Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ar trebui sa dam un punct atunci când conducem cu 10-0 ? Voi ce parere aveti ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Eu nu vreau sa primesc niciun punct la 10-0.
    Cred ca daca am face un poll cu intrebarea: "Vrei sa primesti un punct la 10-0?" s-ar raspunde 90% -NU, pe motiv ca e umilitor. Asadar, n-as spune ca e un gest fair-play.
    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
    Aristotle



    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

    Comentariu


    • #27
      Mi se pare de prisos chiar si atunci cand dai o tusa si i-ti ceri scuze. Daca cuiva chiar i-i pare rau sa rejoace punctul. A devenit ceva mecanic sa-ti ceri scuze adversarului. Cu toate ca nimanui nu-i pare rau sincer.....Cum zice cineva cand da o tusa....: scuzama pentru scarba asta..... Prefer asa ..ceva la care sa zambesti macar.
      Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

      Comentariu


      • #28
        Parerea mea cand aveti 10-0 nu cedati punctul ca dupa ce dati un punct din mila mai pierdeti cel putin 2 mi sa intamplat si mie . De aia cand aveti 10-0 nu esitati sa terminati setul.La un concurs in slovacia am castigat primu set 11-0 si pe urma am pierdut 12-10. )

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de cerbu.nicu Vezi post
          Mi se pare de prisos chiar si atunci cand dai o tusa si i-ti ceri scuze. Daca cuiva chiar i-i pare rau sa rejoace punctul. A devenit ceva mecanic sa-ti ceri scuze adversarului. Cu toate ca nimanui nu-i pare rau sincer.....Cum zice cineva cand da o tusa....: scuzama pentru scarba asta..... Prefer asa ..ceva la care sa zambesti macar.
          Este frumos sa-ti ceri scuze cand dai o tusa si castigi punctul in acest fel pentru ca nu ai castigat pe merit, ci accidental. Daca dai tusa si adversarul pune totusi mingea si tu faci apoi punctul, pentru ca a fost un retur slab, atunci nu trebuie sa-ti ceri scuze. El a dat mingea inapoi si ai punctat faptul ca a returnat slab (ai merit).
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de Vladislav Vezi post
            V-ati gandit vreodata cum se simte o persoana cu handicap(cu care jucati un meci),cand vede ca-i faceti concesii.
            Vi-se pare Fair-Play?
            cred ca priviti problema dintr-o perspectica gresita.
            in primul rand , nu cred ca a ajuns discutia intr-un asa stadiu incat putem zice " cu oamenii fara handicap facem asta, hai sa discutam despre ceilalti " , cazul d-voastra fiind dus spre extrem sau exceptie.
            problema se poate pune si in celalalt sens : daca eu , sau d-voastra jucati cu o persoana ce sufera de un handicap , locomotor sa zicem , si il bateti , umilitor - pentru ca nu are mobilitatea unei persoane zic eu " normale " ( adevarul e ca nimeni nu e normal , pana la urma toti suntem dusi cu pluta ) . oare nu poate sa isi puna si respectivul problema " da bine , ce ii era greu sa-mi mai lase 2-3 puncte si mie, ca oricum tot el castiga ? " .
            de aceea , eu sunt printre putinii care au votat " Depinde de adversar " .
            de exemplu , nu as da un punct unuia ce imi CHO-uieste fiecare punct , si-l spunde tare ,sa auda toata sala , doar-doar o mai fi o baba surda printr-un colt al salii care nu a auzit/vazut ca a castigat un punct. lui , clar , nu i-as da !
            dar daca d-voastra ati avut 1-2 seturi f bune impotriva mea - cu faze exceptionale , v-am egalt ,si la setul decisiv v-ati pierdut sau s-a intamplat , pai deobraz v-as oferi un punct . fie il dau in fileu , fie il pierd intentionat etc , dupa care imi reiau activitatea .
            e o chestie de demnitate pana la urma : unii au curajul sa intinda o mana , altii sa o ceara .
            luati-o si asa : daca nu v-as da punctul , poate v-ati demoraliza si mai tare, si urmatoarele meciuri le-ati pierde si mai rau .
            asa , poate lucrul acesta ajuta la ridicarea moralului si la o eventuala oportunitate de a vi se arata ca adversarul are un respect pt d-voastra .
            cam asa vad eu lucrurile .
            Boys, be ambitious !

            Comentariu


            • #31
              Cu riscul de a fi off topic,o sa raspund incepand cu un banc:
              La un concurs pentru un post de contabil s-au prezentat trei insi,care trebuiau sa raspunda la intrebarea "Cat face 2X2?"
              -4,a spus neamtul
              -Cat ati dori sa fie?,a raspuns cu intrebare evreul.
              Romanul a spus:"Depinde de situatie"...
              Cazul unui meci cu un adversar cu handicap,l-am folosit doar pentru a nuanta faptul,ca punctul "din mila"e mai umilitor,decat un set pierdut cu 11-0.
              De ce sa desconsideri adversarul in asa fel,incat sa nu-i oferi sansa de a castiga punctul "de onoare" corect,in competitie?
              Pentru mine,sa te crezi superior adversarului si sa-i arati asta cedandu-i un punct sau mai multe - este lipsa de respect.Eu asa vad lucrurile.
              Cu respect.Vlad.
              Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
              Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de cerbu.nicu Vezi post
                Mi se pare de prisos chiar si atunci cand dai o tusa si i-ti ceri scuze. Daca cuiva chiar i-i pare rau sa rejoace punctul. A devenit ceva mecanic sa-ti ceri scuze adversarului. Cu toate ca nimanui nu-i pare rau sincer.....Cum zice cineva cand da o tusa....: scuzama pentru scarba asta..... Prefer asa ..ceva la care sa zambesti macar.
                Cred ca fiecare in sinea lui se bucura de un tus sau o bila cazuta pe fileu mai ales atunci cand face punctul la un scor mai strans si mai aproape de finalul meciului(8-8; 9-9; 10-9). Mecanic ca sa zic asa, aproape toti folosim "formula"-"scuze sau ceva de genul acesta.
                Ne cerem scuze dar ne bucuram....... : aduce putin a ipocrizie.
                "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                Comentariu


