Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru viitorul Amatur

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Osa incerc un raspuns la mai multe intrebari
    1.Nu am anul acesta mai multe participari deoarece timpul nu mea permis si pentru ca nu sunt ahtiat dupa puncte ,pentru mine acest sport este doar de placere
    2.In orice sport o clasificare de turneu sau competitie este data de valoarea si de conditiile de participare si nu de numarul participantilor.Nu am spus niciodata ca cineva ar fi facut vreo marlanie ci ca multe turnee poate ca nu au valoarea de a fi clasificate de tip A datorita spatiului insuficient,a numarului de mese mic sau de calitatea acestora.Nu cred ca este corect ca la un turneu cei de la Open sa joace pe mesele cele mai bune si ceilalti pe mese mai putin bune sau cu lumina sau soarele in ochi in conditiile in care toata lumea plateste aceasi taxa de inscriere.

    Comentariu


    • Intrebarea era alta decat raspunsul:
      De ce sunt 8 A uri si 0 B uri, atata timp cat sustii ca nu sunt diferente intre ele" Mergi mai bine la B-uri, sunt mai multe, mai aproape de tine si mai ieftine.
      In privinta meselor si conditiilor, astea sunt posibilitatile organizatorilor locali in toata tara, ori sunt acceptate asa, ori nu sunt de loc. Organizatorii au fost rugati sa prezinte cat mai bine aceste conditii, pentru ca tu, sau altii cu pretentii clare de calitate sa alegi nunai turneele care-ti convin.

      Comentariu


      • 1.eu am munca de teren si de aceea ajung doar la turneele care imi sunt in drum.
        2.deocamdata nu vreau sa fac o colectie de cupe ca sa merg doar la B, va las pe dumneavoastra.Si-mi permit sa platesc taxa de inscriere si la mai multe turnee asa nu va faceti griji
        3.vad ca nu va deranjeaza ca se aduna bani de mese de la toata lumea si ajung cu plata in rate la altii.
        4.nu cred ca e ceva rau sa ne dorim si calitate nu numai cantitate

        Comentariu


        • 1+2 Si de aceasta data ai evitat raspunsul, dar am aflat ca te intereseaza calitatea.
          3 Aici ai dreptate, dar fara sa stii cine si cat a platit banii, nici unde si de ce au ajuns mesele. Dupa ce vei fi in tema, mi-ar face placere sa ascult propunerea ta.
          4 Toti ne dorim calitate, dar oamenii practici pun in balanta ce se vrea cu ce se poate, altfel totul ramane la stadiul de UTOPIE. Ti-as dori sa intri in randul organizatorilor si sa faci totul perfect, poate vei multumi odata si carcotasii...

          Comentariu


          • Postat în original de denesferi Vezi post
            Daca se poate ajunge cu MA 15 in primii 60, atunci propun ca toti cu media > 14 sa fie openisti. Astfel la turneele A s-ar aduna openisti aproximativ jumatate fata de numarul amatorilor. La turneele A, la care am participat anul acesta, prezenta openistilor a fost de 20-25%.
            Ar fi foarte greu sa fugi de open.
            Sa ne intalnim sanatosi.
            Eu zic ca media turneelor A nu mai este suficienta pentru a stabili o limita pentru OPEN, cum nici limita locului 60 in clasament nu e suficienta.
            De asemenea, sistemul de punctare reflecta, din punctul meu de vedere, insuficient atat participarea la concursuri, cat si valoarea jucatorului.
            De asemenea, repartizarea capilor de serie la concursuri este facuta, in opinia mea, gresit dupa pozitia in clasament. O medie ponderata a punctelor obtinute la toate turneele ar fi un criteriu bun pentru aceasta.
            Insa, cum am mai scris si in alt post, ar trebui sa avem o granularitate mai buna a rezultatelor si punctele obtinute sa nu mai fie de ordinul 0-50, ci mai bine sa fie intre 0 si 5000, de exemplu. Daca ?nmulțim punctele actuale cu 100 si apoi calculam punctajul obtinut la un concurs cu ponderarea "greutatii" acestuia, clasamentul se va granulariza (in timp) si vom avea o imagine mai buna a valorii jucatorilor. Cred ca se poate face si in asa fel incat sa se penalizeze absenta la un concurs cu limita de locuri fara a anunta, prin acordarea de 0 puncte, dar acest concurs sa nu fie luat in calcul pentru medie, astfel incat sa nu constituie o posibilitate de a trece la Amatori, de la Open.
            Astfel, se vor evita o parte din problemele actuale: jucatori foarte buni sunt pe poziția 6-7 in grila de start pentru ca nu au punctaj, rezultand in grupe ne-echitabile (multi jucatori valoroși in aceeasi grupa si alta grupa foarte ușoara in același concurs), jucatori care trec de la OPEN la Amatori prin neparticipare etc.
            Interesant ar fi sa gasim si o formula care sa permita avansarea in clasament intr-un ritm mai alert pana in zona fierbinte a valorii fiecaruia, urmand ca ridicarea ulterioara in clasament sa fie mai lenta.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • tocmai asta e si ideea ca majoritatea nu stiu unde ,de ce si pentru ce au ajuns mesele unde au ajuns.
              in ultimii 3 ani s-a organizat turneu B la Baia Mare asa ca stiu ce inseamna acest lucru,nu trebuie sa ai titulatura de organizator ca sa stii ce inseamna organizarea unui turneu

