Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Un offf... legat de orele de incepere a turneelor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Un offf... legat de orele de incepere a turneelor

    Salutare tuturor!

    Se vede cu ochiul liber ca Circuitul Amatur a luat o amploare bogata.
    Tot mai multi oameni, iubitori ai acestui sport, fac eforturi si reusesc sa organizeze turnee frumoase, de neuitat. TOATA STIMA !!!
    Si mai multi se pun pe trenuri sau grupati in masini sa vina sa participe!
    Nu mai exista coltisor de pe harta tarii sa nu fi avut un eveniment sub egida Amaturului.
    Am toata stima si respectul pentru cei care au contribut la crearea acestei familii numeroase.
    Exista si un Comitet de Organizare, cum bine ii sta unei miscari de asemenea anvergura.
    Personal, ca simplu membru si participant ocazional la turnee, ma bucur ca avem posibilitatea sa ne miscam in cadru organizat, dupa reguli discutate si votate de acest Comitet, caruia ii respect statutul si nu ii pun la indoiala bunele intentii.
    Natural, situandu-ne sub influente latino-balcanice, exista atat discutii aprinse cat si nemultumiti.
    E firesc ca nu poti impaca toata lumea, pentru ca suntem atat de diferiti ca indivizi, caractere, doleante, nivel de cultura, pregatire, joc de tenis .
    Pentru ca avem acest forum unde ne mai putem spune offurile - in sectiunile special amenajate, neaparat!- vin si eu acum cu un offf, considerand (gresit sau nu) ca e un moment potrivit. Am mai ridicat aceasta problema inainte de intrunirea de la Brașov, dar nu am vazut niciun raspuns bazat pe argumente solide.
    Probabil ca nefiind organizator de turnee ci doar simplu participant, cuvintele de ne-organizator nu au aceeasi greutate. Am fost doar coorganizator cu Aurica Fratea la Constanța, dar asta se intampla de mult, cand inca locuiam in C-ta si aveam timp mai mult. Erau si jucatori mai putini....

    Avand in vedere ca in prezent ne-am adunat atat de multi jucatori inscrisi in circuit si la fiecare turneu de A doresc sa participe constant peste 100 jucatori la sectiunea amatori, propun ca organizatorii sa ia in seama faptul ca cei mai multi dintre ei vin de la distante de sute de km si ora 9 nu este propice ca ora de incepere a turneului.

    Ma tot gandesc la argumentele domniilor voastre, ale organizatorilor si nu reusesc sa accept doar punctele voastre de vedere. Nu cautati sa satisfaceti si doleantele celor majoritari si tot nu inteleg de ce!?...
    Aveti argumentul cu chiria salii (acolo unde chiar se inchiriaza)...si timpii morti / mesele care ar fi libere in prima parte a zilei daca incepeti cu openul... Mesele pot fii foarte bine ocupate in totalitate prin acordarea a 2-3 mese/grupa open. Abia cand intr-adevar n-ar mai fi jocuri suficiente cat sa acopere toate mesele de catre openisti, sa intre in hora si amatorii.
    Ce s-o mai dam dupa cires, se poate face organizarea de asa maniera incat si "amaratii" aia multi de amatori sa-si faca somnul si sa ajunga in aceeasi zi la concurs, pe la 12-13.
    Fie ca o sa existe si cateva mese libere dupa grupele de open, sau ca ar fi ceva timpi morti!! Platim tot noi, aia multi... amatorii, cele cateva mese libere. Ar merita pretul pentru odihna de dinainte de concurs! Oricum si in actualul sistem apar mese libere si timpi morti....
    Parca am fi in politica, zau asa!... putinilor sa le fie mereu bine, multilor, mai putin bine!...
    Sa nu fie cu suparare, dar cunosc de la colegi si am trait personal multe situatii unde intotdeauna sectiunea Open a beneficiat si beneficiaza inca de programul mai comod de prezentare la sala, de masa mai luminata sau mai buna, mai centrala, (eu am jucat anul trecut la un turneu A pe masa hobby, intr-un colt fara spatiu si lumina, nimeni de la open nu a fost trimis pe o masa din cele 3 hobby ale salii!), iar amatorii joaca frecvent doua grupe la masa, openul f. rar! Stiu ca supar o parte dintre dvs. desi nu-mi doresc asta, pentru ca multi imi sunteti amici, insa asa stau faptele!

    Sper sa vina cat mai curand vremea cand o sa fim atat de multi si de puternici incat sa se poata organiza turnee pe criterii de respect fata de participantii ce vin de la distante mari!... sper sa se urmareasca si confortul amatorilor! Eu cred ca deja suntem suficient de multi si de puternici! Poate ar fi timpul sa se organizeze separat sectiunea Amatori si sa-si decida soarta doar pentru ea! Poate sunt eu prea revolutionar!...
    Fie si ora 10,30-11.00 ar insemna altceva. Una e sa te trezesti la 4 sau 5 dimineata, alta e sa te trezesti la 7-8.

    Sau, ... pastrati sistemul actual, dar mariti nr de locuri la open, astfel incat sa egaleze numeric ca participanti pe cei de la amatori...si sa facem alternativ. Un turneu: open/dim.-amatori/pranz, urmatorul turneu amatori/dim.-open/pranz.

    Scuze anticipate daca am lezat (fara intentie) pe cineva!...
    Ma astept si la bobarnace, dar nu o sa ripostez...

    Cele bune!
    Xiom -Mitzutani - Xiom

  • #2
    Sau amândoua categorii sa înceapa la aceiași ora!

