Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

durere brat

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • durere brat

    Buna ziua,

    Dupa cateva zile consecutive de tenis de masă, mi-a aparut o durere in brat (intre cot si umar). Imi este greu sa o descriu, nu este constanta, este o durere taioasa care apare la anumite miscari bruste care implica rotirea incheieturii (backhand flick/topspin), dar si in alte cazuri. Nu este vorba de durere la incheieturi, cred ca mai degraba este implicat ceva nerv...Este foarte deranjanta in timpul jocului.
    Daca ati avut de-a face cu asa ceva si cunoasteti un remediu, v-as fi recunoscator.

    Multumesc.
    Yasaka Rakza 7 soft max / Innerforce ZLF / Yasaka Rakza 7 soft max

  • #2
    Cel mai eficient remediu este repausul.
    Durerea apare datorita miscarilor bruste fara incalzire si a loviturilor efectuate mai mult cu bratul si mai putin cu corpul (rotatia trunchiului).
    Poate sa ajute un medicament pentru relaxarea muschilor, dar nu stiu sa numesc unul.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Dupa cateva zile consecutivee?? Si nu ti-a picat mana? Eu nu pot sa joc 2 zile la rand fara febra musculara picioare + durere umar respectiv brat. Tu poate oi fi mult mai in forma ca mine, eu dupa 3 ore intensive de tenis de masă am o febra a doua zi de nu stiu ce-i cu mine. Fa o zi pauza, joaca o data la doua zile, dormi 10 ore pe noapte, mananca bine, ia o aspirina dupa ce ai facut multa miscare. Par sfaturi banale dar intr-un sport sunt lucruri importante care te salveaza de la intinderi si alte accidentari. Bafta si multa sanatate.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de grasomega Vezi post
        Cel mai eficient remediu este repausul.
        Durerea apare datorita miscarilor bruste fara incalzire si a loviturilor efectuate mai mult cu bratul si mai putin cu corpul (rotatia trunchiului).
        Poate sa ajute un medicament pentru relaxarea muschilor, dar nu stiu sa numesc unul.
        Muscalm S,Clorzoxazona,Midocalm.(decontracturante musculare,miorelaxante).Recomand RMN(aceasta dupa epuizarea tuturor incercarilor de vindecare clasice).
        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de zebe Vezi post
          Buna ziua,

          Dupa cateva zile consecutive de tenis de masă, mi-a aparut o durere in brat (intre cot si umar). Imi este greu sa o descriu, nu este constanta, este o durere taioasa care apare la anumite miscari bruste care implica rotirea incheieturii (backhand flick/topspin), dar si in alte cazuri. Nu este vorba de durere la incheieturi, cred ca mai degraba este implicat ceva nerv...Este foarte deranjanta in timpul jocului.
          Daca ati avut de-a face cu asa ceva si cunoasteti un remediu, v-as fi recunoscator.

          Multumesc.
          Buna,

          Ceva asemanator am/avut si am dar durerea era foarte mare exact in umar(incheietura)...am ramas cu umarul blocat si am fost diacnosticat cu : periartrita scapulo-humerala...http://www.ortokinetic.ro/p79-Periar...capulohumerala ...am facut niste sedinte de kineto-terapie(dar destule, in jur de vreo 12) ca si-asa eram cu alte probleme mult mai grave la cabinetul de kineto...nu mi-a trecut imediat dupa acele sedinte, dar acum este mult mai bine...foarte rar am dureri...daca nu a-ti avut inainte aceasta durere si a aparut dupa acele miscari intensive(fara incalzire), dealtfel cum zicea si Cristi(grasomega) mai sus, atunci luati doar o aspirina seara inainte de culcare(este cel mai indicat), nu va grabiti cu antiinflamatorii...daca durerile sunt foarte mari si nu dispar, atunci neaparat la doctor...am incercat si eu fel si fel de antiinflamatoare, gen Arcoxia, care dupa mine este cel mai tare antiinflamator si am dat intr-o reactie adversa pe care si acum o "trag" de cateva luni si nu mai scap de ea...Insanatosire grabnica va doresc...Numai Bine!
          BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

