Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cea mai deranjanta iarba

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cea mai deranjanta iarba

    Buna seara.

    As dori sa stiu si eu care este cea mai deranjanta iarba pt adversar ( care cand ii vinde mingea sa fie foarte incomodat ). Din cate stiu cele de la Dr Neubauer dar as dori sa stiu mai exact care dintre ele....si de la alte firme...butterfly etc. si chinezesti care sunt cele mai incomode pt ,,inamic''.

    Va multumesc si va urez o seara cat mai frumoasa !

  • #2
    Cea mai deranjanta iarba este cea pe care nu sti sa o cosesti

    Comentariu


    • #3
      deranjul e sub mai multe forme...cu ierburile deranjante la propriu (tremuraturi, mingea capata traiectorii joase) esti carne de tun cand joci cu jucatorii buni...celor slabi le arati doar iarba si se scapa pe ei...de cand joc am avut tot timpul surprize ca pe unii sa-i deranjeze unele ierburi dar pe altii deloc...deci e cam relativa chestia cu deranjul...
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #4
        ce intrebare retorica... cea mai deranjanta iarba e cea pe care stii sa o folosesti la potential maxim... degeaba face traiectorii ciudate daca ai un atacant bun si daca nu stii sa dai 2 lovituri cu ea pe masa... recomand oricare iarba din gama dr neubauer pt ca sunt ft bune si isi fac treaba... problema e sa stii sa le controlezi
        Lemn: Butterfly Petr Korbel
        BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

        Comentariu


        • #5
          Am jucat contra Dr neubauer inferno si mi se parea destul de deranjanta....imi puteti da va rog exemple de fete la fel de deranjante sau si mai deranjante? ( de exemplu tibhar grass dtecs nu mi se pare deloc deranjanta )...

          Comentariu


          • #6
            Conteaza fff mult si lemnul pe care o pui. Unul din partenerii mei a lipit succesiv aceeasi iarba pe 2 lemne diferite. Pe primul nici nu i-am simtit-o, in vreme ce pe al doilea era de-a dreptul criminala.
            Dintre ierbile impotriva carora am jucat cea mai urata mi s-a parut TTMaster Insider, dar e interzisa si nu se mai fabrica. Dintre cele folosite de mine, doar Giant Dragon Dragon's Talon este cu adevarat sperietoare pentru adversari. Cu toate se obisnuieste lumea dupa o vreme si ma bucur ca e asa. Mi s-ar parea profund incorect sa castige paleta.
            Un lemn bun pt iarba OX trebuie sa amortizeze bine, sa fie cat de cat rigid (ex: miez de Kiri sau chiar balsa), de viteza medie (cel mult All+) si de duritate medie sau chiar redusa la suprafata (ex: strat exterior de mahon sau castan sau o succesiune de straturi f subtiri de duritati diferite). Alehandro a facut un lemn f bun pt iarba combinand straturi de 1 mm de balsa si stejar, care e un lemn dur. Luate global sunt foarte greu de indeplinit toate cerintele astea. Se apeleaza mult la lemne combi in acest scop (cu viteze diferite pe cele 2 parti), dar eu consider ca acestea ies dezechilibrate datorita deplasarii centrului de greutate inspre stratul exterior folosit cu fata neteda. O deplasare a centrului de greutate are loc oricum la folosirea ierbilor OX datorita elilminarii buretelui. Daca mai adaugi una si din compozitia lemnului te alegi cu o paleta foarte greu de controlat pe FH.
            Ca sa creezi deranj trebuie sa stii si cat de tare sa intepi mingea sau cum sa impingi cu iarba, lucruri care se invata cu f mult antrenament.
            Tocmai am comandat de la dl Levi un lemn din seria Sintech, cu mici modificari.
            Are in alcatuire Koto (0.6 mm) - panza sitetica (0.3 mm) - plop (0.7 mm) - pin cu fibrele dispuse transversal (2.6 mm) - plop - panza - mahon (0.6 mm)
            Straturile exterioare vor fi diferite intrucat mahonul mi s-a parut mai prietenos cu iarba decat Koto, amortizand bine si nearuncand mingea excesiv de tare cand lovesti cu forta. Ca si duritate si densitate sunt foarte asemanatoare Koto si Mahonul, deci sper sa nu mut centrul de greutate spre partea cu Koto.
            Oricum o intorci, iarba nu-ti ofera posibilitatile de exprimare ale unei fete netede sau a unui sandwich.
            Cum esti tanar, cred ca ai obtine rezultate mai bune prin antrenament decat apeland la iarba. Iar daca optezi totusi pentru a 2-a varianta, pune macar una cu burete de 1.5 mm, ca sa nu-ti creezi singur handicapuri. In locul tau as incerca un sandwich pe BH.
            Friendship 802 cu burete de 1.8 mm e relativ insensibil la spinul adversarului si-ti permite sa executi majoritatea loviturilor (exceptie face topspinul). Dac-o iei de pe eacheng.net e posibil sa-ti vina cu burete de duritate medie, pe care-l consider mai bun decat cel moale cu care se vinde in Romania. Pentru siguranta poti lua si un burete Dawei de 45 grade, ca sa nu platesti transportul de 2 ori in caz ca esti nemultumit de cel original. Eu caut sa ma obisnuiesc cu el pe FH, dar trecerea nu e joaca de copil. Ea ar implica si renuntarea la jocul bazat pe efecte puternice si topspin, care-mi oferea avantaje.
            Experimenteaza, pune in balanta plusurile si minusurile si trage linie. Orice alegere prezinta si inconveniente.
            Ultima editare de tudorprecup; 14.apr.2013, 08:13.
            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