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de lica george Vezi post
      Salutare tuturor!
      Se vede cu ochiul liber ca Circuitul Amatur a luat o amploare bogata.
      Tot mai multi oameni, iubitori ai acestui sport, fac eforturi si reusesc sa organizeze turnee frumoase, de neuitat. TOATA STIMA !!!
      Si mai multi se pun pe trenuri sau grupati in masini sa vina sa participe!
      Nu mai exista coltisor de pe harta tarii sa nu fi avut un eveniment sub egida Amaturului.
      Am toata stima si respectul pentru cei care au contribut la crearea acestei familii numeroase.
      Exista si un Comitet de Organizare, cum bine ii sta unei miscari de asemenea anvergura.
      Personal, ca simplu membru si participant ocazional la turnee, ma bucur ca avem posibilitatea sa ne miscam in cadru organizat, dupa reguli discutate si votate de acest Comitet, caruia ii respect statutul si nu ii pun la indoiala bunele intentii.
      Natural, situandu-ne sub influente latino-balcanice, exista atat discutii aprinse cat si nemultumiti.
      E firesc ca nu poti impaca toata lumea, pentru ca suntem atat de diferiti ca indivizi, caractere, doleante, nivel de cultura, pregatire, joc de tenis .
      Pentru ca avem acest forum unde ne mai putem spune offurile - in sectiunile special amenajate, neaparat!- vin si eu acum cu un offf, considerand (gresit sau nu) ca e un moment potrivit. Am mai ridicat aceasta problema inainte de intrunirea de la Brașov, dar nu am vazut niciun raspuns bazat pe argumente solide.
      Probabil ca nefiind organizator de turnee ci doar simplu participant, cuvintele de ne-organizator nu au aceeasi greutate. Am fost doar coorganizator cu Aurica Fratea la Constanța, dar asta se intampla de mult, cand inca locuiam in C-ta si aveam timp mai mult. Erau si jucatori mai putini....
      Avand in vedere ca in prezent ne-am adunat atat de multi jucatori inscrisi in circuit si la fiecare turneu de A doresc sa participe constant peste 100 jucatori la sectiunea amatori, propun ca organizatorii sa ia in seama faptul ca cei mai multi dintre ei vin de la distante de sute de km si ora 9 nu este propice ca ora de incepere a turneului.
      Ma tot gandesc la argumentele domniilor voastre, ale organizatorilor si nu reusesc sa accept doar punctele voastre de vedere. Nu cautati sa satisfaceti si doleantele celor majoritari si tot nu inteleg de ce!?...
      Aveti argumentul cu chiria salii (acolo unde chiar se inchiriaza)...si timpii morti / mesele care ar fi libere in prima parte a zilei daca incepeti cu openul... Mesele pot fii foarte bine ocupate in totalitate prin acordarea a 2-3 mese/grupa open. Abia cand intr-adevar n-ar mai fi jocuri suficiente cat sa acopere toate mesele de catre openisti, sa intre in hora si amatorii.
      Ce s-o mai dam dupa cires, se poate face organizarea de asa maniera incat si "amaratii" aia multi de amatori sa-si faca somnul si sa ajunga in aceeasi zi la concurs, pe la 12-13.
      Fie ca o sa existe si cateva mese libere dupa grupele de open, sau ca ar fi ceva timpi morti!! Platim tot noi, aia multi... amatorii, cele cateva mese libere. Ar merita pretul pentru odihna de dinainte de concurs! Oricum si in actualul sistem apar mese libere si timpi morti....
      Parca am fi in politica, zau asa!... putinilor sa le fie mereu bine, multilor, mai putin bine!...
      Sa nu fie cu suparare, dar cunosc de la colegi si am trait personal multe situatii unde intotdeauna sectiunea Open a beneficiat si beneficiaza inca de programul mai comod de prezentare la sala, de masa mai luminata sau mai buna, mai centrala, (eu am jucat anul trecut la un turneu A pe masa hobby, intr-un colt fara spatiu si lumina, nimeni de la open nu a fost trimis pe o masa din cele 3 hobby ale salii!), iar amatorii joaca frecvent doua grupe la masa, openul f. rar! Stiu ca supar o parte dintre dvs. desi nu-mi doresc asta, pentru ca multi imi sunteti amici, insa asa stau faptele!
      Sper sa vina cat mai curand vremea cand o sa fim atat de multi si de puternici incat sa se poata organiza turnee pe criterii de respect fata de participantii ce vin de la distante mari!... sper sa se urmareasca si confortul amatorilor! Eu cred ca deja suntem suficient de multi si de puternici! Poate ar fi timpul sa se organizeze separat sectiunea Amatori si sa-si decida soarta doar pentru ea! Poate sunt eu prea revolutionar!...
      Fie si ora 10,30-11.00 ar insemna altceva. Una e sa te trezesti la 4 sau 5 dimineata, alta e sa te trezesti la 7-8.
      Sau, ... pastrati sistemul actual, dar mariti nr de locuri la open, astfel incat sa egaleze numeric ca participanti pe cei de la amatori...si sa facem alternativ. Un turneu: open/dim.-amatori/pranz, urmatorul turneu amatori/dim.-open/pranz.
      Scuze anticipate daca am lezat (fara intentie) pe cineva!...
      Ma astept si la bobarnace, dar nu o sa ripostez...
      Cele bune!
      D-l George, va raspund eu, ca am incercat ambele sisteme.
      In momentul in care au inceput intii cei de la OPEN, si apoi cei de la categoria AMATORI (vezi turneul Simfonia Lalelelor 2011) a fost un fiasco total, deoarece au fost multe mese goale toata dimineata, iar dupa amiaza, s-au inghesuit atit grupele superioare de la Open, cit si cei de la Amatori.
      Logica desfasurarii concursului intii cu grupele de AMATORI si apoi cu cele de la OPEN, este simpla. Incepi intii cu Amatorii, ca sa ocupi toate mesele. Pina dupa-amiaza, cind vin cei de la OPEN, se joaca grupele inferioare, si ramin doar jumatate din cei de dimineata, astfel incit dupa-amiaza cind incep inferioarele la OPEN si superioarele la Amatori, toate mesele sunt iarasi folosite din plin. Si atunci turneul se termina la ore rezonabile.
      In momentul in care incep cei de OPEN, mesele sunt folosite din plin de-abia de dupa-amiaza, si atunci turneul se termina noaptea.
      Iar ca sa se joace in acelasi timp, si Open si Amatori, trebuie sa ai participanti maxim 6xnr de mese, altfel or sa fie cite 2 grupa pe masa, sau 3 grupe pe 2 mese, si astepti pina cind iti vine rindul de te plictisesti.

