Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vanzarea separata de Cumparare.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Vanzarea separata de Cumparare.

    Am incercat de cateva ori sa-i scriu lui Kralizec, moderatorul acestei sectiuni "Anunturi Vanzare-Cumparare", dar n-am reusit pentru ca are mesageria plina. Am vrut sa-i sugerez sa separe aceasta sectiune a forumului in 2 parti distincte: anunturile de "Vazare" sa fie separate de cele de "Cumparare", sa nu mai fie facute ghiveci, asa cum sunt acum si am incercat sa aduc si cateva argumente. Anunturile de cumparare reprezinta maxim 15% din totalul anunturilor acestei sectiuni si se pierd cu usurinta intre puzderia de oferte actualizate aproape zilnic. Ar fi mult mai usor pentru cei care nu au cont pe site (am vazut destule astfel de cazuri cand scriau prietenii lor aici) sa intre exact la sectiunea pe care si-o doresc: cumparatorii intra doar la anunturile de vanzare, iar vanzatorii cauta cumparatori doar la cereri de cumparare. Nu s-ar ocupa deloc mai mult spatiu si nu cred c-ar fi prea greu pentru adminii site-ului sa faca asta. Poate mai exista argumente "pro", poate exista si argumente "contra" (asa cum este normal), eu am facut propunerea, decizia sta in mainile detinatorilor site-ului. Multumesc pentru atentia acordata.

  • #2
    Nu este chiar rea ideea, insa am doua argumente contra:
    1. Ar trebui sa creez doua subforumuri in cadrul forumului parinte de "anunturi",iar forumul mare ar fi gol, continand doar cele doua subforumuri. Nu cred ca ar fi foarte estetic.
    2. Fiecare utilizator ar trebui cumva fortat si verificat sa puna anuntul in sectiunea potrivita vanzare sau cumparare, ceea ce duce la munca politieneasca.
    Sa nu uitam iarasi ca sunt persoane care fac schimburi, pe ei unde sa-i incadram?
    Sau unii care vand sau schimba...
    Si asa mai departe.
    Pana la urma ideea acestui forum nu este cea de bazar, chiar de aceea am creat doar o singura sectiune de vanzari/cumparari, unde am facut un regulament si niste facilitati de recompensare si evaluare a comerciantilor (calificative).
    lemn: Waldner Dotec Carbon
    fețe: Dignics 05/Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Se practica mentiunea "Valabil" pentru improspatarea anuntului. Astfel anuntul va ramane printre primele afisat.
      Nu toti care au dorit sa cumpere ceva si-au inchis topicul in momentul in care si-au gasit ceea ce au dorit, astfel ca a ramas deschis mult timp chiar daca nu mai era de actualitate.
      Blade: lemn off...ce lemn !
      Bh: cu tepi
      Fh: fara tepi

      Comentariu


      • #4
        Cred c-ar fi ok sa apara acele 2 subforumuri, scrise cu litere mari: "VANZARE" si "CUMPARARE", ar fi si estetic, parand totul foarte ordonat si ingrijit, ar fi si practic, fiecare stiind unde sa caute ceea ce-l intereseaza. Sa nu omitem faptul ca orice site care contine anunturi de vanzari si cumparari, are astfel structurate anunturile, tocmai pentru a se evita numultumirea vizitatorilor care ar pierde timp in momentul cautarii, lucru ce-ar echivala cu pierderea lor de clienti si migrarea spre concurenta. Partea a II-a, cea in care-ai spus ca ideea forumului n-a fost aceea de bazar, este foarte adevarata, dar totusi, aici se vand si se cumpara o gramada de obiecte, incepand cu adidasi, lemne, palete, fete si echipamente aditionale acestui sport, pana la piese PC (mouse, tastatura, cooler...etc., asa cum am vazut chiar acum intr-un anunt). Cei care fac schimb, cred ca-i putem incadra foarte usor la "vanzatori" si vor posta anuntul in acel folder, fiindca ei vor sa scape de produsul detinut si vor trebui sa caute tot in subforumul "VANZARE" eventualele oferte (ori sa cumpere un produs nou, ori sa schimbe).
        Referitor la punctul "2.", cred ca s-ar putea gasi o solutie si-n acest sens. In primul rand, cei ce posteaza in fiecare suforum, sa aiba setat automat in titlul mesajului primul cuvant "Vand-", sau "Cumpar" (nu sunt sigur daca se poate face aceasta setare la acest forum, dar nu cred c-ar fi o problema de nerezolvat). Deci, vrei sa vinzi ceva, intri in sectiunea "VANZARE" si cand dai sa postezi subiect nou, automat in titlul subiectului, primul cuvant este "Vand -"....urmand sa scrie el ce ofera. Daca te afli in suforumul gresit, cel de cumparari, vei vedea ca la titlul mesajului nou pe care vrei sa-l postezi, apare cuvantul "Cumpar", deci nu cred sa fie prea multi care sa nu-si dea seama de faptul ca s-ar afla intr-o incurcatura atunci cand in titlu va fi scris Cumpar - Vand....produsul X.
        Putem sa o gandim mai mult de-atat, s-o aducem la o solutie aproape de una ideala, sau putem s-o lasam si-asa, stiindu-se ca majoritatea oamenilor nu prea agreaza schimbarile, din comoditate sau teama de ceva nou si prefera sa aiba lucrurile exact asa cum le stiau, cum s-au obisnuit cu ele.

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X