Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de laky Vezi post
    Aș aduce în discuție o față care după părerea mea trebuie să fie in topul fețelor OX. Este vorba de Der Materialspezialist Kamikaze OX. Mă bătea de mult g?ndul s-o încerc, dar cu aveam destul de multe ierburi cumpărate, așa că nu am prea vrut să-mi încarc stocul și oricum ajunsesem la concluzia ca Tibhar grass Dtecs e the best și cu asta gata.Dar dracul nu mi-a dat pace si am sărit la g?tul unui Kamikaze SH în stare fbună si mi-am zis ca acum sau niciodată.
    Ei bine, e SUPERB!. Jocul scurt cu mingi impinse, sau tăiate, chopul de la distanță, blocul de langă masă e peste Dtecs. Dar ceea ce face cu adevărat diferența e potențialul de atac, cu mult peste Dtecs. Din ce cauza, nu stiu, poate fi geometria pipsilor, dispunerea altfel a acestora, materialul fetei. Precizia directionării liftului este dată de o liniaritate demnă de remarcat. Din aceasta cauză controlul este mai mare și poți să gîndești mai eficient lovitura următoare. Suportul fetei mi se pare mai gros decât la Dtecs, nu are acea sezatie de foaie de țigară. Din cauza asta este mult mai usor de lipit si dezlipit. Nu am de g?nd în continuare să mă lansez in speculații tehnice, căci nu cred că am calificarea și nici să citez de pe alte saituri nu aș vrea. Pe scurt e o față la fel de rapidă ca Dtecs dar cu un control superior, un spinreversal si un efect deranjant mai mare. Iar atacul e cireșa de pe tort.
    Singurul parametru asupra căruia încă nu pot să mă pronunț este durabilitea, dar timpul o va demonstra.
    Aș ruga colegii care folosesc sau au încercat Kamikaze să se pronunțe asupra experienței avute cu această față.
    Joc de mai bine de 1 an cu Kamikaze ox. Geometria fetelor/pips-lor este proiectată special pentru noile mingii din plastic 40+.
    Merge bine daca o pui pe un lemn Def (cu balsa sau cu plută). Pe un lemn carbon este destul de rapidă si neiertatoare, cu margini restranse pentru greșeli.
    Protejata cu folie neadeziva si pusa in toc/husă, poți juca lejer cu ea, intens, 3x/săptăm?nă + turnee cam 4 luni. Eu o lipesc cu folie dublu adeziva (merge perfect si nu ai balonarile de la lipiri nereusite cu lipiciul apos) . Daca este menținută corespunzator face față chiar si la cele mai puternice topspin-uri fara sa-i sara dinții, cand pui block.
    Este interesant cand joci cu un alt competitor care are tot Kamikaze ox, (mi s-a intamplat saptamana trecuta la turbeu A), poti anticipa perfect, daca te uiti cum loveste, pt ca vei sti ce vine, comportamentul/traiectoria mingii după un schimb Kamkz/Kamkz si poti ataca devastator cu FH-ul. Este ca si cand celălalt ar fi un perete pasiv.
    Ceva ciudat, pentru prima dată, duminica, la Ploiești, turneu A, am vazut pe fata Kamikaze ox condens la greu (ok, umiditatea a fost f mare). Nu prea ai cum sa o ștergi, poti doar sa o scuturi, pt că apa iti rămâne nu pe dinti ci printre dinți și se prelinge. Devine enervant, pt ca, atunci cand servesti cu iarba, nu mai adera deloc si se duce serva direct in fileu, a. i. esti lasat sa joci doar cu o singura față. Am vazut ca unii o usucă cu foenul, dar căldură excesiva, in mod sigur imbatrabeste cauciucul, distruge elasticitatea feței și ii inrautateste performantele. Sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva si cum o uscați, îndepărtați umiditatea? (clasic nu merge, ii rupi dinții).
    Toate cele bune!

    Comentariu


    • A incercat cineva lemnul Hidra Re-Impact cu iarba?Ceva pareri?