      Comentariu


      • #4
        Inteleg situatia de mai sus!
        Cred insa ca a venit timpul sa cautam solutii pentru a multumi si majoritatea.
        Mi-ar placea sa existe un Comitet de Organizare format majoritar din tenismeni cat. amatori, care sa horarasca ce este mai bine pentru aceasta sectiune de jucatori.
        Ar fi benefic ca turneele sa inceapa cel mai devreme la ora 11, precum alte competitii sportive, avand in vedere ca nu multi jucatori au "voie' sa plece de vinerea, sau nu toti isi permit si cazarea, pe langa transport si taxa. Din pacate traim intr-o tara saraca si acestea sunt realitatile!
        Stiu ca din perspectiva organizatorului si a localnicilor (poate 20-30 % din participanti) se considera doua ore pierdute, insa pentru cei 70-80 % care vin din alte localitati, sunt doua ore castigate.
        Jucam cu mai multa placere la masa o ora-doua in plus seara, daca ne-am facut odihna noaptea dinainte, decat cu ochii carpiti de nesomn si oboseala.
        Stiu ca discutiile sunt mai ample, fiind de luat in calcul si disponibilitatea orara a salii unde se desfasoara turneul, limitarea sau nu a nr de participanti, caracterul concursului (memorial, turneu final, turneu A+, A), insa nu cer sa se faca acum o regula din aceasta doleanta, ci macar o raza de bunavointa si intelegere la salile/turneele unde nu exista constrangere orara.
        Stiu ca exista argumentul ca lumea vine oricum...si la ora 9. Venim ca iubim mult tenisul si intalnirile prietenesti... si ca asa impun organizatorii!... dar e aproape inuman!! Venim rupti de somn si oboseala, care pe la orele dupa-amiezii se accentueaza rau!
        Am fi mult mai zambitori si relaxati cu macar doua ore de somn "in bagaj!"
        Macar in locatiile unde se poate....
        Seara buna!
        Xiom -Mitzutani - Xiom

        Comentariu


        • #5
          Daca se vrea, se pot gasi solutii care sa multumeasca pe toata lumea.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de mateidumitru Vezi post
            Daca se vrea, se pot gasi solutii care sa multumeasca pe toata lumea.
            Nea Matei,solutii ca sa multumesti pe toata lumea nu exista,poate daca eram roboti,dar sa nu uitam ca si aia se de defecteaza

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de mateidumitru Vezi post
              Daca se vrea, se pot gasi solutii care sa multumeasca pe toata lumea.
              Nea Matei, propuneti dvs una, o incercam la un turneu B, si daca lumea este multumita, o extindem.
              A fost si un topic, la sfirsitul anului, cu propuneri de imbunatatire a circuitului, dar nu am vazut nici-o propunere de-a dvs.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de lica george Vezi post
                Inteleg situatia de mai sus!
                Ar fi benefic ca turneele sa inceapa cel mai devreme la ora 11, precum alte competitii sportive, avand in vedere ca nu multi jucatori au "voie' sa plece de vinerea, sau nu toti isi permit si cazarea, pe langa transport si taxa.
                Am fi mult mai zambitori si relaxati cu macar doua ore de somn "in bagaj!"
                Macar in locatiile unde se poate....
                Seara buna!
                D-l George, nici-o problema, turneul poate incepe si la ora 11.
                Problema este ca se decaleaza si ora de finalizare a turneului, tot cu 2h. si ajungem sa jucam partidele decisive, la 12 noaptea...., iar ca sa pleci la drum si sa faci accident, mai bine iti iei cazare.
                E mai bine asa?
                Si asa turneele sunt anuntate la 9 si incep la 10.....

                Comentariu


                • #9
                  Daca s-ar imparti amatorii in doua grupe - localnici si navetisti.
                  Localnicii ar incepe grupe de 6, 1 grupa la 2 mese, 15 jocuri *15 min / 2 mese = 2 ore.
                  Turneul ar incepe la ora 9.30 cu cei loco.
                  La 11.30 ar intra intirziatii + navetistii, grupe de 6 la 2 mese 2 ore.
                  La 13.30 ar intra open- grupe de 6 la 1 masa + superioare amatori 2 grupe de 3-4 la 1 masa.
                  Conditii privind distributia participantilor:
                  1/3 amatori localnici;
                  1/3 navetisti amatori
                  1/3 open.
                  Formatie de majorete pentru distras atentia in pauzele lungi dintre tururi.
                  Deci, organizatorul dupa inregistrarea primilor jucatori da drumul la joc.
                  Pe masura ce vin face celelalte inferioare amatori.
                  Cand are grupe complete si s-au eliberat mese le da drumul sa inceapa si cel de-al doilea tur de amatori.
                  E greu sa faci atatea jonglerii cand ai de-a face cu mai mult de 40 jucatori, care pot sa vina fiecare cand are posibilitatea.
                  Dar, asa cum zice initiatorul topicului, este un concurs de idei.
                  TsE

