Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum dau FH topspin cu o fata cu high-throw?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum dau FH topspin cu o fata cu high-throw?

    De cateva zile folosesc pe FH galaxy moon si am constatat ca arunca mingea, pe loviturile de topspin, mult mai sus decat sunt eu obisnuit(pana acum foloseam 729OEM). Astfel mi se intampla mult mai des decat pana acum sa dau mingea peste masa. Intrebarea este dak trebuie sa mi schimb cumva tehnica de lovire(ceea ce n ar fi rau in totalitate, pt k sunt convins k nu lovesc prea bine). Pe BH n am nici o problema, folosesc Galaxy mars2( de la prima lovitura mi am dat seama k mi se potriveste) care arunca mingea mult mai jos si imi intra f usor pe masa tot. Am observat k eu am tendinta sa dau o lovitura de topspin f verticala pe Fh. M am gandit la mai multe varinate: sa dau o lovitura mai orizontala, sa acopar mai mult mingea(ceea ce am observat k nu fac), sa iau mingea pe partea de coborare. Pana acum se pare ca nici o varianta nu functioneaza grozav, poate mai am nevoie de timp sa ma adaptez, sau poate k trebuie sa schimb fata. Orice parere este binevenita.
    levi off-
    FH: xiom sigma europe
    BH: galaxy moon

  • #2
    O parere ar fi sa incepi sa scrii corect , incearca sa renunti la acel deranjant "K" , pentru ca (asa trebuie scris) loviturile sa intre pe masa mingea trebuie lovita in portiunea descendenta dar fara a depasi planul orizontal imaginar al mesei , topspinul poate fi aplicat si unei mingi care a cazut sub nivelul mesei ca si unei mingi in urcare , este cea mai complexa lovitura , conteaza foarte mult unghiul cu care este inclinata paleta .
    BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
    "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

    Comentariu


    • #3
      multumesc pentru raspuns. acel "k" se trage de la scrisul pe messenger si facebook, este o meteahna a timpurilor in care traim . Nu cred CA este atat de deranjant pe cat spuneti d-voastra, mai ales tinand cont de faptul CA, spun eu, m-am facut destul de clar inteles. Nu in ultimul rand am scris pe un forum de tenis de masă, si nu intr-o publicatie stiintifica sau pe site-ul Academiei Romane.
      ps: oricum sugestia d-voastra a fost luata in considerare, o sa incerc sa scriu fara "k"; sper CA nu v-au afectat prea tare acele randuri pe care le-am scris mai devreme, in care am folosit "K", sa va fi stricat starea sufleteasca, sau sa va fi creat o stare de indispozitie pentru intreaga zi, nu mi-as dori asta. Daca asta s-a intamplat, imi cer mii de scuze.
      levi off-
      FH: xiom sigma europe
      BH: galaxy moon

      Comentariu


      • #4
        Incearca sa tintesti capul adversarului cu paleta in timp ce dai topspin . Adica sa lovesti mai putin vertical si nu lasa mingea sa cada. Si neaparat continua miscarea dupa ce ai lovit mingea.
        Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
        FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
        BH: Tibhar Quantum X Pro Max

        Comentariu


        • #5
          ai skimbat fetele si astea noi au alte caracteristici - Deci ori te adaptezi la noul ekipament , ori iti iei ekipament la fel cum aveai - e simplu
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de geo06 Vezi post
            Nu in ultimul rand am scris pe un forum de tenis de masă, si nu intr-o publicatie stiintifica sau pe site-ul Academiei Romane.
            Citat din Regulile de functionare ale forumului:
            "Avertizarile si titlul de troll se acorda pentru:
            - Folosirea agresiunii verbale (in scris), a limbajului vulgar, defaimator, jignirile, înjuraturile, insultele, atacul la persoana precum si a gramaticii, rasism si antisemitism"

