Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Topsheet chinezesc pe burete esn/japonez

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Topsheet chinezesc pe burete esn/japonez

    A încercat cineva sa puna un topsheet chinezesc pe burete japonez? Ma bate g?ndul sa iau un topsheet de h3/tg3/tg2 si sa pun pe un burete ESN/JAP medium tare si voiam niște pareri/idei...
    De asemenea, as avea nevoie de niște idei/sfaturi despre cum sa dezlipesc topsheetul de burete. Ca ultima instanta as putea sa ma apuc și sa tai cu bisturiul pips-ii, ?nsa e multe de munca, și nici treaba buna nu cred ca iese...
    Ultima editare de Claudiu84; 20.iun.2013, 16:25.

  • #2
    http://www.youtube.com/watch?v=kwVHn3QMPIg&

    aici este un mic review...sper sa iti iese
    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

    Comentariu


    • #3
      Ca sa nu distrugi doua fete dintr-o lovitura, poti cumpara doar topsheet chinezesc de aici si apoi sa incerci sa dezlipesti un burete care iti surade de la o fata cu topsheet-ul uzat.
      Parerea mea este ca demersul va fi greu de reprodus, in caz ca iti va placea chiar asa de mult rezultatul. Poate ca e mai sanatos sa cumperi o fata Xiom Tau (parca asa se cheama) sau Xiom Vega China.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Joola Brave ? Mie unul mi-a placut mai mult decat Thors.
        Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
        FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
        BH: Tibhar Quantum X Pro Max

        Comentariu


        • #5
          vre'un update la acest proiect? topsheetul cum se lipeste pe burete?
          blade: xiom strato
          fh: omega IV asia
          bh: vega asia

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Neacsu Bogdan Vezi post
            vre'un update la acest proiect? topsheetul cum se lipeste pe burete?
            cu foarte multa rabdare si grija Bogdane :P
            o varianta ar fi folosirea de lipici Bizon , nu gasesc recipientul ca-ti dadeam toate informatiile .
            cand se " intareste " , nu se face beton precum superglue-ul, devine flexibil , si daca e imbiba buretele nu il afecteaza . eu cel putin cu asta mi-am mai reparat fetele .
            o sa caut recipientul si te anunt !
            Boys, be ambitious !

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de TimeShift Vezi post
              o varianta ar fi folosirea de lipici Bizon , nu gasesc recipientul ca-ti dadeam toate informatiile .
              cand se " intareste " , nu se face beton precum superglue-ul, devine flexibil , si daca e imbiba buretele nu il afecteaza . eu cel putin cu asta mi-am mai reparat fetele .
              Postat în original de Neacsu Bogdan Vezi post
              vre'un update la acest proiect? topsheetul cum se lipeste pe burete?
              As zice ca adezivul Bison mentionat de TimeShift e ceva gen Prenadez - adeziv pe baza de solventi volatili. Daca e asa, atunci probabil ca trebuie aplicat unul sau doua straturi pe burete si pips-ii de pe topsheet manjiti cu un roller cu burete cu aceeasi solutie, dar numai dupa ce buretele s-a uscat suficient de bine (cel putin 2 ore). Ideea e ca buretele se va expanda de la adeziv mai putin ca topsheet-ul, insa va pastra VOC-ul mai mult timp. Apoi, suprafata de contact la topsheet este mult mai mica (varfurile de zimti) si VOC-ul absorbit va fi mult mai putin (si expansiunea de asemenea).

              In fine, eu as lipi cu un adeziv gen Revolution No. 3 pe baza de apa, cum se vede aici:

              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Am reusit sa dezlipesc foarte bine buretele de topshetul chinezesc, iar acum caut un burete destul de dur si reactiv pe care sa il pun. Am incercat sa pun pe un burete de Tenergy, insa am intampinat mari probleme la dezlipirea topshetului de burete. Dupa incalzirea cu fierul de calcat, topshetul tenergy-ului devenea casant, impiedicand dezlipirea.
                Am facut o incercare, relipind topshetul pe burete. se lipeste f bine. AM lipit cu joola Lex. S-a lipit ok, nu foarte puternic, insa nici foarte slab. Moderat.

                Comentariu


                • #9
                  nu am gasit lipiciul dar l-am gasit pe internet.
                  http://www.galeriacreativ.ro/fotky18...ison-hobby.jpg
                  Boys, be ambitious !

                  Comentariu


                  • #10
                    Am acel lipici Bison.Nu il recomand pentru tenis de masă.E slab,nu lipeste,devine casant.Lipeste cel mult hartia si se intareste greu.Eu l-am cumparat pt uz casnic,dar dezamagirea a fost mare.