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de florin toma Vezi post
                    Nea Matei, propuneti dvs una, o incercam la un turneu B, si daca lumea este multumita, o extindem.
                    A fost si un topic, la sfirsitul anului, cu propuneri de imbunatatire a circuitului, dar nu am vazut nici-o propunere de-a dvs.
                    Exista oameni cu experienta in organizarea turneelor, care se pricep mai bine ca mine in gasirea celor mai bune solutii.
                    De-a lungul anilor eu am avut citeva propuneri pe care nu le-a luat nimeni in seama. Si-atunci, de ce sa-mi mai racesc eu gura de pomana. Cind face cineva cite o propunere,Dan Bodeanu ii da imediat ,,like ", dar de pus in practica nu o pune.

                    Comentariu


                    • #11
                      Nimeni nu-i perfect, d-le Titi... important este sa se vrea si sa se poata merge spre bine cu acest Circuit.
                      Am ajuns un nr impresionant de iubitori de tenis inscrisi in Amatur si nr. nostru va tot creste, ca bulgarele de zapada!
                      Cred ca este timpul sa se organizeze turnee de placere si respect pt jucatori... nu sa se urmareasca cu tot dinadinsul sa se bata recorduri de participanti din doua categorii de valoare pe turneu!
                      Pe cand un turneu A, A+, strict de Amatori, care incepe la 11,30 sa zicem... mai plecam atunci la 12 noaptea acasa?
                      Se tot invoca motivul cu prieteniile si gruparea la o masina a celor de la Open cu Amatorii. Sunt situatii rare...si oricum toti din acea masina "casca gura" 5 ore pe acolo!... Chit ca in loc de 5 insi pleaca 3 intr-o masina, tot se merita sa nu stai 5 ore atarnat pana incepi (openistii) sau sa te prinda seara tarziu ateptand sa se incheie ambele turnee (amatorul poate nu trece de grupe si astepata colegul openist sa inceapa/incheie turneul lui)!... dar cei mai multi venim individual sau grupati intre ei, ca amatori sau ca openisti.
                      Fara suparare, acum pentru ca vin grupate 3-4 masini de jucatori open + amatori, trebuie sa aiba "de tras" toti competitorii inscrisi?
                      Cred ca este timpul sa rupem odata pisica in doua, sa se organizeze turnee mai putin aglomerate la ore decente...pe categorii de valoare! (cu propunerea ca la cat. Open sa fie mai permisiva inscrierea)
                      Iar daca pe viitor devenim prea multi si la cat. Amatori (sau Open), sa mai apara o a treia categorie (Intermediari...sau...Incepatori).
                      Stiu ca asa practica si alte tari cu circuite de amatori dezvoltate!...cred ca si noi devenim/am devenit o astfel de forta!
                      Ultima editare de lica george; 24.ian.2013, 09:41.
                      Xiom -Mitzutani - Xiom

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de lica george Vezi post
                        Nimeni nu-i perfect, d-le Titi... important este sa se vrea si sa se poata merge spre bine cu acest Circuit.
                        Am ajuns un nr impresionant de iubitori de tenis inscrisi in Amatur si nr. nostru va tot creste, ca bulgarele de zapada!
                        Cred ca este timpul sa se organizeze turnee de placere si respect pt jucatori... nu sa se urmareasca cu tot dinadinsul sa se bata recorduri de participanti din doua categorii de valoare pe turneu!
                        Pe cand un turneu A, A+, strict de Amatori, care incepe la 11,30 sa zicem... mai plecam atunci la 12 noaptea acasa?
                        Se tot invoca motivul cu prieteniile si gruparea la o masina a celor de la Open cu Amatorii. Sunt situatii rare...si oricum toti din acea masina "casca gura" 5 ore pe acolo!... Chit ca in loc de 5 insi pleaca 3 intr-o masina, tot se merita sa nu stai 5 ore atarnat pana incepi (openistii) sau sa te prinda seara tarziu ateptand sa se incheie ambele turnee (amatorul poate nu trece de grupe si astepata colegul openist sa inceapa/incheie turneul lui)!... dar cei mai multi venim individual sau grupati intre ei, ca amatori sau ca openisti.
                        Fara suparare, acum pentru ca vin grupate 3-4 masini de jucatori open + amatori, trebuie sa aiba "de tras" toti competitorii inscrisi?
                        Cred ca este timpul sa rupem odata pisica in doua, sa se organizeze turnee mai putin aglomerate la ore decente...pe categorii de valoare! (cu propunerea ca la cat. Open sa fie mai permisiva inscrierea)
                        Iar daca pe viitor devenim prea multi si la cat. Amatori (sau Open), sa mai apara o a treia categorie (Intermediari...sau...Incepatori).
                        Stiu ca asa practica si alte tari cu circuite de amatori dezvoltate!...cred ca si noi devenim/am devenit o astfel de forta!
                        Mai introduceti un criteriu in calculul dumneavoastra, va rog:
                        - costurile de inchiriere/ functionare ale salii se resfrang asupra taxei de participare. Pentru turneele acelea aerisite ar fi nevoie de o masa la 6-8 competitori.
                        Daca nu se realizeaza o densitate de 8-10 jucatori per masa, nu se strang destui bani pentru a acoperi costurile de inchiriere.
                        Daca ar fi putini competitori/masa, ar trebui marita taxa de participare. Conform regulamentului 2013, taxa este limitata.
                        Deci, ....
                        TsE

