Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Adrian Veres Vezi post
    Am observat ca iarba se pune in valoare mai bine cu softul decat cu short pips si da paleta trebuie rotita in mana si preluarile sa se faca cu ambele fete ca sa poti rupe jocul unui jucator bun.
    Corect ceea ce afirmi cu privire la twiddling (intoarcerea paletei in mana). Un joc bazat pe intoarcerea paletei mi se pare mult mai eficient. In fapt de la inceput am primit indicatia sa fac acest lucru. Prima luna a fost grea de tot in conditiile in care totusi jucam bine soft soft si nu a fost usor sa invat sa folosesc iarba in forehand si sa adaptez unghiul de atac pe rever cu fata lisa.

    Oricum eu sunt foarte multumit de ultimele evolutii la Open. Chiar ma uitam, multumita domnului Ivan, la un meci de-al meu filmat la turneul de la Targoviște. Nu a fost nici cel mai bun din turneu dar nici cel mai slab (nu am folosit destul topspinul din rever si au fost destule mingi care puteau avea o alta rezolvare). Pe filmare mi-a fost greu (mie personal) sa-mi dau seama cand intorc paleta. Acum inteleg ce zic adversarii cand spun ca schimb paleta cu o viteza foarte mare si trebuie sa-si concentreze atentia pe paleta sa vada cu ce fata lovesc.

    https://www.youtube.com/watch?v=kLln...ature=emb_logo
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • După o pauză considerabilă în circuit, ieri am jucat "de toți banii" , cum zicea un "consătean". [emoji28] [emoji28] [emoji28]
      Pentru ce vreau să vă supun atenția, dragi colegi...
      Fiind în permanentă căutare a paletei perfecte (cu iarbă pe o parte [emoji16]), vă împărtășesc ultimele impresii și, totodată, vă cer expertiza în alegerea următorului lemn. [emoji3526]
      Vorbind strict despre jocul meu, împart adversarii în 3 categorii și vă spun ce tactică adopt, în funcție de valoarea acestora. Nu poate fi vb despre o "deconspirare" generală, deoarece aceștia trebuie să fie mai buni... și atât.
      1. Cu adversarii care "nu știu contra ierbii" îmi pot face jocul cum vreau, în general fac block și aceștia "se bat singuri" (cum își găsesc ei scuze [emoji28][emoji28][emoji28])
      2. Cu adversarii mai versați, care știu contra ierbii, dar nu sunt mari atacanți sau... fără de greșeală... este imperios să ?ntorc paleta. Ei vin cu tertipuri de genul serve de "un anumit fel" [emoji28] în iarbă. Surpriză! "Sub masă" se întâmplă minuni, așadar... mânerul ST alunecă ușor în palmă.
      3. Problema intervine în cazul adversarilor foarte buni care atacă orice minge, dar și în forță. Aici încerc să mă departez de masă, făcând mai mult apărare. Atacurile mele, timide, nu pot fi decisive în făța unui atacant "de profesie". Cu ?ntorsul paletei mai faci puncte, dar majoritatea se obțin pe greșeala adversarului.

      Combinația cu care joc este ok, însă ideea este de a avansa și de a câștiga meciuri cu adversarii mai buni. Adică "block" acceptabil, jos, dar chop controlabil și cu mult efect.
      Nu există lemn perfect pentru apărare, dar sunt dispus să renunț la "deceptivitate" în favoarea consistenței în jocul la depărtare (maxim 3 metri) de masă. Așa că voi încerca să joc cu lemn defensiv, de dimensiuni mai mari.
      ?mi vin în minte câteva lemne, dar contează mult și fața atașată. Tot cu OX aș vrea sa joc, pentru a putea face și ceva block. Deci, nu prea ar merge lemn rigid și iarbă rigidă, pt. chop. Lemn moale și iarbă moale probabil, dar se pierde eficacitate și control, lângă masă.
      Din experiența anterioară, aș lua în considerare un lemn de genul Spinlord Ultra Carbon Def, însă nu știu dacă s-ar potrivi Curl P1-r ox, pe acesta.
      A încercat cineva lemnul și iarba de mai sus, cu succes? Dacă da, ce combinații?

