Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Buna ziua tuturor!
    Ce parere aveti , pentru un joc ofensiv: lemnONIC SENSO V1, FHHS SKYLINE TG2, BHHS HURRICANE 2 sau 3.
    Doresc sa le achizitionez.
    Va multumesc pentru sprijin.
    Blade: BTY Timo Boll ALC
    Fh : Tibhar Evolution MX-P
    Bh : Tibhar Genius

    Comentariu


    • #27
      Sa fie cu iertare, dar noi astia de aici suntem pe "invers", le stim mai mult cu apararea,... poate in vecini ...
      Trecand la lucruri serioase, fetele mai sus mentionate sunt din vechea generatie, fiind facute pentru speed glue. Fara acest "ingredient", sigur vor avea un filing de "talpa". Cele avand burete nr. 19, sunt ceva mai moi. Cele din noua generatie, mai au un "neo" in denumire. Sunt ceva mai moi, dar si asa intra cel putin la categoria medium hard. Busterizate castiga in viteza si in spin. In general, fetele chinezesti dure se simt mai bine pe lemne compozite, mai dure si mai rapide, decat pe un allwood de viteza medie.
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #28
        Multumesc pentru raspuns.
        Dar eu stiu ca Hurricane 3 este nou, dar ma rog.
        Regard.
        Blade: BTY Timo Boll ALC
        Fh : Tibhar Evolution MX-P
        Bh : Tibhar Genius

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de csabazedler Vezi post
          Cu ceva vreme in urma colegul nostru de sala Nicula D-tru(Geo,alias geoiarba) ma intreba ce sa faca,cu ce sa mai joace ca sa nu mai fie "ciuca batailor" din gasca noastra si pe la turnee.Atunci i-am spus ca are doua variante:UNA-sa mearga inainte cu Sriver-rele cumparate pe "bani grei" de la Bty,sa se antreneze mai mult si sa nu uite ca,la urma urmei, este doar un mijloc de a petrece timpul liber, intr-un mod cat mai placut pentru aceasta varsta, in compania prietenilor si amicilor!A DOUA-sa-si puna o iarba pe un lemn bun si sa-i incurce pe toti acei care-l bateau regulat,cu riscul de a "enerva" pe toti si,mai grav,cu riscul de a-si face "dusmani" si sa devina "antipatic" si "urat" de catre MULTI softisti!!!A optat pentru a doua varianta,chiar si numai pentru a vedea cum e sa fii...enervant(ha,ha)..iar acum castiga cu 75% mai multe partide ca inainte,a "intrat" in fazele eliminatorii ale turneelor,se bucura de "victorii" la softisti consacrati dar ,exact cum am anticipat.....cu riscul de a ramane singur cu iarba lui!Partea buna in toata povestea asta?Sa trecem peste orgoliul nostru si,cu riscul de a pierde partide mai multe ca pana acum in fata unora pe care-i bateam la orice ora,sa jucam contra ierbarilor cat mai des caci numai asa putem gasi......"coasa" potrivita pentru fiecare anotimp!!!!!Bafta tuturor!
          prost sfat i-ai dat mai ciobi! mai bine ramanea la sriver-ul lui!!!
          ZJ-SZLC
          fh/bh- Btf Tenergy o5fx

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de Andrei_Sb Vezi post
            prost sfat i-ai dat mai ciobi! mai bine ramanea la sriver-ul lui!!!
            Nu sunt de aceeasi parere andrei. Mi se pare ca are si talent de ierbar, imediat s-a obisnuit cu ea! Am jucat cu dansul in turneu si cand avea sriver si iarba. Si cu iarba joaca MULT mai bine . Daca o tine in ritmul asta, eu zic ca e cazul sa ne facem griji !!
            We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
            Aristotle



            Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Masaro Vezi post
              Multumesc pentru raspuns.
              Dar eu stiu ca Hurricane 3 este nou, dar ma rog.
              Regard.
              Hurricane 2 si 3 sunt fetele de tip vechi pentru speed glue, Hurricane 2 si 3 neo, sunt fetele cu efect speed glue incorporat.
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #32
                Multumesc.
                Voi retine chestia cu NEO.
                Respecte.
                Blade: BTY Timo Boll ALC
                Fh : Tibhar Evolution MX-P
                Bh : Tibhar Genius

