Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru AMATUR 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Ced ca doar 5 concursuri A+ intr-un an , orgazizate in zone mai apropiate de centrul tarii si de vestul tarii dezavanajeaza anumiti AmaTuristi. Va propun organizarea mai multor concursuri A+, astfel incat intr-un an sa putem acumula minim 3. Va multumesc.
    blade: Zhang Jike Super ZLC
    fh: Butterfly Tenergy 05
    bh: Dr. Neubauer Killer

    Comentariu


    • #27
      Pentru a veni in ajutorul celor care vor sa posteze in acest topic,in sensul ca sa nu repetati propunerile facute deja,voi reda succint ce s-a propus pana acum de diversi coordonatori si organizatori (in afara de propunerile dl Vladoiu care le-a transcris aici)
      -reintroducerea punctelor de deplasare
      -introducerea unei categorii de mijloc intre amaturisti si openisti
      -desfasurarea Turneului Final intr-o luna de vara
      -campionii Amatur judeteni si nationali sa nu fie legitimati activi
      -cotizatie unica de 10 lei adulti,5 lei copii 14-18,0 lei copii sub 14
      -cotizatie de 1leu B, 2lei A ,5lei A+ platita de organizator
      -cotizatie standard 100 lei B 250 lei A 350 lei A+ platita de organizator
      -organizarea unor tombole cu val totala de 400-500 lei obiecte t.d.m inaintea fiecarui turneu A+
      -distanta minima dintre 2 turnee A -200 km intre un A si un B 100km
      -jucatorii amatori care au castigat un A sau un A+ sa joace la Open 6 luni minim
      -Fetele neaprobate ITTF interzise
      -eliminarea conditiei pt locurile <60 la Open
      -reasezarea punctajelor locurilor 1-4
      -reintroducerea turneelor de Masters la care sa participe openisti cu MP >30 si divizonari SL si A
      -participarea la Open cu MP >18
      -urcarea la "sticky"a turneelor A cu 2 saptamani inainte,a B urilor cu 1 saptamana
      Mai sunt ceva propuneri legate de partea informatica a clasamentului facute de Florin dar nu le am mai amintit aici,oricum el stie cel mai bine cum sa le aranjeze.
      Repet; Nu am publicat aceste propuneri pt a fi comentate ci doar pentru ca dvs sa nu le mai faceti odata.
      Toate propunerile vor fi adunate si analizate chiar daca unele din ele pot parea deplasate,nepotrivite,cretine
      of all the things i lost i miss my mind the most

      Comentariu


      • #28
        1. Oare ce-ar fi daca s-ar renunta la acordarea de cupe, medalii, premii, la sfirsitul anului, pentru tot felul de categorii : cel mai bun din tara, cel mai bun din judet, cel mai bun din oras, cel mai bun de pe strada mea, cel mai bun tinar, cel mai batrin, cea mai batrina, cel mai musculos, cel mai slabanog, cel care are dantura cea mai frumoasa, cel care injura mai frumos... si se mai pot inventa categorii la nesfirsit ?! Ce-ar fi sa le dam numai diplome sau...felicitari in fata frontului ?! Cred ca am avea un motiv in minus pentru a ne mai certa.
        2. Cotizatia anuala ar trebui sa se plateasca de catre fiecare participant in parte, la primul turneu la care participa in anul respectiv ( 10 lei ). Daca nu a platit-o la primul turneu, atunci, la al doilea turneu nu va fi admis decit daca va plati pe loc si cotizatia anuala. In felul acesta, nu vor mai suporta consecintele neplatii , participantii care si-au achitat datoriile. Ar exista o raspundere individuala.

        Comentariu


        • #29
          1. liberalizarea taxei de concurs
          2. obligativitatea cotizatiei de amaturist
          3. desfintarea grupelor superioare
          4. asigurarea minim 6 partide pt fiecare concurent
          5. openul sa joace dimineata si amaturi de la ora 13
          6. tabloul eliminatoriu fara tragere la sorti (sa se tina cont de indice grupa si loc ocupat).Cu 4 jucatori calificati dintr-o grupa primele 2 locuri numai in finala se pot reintalni iar loc 4 cu locul 1 si respectiv 2 cu locul 3 din aceeasi grupa in semifinale se pot revansa.

