Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Muzica-Amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Def Leppard

    Aniversarea de azi a lui Joe Elliot, solistul trupei Def Leppard (57 ani), ma determina sa va propun 2 piese live din concertul tribut lui Freddy Mercury, de pe stadionul Wembley, Londra, din 20 april 1992.

    Comentariu


    • James Hetfield (53)

      Sarbatoritii zilei:
      James Hetfield, Metalica, 53 ani
      Tony Bennett, 90 ani





      Comentariu


      • Un cover excelent dupa piesa "something i can never have" distribuit pe facebook chiar de Nine Inch Nails!

        Comentariu


        • Lux Occulta (in latina, “lumina ascunsa” sau “secretele luminii”) a fost o formatie poloneza de avant-garde metal, fondata la sfarsitul anului 1994. Stilul lor, influentat si de progressive metal si black metal, incorporeaza aranjamente complicate, mai multe sectiuni, cu schimbari neasteptate de ritm.

          The Opening Of Eleventh Sephirah este o piesa metal,complexa, cu influente din stilurile free jazz, trip-hop si muzica industriala.
          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

          Comentariu


          • Bruce Dickinson 58

            Sarbatoritul zilei de azi este Bruce Dickinson, 58 ani (n. la 7 aug. 1958 in Worksop, England), frontman-ul trupei de heavy metal Iron Maiden (in care a debutat cu albumul The Number of the Beast -1982).







            Comentariu


            • Mark Knopfler 67

              Sarbatoritul zilei este Mark Knopfler Freuder (n. pe 12 august 1949 în Glasgow), muzician britanic, multiplul câștigător al premiului Grammy, șef și co-fondator al grupului de rock Dire Straits, cu care a obținut notorietate la nivel mondial. Cu un total de aproximativ 120 de milioane de discuri vândute (Dire Straits și solo împreună), el este unul dintre cei mai bine vanduti ("artistii de muzica best-seller") din istoria muzicii.
              Albumul a Brothers in Arms a fost vândut până în prezent in mai mult de 30 de milioane de exemplare. Mark Knopfler este considerat a fi unul dintre cei mai buni chitaristi din lume. A avut si o prodigioasa cariera solo, a scris muzica pentru filme, ...
              (sursa: Wikipedia)

              - - - Actualizat - - -

              Comentariu


              • Tarja Turunen, 39

                Sarbatoritul zilei: Tarja Turunen, 39 (n. 17.08.77, Kitee, Finland), solista trupei de metal simfonic Nightwish.




                Comentariu


                • Robert Plant 68

                  Sarbatoritul zilei: Robert Plant, 68 ani (n. la 20.08.1948 in West Bromwich, England), vocalistul celebrei trupe Led Zeppelin, compozitorul hiturilor "Stairway to Heaven" si "When the Levee Breaks".
                  In 2011 Rolling Stone Magazine il plaseaza pe prima pozitie in topul solistilor vocali din toate timpurile. Dupa 1980 urmeaza cariera solo.





                  Comentariu


                  • Keith Moon

                    Azi ar fi implinit 70 de ani daca .... Keith Moon (bateristul trupei The Who, socotit de revista Rolling Stone in 2011 al 2-lea baterist al lumii).







                    Comentariu


                    • Gene Simmons (67) Rob Halford (65)

                      Sarbatoritii zilei:

                      Gene Simmons, ROCK SINGER, KISS - born on August 25, 1949 in Tirat Carmel, Israel.





                      Rob Halford, METAL SINGER, Judas Priest - born on August 25, 1951 in Sutton Coldfield, England.


                      Comentariu


                      • Falkenbach constituie incarnarea muzicala a lui Vratyas Vakyas, un personaj bizar, despre care nu se cunoaste aproape nici un detaliu, desi activeaza in scena inca din anul 1989.

                        Excelent grup folk/viking metal axat pe teme black,Falkenbach este originar din Islanda si stabilit in Germania. Imnurile sale barbarice, melodice si rapide, in care apar instrumente traditionale si teme folclorice, fac din Falkenbach unul dintre cele mai mari nume de pe scena europeana a ultimilor ani.
                        Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                        Comentariu


                        • Hush - Ian Gillan, Bruce Dickinson, Rick Wakeman, Phil Campbell, Bernie Marsden

                          Comentariu


                          • Graveland este un grup polonez de pagan / viking metal formata in 1992 de catre Rob Darken (pseudonimul Robert Fudali). Inca de la inceput facem cunostina cu un stil de black metal care are la baza o puternica prezenta populara in versurile lor. Acestea se bazează in primul rand pe credintele celtice.

                            Graveland, este singurul proiect pe care-l cunosc in care albumele sale erau cumparate cu mult inainte de a aparea pe piata.
                            Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                            Comentariu


                            • Remember Michael Jackson

                              La 29 august 1958, in Gary, IN, USA, se nastea cel care avea sa fie supranumit "regele pop-ului"- Michael Jackson (d. Jun 25, 2009, la 50 ani).
                              Sa ne reamintim pios de superstarul muzicii pop, trecut prematur la cei drepti.







                              Comentariu


                              • Un jazz mic, asa de pranz...

                                Comentariu




                                • - - - Actualizat - - -

                                  Comentariu


                                  • Jerry Garcia/ David Grisman-Ripple, Shady Grove



                                    Comentariu


                                    • 18 septembrie 1970 : Jimi Hendrix este declarat mort, prin asfixiere cu propria-i voma, la sosirea ambulantei,
                                      cu corpul neinsufletit, la spitalul St. Mary Abbot, din capitala englezeasca, Londra.