          "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

          Comentariu


          • #6
            Redeschid un topic foarte vechi. Daca colegii de atunci cu acele simptome pot reveni cu detalii despre perioada de recuperare/ pauza as fi recunoscator[emoji4]


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comentariu


            • #7
              Eu am 6 luni si inca nu pot da topspin
              of all the things i lost i miss my mind the most

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de cata_60 Vezi post
                Eu am 6 luni si inca nu pot da topspin
                Destul de urat, multumesc oricum. O sa infiintam un forum nou, comunitatea pasionatilor de table/ sah. De curiozitate, ai facut fizio/ kinetoterapie? La rmn nu a iesit nimic la mine, perfect sanatos, insa reumatologul si kinetoterapeutul au zis ? frozen shoulder?. Is curios daca mai sunt amatori in aceasta situatie


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comentariu


                • #9
                  Cu afinata de la Cata sigur nu o sa ai probleme

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de cata_60 Vezi post
                    Eu am 6 luni si inca nu pot da topspin
                    Cata, nici inainte nu prea dădeai tospin��, eu zic sa treci pe "taiate".

                    Comentariu


                    • #11
                      fratilor ...
                      exista o singura unsoare ce ne scapa de aceste dureri
                      restul sunt minciuni

                      unsoarea se numeste eqvagel cm si este destinata cabalinelor
                      un singur lemn DEF
                      zeci de fețe diverse

                      Comentariu


                      • #12
                        Asa este eqvagel este foarte bun in caz ca nu trece e si varianta forte , se găsește la farmaciile veterinare.
                        Primorac carbon tamca 5000
                        fh tenergy 05
                        bh rakza 7 soft

                        Comentariu


                        • #13
                          Am intrebat Fizioterapeutul astazi despre acest gel. Este recomandat dupa efort sau in timpul efortului pentru ameliorare. Nu prea vad cum sa trateze..e ca si cum ai lua Nurofen cand te doare un dinte. In rest, un pic de grija sa ne incalzim inainte de "joaca"..

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Lucian Plamada Vezi post
                            Am intrebat Fizioterapeutul astazi despre acest gel. Este recomandat dupa efort sau in timpul efortului pentru ameliorare. Nu prea vad cum sa trateze..e ca si cum ai lua Nurofen cand te doare un dinte. In rest, un pic de grija sa ne incalzim inainte de "joaca"..
                            salut,eu folosesc unguent Saliform Forte este un unguent antibiotic ,foarte bun se aplica direct pe suprafata unde doare...

                            Comentariu


                            • #15
                              O intrebare un pic rautacioasa: de la ce ar putea aparea durerile de brat/umar in tenisul de masa?

                              Comentariu


                              • #16
                                ...ai scris la început că începe de la cot durerea.
                                o părere dacă vrei, chiar și profană, poate te ajută. au mai fost topicuri pe tema asta aici. asta am eu acum, paradoxal nu mai joc tenis de masă cam de multă vreme
                                dar fac o activitate care implică frecvent răsucirea m?inii de la cot, concomitent cu ridicarea de obiecte aprox 0,5-1kg. iar mișcările respective sunt și destul de smucite.
                                chiar seamănă cu ce făceam la tenis. mă miram la început de ce nu mi s-a întâmplat mai demult, când jucam tenis. mi-am dat seama că la tenis folosesc m?na st?ngă,
                                care e și m?na mea mai bună în general. probabil e și mai rezistentă la solicitări din cauza asta. acum fac mișcările amintite mai sus de cele mai multe ori cu dreapta.

                                epicondilită. asta a fost diagnosticul la ortoped. și ?ți scriu și ce tratament mi-a dat (bineînțeles, cum au scris și unii colegi aici, mi-a recomandat și să dau m?inii o pauză)
                                -un unguent numit Deep Heat Rub
                                -frecții cu Rivanol
                                -Mydocalm
                                -Naldorex
                                -mi-a spus și să pun gheață

                                Din ce îmi amintesc, persoana care a deschis discuția mai demult pe acest forum spunea că tratamentele nu au dat rezultate și a trebuit să ?nvețe să suporte durerea.
                                Eu ?ți doresc bineînțeles să ai succes și să poți juca mai departe fără durere. Mie îmi doresc să se remedieze, ca să nu fiu nevoit să folosesc la muncă doar o m?nă.

