Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Echipamentul celor mai buni chinezi

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Echipamentul celor mai buni chinezi

    Am dat de un link cu echipamentul celor mai bine clasati chinezi si chiar pare a fi ceea ce se si vinde... poate au ei parte de echipament mai bun dar se pare ca h3 si sk2/3 nationalul cu 110$ pare a fi identic cu ceea ce folosesc si ei... se vad porii aceia prin fata ca si la nationalele ce au fost cumparate de pe ttnpp.com .... ascesta este linkul http://www.tabletennisdaily.co.uk/fo...p?1129-Chinese
    PS: Se pare ca totusi tenergy-ul este cea mai folosita fata chiar si in randul chinezilor...
    Lemn: Butterfly Petr Korbel
    BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

  • #2
    Pozele din primul post sunt destul de vechi. Sunt destul de multe schimbari de-atunci.
    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

    Comentariu


    • #3
      http://www.tabletennisdaily.co.uk/fo...Equipment-2013
      Lemn: Butterfly Petr Korbel
      BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

      Comentariu


      • #4
        Cum arata fata lui z j, cat e de tunata de are marginile asa de ridicate

        Stie cineva cat valoreaza asa o fata cu burete albastru si cum se comporta la joc?
        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
        BH : Tenergy 05Fx
        FH : Tenergy 05Fx

        Comentariu


        • #5
          Uite aici :http://prott.vip020.net/Product-Deta...code=MaLongTG3 insa, nu stiu daca se merita sa dai o gramada de bani pe acea fata. In plus, conteaza si boosterul (sau metoda care o folosesc ei pentru a boosta fetele), si nu in ultimul rand... mana )

          - - - Actualizat - - -

          Si nu numai fetele DHS, ia priveste T64-ul lui Ma Long... cum ti se pare ca arata? Ca mie imi creeaza impresia ca mai are putin si crapa de boost )

          Comentariu


          • #6
            Multumesc pentru informatii
            Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
            BH : Tenergy 05Fx
            FH : Tenergy 05Fx

            Comentariu


            • #7
              aia de pe prott nu e fata lui ma long... a lui long are burete albastru... e marketing... fetele chinezesti cu burete albastru nationale sunt extraordinare, spin imens si viteza super mare dar nu la plezneli ci in spin si forta. Nu stiu exact sa explic, dar un topspin cu o fata chinezeasca dat in forta are viteza si spin mult mai mare decat un topspin dat cu o fata europeana care teoretic e mai rapida decat cea chinezeasca. Din fetele nationale trebuie sa ai mana sa dai topspinul calumea si sa aiba tarie, ca nu poti da incet si lobat, ori dai sa rupi masa ori mai bine nu dai deloc (poti da si lobat dar nu poti avea siguranta care o ai cand dai ft tare)
              Lemn: Butterfly Petr Korbel
              BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

              Comentariu


              • #8
                aha
                cu ce fata ai dat si de unde ai luat-o ?
                sau unde ai vazut treaba asta ?

                Comentariu


                • #9
                  Userul drukeru a luat de nu mai stiu unde, tg3 national, tg2 national, h3 national deci am avut de unde sa incerc... si la ce va referiti prin "treaba asta"? Ca trebuie dat tare? Toti chinezii dau numai tare, toti ce au fete chinezesti dau numai in forta
                  Lemn: Butterfly Petr Korbel
                  BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                  Comentariu


                  • #10
                    ma refeream la afirmatia asta, care m-a intrigat putin
                    "dar un topspin cu o fata chinezeasca dat in forta are viteza si spin mult mai mare decat un topspin dat cu o fata europeana"

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de danr Vezi post
                      ma refeream la afirmatia asta, care m-a intrigat putin

                      "dar un topspin cu o fata chinezeasca dat in forta are viteza si spin mult mai mare decat un topspin dat cu o fata europeana"
                      Dar este adevarat. E mai mult din cauza faptului ca buretele e mai dens la chinezesti, deci maximul pe care-l da o chinezeasca e peste maximul unei fete euro-jap.
                      O analagie buna ar fi sa comparam fetele de tip chinezesc cu arcul lung englez si fetele euro-jap cu burete mai moale cu un arc scurt. Trebuie sa ai forta sa poti tensiona arcul lung la maxim, dar sageata se va duce mai departe decat din arcul scurt tensionat la maxim.
                      Dumneavoastra la ce considerati ca sunt bune fetele de tip chinezesc?
                      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                      Comentariu


