Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ar trebui sa dam un punct atunci când conducem cu 10-0 ? Voi ce parere aveti ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ar trebui sa dam un punct atunci când conducem cu 10-0 ? Voi ce parere aveti ?

    Unii cred ca ar trebui sa facem acest lucru pentru a nu pune adversarul intr-o situatie penibila , în timp ce altii cred ca adversarul ar putea sa se simta insultati daca ar primi un "punct din mila".
    Voi ce parere aveti ?
    100
    Da
    38,00%
    38
    Nu
    35,00%
    35
    Depinde de adversar si de situatie
    27,00%
    27
    Ultima editare de VivaShop; 18.apr.2013, 01:38.
    Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
    http://www.VivaSportShop.ro

  • #2
    Un punct sau mai malte nu cred ca sunt o problema pentru un jucator care isi respecta adversarul.

    Comentariu


    • #3
      Unde n-ar da Domnul sa ajung si eu sa conduc cu 10-0 si sa am dilema asta!
      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

      Comentariu


      • #4
        Poti sa dai un punct la modul elegant, fara ca adversarul sa se simta insultat (serva afara sau in fileu, un topspin afara pe a treia minge)...
        Butterfly Timo Boll ALC ST FH: Yasaka Rakza 7 soft BH: Yasaka Rakza 7 soft

        Comentariu


        • #5
          As vrea sa cedez un punct, dar nu as vrea sa-l primesc. Oricum, nu am fost in situatia in care sa primesc un punct la 10-0....asta pt ca am cedat setul fara sa astept acel punct....fiecare se orienteaza.
          Hobby: Motoare si ski !
          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

          Comentariu


          • #6
            Eu dau punctul de onoare de pe la 9-0 sau chiar 8-0, stiu demult unde se indreapta scorul, la 10-0 se simte prost adversarul. Daca iau bataie de la 9-0 sunt prost eu si imi merit soarta!
            Blade-Darker speed 90
            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
            Bh- Testing

            Comentariu


            • #7
              Putem sa dam un punct cand conducem cu 9-0(si sa primim un punct cand suntem condusi cu 8-0)
              Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

              Comentariu


              • #8
                Daca ai pune aceasta intrebare la nemti,la unguri sau la sirbi ,nu cred ca te-ar mai primi pe asfel de site pt. tenis de masă)))

                Comentariu


                • #9
                  Care este rostul cedarii punctului...?? Credeti ca cel care e condus se va simti mai bine pierzand cu 11-1 decat cu 11-0?? E cam acelasi lucru. Daca este o problema pentru cel care este condus, atunci sa renunte la 9-0. Daca a ajuns la 10-0 atunci sigur vrea sa mearga pana la capat si nu cred ca ar vrea un punct din mila.
                  "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                  Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                  BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                  Comentariu


                  • #10
                    Rolul punctului este un gest de FAIR PLAY.ar trebui dat, numai in anumite situatii cand constiinta o cere.
                    Asta este parerea mea.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de anitei marcel Vezi post
                      Rolul punctului este un gest de FAIR PLAY.ar trebui dat, numai in anumite situatii cand constiinta o cere.
                      Asta este parerea mea.
                      FAIR PLAY ar fi ca dupa ce ti se acorda punctul la 10-0 , tu la randul tau sa cedezi meciul si sa se incheie la 10-1.
                      "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                      Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                      BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                      Comentariu


                      • #12
                        N-ati vazut niciodata seturi pierdute de la 9-1 sau 10-1? Care e diferenta? Daca adversarul nu a gresit 10 puncte la rand, poti face si tu la fel, daca nu e vorba de valori foarte mult diferite.
                        Eu joc toate punctele, chiar daca e 10-0 pentru mine sau pentru adversar. Si mai e un argument: daca se intampla asta in setul 1 sau 2, nu inseamna ca vei castiga meciul neaparat. Daca, totusi, ai luat un set la 0, ai un avantaj moral si poti castiga meciul mai usor.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Sa va dau un exemplu nu prea indepartat....O cupa la Sema-Park( nu stiu cum s-a numit) in semifinale Cazacu-Spelbus.cel din urma avind primul set 10-0,i-a dat un punct( s-a vazut clar asta) ,s-a apropiat Cazacu la 10-6 si pe urma a cistigat Cazacu 3-1,......... ce mai este de zis la chestia asta?!?