          Comentariu


          • #30
            ... Obligativitatea ca fiecare organizator sa prezinte in anuntul turneului modul de desfasurare, jucatorii fiind liberi sa participe sau nu:
            - numar de grupe inferioare / numar de mese - aici mai pot interveni modificari in functie de situatia reala, dar macar teoretic sa nu fie nereguli;
            - daca se fac sau nu superioare;
            - cum se face repartizarea pe tabloul eliminatoriu - nu este obligatoriu sa fie batut in cuie pentru tot Amaturul;
            - turneele A+ sa respecte totusi un standard, preferabil cel pe care-l vom vota.
            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de cata_60 Vezi post
              -jucatorii amatori care au castigat un A sau un A+ sa joace la Open 6 luni minim
              -Fetele neaprobate ITTF interzise
              Repet; Nu am publicat aceste propuneri pt a fi comentate ci doar pentru ca dvs sa nu le mai faceti odata.
              Toate propunerile vor fi adunate si analizate chiar daca unele din ele pot parea deplasate,nepotrivite,cretine
              As propune ca cel ce are 2 sau 3 clasari pe podium indiferent de locul obtinut, sa treaca la open pentru o perioada de 6 luni dupa care, daca MP-ul ii va permite sa poata reveni la amatori. (asta numai daca nu se va modifica MP>1.
              La punctul cu fetele neaprobate sa fie interzise as propune ca, daca totusi se va lua aceasta hotarare, interzicerea lor sa fie dupa minim 1 sau 2 ani. Se stie ca cei ce joaca cu aceste tipuri de fete au un joc total diferit si le va fi foarte greu sa se acomodeze cu altceva. Totusi, sa nu uitam ca suntem amatori iar interzicerea acestor fete ar putea afecta participarea la concursuri. Eu as mai reflecta aici.
              O alta propunere este aceea de jucarea grupelor superioare in formula de 3 iar daca sunt suspiciuni de blat, primul joc sa fie jucat de cei banuiti si nu neaparat dupa ordinea listei. Aceasta din urma propunere este valabila si pentru formula clasica de 4. ex.: Adica daca doi "adversari" de pe lista sunt din Botoșani iar primul meci dupa lista ar trebui sa se joace intre un botosanean si un...timisorean, primul meci sa fie cel dintre botosaneni (stiind ca ei au o slabiciune pentru blaturi ... le place aluatul moale si pufos... cocolino - o gluma pentru carcotasi). E o problema cu blaturile in superioare si cred ca ar trebui sa va ganditi la o solutie cat mai buna.
              Blade: lemn off...ce lemn !
              Bh: cu tepi
              Fh: fara tepi

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de sorin_client Vezi post
                La punctul cu fetele neaprobate sa fie interzise as propune ca, daca totusi se va lua aceasta hotarare, interzicerea lor sa fie dupa minim 1 sau 2 ani. Se stie ca cei ce joaca cu aceste tipuri de fete au un joc total diferit si le va fi foarte greu sa se acomodeze cu altceva. Totusi, sa nu uitam ca suntem amatori iar interzicerea acestor fete ar putea afecta participarea la concursuri. Eu as mai reflecta aici.
                Eu doar am adunat propunerile si le-am expus pentru ca dvs sa nu le faceti din nou,il scutiti si pe Sorin BoTarca de o selectie suplimentara.Nu cred ca aceasta propunere (care se va analiza ca si toate celelalte de altfel) va trece deoarece ierbarii vor cere la randul lor softistilor sa nu booster-uiasca sau sa nu foloseasca speed-glue iar ca sa cumparam din fondurile Amatur aparate ENEZ nu cred ca isi are rostul.
                of all the things i lost i miss my mind the most

                Comentariu


                • #33
                  Indiferent care ar fi taxa de participare pe anul 2014 sa fie respectata de toata lumea ,fara preferinte,ori sintem toti in circuitul asta ori fiecare face ce vrea.
                  Am putea face fiecare participant figuri la inscriere in loc de 25 de lei sa platim 23 de lei la un turneu A daca organizatorul nu vrea sa depuna cotizatia in contul Amatur,de ce nu ar face si participantul acelasi lucru