      Felicitări lui Remus Trocaru, pentru rezultatul de ieri! Am dat cu paleta lui și vă poate dezvălui setup-ul, însă nu pentru toți ar funcționa.




      https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

      https://www.facebook.com/309680636343003

      Comentariu


      • Marius oricum ai face nu poti avea o paleta buna la toate, de fapt noi vrem un setup bun in fata tuturor adversarilor. In fapt problema e alta. Sunt unii care sunt mai buni ca noi si trebuie sa acceptam acest lucru. Un atacant experimentat si foarte bine pregatit, cum sunt de exemplu juniorii cu care ne intersectam pe la concursuri vor veni peste tine indiferent ce vei face. Unii dintre ei sunt prea buni si paleta mai echilibreaza raportul de forte, insa e greu sa castigi astfel de meciuri. Personal ii consider cei mai dificili adversari. Indiferent ce faci el ataca. Si daca un jucator obisnuit s-ar mai linisti dupa una-doua ratari acestia continua sa atace. Daca se intampla sa-i si intre e foarte greu de intors meciul.

        Singura solutie o reprezinta antrenamentul. Lasa paleta asa cum e si apuca-te de antrenament. De cele mai multe ori am vazut ca acesti jucatori sunt mult mai usor de gestionat daca iei tu initiativa si-i ataci. Nu ma refer doar sa ataci sa din cand in cand ci sa fii capabil sa ataci pe mingea a treia si sa continui atacul pe mingea a cincea. Iar cand esti la primire sa fii capabil sa iei initiativa inca de la primirea servei. Daca nu poti face treaba aceasta macar nu-i da deloc cu iarba. Am observat ca sunt mult mai incurcati de aceasta modalitate de a juca, deoarece ei tot asteapta sa faci block din iarba sa inceapa sa vina peste tine.
        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

        Comentariu


        • Nu am vreo frustrare din cauza paletei, ultimul meci l-am pierdut din cauza oboselii. Și chiar nu sunt genul plângăcios, dar, de vreo două săptăm?ni, nu prea mă mai odihnesc (cei care au copii știu ce zic [emoji28]).
          Am făcut un meci foarte bun cu un jucător atacant, genul despre care vorbim mai sus, asta motivându-ma să îmi aplec mai tare atenția asupra stilul de apărare clasică, cu ajutorul căruia am izb?ndit.
          Am cerut păreri în legătură cu acest stil și combinații potrivite. Cei care știu despre ce vorbesc și-au dat seama că nu caut combinațiile jucătorilor de top (iarbă cu burete - feint long- sau lemne gen Joo Se Hyuk).

          https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

          https://www.facebook.com/309680636343003

          Comentariu


          • Postat în original de Oktaw Marius Vezi post
            După o pauză considerabilă în circuit, ieri am jucat "de toți banii" , cum zicea un "consătean". [emoji28] [emoji28] [emoji28]
            Pentru ce vreau să vă supun atenția, dragi colegi...
            Fiind în permanentă căutare a paletei perfecte (cu iarbă pe o parte [emoji16]), vă împărtășesc ultimele impresii și, totodată, vă cer expertiza în alegerea următorului lemn. [emoji3526]
            Vorbind strict despre jocul meu, împart adversarii în 3 categorii și vă spun ce tactică adopt, în funcție de valoarea acestora. Nu poate fi vb despre o "deconspirare" generală, deoarece aceștia trebuie să fie mai buni... și atât.
            1. Cu adversarii care "nu știu contra ierbii" îmi pot face jocul cum vreau, în general fac block și aceștia "se bat singuri" (cum își găsesc ei scuze [emoji28][emoji28][emoji28])
            2. Cu adversarii mai versați, care știu contra ierbii, dar nu sunt mari atacanți sau... fără de greșeală... este imperios să ?ntorc paleta. Ei vin cu tertipuri de genul serve de "un anumit fel" [emoji28] în iarbă. Surpriză! "Sub masă" se întâmplă minuni, așadar... mânerul ST alunecă ușor în palmă.
            3. Problema intervine în cazul adversarilor foarte buni care atacă orice minge, dar și în forță. Aici încerc să mă departez de masă, făcând mai mult apărare. Atacurile mele, timide, nu pot fi decisive în făța unui atacant "de profesie". Cu ?ntorsul paletei mai faci puncte, dar majoritatea se obțin pe greșeala adversarului.