                          Comentariu


                          • #14

                            Daca adversarul ar fi oferit punctul "din fair-play", tanarul din clipul de mai sus ar fi fost la fel de fericit?

                            Comentariu


                            • #15
                              Ce pot sa spun...si Jike si Ma Long au dat punct la 10-0 pt. ei...asta spune ceva!
                              Blade-Darker speed 90
                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                              Bh- Testing

                              Comentariu


                              • #16
                                Ce n-as da eu sa conduc cu 10-0 si sa fiu pus in aceasta dilema....xD

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Dan2 Vezi post
                                  http://www.youtube.com/watch?NR=1&fe...&v=dRrPODd1fFM

                                  Daca adversarul ar fi oferit punctul "din fair-play", tanarul din clipul de mai sus ar fi fost la fel de fericit?
                                  Tanarul din imagine este cumva Norocel? Seamana cu el atat la fața cat si la miscarile sacadate.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                    Tanarul din imagine este cumva Norocel? Seamana cu el atat la fața cat si la miscarile sacadate.
                                    nu nu ,e Adam Bobrow ( SUA )
                                    Boys, be ambitious !

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de TimeShift Vezi post
                                      nu nu ,e Adam Bobrow ( SUA )
                                      Mersi frumos.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Mie personal mi s-a intamplat sa fiu fair-play si sa pierd un joc pe treaba asta. Nu trebuie sa acorzi nici cea mai mica sansa adversarului din punctul meu de vedere.
                                        La masa trebuie sa musti din adversar, iar dupa meci sunteti prieteni, asta inseamna fair-play !

                                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Am votat "NU" in sondaj.Dupa parerea mea,"mila" fata de adversar(in sport sau in orice alt domeniu)este cea mai mare lipsa de respect.
                                          Oricine are dreptul la o sansa.
                                          V-ati gandit vreodata cum se simte o persoana cu handicap(cu care jucati un meci),cand vede ca-i faceti concesii.
                                          Vi-se pare Fair-Play?
                                          Ultima editare de Vladislav; 20.iul.2013, 13:56.
                                          Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                                          Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Mie asa mi se pare normal, daca ai 10-0 , cu siguranta nu te "ingrasi" cu punctul pe care il cedezi adversarului.
                                            Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                            BH : Tenergy 05Fx
                                            FH : Tenergy 05Fx

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Daca as fi eu la serviciu as incerca sa dau un tus; daca-mi intra, ghinionul lui
                                              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Pareri impartite si da si nu .Asta e dupa cum il taie capul pe fiecare.Eu as da un punct ,il respect intotdeauna pe adversar,indiferent de sex ,handicap sau altceva.
                                                Blade . PHOTINO
                                                Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                                Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Pai tocmai asta era discutia - este aceasta o dovada de respect?
                                                  Mie mi se pare ca in sport respectul fata de adversar trebuie sa se manifeste altfel:
                                                  - ii strangi mana inainte si dupa meci
                                                  - nu vorbesti urat, nu incerci sa-l umilesti
                                                  - nu faci gesturi prin care sa-ti manifesti furia sau frustrarea (probabil ca este unul dintre cele mai dificile lucruri)
                                                  - iti manifesti bucuria intr-un mod care sa nu-l faca pe celalalt sa se simta umilit sau manifestarile sa fie disproportionate fata de importanta castigului (de ex.: castigi cu 11-2, 11-3, 11-4 si incepi sa urli prin sala ca si cand l-ai batut pe Ma Long la mondiale)
                                                  Cat despre a oferi un punct la 10-0 - am spus-o si o repet: din punctul meu de vedere este gresit.
                                                  1. Pentru ca adversarul poate sa-si refaca moralul, daca nu este ultimul set si sa revina in meci
                                                  2. Pentru ca mi se pare umilitor (daca primesc un astfel de punct, inchei eu setul, daca nu este ultimul set)
                                                  In sport, poti invinge fara drept de apel un adversar si el nu poate sa considere ca nu-i oferi respectul cuvenit.
                                                  Parerea mea.
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X