              Comentariu


              • Postat în original de taietot Vezi post
                tocmai asta e si ideea ca majoritatea nu stiu unde ,de ce si pentru ce au ajuns mesele unde au ajuns.
                in ultimii 3 ani s-a organizat turneu B la Baia Mare asa ca stiu ce inseamna acest lucru,nu trebuie sa ai titulatura de organizator ca sa stii ce inseamna organizarea unui turneu
                eiiiiii,nici chiar asa,in acest moment are loc sedinta Amaturului la Brașov,asa ca un pic de rabdare !

                Comentariu


                • Postat în original de Vali Suta Vezi post
                  eiiiiii,nici chiar asa,in acest moment are loc sedinta Amaturului la Brașov,asa ca un pic de rabdare !
                  Se afiseaza rezultatele si clasamentul in seara asta

                  Comentariu


                  • Lunga sedinta, ... nici un semn inca, nici un fum alb (pe forum), nici un Habemus Papam! (avem regulament - nou, propuneri adoptate, etc...)
                    ... sau nu s-au mai bagat laptop-urile in priza din cauza horincii, palincii ... de dupa?
                    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                    Comentariu


                    • Gerul si ceata au fost de vina

                      Comentariu


                      • Cei care raspund la intrebari sunt implicati in turneul de la SfGh. Sedinta s-a terminat la ora 24.
                        Dl.Sorin B., dl.Dan B. si dl.Florin Apian vor raspunde fiecare dupa ce vor ajunge acasa si centralizeaza ideile importante.
                        Hobby: Motoare si ski !
                        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                        Comentariu