                Comentariu


                • #33
                  Am intrat de curand in posesia unui lemn def Bty-Powerdefence cu o fata Tackiness Chop II de 1,7.Am procurat si o iarba SuperBlock Dr Neubauer dar,din pacate,fara autocolant.Pot s-o lipesc direct pe lemn(fara autocolant)?Cu ce se preteaza mai bine la lipit,cu solutie pe baza de apa sau super glue?Daca nu merge,are cineva o iarba sh neagra cu autocolant?Eventual la schimb cu a mea,sau alt soft la schimb?
                  I love table tennis !

                  Comentariu


                  • #34
                    Csaby lipestel cu solutie pe baza de apa.
                    Se gasesc autocolante daca vrei la furnizori din amatur.

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de csabazedler Vezi post
                      Am intrat de curand in posesia unui lemn def Bty-Powerdefence cu o fata Tackiness Chop II de 1,7.Am procurat si o iarba SuperBlock Dr Neubauer dar,din pacate,fara autocolant.Pot s-o lipesc direct pe lemn(fara autocolant)?Cu ce se preteaza mai bine la lipit,cu solutie pe baza de apa sau super glue?Daca nu merge,are cineva o iarba sh neagra cu autocolant?Eventual la schimb cu a mea,sau alt soft la schimb?
                      Uitate in casuta cu mesaje, ti-am raspuns la mp-ul pe care mi l-ai trimis trimis referitor la aceasta tema !
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #36
                        Ok,thanks!
                        I love table tennis !

                        Comentariu


                        • #37
                          am incercat dr neubauer barricade def...pe rever fff bun pt iarba...nicioadata nu am vazut sa plece din iarba mingi asa ciudate...pe fh insa prea rapid si rigid...asa ca am scos stratul de ayous cred de 1 mm si a iesit un lemn fff flexibil facut parca din gelatina...excelent la chopuri si atat ...dintre ierburi interesante mi s-au parut juic leggy si dawei saviga...juic-ul are pipsi subtiri mai departati dar spre mirarea mea e sensibila la spin...dawei saviga n-am incercat-o dar am remarcat pipsii lungi...
                          tibhar def plus jumulita
                          gambler reflectoid 1,0
                          dawei 388 D-1 ox

                          Comentariu


                          • #38
                            Am in sfarsit Tibhar Grass Dtecs OX negru. L-am incercat atat pe Levi Combi, cat si pe Levi Carbo Glass. E senzational. pe departe cea mai buna iarba din cele incercate pana acum. Cu putin antrenament, ofera exact ceea ce se asteapta pentru un joc Allround. Preluarea foarte usoara a serviciilor, posibilitati maxime pentru atac de langa masa, spin si efect deranjant maxim la mingile taiate. Pentru cine a practicat un joc pasiv cu iarba, s-ar putea sa para rapid, dar aceasta viteza este absolut necesara la blocul activ, care cu o pozitionare corecta a lamei, produce mingi foarte greu de returnat. O recomand celor care in iarba vad si altceva decat a taia la nesfarsit, asteptand gresala adversarului. Un lemn all, all+, scoate maximul din aceasta fata.
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de Joo Vezi post
                              am incercat dr neubauer barricade def...pe rever fff bun pt iarba...nicioadata nu am vazut sa plece din iarba mingi asa ciudate...pe fh insa prea rapid si rigid...asa ca am scos stratul de ayous cred de 1 mm si a iesit un lemn fff flexibil facut parca din gelatina...excelent la chopuri si atat ...dintre ierburi interesante mi s-au parut juic leggy si dawei saviga...juic-ul are pipsi subtiri mai departati dar spre mirarea mea e sensibila la spin...dawei saviga n-am incercat-o dar am remarcat pipsii lungi...
                              Barricade def, prea rapid pe FH??? Pai atunci unde se situeaza celelalte ?
                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                              Comentariu