            Comentariu


            • #7
              Multumesc pentru sfaturi. In legatura cu acel "k" pe care l am folosit mai devreme vreau sa mai fac cateva precizari pentru a incheia discutia; vad ca domnul Vali, care mi-a raspuns mai devreme, si caruia ii multumesc pentru sfat, si l-a integrat deja ironic in limbaj(ekipament, skimbat) , apreciez ironia d-voastra ( acest mod de a spune lucrurile este demn de toata aprecierea, si nu felul altor persoane de pe acest forum care specifica intre paranteze si cum se scrie cuvantul corect, in mod vadit pentru a jigni, si pentru a-si arata superioritatea; este posibil ca superioritatea sa existe, si acea persoana sa aiba un nivel mult mai bun de pregatire decat al meu, nu incerc sa neg asta, ci incerc sa spun: asa nu se face!). NU O SA MAI FOLOSESC PE ACEST FORUM "K" IN LOC DE "CA"(ca sa incheiem discutia)! Articolul din reguli pe care l-a postat Claudiu84 nu-l cunosteam, o sa incerc sa nu mai atac gramatica limbii Romane , insa sa fim seriosi cati dintre noi pot afirma cinstit ca vorbesc limba 100% corect din punct de vedere gramatical..(daca presedintele Romaniei spune "trebuiesc" in loc de trebuie, si nu numai); conform articolului ar trebui ca multe dintre persoanele de pe acest forum sa aiba avertismente.
              levi off-
              FH: xiom sigma europe
              BH: galaxy moon

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de geo06 Vezi post
                insa sa fim seriosi cati dintre noi pot afirma cinstit ca vorbesc limba 100% corect din punct de vedere gramatical..
                Ai dreptate într-o oarecare masura. Daca nu vorbesc 100% corect din punct de vedere gramatical, nu ?nseamna ca o fac intenționat. îmi mai scapa "perle" ca deh, suntem cu toții oameni. ?nsa nu am auzit pe nimeni pana acum sa spuna "dude" doar ca sa fie în rand cu președintele României!
                Avertismentele nu le iei pentru un "k" sau un "sh", "tz" pe ici pe colo, le iei pentru polemici iscate pe tema asta, gen:
                Postat în original de geo06 Vezi post
                Nu in ultimul rand am scris pe un forum de tenis de masă, si nu intr-o publicatie stiintifica sau pe site-ul Academiei Romane.
                ... Oricum, nu va fi cazul, deoarece ne-ai promis k nu o sa o mai faci, nu?

                Comentariu


                • #9
                  Roteste corpul spre stanga(daca esti dreptaci) in momentul contactului paletei cu mingea,si incearca sa iti treci echilibrul de pe piciorul drept pe cel stang,ti se va parea mult mai naturala miscarea decat daca lovesti doar din brat.
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    Gîndește-te ca ești la b?lci, si vrei sa dai cu pumnul in mașinariile acelea de masurat forța loviturii. Mișcarea trebuie sa vina din spate, de undeva de la nivelul soldului, cu greutatea pe piciorul drept (presupunând ca esti dreptaci), iar in timp ce mana accelereaza încontinuu spre destinație (capul imaginar al adversarului , asa cum a spus-o manyaku88 ) se face transferul de greutate pe piciorul st?ng. Punctul de impact al loviturii este întotdeauna in fata corpului, aproape de nivelul umarului drept, mișcarea continu?ndu-se, asa cum a spus grasomega, pana in dreptul umarului opus, ca amplitudine.

                    Comentariu


                    • #11
                      Pentru a fi competitiv trebuie sa lovesti mingea in urcare sau in cel mai inalt punct al ei cand vine de la adversar.Necesita putin mai mult simt al efectului mingiei, pentru ca spinul venit este mai mare dar si topspinul tau va fi mai devastator. Incearca sa rotesti si incheietura spre inainte dupa contactul cu mingea, topspinul clasic din tot corpul cu pivotare spre inainte si lovitura ampla din umar uneori pur si simplu nu ai timp sa o executi, mai ales cand adversarul vine peste tine ca si viteza a loviturii. In acest aspect rotatia incheieturii te poate ajuta sa tii si mingea mai jos la topspin. Important este sa reusesti sa faci acolada specifica topspinului, si tinteste centrul mesei la topspinul de deschidere, vei castiga o fractiune de secunda in care adversarul se va gandi cu ce parte sa raspunda, bh sau fh!
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu


                      • #12
                        multumesc tuturor pentru sfaturi, am jucat mai devreme aproximativ o ora jumatate. Si tinand cont de sfaturile primite aici, si pe alt topic( unde mi-a raspuns dnul cu userul "grasomega"), am inceput sa lovesc mai orizontal, din spate in fata si f putin de jos in sus, lovind mingea pe partea ascendenta sau aproape de punctul maxim in partea superioara a ei, de asemenea am incercat sa fac miscarea mai circulara(m-am ferit sa trag mingile taiate). Rezultatul a fost ca au inceput sa-mi intre mingile pe masa. Asadar multumesc inca odata pt sfaturi.
                        ps: f bun si sfatul dat de manyaku88, adica sa tintesc capul adversarului cu paleta cand dau topspin , chiar functioneaza
                        levi off-
                        FH: xiom sigma europe
                        BH: galaxy moon