                        • 1. La începutul fiecarui turneu sa fie pe masa la organizatori o foaie cu un tabel pe care sa scrie la titlu ''Am citit regulamentul competiției și sunt de acord cu el'', iar participanții sa semneze acolo odata cu plata taxei de înscriere. Ca sa evite și discuțiile inerente, organizatorii trebuie sa aiba la dispoziție și un regulament pe care doritorii pot sa-l citeasca daca nu vor sa semneze fara sa știe despre ce e vorba. (presupun ca unii vor spune ca n-au internet)
                          2. Pentru ca sunt foarte multe discuții legate de ''materiale'' (mai ales palete și mingi), unele interminabile, fara rost chiar și care uneori degenereaza facându-i pe cei care discuta sa se mai și jigneasca între ei, ar trebui sa fie în regulament o dispoziție clara în sensul acesta, ca de exemplu:
                          ''La aceasta competiție sunt admise numai palete de tipul cutare și mingi de tipul cutare'' sau
                          ''La aceasta competiție se joaca cu orice tip de mingi și cu orice tip de palete''
                          (sa se observe ca am scris ''competiție'' și nu ''turneu'' )
                          Legat de asta, dar și în general de alte aspecte, organizatorii unui turneu sunt obligați nu doar sa faca înscrierile, sa împarta jucatorii în grupe, sa înregistreze rezultatele la meciuri și sa ofere premiile la sf?rșit, ci și sa asigure respectarea regulilor. Și pentru ca suntem la propunerea asta cu mingi și palete, ar trebui ca pe pagina unde se anunța un turneu sa scrie foarte clar organizatorii:
                          ''la acest turneu se va juca numai cu mingi asigurate de catre......./ la acest turneu se va juca cu orice fel de mingi, iar jucatorii pot sau nu pot juca cu mingi aduse de ei'' și
                          '' la acest turneu paletele vor fi verificate de catre...../la acest turneu se joaca cu orice fel de palete''
                          Aceste precizari ar fi bine sa fie afișate și la intrarea în sala.
                          Indiferent de ce am scris mai sus, fiecare jucator, înainte sa înceapa un meci (sau chiar dupa primul set, înainte sa înceapa al doilea), este dator daca ceva nu i se pare în regula sa mearga la organizator și sa-i spuna. Parerea mea este ca problemele de joc nu se rezolva dupa terminarea turneului pe forum. Cred ca nu-i lipsa de Fair-Play sa mergi la masa organizatorilor și sa spui ''mingea asta nu e buna'' sau '' oponentul meu are o paleta neregulamentara''. Mai degraba e lipsa de Fair-play sa faci organizatorii ''varza'' pe forum dupa ce ai jucat 6 meciuri sau mai multe și n-ai zis nimic (ba chiar poate te-ai bucurat daca câteva din meciurile acelea le-ai câștigat).
                          Iar daca se considera ca aceste aspecte sunt înca și mai serioase, atunci se mai poate face ceva:
                          la grupele superioare sa fie desemnat câte un arbitru pentru fiecare grupa (tot din rândul participanților bineînțeles).
                          (eu am mai participat în trecut la competiții cu caracter ''amical''-exemplu tenis cu piciorul- și pot sa spun ca am fost și jucator și arbitru; am acordat chiar și un cartonaș galben, dar nu s-a suparat nimeni pe mine;când toata lumea cunoaște regulamentul, aplicarea lui n-ar trebui sa fie o problema).
                          3. Ar trebui ca dupa fiecare turneu organizatorii sa faca un mic ''raport'' care sa ram?na ori pe forum ori undeva într-o ''arhiva'' a turneului, iar în acest raport sa scrie ce abateri de la regulament au observat în timpul turneului respectiv și cum le-au sancționat pe fiecare.
                          Asta ca sa dovedeasca faptul ca au fost într-adevar organizatorii turneului respectiv și nu doar ''administratori'' ai salii de joc sau ''gazde primitoare'' pentru cei 100-200 de ''musafiri'' din toate colțurile țarii.
                          4. Pentru toți organizatorii de la turneele la care am avut placerea sa particip: va mulțumesc din suflet pentru ca le-ați organizat și mi-ați dat ocazia sa ma simt bine.
                          Daca dumneavoastra și ceilalți organizatori veți ține cont de propunerile mele, eu cred ca aceasta competiție sportiva va fi mult mai relaxanta, iar forumul pe care scriu acum va fi mult mai interesant și mai frumos.
                          Daca credeți ca am scris ''apa de ploaie'', probabil de acum înainte vor pleca mereu de la turnee oameni nemulțumiți sau chiar frustrați, discuțiile de pe forum vor fi în continuare ''inutil de interminabile'' sau ''interminabil de inutile'', iar dumneavoastra veți fi în continuare ''facuți cu ou și cu oțet'' sau uneori chiar jigniți.
                          Pentru toți oamenii implicați în mișcarea Amatur:
                          O iarna cu multa zapada și cu multa caldura-n suflet!!!
                          Sarbatori vesele și opulente!!!
                          Multe sali pline și mulți oameni premiați!!!
                          LA MULȚI ANI!!!

                          Comentariu


                          • Postat în original de sorin_client Vezi post
                            Propun si eliminarea grupelor superioare ! (poate a mai propus cineva).
                            N-ar mai fi suspiciuni ca "se fac jocurile intre prieteni" daca s-ar trece direct in eliminatorii.
                            Am avut suspiciuni la cateva meciuri asa zis "aranjate" dar n-am avut ce face !
                            Sau macar primul meci din grupa superioara sa fie jucat de cei ce sunt prieteni/vecini/neamuri, etc..., daca acest lucru il doreste vreunul din ceilalti jucatori din grupa.
                            Un caz imaginar, o pura fantezie.
                            Hai sa-ti zic o modalitate de a nu juca primul meci cu prietenul/vecinul/ruda asa cum doreste vreunul din grupa.
                            Prietenul/vecinul/neamul pleaca din sala, chiar daca meciul tau cu el este oricum primul pe foaie.
                            Scuza? S-a dus la masa pentru ca e mort de foame si n-a mancat de 10 zile. Si ceilalti participanti, baieti de treaba si novici, accepta sa-si joace meciurile pana vine flamandul. Dupa ce-ti termini meciurile cu ceilalti doi jucatori, aia doi nu au decat sa-si joace meciul lor, pentru ca flamandul tot nu apare. In timp ce ei joaca dispari si tu fara a fi nevoie de o motivare.
                            Iar dupa ce fraierii termina meciul, ca prin minune, apare si flamandul "nevinovat". Acesta propune sa se joace meciurile cu cei doi pana apare disparutul, ca tot n-au ce face. Dupa ce-si termina si flamandul meciurile, apare si disparutul si fac un meci prietenesc, in functie de necesitati.
                            Ce zici ti se pare un sceneriu misto ?
                            Rudius

