Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • https://www.youtube.com/watch?v=yXBAEu2DK3g&t=70s La nivel pro de top 100 mondial se poate juca utiliz?nd stilul push/blocking, nu aș fi crezut acest lucru. Amelie Solja din Austria (de origine germană) joacă cu antispin pe rever și zimți scurți pe forehand.

    Comentariu


    • Este si cu iarba Offensive chop-blocker Ronel Davidov si joaca la un nivel ridicat



      Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

      Comentariu


      • Salut. Dupa cum stiti, interzicerea anumitor tipuri de ierburi m-a afectat enorm. Am tot cautat de-alungul timpului materiale care sa nu respinga atat de tare astfel incat am ajuns o perioada sa joc cu anti-power. M-a ajutat acest tip de joc pana la un anumit punct, adica as putea sa ocup un loc fruntas la categoria avansati. Am dat comanda de Sauger Troger - Hellfire OX deoarece am vazut cativa prieteni manuind-o bine. Observ ca are o culoare rosu aprins si este slipitoare la propriu. Ar putea crea impresia ca este "lucrata" - departe de mine acest gand. Intrebarea mea este legata de indeplinirea corecta a regulamentului: Pot sa atasez intre lemn si aceasta iarba un burete de joc ca sa amortizeze loviturile? Astept raspunsuri pertinente si constructive. Multumesc.
        Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

        Comentariu


        • Pot sa atasez intre lemn si aceasta iarba un burete de joc ca sa amortizeze loviturile?

          Fara nici o problema. Regulamentul interzice actiuni fizico/chimice asupra topsheetului, singura precizare cu privire la burete fiind aceea ca acesta sa nu contina substante de tip VOC sau booster. LARC-ul testeaza doar topsheet-urile sa fie conforme cu prevederile legale, nu si buretul din spate... De aceea, atata vreme cat asupra cauciucului nu se intervine, se poate adauga orice burete, cu conditia ca grosimea totala sa nu depaseasca 4mm.

          Comentariu


          • Postat în original de NoRo Vezi post
            Salut. Dupa cum stiti, interzicerea anumitor tipuri de ierburi m-a afectat enorm. Am tot cautat de-alungul timpului materiale care sa nu respinga atat de tare astfel incat am ajuns o perioada sa joc cu anti-power. M-a ajutat acest tip de joc pana la un anumit punct, adica as putea sa ocup un loc fruntas la categoria avansati. Am dat comanda de Sauger Troger - Hellfire OX deoarece am vazut cativa prieteni manuind-o bine. Observ ca are o culoare rosu aprins si este slipitoare la propriu. Ar putea crea impresia ca este "lucrata" - departe de mine acest gand. Intrebarea mea este legata de indeplinirea corecta a regulamentului: Pot sa atasez intre lemn si aceasta iarba un burete de joc ca sa amortizeze loviturile? Astept raspunsuri pertinente si constructive. Multumesc.
            Fata vine si in varianta cu burete de 0,9 mm...cauti o grosime mai mare de atat ?
            TRUST NO ONE !

            Comentariu


            • Da, caut un burete (cred ca de anti e cel mai potrivit)care sa o faca sa nu respinga deloc. Stilul meu nu este de chop ci de block/drop cu iarba. De aceea am nevoie de controlul maxim la jocul aproape de masa.
              Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

              Comentariu


              • Se poate juca cu iarba asta ox pe un lemn de balsa All rigid si o sa faceti ravagii, la block/drop lasati mana mai moale si o sa mearga tot pe masa [emoji4]

                Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
                Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                Comentariu


                • Postat în original de Adrian Veres Vezi post
                  Se poate juca cu iarba asta ox pe un lemn de balsa All rigid si o sa faceti ravagii, la block/drop lasati mana mai moale si o sa mearga tot pe masa [emoji4]

                  Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
                  Eu o am doar încercată, pe bloodhound. Mi s-a părut ca f?lf?ie mai tare mingea decât cu kamikaze, însă arunca mai balonat la block. Aștept să mai sară 2,3 zimți de pe kamikaze și vedem ce poa să facă [emoji16]

                  https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                  https://www.facebook.com/309680636343003

                  Comentariu


                  • Te salut Octav, pe Bloodhound am incercat-o si eu insa ....e un mare semn de intrebare la mijloc, da arunca sus si merge bine mai mult la taiat din afara mesei pe lemnul asta! Prima mea parere ca merge pe un lemn rigid si dur care arunca jos , Bloodhound nu un lemn de bloc din pacate .