                              • #40
                                Aici http://www.tabletennisdb.com/top-rubber/speed-desc.html am dat de un tabel continand date de evaluare pentru majoritatea materialelor de pe piata. Merita sa fie studiat. La categoria pips aut sunt prezentate la gramada cele de tip iarba si sanvis. Ce e interesant in aceasta clasificare, e ca denumirea fiecarui material este un link spre descrierea completa.
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • #41
                                  pe fh vreau ca atunci cand arunc mingea de la 20 cm inaltime ea sa nu sara deloc...n-am gasit pana acum un asemenea lemn...
                                  tibhar def plus jumulita
                                  gambler reflectoid 1,0
                                  dawei 388 D-1 ox

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Cred ca ridici stacheta prea sus! N-ai gasit pentru ca nu exista!!! Si parerea mea este ca epoca paletelor superslow a inceput sa apuna, odata cu fetele friction less. Multi au invatat sa joace impotriva lor, asa ca e randul nostru sa ne urnim din stereotipia blocului pasiv. Un lemn all, all+, o iarba ce poate produce mult spin, o strategie bazata pe o agresivitate sporita pe BH, un FH ofensiv ce speculeaza la maxim oportunitatile provenite din efectele deranjante al reverului, reprezinta pentru viitor, calea de urmat in jocul cu iarba.
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de laky Vezi post
                                      Cred ca ridici stacheta prea sus! N-ai gasit pentru ca nu exista!!! Si parerea mea este ca epoca paletelor superslow a inceput sa apuna, odata cu fetele friction less. Multi au invatat sa joace impotriva lor, asa ca e randul nostru sa ne urnim din stereotipia blocului pasiv. Un lemn all, all+, o iarba ce poate produce mult spin, o strategie bazata pe o agresivitate sporita pe BH, un FH ofensiv ce speculeaza la maxim oportunitatile provenite din efectele deranjante al reverului, reprezinta pentru viitor, calea de urmat in jocul cu iarba.
                                      De altfel, lemnele vandute pentru aparare moderna sunt medium size si grele.
                                      Iar ierburile folosite au burete de 0,6..1,5mm, mai putin OX.
                                      TsE

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        As nuanta putin afirmatia privitor la lemnele grele si ierburile cu burete, in cazul aparaii moderne. Aparare moderna inseamna imbinarea procedelor de aparare cu cele de atac, atunci cand situatia de joc o permite. Apararea propriuzisa poate fi executata departe de masa sau aproape de masa. Un lemn de dimensiuni mai mari si implicit mai greu, avand pe BH o fata de aparare cu burete de grosime in general 1.2-1.6 mm, este folosit de cei ce joaca departe de masa, cu mingi taiate energic, Doar cu un lemn mai greu si relativ lent si un burete mai gros, setupul are forta necesara de a lucra la peste 2.5 m de masa si de a produce o cantitate de spin,care cu toate pierderile datorate frecarii cu aerul dea lungul traiectoriei mingii, sa fie totusi suficient de mare pentru a produce probleme adversarului. Aici e valabila afirmatia dumneavoastra.
                                        La jocul de aproape se schimba lucrurile. Lemnul nu trebuie sa fie foarte lent, trebuie sa aiba mult control, caci gama de lovituri executate cu iarba este mai mare, pushul, chopurile scurte de deasupra mesei, loviturile drepte de atac, atacul liftat cu reverul sau blocul activ, sunt procedee ce necesita control sporit in regim de viteza, mult mai usor de executat cu o iarba OX, sa nu mai vorbim de efectul maxim al acesteia. Intr-o astfel de strategie, un burete gros, pe un lemn greu are un efect deranjant mai mic si ingreuneaza executia procedeelor amintite, tot odata micsorand eficacitatea acestora.
                                        Ceea ce am vrut sa nuantez este ca apararea moderna nu este numai ceea ce joaca(cu mare succes!) Jo See Hyuk, in paralel existand si stilul impus de Fabian Akerstrom.
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          nu joc chiar pasiv si in nici un caz blocand...imi place sa tai adanc si pt asta am nevoie de lentoare...fh-ul mi-e eficient asa lent cum e...dau backspin bun, greu de atacat...probleme sunt pe rever si acolo ma joaca si m-ataca in topspin cei buni
                                          tibhar def plus jumulita
                                          gambler reflectoid 1,0
                                          dawei 388 D-1 ox

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Nu trebuie sa va mirati pentru Eugen toate lemnele si fetele sunt prea rapide, mai are putin si nu mai foloseste lemn la paleta , pune fetele direct inpalma !
                                            Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                            FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                            BH : Spinlord Sternenfall OX

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de gabriel1962 Vezi post
                                              pune fetele direct inpalma !
                                              buna asta!