                                      Ultima editare de gicu_licu; 18.sep.2016, 22:59.
                                      Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
                                      FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
                                      BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

                                      Comentariu


                                      • Perfect Day - Lou Reed, Bono, Dr. John, Elton John, D. Bowie, Duran Duran

                                        Comentariu


                                        • Pittis Show - Led Zepellin (19)

                                          "Your Time Is Gonna Come ? Va veni și timpul tău, deschide fața a doua a albumului (Led Zeppelin I) cu câteva măsuri curgătoare de orgă bisericească. Jones este adus în prim plan, și nu pe degeaba. Părțile vocale ale lui Robert sunt, așa cum spun unele cronici, foarte britanice, în orice caz printre cele mai melodioase și chiar mai convingătoare de pe tot albumul, deși vocea nu este tratată prin filtre și este lipsită de ecou. Din nou chitara lui Page este socotită impecabilă.
                                          Your Time Is Gonna Come, compoziție Page & Jones ? Va veni și timpul tău.
                                          ?Minciuni, înșelătorii, jigniri ? doar astea se pare că le faci.
                                          Flecăreli cu orice individ din oraș, dându-mă deoparte de dragul altuia nou,
                                          Mereu același lucru, același joc, ce mă scoate din minți.
                                          O să dai de bucluc. Nu peste mult timp mă vei căuta iubito și ...ia-mă de unde nu-s!
                                          Doar atât mai am să-ți spun, femeie: Va veni și timpul tău!
                                          M-am hotărât să-ți dau lovitura de data asta.
                                          Nu va fi minunat, e rândul meu să plâng.
                                          Fă ce vrei! Nu eu voi duce greul. E pe terminate. Nu te mai simt.
                                          Nu-mi pasă ce spui. Eu o-ntind spre alt loc.
                                          Te voi face să plătești gaura asta mare din inima mea.
                                          Oamenii vorbesc într-una. Fii atentă femeie, gluma nu mă mai atinge!
                                          Ai fost rea cu mine, dar ?ți va veni mintea la cap.
                                          Va veni și timpul tău, va veni și timpul tău!?

                                          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                          Comentariu


                                          • Slade - Gudbuy T' Jane



                                            - - - Actualizat - - -

                                            Comentariu


                                            • Pittis Show - Led Zepellin (20)

                                              ?Urmează o piesă instrumentală, Black Mountain Side ? Panta muntelui negru, care ne oferă un frumos dialog chitară ? tablă (tabla fiind un instrument indian de percuție), dialog care s-ar fi simțit la el acasă chiar și pe orice album Beatles din acea perioadă. Schimbările chitaristice de direcție prezentate de Page sunt inteligente și convingătoare. Nu se putea o introducere mai bună, i-am putea spune chiar perfectă, pentru a doua explozie de energie de pe album, distrugătorul Communication Breakdown. Este primul cântec rock pur al discului și este minunat. Puține nuanțe, puține subtilități, doar un ritm energic, o chitară excelentă și o voce Rock`n`Roll frenetic strigătoare. Ca o injecție cu adrenalină, ridică tensiunea întregii fețe a doua. O înregistrare exactă pentru ceea ce ?nseamnă un single de pe un album coerent și, bineînțeles, a fost marea bucurie a tonomatelor din primăvara lui 1969. Una dintre cele mai cântate melodii Zeppelin de către alți interpreți, printre ei, la noi în țară, Cristian Minculescu și înaintea lui ? țineți-vă bine, nu leșinați, vă rog ? Mircea Vintilă, care venea în serile de dans să cânte cu trupa lui Sorin Chifiriuc doar bucata asta.
                                              Communication Breakdown ? Comunicare întreruptă, compoziție Page, Jones, Bonham.
                                              ?Hei fato, încetează! Hei fato, mă nenorocești.
                                              Nu știu ce se întâmplă, dar îmi place de tine, îmi place din plin.
                                              Lasă-mă să te strâng în brațe, lasă-mă să-ți simt farmecul, dar...
                                              Comunicare întreruptă.
                                              Mereu e la fel, mă calcă pe nervi, mă scoate din minți...
                                              Comunicare întreruptă.
                                              Hei fato, am să-ți spun ceva ce ar trebui să știi.
                                              Hei, iubito, vreau să-ți spun că te iubesc,
                                              Vreau să te țin în brațe, n-o să te mai las să pleci, dar...
                                              Comunicare întreruptă.
                                              Mereu e la fel, mă calcă pe nervi, mă scoate din minți...
                                              Comunicare întreruptă.?

                                              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                              Comentariu


                                              • Trupa austriaca de atmospheric black metal Summoning s-a format in anul 1993 in Viena. Stilul formatiei este denumit si Tolkien Metal, deoarece majoritatea versurilor de pe albumele Summoning fac referire la lumea fantastica a lui Tolkien, Middle-earth. Exceptie face albumul Stronghold (1999).
                                                Cei trei componenti care au infiintat trupa au fost Silenius (Michael Gregor), Protector (Richard Lederer) si Trifixion (Alexander Trondl).
                                                In 1999 apare albumul Stronghold si este considerat si in ziua de astazi ca fiind unul din cele mai bune albume a stilului Epic/Atmospheric Black Metal.

                                                Doi ani mai tarziu apare albumul Let Mortal Heroes Sing Your Fame si este o combinatie intre stilul mai vechi al trupei, si cel nou.
                                                Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                                Comentariu


                                                • Soultrane

                                                  90 de ani de la nașterea la 23 Septembrie 1926 a lui John William Coltrane, also known as "Trane"!

                                                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                  Comentariu




                                                  • - - - Actualizat - - -



                                                    - - - Actualizat - - -

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X