                • #33
                  Eu cand spun "Scuze!" dupa o astfel de situatie nu vreau sa transmit ca mi pare rau, ci doar ca nu este vina mea. Este o politete intr adevar, dar totusi politetea face parte din cei 7 ani de acasa si poate face chiar parte din fair play.
                  "SCUZ?, scuz, vb. I. 1. Refl. A cere scuze (2), a-și exprima (?n fața cuiva) parerea de rau pentru o greșeala facuta; a se dezvinovați, a se justifica. ◊ Expr. (Tranz. absol.) Scuzați! formula de politețe prin care cineva își cere iertare pentru o greșeala, o stângacie etc. "
                  Cred ca toate discutile de mai sus se sustin in cazul formulei "Imi pare rau!"

                  Comentariu


                  • #34
                    Mie uneori chiar imi pare rau cand dau cate un tus. Sa zicem ca are loc un schimb de mingi, eu inchei cu un topspin in extralateral pe care nici individul ala rapid din Twilight nu l-ar ajunge ... dar dau tus ... asa ca adversarul da vina pe 'norocul meu' pentru ca a pierdut
                    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #35
                      Cel mai corect ar fi sa dai dovada de respect atat pt adversar cat si pt tine, adica dai tush zici SCUZE CU ZAMBETUL PE BUZE si UN GEST DIN MAINI DE BUCURIE .
                      Cat despre punctul dat la 10-0....depinde in ce relatie sunt cu adversarul de joc, daca ma irita nu-i dau nimik, daca e baiat bun ii dau 1,2,3 ....pana la 9
                      Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                      Comentariu


                      • #36
                        Cred ca o mana ridicata in sus - ca la tenisul de camp ar fi de ajuns in cazul unui tus.
                        "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                        Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                        BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                        Comentariu


                        • #37
                          Eu cand dau un tus sau fileu,ii spun adversarului,ca asa am vrut...
                          Isi da seama ca e o gluma(nici macar chinezii nu stiu sa le dea intentionat) si suporta mai usor situatia.
                          Imi pare cu adevarat rau,cand castig norocos un punct foarte disputat,sau ultimul din set(la 10-9 de ex.)
                          Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                          Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                          Comentariu


                          • #38
                            Stimati domni,
                            ma feresc in general sa comentez aici deoarece am deschis 2 topicuri si am fost atacat personal iar de atunci mi-am spus ca nu are rost sa ma obosesc.
                            Dar...ceea ce discutam in acest topic este de-a dreptul interesant: adica, daca eu urc in ringul de box cu un adversar, CONSTIENT SI NU CU PISTOLUL LA TAMPLA, ce ar trebui acel adversar sa faca? Sa ma lase sa ii dau 2 pumni , asa, de complezenta? haideti domnilor sa fim seriosi, daca ma inscriu intr-o competitie la categoria OPEN sau AMATORI, cred ca sunt destul de constient ca altii ma pot bate la ZERO! Si....ce sa astept? Sa pierd la 1?
                            Eu cam atat am avut de spus!
                            - - - Actualizat - - -
                            Chestia cu individul ala rapid din Twilight a fost chiar TARE!
                            Postat în original de FlorinBN Vezi post
                            Mie uneori chiar imi pare rau cand dau cate un tus. Sa zicem ca are loc un schimb de mingi, eu inchei cu un topspin in extralateral pe care nici individul ala rapid din Twilight nu l-ar ajunge ... dar dau tus ... asa ca adversarul da vina pe 'norocul meu' pentru ca a pierdut
                            Crestem CAMPIONI! Antrenam INTELIGENTA! CS VOINTA Cluj

                            Comentariu


                            • #39
                              Cred ca a "dona" cateva puncte adversarului din fair play si de incurajare, atunci cand diferenta de valoare este clara, denota un caracter frumos al persoanei respective. In general, ar trebui sa jucam tenis de masă din placere si nu pentru a ne satisface niste orgolii.
                              R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                              "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de vasile fodoran Vezi post
                                Daca ai pune aceasta intrebare la nemti,la unguri sau la sirbi ,nu cred ca te-ar mai primi pe asfel de site pt. tenis de masă)))
                                Si chinezii practica acest gest mai mult sau mai putin sportiv...
                                blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de FlorinBN Vezi post
                                  Mie uneori chiar imi pare rau cand dau cate un tus. Sa zicem ca are loc un schimb de mingi, eu inchei cu un topspin in extralateral pe care nici individul ala rapid din Twilight nu l-ar ajunge ... dar dau tus ... asa ca adversarul da vina pe 'norocul meu' pentru ca a pierdut
                                  Domnule Florin, eu cred ca nu norocul dumneavoastra este de vina si ca lumea este ciudoasa... Nu am eu prea multa experienta in tenisul de masa, dar am observat ca daca te antrenezi sa ataci cu mingii cat mai lungi, cu siguranta ai sanse sa castigi cat mai multe punte prin tusuri. Cred ca in cazul dumneavoastra experienta vasta si antrenamentele consistente sunt cauza...
                                  R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                                  "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X