea si oferta sunt elemente de baza in existenta sa,si nu putem noi impune daca organizatorul trebuie sa scoata profit sau sa piarda,si nici nu putem sa il obligam sa faca eforturi dupa cum dorim noi.Aici nu mai intru in detalii ca deschidem Cutia Pandorei si ne ciocnim de Spiritul Amatur si destramam Familia Amatur,dar pe scurt sa inteleaga lumea ca acest Spirit si aceasta Familia a existat cand erau o gasca de 100-1000 de impatimiti ai tenisului si fugeau de-acasa sa mai faca un sprit cu baietii, dar acum este o comunitate de oameni cu valori si obiceiuri pe care suntem obligati sa le respectam dupa regulile civilizate in care traim,si de aceea avem nevoie de diversitate in ceea ce facem.Eu am fost promotorul aproape la toate sistemele probate in acest amatur in litera regulamentului sau la limita lui.si de fiecare data critici ma avertizau ca o sa vad eu ce patesc la urmatorul turneu ca nu mai vin participanti,dar pana acuma am fost activ la peste 100 de turnee ca organizator (nu butonist sau tehnic cum ii zice acuma) si se pare ca media participantilor la turneele mele este in continuare peste 120-150 de participanti egal unde e el.

                                                    PROPUNERE

                                                    3a. Liberalizarea sistemului de joc si a taxei de concurs fara nici o restrictie dar cu un prealabil acord al comisiei tehnice .

                                                    4.Un alt subiect la fel de contrat in ultimele luni este infintarea unei Asociatii sau legalizarea Amaturului ,deasemeni un subiect aproape mai vechi ca amaturul.Eu unul personal nu am inteles nimica din ce vrea unul si altul si de ce unul este pentru si altul impotriva.Eu stiu de infintarea a doua asociatii sportive Amatur ,daca nu ma insel una la Cluj si cealalta la Constanța sau Mangalia cu toate formele legale si dupa cum am discutat cu unul din initiatorii uneia costurile de intretinere sunt derizori,mult mai mici decat sumele neincasate de la organizatori uituci sau rau platnici.Ideeile ca participantii vor fi coplesiti de taxe si dari este complet falsa ,ca necesita un personal ca la o federatie unde si contabila merge pe bani federatie in Africa de sud etc sunt la fel de eronate.Ca cineva vrea sa ia puterea este la fel de eronata,se poate trece in statut ca persoanele cu responsabilitate pot fi schimbate de catre membri ori de cate ori este nevoie.Eu unul platesc toate chieltuielile de infintare si functionare pe 5 ani de zile,si bineinteles ca la sfarsitul anului voi premia si toti premiantii ,dar cu conditia sa incasez eu toate incasarile din amatur,fara sa se schimbe nici o taxa.Daca ies in pierdere e problema mea daca ies in castig ,profitu il reinvestesc in amatur.sa vad acuma carcotasi

                                                    PROPUNERE

                                                    4a.Infintarea unei Asociatii sportive ,in prima faza doar pentru gestionarea de taxe si fonduri ce se manipuleaza dupa parerea mea destul de periculos de la anumite persoane in conturi catre alte persoane.(Eu am trecut de 2 ori prin birourile directiei de spalare de bani si frauda ,odata in romania si odata in germania pentru niste imprumuturi catre niste prieteni.)

                                                    5.Si ultimul subiect pe care il tratez in seara asta (mi-am facut niste notite mai ample ) cine pe cine reprezinta si incompabilitatea reprezentantilor nostri deoarece nu au fost alesi de membri acestei comunitati,de altfel un mar al discordiei de mai multi ani incoace,chiar daca mai in fiecare an propunerile de vot democrat au fost pe prima pagina ele au fost categoric zdrobite de votul coordonatorilor.

                                                    PROPUNERE

                                                    5a.Dupa Turneul Campionilor alegerea prin vot nominal a unei echipe de 5 coordonatori(4 organizatori si un participant) ,3 in comisia de disciplina (2 organizatori si 1 participant) si 2 alaturi de Florin Apian in echipa tehnica(singurul de care functionarea Amaturului este indispensabila la momentul de fata) cu trasarea de sarcini exacte si pana la inceputul anului 2019 sa elaboreze un nou regulament care sa fie perfectabil pe tot parcursul anului,si cei alesi sa fie schimbati ori de cate ori este necesar si se impune prin vot majoritar.