            Comentariu


            • #7
              Depinde impotriva careia inferno ai jucat ?
              De departe cele mai "urate" fete inferno au fost cele din lotul vechi, nu cele ce se fabrica acum. Se gasesc extrem de greu pe piata, aproape ca nu mai exista (patrate).
              De la inferno cea mai "deranjanta" pentru adversar mi s-a parut a fi cea cu burete de 0,6. Incearca sa n-o cauti ca nu se mai gaseste. Cel putin nu in Romania.

              Vis a vis de ce cauti tu (deranjant) vreau sa-ti spun ca "nu prea mai sunt atat de deranjante" pentru ca marea majoritate au invatat sa joace impotriva lor. Daca ar exista ceva foarte "deranjant" n-ar mai exista atatea modele de ierburi.

              Cred ca un sandwich este cea mai potrivita daca esti un aparator bun. La fel de bune sunt si fetele anti spin de la buterffly, yasaka probabil sunt si alte modele.
              Dar totul depinde de stilul tau de joc. Nu te apuca de iarba daca n-ai facut-o pana acum ! Ierburile sunt materiale diferite de fetele normale si te vei invata destul de greu sa joci cu ele iar daca vei dori sa revii la fata normala iti va fi si mai greu.
              Mult antrenament, calm, seriozitate, citit de prin materiale (se gasesc suficiente).

              Ca sa revin, Dr.Neubauer e serios in ceea ce face !
              Blade: lemn off...ce lemn !
              Bh: cu tepi
              Fh: fara tepi

              Comentariu


              • #8
                da...si lemnul conteaza f.mult...galaxy neptune stiam ca nu face mari smecherii dar pe lemnul dr.neubauer barricade parca innebunise ...am jucat recent la un amatur contra unei ierbi inferno, de aia veche si interzisa...venea urat tare dar m-am obisnuit si de la 2-0 si 10-8 am intors scorul si l-am batut...mie imi plac ierburile care deranjeaza prin spin, variezi spinul si pui presiune pe adversar...
                tibhar def plus jumulita
                gambler reflectoid 1,0
                dawei 388 D-1 ox

                Comentariu


                • #9
                  cea mai deranjanta iarba e dr neubauer superblock, dupa parerea mea si a mai multora cu care am vorbit si au avut ocazia sa joace contra ei inferno e nimic pe laga superblock :P
                  Blade: Viscaria
                  FH: Tenergy05
                  BH: Tenergy05