                    Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
                    Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                    Comentariu


                    • După umila mea părere, este foarte bună pentru stilul push/blocker iarba Kamikaze roșu ox în combinație cu lemnul Der Materialspezialist Blockbuster. Cu acest setup am făcut niște rezultate incredibile (am media 23) cu un joc ,,primitiv,,. Am o paletă cu iarba Grass D. Tecs roșu ox în combinație cu lemnul Der Materialspezialist Cubixx 100, este foartă bună această paletă pentru stilul push/blocker, dar totuși mult sub combinația Kamikaze/ Blockbuster. Consider că iarba Kamikaze are considerabil mai mult spin reversal decât Grass D. Tecs, doar ierburile Super Block, Monster, Hallmark Original au mai mult spin reversal, păcat că sunt interzise. Aceasta este strict opinia mea, nu am pretenția că am cea mai avizată părere.

                      Comentariu


                      • Conteaza mai mult de tehnica decat iarba folosita si conteaza si simbioza dintre iarba si lemn deoarece se stie ca ox-urile sunt dependente de lemnul pe care se folosesc. In alta ordine de idei kamikaze este o iarba ca oricare alta in segmentul inversarii efectelor care pe mingea de plastic a cam disparut si conteaza acum in joc plasamentul si anumite traiectorii inselatoare.Eu am incercat o gramada de ierburi si e parerea mea de push blocker ca cea mai buna pentru stilul meu e Dornenglanz si de cate ori am jucat cu ea am avut rezultate si cand am experimentat am dat gres. Acum folosesc Dornenglanz pe Cubixx 100 si sunt multumit este acelasi feeling ca pe primul meu lemn HM Levi [emoji4]
                        Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                        Comentariu


                        • Nu am jucat niciodată cu iarba Dornenglanz, însă am auzit că este foarte bună pentru jocul de push/blocking. Un lucru m-a făcut să ezit să cumpăr această iarbă, anume că se aseamănă cu un pahar de plastic, adică este de unică folosință. Cred că înțelegi gluma.

                          Comentariu


                          • Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
                            Nu am jucat niciodată cu iarba Dornenglanz, însă am auzit că este foarte bună pentru jocul de push/blocking. Un lucru m-a făcut să ezit să cumpăr această iarbă, anume că se aseamănă cu un pahar de plastic, adică este de unică folosință. Cred că înțelegi gluma.
                            La nici una din cele folosite nu mi-a sarit nici un dinte , da inteleg gluma ))
                            Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                            Comentariu


                            • Postat în original de NoRo Vezi post
                              Salut. Dupa cum stiti, interzicerea anumitor tipuri de ierburi m-a afectat enorm. Am tot cautat de-alungul timpului materiale care sa nu respinga atat de tare astfel incat am ajuns o perioada sa joc cu anti-power. M-a ajutat acest tip de joc pana la un anumit punct, adica as putea sa ocup un loc fruntas la categoria avansati. Am dat comanda de Sauger Troger - Hellfire OX deoarece am vazut cativa prieteni manuind-o bine. Observ ca are o culoare rosu aprins si este slipitoare la propriu. Ar putea crea impresia ca este "lucrata" - departe de mine acest gand. Intrebarea mea este legata de indeplinirea corecta a regulamentului: Pot sa atasez intre lemn si aceasta iarba un burete de joc ca sa amortizeze loviturile? Astept raspunsuri pertinente si constructive. Multumesc.
                              Salut,
                              Poti atasa burete asa cum a explicat si Claudiu. Cand ai problema cu fata OX? Tot timpul jocului sau doar cand adversarul iti da un topspin in forta? Eu joc cu Dtec.s OX. Ai dat cu paleta mea la Targoviște si era pusa pe Freitas ALC care e un lemn ofensiv. Sincer nici eu nu am gasit o rezolvare simpla la acel atac sustinut de 4-5 topspinuri consecutive. Singura solutie este un chop block scurt dar pentru ca vine mingea repede trebuie un timing foarte bun astfel incat adversarul sa nu mai poata ataca din nou sau sa intorc paleta si sa-i pun capac din lisa (cea de-a doua varianta este mai eficienta pentru ca surprinde adversarul care se trezeste cu o minge cu mult topspin in paleta si nu are timp sa inchida unghiul la paleta). Altfel stau la mana lui sa greseasca el timingul si unghiul la paleta.

