Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Topspin vs Smash

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Topspin vs Smash

    Care dintre cele doua il preferati atunci cand vreti sa atacati in forta?

  • #2
    pei atac in forta cam inseamna smash...
    blade: xiom strato
    fh: omega IV asia
    bh: vega asia

    Comentariu


    • #3
      Atac in forta e putin cam ambiguu, dar cred ca ar insemna mai degraba ceva de genul acesta (topspin drive):

      Smash e smash... sau smeci
      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

      Comentariu


      • #4
        Eu de obicei prefer sa bombez cu aia neagra
        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Eu din pacate de cand am invatat sa dau topspin , am cam uitat sa atac drept, sunt chiar deficitar la capitolul asta
          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
          BH : Tenergy 05Fx
          FH : Tenergy 05Fx

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Ben Vezi post
            Eu din pacate de cand am invatat sa dau topspin , am cam uitat sa atac drept, sunt chiar deficitar la capitolul asta
            Exact senzatia asta o am si eu. Acum un an, cand m-am reapucat de tenis, jucam drept (ca acu`20 de ani) si eram in stare sa castig la cel putin doi jucatori dintr-o grupa inferioara la un turneu A. De cand am "invatat" sa dau topspin, nu mai trag drept, sunt inconstant la topspin...ergo: nu mai reusesc sa bat pe nimeni (desi celor de pe margine li se pare ca joc binisor)!
            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

            Comentariu


            • #7
              De vreun an am incercat sa uit de loviturile drepte (pe care le practicam preponderent cand jucam tzacaneala), pentru ca am eu o vorba: topsin-ul da farmecul tenisului de masa. Insa in ultimele luni am decoperit ca este foarte important smash-ul in special la mingi scurte (in jumatatea de langa fileu a mesei) si suficient de inalte, la care pot lovi decisiv pentru a incheia punctul. La astfel de mingi simt ca nu prea are rost sa dau topspin pentru ca e mai greu de dat decat smah-ul, curba loviturii de topspin tinde sa scoata mingea dupa masa sau daca dau suficient de moale prinde masa dar nu are suficienta fortza sa incheie punctul. Astfel de mingi le inchei cu smash. La mingi mai lungi folosesc topspin, pentru ca pune presiune mai mare pe adversar. Stima multa!
              Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

              Comentariu


              • #8
                Pana la urma, nu exista doar drept sau doar topspin, putem lovi si intre.
                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de RBlade Vezi post
                  Pana la urma, nu exista doar drept sau doar topspin, putem lovi si intre.
                  Adevarat ai zis Altfel spus: un top spin mai mult impins decat periat sau invers, un smash putin periat de jos in sus. Cred ca merge sa spunem si asa
                  Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                  Comentariu


                  • #10
                    depinde de cum vine mingea...cu sau fara backspin

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de FlorinBN Vezi post
                      Eu de obicei prefer sa bombez cu aia neagra
                      Florin,ai uitat prefixul "o" la "aia neagra"
                      Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                      Comentariu


                      • #12
                        noro! Mai studiaza si gramatica inainte de a-ti exprima o opinie pe forum! "Prefix" este un grup de litere/sunete care se ataseaza in fata unui cuvant si ii schimba intelesul. "o"-ul de care zici tu e un pronume personal , forma neaccentuata...... Si in afara de asta punctarea ta nu isi are rostul intrucat nu "bombeaza" doar o minge ci mai multe, adica face referire la o anumita actiune de a "bomba"... Apropo, ti-ai pus problema ca poate e o gluma? Succes!!
                        Ultima editare de TRADU; 16.iul.2013, 22:09.
                        YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                        Comentariu


                        • #13
                          Eu unul am intepretat postul lui noro mot-a-mot si mi-a iesit "oaia neagra", deci tot în gluma . Mai multa relaxare nu cred ca strica .
                          Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                          Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                          Comentariu


                          • #14
                            Hai sa ma bag si eu in seama...
                            O baba tremura de frig. O-ul este numeral cardinal.
                            Am vazut o baba care tremura de frig. O-ul este articol nehotarat.
                            Am vazut-o pe baba care tremura de frig. O-ul este pronume personal.

                            O-ul este prefix...pus alipit in fata cuvantului ..."aia"..., formand cuvantul ..."oaia".Daca este vorba de..."o aia neagra"...atunci devine articol nehotarat...("aia" tinind locul substantivului ****,cel putin asa interpretez eu).
                            Complicat tare tenisul de masa!!!
                            FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                            Comentariu


                            • #15
                              Citez din postul lui noro: Florin,ai uitat prefixul "o" la "aia neagra".
                              Din punct de vedere gramatical "o" nu poate fi un prefix la 2 cuvinte!!! Nelu, in exemplul tau "o" se leaga de baba ta, care e un singur cuvant. La fel si cu oaia ta. Complicat tare tenisul de masa! Si cu asta am incheiat subiectul!
                              Ultima editare de TRADU; 17.iul.2013, 09:32.
                              YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                              Comentariu


                              • #16
                                Domnule Tradu,ganditi-va la greselile dvs.Nu le judecati pe ale mele.La ele,ma gandesc eu."Oaia neagra" si nu "aia neagra" la care o tot anaLizati dvs.O fi sexul mai bun decat logica dar nu pot demonstra asta.Fileu intins va doresc.Stima !
                                Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Ca tot veni vorba de oi.
                                  Mie imi place sa inchei cam orice punct cu smach.asa am invatat sa folosesc fh ul.fiind stangaci toti imi dau aproape mereu pe rever si acolo nu am niciodata probleme dar pe fh majoritatea timpului dau smach si inchei punctul.daca e mingea ridicata normal daca e trecuta de nivelul mesei o las acolo )

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Daca pentru smash trebuie ca mingea sa fie sus pentru a avea o suprafata expusa a mesei suficient de mare, la topspin practic toata masa este expusa => probabilitate mai mare de a nimeri cu mingea pe masa adversarului. In plus, poti da o lovitura destul de buna si daca mingea a cazut sub nivelul fileului.
                                    Restul e cancan...
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Smash ul e lovitura aia cu sete de parca vrei sa rupi masa?sau am confundat?gen la tenisul de camp cand vine o minge inalta la fileu?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        In principiu, da, dar poate fi data si de mai jos - o lovitura dreapta.
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          modul ala de smash nu il stiu.sau poate il stiu dar nu imi dau seama ?

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Orice minge care este mai sus ca fileul poate fi lovita drept (planul paletei perpendicular pe directia ei de deplasare) si mingea ajunge pe masa adversarului datorita gravitatiei. Lovitura dreapta puternica este un smash, indiferent cat de sus este mingea in momentul loviturii.
                                            Alternativa este topspin, care curbeaza traiectoria si aduce mingea mai repede pe masa, marindu-ti sansele s-o trimiti unde trebuie, chiar daca aceasta a cazut sub nivelul fileului.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Eu zic ca: smash la topspin merge, dar topspin la smash mai ...deloc

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de new old boy Vezi post
                                                Eu zic ca: smash la topspin merge, dar topspin la smash mai ...deloc
                                                Asta e din ciclul..la Ploiești poti sa te pitesti...dar la Pitești nu poti sa te ploiesti..toate bune
                                                BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                                FH - TENERGY 64
                                                BH - XIOM VEGA EUROPE

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X