                      • #12
                        nu trebuie sa te adresezi cu dumneavoastra
                        eu in limitatea mea experienta nu am intalnit fete chinezesti care sa fie mai rapide decat euro/jap
                        nici h3neo, nici provinciala, nici skyline tg2 sau 3 etc
                        am jucat cu chinezesti si pe forehand si pe backhand si poti servi cu mult efect, poti prelua bine, poti da topspin cu mult efect daca iti intra bine dar nu cred ca poti da mai in forta decat cu un tenergy de exempu
                        ma uit la jucatorii nostrii buni din tara si nici unul nu joaca cu chinezeasca
                        ma uit la jucatorii buni de afara non chinezi, respectiv europeni de top, japonezi etc si nici unul nu joaca cu chinezeasca
                        de ce oare ?
                        e visul oricarui profesionist sa aiba fata cu care sa dea topsin cu cel mai mult efect si in viteza cea mai mare......; nu vad nici unul cu chinezeasca vad in schimb tenergy la majoritatea
                        doar chinezii joaca cu chinezestile, si din ce vad la jucatorii lor de top e politica de echipa nationala sa joace cu ele pe forehand, si cu siguranta e ceva special care nu se gaseste de cumparat, pe forumurile de afara se plange lumea ca e plin de "nationale" blue sponge facaturi
                        poate ca nationalele blue sponge originale or fi extraordinare dar eu nu am vazut si nu-mi pot da cu parerea
                        Ultima editare de danr; 28.feb.2013, 22:36.

                        Comentariu


                        • #13
                          Ar trebui urmarita parerea unuia care intra in contact cu juactori chinezi care folosesc astfel de fete. E imposibil sa nu ajunga macar unul pe forumurile internationale.
                          Eu cred ca au un mod anume de a le prepara. Booster, lipici special. Eu m-am chinuit 2-3 luni cu uleiuri si nu am ajuns la o solutie stabila.
                          Performante exista, dar trebuie sa muncesti foarte mult cu materialele, si nu stiu daca se merita.
                          TsE

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                            Ar trebui urmarita parerea unuia care intra in contact cu juactori chinezi care folosesc astfel de fete. E imposibil sa nu ajunga macar unul pe forumurile internationale.
                            Eu cred ca au un mod anume de a le prepara. Booster, lipici special. Eu m-am chinuit 2-3 luni cu uleiuri si nu am ajuns la o solutie stabila.
                            Performante exista, dar trebuie sa muncesti foarte mult cu materialele, si nu stiu daca se merita.
                            este adevarat pretul este destul de costisitor pentru o chinezeasca ca a lui zhang zike!!majoritatea chinezilor care au participat la campania de calificare pentru campionatul mondial din paris folosesc viscaria cu chinezeasca pe fh si pe bh to5 sau 64!
                            tb alc t05/t05 fx

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de danr Vezi post
                              nu trebuie sa te adresezi cu dumneavoastra
                              eu in limitatea mea experienta nu am intalnit fete chinezesti care sa fie mai rapide decat euro/jap
                              nici h3neo, nici provinciala, nici skyline tg2 sau 3 etc
                              am jucat cu chinezesti si pe forehand si pe backhand si poti servi cu mult efect, poti prelua bine, poti da topspin cu mult efect daca iti intra bine dar nu cred ca poti da mai in forta decat cu un tenergy de exempu
                              ma uit la jucatorii nostrii buni din tara si nici unul nu joaca cu chinezeasca
                              ma uit la jucatorii buni de afara non chinezi, respectiv europeni de top, japonezi etc si nici unul nu joaca cu chinezeasca
                              de ce oare ?
                              e visul oricarui profesionist sa aiba fata cu care sa dea topsin cu cel mai mult efect si in viteza cea mai mare......; nu vad nici unul cu chinezeasca vad in schimb tenergy la majoritatea
                              doar chinezii joaca cu chinezestile, si din ce vad la jucatorii lor de top e politica de echipa nationala sa joace cu ele pe forehand, si cu siguranta e ceva special care nu se gaseste de cumparat, pe forumurile de afara se plange lumea ca e plin de "nationale" blue sponge facaturi
                              poate ca nationalele blue sponge originale or fi extraordinare dar eu nu am vazut si nu-mi pot da cu parerea
                              Asa este, dar daca te uiti la miscarea de forehand pe care o au chinezii si o compari cu miscarea europenilor vezi ca e o diferenta. Chinezii dau cu mana mai intinsa si fac o miscare ampla. Europeni in general au miscari scurte, mai inghesuite. Daca ar juca cu fete chinezesti nu cred ca ar reusi loviturile pe care le dau chinezii.
                              Alta diferenta de tehnica ar fi ca europeni se folosesc mai mult de puterea fetei si dau cu paleta mai inchisa, iar chinezii se folosesc de puterea lemnului, dand cu paleta mai deschisa. (vorbesc de topspinul de forehand)
                              Nu am avut contact direct cu fete ale jucatorilor nationali chinezi, dar am vorbit cu persoane care au avut si nu sunt chiar date cu praf magic. Normal ca sar foarte bine, dar nu sar tare cand salti mingea pe paleta nici acelea. Asta le face bune la jocul scurt si la serva. Si asta ar fi si motivul pt. care le prefera chinezii pe forehand (spunea un antrenor chinez).
                              Atasez doua filmulete care arata tehnicile mentionate mai sus.
                              Forehand Maze vs forehand Ma Long: http://www.alphatabletennis.com/clips/06-09.html
                              Forehand Wang Liqin:
                              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                              Comentariu


