Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Muzica-Amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Eddie Van Halen, Les Paul, BB King All Star Guitar JAM



    - - - Actualizat - - -

    THE BEST GUITAR SOLOS

    Comentariu


    • Cu regretul că nu am putut participa la un recital Mircea Tiberian (primul vinil cu jazz cumpărat în anii studenției), care a avut loc în această seară într-un restaurant aflat la exact 20 m de casă, vă recomand un șlagăr interbelic reorchestrat în stilul "contemporany jazz".

      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

      Comentariu


      • Miller, Bonamassa, Vai, Schon, Satriani, Haynes - I'm Tore Down

        Comentariu


        • Cu patru decenii in urma, pe 19 martie1976, se stingea, la doar 25 de ani,
          Paul Kossoff, chitara solo in grupurile Free si Back Street Crawler.




          In aceeasi zi, insa in 1953, se nastea chitaristul bass in grupul Mr. Big,
          Billy Sheehan.


          Ultima editare de gicu_licu; 20.mar.2016, 00:01.
          Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
          FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
          BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

          Comentariu


          • Gloria - All Star

            Comentariu


            • Carl Palmer-65 de ani,astazi, 20 martie.



              In aceeasi zi de 20 martie, insa in 1969, s-au casatorit, in Gibraltar,
              John Lennon si Yoko Ono. Intreaga poveste din jurul acestui
              eveniment se regaseste in piesa "The Ballad of John and Yoko".



              Ultima editare de gicu_licu; 20.mar.2016, 23:57.
              Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
              FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
              BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

              Comentariu


              • Carl Palmer - The big drummer



                Comentariu


                • Revelation a lui Ozzy ... clar e un solo de exceptie
                  JOOLA Zelebro
                  FH Joola Rhyzer Pro 45
                  BH Joola Rhyzer Pro 45

                  Comentariu


                  • Beratles - That Means A Lot; World Without Love



                    Comentariu


                    • Dream Theater - The Gift Of Music



                      Pentru amatorii de topuri: http://www.officialcharts.com/charts...-albums-chart/

                      - - - Actualizat - - -



                      - - - Actualizat - - -

                      Comentariu


                      • Tnt



                        - - - Actualizat - - -

                        Comentariu


                        • Pink Cream 69 - Take Those Tears; Living My life For You


                          Comentariu


                          • Slowhand

                            Eric Clapton - 71 de ani









                            Ultima editare de gicu_licu; 30.mar.2016, 15:12.
                            Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
                            FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
                            BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

                            Comentariu


                            • Tracy Chapman, 52 Norah Jones, 37

                              Zi bogata in ... nasteri de muzicieni celebri. Ma opresc la 2, feminine:

                              - Tracy Chapman, POP SINGER, 52





                              - Norah Jones, JAZZ SINGER, 37, Bengali-American singer-songwriter, jazz vocalist - the daughter of Ravi Shankar.



                              Comentariu


                              • Trupa germana Crematory a luat nastere in Mannheim, in anul 1991. Trupa inceput cu un death metal clasic, traditional, orientandu-se apoi spre gothic metal si sound industrial. Cu o cariera de peste cinsprezece ani, Crematory sunt in prezent una dintre cele mai cunoscute si longevive trupe de gothic metal.

                                Se pare ca germanii vor ajunge pana la urma la Artmania in 2016.
                                Initial, acestia trebuiau sa vina la Sibiu anul trecut insa au luat o pauza reprogramand toate concertele din 2015 pentru 2016.
                                Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                Comentariu


                                • Dream Theater - Illumination Theory

                                  Comentariu


                                  • Van Halen - Right Here Right Now

                                    Este duminica. Bucurati-va de soare, tenis si ... muzica. Muzica de supercalitate, adica ROCK. Long live Rock and roll !

                                    Pentru astazi, un concert de rock adevarat, marca Van Halen, pe care il dedic tuturor amaturistilor rockeri sau rockeri amaturisti, dar nu numai.
                                    Cu dedicatie speciala pentru NoRo (desi stiu ca nu este genul lui preferat, dar merita) si Gicu Licu (cel mai mare iubitor de rock dintre amaturisti, dovedit).

                                    Hai, o duminica superba ! Auditie buna !

                                    Comentariu


                                    • Sebastian Philip Bierk Bach, solo voce Skid Row - 48 de ani, impliniti astazi, 3 aprilie.

                                      Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
                                      FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
                                      BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

                                      Comentariu


                                      • Mr. Big





                                        Comentariu


                                        • Ensiferum este o formație finlandeză de folk metal. Membrii trupei se autointitulează drept o trupă de „folk metal eroic”. Numele trupei provine din latina si inseamna purtator de sabie.

