Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce sa pun pe lemn Nittaku Septear?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce sa pun pe lemn Nittaku Septear?

    Am lemn N Septear imi place f mult dar nu am gasit inca combinatia de fete care sa ma satifaca. am avut pe el boost tc au fost super dar incete , acum am Acuda s1 si s2 si ma bate gandu sa incerc si gama Butterfly. Daca ma puteti ajuta cu un sfat sunt gata sa ascult. Multumesc!

  • #2
    tenergy 05 pe FH si rakza 7 soft pe rever. Eu am avut combinatia asta pe el si era bine, doar ca am vrut un lemn o ideea mai incet si o idee mai mult control. Lemnul l am pastrat si am de gand sa l folosesc cand mi se fixeaza mai bine loviturile.

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de sevraj Vezi post
      tenergy 05 pe FH si rakza 7 soft pe rever. Eu am avut combinatia asta pe el si era bine, doar ca am vrut un lemn o ideea mai incet si o idee mai mult control. Lemnul l am pastrat si am de gand sa l folosesc cand mi se fixeaza mai bine loviturile.
      Poate multa ambitie si fete moi

      Comentariu


      • #4
        Salut. Eu zic sa nu pui fețe prea moi pe Septear. Este rigid dar are feeling moale datorita lemnului de Hinoki si din cauza asta cu fețe moi e cam moarta paleta. Cateva fețe care merg super cu Septear sunt Tenergy05, Tenergy 25FX, Tibhar Genius, Xiom Sigma pro/euro, Bluefire M2 si alte fețe cu burete mediu/tare. O combinatie super este Tenergy 05/Bluefire M2 pe forehand si Tibhar Genius pe rever. Ai un feeling extraordinar iar viteza, controlul si spinul foarte bune.
        Ultima editare de CornelTT; 17.oct.2013, 21:46.
        Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

        Comentariu


        • #5
          Are dreptate dl Cornel TT.
          Merge foarte bine Tibhar Genius. Eu o folosesc pe forehand iar pe rever, Nimbus.
          E o combinatie de vis!
          Inspiratie in alegere!

          Comentariu


          • #6
            multumesc!

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Minu Vezi post
              Are dreptate dl Cornel TT.
              Merge foarte bine Tibhar Genius. Eu o folosesc pe forehand iar pe rever, Nimbus.
              E o combinatie de vis!
              Inspiratie in alegere!
              Depinde de nivelul lui de joc, geniusul e o fata foarte tare si rapida e posibil ca pentru Liviu paleta sa devina "turboreactor"
              Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

              Comentariu


              • #8
                Mie nu mi se pare chiar asa rapida Genius. Comparativ cu Tenergy05 sau Sigma Europe este mult mai lenta. E o fața cu care potzi invata toate loviturile din tenis si cu care poti juca mai departe la un nivel destul de ridicat pana la pensie . Pentru Septear, recomand cu caldura, in afara de tenergy-uri, Tibhar Genius pentru un joc mai controlat si cu mult topspin si Sigma Europe/Rakza 9 pentru un joc mai ofensiv tot cu mult spin dar ceva mai in viteza.
                Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                Comentariu


                • #9
                  Perosnal nu am dat foarte mult cu septearul deoarece nu m-a incantat cel putin acela pe care am pus eu mana dar producatorii de la nittaku spun ca e hard nu soft http://www15.j-server.com/LUCNITTAKU...ft_JIS&XJSID=0 deci cu fete tari zic ca o sa fure mult la simt, dar e doar o parere... depinde ce simte mana lui Liviu..
                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                  Comentariu


                  • #10
                    Toate lemnele din Hinoki au feeling destul de soft. Chiar si cele din mai multe straturi de diferite materiale darbcu Hinoki la suprafata tot soft se simt. Desi lemnul este rigid in sensul ca nu are prea mare elasticitate, totusi e destul de bun la topspin tocmai pentru ca are acest feeling soft care da senzatia ca mingea sta pe paleta o fractiune de secunda in plus. Mie personal imi place lemnul cu fetzle actuale (Sigma Europe, fețe destul de tari). Am incercat si ceva mai soft (Acuda S2, tenergy64FX) si parca isi pierdea toata "zvacnirea" pe care o are cu fețe cu burete mediu tare. E doar o parere pana la urma
                    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                    Comentariu


                    • #11
                      am un joc destul de avansat si stapanesc majoritatea loviturilor. acum caut o combinatie care sa aiba ceva control si destul de multaviteza ca sa pot puncta decisiv. Pana acum am avut boost tc si a fost super dar erau incete si ma dezavantajau in timpul jocului. Din gama tenergy ce recomandati?