                              • #16
                                eu consider ca este destul de dificila trecerea de la fete euro-japoneze la chinezesti!sunt destui de putini care reusesc sa se adapteze mai ales ca este o alta tehnica de lovire!
                                tb alc t05/t05 fx

                                Comentariu


                                • #17
                                  rblade eram sigur ca se va ajunge la tehnica
                                  deci argumentul tau ar fi ca un jucator chinez profesionist are tehnica necesara, diferita de a europenilor, pentru a scoate dintr-o nationala mai mult spin si mai multa viteza la topspinul de forehand
                                  probabil ca da, ce ai scris e corect si filmulete ilustreaza bine, tehnica chinezilor e diferita
                                  dar asta contrazice direct afirmatiile initiale, cum ca chinezestile dau mai mult spin si viteza daca dai tare ( de principiu ), pentru ca e evident ca baietii de pe la salile de pe la noi nu au tehnica chinezilor profesionisti
                                  sa ne reamintim ca afirmatiile initiale erau prea generale, chinezestile dau spin si viteza mai mare, eu nu sunt de acord
                                  unele din ele, de ex nationalele, alte specialitati sau tratate ca la carte - poate ca da, dar cu tehnica adecvata
                                  in consecinta daca ne referim la noi,astia amatori de prin sali, ma indoiesc ca e valabila afirmatia generala ca chinezestile dau topspinul cu mai mult efect si viteza mai mare

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de danr Vezi post
                                    rblade eram sigur ca se va ajunge la tehnica
                                    deci argumentul tau ar fi ca un jucator chinez profesionist are tehnica necesara, diferita de a europenilor, pentru a scoate dintr-o nationala mai mult spin si mai multa viteza la topspinul de forehand
                                    probabil ca da, ce ai scris e corect si filmulete ilustreaza bine, tehnica chinezilor e diferita
                                    dar asta contrazice direct afirmatiile initiale, cum ca chinezestile dau mai mult spin si viteza daca dai tare ( de principiu ), pentru ca e evident ca baietii de pe la salile de pe la noi nu au tehnica chinezilor profesionisti
                                    sa ne reamintim ca afirmatiile initiale erau prea generale, chinezestile dau spin si viteza mai mare, eu nu sunt de acord
                                    unele din ele, de ex nationalele, alte specialitati sau tratate ca la carte - poate ca da, dar cu tehnica adecvata
                                    in consecinta daca ne referim la noi,astia amatori de prin sali, ma indoiesc ca e valabila afirmatia generala ca chinezestile dau topspinul cu mai mult efect si viteza mai mare
                                    Mentionez ca nu am spus ca dau spin mai mare in general. Pe topspinurile mai lente dau chiar mai putin decat europenele, dar pe cele puternice - pe topspin drive mai ales - dau mai mult.
                                    Eu joc cu chinezeasca pe forehand si cand am mai jucat cu euro-jap, nu cred ca a fost cine stie ce diferenta pt. topspin in forta. De fapt, cred ca reuseam sa dau putin mai tare mai des cu europeana, dar sigur avea mai mult efect cu chinezeasca. Insa atunci cand eram bine pozitionat si aveam timp sa fac miscarea completa se ducea super.
                                    Imi place ca astea chinezesti sunt mai stabile pe topspinurile puternice (mai ales pe cele de langa masa) si au un simt mai placut pt mine, pe forehand. Asta e o apreciere mai subiectiva totusi. Un motiv obiectiv pt. care imi plac mai mult este (cum spuneam si mai sus) jocul scurt, care e mult mai usor de controlat cu chinezestile... si flick-urile imi sunt mai la indemana.
                                    Deci ok, poate ca noi nu suntem capabili sa scoatem maximul din chinezesti pe topspin in forta (poate ca ne mai iese rareori cate o lovitura data perfect ), dar sunt si alte motive pt. a prefera o fata chinezeasca. Si daca reusesc din cand in cand un topspin drive la care adversarul nu are raspuns, eu sunt destul de multumit.
                                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X