                              Daca te gandesti sa pui acel burete sa ne impartasesti si noua acele ganduri. In mod normal acel burete va absorbi spinul si viteza. Vei castiga in control insa vei trimite inapoi aproape sigur numai mingi fara efect. E greu sa rezisti doar cu mingi fara efect la open. Practic va trebui sa iti bazezi jocul pe mult plasament si sa reusesti sa nu scapi mingea mai departe treimea de langa fileu. Altfel meciul devine extrem de complicat.

                              Acum na, facem si noi ce putem in functie de tehnica noastra. Daca adversarul este mult mai bun, ori are un partener de antrenament care joaca cu material este mult mai dificil acel meci. Ramane sa ne antrenam mai mult si sa probam din cand in cand poate se va gasi ceva care sa se potriveasca mai bine pe stilul nostru de joc.
                              Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                              FH: Butterfly Dignics 05
                              BH: Tibhar Grass D.TecS

                              Comentariu


                              • Un burete micsoreaza mult spinreversalul in cazul unui bloc pasiv aproape de masa. Iarba cu burete relativ gros (1,2-1,5mm) se preteaza mai ales la apararea clasica mai departe de masa, atunci cand spinului incident i se adauga spinul propriu creat. Cu aceste ierburi atacul este mult mai eficient. Chiar cu o iarba cu burete subtire posibilitatile de atac sunt mult superioare celor OX. Am un grass dtecs cu burete de 0,5 mm cu care se poate ataca mult mai eficient decat cu OX, dar automat scade controlul la jocul scurt si la blocul pasiv. In concluzie jocul cu iarba implica o suma de compromisuri, depinde cum te poti intelege cu grosimile diferite, deoarece fiecare din acestea produc cu totul alte efecte, iar tehnicile de joc sunt complet diferite.
                                Uitati-va si veti vedea o foarte buna jucatoare din India, cu iarba pe rever (Grass Dtecs OX pe lemn OF!) care in calificarile pentru olimpiada a obtinut din pacate o victorie relativ usoara cu Szőcs Berni.
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • Am pierdut din pacate acest meci la vremea respectiva. Multumesc ca mi-ati reamintit de el. Vad ca Batra si-a imbunatatit jocul fata de acum 1-2 ani. Capacul agresiv facut cu lisa din backhand a devenit foarte bun si a adunat multe puncte cu el. Si asa intorc paleta ma gandesc sa incerc si eu un capac mai agresiv cu lisa din rever, acum e mai mult pasiv. De asemena chop block-ul e foarte bun.
                                  Am folosit D.tecs pe Timo Boll ZLC (lemnul folosit de jucatoarea din India). D.tecs e foarte buna pe el. Lemnul arunca foarte jos, acelasi unghi ca la Freitas, insa este si mai rapid. Nu prea m-am cu el pe forehand cu Tenergy 05 sau MX-p. Cu Dignics 05 n-am incercat. Nu puteam da topspin cu el din underspin. Se oprea mingea in fileu. Lemnul se apropie ca viteza chiar de OFF+.
                                  Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                  FH: Butterfly Dignics 05
                                  BH: Tibhar Grass D.TecS

                                  Comentariu


                                  • Am jucat odată un amical cu dumneavoastră la Suceava și pot afirma că rar am jucat cu cineva să de-a un topspin așa de puternic cu reverul. Efectiv, îmi tremura paleta în m?nă de la topspin-urile dumneavoastră din rever ! Dacă m-aș antrena mai des cu dumneavoastră, cred că aș avea iarba făcută franjuri ! După părerea mea, dumneavoastră dacă ați fi mai constant cu așa topspin-uri incredibile, ați face ,,ravagii,, la Open. Mie greu să cred că aveți probleme să dați topspin din backspin cu așa o tehnică de lovire.

                                    Comentariu


                                    • Multumesc pentru aprecieri. A fost un meci interesant, chiar daca a fost amical. Problema era la forehand nu la rever. Timo Boll ZLC are un dwell time destul de scurt si, cel putin acum un an si ceva cand am jucat ultima oara cuy el nu reuseam sa am un procentaj foarte ridicat la topspin din underspin.
                                      P.S. Imi cer scuze pentru off-topic.
                                      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                      FH: Butterfly Dignics 05
                                      BH: Tibhar Grass D.TecS

