Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn LEVI Sintec Cloth All+ review

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn LEVI Sintec Cloth All+ review


    Pentru iubitorii lemnelor LEVI, iata o veste buna! S-a nascut o familie de lemne, structurata foarte interesant, pe baza unor “studii de caz” foarte exacte. Familia poarta numele de Sintec si cuprinde patru lemne compozite.
    Glass Sintec All fibra de sticla
    Cloth Sintec All+ fibra sintetica
    Rock Sintec Off- fibra de bazalt
    Carbo Sintec Off fibra de carbon
    Ceea ce determina diferenta de parametrii la cele patru lemne, este materialul compozit,structura si dispunerea materialul lemnos fiind identica in toate cazurile. Rezulta astfel posibilitatea de a determina exact modul in care tipul de compozit influenteaza parametrii de joc.
    Fiind in cautare acuta dupa un lemn care sa “imblanzeasca” Tibhar Grass Dtecs-ul de pe BH, dar pe FH sa aiba forta de langa masa si semidistanta a Carbo-Glassului meu, am probat un LEVI Cloth Sintec All+.
    Fete: FH-Donic Bluefire M2 mm rosu
    BH- Tibhar Grass Dtecs OX negru
    Adeziv pe baza de apa ( de la Radu 66
    Caracteristici geometrice ale lemnului:
    Lama are dimensiunea 156X150 mm, grosimea 6mm,
    maner FL, plin, din ayous si stejar in straturi paralele cu lama.
    Greutate: 85 grame.
    Structura: simetrica din 7 straturi, compusa din:
    hinoki 0.7mm dispus longitudinal
    tesatura din fibra sintetica 0.3 mm
    plop 0.7mm dispus longitudinal
    miez din pin 2.6mm, dispus transversal,
    plop 0.7mm dispus longitudinal
    tesatura din fibra sintetica 0.3 mm
    hinoki 0.7mm dispus longitudinal
    Jucand mingea pe paleta, am simtit o vibratie usoara, dar nederanjanta. Interesant e ca lovind mingea mai puternic, senzatia de vibratie din maner a dispare, sunetul devine plin, fara acea reverberatie caracteristica lemnelor foarte elastice. Elasticitatea este putin sub medie. Are un sweetspot mare, ceea ce-l face tolerant la loviturile nu foarte exacte.
    Serviciu- foarte usor de executat serviciile cu mult efect, scurte, aproape de fileu.
    Capac- Aici exceleaza intradevar acest lemn.Datorita acelei combinatiei optime intre elasticitate si viteza bruta, rezulta un control cat China, necesar dirijarii capacelor si mai ales o putere repulsiva excelenta!
    Topspin- Topspinul controlat, cu mult efect, e unul din punctele forte ale acestui lemn, traiectoria fiind foarte precisa atat la topspin cat si la retopspin. Controlul foarte bun iti permite sa-ti executi lovitura astfel incat sa obtii efectul maxim! Controlul in general,e o notiune foarte arbitrara, in conceptia mea capacitatea de a stii cu exactitate unde va merge mingea, din momentul in care ea paraseste paleta. Si cu acest lemn am permanent acest sentiment!
    Chop- Ei, aici se manifesta din plin controlul! Datorita dispunerii transversale a miezului, chopurile atat cu iarba cat si cu softul, sunt extreme de controlabile, usor de executat si precise. Lemnul reuseste sa scoata aproape totul din efectul deranjant inglobat in iarba mea, lovitura avand un filing si un sunet moale, devenind foarte inselatoare.
    Smashul de la masa si semidistanta,corect executat, are forta si se duce ca din pusca.
    In general, un lemn excelent, in toata gama de lovituri de langa masa si semidistanta, cu un maner foarte comod, ce asigura o priza sigura. Poate i se poate reprosa lipsa de forta in jocul de la distanta, dar nu pentru asta a fost conceput! Finisarea este excelenta, in nota deja caracteristica lemnelor LEVI.
    Deoarece s-a dovedit "frate bun" cu fetele folosite, deja e sigur ca va fi urmatorul meu lemn (dar cu maner ST!).
    Ultima editare de laky; 13.mar.2013, 14:47.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Lemnul respectiv se poate testa, la mag. Andro Gir SRL, Splaiul Independentei, dl. Gelu Popescu, "Tibi"....sper ca luni ajunge la destinatie... multumesc! Levi!
    lemn:HML -carbon, hinoki
    fetze; Victas V>01 Limber
    si echipament Xiom