                                                    Succes in decizi si nu mai rumegati chiar totul ,lasati impulsul sa va reprezinte.
                                                    Continui cu analizele facute pe marginea subiectelor aprinse in acest circuit si ajung la cel mai controversat punct la Circuitului .Turnele A+ si Turnele Finale care au creeat mai multe probleme decat satisfacti de toate partile,si asta din cauza nerespectari hotararilor ,a regulamentului si a multor compromisuri.

                                                    Postat în original de marcelgiosan
                                                    Urmărind numărul locurilor puse la dispoziția jucătorilor la turneele A+ in 2016 și 2017, constatăm următoarele:

                                                    Targoviște 2016 (25 mese) - 227 participanți;
                                                    București 2016 (2 zile x 23 mese) - 312 participanți;
                                                    Galați 2016 (3 săli x 31 mese) - 236 participanți;
                                                    Bistrița 2016 (22 mese) - 154 participanți;
                                                    TF Targoviște 2016 (2 săli x 40 mese) - 294 participanți;
                                                    Arad 2017 (20 mese) - 190 participanți;
                                                    Gura Humorului 2017 (24 mese) - 254 participanți,

                                                    Comitetul Director AmaTur a omologat Turneul A+ de la Mediaș pe următoarele criterii de calitate:
                                                    - 2 Săli de sport;
                                                    - 26 de mese de joc (3 mese de rezervă);
                                                    - 210 participanți;
                                                    - 9 x 5 m spațiu minim de joc;
                                                    - mantinele la toate mesele.

                                                    Sala Polivalentă 18 mese x 6 jucători = 108 (Avansați + începători); Dacă pe lista principală nu vor prinde loc cel puțin 18 începători se va desfășura o singură categorie: Amatori.
                                                    După masa: 9 mese x 6 jucători = 54 Open
                                                    ?n sală se vor monta 20 de mese, cele două mese suplimentare folosindu-se ca rezervă pentru fluidizarea concursului.
                                                    Sala Romgaz 8 mese x 6 jucători = 48 Elite
                                                    ?n sală se vor monta 9 mese, cu o masă de rezervă pentru fluidizarea concursului.

                                                    ?n consecință, indiferent de lungimea listei de așteptare nu se vor suplimenta numărul de locuri la Turneele A+, care trebuie să devină un etalon de calitate și principala motivație a amaturiștilor de a participa la cât mai multe turnee.
                                                    Aici mai jos e vorba de votul coordonatorilor 5 Da si 11 Nu la punctul 22 si 23

                                                    22 Turnee A+ organizate în zile diferite; 5 11
                                                    23 Turnee A+ organizate în orașe diferite 5 11
                                                    24 Continuarea programului mese pentru AmaTur în forma actuală, formă modificată sau renunțare; 6 9
                                                    25 ?nființarea Asociației AmaTur, cu toate consecințele ce decurg din acest lucru; 8 8
                                                    26 Alegerea Coordonatorilor AmaTur prin vot de către organizatorii din fiecare zonă; 3 14
                                                    27 Votul Coordonatorilor AmaTur să fie public, transparent și nominal; 6 10
                                                    28 Desființarea titlului de Campion Județean la categoria Amatori. 14 0