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de gabriel1962 Vezi post
                                                Nu trebuie sa va mirati pentru Eugen toate lemnele si fetele sunt prea rapide, mai are putin si nu mai foloseste lemn la paleta , pune fetele direct inpalma !
                                                Putin aluat de la placinte cu poale in brau in strat de 1 mm, apoi OX si mingea nu va mai sari deloc!
                                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Asta merge la noi la Iași , la d-voastra se mananca Kurtos Kolacs si e mai greu de pus OX pe el
                                                  Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                                  FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                                  BH : Spinlord Sternenfall OX

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Apelez la experienta ierbarilor ce au testat suficiente lemne pentru a putea emite pareri obiective in privinta potrivirii lor cu ierburi OX. Daca pui burete totul devine usor, iar eu oscilez acum intre a trece la o fata antispin foarte lenta (Yasaka) si a continua cu iarba OX.
                                                    Incep eu.
                                                    1. Cu TSP Curl P-H (peri tari, grosi si apropiati, baza de cauciuc groasa, foarte lenta)
                                                    Galaxy N9 (lemn rigid, dur si rapid - Off)
                                                    In mod paradoxal, blocurile si stopurile sunt foarte scurte si eficiente. De asemenea, mingile impinse creeaza deranj. Nu merge bine cu fete cu peri moi de viteza medie si cauciuc subtire, intrucat arunca tare. De asemenea, pare nepotrivit pentru chop. Daca e gros cauciucul viteza va fi influentata in principal de proprietatile fetei, iar daca e subtire de a lemnului.
                                                    Se pot da serve lungi, tari, si joase cu iarba. Sunt foarte deranjante pentru adversar.
                                                    Donic Burn All+ (lemn de duritate si rigiditate medii, pe care l-as incadra mai degraba in zona Def+ la All-)
                                                    Merge cam la fel ca N9, dar incurca mai tare intrucat arunca semnificativ mai putin. De asemenea, permite executia unor chop-uri palide.
                                                    Permite executia de serve lungi, tari, si joase cu iarba.
                                                    2. Cu Dragon's Talon (peri moi spre medii, baza de cauciuc subtire, viteza medie spre ridicata).
                                                    Lemn Levi: limba - nuc - plop (3.2 mm) - mahon - plop (BH)
                                                    Excelent controlul, mingea poate fi plasata usor unde se doreste, permite toate tipurile de lovituri. Servele lungi si tari cu iarba nu merg, datorita stratului de plop de la suprafata, care e moale.
                                                    Lemn Donic Burn All+
                                                    Ca si lemnul Levi + serve lungi si tari. Mai bun la chopuri, fiind ceva mai dur si mai rigid.
                                                    3. Pentru orice iarba
                                                    Lemnele cu miez si strat intermediar de balsa, cu strat exterior subtire din esenta de duritate medie sau chiar mare (ex: koto, nuc, stejar). Stratul intermediar folosit a fost de 1.5 mm.
                                                    Amortizeaza mai bine decat toate celelalte. Permit executia de serve lungi, tari si joase foarte deranjante. Controlul parca e putin sub al lemnelor de la 2.
                                                    Nu sunt bune pentru topspin, datorita rigiditatii foarte mari. De asemenea, jocul scurt poate suferi intrucat balsa e foarte sensibila la intensitatea loviturii (cand dai foarte incet abia se urneste mingea, iar daca maresti putin viteza te trezesti ca-ti pleaca glont).
                                                    4. Lemne din salcie
                                                    Nu m-am putut abtine de la a testa unul, in ciuda pretului piperat. Ce grozav ar fi sa poata face rost unul din mesterii nostri de acest material...
                                                    Lemnul achiztionat e Butterfly Defence II.