                        Comentariu


                        • #13
                          deci... "ramane cum am stabilit!"... cascat prin sala, oboseala maxima, corvoada in loc de placere!...
                          Pt turneul de poimaine din București, eu unul vin doar cu un coleg si ma cazez de vineri!... dar un al treilea coleg cu toate ca si-ar fi dorit mult, a renuntat sa participe deoarece nu isi permitea si banii pe hotel. De plecat dimineata cu noaptea-n cap, am renuntat!
                          Cat priveste argumentul cu inchiriatul... e relativ, sa nu exageram! Nu toate salile se inchiriaza la acelasi pret!
                          Am administrat un complex sportiv (privat) timp de 6 ani si stiu ce costuri implica o astfel de locatie.
                          Sunt convins ca exista multe alte locatii (salile tip Nastase) unde chiria nu este foarte ridicata (ca la privati); se pot organiza turnee decente ca nr de participanti si ora de incepere!.... la inceputuri, prin 2007, cand ne strangeam max.100 de jucatori pe turneu, a ramas cineva dator la chiria salii?!...
                          Sau exista solutia sa se renunte definitiv la sandwich si apa (uneori nici nu ma ating de ele, fiind ambele de slaba calitate) si acei bani sa se investeasca in confortul participantilor (chiria salii de la 11,30)!... sau din cotizatia Amatur stransa, sa se mai directioneze si in chire sali daca nu se acopera, nu doar in mese si alte cele...
                          Eu vad toata treaba asta cu inghesuiala si asteptarea lunga intre meciuri si faze de joc, ca o lipsa de civilizatie si lipsa de respect fata de participanti!
                          Nu se cauta solutii, ci mereu justificari pentru acest "lasa, ca merge si-asa!" cu gramada si disconfortul!
                          De ce sa facem eforturi sa ne fie mai bine?... pentru ca nu suntem "niste turme de vite" (scuzati expersia), ci oameni deosebiti (zic eu), care merita alt tratament!
                          Ultima editare de lica george; 24.ian.2013, 11:03. Motiv: am uitat o virgula... :)
                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                            Mai introduceti un criteriu in calculul dumneavoastra, va rog:
                            - costurile de inchiriere/ functionare ale salii se resfrang asupra taxei de participare. Pentru turneele acelea aerisite ar fi nevoie de o masa la 6-8 competitori.
                            Daca nu se realizeaza o densitate de 8-10 jucatori per masa, nu se strang destui bani pentru a acoperi costurile de inchiriere.
                            Daca ar fi putini competitori/masa, ar trebui marita taxa de participare. Conform regulamentului 2013, taxa este limitata.
                            Deci, ....
                            Aici e buba care ii doare pe organizatori, ca nu pot sa-si acopere cheltuielile daca nu participa multi amatori. Fara taxa de participare platita de amatori, open-istii dau faliment. Si-atunci, cu atit mai mult ar trebui sa fie respectati amatorii, pentru ca ei asigura in cea mai mare parte plata cheltuielilor aferente desfasurarii unui turneu. Dar, au fost turnee la care s-au facut discriminari nerusinate intre amatori si open, de ex.: s-au acordat premii diferentiate de la o categorie la alta, la amatori s-au acordat medalii iar la open s-au acordat cupe. Si toate acestea se intimpla sub obladuirea minunatei noastre conduceri.
                            Sa-i aplaudam...
                            URAAAAAAA !!!

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de mateidumitru Vezi post
                              Aici e buba care ii doare pe organizatori, ca nu pot sa-si acopere cheltuielile daca nu participa multi amatori. Fara taxa de participare platita de amatori, open-istii dau faliment. Si-atunci, cu atit mai mult ar trebui sa fie respectati amatorii, pentru ca ei asigura in cea mai mare parte plata cheltuielilor aferente desfasurarii unui turneu. Dar, au fost turnee la care s-au facut discriminari nerusinate intre amatori si open, de ex.: s-au acordat premii diferentiate de la o categorie la alta, la amatori s-au acordat medalii iar la open s-au acordat cupe. Si toate acestea se intimpla sub obladuirea minunatei noastre conduceri.
                              Sa-i aplaudam...
                              URAAAAAAA !!!
                              Chiar daca pot sa va raspund, n-o voi face.
                              TsE

