Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Priza paletei cu pumnul inchis???

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Priza paletei cu pumnul inchis???

    Buna seara tuturor. Dupa cum am scris mai sus am o intrebare care ma roade de cativa ani. Joc tenis la nivel amatorial si de mic tin paleta cu pumnul inchis (sper sa intelegeti ce vreau sa spun)si aici pe forum am vazut multa imagini de jucatori profesionisti care au acelasi mod de a tine paleta.In schimb prieteni cu care joc au moduri diferite de la unul la altul,binenteles si ei sunt tot amatori.Intrebarea pe care o am este urmatoarea "ce dezavantaj am eu daca joc cu un jucator care tine paleta in "Mod Corect"dar este de acelasi nivel de experienta"si, daca este o priza gresita mai pot sa o schimb tinand cont ca joc de 10 ani in acest mod. Va multumesc anticipat. Intrebare adresata tuturor care au placerea de a raspunde cu sau fara experienza
    Fh Tenergy 05
    VISCARIA
    Bh Vega Europa

  • #2
    Priza cu pumnul inchis? Toata lumea tine pumnul inchis ca altfel ar cadea paleta din mana... nu se poate intelege ce vrei sa spui. In schimb iti spun sigur ca priza corecta este explicata pe aici pe undeva pe forum si are avantaje in folosirea corecta a incheieturii sa poti lovi si cu reverul si cu forehand-ul, cei care nu tin paleta corect au un dezavantaj fie pt forehand, fie pt rever si adversarul daca e experimentat il poate exploata acolo unde nu il lasa priza sa execute lovitura... sper ca m-am facut inteles salut
    Lemn: Butterfly Petr Korbel
    BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

    Comentariu


    • #3
      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ll=1#post75262

      Comentariu


      • #4
        Cu pumnul inchis ma refer cu degetul mare si degetul aratator inpreuna cu celelante degete pe maner.)care ar fi punctul slab al aceasta priza (apropo stiu ca daca nu inchizi pumnul cade paleta)
        Fh Tenergy 05
        VISCARIA
        Bh Vega Europa

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Daniel Draganescu Vezi post
          Priza paletei cu pumnul inchis???
          Adica, mai pe intelesul tuturor cum se tine toporul ? (Scuza-ma, dar mi s-a parut foarte amuzant)
          Ai multe dezavantaje intradevar, incepand de la incheietura si terminand cu schimbatul prizei de la BH la FH. E drept ca timpul de 10 ani jucat cu aceasta priza e mai greu de corectat, dar nu imposibil.
          Kralizec ti-a dat un link care te va ajuta foarte mult si vei intelege totul cu si despre priza !
          Parerea mea e ca merita sa incerci si cum e sa joci tinand corect paleta in mana, iar la urma vezi tu ce decizi.

          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

          Comentariu


          • #6
            Acel link deja il vazusem. Va multumesc ptr raspuns am incercat de multe ori sa schimb priza dar faptul ca nu fac antrenamente ci doar joc dupa o incalzire de 10-15 min nu ma ajuta.o sa ma straduiesc mai mult inca o data multumesc ptr raspuns
            Fh Tenergy 05
            VISCARIA
            Bh Vega Europa

            Comentariu


            • #7
              Am sa incerc sa-ti dau un raspuns, ca sa intelegi rostul prizei "corecte":
              La priza tip "ciocan" sau "tenis de camp" pe care o folosesti, poti avea lama paletei, putin rasucita, fara sa-ti dai seama, iar unghiul de lovire este extrem de important in tenisul de masa. Rostul degetului aratator pe FH si al celui mare pe "butonul" de BH, este de a sti in orice moment, fara a privi paleta, care este exact, unghiul de inclinatie, in afara de o stabilizare mai buna a paletei, in momentul impactului si o mobilitate mai mare a incheieturii, cu cat sunt mai putine degete flexate spre palma.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Sa va spun drept in sinea mea cunosteam raspunsul doar ca speram ca cineva sa imi spuna ca nu este nici o diferenza. Unde am vazut ca sunt foarte mult penalizar este pe BH din care imi reusesc doar 50% din topsinuri din acest motiv prefer sa pun mai mult accent pe efect, in schimb pe FH pot sa iti spun ca sunt destul de multumit cam 90% topspin care imi reuseste si restul efect sau capace. Dar m-am gindit mereu ca este datorita faptului ca nu am o baza de antrenament si nu datorita prizei paletei.
                Fh Tenergy 05
                VISCARIA
                Bh Vega Europa

                Comentariu


                • #9
                  Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu recent. Am incercat sa copiez priza "topor" pe care o foloseste un coleg ce are un forehand excelent, mai ales la topspin. Rezultatul a fost neasteptat de pozitiv in ceea ce priveste eficienta loviturilor de atac pe forehand. Ulterior am jucat si cateva seturi, unde s-a reconfirmat eficienta loviturilor pe forehand, insa pierdeam multe puncte prin scaderea controlului, greseli neprovocate (s-ar putea explica si prin lipsa de antrenament cu noua priza). Pe moment am renuntat, dar voi incerca sa schimb si priza in timpul jocului, asa cum procedeaza si unii jucatori profesionisti. Important e sa incerci si sa alegi solutia optima care ti se potriveste, insa dupa o analiza corecta si in timp.

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca nu s-ar cunoaste priza "penhold" si o persoana intr-o zi s-ar gandi sa o foloseasca sunt sigur ca la inceput toti l-ar lua putin peste picior (la misto). Asa este si cu priza "topor"( ca sa-l parafrazez pe domnul Durdun Gheorghe )daca se va gasi cineva destul de priceput sa aduca rezultate cu aceasta priza nu stiu cat de gresita va fi dupa, pana atunci noi (eu) continuu sa joc tenis si in cercul meu de prieteni nu sunt mai prejos de ei cei cu priza "corecta",cu modestie va spun ca ii bat de le suna apa in ieii
                    Fh Tenergy 05
                    VISCARIA
                    Bh Vega Europa

                    Comentariu


                    • #11
                      Pana acum nu s-a gasit acel cineva sa obtina rezultate macar onorabile cu priza topor, deci viata bate filmul!
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X