      Comentariu


      • Buna Seara! Am si eu nevoie de un sfat, vreau sa trec la iarba pe bh. Paleta cu care joc de 6 ani este: lemn DHS Long 5 cu Tenergy 05 max pe fh si Xom Vega Pro de 2.0 pe bh. Uneori mai joc si cu dhs h3 neo pe fh. Cu acest setup simt ca nu mai cresc, vreau sa fac o schimbare si vreau o iarba pe rever. Ce imi recomandati? Lemnul nu mi se pare rapid, este destul de controlabil. As vrea o iarba cu long pimple dar sunt incepator in ale ierburilor si vreau sa va intreb cum sa fie? cu burete sau fara? Care iarba deranjeaza mai rau? Care se apropie de cele interzise, as lua si interzisa daca se mai gasesc. (nu merg la competitii deci nu ma deranjeaza daca este interzisa) Multumesc antcipat!
        DHS Hurricane Long 5
        FH: Tenergy 05
        BH: Giant Dragon Talon

        Comentariu


        • Postat în original de adelin27 Vezi post
          Buna Seara! Am si eu nevoie de un sfat, vreau sa trec la iarba pe bh. Paleta cu care joc de 6 ani este: lemn DHS Long 5 cu Tenergy 05 max pe fh si Xom Vega Pro de 2.0 pe bh. Uneori mai joc si cu dhs h3 neo pe fh. Cu acest setup simt ca nu mai cresc, vreau sa fac o schimbare si vreau o iarba pe rever. Ce imi recomandati? Lemnul nu mi se pare rapid, este destul de controlabil. As vrea o iarba cu long pimple dar sunt incepator in ale ierburilor si vreau sa va intreb cum sa fie? cu burete sau fara? Care iarba deranjeaza mai rau? Care se apropie de cele interzise, as lua si interzisa daca se mai gasesc. (nu merg la competitii deci nu ma deranjeaza daca este interzisa) Multumesc antcipat!
          Iarba, Iarba si iar iarba. Adelin baga banutii ce ii ai pusi pentru o iarba in antrenamente. E mai sigur ca vrei progresa asa. Nu e atat de usor sa joci cu iarba. Daca tu crezi ca o pui pe rever si in 2 luni jocul tau va creste, te inseli amarnic. Daca totusi "mancarimea" e insuportabila si simnti ca te gadila prea tare ideea de a face o schimbare, trage si tu cu ochiul la discutiile de pe forum, trage cu ochiul la setupurile folosite de restul colegilor.

          Uite

          tudorprecup joaca cu
          DR. Levi All+
          ; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

          laky joaca cu
          Lemn Levi SIC Gloria OFF; Fețe - FH:BT Tenergy 05 max black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
          Lemn Levi SIC Balsa. OFF-: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Tibhar Grass Dtecs 0,5 mm red

          phill Joaca cu
          T05 / TB ZLC / Dtecs OX
          H3 / DARKER / GD 612
          D09c / AI FUKUHARA / GD 612

          Mihai905 joaca cu
          Lemn: Butterfly Timo Boll Spirit
          FH: Butterfly Dignics 05
          BH: Tibhar Grass D.TecS

          Lumea vorbeste bine despre combinatia kamikaze /bloodhound

          Dar din ce vad eu pe aici si din ce ai zis tu(ca vrei sa ramai cu long 5-ul) Varianta mai sigura ar fi Tibhar Grass D.TecS poate de 0,5 mm buretele.
          FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

          Comentariu


          • Postat în original de eres01 Vezi post

            Iarba, Iarba si iar iarba. Adelin baga banutii ce ii ai pusi pentru o iarba in antrenamente. E mai sigur ca vrei progresa asa. Nu e atat de usor sa joci cu iarba. Daca tu crezi ca o pui pe rever si in 2 luni jocul tau va creste, te inseli amarnic. Daca totusi "mancarimea" e insuportabila si simnti ca te gadila prea tare ideea de a face o schimbare, trage si tu cu ochiul la discutiile de pe forum, trage cu ochiul la setupurile folosite de restul colegilor.

            Uite

            tudorprecup joaca cu
            DR. Levi All+
            ; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

            laky joaca cu
            Lemn Levi SIC Gloria OFF; Fețe - FH:BT Tenergy 05 max black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
            Lemn Levi SIC Balsa. OFF-: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Tibhar Grass Dtecs 0,5 mm red

            phill Joaca cu
            T05 / TB ZLC / Dtecs OX
            H3 / DARKER / GD 612
            D09c / AI FUKUHARA / GD 612

            Mihai905 joaca cu
            Lemn: Butterfly Timo Boll Spirit
            FH: Butterfly Dignics 05
            BH: Tibhar Grass D.TecS

            Lumea vorbeste bine despre combinatia kamikaze /bloodhound

            Dar din ce vad eu pe aici si din ce ai zis tu(ca vrei sa ramai cu long 5-ul) Varianta mai sigura ar fi Tibhar Grass D.TecS poate de 0,5 mm buretele.
            Mersi frumos! am cumparat un Giant Dragon Talon cu burete 0.9 si am jucat in seara asta prima oara cu ea, m-am distrat de minune ))) abia astept sa joc maine iar, mi se pare foarte funny
            DHS Hurricane Long 5
            FH: Tenergy 05
            BH: Giant Dragon Talon

            Comentariu


            • Buna ziua,a jucat cineva cu spinlord dornenglanz pe albastru?