                  Comentariu


                  • #34
                    Hai sa vin si eu cu propunerile mele :
                    1. Creerea a 4 sectiuni: incepatori, amatori, open si sa zicem masters cu urmatoarele specificatii:
                    a. Pastrarea grilei de punctare actuale sau ridicarea cotei de punctare
                    b. Mp=17- 18 ca medie de departajare amatori-open
                    Desfasurarea turneului: Incepatorii+ amatorii incep la gramada in grupe de 6-7 jucatori. Primii doi clasati merg la amatori, urmatorii doi clasati merg la incepatori. Openul+mastersul incep la gramada in grupe de 6-7 jucatori. Primii doi clasati merg la masters, urmatorii doi clasati merg la open. Pentru a nu exista costuri suplimentare cu cheltuielile legate de cupe si medalii, premierea sa se faca astfel: Masters-cupe, Open- medali, Amatori- Cupe, Incepatori- medali. Daca se formeaza si a 4 sectiune, masters, sa se permita si jucatorilor din toate diviziile sa participe.
                    2. Eliminarea grupelor superioare
                    3. Pentru a disparea discutiile legate de cine plateste taxa si cine nu, revenirea la vechiul sistem de colectare cu plata unei taxe la inceputul fiecarui an competitional.
                    4. Mutarea sfarsitului anului competitional in iulie-august. Vremea frumoasa ar permite un turneu final mult mai frumos, bucurandu ne pe deplin si de locatiile de desfasurare. Pentru asta se sacrifica decat un prin an in care competitia o sa fie mai scurta cu cateva luni.
                    5. Cine a jucat in amatur si mai ales cine s a format in amatur sa poata juca in continuare chiar daca ajunge si in superliga chineza.
                    6. Stabilirea clara prin regulament a modului de desfasurare a tuturor concursurilor pentru a elimina astfel toate discutiile de cum se formeaza grupele si eliminatoriile.
                    7. Pedepsirea clar si drastic a celor care se inscriu la un turneu si nu se prezinta si nici nu anunta. Nu exista scuze pentru asa ceva. Daca vor fi pedepsiti cativa sunt convins ca fenomenul o sa dispara usor usor si astfel vom incepe si noi concursurile la orele anuntate, nu cu intarzieri de 30-90 minute.
                    8. Stabilirea clara prin regulament a suprafetelor (mp minimi aferenti fiecarei mese) obligatorii de joc. Daca este o locatie unde se poate desfasura un concurs in conditii optime cu un numar de 96 de participanti haideti sa nu inghesuim 120, dar sa jucam in conditii precare.
                    9. Daca un concurs primeste multe feedbackuri negative legate de desfasurare sau locatie, cineva din conducerea amaturului sa analizeze situatia si sa se ia masuri: limitarea nr de participanti la urmatorul concurs, retrogradarea concursului de la A+ la A, A la B.... daca locatia nu permite, si chiar excluderea din calendarul competitional daca este cazul pentru abateri repetate.
                    10. Intocmirea online, daca este posibil, a unor chestionare cu intrebari despre organizare, lumina, spatiu de joc etc la sfarsitul fiecarui concurs, iar la urmatorul concurs publicarea rezultatelor in anuntul de organizare cu eventualele imbunatatiri asupra conditiilor daca ele au fost aduse.

