Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

iarba versatila !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • iarba versatila !

    ma intereseaza care ar fi cea mai versatila iarba
    adica sa poti face cam de toate cu ia !!!!!!!!!!!!
    multumesc
    Butterfly Viscaria fl
    Butterfly tenergy05

  • #2
    Cu rabdare si perseverenta,Tibhar Grass Dtecs OX, pe un lemn All, All+...
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de laky Vezi post
      Cu rabdare si perseverenta,Tibhar Grass Dtecs OX, pe un lemn All, All+...
      multumesc
      Butterfly Viscaria fl
      Butterfly tenergy05

      Comentariu


      • #4
        TT-Master-INSIDER OX, dar din pacate nu mai se fabrica

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Radu Serban Vezi post
          TT-Master-INSIDER OX, dar din pacate nu mai se fabrica
          si ceva asemanator !
          Butterfly Viscaria fl
          Butterfly tenergy05

          Comentariu


          • #6
            Tibhar Grass Dtecs OX, dar nici asta nu se mai fabrica!

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Radu Serban Vezi post
              Tibhar Grass Dtecs OX, dar nici asta nu se mai fabrica!
              I
              imi puteti spune o fata care se fabrica inca ?????????
              multumesc !!!!!!!!!!!
              Butterfly Viscaria fl
              Butterfly tenergy05

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de vrg Vezi post
                I
                imi puteti spune o fata care se fabrica inca ?????????
                multumesc !!!!!!!!!!!
                Este destul de greu pentru ca cereti ceva, o iarba versatila, iar la ITTF totul este comercial. Azi este, maine este interzis, sau nu se mai fabrica. Dar in AMATUR suntem amatori, te obisnuiesti cu o iarba si te trezesti ca nu se mai fabrica si trebuie sa te adaptezi din nou la alta. Eu cred ca ”ierbarii” sunt net dezavantajati in acest sport! Totul impotriva noastra! Totul comercial! Parca vad filme western unde isi carau unii pumni la altii si lovea unul si lovea altul si cine rezista, sau lovea mai tare , castiga. Un meci intre un aparator si un atacant este un adevarat spectacol!

                Comentariu


                • #9
                  Din experienta mea cele interzise nu prea-s versatile, intrucat iti cam aluneca mana pe suprafetele lor (au frecare foarte redusa). Acesta e principalul motiv pentru care sunt interzise. Cu cat e frecarea mai mare cu atat iti cresc posibilitatile de exprimare in joc. Evident ca in acelasi timp fata devine mai sensibila la spinul imprimat de adversar, dar la iarba nu am simtit diferente majore la capitolul asta.
                  O singura fata din toate cele testate pana in prezent mi s-a parut cu adevarat versatila. Ea e Giant Dragon Dragon's Talon, o clonaa a lui Grass DTecs cu suficienta frecare pentru a nu fi adaugata listei interziselor. Gasesti o multime de informatii despre ierburi intr-un post deschis de mine
                  http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...tor-clasamente
                  Iata concluziile mele postate acolo:
                  Bune pentru pentru atac. TSP Curl P-H e de departe numarul 1. Pusa pe lemnul potrivit devine o arma de temut in mana unui jucator cu tehnica buna pe rever. Se pot executa usor topspinuri, atacuri drepte, blocuri si push-uri. Nu e buna pt chop. Se poate ataca binisor si cu Palio CK, Neptune, Double Fish si Monster.
                  Bune pentru chop: Dragon's Talon, Zeitgeist, Cloud & Fog, Neptune, 388 D-1, Dr. Neubauer Monster
                  Spin reversal mare: Monster, Dragon's Talon, Cloud & Fog, Double Fish
                  Derutante pentru adversar: Dragon's Talon, Monster, Cloud & Fog, Curl P-H (in special la mingile impinse, dar si la atacuri), Palio CK (in principal la atacuri, care-s foarte greu de returnat)
                  Cea mai completa: Giant Dragon Dragon's Talon. Permite executarea tuturor loviturilor (minus topspin), fara insa a se apropia de Curl P-H pt atacuri. Pe locul 2 as spune ca e Cloud & Fog
                  Foarte lente: Spinlord Zeitgeist, Curl P-H (a doua in principal la blocuri; cand tragi tare imprima suficienta viteza)
                  Rapide: Cloud&Fog, Double Fish Praidha 1615, Dragon's Talon
                  Limitate/specializate: Monster (fiind interzisa, nu imprima efect aproape deloc, deci dupa ce se obisnuiesc adversarii cu ea devii carne de tun), XiYing (cu asta nu poti face mai nimic)
                  Peri moi: Zeitgeist, 388 D-1, Monster
                  Peri de duritate medie: Dragon's Talon, Cloud & Fog, Neptune, Double Fish
                  Peri tari: Palio CK, Curl P-H
                  Peri precum betonul: XiYing
                  Usor de controlat: Neptune, Zeitgeist, Monster, Dragon's Talon
                  Greu de controlat: Palio CK si XiYing
                  Marile favorite:
                  Dragon's Talon pentru joc All Around
                  Curl P-H pentru joc agresiv, bazat pe blocuri, impins, topspin si atacuri in forta.
                  Topul perdantelor:
                  XiYing - catastrofala, dupa parerea mea. Am reusit cu ea doar blocuri si atacuri blege.
                  Zeitgeist - slabuta, da multe rateuri la chop-urile de langa fileu si impins. E si complet inofensiva pentru adversar. Buna pentru blocuri si un joc de asteptare, fiind foarte lenta.
                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Radu Serban Vezi post
                    Tibhar Grass Dtecs OX, dar nici asta nu se mai fabrica!
                    Ba da, se pot cumpara de la Buzău, ultimul lot a sosit in februarie si s-a vandut cu 125 lei/buc, s-ar putea sa mai aiba! !
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      Laky am scris ca nu se mai fabrica , nu ca nu se mai gasesc!
                      Postat în original de laky Vezi post
                      Ba da, se pot cumpara de la Buzău, ultimul lot a sosit in februarie si s-a vandut cu 125 lei/buc, s-ar putea sa mai aiba! !