    Comentariu


    • #3
      De azi lemnul mai sus amintit figureaza ca titular in semnatura mea, fiind cel mai bun allround pe care l-am avut in mana. Este foarte interesant faptul ca insertia de material sintetic a domolit Grass Dteccsul, transformandu-l in in lup in piele de oaie! E lent ca o oaie... dar cand trebuie impunge ca un berbec si musca al dracului! FH este rapid, foarte spinos si extraordinar de controlabil. Lemnul din fotografie a fost trimis la București, la domnul Gelu Popescu, unde poate fi probat. Al doilea lemn de acest tip are exact aceleasi caracteristici ca si primul, drept dovada ca Levi poate face nu numai unicate, ci si lemne perfect identice! Asa ca... Forza Levi Cloth Sintec !!!
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Buna ziua,D-le Levi.Vreau si eu un lemn Cloth Sintec All+(evident cand aveti timp sa-l creati pentru mine).
        Cu respect.Vlad.
        Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
        Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de laky Vezi post


          Pentru iubitorii lemnelor LEVI, iata o veste buna! S-a nascut o familie de lemne, structurata foarte interesant, pe baza unor “studii de caz” foarte exacte. Familia poarta numele de Sintec si cuprinde patru lemne compozite.
          Glass Sintec All fibra de sticla
          Cloth Sintec All+ fibra sintetica
          Rock Sintec Off- fibra de bazalt
          Carbo Sintec Off fibra de carbon
          Ceea ce determina diferenta de parametrii la cele patru lemne, este materialul compozit,structura si dispunerea materialul lemnos fiind identica in toate cazurile. Rezulta astfel posibilitatea de a determina exact modul in care tipul de compozit influenteaza parametrii de joc.
          Fiind in cautare acuta dupa un lemn care sa “imblanzeasca” Tibhar Grass Dtecs-ul de pe BH, dar pe FH sa aiba forta de langa masa si semidistanta a Carbo-Glassului meu, am probat un LEVI Cloth Sintec All+.
          Fete: FH-Donic Bluefire M2 mm rosu
          BH- Tibhar Grass Dtecs OX negru
          Adeziv pe baza de apa ( de la Radu 66
          Caracteristici geometrice ale lemnului:
          Lama are dimensiunea 156X150 mm, grosimea 6mm,
          maner FL, plin, din ayous si stejar in straturi paralele cu lama.
          Greutate: 85 grame.
          Structura: simetrica din 7 straturi, compusa din:
          hinoki 0.7mm dispus longitudinal
          tesatura din fibra sintetica 0.3 mm
          plop 0.7mm dispus longitudinal
          miez din pin 2.6mm, dispus transversal,
          plop 0.7mm dispus longitudinal
          tesatura din fibra sintetica 0.3 mm
          hinoki 0.7mm dispus longitudinal
          Jucand mingea pe paleta, am simtit o vibratie usoara, dar nederanjanta. Interesant e ca lovind mingea mai puternic, senzatia de vibratie din maner a dispare, sunetul devine plin, fara acea reverberatie caracteristica lemnelor foarte elastice. Elasticitatea este putin sub medie. Are un sweetspot mare, ceea ce-l face tolerant la loviturile nu foarte exacte.
          Serviciu- foarte usor de executat serviciile cu mult efect, scurte, aproape de fileu.
          Capac- Aici exceleaza intradevar acest lemn.Datorita acelei combinatiei optime intre elasticitate si viteza bruta, rezulta un control cat China, necesar dirijarii capacelor si mai ales o putere repulsiva excelenta!
          Topspin- Topspinul controlat, cu mult efect, e unul din punctele forte ale acestui lemn, traiectoria fiind foarte precisa atat la topspin cat si la retopspin. Controlul foarte bun iti permite sa-ti executi lovitura astfel incat sa obtii efectul maxim! Controlul in general,e o notiune foarte arbitrara, in conceptia mea capacitatea de a stii cu exactitate unde va merge mingea, din momentul in care ea paraseste paleta. Si cu acest lemn am permanent acest sentiment!
          Chop- Ei, aici se manifesta din plin controlul! Datorita dispunerii transversale a miezului, chopurile atat cu iarba cat si cu softul, sunt extreme de controlabile, usor de executat si precise. Lemnul reuseste sa scoata aproape totul din efectul deranjant inglobat in iarba mea, lovitura avand un filing si un sunet moale, devenind foarte inselatoare.
          Smashul de la masa si semidistanta,corect executat, are forta si se duce ca din pusca.
          In general, un lemn excelent, in toata gama de lovituri de langa masa si semidistanta, cu un maner foarte comod, ce asigura o priza sigura. Poate i se poate reprosa lipsa de forta in jocul de la distanta, dar nu pentru asta a fost conceput! Finisarea este excelenta, in nota deja caracteristica lemnelor LEVI.
          Deoarece s-a dovedit "frate bun" cu fetele folosite, deja e sigur ca va fi urmatorul meu lemn (dar cu maner ST!).
          prin analogie sa inteleg ca lemnul meu cu bazalt by Levi este" Rock Sintec OFF-"
          "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
          Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
          BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de viorel.andrei Vezi post
            prin analogie sa inteleg ca lemnul meu cu bazalt by Levi este" Rock Sintec OFF-"
            Nu este Rock Sintetic OFF- deoarece al tau are la exterior Koto pe cand lemnele Levi Sintec au la exterior Hinoki. Asta inseamna ca lemnul tau este putin mai rigid, mai hard si mai rapid decat Rock Sintec OFF-, adica aproape de OFF. Numai bine.
            Ultima editare de Johnny Erasure; 19.mar.2013, 14:32.
            Blade: Mizutani ZLC
            FH Nittaku Fastarc G1
            BH Xiom Sigma II Euro