                    Comentariu


                    • #35
                      " ...Daca un concurs primeste multe feedbackuri negative legate de desfasurare sau locatie, cineva din conducerea amaturului sa analizeze situatia si sa se ia masuri: limitarea nr de participanti la urmatorul concurs, retrogradarea concursului de la A+ la A, A la B.... daca locatia nu permite, si chiar excluderea din calendarul competitional daca este cazul pentru abateri repetate.
                      10. Intocmirea online, daca este posibil, a unor chestionare cu intrebari despre organizare, lumina, spatiu de joc etc la sfarsitul fiecarui concurs, iar la urmatorul concurs publicarea rezultatelor in anuntul de organizare cu eventualele imbunatatiri asupra conditiilor daca ele au fost aduse"

                      Observatiile participantilor dupa turnee nu sunt totdeauna privite cu ochi buni de catre organizatori,de catre unii dintre ei.Eu cred cu tarie in efectul pozitiv al criticii(cand se impune),asa cum cunt convins de efectul miraculos al autocriticii (cand se accepta).
                      Mihai,sunt perfect de acord cu multe dintre propunerile enuntate de tine mai sus,chiar daca la unele mai trebuie "umblat" in principiu! De exemplu:cand FRTM va efectua premieri (din fondul lor) la turneele amatur atunci si Amatur sa sponsorizeze premieri la turnee Open sau Masters!Sau :un jucator "produs"100% al amaturului legitimat in orice liga superioara are dreptul oricand sa joace la Open,dar un alt legitimat poate participa la turneele amatur in afara de concurs,in calitate de invitat,cu castigatorul turneului!......and so on!!
                      I love table tennis !

                      Comentariu


                      • #36
                        Am uitat o propunere: Din acest consiliu director al Amaturului sa faca parte cel putin un jucator care nu este implicat in organizarea de turnee, care sa fie un reprezentant al jucatorilor. Eventual poate cate un om de la fiecare categorie, amatori si open.

                        Comentariu


                        • #37
                          D-le Dan, organizatorilor le strigam nedreptatea noastra, dar... ziceti bine: "latram" steril la luna!...
                          Dvs si organizatorilor v-am solicitat sa va puneti in locul amatorilor, cum bine spune si Claudiu, plecati cu noaptea-n cap de acasa, jucat 3 ore, apoi pauza 3-4 ore, iar jucat 1-2-3 ore (dupa cat inainteaza fiecare in fazele eliminatorii)... v-ati simti bine in pielea acestor amatori ?
                          Iar amatorii vad si ei cum colegii de breasla sunt favorizati de program la fiecare turneu si zau ca nu e echitabil sa procedati astfel la nesfarsit !
                          S-a perpetuat prea mult acest sistem nedrept si invechit!
                          Nu este deloc o discutie sterila!... ne simtim jigniti ca minimalizati acest "strigat" pentru echitate !
                          Trebuie sa miscati ceva in sistemul actual de organizare turnee in sensul respectului fata de amatori!
                          Aplaud propunerile istete si de actualitate ale lui "sevraj" si sper sa se tina seama de ele la viitoarea intrunire a Comitetului!
                          Cu stima!...
                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                          Comentariu


                          • #38
                            D-le George, aceasta propunere am discutat-o in urma cu ceva timp, si ati primit raspunsuri si argumente nu numai de la mine, ci si de la organizatori care au incercat aceasta varianta. Nu cred ca este cazul sa inlocuiti argumentele, de care ar trebui sa tineti si d-vs seama, cu devierea discutiei spre "nedreptate. latraturi, jigniri si minimalizari".
                            Va rog sa intelegeti ca toti organizatorii isi doresc sa asigure cele mai bune conditii tuturor participantilor, dar multe dorinte nu se pot realiza atata vreme cat nu gasim o solutie care sa asigure fluiditatea unui turneu.
                            Inca o data, va rog sa nu confundati raspunsul "nu am solutie" cu "nu vreau eu".

                            Comentariu


                            • #39
                              In regula d-le Dan!
                              Apreciez raspunsul dvs. echilibrat si consecvent in idei.
                              Sa intelegem ca sunt putine sanse sa speram ca se poate schimba, sau macar incerca ceva in "mai bine" pentru confortul amatorilor (ore deplasare transport si prezenta fluida la mese)...
                              Eu continuu sa cred ca daca amatorilor li s-ar da importanta cuvenita ca numar, s-ar face eforturi mai sustinute in gasirea de solutii convenabile pentru toata lumea!
                              Apoi, nu se poate sa se mearga ani la rand cu acelasi mod de desfasurare a turneelor (in care se neglijaza sistematic aceeasi sectiune-amatorii), mai ales ca numarul participantilor a crescut exponential si poate nevoile (sistemul de desfasurare) ar trebui sa fie up-datate (vezi propuneri "sevraj").
                              Xiom -Mitzutani - Xiom