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Radu Serban Vezi post
                        Laky am scris ca nu se mai fabrica , nu ca nu se mai gasesc!
                        Radu, de ce spui ca nu se mai fabrica? Imi vine greu sa cred ca nu se mai fabrica, avand in vedere ca este un LP aprobat si "de success".
                        Butterfly custom blade: DMS Reflection 1.2 Red / Rakza 7 soft Black
                        Stiga Carbonado 190: DMS Megablock 1.5 Red / Donic Baracuda max Black
                        Dr. Neubauer Titan: Tibhar Grass D.Tecs OX Red / Tenergy 05fx 1.9 Black

                        Comentariu


                        • #13
                          Eu folosesc Tibhar Grass D-tecs cu burete de 1.6 mm dar sunt si cu burete mai gros. Fac aparare dar si atac cu aceasta fata, numai ca iti modifica toate loviturile asa cum le stiai. Atacul nu chiar topspin ci mai mult o minge liftata dar cu efecte deosebite. Tot ce atac se intoarce de la adversar in fileu. La fel si daca folosesti lovituri drepte si scurte ca sa nu poata fi contracarate cu topspin de adversar. In conditiile in care inalnesti alt ierbar depinde foarte mult cu ce joaca celalalt. Majoritatea ierbarilor joaca cu OX ceea ce permite preluare fara probleme dar limitari in ceea ce priveste atacul , de aceea am preferat o iarba cu burete tensionat .
                          - - - Actualizat - - -
                          Postat în original de tudorprecup Vezi post
                          Din experienta mea cele interzise nu prea-s versatile, intrucat iti cam aluneca mana pe suprafetele lor (au frecare foarte redusa). Acesta e principalul motiv pentru care sunt interzise. Cu cat e frecarea mai mare cu atat iti cresc posibilitatile de exprimare in joc. Evident ca in acelasi timp fata devine mai sensibila la spinul imprimat de adversar, dar la iarba nu am simtit diferente majore la capitolul asta.