                                ...sper că nu am scris prostii prea mari

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de dolly Vezi post
                                  fratilor ...
                                  exista o singura unsoare ce ne scapa de aceste dureri
                                  restul sunt minciuni

                                  unsoarea se numeste eqvagel cm si este destinata cabalinelor
                                  Eu am durerile astea de câțiva ani. Am încercat cu de toate, dar în zadar. Durerile s-au accentuat continuu. în tot acest timp eu am jucat, sperând că mișcarea mă va ajuta, căci altceva care să mă ajute n-am găsit. Nici gelul pentru cabaline nu m-a ajutat și ca dovadă sunt rezultatele din clasament. Sunt curios și eu ce-aș mai putea face.
                                  S-auzim de bine !

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                    Eu am durerile astea de câțiva ani. Am încercat cu de toate, dar în zadar. Durerile s-au accentuat continuu. în tot acest timp eu am jucat, sperând că mișcarea mă va ajuta, căci altceva care să mă ajute n-am găsit. Nici gelul pentru cabaline nu m-a ajutat și ca dovadă sunt rezultatele din clasament. Sunt curios și eu ce-aș mai putea face.
                                    S-auzim de bine !
                                    La mine durerea este la umar. Rotator cuff - frozen shoulder. Imediat ce a aparut durerea am incetat sa mai joc, am luat pauza 2 saptamani si am luat antiimflamatoare. Durerea a disparut dupa cateva zile insa dupa ce am reluat tenisul a reaparut. ..ideea e ca pe langa pauza si creme/pastile, daca persista urmatorul pas firesc e chineto si fizio terapie. Altfel poate persista si ani - am colegi de birou care au aceasta problema de 1 an, insa ei nu joaca tenis si pot trai cu ea. Din pacate perioada poate fi destul de lunga..am 1 luna si jumatate si inca nu am sters praful de pe paleta.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Lucian Plamada Vezi post
                                      La mine durerea este la umar. Rotator cuff - frozen shoulder. Imediat ce a aparut durerea am incetat sa mai joc, am luat pauza 2 saptamani si am luat antiimflamatoare. Durerea a disparut dupa cateva zile insa dupa ce am reluat tenisul a reaparut. ..ideea e ca pe langa pauza si creme/pastile, daca persista urmatorul pas firesc e chineto si fizio terapie. Altfel poate persista si ani - am colegi de birou care au aceasta problema de 1 an, insa ei nu joaca tenis si pot trai cu ea. Din pacate perioada poate fi destul de lunga..am 1 luna si jumatate si inca nu am sters praful de pe paleta.
                                      idem rotator cuff...Am reinceput sa joc (ca p..a) saptamana trecuta,dupa 7 luni de pauza..100% nu o sa pot misca bratul ca inainte
                                      of all the things i lost i miss my mind the most

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de cata_60 Vezi post
                                        idem rotator cuff...Am reinceput sa joc (ca p..a) saptamana trecuta,dupa 7 luni de pauza..100% nu o sa pot misca bratul ca inainte
                                        ai facut recuperare?, chineto/fizioterapie sau efectiv 7 luni de pauza?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          de toate
                                          of all the things i lost i miss my mind the most

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Medicamentele cu canabis relaxează și elimină durere excellent. Acest medicament nu provoacă dependență. Iau CBDol când am dureri severe. Este disponibil pe internet. Ajută bine și în cazul leziunilor sportive.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Hei. De curând mi-am rupt piciorul și a trebuit să stau acasă două luni. N-ai idee cât de plictisit eram. în plus, erau mai puțini bani. Așa că prietenii mei m-au sfătuit să încep să joc jucări la sloturi. Și a început să câștige puțin. Nu imediat, dar am câștigat. Totul vine cu experiență.
                                              Ultima editare de Falom; 17.dec.2020, 02:17.

                                              Comentariu

                                              Who has read this thread:
                                              Procesare...
                                              X