                              Comentariu


                              • #40
                                Sistemul standard actual este asa: la prima ora incep N grupe de cate 6, N=nr de mese. Logic, cei mai multi vin dimineata si incarca la maxim mesele. La incheierea primei faze, cand o parte dintre jucatori isi incheie evolutia, locul celor plecati este luat de categoria cu mai putini participanti, astfel incat incarcatea pe mese ramane aceeasi (aprox. joc un meci, stau doua).
                                Aplicarea propunerii d-vs, o vad posibila doar astfel:
                                1 Inversarea numarului maxim de participanti de 9 /masa, adica de 6 amatori si 3 OPEN isti la 3 amatori si 6 openisti; Un calcul simplu ar duce la modificarea limitei MP spre 13-14,
                                2 Separarea turneelor amatori de turneele OPEN, in zile diferite.
                                Niciuna dintre acestea nu este perfecta si niciuna nu va asigura intrarea in joc dupa amiaza. Din cele 3 varianta pe cea actuala o consider cea mai viabila.

                                Comentariu


                                • #41
                                  O demonstratie care nu si are rostul dl DAN ,ce este asa de greu de inteles ca AMATORII sunt vitregiti datorita OPENISTILOR in desfasurarea concursului.
                                  Prin regulament asigurati fluenta desfasurarii ambelor sectiuni.Libertatea pentru organizatori lasati-o la stabilirea taxei de concurs.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Nu inteleg de ce o multime de posturi au fost mutate in ,,FIGHT". Eu consider ca acele posturi contin propuneri, precum si argumente in sustinerea ,sau nu, a ideilor si propunerilor. Cum sa accepti o propunere, daca ea nu este explicata si nu este discutata ? Pai , tocmai din aceasta cauza nu se reuseste gasirea celor mai bune solutii. Ceea ce ati facut Dvs. a fost ,,bagarea pumnului in gura", ca si cind, noi suntem toti niste prosti, ale caror pareri nu conteaza. Si mai inseamna ca acest topic a fost deschis doar de ochii lumii, fiindca se stia dinainte ca regulamentul 2014 va fi decis tot de catre conducerea amaturului. Cei care si-au expus propunerile si ideile sunt luati de ,,fraieri" si sfidati in continuare.
                                    Eu, unul, nu inghit aceasta jignire si, daca mi se mai muta vreun post, nu voi mai plati niciodata vreo cotizatie catre Amatur.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de Sorin Botirca Vezi post
                                      Asa cum am lansat si anul trecut un topic pentru 2013, tot asa va propun ca in perioada 1 - 30 noiembrie 2013 sa postati aici propunerile dvs. pentru Amatur 2014.

                                      Am marea rugaminte de a posta mesaje constructive si va comunic ca nu vom tolera niciun post in care sa existe contre fata de propunerile unora dintre participanti, ci doar argumentatii bine sustinute. Orice incercare de "fight" va fi mutata imediat in sectiunea respectiva!
                                      Nea Matei, probabil s-au mutat pt ca sunt prea multe contre, si tot probabil este ca la final sa nu se mai vada propunerile din cauza contrelor.
                                      Hobby: Motoare si ski !
                                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Aveti mare dreptate d-le Matei!
                                        Si eu am ramas cu un gust amar ca discutiile civilizate, importante, dar care vad ca nu convin, au fost bagate sub pres!
                                        D-le Dinicescu, ati pus punctul pe i, cu subiect si predicat!...
                                        "Ne tot facem" ca nu pricepem ce este clar, fara echivoc!
                                        Xiom -Mitzutani - Xiom