                  Comentariu


                  • #10
                    Inferno nu se ma gaseste, de-aia a ramas superblock lider .
                    Dar ierburi "urate" inca mai sunt: monster, gorrila si chiar anti special, toate la Dr. Neubauer.
                    Repet, depinde si de stilul de joc al fiecaruia: daca joaca lipit de masa numai pe block, daca taie de la semidistanta, daca da drept, etc... Sunt foarte multe elemente, stiluri de joc, de aceea nu poti spune 100% ca aia e mai urata sau cealalta.
                    Sa stii ca in multe din cazuri mai enervanta decat iarba e stilul de joc al jucatorului. Si daca intri in jocul lui esti terminat.
                    Blade: lemn off...ce lemn !
                    Bh: cu tepi
                    Fh: fara tepi

                    Comentariu


                    • #11
                      Cum spunea si Joo depinde foarte mult pe ce lemn pui iarba. Eu mi-am comandat recent un lemn de la Dl. Levi si joc cu Tibhar Grass D-tecs cu burete tensionat de 1.6 mm. Este al doilea lemn de la Levi si l-am comandat in functie de ce am vrut sa fac cu iarba si nu faceam cu fostul lemn. Joc cu aceiasi iarba dar obtin cu totul altceva, adica posibilitati de atac.Iarba te ajuta la preluari, servicii etc dar chop si block nu deranjeaza jucatorii mai buni, atacul liftat sau impins e cu totul altceva si la jucatori cu clase mai sus. Nu deranjeaza pe nimeni faptul ca tu tai cu iarba ba dimpotriva se da topspin mai frumos.Succes !
                      Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                      FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                      BH : Spinlord Sternenfall OX

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de iahim Vezi post
                        cea mai deranjanta iarba e dr neubauer superblock, dupa parerea mea si a mai multora cu care am vorbit si au avut ocazia sa joace contra ei inferno e nimic pe laga superblock :P
                        Pe tine te i-a nervi numa daca zice adversarul ca are iarba,poate sa fie si gazon ca esti gata
                        - - - Actualizat - - -
                        Cel mai nesuferit ierbivor a fost si este nea Nicu Pietris( Nicu Strimbaciu)a strimbat tenisul de masa

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de dantim Vezi post
                          Pe tine te i-a nervi numa daca zice adversarul ca are iarba,poate sa fie si gazon ca esti gata
                          Asta chiar nu e adevarat. Dau suficient de bine in iarba, sunt destul de putini jucatori cu iarba care pot sa ma bata
                          Blade: Viscaria
                          FH: Tenergy05
                          BH: Tenergy05

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de iahim Vezi post
                            Asta chiar nu e adevarat. Dau suficient de bine in iarba, sunt destul de putini jucatori cu iarba care pot sa ma bata
                            Apropo,faci un meci cu nea Nicu...?

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de dantim Vezi post
                              Apropo,faci un meci cu nea Nicu...?
                              Sigur, e interesant si deschis
                              Blade: Viscaria
                              FH: Tenergy05
                              BH: Tenergy05

                              Comentariu


                              • #16
                                Nu-mi mai aduc aminte unde am citit, insa chiar Neubauer declara ca Super Block-ul este preferata sa. Printre altele, imi aduc aminte ca se lauda ca a folosit Super Block-ul cand a castigat un turneu old boys si a invins un fost campion mondial (un chinez).
                                Ultima editare de BGD; 16.apr.2013, 11:41.
                                Rudius