                              Comentariu


                              • #16
                                O discutie bazata pe argumente pertinente e intotdeauna binevenita!
                                Nu vroiam sa fiu la fel de categoric, dar sunt f. surprins sa constat ca exact ca dl. Matei gandesc si alti jucatori amatori din Oltenia si Dobrogea. Chiar am fost sunat din tara de colegi sa mi se spuna cam aceleasi lucruri inainte de a posta ieri dl Matei!... insa le e jena sa posteze! Aud mereu de la organizatori sau vad pe forum ca ar fi doar "2-3 frustrati" amatori care se mai plang, dar daca s-ar organiza doar pt amatori un vot anonim pe forum cu nemultumitii, ati fi surprinsi de rezultat! Aveti argumentul ca asa nemultumiti, participarea la turnee e mare. Avem de ales?... nu! Iubim tenisul si acceptam regulile facute, dar strigam acum ca NU ESTE BINE PT CEI MULTI !
                                Din pacate, rationamentul d-lui Matei si al colegilor care se mai plang, are ceva logica.
                                Ar fi trist si nedemn daca astfel de treburi se intampla cu buna stiinta!
                                Daca nu exista argumente sa combata aceste supozitii, cel mai bun lucru este scindarea celor doua categorii pe turnee diferite, cu Comitete de Organizare separate!
                                Nu vreau sa se simta nimeni lezat, dar revin cu parerea ar fi mai corect si mai cinstit ca pentru amatori sa decida un Comitet de Conducere format din jucatori amatori, nu format din jucatori Open.
                                Fara sa vrem (ca asa este natura umana), fiecare decide ce este mai bine pt el si tagma lui!
                                In cazul acesta, n-ar fi de mirare si de pus la zid ca prezentul Comitet de Conducere format majoritar din jucatori open, decid, sub anumite circumstante, ce este mai bine pt sectiunea Open (ore de desfasurare rezonabile, mese mai bune, foarte rar doua grupe/masa spre deosebire de amatorii inghesuiti mai mereu, uneori premii mai bune, etc).

                                Imi permit sa vin cu propunerea de a se largi cercul de openisti, astfel incat sa-si poata sustine propriile turnee!
                                Amatorii sunt suficient de multi pretutindeni incat sa-si organizeze turneele separat, chiar daca ar mai trebui sa migreze acum alti 80-100 colegi mai bine clasati catre open.
                                Anunt pe aceasta cale ca in luna mai/iunie-2013, Eforie Nord doreste sa intre pe harta Circuitului Amatur cu un turneu strict de amatori in sala de sport-tip Nastase. Avem deja aprobarea forurilor locale.
                                Ne permite Regulamentul actual?
                                Ultima editare de lica george; 25.ian.2013, 10:51.
                                Xiom -Mitzutani - Xiom

                                Comentariu


                                • #17
                                  Dl. LICA va felicit pt. ce ati scris referitor la acest subiect.
                                  Eu de multe ori m am inscris la OPEN ptr. conditiile privigeliate de joc .
                                  Va sugerez dc. organizati competitii sa acceptati openisti in concursuri in aceeleasi grupe cu amatorii si direct
                                  eliminatorii pe 2 tablouri (OPEN primii 2 din grupa , AMATORI urmatori 4).Dc . grupa are maxim 7 jucatori cu un numar suficient de mese va rezulta un concurs fluent ,relexant la care va rog sa fiu inscris.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Ba eu as propune ca pe openisti sa-i punem sa joace de la 5 dimineata sau abia cand se termina concursul de amatori, adica de pe la 8-9 seara ca sa se invete minte sa ne mai bata la tenis pe noi astia amatorii, mama lor de tenismeni. Si sa le punem si un semn distinctiv in piept, un O mare galben de exemplu, si sa-i arate lumea cu degetul.
                                    Am glumit Georgica, sper sa nu-mi opresti apa calda sau sa-mi iei telecomanda de la aerul conditionat cand voi mai trece pe la tine pe la Eforie.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Prietene Cornel, sa nu cadem in derizoriu cu aceste discutii!
                                      Imi aduc aminte cum erai cu ochii carpiti de somn in toamna atat la Călărași cat si la memorialul G. Vaduva in București.
                                      Cand ai jucat pe masa hobby la Călărași, te-ai simtit bine?
                                      Atunci la vara faci dus la robinetul din gradina!
                                      In niciun caz nu doresc sa marginalizam colegii de la open! Sa fie clar! Doar ca... ne cam incurcam reciproc!... (noi pe ei mai putin, dimpotriva- le suntem niste unelte complementare si folositoare!)
                                      Eu unul as dori sa avem discutii constructive incat sa eliminam aceste situatii si eventuale "discriminari" pe viitor.
                                      Dl. Dinicescu vine cu o idee la care nu m-am gandit... astfel incat sa impacam si capra si varza, cu aceeasi ora de incepere.
                                      Grupe open+amatori, de 7, primii doi merg pe tabloul de open si locurile 3-5 tablou separat, la amatori, iar loc 6-7 out!...
                                      Asta insemnand limitarea nr participanti la max. 7 juc X nr mese.
                                      Si mai inseamna totusi o intoarcere in timp prin comasarea categoriilor valorice, insa apoi continuarea cu doua tablouri valorice, e interesanta!
                                      Poate aplicam sistemul la turneul din Eforie!...mai ales ca sunt si in jud. C-ta + imprejurimi jucatori de open care poate doresc sa fie prezenti.
                                      Orice alte idei sunt binevenite!
                                      Multumesc!
                                      Xiom -Mitzutani - Xiom