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          In fiecare an, apare aceasta problema cu cine sa joace dimineata si cine dupa-amiaza.
                                          Domnilor ce sustineti teoria cu Open dimineata si Amatori dupa-amiaza, incercati sa organizati un concurs, si sa vedeti ce iese. Eu ca si organizator, am incercat, si a fost un esec total.
                                          Si am sa va si explic, cu toate ca D-lui George i-am mai explicat si anul trecut.
                                          In 2010, la turneul Simfonia Lalelelor au fost 139 de participanti : 54 la Open si 85 la Amatori, si s-a jucat in sistemul actual, cu Amatori dimineata si Open dupa amiaza. Concursul s-a terminat in jurul orei 20.00
                                          In 2011, in aceeasi perioada, cu ocazia aceluiasi eveniment, Simfonia Lalelelor, au fost 126 de participanti (deci mai putini) : 31 la Open si 95 la Amatori si am incercat sistemul cu Open dimineata si Amatori dupa-amiaza. Concursul s-a terminat la ora 23 :30
                                          Stiti de ce ? Deoarece mesele au fost folosite la maxim incepind cu ora 13 :00, cind au venit Amatorii, in loc sa fie folosite de dimineata…
                                          Se pot organiza turnee si asa cum propuneti, dar va rog sa le organizati dvs, ca sa stati pina dupa 12 noaptea, si sa primiti dvs criticile.
                                          Asa sa stai pe margine si sa comentezi, e foarte simplu.

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Gresiti dl. TOMA nu inversarea OPEN -AMATORI duce la intarzierea programului .Pt. organizatori cifra mica de openisti care sunt dispusi sa vina dimineata la concursuri este problema.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de GeluBv Vezi post
                                              Nea Matei, probabil s-au mutat pt ca sunt prea multe contre, si tot probabil este ca la final sa nu se mai vada propunerile din cauza contrelor.
                                              Gelule draga, din aceste contre ies la iveala ideile bune.
                                              - - - Actualizat - - -
                                              Haideti sa incercam o varianta:

                                              Turneu cu 36 openisti, pe 12 mese

                                              Incepe la ora 09,30 , se fac 6 grupe de cite 6 si se joaca o grupa la doua mese ( de ce sa nu le folosim pe toate daca tot stau degeaba ). Turneul se termina la ora 14,00.
                                              La ora 14,00 incepe turneul de amatori cu 12 grupe a cite 7 jucatori si se joaca pe 12 mese. Grupele inferioare se termina la ora 19,00. La ora 20,30 se termina grupele superioare. Turneul se termina , cel tirziu, la ora 22,00.

                                              Mai exista si alte variante bune.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Cred ca varianta prezentata pe un caz real din experienta domnului Toma inseamna mai mult decat orice alta presupunere teoretica
                                                Blade: Viscaria
                                                FH: Tenergy05
                                                BH: Tenergy05

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Eu consider ca ar fi cel mai bine sa se joace toti la GR?MAD? de la ora 09.30.
                                                  Grupe de 7 persoane,primii 2 din fiecare grupa vor juca la OPEN,urmatorii 3 vor juca la AMATORI.
                                                  Astfel vor progresa si jucatorii AMATORII,jucând si meciuri cu cei e la OPEN.
                                                  Astfel s-ar juca continuu,nemaiexist?nd pauze.
                                                  Singurul inconvenient,ar fi un numar total mai mic de participanti,?n functie de numarul de mese.
                                                  Tot astfel s-ar putea reduce unele cheltuieli de transport,merg?nd mai multi participanti cu aceasi masina.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de dinicescuion Vezi post
                                                    Gresiti dl. TOMA nu inversarea OPEN -AMATORI duce la intarzierea programului .Pt. organizatori cifra mica de openisti care sunt dispusi sa vina dimineata la concursuri este problema.
                                                    Nea Ioane ,nea Tomita are dreptate dar se poate juca inferioarele la o singura masa pentru o grupa la open si nu la doua(mai respiram si noi)si restul meselor sa joace amatorii chiar daca sint doua grupe la o masa nu stau nici ei 2-3 ore degeaba ca isi pierd cheful de joc.
                                                    P.S o sugestie de la un jucator care a jucat la ambele categorii.
                                                    Tu acum ca te-ai repatriat la amatori vrei sa iti fie numai tie bine
                                                    Poate mai sint probleme si de transport unde intr-o masina vin si amatori si openisti.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X