Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Donic Bluefire M2 vs Tibhar sinus sound vs Tibhar nimbus soft

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Donic Bluefire M2 vs Tibhar sinus sound vs Tibhar nimbus soft

    Buna. Am doua fete Bluefire M2 care imi plac foarte mult insa sunt grele, au 100 grame. Lemnul are si el 90 grame asa ca, ce parere aveti de Tibhar Nimbus soft si Tibhar Sinus sound, comparativ cu M2? Stiu ca fetele Tibhar sunt foarte usoare si cam atat. Se folosesc tot cu lipici pe baza de apa sau sunt din "epoca" speed glue? Multumesc anticipat.
    Blade: Mizutani ZLC
    FH Nittaku Fastarc G1
    BH Xiom Sigma II Euro

  • #2
    Daca vrei un simt asemanator cu M2, nu iti recomand nici Nimbus soft si nici Sinus Sound, ci Tibhar Evolution EL-P . Nimbus Soft si Sinus sound sunt fete bune, usoare, insa putin rezistente si destul de fragile . Dupa aproximativ o luna de joc cu Nimbus Soft si cu Sinus Sound, uzura era undeva cam la 60% . Sunt fete de generatie noua, pentru lipici pe baza de apa , deci nu vei avea probleme din punctul asta de vedere . Daca doresti o alternativa mai usoara la M2, incearca Joola Rhyzm 425 sau 375, asa cum tin minte ca ti-am mai recomandat candva , in curand voi face si niste review-uri pentru ultimele fete pe care le-am testat , poate vei gasi informatii care o sa te ajute acolo . Spor!
    Ultima editare de Bogdan A; 30.mai.2013, 11:00.
    Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
    Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
    Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

    Comentariu


    • #3
      Corect.... chiar uitasem de ele... TIBHAR EL-P chiar este foarte asemanator cu M2, si fetele joola RHYZM chiar sunt mai usoare decat M-urile!

      Comentariu


      • #4
        Alte fețe excelente si destul de usoare sunt Tibhar Genius Sound. Sunt destul de rezistente, rapide, cu control bun si spin "nebun". Foarte placute la joc.
        Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

        Comentariu


        • #5
          Dar grele in jur de 45-47g!

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Claudiu84 Vezi post
            Dar grele in jur de 45-47g!
            Geniusul sound nu sunt grele geniusul simplu e greu...
            Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

            Comentariu


            • #7
              Va multumesc pentru raspunsuri. M-am gandit la fetele Tibhar pentru ca era o oferta, patrate max, la 70 lei. Am vrut Rhyzm 425 cand a fost oferta pe tt.sport.ro dar pana m-am hotarat s-a dus.
              Blade: Mizutani ZLC
              FH Nittaku Fastarc G1
              BH Xiom Sigma II Euro

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de adishorul Vezi post
                Geniusul sound nu sunt grele geniusul simplu e greu...
                Scuze asa este, eu am genius normal!

                Comentariu


                • #9
                  Am eu Tibhar nimbus soft si nimbus sound... daca vreti sa testati va pot face o oferta
                  Lemn: Butterfly Petr Korbel
                  BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                  Comentariu


                  • #10
                    Multumesc D-l Radu dar o sa renunt la probarea si achizitionarea fetelor Tibhar de mai sus.
                    Blade: Mizutani ZLC
                    FH Nittaku Fastarc G1
                    BH Xiom Sigma II Euro

                    Comentariu


                    • #11
                      Cred ca pana la urma Genius Sound este ceea ce cauti. Vezi poate gasesti la cineva sa probezi. Sunt foarte bune fezele astea. Acum foloesc 2 tenergy luate noi, dar dupa ce se uzeaza putin le vand si imi iau Genius Sound sa le pun pe Viscaria

                      Completare: Depinde si ce lemn folosesti, ca nu am vazut daca ai zis. Pe un lemn cu feeling soft nu merg foarte grozav pentru ca sunt moi. Pe un lemn cu carbon sau mai rigid sunt de vis.
                      Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                      Comentariu


                      • #12
                        Lemnul este facut de D-l Levi si are 7 straturi de lemn. Are in compozitie: mahon-limba-spruce-ayous-spruce-limba-mahon. Este un OFF, foarte bun pentru topspin, putin rigid. Am sa probez un Genius sound sa vad cum este.
                        Blade: Mizutani ZLC
                        FH Nittaku Fastarc G1
                        BH Xiom Sigma II Euro

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                          Lemnul este facut de D-l Levi si are 7 straturi de lemn. Are in compozitie: mahon-limba-spruce-ayous-spruce-limba-mahon. Este un OFF, foarte bun pentru topspin, putin rigid. Am sa probez un Genius sound sa vad cum este.
                          Cred ca ar merge Genius Sound. Daca spuneti ca si lemnul este bun pentru topspin, cu aceste fețe ar iesi niste topspinuri mortale... Bafta si poate puneti un review in viitor despre noua combinatie.
                          Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de CornelTT Vezi post
                            Cred ca ar merge Genius Sound. Daca spuneti ca si lemnul este bun pentru topspin, cu aceste fețe ar iesi niste topspinuri mortale... Bafta si poate puneti un review in viitor despre noua combinatie.
                            - - - Actualizat - - -

                            Am si eu lemnul respectiv facut dupa specificatiile lui Johnny Erasure . ,,Lemnul este facut de D-l Levi si are 7 straturi de lemn. Are in compozitie: mahon-limba-spruce-ayous-spruce-limba-mahon. Este un OFF, foarte bun pentru topspin". Am pus pe el Tibhar EL-P 2mm. Cu nimic nu am dat topspin cum am dat cu lemnul si fetele astea. Daca dai mai cu simt de raspundere se lipeste mingea de masa. Lemnul are o vibratie ascutita un sweet spot rezonabil, usor flexibil(se simte la capace si la jocul drept daca nu lovesti in centru) dar merge perfect la topspin. Fetele sunt destul de rezistente iar topspinul este extraordinar. Am jucat si cu mingii de plastic si merg foarte bine fetele.

                            Comentariu


                            • #15
                              Iar dezgroapăm morții? Este topic din 2013...

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de avatar Vezi post
                                - - - Actualizat - - -

                                Am si eu lemnul respectiv facut dupa specificatiile lui Johnny Erasure . ,,Lemnul este facut de D-l Levi si are 7 straturi de lemn. Are in compozitie: mahon-limba-spruce-ayous-spruce-limba-mahon. Este un OFF, foarte bun pentru topspin". Am pus pe el Tibhar EL-P 2mm. Cu nimic nu am dat topspin cum am dat cu lemnul si fetele astea. Daca dai mai cu simt de raspundere se lipeste mingea de masa. Lemnul are o vibratie ascutita un sweet spot rezonabil, usor flexibil(se simte la capace si la jocul drept daca nu lovesti in centru) dar merge perfect la topspin. Fetele sunt destul de rezistente iar topspinul este extraordinar. Am jucat si cu mingii de plastic si merg foarte bine fetele.
                                Da, a fost o combinatie foarte reusita si un lemn excelent. A fost pentru ca acum am ajuns la Viscaria old tag si in aceasta perioada am invatat sa nu mai zic "voi ramane vesnic cu acest lemn". Succes cu lemnul HMLevi!

                                PS Fara supare D-l Claudiu, mie chiar mi-a facut placere sa-mi readuc aminte de lemnul cu 7 straturi de la D-l Levi.
                                Blade: Mizutani ZLC
                                FH Nittaku Fastarc G1
                                BH Xiom Sigma II Euro

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X