            Combinația cu care joc este ok, însă ideea este de a avansa și de a câștiga meciuri cu adversarii mai buni. Adică "block" acceptabil, jos, dar chop controlabil și cu mult efect.
            Nu există lemn perfect pentru apărare, dar sunt dispus să renunț la "deceptivitate" în favoarea consistenței în jocul la depărtare (maxim 3 metri) de masă. Așa că voi încerca să joc cu lemn defensiv, de dimensiuni mai mari.
            ?mi vin în minte câteva lemne, dar contează mult și fața atașată. Tot cu OX aș vrea sa joc, pentru a putea face și ceva block. Deci, nu prea ar merge lemn rigid și iarbă rigidă, pt. chop. Lemn moale și iarbă moale probabil, dar se pierde eficacitate și control, lângă masă.
            Din experiența anterioară, aș lua în considerare un lemn de genul Spinlord Ultra Carbon Def, însă nu știu dacă s-ar potrivi Curl P1-r ox, pe acesta.
            A încercat cineva lemnul și iarba de mai sus, cu succes? Dacă da, ce combinații?

            Felicitări lui Remus Trocaru, pentru rezultatul de ieri! Am dat cu paleta lui și vă poate dezvălui setup-ul, însă nu pentru toți ar funcționa.




            https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

            https://www.facebook.com/309680636343003
            Marius eu joc cu Spinlord Ultracarbon Def si oricat am incercat fetele care se combina cel mai bine cu acest lemn sunt Spinlord Sternenfall si SpinLord Stachelfeuer care sunt foarte bune la jocul de aproape si poti face si un chop decent de la distanta. Stachelfeuer arunca ceva mai tare decat cealalta si amandoua au mai putin efect de wobbling si revers spin dar in schimb la capitolul control sunt excelente.
            Blade : Spinlord Ultracarbon Def
            FH : Spinlord Degu 2.1 mm
            BH : Spinlord Sternenfall OX

            Comentariu


            • Azi a ajuns și tot azi ?i fac botezul.






              Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
              FH: Butterfly Dignics 05
              BH: Tibhar Grass D.TecS

              Comentariu


              • Păi dacă-i iarba musai să fie verde!
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu



                • this is not the optimal screen resolution

                  Bună ziua tuturor!! Am și eu o nelămurire, știe cineva dacă aceste fete sunt bune sau nu?
                  am crezut inițial ca sunt softuri dar sunt sandwici
                  Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                  FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                  BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                  Comentariu


                  • Asteptăm cu nerăbdare o recenzie pentru „iarba verde de acasă”. ?m multe articole de specialitate se afirmă că proprietățile unei fețe depind de pigment, cele negre fiind ceva mai elastice decât cele roșii. Oare pigmentul verde aduce ceva în plus sau diminuează din proprietățile D-Tecs-ului?
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • Postat în original de roman bogdan Vezi post

