Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

esentele lemnelor - caracteristici

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • esentele lemnelor - caracteristici

    as vrea sa aflu pareri personale despre esentele lemnelor din tenisul de masa...m-ar interesa caracteristici gen greu-usor, tare-moale, respinge-absoarbe...astept la discutii cunoscatorii, pasionatii si mesterii...
    am sa incep eu:
    -nu suport hinoki si koto...hinoki respinge tare iar koto este o esenta tare si cam grea...asta fiindca is un fel de aparator...tot pe-aici ar intra si plopul care desi pare pufos,moale si lent, respinge cam tare si nu mi se pare deloc flexibil
    -balsa imi place ca-i usor dar parca-i o oglinda...nu-i buna pt chop si topspin
    -ma impac f.bine cu ayous(abachi)...nu este greu, este elastic si absoarbe bine forta loviturilor
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

  • #2
    "Limba" este mediu ca duritate, intre Hinoki si Koto, care sunt cam extreme. Elasticitate tot medie. Se foloseste mai rar la interior si mult mai des la exterior, cu grosimi reduse. Dwell time crescut, deci control foarte bun.
    "Nucul" apropiat de duritatea lui Koto, la fel de repulsiv dar cu un dwell time mai mare. De aceia, consider ca este superior. Se foloseste exclusiv pt straturile exterioare.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Gasiti 3 linkuri utile aici:
      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...zitia-lemnelor
      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

      Comentariu


      • #4
        eu pana acum n-am gasit un lemn asa lent si usor care sa-mi placa...solutia ar fi ori sa le ciopartesc si sa le scot straturile superioare ori sa vb cu un mester...incep sa cred ca eu am o problema...visco mi-a zis ca as avea mana f sensibila...toate lemnele def pe care le-am incercat is prea rapide si rigide...sau poate n-am incercat esentele pur defensive, tudor spunand ca astea ar fi salcia si poate teiul...as comanda un lemn cu 4 straturi...as incerca salcie(tei) - miez de balsa - salcie(tei) sau balsa - kiri - balsa iar pe bh as mai adauga un furnir mai dur, bun pt iarba...o fi buna combinatia pt un lemn usor si f.lent, ce absoarbe f.bine forta loviturilor?
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5
          Cauta la Levi, nu s-a imaginat inca lemnul pe care sa nu-l fi facut intocmai!
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • #6
            Cu tei poti face si un lemn Off+ daca te straduiesti. Mie mi-a iesit cand incercam de fapt sa reduc viteza. Ideea de-a creste grosimea miezului si-a reduce la 4 # de straturi a fost una nefericita. Daca vrei def pur, incearca
            http://www.tabletennisdb.com/blade/b...nce-alpha.html sau
            http://www.tabletennisdb.com/blade/t...agi-alpha.html
            Dai intre 60 si 80 USD si te linistesti Pb cu un atfel de lemn e ca n-o sa-ti prea mearga atacul si nici suficient de dur pt iarba nu stiu daca-l vei gasi.
            Nu stiu sa aiba salcie mesterii nostri (inca).
            Alehandro a reusit sa faca un lemn Def foarte bun in incercarea de-a scoate unul Off Mi l-a dat sa-l probez la un turneu si mi s-a parut foarte echilibrat si usor de controlat pe ambele parti. Era din 7 straturi de grosimi egale (1 mm parca) - balsa alternat cu stejar (stejar-balsa-stejar-balsa-stejar-balsa-stejar). Si ceva de genul asta ti-ar putea fi raspunsul. Conteaza f mult si procedeul de lipire si asimetria. Daca mergi pe combi exista riscul dezechilibrarii lemnului sau a schimbarii semnificative a unghiului la care arunca (am patit asta cu lemnul cu miez de tei cu 4 straturi; cel simetric cu 5 straturi facut pt amicul meu Alin arunca jos si e in zona Off-, al meu respinge la un unghi mult mai mare si e spre Off+).
            Ia o decizie si incearca sa-ti potrivesti loviturile dupa lemn. Combinatia ideala e posibil sa n-o gasesti veci pururi, iar bugetul stiu ca te-mpiedica sa faci n teste.
            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

            Comentariu


            • #7
              deunazi am luat un lemn de carrefour si grosimea lamei am redus-o la jumatate...are acum vreo 3 mm iar greutatea e cam la 65 gr....am pus pe el un galaxy neptune ox si un reflectoid de 1 mm...si mingea nu mai sare pe paleta...asa da!...chopurile pe fh is criminale, problema e atunci cand imi vin mingi lente ca tre sa ma-mping zdravan in paleta...am facut comanda si de un dr.neubauer barricade def...daca o fi prea rapid macar am vazut ca-i groasa lama, numai buna de ciopartit...
              tibhar def plus jumulita
              gambler reflectoid 1,0
              dawei 388 D-1 ox

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X