                                      Comentariu


                                      • Off Doamne! Mulțumesc tuturor softistilor care ne urmăresc dar nu ne dau LIKE!
                                        Domnilor... Ierbari, am constatat că mă regăsesc în acest grup "oarecum restr?ns" de jucători. E bine ca NOI avem ce vb între noi. Dacă vb despre emblema mingii în aer, unii softisti vb despre "efectul mingiei" și atunci nu ne prea interesează!
                                        Mă bucur că vă pot da dreptate tuturor, și... Aș putea ?nvăța de la fiecare, dacă nu as fi încercat pe "pielea mea".
                                        Rezum la faptul ca Bloodhound nu este pt block iar iarba ox nu este pt chop, voi știți restul. Despre ce mai putem vb?
                                        Aștept, sincer... Niște review - uri despre combinații sau materiale nediscutate. Altfel... Acest post este numai în avantajul softistilor. Știți vb aia? De mulțumiri am podul plin! [emoji28][emoji3][emoji28]

                                        https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                        https://www.facebook.com/309680636343003

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Oktaw Marius Vezi post
                                          Off Doamne! Mulțumesc tuturor softistilor care ne urmăresc dar nu ne dau LIKE!
                                          Domnilor... Ierbari, am constatat că mă regăsesc în acest grup "oarecum restr?ns" de jucători. E bine ca NOI avem ce vb între noi. Dacă vb despre emblema mingii în aer, unii softisti vb despre "efectul mingiei" și atunci nu ne prea interesează!
                                          Mă bucur că vă pot da dreptate tuturor, și... Aș putea ?nvăța de la fiecare, dacă nu as fi încercat pe "pielea mea".
                                          Rezum la faptul ca Bloodhound nu este pt block iar iarba ox nu este pt chop, voi știți restul. Despre ce mai putem vb?
                                          Aștept, sincer... Niște review - uri despre combinații sau materiale nediscutate. Altfel... Acest post este numai în avantajul softistilor. Știți vb aia? De mulțumiri am podul plin! [emoji28][emoji3][emoji28]

                                          https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                          https://www.facebook.com/309680636343003
                                          Marius nu te grabi cu concluziile, eu joc cu lemn Spinlord ultradefense carbon+ Iarba Spinlord Sternenfall OX si short pips Spinlord Degu 2 mm si pot sa iti spun case poate face chop cu iarba OX foarte bine ca si atac cu short pips la fel( chiar topspin) Atacul cu short pips( topspin ) necesita alt unghi de lovire dar dupa aceea mingea cade la contactul cu masa adversarului si e greu de returnat( nu imposibil) CEi mai de succes ierbari din ce am vazut eu sunt twiddlerii care te zapacesc intorcand paleta in mana ( cine nu crede sa se uite pe youtube la Fabian Ackerstorm )
                                          https://www.youtube.com/watch?v=j214Uh_HdNE&t=6s
                                          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                          BH : Spinlord Sternenfall OX

                                          Comentariu


                                          • [QUOTE=gabriel1962;537718]Marius nu te grabi cu concluziile, eu joc cu lemn Spinlord ultradefense carbon+ Iarba Spinlord Sternenfall OX si short pips Spinlord Degu 2 mm si pot sa iti spun case poate face chop cu iarba OX foarte bine ca si atac cu short pips la fel( chiar topspin) Atacul cu short pips( topspin ) necesita alt unghi de lovire dar dupa aceea mingea cade la contactul cu masa adversarului si e greu de returnat( nu imposibil) CEi mai de succes ierbari din ce am vazut eu sunt twiddlerii care te zapacesc intorcand paleta in mana ( cine nu crede sa se uite pe youtube la Fabian Ackerstorm )

                                            Fabian Joaca acum cu Death Metal cu burete de 0.5 si face chop, in alta ordine de idei am jucat un an e zile cu Short pips/long pips e buna la avansati care iti ridica din iarba si dupa pleznesti dar cu jucatorii buni care variaza si se adapateaza ma limita foarte mult in optiuni, e strict parerea mea si rog sa o luati ca atare. Am observat ca iarba se pune in valoare mai bine cu softul decat cu short pips si da paleta trebuie rotita in mana si preluarile sa se faca cu ambele fete ca sa poti rupe jocul unui jucator bun.
                                            Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                            Comentariu


                                            • Dacă nu se supără domnul Gabriel Iacob (Gabi 1962), aș dori să fac și eu o adăugare. Am jucat cu domnul Gabriel Iacob acum un an într-o semifinală la avansați unde am pierdut cu 3-0, dar am depus și eu rezistență cât am putut. M-a impresionat la domnul Gabriel servele cu efect date cu zimții scurți, nu aș fi crezut că poți da serve cu așa mult efect cu o asemenea față. Deasemenea pot să confirm că atacă foarte bine cu zimții scurți atât drept, cât și cu topspin.