                          O singura fata din toate cele testate pana in prezent mi s-a parut cu adevarat versatila. Ea e Giant Dragon Dragon's Talon, o clonaa a lui Grass DTecs cu suficienta frecare pentru a nu fi adaugata listei interziselor. Gasesti o multime de informatii despre ierburi intr-un post deschis de mine
                          http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...tor-clasamente

                          Iata concluziile mele postate acolo:

                          Bune pentru pentru atac. TSP Curl P-H e de departe numarul 1. Pusa pe lemnul potrivit devine o arma de temut in mana unui jucator cu tehnica buna pe rever. Se pot executa usor topspinuri, atacuri drepte, blocuri si push-uri. Nu e buna pt chop. Se poate ataca binisor si cu Palio CK, Neptune, Double Fish si Monster.

                          Bune pentru chop: Dragon's Talon, Zeitgeist, Cloud & Fog, Neptune, 388 D-1, Dr. Neubauer Monster

                          Spin reversal mare: Monster, Dragon's Talon, Cloud & Fog, Double Fish

                          Derutante pentru adversar: Dragon's Talon, Monster, Cloud & Fog, Curl P-H (in special la mingile impinse, dar si la atacuri), Palio CK (in principal la atacuri, care-s foarte greu de returnat)

                          Cea mai completa: Giant Dragon Dragon's Talon. Permite executarea tuturor loviturilor (minus topspin), fara insa a se apropia de Curl P-H pt atacuri. Pe locul 2 as spune ca e Cloud & Fog

                          Foarte lente: Spinlord Zeitgeist, Curl P-H (a doua in principal la blocuri; cand tragi tare imprima suficienta viteza)

                          Rapide: Cloud&Fog, Double Fish Praidha 1615, Dragon's Talon

                          Limitate/specializate: Monster (fiind interzisa, nu imprima efect aproape deloc, deci dupa ce se obisnuiesc adversarii cu ea devii carne de tun), XiYing (cu asta nu poti face mai nimic)

                          Peri moi: Zeitgeist, 388 D-1, Monster

                          Peri de duritate medie: Dragon's Talon, Cloud & Fog, Neptune, Double Fish

                          Peri tari: Palio CK, Curl P-H

                          Peri precum betonul: XiYing

                          Usor de controlat: Neptune, Zeitgeist, Monster, Dragon's Talon

                          Greu de controlat: Palio CK si XiYing

                          Marile favorite:
                          Dragon's Talon pentru joc All Around
                          Curl P-H pentru joc agresiv, bazat pe blocuri, impins, topspin si atacuri in forta.

                          Topul perdantelor:
                          XiYing - catastrofala, dupa parerea mea. Am reusit cu ea doar blocuri si atacuri blege.
                          Zeitgeist - slabuta, da multe rateuri la chop-urile de langa fileu si impins. E si complet inofensiva pentru adversar. Buna pentru blocuri si un joc de asteptare, fiind foarte lenta.
                          Tudor nu inteleg de ce omiti din tot tabelul tau Tibhar Grass D-Tecs. Eu folosesc Grass D-Tecs de 1.6 mm pe lemnul Levi combo luat de la tine si are efecte deosebite. Sunt foarte multumit chiar as putea spune ca jocul meu a intrat in alta faza ( mai buna evident). Nu stiu daca se mai fabrica dar de gasit se gasesc slava domnului pe toate site-urile de profil.
                          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                          BH : Spinlord Sternenfall OX