                                          Pe 12 aprilie 2016, ENSIFERUM vor canta la Arenele Romane (cort incazlit) din București in cadrul turneului "Return of the One Man Army" ! Alaturi de finlandezi pe scena Arenelor vor urca si italienii de la Fleshgod Apocalypse.
                                          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                          Comentariu


                                          • Steve Vai - For The Love Of God, I Know You're Here



                                            Comentariu


                                            • Cal Jam

                                              Se implinesc azi, 6 aprilie, 42 de ani de la prima editie a festivalului "California Jam",
                                              desfasurat in fata a peste 200.000 de spectatori, pe pista de viteza din Ontario, California.







                                              Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
                                              FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
                                              BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

                                              Comentariu


                                              • Billie Holiday

                                                Remember: Billie Holiday, una dintre cele mai mari cantarete de jazz, la 101 ani de la nasterea sa.

                                                ABOUT: Born on April 7, 1915, Philadelphia, PA. Death date: Jul 17, 1959 (age 44)
                                                American jazz singer and songwriter who sang "Strange Fruit," "Easy Living," and "Lady Sings the Blues." She has been the recipient of numerous awards, including being a Grammy Award Hall of Fame inductee.






                                                Comentariu


                                                • Romanii au talent 2016: Laura Bretan - o voce senzationala "O mio babbino caro"

                                                  https://www.facebook.com/huff.ro/vid...0577520074432/

                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Comentariu


                                                  • Pittis Show - Led Zeppelin (1

                                                    înregistrarea Led Zeppelin cu aceiași melodie You Shook Me ? a treia de pe primul album, este ceva mai sofisticată decât primele două. Se deschide cu t?nguiri de chitară și cu muzicuța lui Plant, iar partea vocală a acestuia este, probabil, cea mai bună de pe întreg albumul, Robert cânt?nd la limita maximă a posibiltăților lui. Chitara lui Page, trecută prin pedala de fuzz, îl urmărește pe Plant în toate suișurile și cobor?șurile lui. Nu mai seamănă deloc cu varianta originală, dar bătr?nească a lui Dixon, dar fără ?ndoială ?nseamnă un punct culminant. în porțiunea instrumentală Jones apare cu o orgă ce nu se încadrează în atmosfera generală a cântecului, dar sparge necesar monotonia blues-istică instaurată. în final e rândul lui Page de a face solistică, iar chitara lui e captivantă. Are viteză și gust și nu exagerează câtuși de puțin.
                                                    You Shook Me ? M-ai zduncinat
                                                    Știi că m-ai zduncinat?
                                                    M-ai zdruncinat toată noaptea.
                                                    Știi că m-ai zduncinat?
                                                    M-ai zdruncinat toată noaptea.
                                                    M-ai zduncinat toată noaptea, iubito.
                                                    Hei, iubita mea. Te rog, vino acasă.
                                                    Am o pasăre care fluieră și am păsări care cântă.
                                                    Am o pasăre care fluieră și am păsări care cântă,
                                                    Și-am și o pasăre care nu-și dorește altceva,
                                                    Decât să-i cumpăr un inel cu diamant.
                                                    Știi că m-ai zduncinat, iubito?
                                                    M-ai zdruncinat toată noaptea.
                                                    ?ți spun că m-ai zdruncinat, m-ai zdruncinat zdravăn iubito.

                                                    You Shook Me se pierde pe nesimțite în notele introductive de bas de pe Dazed and Confused (Buimac și confuz) o mai veche compoziție a lui Jimmy Page, al cărui embrion fusese simțit în Yardbirds, în ultimele concerte, sub titlul I`m confused. Punctul central și piesa de rezistență de pe acest album, Dazed and Confused este un blues lent ce pare să se ?nalțe spre o culme pe care nu o va ajunge niciodată. Chitara lui Page se îndreaptă spre un solo rapid, peste care Robert mormăie, strigă, țipă, iar Bonzo e prezent cu un stil simplu și direct, în care, cu siguranță, rupe multe perechi de bețe. Energia crește cu fiecare atingere a corzilor basului de către John Paul Jones și în final totul se stinge fără nici un punct culminant.
                                                    Dazed and Confuzed ? Buimac și confuz
                                                    Buimac și confuz de atâta timp că nu mai poate fi adevărat.
                                                    A dori o femeie nu ți-e de nici un folos.
                                                    Mulți vorbesc dar puțini cunosc, sufletul unei femei a fost creat inferior.
                                                    Da. Mă lovești abuz?nd de toate minciunile tale.
                                                    Doamne, Dumnezeule cum te mai hipnotizează!
                                                    Nu știu pe unde ai fost tu, dar eu, eu aici sunt gata să te iubesc din nou.
                                                    Zi de zi muncesc din greu să aduc acasă banii câștigați,
                                                    încerc să te iubesc, dar tu mă alungi.
                                                    Nu știu unde pleci, nu știu pe unde ai fost, iubita mea dulce,
                                                    Dar eu te doresc din nou.
                                                    Buimac și confuz de-atâta timp că nu mai poate fi adevărat.
                                                    A dori o femeie nu ți-e de nici un folos.
                                                    Ia-o ușor iubito. Lasă-i să spună ce vor.
                                                    O să te cam b?lb?i tu când ?ți voi trimite nota de plată.



                                                    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X