Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cum dau "flip"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cum dau "flip"

    Am vazut sambata o lovitura foarte interesanta.flip sau ceva de genul.a trecut mingea de masa era undeva la jumatatea dintre masa si podea jucatorul a lovit mingea aceasta plecand intr o tenta de topspin doar ca a plutit vreo 2 3 secunde in aer si cand a cazut pe masa a fost efectul de la topspin.cand l am intrebat pe domnul respectiv cum face sa dea lovitura aia a zis ca da flip si ca nu stie sa explice ci doar sa o dea.imi puteti explica in termeni de incepator sau printr un tutorial? Multumesc
    - - - Actualizat - - -
    Defapt cred ca de flip mi a zis cand sa referit la lovitura mea de rever ca m am uitat pe youtube si nu seamana cu ce a dat dansul

  • #2

    Comentariu


    • #3
      nu cred ca filc am vrut sa scriu.cred ca e alta denumire.am explicata mai sus.o minge gen topspin care pluteste vreo 2 3 secunde in aer si cand a luat masa a plecat ca din pusca ?

      Comentariu


      • #4
        Din descrierea ta pare a fi un loop "periat" foarte mult.
        Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
        Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Vladislav Vezi post
          Din descrierea ta pare a fi un loop "periat" foarte mult.
          da, exact...de obicei e primul topspin (de deschidere) de rever dat din poanie...e o tehnica utila daca vrei sa iesi la atac dintr-o minge taiata...
          Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

          Lume multa, oameni putini...

          Comentariu


          • #6
            si exista vrun tutorial de unde pot sa vad cum se da lovitura respectiva ?

            Comentariu


            • #7
              Pentru a intelege lovitura respectiva(parerea mea de amator,care incearca sa ajute cu ce poate un coleg),incearca cu FH counterhit si BH counterhit(scrii simplu pe Google si-ti vor aparea N exemple.Spin nu este altceva decat rotatie. Topspin--rotatie inainte,Backspin---rotatie inapoi si Sidespin---rotatie laterala(stanga,dreapta).De aici deriva efectele combinate.Un loop nu este decat o lovitura cu rotatie inainte(acuma daca vrei sa o directionezi mai sus,o "lumanare de ex.,mai putin sus,cu efect lateral sau nu)unde accentul este pus pe efect si nu pe forta precum la o lovitura decisiva,care la randul ei poate avea diferite efecte.
              Daca scrii pe Google FH sau BH Loop vei gasi multe tutoriale sa te inspiri.
              Nu stiu,daca te-am ajutat cu ceva,dar cel putin am incercat.
              Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
              Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

              Comentariu


              • #8
                Multumesc vlad

                Comentariu


                • #9
                  Ce numesti tu " flip " probabil ca este un topspin " moale " , atunci cand executi un topspin " moale " este nevoie de multa fortza de rotire . Cei mai multi jucatori executa topspinuri puternice numite si topspinuri " plesnite " acestea capatand efect doar cand mingea atinge masa , iar la aceste topspinuri contopirea dintre minge si paleta scoate un sunet puternic ( " plesnit " ) dar la topspinul " moale " ( sau " flip " cum il denumesti tu ) cand mingea atinge paleta aproape ca nu se aude nimic iar viteza topspinului nu este atat de puternica , acest topspin nu este foarte rapid dar are o rotatzie si prinde un efect foarte puternic astfel incat adversarul nu va mai putea pune un capac sau un block fiind efectul prea puternic asa ca va fii nevoit sa dea si el topspin fiind sanse ca acesta sa il rateze si sa il dea in fileu sau afara .
                  Blade : DEF Butterfly Power Defence
                  FH : Nittaku - Hurricane
                  BH : Giant Dragon - Giant Long

                  Comentariu


                  • #10
                    Backhand flip destul de explicit.

                    - - - Actualizat - - -


                    Forehand flip

                    - - - Actualizat - - -

                    Flip against backspin. deci se poate da flip si din taiat..

                    - - - Actualizat - - -

                    Ultima editare de marian oancea; 06.oct.2014, 16:22.
                    Nittaku Acoustic
                    FH - Xiom Omega V Tour
                    BH - Xiom Omega V Tour

                    Comentariu


                    • #11
                      Inca un exemplu de backhand sidespin flick :
                      Nittaku Acoustic
                      FH - Xiom Omega V Tour
                      BH - Xiom Omega V Tour

                      Comentariu


                      • #12
                        si inca unul pentru forehand flick:
                        Nittaku Acoustic
                        FH - Xiom Omega V Tour
                        BH - Xiom Omega V Tour

                        Comentariu


                        • #13
                          Cand vrei sa iesi la atac dintr o minge taiata flick ul te ajuta, e ca un fel de topspin doar ca de pe masa
                          FH-Butterfly Tenergy 25
                          BH-Butterfly Tenergy 80
                          Blade-Waldner allround Donic

                          Comentariu


                          • #14
                            Alt exemplu de backhand flip, explicat ca de la antrenor la elev, la un nivel mai mult sau mai putin accesibil noua...

                            Ultima editare de marian oancea; 09.nov.2018, 13:50.
                            Nittaku Acoustic
                            FH - Xiom Omega V Tour
                            BH - Xiom Omega V Tour

                            Comentariu


                            • #15
                              ?n cele din urmă cineva a explicat cum să "flip". Această întrebare a fost mult timp chinuită. Multumesc

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X