                    Comentariu


                    • #11
                      Am crezut ca e vorbe de asta.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Teodorus Vezi post
                        Am acel lipici Bison.Nu il recomand pentru tenis de masă.E slab,nu lipeste,devine casant.Lipeste cel mult hartia si se intareste greu.Eu l-am cumparat pt uz casnic,dar dezamagirea a fost mare.
                        nu stiu cum a devenit la tine casant , insa la mine a devenit " gumant " , avand consistenta unui gel semi-solid .
                        am avut probleme cu o fata - s-a dezlipit topsheet-ul de burete, si am folosit acest acest lipici . am folosit o greutate de 500 grame care sa apese pe intreaga suprafata a fetei , si dupa aproximativ 4-5 ore am verificat ce s-a intamplat .
                        rezultatul a fost ok , insa cam mult lipici a iesit pe margine , mici fractiuni milimetrice si submilimetrice rupandu-se din marginea buretelui ( oricum eu taiasem fata mai mare ) .
                        in rest nu am avut deloc probleme , ferind paleta cu fata respectiva de caldura sau frig .
                        flaconul respectiv l-am cumparat , cand cineva mi-a povestit cum si-a reparat o fata chinezeasca cu lipiciul Bison ( dar flacon diferit - poza mai jos ) . negasindu-l la magazin , am cumparat ceva " asemanator " .
                        http://www.bricostore.ro/9933-2632-l...bison-075l.jpg
                        de precizat in legatura cu ce a zis Theodorus : lipiciul se intareste greu, e adevarat . deci trebuie ceva rabdare .
                        avantajul lui este ca la o lipire " gresita " se poate corecta imediat pozitia obiectelor lipite iar curatarea zonelor cu lipici se face cu o spalare rapida cu apa calda - peste 60 grade daca nu ma insel .
                        trial & error !
                        Boys, be ambitious !

                        Comentariu


                        • #13
                          Am folosit asta:
                          http://www.galeriacreativ.ro/fotky18...ison-hobby.jpg
                          L-am folosit sa lipesc cauciucul unui mouse.Intr-adevar pelicula de lipici este oarecum gumanta ,s-a lipit f greu si in timp s-a dezlipit,cand am analizat pelicula am observat ca se "macinase".
                          Este posibil sa nu ii fi "placut" combinatia materialului din care era fabricat mouseul ,plasticul acela poate a "atacat" pelicula de lipici.
                          Totusi nu l-as recomanda pentru tenis de masă,e pretentios si are un miros intepator.

                          Comentariu


                          • #14
                            (at)Teodorus: Bison e doar o firma de adezivi, nu un tip de lipici. TimeShift recomanda un lipici tip prenadez, pe cand acesta http://www.galeriacreativ.ro/fotky18...ison-hobby.jpg este tip super glue.
                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                            Comentariu


                            • #15
                              Stiu ca este firma TimeShift a postat poza intr-un post anterior si am crezut ca a folosit asa ceva.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Neacsu Bogdan Vezi post
                                vre'un update la acest proiect? topsheetul cum se lipeste pe burete?
                                Eu am schimbat buretele deteriorat de la un Joola Tony Hold, cu un alt burete. Lipirea am facut-o cu lipici pe baza de apa ECO LEX si a reusit foarte bine! Se unge buretele in doua straturi subtiri, cu uscarea completa a primului strat, apoi topshetul cu un strat subtire, astfel incat lipiciul sa nu se scurga intre pipsi si sa adere numai pe suprafata frontala a acestora! Dupa uscare, se aplica topshetul pe burete(de avut grija ca acesta sa nu faca cute) si se preseaza static(cu o carte mai grea). Prin roluire exista riscul ca topshetul sa se intinda neomogen pe burete! Succes!
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de laky Vezi post
                                  Eu am schimbat buretele deteriorat de la un Joola Tony Hold, cu un alt burete. Lipirea am facut-o cu lipici pe baza de apa ECO LEX si a reusit foarte bine! Se unge buretele in doua straturi subtiri, cu uscarea completa a primului strat, apoi topshetul cu un strat subtire, astfel incat lipiciul sa nu se scurga intre pipsi si sa adere numai pe suprafata frontala a acestora! Dupa uscare, se aplica topshetul pe burete(de avut grija ca acesta sa nu faca cute) si se preseaza static(cu o carte mai grea). Prin roluire exista riscul ca topshetul sa se intinda neomogen pe burete! Succes!
                                  Cred ca ar fi mai usoara aplicarea buretelui pe topsheet (care e pus pe o masa cu zimtii in sus).
                                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Asa recomada si dl Tigau, in tutorialul sau!

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X