              Comentariu


              • Buna ziua, a incercat cineva dr neuebauer gangster ceva pareri? Acum am un dhs c8 si ma gandeam sa il schimb


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comentariu



                • Comentariu


                  • Bună ziua, ierbari drăgălași !
                    Ce se întîmplă ? Ați intrat cu toții în depresie ? Ori într-o dulce hibernare prelungită ? Pe alte forumuri, străine (destinate lor) se agită de mama focului !...
                    În ceea ce privește S. Dornenglanz bleu (OX), folosită pe reverul unui Tibhar COS 3, MX-S de 2,0 mm pe fh am obținut un număr semnificativ de puncte în Franța la competițiile departamentale individuale și pe echipe la amatori; de astă dată am avut răbdare să joc 4 luni consecutive cu aceeași paletă...
                    Totuși, deși jocul agresiv este posibil, la fel și atacul decisiv al mingii (proporție de 90% de a cîștiga punctul) cu S.D., există o limită de permisivitate, impusă de diferențele de nivel valoric; de exemplu, eu sînt acum 829 și referindu-mă doar la cei mai bine clasați decît mine, pot bate adversari pînă spre 900 - 1000 (cam 15% - 20% șanse...); mai sus de 1000, șansele sînt aproape nule cu stilul meu de joc (65% apărare + 35% atac).
                    Așa că am început experimentez jocul cu sandwich (francezii îi spun ''soft'' sau ''picots courts'') pe bh, pe fh, combinat cu fețe lise sau cu zimți lungi; deocamdată merge mai bine pe fh pentru că de regulă lovesc plat, dar m-am obișnuit prea mult cu zimții lungi pe rever, deci finalul va fi probabil cu lisă pe fh și sandwich pe rever; zimții scurți cresc potențialul de de finalizare rapidă. La mulți ani cu sănătate (eu mai am vreo 2-3 zile de carantină cu Covid...) pentru 2023 ! Ierbari din toate țările, uniți-vă !​

                    Comentariu


                    • Salutare natiune,

                      de fapt stau mai mult pe forumurile nemtestti fiindca acolo ma aflu de 30 de ani dar imi face placerea sa vad ca aveti si voi o cumunitate destul de bogata si mai ales in domeniul ierburilor , de ping pong bineinteles.
                      De vreo 7 ani de cand am trecut pe iarba fara burete am testat cam tot ce exista pe piata internationala. Asta mi-a creat multe placeri si multe dureri de cap.
                      Acuma am ajuns la concluzia, in cazul meu, ca lemnul trebuie sa aiba obligatoriu o traiectorie dreapta si plata daca nu mi se inalta mingile la cer si devin carne de tun in liga care joc. Din pacate aceste lemne nu sunt def sau all ( asta iar mi-a trebuit ani sa imi dau seama) ci lemnele mai rapide dar nici de categoria off plus, fiindca aolo e deja alta mancare de peste....Acuma testez niste lemne chinezesti, Sword Subdue, care au traiectoria cea mai joasa ce am avut pana acuma .
                      Despre iarba sunt multe de spus ......Cea mai periculoasa ramane Dornenglaz-ul dar pacat ca isi pierde calitatea dupa cateva saptamani. Hellfire X si Bomb Talent au traiectorile cele mai ciudate din cate am intalnit. Despre clasicul Dtecs nu pot spune multe fiindca l-am incercat de multe ori cu speranta sa ma impac si sa ma împrietenesc dar drumurile noastre se despart de fiecare data....
                      Daca aveti intrebari sau doriti si alte informatii cu toata placerea.


                      p.s am si un canal de yt unde mai testez diferite materiale cu amicii mei de club. Cel mai vizualizat a fost acela despre Hellfire X. Eu sunt persoana slabuta din clipuri Hai salut.





                      Comentariu


                      • De unde ai cumpărat lemnul Sword Subdue? Un preț?

                        Comentariu


                        • A încercat cineva Victas CURL P1 V? OX sau de 0.5 mm?