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
              Nu este Rock Sintetic OFF- deoarece al tau are la exterior Koto pe cand lemnele Levi Sintec au la exterior Hinoki. Asta inseamna ca lemnul tau este putin mai rigid, mai hard si mai rapid decat Rock Sintec OFF-, adica aproape de OFF. Numai bine.
              Dap, ma rog, mai putina importanta are denumirea atata timp cat d-ul Levi reuseste sa faca pentru fiecare lemnul potrivit.
              "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
              Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
              BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

              Comentariu


              • #8
                Acum ca sunt posesorul unui lemn fenomenal Cloth Sintec All+,am redescoperit bucuria(nu numai placerea)de a juca tenis de masă.
                Am gasit la acest lemn tot ce am cautat timp de trei ani la 15 lemne incercate pana acum.
                Control fantastic cu un feeling iesit din comun,calitati care te fac aproape imbatabil la jocul de langa masa.Intracelasi timp ofera consistenta si precizie in atac si contraatac de la semidistanta,precum si o aparare eficienta chiar de la distanta.
                Recomand acest lemn celor ce pun accent pe simtul mingii in jocul lor - vor descoperi un nou univers.
                Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                Comentariu


                • #9
                  Buna seara. La ce pret este ?

                  Comentariu


                  • #10
                    Am trimis MP! Levi!
                    lemn:HML -carbon, hinoki
                    fetze; Victas V>01 Limber
                    si echipament Xiom

                    Comentariu


                    • #11
                      si eu ,si eu!!! vreau si eu mp pt.pret!

                      Comentariu


                      • #12
                        nu este nici un secret in privinta asta, deci 100 de ron....
                        lemn:HML -carbon, hinoki
                        fetze; Victas V>01 Limber
                        si echipament Xiom

                        Comentariu


                        • #13
                          ce ziceti de fata asta noua de la dr neubauer :Long pimples with friction:
                          ALLROUND PREMIUM
                          The extraordinary Allround-Weapon
                          ALLROUND PREMIUM comes with an unusual geometry since the pimples are distributed vertically. In combination with new rubber components this produces an astounding effect, both for the active and for the passive game.
                          Probably the first disruptive rubber that enables aggressive blocking and even hitting and counter-looping against topspin shots.
                          ALLROUND PREMIUM also excels at passive shots:
                          The ball bounces very low and even tends to “dive“ on the other side of the table, all of this combined with an excellent control.
                          ALLROUND PREMIUM will be available with the following sponge thickness choice:
                          OX (no sponge): Best disruptive effect while blocking
                          0.6 + 1.0mm: Even better attacking possibilities and floating balls
                          Available as from end of May 2013!
                          http://www.drneubauer.com/index.php?p=1&lang=us
                          in link arata o demonstratie.cred ca pe lemnul de la d-l Levi ,cel din prezentarea dvs , e o arma foarte buna.pacat ca are un pret putin cam mare ......
                          Blade TESTE
                          Fh TENERGY
                          ​Bh IARBA UZATA

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de adriannn Vezi post
                            in link arata o demonstratie.cred ca pe lemnul de la d-l Levi ,cel din prezentarea dvs , e o arma foarte buna.pacat ca are un pret putin cam mare ......
                            ...nu stiu de unde ati mai scos-o si pe asta...lemnul cu care joaca Dr Neubauer e bineinteles o marca proprie " Dr Neubauer High Technology"...si apropo va rog sa nu poluati topicul...sunteti off topic...
                            Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                            Lume multa, oameni putini...

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de axel Vezi post
                              ...nu stiu de unde ati mai scos-o si pe asta...lemnul cu care joaca Dr Neubauer e bineinteles o marca proprie " Dr Neubauer High Technology"...si apropo va rog sa nu poluati topicul...sunteti off topic...
                              Nu m-am referit la lemnul din clip.Ma refer la fata aceasta noua ALLROUND PREMIUM,care dupa cum arata in prezentare este foarte versatila,face totul cu ea.Si pusa si pe lemnul d-lui Levi cred ca ar fi ceva foarte bun ca set-up.
                              Blade TESTE
                              Fh TENERGY
                              ​Bh IARBA UZATA

                              Comentariu


                              • #16
                                Dl Levi vreau și eu un lemn off sau off+ sa se pupe bine cu rakza 7 fh și rakza 9 ba!

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X