                            Comentariu


                            • Ca scenariu da dar, flamandul si ceilalti ar trebui sa fie in jurul mesei in timpul inceperii grupei superioare si nu la masa de pranz sau in oricare alta parte. Grupa superioara nu dureaza mult si n-ar avea motive sa lipseasa. In momentul aducerii foii de concurs de masa oricum sunt toti prezenti pentru ca altfel n-ar sti cu cine cu cine a picat. Deci n-au motive intemeiate sa "absenteze" subit. Si care-i problema ? Daca unul lipseste ceilalti de ce-ar sta dupa el ? Nu se prezinta in 3-5 minute... 3-0 si gata. Ce atata discutie ! Chestia cu eliminatoriile dupa grupa inferioara spun ca e varianta foarte buna. Daca dai meciul nu mergi mai departe si cu asta basta...
                              Blade: lemn off...ce lemn !
                              Bh: cu tepi
                              Fh: fara tepi

                              Comentariu


                              • Postat în original de sorin_client Vezi post
                                Ca scenariu da dar, flamandul si ceilalti ar trebui sa fie in jurul mesei in timpul inceperii grupei superioare si nu la masa de pranz sau in oricare alta parte. Grupa superioara nu dureaza mult si n-ar avea motive sa lipseasa. In momentul aducerii foii de concurs de masa oricum sunt toti prezenti pentru ca altfel n-ar sti cu cine cu cine a picat. Deci n-au motive intemeiate sa "absenteze" subit. Si care-i problema ? Daca unul lipseste ceilalti de ce-ar sta dupa el ? Nu se prezinta in 3-5 minute... 3-0 si gata. Ce atata discutie ! Chestia cu eliminatoriile dupa grupa inferioara spun ca e varianta foarte buna. Daca dai meciul nu mergi mai departe si cu asta basta...
                                Ca sa nu mai spunem ca devine important chiar si fiecare set din grupa inferioara.
                                Am verificat (aplicat) sistemul la Mangalia si a mers "ceas". Toti au jucat serios, cei buni incercand sa obtina primul loc in grupa.

                                Comentariu


                                • poate mutam si sf anului competitional mai inspre toamna-vara ca e mai usor si mai placut cand nu e frig si posibil drumuri blocate

                                  Comentariu


                                  • Am si eu o propunere , sa se stranga intr-un cont 10% din fiecare turneu indiferent de categorie fie ea B,A A+
                                    - - - Actualizat - - -
                                    Bine inteles contul sa fie gestionat de cineva ales ,si ca ori si cum o luam tot se strang de vreo 4 sau 5 mese de competitie
                                    - - - Actualizat - - -
                                    Bine inteles contul sa fie gestionat de cineva ales ,si ca ori si cum o luam tot se strang de vreo 4 sau 5 mese de competitie.
                                    De ex. 50 turnee A si A+ X 10% =.
                                    118 TUNEE B X 10%=.
                                    - - - Actualizat - - -
                                    Daca luam in calcul 50 tunee A si A+ LA MEDIA DE 50 JUCATORI NE DA 7500 LEI.
                                    Daca luam in calcul 118 turnee B LA MEDIA DE 30 JUCATORI NE DA 5300 LEI.
                                    ESTE UN CALCUL ESTIMATIV DAR POATE FI SI MAI MULT.
                                    VA MULTUMESC

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de anitei marcel Vezi post
                                      Am si eu o propunere , sa se stranga intr-un cont 10% din fiecare turneu indiferent de categorie fie ea B,A A+
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Bine inteles contul sa fie gestionat de cineva ales ,si ca ori si cum o luam tot se strang de vreo 4 sau 5 mese de competitie
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Bine inteles contul sa fie gestionat de cineva ales ,si ca ori si cum o luam tot se strang de vreo 4 sau 5 mese de competitie.
                                      De ex. 50 turnee A si A+ X 10% =.
                                      118 TUNEE B X 10%=.
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Daca luam in calcul 50 tunee A si A+ LA MEDIA DE 50 JUCATORI NE DA 7500 LEI.
                                      Daca luam in calcul 118 turnee B LA MEDIA DE 30 JUCATORI NE DA 5300 LEI.
                                      ESTE UN CALCUL ESTIMATIV DAR POATE FI SI MAI MULT.
                                      VA MULTUMESC
                                      Excelenta idee ! Si mesele sa le dam celor care nu-si platesc cotizatia si participa la unu...doua turnee pe an. Dar e bine, ca ei sunt baieti destepti si inchiriaza mesele, sa mai scoata si ei un banut, saracii !!!... ca poate au ceva obligatii de achitat.

                                      Comentariu


                                      • Va rog sa intelegeti ca propunerile dvs. Nu mai pot fi luate in calcul! Vom reveni pana la sfarsitul anului cu modificarile care s-au discutat si adoptat la brasov!
                                        www.clubarena08.ro

                                        Comentariu


                                        • Va multumesc!
                                          www.clubarena08.ro

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X