                          Comentariu


                          • Postat în original de gabi_74 Vezi post
                            De unde ai cumpărat lemnul Sword Subdue? Un preț?
                            La shopurile din Germania până în 30€

                            Comentariu


                            • M-am trezit din hibernare, și iară m-au apucat mâncărimile! La ultima sesiune de antrenamente, Kamikaze-le meu roșu și-a pierdut primul dinte, asta după un an de utilizare. Eu zic că e o durabilitate onorabilă, sub cea a Dtecs-ului dar cu mult peste ierburile din familia Spinlord. Mi-aș lua un Kamikaze verde, nu numai pentru a fi in ton cu moda, dar am citit că aceasta variantă datorită pigmentului verde, este mai lentă și mai controlabilă și în final mai al dracului! A jucat cineva cu așa ceva? Poate auzim o părere autorizată!
                              V-aș mai sugera încă ceva ceva. In jocul cu iarba ar trebui schimbată acea percepție adânc înrădăcinată în mintea confraților, cum că lemnul trebuie să fie cât mai lent, căci doar așa se obține acea traiectorie scurtă după bloc care produce o minge foarte greu atacabilă. Asta este istorie. Jocul anti-iarbă a evoluat foarte mult, și din acest concept al materialismului dialectic respectiv din unitatea și lupta contrariilor, iarba a ajuns la limita de jos, în acest sens fiind necesară o reconsiderare brutală a tehnicii și a tacticii de joc. Vechile ierburi fără frecare aveau un spin reversal imens, îți puteai permite ușor să adopți un stil eminamente defensiv și să plimbi paleta stânga-dreapta spre disperarea topspinarilor cu mintea încețoșată sau sa tai la nesfârșit așteptând o minge returnată înalt pentru a ataca decisiv. Azi s-au cam schimbat datele problemei. Ierburile au alte caracteristici de joc. Acel spinreversal teribil s-a diminuat considerabil, blocurile, chopurile sunt mult mai atacabile în condiția în care foarte multă lume deja înțelege mult mai bine jocul împotriva ierbii. In condițiile de azi ierburile au ajuns în impas, încurcă doar la nivel de hobby. Deci este necesară o reconsiderare radicală, atât a materialului de joc cât și a tacticii și tehnicii abordate. Deci în prima fază încercați să jucați cu iarba pe un lemn OF- sau OF cu carbon, bazalt sau arylate-carbon. Va fi mai dificil, trebuie antrenament, dar veți obține o viteză superioară a mingii, cu același nivel perturbator al jocului, și același spinreversal. În aceste condiții, timpul de reacție al adversarului se diminuează semnificativ, îngreunându-i jocul. Totodată ponderea jocului ofensiv bazat pe liftul de rever, pushuri agresive sau mingi atacate drept cu iarba, va trebui să crească semnificativ. Incercati ierburile cu burete, in defensivă sunt mai greu de stăpânit, dar în jocul ofensiv sunt o armă de temut.
                              În acest spirit de joc, am revenit la lemnul Levi SIC Gloria OFF cu Arylate-carbon.
                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                              Comentariu


                              • Recomand Kamikaze Verde. Mulți adversarii mi au spus.ca vine rău. Dar stiti că si mana face mult.

                                Comentariu


                                • Timo Boll ALC sau Primorac carbon se încadrează în lemnele ok pentru iarba?

                                  Comentariu


                                  • Pe orice lem se poate pune iarbă, dar setup-ul respectiv obliga numai anumite tipuri de joc. De aceea, cel mai bine plecați de la tipul de joc, găsiți un jucător foarte bun cu acel stil și vă informați ce paletă folosește. Este drumul cel mai scurt.
                                    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                    FH: Butterfly - Dignics 80
                                    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                    Comentariu


                                    • Iarba se fumeaza nu se tine pe paleta ...
                                      Timo Boll Spirit
                                      Forehand : Tenergy 05
                                      Backhand : Tenergy 05