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de lica george Vezi post
                                        Prietene Cornel, sa nu cadem in derizoriu cu aceste discutii!
                                        Imi aduc aminte cum erai cu ochii carpiti de somn in toamna atat la Călărași cat si la memorialul G. Vaduva in București.
                                        Cand ai jucat pe masa hobby la Călărași, te-ai simtit bine?
                                        Atunci la vara faci dus la robinetul din gradina!
                                        In niciun caz nu doresc sa marginalizam colegii de la open! Sa fie clar! Doar ca... ne cam incurcam reciproc!... (noi pe ei mai putin, dimpotriva- le suntem niste unelte complementare si folositoare!)
                                        Eu unul as dori sa avem discutii constructive incat sa eliminam aceste situatii si eventuale "discriminari" pe viitor.
                                        Dl. Dinicescu vine cu o idee la care nu m-am gandit... astfel incat sa impacam si capra si varza, cu aceeasi ora de incepere.
                                        Grupe open+amatori, de 7, primii doi merg pe tabloul de open si locurile 3-5 tablou separat, la amatori, iar loc 6-7 out!...
                                        Asta insemnand limitarea nr participanti la max. 7 juc X nr mese.
                                        Si mai inseamna totusi o intoarcere in timp prin comasarea categoriilor valorice, insa apoi continuarea cu doua tablouri valorice, e interesanta!
                                        Poate aplicam sistemul la turneul din Eforie!...mai ales ca sunt si in jud. C-ta + imprejurimi jucatori de open care poate doresc sa fie prezenti.
                                        Orice alte idei sunt binevenite!
                                        Multumesc!
                                        George nu vreau sa te supar dar ideile astea exprimate pe acest topic sunt cam comuniste. Stii bine ca te-am sustinut ca macar din timp in timp amatorii sa inceapa mai tarziu si openistii de dimineata, dar sa separi amatorii de openisti suna comunist, este ca si cum ai separa clasa muncitoare de burghezie, primi sa culeaga roadele prin nemunca iar burghezi la canalul Dunare-Marea Neagra. Asa au procedat comunistii si ai vazut unde s-a ajuns. Mie unul mi se pare normal ca openistii sa fie privilegiati un picut, au muncit mai mult, sunt mai buni, si ne ajuta si pe noi sa mai invatam tenis, ambitionandu-ne sa jucam si noi candva la open cu rezultate acceptabile. Eu am propus ca Openul sa inceapa chiar mai tarziu, dupa ce amatorii ar termina grupele superioare. In felul asta zic eu ca la turneul de la Top Arena de maine s-ar fi putut ca sa se califice 4 din grupele inferioare si nu numai 3 ca in prezent, ceea ce ar fi dat sperante mai multora ca se vor califica si vor juca mai multe meciuri. Sincer, cu doar 3 calificati din grupa un jucator cat de cat bun nu trage mari sperante sa se califice mai departe si probabil prefera sa nu se prezinte decat sa cheltuie niste bani.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          dl MOTISAN DRAGOS a organizat concurs anul trecut fara grupe superioare , in timp record am jucat numeroase meciuri si am plecat spre casa multumiti de nr de meciuri si nici obositi.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Ar fi si aceasta o solutie cu eliminatoriile dupa grupele inferioare, dar se vede ca nu a fost imbratisata de alti organizatori!
                                            Stimate Cornel, ca si in postarea ta precedenta, mai in gluma mai in serios, vad ca te duci doar in extreme!... nu doresc "raul" colegilor openisti, dar nici mereu binele lor, in detrimentul nostru, doar pentru ca stiu dansii mai mult tenis. Daca doresc sa fim tratati toti corect si nediscrimnatoriu, asta nu inseamna comunism Cornele! Eu nu ma consider in clasa inferioara ("muncitoare"), chiar daca nu stiu destul tenis! Eu stiu ca platim aceleasi taxe si facem aceleasi eforturi ca sa ajungem la un turneu! Daca tu esti dispus la vesnice concesii si crezi ca astfel progresem, imi permit sa cred ca te inseli... nu progresam privind la turnee la colegii de Open de la 13,30 la 16.00, cand de obicei luam o pauza fortata! Nici cand jucam pe mese mai proaste, mai slab luminate, mai inghesuite cu doua grupe!
                                            Maine iti doresc un turneu...capitalist, aerisit, civilizat si plin de progrese!
                                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de lica george Vezi post
                                              Prietene Cornel, sa nu cadem in derizoriu cu aceste discutii!
                                              Imi aduc aminte cum erai cu ochii carpiti de somn in toamna atat la Călărași cat si la memorialul G. Vaduva in București.
                                              Cand ai jucat pe masa hobby la Călărași, te-ai simtit bine?
                                              Atunci la vara faci dus la robinetul din gradina!
                                              In niciun caz nu doresc sa marginalizam colegii de la open! Sa fie clar! Doar ca... ne cam incurcam reciproc!... (noi pe ei mai putin, dimpotriva- le suntem niste unelte complementare si folositoare!)
                                              Eu unul as dori sa avem discutii constructive incat sa eliminam aceste situatii si eventuale "discriminari" pe viitor.
                                              Dl. Dinicescu vine cu o idee la care nu m-am gandit... astfel incat sa impacam si capra si varza, cu aceeasi ora de incepere.
                                              Grupe open+amatori, de 7, primii doi merg pe tabloul de open si locurile 3-5 tablou separat, la amatori, iar loc 6-7 out!...
                                              Asta insemnand limitarea nr participanti la max. 7 juc X nr mese.
                                              Si mai inseamna totusi o intoarcere in timp prin comasarea categoriilor valorice, insa apoi continuarea cu doua tablouri valorice, e interesanta!
                                              Poate aplicam sistemul la turneul din Eforie!...mai ales ca sunt si in jud. C-ta + imprejurimi jucatori de open care poate doresc sa fie prezenti.
                                              Orice alte idei sunt binevenite!
                                              Multumesc!
                                              Din cate imi amintesc eu domnule Lica, turneul de amatori de la Călărași s-a terminat la ora 20 ,a mers foarte bine ca timp ,nu au fost timpi morti ca la alte turnee. Referitor la mese,da a fost o masa hobby ,asta e situatia,dvs am impresia ca scoateti numai anumite lucruri in evidenta,nu si pe cele bune,va rog sa organizati odata un turneu sa vedeti cum e! Asa stiti numai sa vorbiti in spate pe unul si pe altul ,ca meniu e nu stiu cum ,ca bate lumina,cam multe fitze,nu va obliga nimeni sa veniti! Numai cine nu munceste nu greseste,dovada ca am corectat ce a fost rau si turneul din octombrie a fost unul dintre cele mai reusite din tara!Cand vorbiti fiti mai cumpatat,ca ajungeti sa jigniti anumite persoane care chiar se zbat si vor sa faca ceva pentru tenisul de masa,dvs nu stiti ce eforturi am facut eu sa organizez turneul ala!
                                              Ultima editare de stanciusilviu; 25.ian.2013, 18:22.
                                              Blade : Nitakku Violin FH : Tenergy 05 fx max: Nitakku Beautry-2,0.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de silvinio13 Vezi post
                                                Din cate imi amintesc eu domnule Lica, turneul de amatori de la Călărași s-a terminat la ora 20 ,a mers foarte bine ca timp ,nu au fost timpi morti ca la alte turnee. Referitor la mese,da a fost o masa hobby ,asta e situatia,dvs am impresia ca scoateti numai anumite lucruri in evidenta,nu si pe cele bune,va rog sa organizati odata un turneu sa vedeti cum e! Asa stiti numai sa vorbiti in spate pe unul si pe altul ,ca meniu e nu stiu cum ,ca bate lumina,cam multe fitze,nu va obliga nimeni sa veniti! Numai cine nu munceste nu greseste,dovada ca am corectat ce a fost rau si turneul din octombrie a fost unul dintre cele mai reusite din tara!Cand vorbiti fiti mai cumpatat,ca ajungeti sa jigniti anumite persoane care chiar se zbat si vor sa faca ceva pentru tenisul de masa,dvs nu stiti ce eforturi am facut eu sa organizez turneul ala!
                                                Nu te enerva degeaba,chiar a fost super organizarea la voi