                      this is not the optimal screen resolution

                      Bună ziua tuturor!! Am și eu o nelămurire, știe cineva dacă aceste fete sunt bune sau nu?
                      am crezut inițial ca sunt softuri dar sunt sandwici
                      Sunt foarte bune pentru cei care le vând. Cei care le cumpără le testează, treaba lor. Multă lume caută tot felul de fețe sau discută despre ele. Se omite un amănunt foarte important și anume, lemnul. O față se poate comporta nemaipomenit pe un lemn și execrabil pe alt tip de lemn. Și să nu uităm stilul de joc. Deci în concluzie, un setup se caracterizează de trei elemente: stil de joc, lemn și fețe. Pe lângă acești 3 parametri importanți intervine și durata de utilizare a fețelor. Pentru cine nu-și permite să-și ?nnoiască fețele destul de des, va observa că modificarea caracteristicilor fețelor în timp se repercutează asupra stilului de joc, întrucât creierul va compensa modificările lente în timp ale proprietăților paletei.
                      Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                      FH: Butterfly - Dignics 80
                      BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                      Comentariu


                      • Multumesc pt explicație colegu, o zi frumoasa!!
                        Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                        FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                        BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                        Comentariu


                        • Postat în original de roman bogdan Vezi post

                          this is not the optimal screen resolution

                          Bună ziua tuturor!! Am și eu o nelămurire, știe cineva dacă aceste fete sunt bune sau nu?
                          am crezut inițial ca sunt softuri dar sunt sandwici
                          Cineva a vândut castraveți grădinarului!!!
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • Buna ziua!Vin si eu cu o intrebare de incepator (asa cum si sunt in jocul cu iarba) s-ar potrivi iarba Tibhar Grass Dtecs OX pe un joola energon super pbo-c?

                            Comentariu


                            • Dacă nu vreți să deveniți colecționar de materiale (lemne, fețe, etc.), cumpărați un lemn pentru care producătorul specifică utilitatea în cazul folosirii materialelor (iarbă, antispin, etc). Dacă aveți suficienți bani disponibili și curiozitatea încercării diferitelor combinații, posibilitățile sunt fără număr. Tot fără număr sunt și satisfacțiile, dar mai ales dezamăgirile. Dar ce contează .... the show must go on !
                              Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                              FH: Butterfly - Dignics 80
                              BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                              Comentariu


                              • Va salut colegi.Un sfat am nevoie.Vreau sa comanda de la domnu Levi un lemn Levi Cloth Sintec All+.,pe care vreau sa pun D-tecs ox roșu și un MX-P de 2.1-2.2.
                                Momentan joc cu un lemn Creanga Aeros off+,iarba ox Globe 979,si pe forehand un DHS Gold Arc 8.

                                Comentariu


                                • Postat în original de Radu23 Vezi post
                                  Buna ziua!Vin si eu cu o intrebare de incepator (asa cum si sunt in jocul cu iarba) s-ar potrivi iarba Tibhar Grass Dtecs OX pe un joola energon super pbo-c?
                                  In niciun caz, mai ales că sunteți incepător! Incepeti cu un def, def+, alfel veti da numai avioane!
                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de gabi_74 Vezi post
                                    Va salut colegi.Un sfat am nevoie.Vreau sa comanda de la domnu Levi un lemn Levi Cloth Sintec All+.,pe care vreau sa pun D-tecs ox roșu și un MX-P de 2.1-2.2.
                                    Momentan joc cu un lemn Creanga Aeros off+,iarba ox Globe 979,si pe forehand un DHS Gold Arc 8.
                                    Lemnul e ok, cred că-l puteti stăpâni, având în vedere că renunțați la vreo trei viteze.V-as propune însă un mxp de 1,9mm.
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                      Azi a ajuns și tot azi ?i fac botezul.






                                      No,care-i miscarea cu asta verde?
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de laky Vezi post

                                        Lemnul e ok, cred că-l puteti stăpâni, având în vedere că renunțați la vreo trei viteze.V-as propune însă un mxp de 1,9mm.
                                        Dar un lemn ceva mai rapid ce as putea folosi de la domnu Levi,sau nu neaparat de la el?