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de laky Vezi post
                                        M-am trezit din hibernare, și iară m-au apucat mâncărimile! La ultima sesiune de antrenamente, Kamikaze-le meu roșu și-a pierdut primul dinte, asta după un an de utilizare. Eu zic că e o durabilitate onorabilă, sub cea a Dtecs-ului dar cu mult peste ierburile din familia Spinlord. Mi-aș lua un Kamikaze verde, nu numai pentru a fi in ton cu moda, dar am citit că aceasta variantă datorită pigmentului verde, este mai lentă și mai controlabilă și în final mai al dracului! A jucat cineva cu așa ceva? Poate auzim o părere autorizată!
                                        V-aș mai sugera încă ceva ceva. In jocul cu iarba ar trebui schimbată acea percepție adânc înrădăcinată în mintea confraților, cum că lemnul trebuie să fie cât mai lent, căci doar așa se obține acea traiectorie scurtă după bloc care produce o minge foarte greu atacabilă. Asta este istorie. Jocul anti-iarbă a evoluat foarte mult, și din acest concept al materialismului dialectic respectiv din unitatea și lupta contrariilor, iarba a ajuns la limita de jos, în acest sens fiind necesară o reconsiderare brutală a tehnicii și a tacticii de joc. Vechile ierburi fără frecare aveau un spin reversal imens, îți puteai permite ușor să adopți un stil eminamente defensiv și să plimbi paleta stânga-dreapta spre disperarea topspinarilor cu mintea încețoșată sau sa tai la nesfârșit așteptând o minge returnată înalt pentru a ataca decisiv. Azi s-au cam schimbat datele problemei. Ierburile au alte caracteristici de joc. Acel spinreversal teribil s-a diminuat considerabil, blocurile, chopurile sunt mult mai atacabile în condiția în care foarte multă lume deja înțelege mult mai bine jocul împotriva ierbii. In condițiile de azi ierburile au ajuns în impas, încurcă doar la nivel de hobby. Deci este necesară o reconsiderare radicală, atât a materialului de joc cât și a tacticii și tehnicii abordate. Deci în prima fază încercați să jucați cu iarba pe un lemn OF- sau OF cu carbon, bazalt sau arylate-carbon. Va fi mai dificil, trebuie antrenament, dar veți obține o viteză superioară a mingii, cu același nivel perturbator al jocului, și același spinreversal. În aceste condiții, timpul de reacție al adversarului se diminuează semnificativ, îngreunându-i jocul. Totodată ponderea jocului ofensiv bazat pe liftul de rever, pushuri agresive sau mingi atacate drept cu iarba, va trebui să crească semnificativ. Incercati ierburile cu burete, in defensivă sunt mai greu de stăpânit, dar în jocul ofensiv sunt o armă de temut.
                                        În acest spirit de joc, am revenit la lemnul Levi SIC Gloria OFF cu Arylate-carbon.
                                        Sunt total de acord cu dumneavoastră. Am jucat cu ierburile verzi, dar iarba de culoare mov îi sperie mai tare pe adversari. Setup-ul meu, din partea de jos a paginii, o consider foarte bună până la nivelul de Open.
                                        Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                        FH: Butterfly - Dignics 80
                                        BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                        Comentariu


                                        • Care ar fi iarba de culoare mov,dacă ne puteți spune?

                                          Comentariu


                                          • Buna ziua,
                                            A incercat cineva o iarba care merge si la block si in acelasi timp poate fi utilizata si la tras ? Si, in caz afirmativ, pe ce lemn, pt ca lemnul e cheia, d.p.m. de vedere ? Asa dupa cum stim noi, majoritatea ierbarilor, fiecare iarba merge utilizata la tras, cu o tehnica adecvata, dar unele merg mai bine, altele mai putin...Multumesc !

                                            Comentariu


                                            • Lemnele cu Hinoky se pretează bine la iarbă? A jucat cineva cu aceasta combinație?

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de gabi_74 Vezi post
                                                Lemnele cu Hinoky se pretează bine la iarbă? A jucat cineva cu aceasta combinație?
                                                Unul dintre cele mai bune lemne pt block are hinoki la exterior -Nittaku Shake Defence- dar veti avea batai de cap pe forehand si de asemenea este un pic greu de manevrat la dimensiunea originala

                                                Comentariu


                                                • De ce sa ai bătăi de cap pe forhend cu lemn cu hinoki?

                                                  Comentariu


                                                  • Eu am incercat des sa ma inpac cu NSD-ul dar din pacate imi sar mingile prea sus din rever cu ierburile fara burete cu care joc. Ultima investitie destul de costisitoare, Innershield Layer ZLF, este foarte sigura cu iarba actuala Blitzschlag ox, cu toate ca lumea spune ca lemnul nu e facut pentru iarba fara burete. Dar datorita faptului ca Blitzshlag-ul este o iarba destul de lenta se compenseaza cumva. Pana acuma sunt incantat. Sper sa dureze euforia o durata de timp pentru a iesii din aceasta dependenta nebunatica de a testa si proba toate lemnele si fetele de pe planeta aceasta

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X