                                                    Postat în original de marcelgiosan
                                                    5.3.3.Organizarea turneelor tip A+.
                                                    [/FONT][/COLOR]Se organizează în săli care permit desfășurarea turneului pe minim 20 de mese, pentru un minim de 120 + 60 participanți, în condițiile nedepășirii sub nici o formă a unui număr de 6 jucători la masă în grupele inferioare. La turneele A+ nu se acceptă sistemul de joc cu grupe inferioare de 4 jucători. Condițiile de desfășurare a turneelor A+ vor trebui omologate de către Comitetul Director AmaTur, înainte de postarea turneului pe forum, acestea fiind standardizate în funcție de tipul de sală de sport avută la dispoziție. Numărul maxim de mese ce pot fi amplasate într-o sală de sport se stabilește astfel:
                                                    Sală Polivalentă - maxim 20 mese;
                                                    Sală de sport tip Năstase cu 2 rînduri de scaune - maxim 16 mese;
                                                    Sală de sport tip Năstase fără tribune - maxim 12 mese;
                                                    În cazul în care organizatorii nu au la dispoziție o sală polivalentă, pentru asigurarea numărului minim de locuri/mese se pot folosi două săli de capacitate mai mică sau se pot organiza categoriile în două zile consecutive. Pentru asigurarea fluenței de desfășurare a concursului, organizatorul local va solicita ajutorul tehnic a cel puțin doi Coordonatori AmaTur sau Organizatori AmaTur cu experiență pentru organizarea tehnică a celor 4 categorii. Fiind turnee cu participare națională, organizatorii vor avea în vedere posibilitățile de cazare, de masă și de petrecere a timpului liber al participanților. în situația depășirii numărului de locuri rezervat turneului, prioritate au jucătorii din categoria respectivă, în ordinea clasamentului. Turneele A+ se desfășoară, obligatoriu, pe patru categorii, după cum urmează: Elite,Open, Avansați și începători.[B][I][COLOR=#333333][FONT=Verdana]

                                                    In citatele de mai sus aduc in discutie ceea ce s-a hotarat decatre toti si nu s-a respectat de catre chiar conducerea Amatur.Dupa atatia ani in care Turneele A+ au ridicat probleme se trece la luarea catorva masuri dupa cum vedeti,
                                                    1.Omologarea Turneelor de Comitet dupa o prealabila analiza,(singurul a fost Mediașul,care a intrunit toate conditile regulamentare si nu a creeat atatea probleme ca celelalte)
                                                    2.Stabilirea de conditii optime de joc prin reglementari clare in Regulament dupa cum se vede mai sus,dar aproape la toate turneele incalcate aceste reguli
                                                    3.Stabilirea prin vot majoritar cu 11 la 5 a interziceri desfasurari Turnelor A+ pe 2 zile,dar de asemeni incalcate chiar de la inceput cu A+ de la Brăila,Blejoi si București si deasemeni cu interzicerea cu vot majoritar tot 11 la 5 , de desfasurare in 2 localitati diferite ,deasemeni incalcat cu A+ de la Topoloveni,Pitești.
                                                    4. Mentiunea cu care s-au tot batut tam-tam-ul ,A+ -lor ,# Turneele A+, care trebuie să devină un etalon de calitate și principala motivație a amaturiștilor de a participa la cât mai multe turnee# ,s-a dovedit doar o propaganda politica si din contra s-a mers in directia opusa.



                                                    PROPUNERE

                                                    1.a STABILIREA CLARA A REGULILOR DE DESFASURARE A TURNEELOR A+ SI FINAL SI RESPECTAREA INTRUTOTUL A LOR SI RESPONSABILIZAREA ECHIPEI TEHNICE DE A ELABORA PLANUL DE DESFASURARE IMPREUNA CU ORGANIZATORUL LOCAL SI NU INVERS.





                                                    P.S. Eu personal sunt complet dezgustat de modul cum s-au desfasurat Turneele A+ din ultimi 2 ani ,si asta din cauza decizilor proaste a Comitetului Director care se pare ca persevereaza in incalcarea a oricaror reglementari ,chiar si pt urmator turneu Final propus,Sala Nastase cu 2 randuri ,20 de mese cand regulamentul prevede 16, etc,etc.Si cu asta v-a anunt oficial ca eu nu voi mai sprijini si organiza nici un turneu incepand din data de 23 Septembrie si pana cand celelalte puncte propuse de mine nu se vor implementa in Circuit.Renuntare la turnee am auzit din aceleasi motive si prin alte parti.Cluj ,Bistrița ,Brașov,Mediaș etc.etc.


                                                    Succes tuturor in restabilirea normalitatii in acest frumos Circuit unde au contribuit nenumarati voluntari care cand au trebuit au facut loc si la alti sa isi daruiasca disponibilitatea.
                                                    Acelasi Emi.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X