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de gabi_74 Vezi post

                                          Dar un lemn ceva mai rapid ce as putea folosi de la domnu Levi,sau nu neaparat de la el?
                                          Sintec All+ are destula viteza pentru FH si atat cât trebuie ca iarba să functioneze corespunzător . Am cochetat si eu cu lemne rapide, sunt OK pentru faza ofensiva , dar faza de aparare aproape de masa a lasat mult de dorit. Am revenit la Carbo Def+ de la Levi care pentru mine e mai mult decât un unicat!
                                          In ultimi 6-7 ani toate lemnele mele au fost prototipuri speciale de la Levi, printre altele am avut si prototipul unui lemn defensiv foarte bine vandut, Kazac C. Acesta e un lemn pe care vi l-as recomanda, la fel si Bloodhond de la dr. Neubauer.
                                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                          Comentariu


                                          • Ce părere aveți de o față Xiom Vega Pro,pusă pe un lemn prototip Kazak C,de la Levi?

                                            Comentariu


                                            • Eu zic ca va merge. Acopera toate doleanțele de FH ale unui aparator modern.Xiom Vega Pro este o față pe care am folosit-o vreo doi ani in varianta de 2 mm. Mi-a plăcut mult, are si spin si viteza si control. E foarte durabila, tine la tavaleala, poate e un pic sensibila la condens.
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu


                                              • A dat cineva cu Bloodhound cu iarba pe rever si soft pe forehand? E chiar atat de lent pe cat se zvoneste? Momentan joc cu Matador Texa Carbon care in combinatie cu grass dtecs mi se pare putin cam rapid. As dori ceva o idee mai lent si mai controlabil. Bine, mi-am pus soft-ul pe partea cu Texalium unde in mod normal ar fi trebuit sa vina iarba. Ma gandesc ca daca le inversez, as mai castiga putin la capitolul control. As aprecia mult niste pareri avizate. Multumesc

                                                Comentariu


                                                • Am dat eu cateva minute cu un Bloodhound cu Dtecs OX roșu pe BH si un Rasanter pe FH. întradevăr este încet, și în completare mai are are si un simț moale care dă setupului un control deosebit. FH este decent, poti sa faci cu el toate loviturile specifice apărătorului modern.E un lemn excelent pentru iarbă ox.
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu


                                                  • Aș aduce în discuție o față care după părerea mea trebuie să fie in topul fețelor OX. Este vorba de Der Materialspezialist Kamikaze OX. Mă bătea de mult g?ndul s-o încerc, dar cu aveam destul de multe ierburi cumpărate, așa că nu am prea vrut să-mi încarc stocul și oricum ajunsesem la concluzia ca Tibhar grass Dtecs e the best și cu asta gata.Dar dracul nu mi-a dat pace si am sărit la g?tul unui Kamikaze SH în stare fbună si mi-am zis ca acum sau niciodată.
                                                    Ei bine, e SUPERB!. Jocul scurt cu mingi impinse, sau tăiate, chopul de la distanță, blocul de langă masă e peste Dtecs. Dar ceea ce face cu adevărat diferența e potențialul de atac, cu mult peste Dtecs. Din ce cauza, nu stiu, poate fi geometria pipsilor, dispunerea altfel a acestora, materialul fetei. Precizia directionării liftului este dată de o liniaritate demnă de remarcat. Din aceasta cauză controlul este mai mare și poți să gîndești mai eficient lovitura următoare. Suportul fetei mi se pare mai gros decât la Dtecs, nu are acea sezatie de foaie de țigară. Din cauza asta este mult mai usor de lipit si dezlipit. Nu am de g?nd în continuare să mă lansez in speculații tehnice, căci nu cred că am calificarea și nici să citez de pe alte saituri nu aș vrea. Pe scurt e o față la fel de rapidă ca Dtecs dar cu un control superior, un spinreversal si un efect deranjant mai mare. Iar atacul e cireșa de pe tort.
                                                    Singurul parametru asupra căruia încă nu pot să mă pronunț este durabilitea, dar timpul o va demonstra.
                                                    Aș ruga colegii care folosesc sau au încercat Kamikaze să se pronunțe asupra experienței avute cu această față.
                                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X