                                              Comentariu


                                              • [QUOTE=Adrian Veres;537747]
                                                Postat în original de gabriel1962 Vezi post
                                                Marius nu te grabi cu concluziile, eu joc cu lemn Spinlord ultradefense carbon+ Iarba Spinlord Sternenfall OX si short pips Spinlord Degu 2 mm si pot sa iti spun case poate face chop cu iarba OX foarte bine ca si atac cu short pips la fel( chiar topspin) Atacul cu short pips( topspin ) necesita alt unghi de lovire dar dupa aceea mingea cade la contactul cu masa adversarului si e greu de returnat( nu imposibil) CEi mai de succes ierbari din ce am vazut eu sunt twiddlerii care te zapacesc intorcand paleta in mana ( cine nu crede sa se uite pe youtube la Fabian Ackerstorm )

                                                Fabian Joaca acum cu Death Metal cu burete de 0.5 si face chop, in alta ordine de idei am jucat un an e zile cu Short pips/long pips e buna la avansati care iti ridica din iarba si dupa pleznesti dar cu jucatorii buni care variaza si se adapateaza ma limita foarte mult in optiuni, e strict parerea mea si rog sa o luati ca atare. Am observat ca iarba se pune in valoare mai bine cu softul decat cu short pips si da paleta trebuie rotita in mana si preluarile sa se faca cu ambele fete ca sa poti rupe jocul unui jucator bun.
                                                Da Adrian, ai perfecta dreptate si eu am 2 palete amandoua Spinlord Ultra carbon defence si cu iarba Spinlord Sternenfall dar una e cu short pips pe FH si una e cu DHS Hurricane 8 pe FH. La schimb in functie de adversar daca stiu cum joaca .Daca e nou pt mine prefer combinatia LP/SP, e mai safe chiar daca ma limiteaza la atacuri.
                                                Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                                FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                                BH : Spinlord Sternenfall OX

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
                                                  Dacă nu se supără domnul Gabriel Iacob (Gabi 1962), aș dori să fac și eu o adăugare. Am jucat cu domnul Gabriel Iacob acum un an într-o semifinală la avansați unde am pierdut cu 3-0, dar am depus și eu rezistență cât am putut. M-a impresionat la domnul Gabriel servele cu efect date cu zimții scurți, nu aș fi crezut că poți da serve cu așa mult efect cu o asemenea față. Deasemenea pot să confirm că atacă foarte bine cu zimții scurți atât drept, cât și cu topspin.
                                                  O mica remarca ca sa dau un exemplu: rotatia mingii din soft este de 50 (dau fictiv nr de rotatii), rotatia mingii din short pips este de 30-35, si de multe ori induce in eroare avand aceeasi traiectorie ca si softul si noi preluam mingea ca atare si avand mai putine rotatii...gresim, la topspin e alta poveste de fapt e un pseudo topspin care vine mai jos si care de multe ori se poate ataca usor. Short pips is arata adevarata fata cand se loveste drept un topspin sau o minge taiata cu mult efect .
                                                  Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
                                                    Dacă nu se supără domnul Gabriel Iacob (Gabi 1962), aș dori să fac și eu o adăugare. Am jucat cu domnul Gabriel Iacob acum un an într-o semifinală la avansați unde am pierdut cu 3-0, dar am depus și eu rezistență cât am putut. M-a impresionat la domnul Gabriel servele cu efect date cu zimții scurți, nu aș fi crezut că poți da serve cu așa mult efect cu o asemenea față. Deasemenea pot să confirm că atacă foarte bine cu zimții scurți atât drept, cât și cu topspin.
                                                    Nu ma supar Alexandru, cum as putea. Da, am jucat, dar vreau sa iti spun ca "ai facut cu nervii " atatia jucatori la turneul acela de la Suceava( pe care l-am castigat eu ) incat eram foarte avizat de cum joci , ba chiar ti-am urmarit un meci, asa ca meritul e si al experientei ca am stiut ce sa joc. Probabil daca nu as fi fost avizat , altul era rezultatul. Oricum felicitari pentru evolutia ta ca jucator in timp . La mai mare si la mai multe turnee.
                                                    Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                                    FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                                    BH : Spinlord Sternenfall OX

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X