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de cs971565 Vezi post
                            Radu, de ce spui ca nu se mai fabrica? Imi vine greu sa cred ca nu se mai fabrica, avand in vedere ca este un LP aprobat si "de success".
                            Scuza-ma Radule, dar daca te uiti aici, pe siteul Tibhar, Grass Dtecs e acolo bine-mersi! Daca s-ar fi sistat fabricarea ei, nu vad logica in faptul ca in continuare sa figureze in catalog! Confuzia provine din faptul ca primele serii de Grass Dtecs au avut zimtii mai inalti, depasind cu putin maximul aprobat de ITTF, pentru raportul inaltime-diametru.Pentru o perioada scurta s-a sistat productia acestei fete, reluandu-se ulterior, dar cu zimti mai scurti, raportul incadrandu-se in limita admisa. Daca nu ai un aparat de masura adecvat(cel putin un ceas comparator) nu-ti poti da seama de diferenta, dar la joc, ,varianta veche e mai urata!In consecinta varianta veche e la mare cautare! Pe e-bay am gasit de vanzare o fata cu specificarea expresa "alt version"(versiunea veche), undeva la 50 Euro.
                            Cu o astfel de fata joaca si tipul cu ochelari.
                            Ultima editare de laky; 19.mar.2013, 16:39.
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de laky Vezi post
                              Scuza-ma Radule, dar daca te uiti aici, pe siteul Tibhar, Grass Dtecs e acolo bine-mersi! Daca s-ar fi sistat fabricarea ei, nu vad logica in faptul ca in continuare sa figureze in catalog! Confuzia provine din faptul ca primele serii de Grass Dtecs care au avut zimtii mai inalti, depasind cu putin maximul aprobat de ITTF, pentru raportul inaltime-diametru. S-a sistat productia acestui tip, ulterior zimtii au scazut in inaltime, incadrandu-se in limita admisa. Daca nu ai un aparat de masura adecvat(cel putin un ceas comparator) nu-ti poti da seama de diferenta, dar la joc, ,varianta veche e mai urata! Pe e-bay am gasit de vanzare o fata cu specificarea expresa "alte version"(versiunea veche), undeva la 50 Euro.
                              Cei care joaca cu Tibhar, Grass Dtecs, Miron Mihai si Dodo Gabudean mi-au spus. Daca ei gresesc atunci si eu am gresit si imi cer scuze. Ma gandeam si eu sa trec pe Tibhar, Grass Dtecs ca sa pot ataca, pentru ca,cu Super Block din 10 imi reusesc 2-3, dar mi-au spus ca nu se mai fabrica.

                              Comentariu


                              • #16
                                multumesc pentru lamuriri tuturor !!!!!!!!!!!!
                                Butterfly Viscaria fl
                                Butterfly tenergy05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de gabriel1962 Vezi post
                                  Tudor nu inteleg de ce omiti din tot tabelul tau Tibhar Grass D-Tecs. Eu folosesc Grass D-Tecs de 1.6 mm pe lemnul Levi combo luat de la tine si are efecte deosebite. Sunt foarte multumit chiar as putea spune ca jocul meu a intrat in alta faza ( mai buna evident). Nu stiu daca se mai fabrica dar de gasit se gasesc slava domnului pe toate site-urile de profil.
                                  Pentru simplul motiv ca n-am jucat niciodata cu ea
                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                    Pentru simplul motiv ca n-am jucat niciodata cu ea
                                    este o diferenta notabila intre Giant Dragon - Dragon Talon Special si Giant Dragon - Dragon Talon ?
                                    si de unde pot cumpara aceasta fata ?
                                    multumesc !!!!!!!!!
                                    Butterfly Viscaria fl
                                    Butterfly tenergy05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Eu am cumparat-o de aici:
                                      http://tabletennis.inters.pl/product...gon-Talon.html
                                      Din pacate nu si-au improspatat stocul de ceva vreme. Se gaseste si pe alte site-uri, dar la un pret mai mare (vreo 24 USD, daca bine-mi amintesc).
                                      La cealalta intrebare nu pot raspunde intrucat am jucat doar cu Dragon's Talon, intrucat asta are de departe cea mai buna presa pe forumuri in ce priveste versatilitatea. Varianta special imi amintesc ca are perii mai tari. aspect ce nu-i pe gustul meu. Asta e chiar la medie, motiv pentru care permite orice lovitura. Are si viteza in zona ce-ti permite atat sa blochezi eficient cat si sa-ti surprinzi adversarul cu atacuri rapide.
                                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        cea mai versatila iarba:
                                        -la nivel de incepatori...galaxy neptune
                                        -la nivel mediu...dhs cloud&fog sau tsp curl p1r
                                        -la nivel avansat...tibhar grass d-tecs
                                        tibhar def plus jumulita
                                        gambler reflectoid 1,0
                                        dawei 388 D-1 ox

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Pentru fanii Giant Dragon Talon au facut pentru mingile de plastic Giant Dragon Talon National Team , sunt curios cum merge cu noile mingi....
                                          Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X