                                Comentariu


                                • #17
                                  Din cate am incercat la viata mea, Hallmark Original OX rosu a fost "the best" ! Spin reversal maxim, foarte lenta, intr-un cuvant "raiul pe pamant"
                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cea mai deranjanta iarba e miscarea jucatorului.
                                    Nu are prea mare importanta materialul, dar sigur deranjeaza, daca jucatorul stie sa-l exploateze.
                                    Spin-reversal nu e Sfantul Graal, poate doar la amatori. La nivel mai mare, o fata care produce si modifica spinul este mai avantajoasa, pentru ca nu dai inapoi doar ce ai primit, ci poti adauga spin in orice directie.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Corect,ce spuneti voi e adevarat. Antrenamentul e mama invataturii,dar si echipamentul ajuta.(cateodata intr-o proportie mai mare,cateodata intr-o proportie mai mica). Din ce am inteles eu,Dr Neubauer Super Block este cea mai deranjanta fața pt adversar? (sa ii vina efecte urate sa ii fie cat mai greu de scos mingea....inteleg ca asta tine de antrenament foarte mult...dar tine cum am mai spus intr-o proportie si de echipament).
                                      Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si va doresc o dupa-amiaza cat mai frumoasa !
                                      Astept in continuare si alte pareri.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de JocDefensiv Vezi post
                                        Corect,ce spuneti voi e adevarat. Antrenamentul e mama invataturii,dar si echipamentul ajuta.(cateodata intr-o proportie mai mare,cateodata intr-o proportie mai mica). Din ce am inteles eu,Dr Neubauer Super Block este cea mai deranjanta fața pt adversar? (sa ii vina efecte urate sa ii fie cat mai greu de scos mingea....inteleg ca asta tine de antrenament foarte mult...dar tine cum am mai spus intr-o proportie si de echipament).
                                        Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si va doresc o dupa-amiaza cat mai frumoasa !
                                        Astept in continuare si alte pareri.
                                        Cred ca nu ai inteles ce voiam sa zic.
                                        Sa incerc sa-ti explic mai bine: daca tu ai Superblock pe paleta si doar pui paleta in dreptul mingii (adica eu dau topspin si tu blochezi lovitura mea), eu am 1000000 de variante sa te fac sa gresesti, pentru ca te bazezi pe material, si nu materialul joaca la masa, ci jucatorul. Daca dau mingea drept (fara efect) spre Superblock, nu ai ce sa faci sa modifici efectul si mi-o vei trimite inapoi de asemenea fara efect, iar eu fac ce vreau eu cu returul tau. De asemenea, daca dau o minge taiata, imi vei da un retur cu topspin, care pentru mine seamana cu o minge de la un softist care pune capac la un topspin, din nou o mine foarte usoara. Daca servesc cu topspin si tare, din nou vei trimite o minge usoara pentru mine, va fi putin taiata si imi va permite s-o atac cum vreau eu.
                                        In timpul schimburilor, te tin mereu in iarba: una topspin, una stop, pana gresesti sau o ridici si dau tare.
                                        Daca tu cunosti foarte bine materialul si iti construiesti un stil in jurul lui, facand blocaj langa masa, dar si combinat cu atacuri, mingi rapide, taiate cu softul, daca intorci paleta in mana si stii sa dai topspin atat cu FH, cat si cu BH si te folosesti foarte mult de variatie, mie imi va fi extrem de greu sa joc contra ta.
                                        Nu Superblock deranjeaza, ci ceea ce faci tu cu ea, desi, pentru ca Superblock este o fata cu frictiune minima, iti va permite sa faci putine lucruri.
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Ai foarte mare dreptate Grasomega.Aceste lucruri trebuie sa inteleaga cei care folosesc materiale defensive.La un nivel ridicat de joc nu este suficient sa ai un material daca nu stii ce trebuie facut cu el iar pentru asta trebuie multe ore de antrenament.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            mai baieti din cite ma gindesc si eu poti sa ai tenergy sau ori ce alta fata soft daca nu sti sa o folosesti esti victima !!!!!!!
                                            oare cu ierburile nu este la fel ???????
                                            Butterfly Viscaria fl
                                            Butterfly tenergy05

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Asa cum Tenergy 05 se pare ca e mai marele softurilor, asa Tibhar grass Dtecs OX e "iarba cea mai rea"!... Daca stii ce sa faci cu ea...
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Toata lumea spune " dac stii ce sa faci cu materialul " sau " daca ai suficiente ore de antrenament" sau .... asa ca gata cu vorbaria la sala si la joc cu voi !
                                                Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                                FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                                BH : Spinlord Sternenfall OX

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Eu il sustin pe "Iahim" , nu o spun pt faptul ca si eu joc cu ea, dar SUPERBLOKUL este groaznic, mingea iti vine moarta, topaita, taiata, tospin, numai cum nu vrei, nu. si e foarte greu de controlat, problema este ca tot mai multi jucatori se reprofileaza pe astfel de fete
                                                  Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                                  FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                                  BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X