                      Comentariu


                      • #12
                        pe forhand tenergy 05 2,1 si pe backhand tenergy 64 2,1. va fi o paleta cu control de la lemn si rapida cu lovituri decisive de la fete. o combinatie foarte buna.
                        Blade:Butterfly Innerforce ZLC
                        FH: Donic Bluefire JP 01 max
                        BH:Yasaka Rakza X max

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de ivamaistru Vezi post
                          pe forhand tenergy 05 2,1 si pe backhand tenergy 64 2,1. va fi o paleta cu control de la lemn si rapida cu lovituri decisive de la fete. o combinatie foarte buna.
                          +1
                          Intr-adevar asta ar fi o combinatie optima.. doar ca putin cam piperata la pret
                          Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de petcu liviu Vezi post
                            am un joc destul de avansat si stapanesc majoritatea loviturilor.
                            Cum iti imaginezi Liviu ca oferind informatii atat de generale privind jocul tau vei putea primi intr-adevar raspunsuri care sa rezolve nelauririle tale?Dupa cum am discutat cu tine raman la parerea ca tenergy nu este pentru majoritatea amaturistilor din circuitul Amatur.Lasand la o parte pretul care este cum este,aceste fete sunt greu controlabile,ai nevoie de o deplasare foarte buna la masa(tare dai,tare se intoarce),dificile la returnarea serviciilor daca nu citesti bine efectul adversarului,complicate in jocul pasiv(daca doresti sa tii mingea pe masa),...E adevarat ca sunt super pentru atacanti,dar cat reusesti tu sa ataci in comparatie cu cat ai nevoie de constanta si control pe parcursul unui joc???In cazul in care nivelul tau de joc este ridicat atunci cu siguranta ca te vei indragosti de fetele tenergy.
                            Ca sa ne putem da cu parerea ar fi bine sa ne spui care sunt procedeele tale favorite,ce fel de joc practici (mai mult spin sau mergi spre drept),topspinul(evoluat,balonat,controlat),ataci serviciile adversarilor sau peferi siguranta,folosesti al III-lea atac dupa serviciile tale,...Sunt prea multe aspect care trebuie luate in calcul.
                            In momentul de fata joc pe un lemn cu hinoki cu tenergy(de cel putin 3 ani,prefer constanta desi sunt tentat sa renunt la tenergy) si tibhar genius.Am vazut ca ti-a fost recomandat asa ceva de unul dintre colegi.Tenergy e mai bun pentru jocul de topspin,servicii pe cand genius-ul e bun in special la jocul drept,bloc,sta bine si pe partea de efect insa controlul il simt mult superior fata de tenergy.
                            Dupa cum ti-am mai spus in PM,analizeaza bine ce fel de joc practici inainte de a lua o decizie.In general amaturistii sunt deficitari la jocul drept(este cel mai eficient dar necesita foarte mult antrenament si se stapaneste in ani de zile lovitura corecta) si de aceea mai totul se invarte in jurul topspinului.Evident ca trebuie sa tii cont de aceste aspect cand alegi atat fetele cat si lemnul.
                            Cel mai simplu ar fi sa te filmezi in timp ce joci si sa postezi pe forum.In acest fel elimini multe cuvinte si ecxplicatii...
                            Cu stima,
                            Cornel Balauca
                            Ultima editare de cornelus3; 29.oct.2013, 12:21.

                            Comentariu


                            • #15
                              Multumesc! Subiectul poate fi inchis!

                              Comentariu


                              • #16
                                Daca tot ne-am dat cu parerea, macar zi-ne si noua ce ti-ai luat pana la urma si cum se comporta fețele?
                                Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                Comentariu


                                • #17
                                  recomand tenergy
                                  Blade:Andro Fibercomp
                                  Fh:Butterfly Bryce fx
                                  Bh:Joola Badman Reloaded ox

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    cea mai buna combinatie pentru septear este tenergy05 rever si tibhar genius forhend control viteza spin tot ce vrei bafta?

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X