                        Comentariu


                        • #13
                          "ps: f bun si sfatul dat de manyaku88, adica sa tintesc capul adversarului cu paleta cand dau topspin , chiar functioneaza"
                          vezi numai sa nu cumva sa scapi paleta din mana ca e nasol tare pentru adversar ...
                          Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                          Comentariu


                          • #14
                            da asa este cine mai poate zice ca tenisul de masa nu e un sport periculos?! )
                            levi off-
                            FH: xiom sigma europe
                            BH: galaxy moon

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de geo06 Vezi post
                              da asa este cine mai poate zice ca tenisul de masa nu e un sport periculos?! )
                              .. multa bafta in continuare si multe victorii frumoase
                              Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                              Comentariu


                              • #16
                                Este obligatoriu sa incepi meciul cu o atitudine relaxata!
                                Antebratul trebuie sa fie relaxat,prea incordat inseamna ca vei reveni mai greu la pozitia de lovire.
                                Deasemenea,genunchii usor flexati si departati la latimea umerilor,trunchiul usor aplecat spre inainte,iar la Topspin cu Fh,trage in spate piciorul drept pentru a avea mai mult spatiu de lovire.
                                Cel mai bine ar fi sa cumperi 20-30 mingi si s agasesti un prieten rabdator cu care sa faceti doar incalzire-daca joci doar meciuri vei dezvolta loviturile mai greu,trebuie mai intai sa lovesti de zeci de ori la rand ca sa iti formezi reflexul bun.
                                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                FH: Tenergy 05
                                BH: Dignics 05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de geo06 Vezi post
                                  Multumesc pentru sfaturi. In legatura cu acel "k" pe care l am folosit mai devreme vreau sa mai fac cateva precizari pentru a incheia discutia; vad ca domnul Vali, care mi-a raspuns mai devreme, si caruia ii multumesc pentru sfat, si l-a integrat deja ironic in limbaj(ekipament, skimbat) , apreciez ironia d-voastra ( acest mod de a spune lucrurile este demn de toata aprecierea, si nu felul altor persoane de pe acest forum care specifica intre paranteze si cum se scrie cuvantul corect, in mod vadit pentru a jigni, si pentru a-si arata superioritatea; este posibil ca superioritatea sa existe, si acea persoana sa aiba un nivel mult mai bun de pregatire decat al meu, nu incerc sa neg asta, ci incerc sa spun: asa nu se face!). NU O SA MAI FOLOSESC PE ACEST FORUM "K" IN LOC DE "CA"(ca sa incheiem discutia)! Articolul din reguli pe care l-a postat Claudiu84 nu-l cunosteam, o sa incerc sa nu mai atac gramatica limbii Romane , insa sa fim seriosi cati dintre noi pot afirma cinstit ca vorbesc limba 100% corect din punct de vedere gramatical..(daca presedintele Romaniei spune "trebuiesc" in loc de trebuie, si nu numai); conform articolului ar trebui ca multe dintre persoanele de pe acest forum sa aiba avertismente.
                                  stai linistit , nu l-am bagat ironic in limbaj , il folosesc si eu - e mai simplu - nu am nimic impotriva a-l folosi

                                  ce nu folosesc e "bn" "nik" - chestii de astea ....
                                  Blade DHS PG 2
                                  FH: DHS Hurricane 3
                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de george25 Vezi post
                                    Este obligatoriu sa incepi meciul cu o atitudine relaxata!
                                    Antebratul trebuie sa fie relaxat,prea incordat inseamna ca vei reveni mai greu la pozitia de lovire.
                                    Deasemenea,genunchii usor flexati si departati la latimea umerilor,trunchiul usor aplecat spre inainte,iar la Topspin cu Fh,trage in spate piciorul drept pentru a avea mai mult spatiu de lovire.
                                    Cel mai bine ar fi sa cumperi 20-30 mingi si s agasesti un prieten rabdator cu care sa faceti doar incalzire-daca joci doar meciuri vei dezvolta loviturile mai greu,trebuie mai intai sa lovesti de zeci de ori la rand ca sa iti formezi reflexul bun.
                                    Multumesc pentru sfat. Da asta incerc sa fac, sa fac mai mult incalzire asa cum zici si tu, am observat ca evoluez mai bine decat jucand pe puncte. Stima!
                                    - - - Actualizat - - -
                                    Postat în original de CornelTT Vezi post
                                    .. multa bafta in continuare si multe victorii frumoase
                                    multumesc, si d-voastra la fel. Stima!
                                    levi off-
                                    FH: xiom sigma europe
                                    BH: galaxy moon

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X