                                                    Spre suprinderea mea, nu am descoperit acea capacitate de amortizare a fortei loviturii adversarului mentionata pe o gramada de forumuri si mai mult decat benefica pentru blocuri si chopuri. Din contra, lemnul arunca tare, fiind mai rapid decat toate cele din gama All+ incercate de mine. Miezul sau e alcatuit din 3 bucati (NU straturi, ci segmente din suprafata circulara) lipite, doar stratul exterior fiind dintr-o singura bucata. Presupun ca acest aspect si adezivii folositi au condus la modificarea proprietatilor obisnuite ale salciei. Citisem despre Butterfly Alpha Plus si TSP Yanagi ca ar fi ingrozitor de lente. Primul nici nu se mai fabrica, la fel ca Defence II.
                                                    Controlul lemnului e foarte bun, dar nu suficient pentru majoritatea ierbilor OX si fete tensor. Am reusit sa-l imblanzesc doar cu Dr. Neubauer Monster, care e foarte lenta, iar pe FH l-am dus in zona All cu Focus Snipe 3. Cu Baracuda e o idee prea rapid pentru mine.
                                                    5. Propunerea mea.
                                                    In urma numeroaselor experimente am emis o teorie conform careia lipsa buretelui la fata OX dezechilibreaza setupul daca nu se iau masuri la designul lemnului. Efectul se datoreaza deplasarii centrului de greutate al paletei pe grosimea lemnului (cei 6 mm sau cati ori fi), la cele cu miez de balsa el putand ajunge chiar in stratul intermediar.
                                                    Solutia e simpla. Folosind densitatile esentelor, se poate calcula (aproximativ) grosimea stratului intermediar de pe partea cu iarba care ar asigura mentinerea centrului de greutate aproape de mijlocul miezului. Exemplu: balsa are densitate de 7, limba de 34 (raport de aproape 1 la 5). Inseamna ca pentru un strat intermediar de limba de 0.6 mm am avea nevoie de unul de balsa de cel putin 0.6 * 5 = 3 mm pentru a duce centrul de greutate in mijlocul miezului doar pentru lemn, fara fete.
                                                    Pentru a compensa si diferenta de greutate dintre fete, impartiti-o la 2 pentru a obtine greutatea ce ar trebui adaugata stratului intermediar de pe partea cu iarba. Exemplu: fata neteda taiata cantareste 46 gr (caz tipic), iar iarba 6 gr. (46-6)/2=20 gr., adica greutatea ce trebuie adaugata. Un calcul mai mult decat aproximativ mi-a returnat valoarea de 5.24 mm. Asta ar insemna ca la cei 3 mm ai stratului intermediar de balsa ar trebui adaugati inca 5, grosimea totala a lemnului ajungand astfel la 14 mm si greutatea sa la minim 100 gr. Prin reducerea grosimii miezului la vreo 2 mm s-ar ajunge probabil la o greutate rezonabila.
                                                    Pentru inceput as propune un lemn cu urmatoarea configuratie:
                                                    koto (0.6) - limba (0.6) - tei (3.6 mm) - balsa (3 mm) - nuc (0.6 mm).
                                                    FH (Off-)-------------------------------------------BH (Def+ / All-)
                                                    Cum cel mai bun echilibru il au paletele cu lemne si fete simetrice, cred c-ar merita facut si testat un prototip pe baza acestei teorii. Ca sa ramana centrul de greutate in zona miezului de tei, cred ca stratul intermediar de balsa ar trebui crescut chiar la vreo 5 mm (sau cautata o esenta de balsa cu densitate peste cea standard si mentinut la 3-4 mm).
                                                    Propunerea 2:
                                                    nuc (0.6 mm) - balsa (1 mm) - nuc (0.6 mm) - balsa (1 mm) - nuc (0.6 mm) - balsa (1 mm) - nuc (0.6 mm)
                                                    La structura asta probabilitatea de a avea centrul de greutate intr-un strat de balsa (miez) e destul de ridicata.
                                                    Propunerea 3:
                                                    koto (0.6) - limba (0.6) - tei (2mm) - balsa (8mm) - nuc (0.6 mm) (ar iesi foarte rigid lemnul, in ciuda folosirii a 3 straturi elastice pe partea de FH)
                                                    Ultima editare de tudorprecup; 05.mai.2013, 11:14.
                                                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X