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de dantim Vezi post
                                                  Nu te enerva degeaba,chiar a fost super organizarea la voi
                                                  D-le Dan, in discutie este turneul din 21.7, nu cel din 20.10 care am inteles de la colegii mei ca a fost la superlativ si imi pare rau ca l-am ratat, dar mi-a fost teama sa nu traiesc experienta din iulie! Diferenta e ca de la cer la pamant intre cele doua turnee!
                                                  Stimate organizator Silvino, nu-mi doream sa polemizez cu nimeni, dar sunteti simpatic foc!... vad ca ma plagiati cu gratie chiar din mp-ul ce vi l-am trimis in toamna, dupa turneul din iulie de la Călărași-citez pasajul:
                                                  [I]Buna ziua!
                                                  A fost o discutie cu dl Gabi (gabikr), care intr-adevar viza organizarea turneului trecut de A din Călărași, cu "bune si rele". "Rele" care (am inteles de la Gabi) v-au fost semnalate si sesizate si de colegii dvs din Călărași in acele momente.
                                                  Dar, cine nu munceste, nu greseste! Totodata, am apreciat (si fata de Gabi) efortul depus de dvs de a organiza singur acel turneu!
                                                  Am emis o serie de nemultumiri, in privat, in dorinta de a se evita aceste aspecte pe cat posibil la turneele viitoare (asta vis-a-vis de entuziasmul invitatiei la turneul de sambata, initiata de d-l Gabi in topic).
                                                  Oricum, incerc sa conving si sa ajungem sambata si 2-3 jucatori din Eforie, sa reintalnim prieteni dragi din Călărași si alte localitati!
                                                  Spor la treaba!
                                                  George Lica

                                                  Asadar, daca am avut eleganta sa nu ies pe forum si sa semnalez in privat acele neajunsuri sesizate nu doar de mine si colegii mei, ci si de catre concitadinii dvs.... nu inteleg de ce afirmati ca as vorbi "pe la colturi". Apoi, legat de acel turneu, va mandriti ca ati incheiat la ora 20. La 59 de amatori si 24 la open, nici nu era asa greu... va mai mandriti ca ati organizat singur, desi la un moment dat la postul #91 al topicului turneului, le tot multumiti d-lui Medeleanu, d-lui Motisan si d-lui Bodeanu!... sigur n-ati uitat pe cineva?
                                                  Daca v-am semnalat ca am jucat la masa proasta-kettler, intr-un colt neiluminat, fara mantinela laterala, (la un turneu A !!)...sau ca am primit "sandwichuri" cu o simpla feliuta de parizer si sticle de apa "no name" cu gust salciu...cele mai ieftine de pe piata!... pe care le-am aruncat la gunoi... acestea sunt adevaruri dureroase, care nu va fac cinste!
                                                  Sigur ca ati facut atunci niste eforturi organizatorice, dar multe amanunte au lasat de dorit! Nu e suficient doar "sa muncesti" ci sa si "performezi" in munca depusa.
                                                  Poate ca si ceea ce am sesizat eu atunci, precum si ceilalti colegi, v-a ambitionat atat de mult incat ati reusit un turneu de exceptie in octombrie! Asa ca v-am facut un bine cu sesizarile mele!
                                                  Daca ma considerati fitos, nu ma deranjeaza!... prefer sa fiu catalog asa, decat o oaie de turma care sa accepte cu ochii inchisi orice este sub standarde!
                                                  O sa ma straduiesc cu colegul Adrian Babanica si cu organizatorul local, sa facem un turneu "de fitze" in Eforie!
                                                  Va invitam cu prietenie!
                                                  Sa ma scuzati daca am fost prea direct...dar m-ati provocat!
                                                  Succes tuturor maine la turnee!
                                                  Ultima editare de lica george; 25.ian.2013, 23:09. Motiv: orto
                                                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X